Ще избегне ли светът рецесията?
Единствено стабилната европейска икономика и бързо развиващите се икономики в Азия носят надеждата, че ще бъде избегната рецесия и в глобален мащаб24.03.2008
www.netinfo.bgИдващата като приливна вълна рецесия в американската икономика изкарва на преден план въпроса: "Дали светът се е отърсил от зависимостта си от американския икономически двигател т.е дали когато САЩ кихне, светът все още хваща настинка?" - пише econ.bg.
Повечето икономисти вярват, че САЩ върви уверено към рецесия, като този факт все по-рядко се отрича и от политиците.
Примери за това са изявлението на американския министър на финансите Хенри Полсън, който наблегна на "резкия" икономически спад в САЩ, изявлението на ОИСР, които считат, че американската икономика върви неспасяемо по наклонената плоскост, както и думите на бившия управител на Федералния резерв Алан Грийнспан, който твърди, че задаващата се финансова криза ще е най-тежката от Втората световна война насам.
Предвид тези апокалиптични прогнози единствено стабилната европейска икономика и бързо развиващите се икономики в Азия носят надеждата, че ще бъде избегната рецесия и в глобален мащаб. Изходът от тази своеобразна битка ще зависи от това доколко останалият свят се отърсил от зависимостта си от щатската икономика.
Защото според официалните данни на МВФ през 2007 година 20% от световния БВП се падат на САЩ.
Според оптимистите световната икономика вече не е толкова зависима от американската поради бързия и стабилен икономически растеж в Китай и Индия.
Тези две страни засилват икономическите връзки между азиатските държави и образуват ново, специфично икономическо "огнище", а и влиянието на стабилната европейска икономика също оказва благотворен ефект, твърдят някои анализатори.
Но повечето сериозни икономисти отхвърлят тази теория, твърди AFP. "На практика светът все още следва САЩ", казва Джон Уилсън, старши специалист в Peterson Institute for International Economics. Той дава пример с рецесията в САЩ в края на 2001 година, която засегна сериозно и Европа.
Идеята за пълно икономическо разделение между САЩ и останалия свят е неприложима предвид характера на световната икономика и тенденциите за глобализация, каза управителят на МВФ Доминик Строс-Кан.
"Няма разделение между развитите и развиващите се икономики", допълни той. Мнението му се подкрепя и от генералния секретар на ОИСР Анхел Гуриа.
Все пак между ситуациите сега и през 2001 година има доста големи разлики, казва Джон Уилсън. Причината е, че сега азиатските икономики са много по-силни и могат да противодействат на пагубния ефект от рецесията в САЩ. Но от друга страна спадът на щатския долар ще се отрази много негативно и за Азия.
За пръв път от много време насам доларът падна под границата от 100 йени, което означава изтегляне на японски капитали от американската икономика т.е преобръщане на познатия ред ? Япония изнася, САЩ потребява. Сега американските стоки са по-конкурентоспособни на международните пазари, а търсенето на азиатските стоки в САЩ пада.
"Добрите новини са, че имаме отделно огнище на икономически растеж в Азия. А континентът може да е локомотива, който да спаси световната икономика, но това ще е един бавен локомотив", казва Чарлс Виплоц, професор по икономика в Graduate Institute of International and Development Studies в Женева.
Засега от ОИСР не отчитат признаци на забавяне на растежа на икономиките, които не членуват в организацията. А Китай и Индия са сред тези държави.
Ясно е, че това не може да продължава вечно, но е факт, че развиващите се икономики извън ОИСР вече не са така силно зависими от САЩ и Европа.
Въпреки новата роля на Азия и ЕС в световната икономика, инвеститорите непрекъснато ще гледат към САЩ и ще търсят признаци за "разпространяване" на заразата, твърдят специалистите.
The Financial Destruction
Of The Average Manhttp://rense.com/general81/avman.htm