Автор Тема: Деспотизмът на агентурната власт в България  (Прочетена 51718 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #60 -: Април 15, 2010, 15:46:22 pm »

Стефан Гамизов: В България вече има само една мутра, има един цар-господар


За осъдителна присъда в България не са нужни доказателства. Нужно е просто изпълнителната власт достатъчно силно да притиска съда. А това Бойко Борисов много добре го може. Бойко Борисов притиска всички – журналисти, съдии, прокурори. В този случай, както и в много други подобни случаи, законосъобразността не играе роля, това каза Стефан Гамизов. И още: Алексей Петров заплаши политическото статукво в държавата. Очевидно той е един човек, който не прие отредената му роля, в резултат на което корумпираните политици се разправят с него. Като се тръгне от един Иван Костов и Атанас Атанасов, при които е очевидно защо Алексей Петров е бил внедрен в тези икономически структури.  Ясно е, че в даден момент Петров е отказал да работи за тях и е започнал да работи за себе си... И се стигне до един Бойко Борисов, който няма да дели баницата, с който и да е стар ортак.


Г-н Гамизов, кажете вашата интерпретация за акция “Октопод”?

Моето мнение си остава все същото, което беше изкопирано впоследствие и от политика Татяна Дончева. Това е една битка, при това доста мръсна, между два мутренски клана и по тази причина обществото трябва да стои много далеч от нея и да не се замесва по никакъв начин, защото в тази битка има всичко друго, но не и търсене на законност.

Кои са тези два мутренски клана?

Това са останалите живи “сикаджии” и тези, които представляват службите за сигурност в престъпния бизнес.

Преди време Вие казахте, че сте бил свидетел на среща между Алексей Петров и Бойко Борисов. Кажете повече за нея.

Не мога да разкажа кои знае какво специфично в тази история. Това не беше среща между Алексей Петров и Бойко Борисов, а между мен и Бойко Борисов. Бях много впечатлен от близките отношения, които тези двама души демонстрираха помежду си. Близки, приятелски, дружелюбни, топли.

В такъв смисъл как тълкувате ареста на Алексей Петров?

Двама много близки хора не могат да си разделят нещо.

Мислите ли, че ще се намрят доказателства срещу Петров и той ще бъде ли осъден?

За осъдителна присъда в България не са нужни доказателства. Нужно е просто изпълнителната власт достатъчно силно да притиска съда. А това Бойко Борисов много добре го може. Бойко Борисов притиска всички в България – журналисти, съдии, прокурори. В този случай, както и в много други подобни случаи, законосъобразността не играе роля.   

Вие сте специалист по ДАНС. Може ли да кажете как един такъв човек се внедрява в службите за сигурност?

Вижте, такива като Алексей Петров има много в ДАНС и в много други фирми. Голяма е лъжата, че с Алексей Петров се прекъсва някаква порочна практика. Аз поне се сещам за четири – пет „алексейпетровци”, но в по-малки мащаби. Като разбира се, може да се окаже, че не са и в по-малки мащаби. Видяхме какво изкараха като обвинения за негов мръсен бизнес, а трябва да ви кажа, че водачът на енергийната мафия в България също е агентура на Национална служба сигурност. Този човек „почупи” 1млрд. обществени пари в Белене и никои не го закача...

Кой е този човек?

Много пъти съм го казвал – това е водачът на криминалната група „Богомили”.

Да се върнем към случая  с Алексей Петров. Повечето политици, имащи отношение към работата на Петров в службите, се опитват да вменят вина за неговото вербуване на някого другиго. Оказава се, че никой не е информиран за дейността на Алексей Петров.

Моделът е един и същ. Всички се възползват от него. Ясно е, че се опитват да си прехвърлят вината един на друг, но тук въпросът трябва да бъде зададен обратно: защо този модел продължава да съществува и в момента и ще има ли сили обществото да принуди изпълнителната власт, на което моят отговор е не, всичките алексейпетровци, които и в момента се занимават със злоупотреби с обществения ресурс, да бъдат извадени на днвена светлина?

А защо тогава точно Алексей Петров стана обект на преследване?

Алексей Петров заплаши политическото статукво в държавата. Очевидно той е един човек, който не прие отредената му роля, в резултат на което корумпираните политици се разправят с него. Като се тръгне от един Иван Костов и Атанас Атанасов, при които е очевидно защо Алексей Петров е бил внедрен в тези икономически структури.  Ясно е, че в даден момент Петров е отказал да работи за тях и е започнал да работи за себе си... И се стигне до един Бойко Борисов, който няма да дели баницата, с който и да е стар ортак. Това е изключено. В България вече има само една мутра и това беше сигнал към всички мутри, че има един цар-господар.

Може ли да се мисли, че Алексей Петров, за когото казват, че е най-информираният човек по отношение на тъмните страни на прехода, беше атакуван, за да замълчи?

Не, но според мен, ако има гражданско общество, то трябва да притиска прокуратурата на Алексей Петров да бъде  даден статут на защитен свидетел и съответно той да разкаже всичко. От Иван Костов и Атанас Атанасов, минавайки през царското правителство, Тройната коалиция и стигайки до Бойко Борисов. Ще ви кажа съвсем откровенно – за мен като гражданин не е важно Алексей Петров да е в затвора. За мен е важно, вместо него, в затвора да отидат политиците, които са го произвели. Ако в България има змия, мен не ме интересува опашката й, мен ме интересува главата. Така се постъпва във всички законови общества. Това е логиката на цялата тази история. Така ще разберем много неща – не само генезиса, а цялата структура на политическата корупция в България. Какво по-хубаво от това нещо. Какво по-хубаво да видим повдигнати обвинения срещу политици.

Не е много вероятно това да се случи...

Вижте, важно е сега ние да говорим нещата, такива каквито трябва да бъдат, за да ги показваме на хора като Бойко Борисов, защото той е едноличният главатар. Легендите, че Цветан Цветанов или някои друг, или пък службите имат някаква власт са измислици. Трябва да покажем на Борисов, че знаем какво трябва да се прави, за да не го окуражаваме да продължава с глупостите.

Какво ще се случи, ако пуснат Алексей Петров?

Нищо няма да се случи. Ако очаквате отмъщения или такива работи – няма да се случат. България не е Чикаго, България не е дори Сицилия. При нас всичко е мърляво. Каквито са ни политиците, такива са ни и престъпниците. Ако мафията, като събирателен образ, нямаше покровителството на службите, гражданите щяха да ловят престъпниците по улиците...

Искам да Ви попитам какво трябва да се случи с един агент под прикритие, когато бъде осветлен, както се случи с Алексей Петров? Не трябва ли да му се осигури защита, нова самоличност и тн.?

Така е. Той трябваше да бъде защитен веднага. Но има нещо друго: аз не съм чувал за процедура по сдаване на натрупаните материални блага от съответния агент, докато е бил под прикритие. Няма такъв филм – агентът се прибира от „под прикритие” и си запазва фирмите, бизнесът, парите, натрупани от дейността от „другата страна” на закона.  Има начини агентът да бъде овъзмезден за поетите рискове, но със сигурност не може да става въпрос за милиони или десетки милиони.

И накрая искам да ви попитам за реакциите след ареста на Алексей Петров. Много политици се появяваха по медиите и му приписваха какви ли не „прегрешения” – политическо инженерство, отнемане на лиценз на футболен клуб, политически рекет...

Алексей Петров се превърна в изкупителна жертва. Ако се погледне неговата дейност по-подробно ще излезе, че колкото е направил Алексей Петров против обществото, толкова е направил за него. Проблемът на тези политици е, че те никога не са служили на обществото. Те използваха случая, за да се саморазправят с един човек и да изпратят правилното съобщение до всички: в България си има модел на поведение, който е, че трябва да бъдеш само лош. Ако си дори минимално добър вече ставаш заплаха за цялата корумпирана политическа класа на прехода, която е погълнала целите обществено-икономически отношения в страната.

Ще завърша с още едно изречение. Никой не трябва да се радва на начина, по който Алексей Петров беше подведен под отговорност, защото, всъщност, това е чиста форма на политическа репресия. Ако това продължава по този начин към затвора ще потеглят невинни хора и ще бъде абсолютно неизбежно това да започне да се случва. Аз знам, че всички искаме престъпниците и корумпираните да са в затвора, но само в диктатурите това се случва извън закона. Между другото гледах озлоблението срещу адвокатката на Алексей Петров, което се лееше навсякъде, но тя е абсолютно права. Не може с един анонимен свидетел и с два листа хартия, които се наричат справка, някои човек да бъде задържан. Знаете римското правило: „Един свидетел не е свидетел”...
Ами, ако се окаже, че всичко е манипулация? Ами, ако се окаже, че всичко е лъжа? Друг е въпросът, че аз знам някакви неща, които няма да споделя, за да не влияя на правосъдието по никакъв начин. Обаче е факт, че сега сме много, много далеч от справедлив съдебен процес...

musica universalis

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #61 -: Април 15, 2010, 16:16:36 pm »
Ultra, ти подкрепяш ли мнението на Гамизов както е описано по-горе?

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #62 -: Април 15, 2010, 16:24:52 pm »
В голямата му част, да - подкрепям го - макар, че то е изказано с недомлъвки и откровено премълчани факти. На всички е ясна зловонната атмосфера, в която се правят тези гръмки "разкрития". Ако се разрови по-надълбоко, ще се види, че Алексей Петров е само едно от пипалата, а не целия т.нар. октопод... Назад в темата съм посочил немалко доказателства по този въпрос.
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #63 -: Април 15, 2010, 21:58:32 pm »
Борисов доволен от акцията срещу Алексей Петров

"Война е - който издържи", заяви пред "Дневник" премиерът Бойко Борисов по време на извънредната си визита в Брюксел дали очаква ответен удар на акция "Октопод".

Премиерът е отклонил въпросите дали акцията ще има продължение и докъде ще стигне. "Само преди секунди американският посланик и други негови колеги поздравиха правителството за операциите от последните месеци. Затова считам, че трябва да се оставят на спокойствие прокурорите и колегите от МВР и ДАНС, защото продължават да събират доказателства. Мисля, че ще съберат достатъчно годни доказателства, за да докажат вината на всеки един от групата", каза още Борисов.

"От това, което са ми докладвали сутринта колегите, считам, че има достатъчно доказателства, правилно са започнали операцията, в правилното време", коментира още Борисов. "Действа се изключително професионално. Аз като премиер мога само да толерирам техните действия. И който и да закачиш в България, той по някакъв начин е свързан с някого", добави министър-председателят.

Помолен да коментира изявлението на лидера на РЗС Яне Янев, че Алексей Петров има "неизвестни за обществеността факти" за миналото на премиера, той заяви: "О, моля ви се, кой е тоя Яне Янев? Алексей Петров е работил в ДАНС от години, ако е знаел нещо за мене, защо не го е казал".



http://frognews.bg/news_20107/Borisov_dovolen_ot_aktsiiata_sreshtu_Aleksei_Petrov/
musica universalis

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #64 -: Април 15, 2010, 22:04:10 pm »
ОПИТ  ЗА  ОБЗОР  НА  ДОСЕГА  ИЗВЕСТНИТЕ  ДОНОСНИЦИ  В  БЪЛГАРСКАТА  НАУКА

Д-р  Горан  Попов

http://www.eurochicago.com/2010/04/donosnitsi-v-balgarskata-nauka/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #65 -: Април 15, 2010, 22:07:27 pm »
Нобелист: Западът остави ченгетата да си върнат властта, но без комунизъм

http://www.eurochicago.com/2010/04/nobelist-zapadat-ostavi-tchengetata-da-si-varnat-vlastta-no-bez-komunizam/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #66 -: Април 25, 2010, 10:28:25 am »
Европейската София си е все така под руско влияние
Франсоа Отер

България влезе в Европейския съюз през 2007, но не успява да се освободи от влиянието на някогашния си голям комунистически брат. Начинът, по който тя съществува, живее и търгува напомня на Русия. И именно това дразни дипломатите от Старата Европа, които работят там.

Ах, как недоволстват нашите европейски дипломати в София! От всичките посолства се носи един и същ хор от оплаквания, негодувания и дори раздразнение. И едни и същи думи: "Мафия, няма правосъдие. Руският модел в Европейския съюз, това не го искаме!" Впрочем, ако това не се промени бързо, нашите дипломати ще продължат да си седят твърдо върху десетте милиарда евро, отпуснати на България от Европейската комисия. Все едно сме в Конго! София обаче все пак не е Пуент-Ноар. Столицата на тази България с общо население малко под осем милиона е доста по-развита от Букурещ, примерно. Напук на цифрите, споменавани от икономистите, жителите на София показват стил на живот не много по-различен от този в нашите големи провинциални градове. Сградите не са занемарени като в Будапеща. И в същото време България минава за Далечен изток (far-east) и никой не смее да я сравнява с Румъния или Унгария. Всички упреци, които западноевропейците не си позволяват да отправят към тези две държави, все пак са отправени именно към българите.

Наистина, революцията от 1989 г. в София беше просто вътрешнодворцов преврат, след който старите управници комунисти, днес социалисти, си разделиха активите на страната. Но точно това се случи и в Букурещ, и в по-малък мащаб в Будапеща. Що се отнася до етническия национализъм, с който си послужиха всички екс-комунисти, за да прикрият обрата в нагласата си, тук той беше насочен срещу турците. От 1989 г. мюсюлманите и турците получиха същите права като на другите българи. Тогава откъде идва враждебността на европейците спрямо българите? Разбрах, когато присъствах на откриването на изложение на италиански бижута. Френско шампанско и ирански черен хайвер. Длъгнести манекенки, облечени в дрехи на Дрийс ван Нотен и Диор, посрещат гостенките си, докарани от шофьорите им. Бодигардовете чакат навън в студа. Гледат през витрините как техните "шефки" целуват "най-добрите си приятелки" под светкавиците на фотоапаратите. Това е абсолютно същата обстановка като при наследниците на апаратчиците в модните кръгове в Москва. Това също дразни нашите посланици, при условие, че в България половината население живее под прага на бедността. България е част от Европейския съюз, но живее по руски. Така не става.

Кортеж от бронирани коли

Тези, които могат, излагат на показ богатството си. Като същински кръстници, те се придвижват с кортеж от бронирани коли. Имат си феодални имения, градове, че и цели региони. Разделят си публичните пазари, парите текат като река в техните кланове. Толкоз по-зле за другите. България е малко като една европейска Сицилия от миналия век. С тази разлика, че нашата периферия днес не е вече Палермо, Ирландия, Шотландия или Пелопонес. Сега е Русия. В София се натъквам на нещо като разделителна линия, културна особеност, която никога не съм чувствал толкова силно в централна Европа. Литва, Естония, Латвия, Полша, Унгария, Чехия, Словения и Румъния демонстративно обръщат гръб на Русия. Те я мразят открито, ако и да са принудени да правят компромиси с нея за енергийни доставки. Те питаят тази злоба до такава степен, че са на път да заобичат Германия, въпреки ужасните спомени, завещани им от нацистите.

В София, симпатията и отвращението се смесват. Но сред управляващите кръгове симпатията преобладава. Миналия февруари в Москва българският президент Георги Първанов оповести Годината на България в Русия. Той припомни, че "времето не може никога да изличи спомена за руските войници, които са се сражавали за свободата на България". В останалата част от централна Европа подобно заявление е направо невъобразимо. В Талин, естонците чак преместиха един паметник на загиналите руски войници. България, смятат много дипломати, си е все така сателит на Русия. Отпечатъкът, оставен от съветите, е смазващ. След 1947 г. в София руснаците са действали с тежка ръка, защото страната беше воювала със СССР и също така защото местните комунисти са били в слаба позиция. Това насилие дълбоко е белязало духовете. "Българското дисидентство погина в концентрационни лагери, разположени в самата България, казва Георги Жечев, преподавател в СУ. - Нашата история е поредица от катастрофи, които се повтарят непрекъснато. Винаги сме живели под иго".

Александър и Мария Вазови, съответно на 81 и 75 години, ме интересуват, защото са част от едно поколение, което се наложи да изтърпи комунизма в целия му размах. Следователно те могат да преценят най-добре кое върви добре или кое не чак толкова през последните двайсет години от техния живот. Той е с хубава усмивка, но леко недочува: немска бомба е паднала много близо до укритието, където семейството му се е криело. Бивш преподавател по руски, той е бил издаден на властите, че "е водил свои ученици по църкви" и е напуснал работата си преди да се пенсионира. В симпатичния им апартамент има книги и впечатляващи произведения на български художници. Мария сервира кафе и бисквити. Александър събира трохите и ги слага в една кутия. "Рефлекси от едно време", извинява се той, смеейки се. Слушам го в продължение на един час, на два часа. Имам чувството, че съм в Хавана или пък че препрочитам "Кучешко сърце" на Булгаков. Потискащо е. Разказва ми за учебните си програми, които е трябвало да бъдат одобрявани от Москва; за това как съседите му по етаж са пишели доноси и върху най-малката подробност от всекидневния живот; за посещенията му в Партийния комитет в София; за страха на хората, които не смеят да изкажат мнение различно от това, което четат в партийния всекидневник или което чуват по радиото. Той замълчава, отпива малко кафе, поглежда ме и казва: "След 1989 г., отидох да си видя досието в тайните служби. Имаше 78 страници. Доносничели са за мен от всички посоки. Водех живот без приятели". След дълго мълчание добавя: "Днес може да се говори малко по-свободно, но в политиката са си все същите лица. Без радикални мерки нищо няма да се промени. Сега България е руският Троянски кон в Европейския съюз".

"Ние сме народ, който лесно се подчинява"

В България браздата на фатализма е дълбоко врязана. Припевът "нещата не вървят, нищо не можем да направим" е бил дълбоко насаден в хорските умове. В Софийския университет студентите не казват нищо по-различно. "Ние, българите, сме народ, който лесно се подчинява", твърди Слав Петков, 24-годишен, който се надява един ден да види как в неговата страна се прилагат "правила, които всички ще спазват". Диян Карагеоргиев, на 25 години, твърди: "Проблемът е симбиозата между държавата, тайните служби и руснаците. Техният интерес е пред всичко останало!" Трудно ми е да си представя, че българските управници, дори и ако са впечатлени от руснаците, подложени на икономически натиск или личен шантаж, нямат и най-малкото желание да се еманципират или поне да уравновесят връзките си с Изтока и Запада.

Защо Европейският съюз се разтакава, като не подкрепя твърдо реформаторите на системата, поставяйки открито драконовски условия за отпускането на помощи? Именно той, даващият пари, трябва да определя посоките. Не Москва, която иска да пласира стоките си и да активизира търговските си мрежи. Впрочем, защо Европейският съюз прие в редиците си България и Румъния, без да постави своите условия преди самото присъединяване? Този сляп ход няма ли да се повтори с балканските страни, които са се наредили на опашка пред портите на Европа? Погледнато от София, политиката на Брюксел изглежда кофти. Твърде дипломатичните протакания на европейските чиновници имат солена цена. От тези несполуки страдат най-напред българите, които не искат нищо друго, освен държавата им да се модернизира. Страдат и всички други европейци, които губят доверие в разширяването на Европейския съюз. Движим се бавно и неуверено, сякаш ни е срам да наложим нашите принципи на демокрация и почтеност в обществения и икономическия живот.

Превод: Владимир Сунгарски
http://pro-anti.net/arhive/1335-godina-20-broi-12-946-2-8-april-2010-g/2606-evropeiskata-sofiya-si-e-vse-taka-pod-rusko-vliyanie.html

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #67 -: Април 25, 2010, 23:09:01 pm »
Страхотна статия, insomnia1304 благодарско!!!
« Последна редакция: Април 25, 2010, 23:57:40 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #68 -: Май 01, 2010, 09:01:41 am »
За „кариерата” на обикновен прокурор и за корупцията на главен прокурор

Иван Иванов, председател на Комитета за българо-европейско сътрудничество (КБЕС) със седалище в Упсала, Швеция

http://dilmana.web-log.nl/mijn_weblog/2010/04/post-5.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #69 -: Май 04, 2010, 23:12:23 pm »
КАКВО РЪКОВОДИ МИНИСТЪР СЕРГЕЙ ИГНАТОВ?

http://iankov.blogspot.com/2010_04_01_archive.html


КАКВО РЪКОВОДИ МИНИСТЪР СЕРГЕЙ ИГНАТОВ? (2)

http://iankov.blogspot.com/2010_05_01_archive.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #70 -: Май 06, 2010, 23:35:57 pm »
Проф. Димитър Иванов: Икономическите досиета може да се окажат кутията на Пандора

Интервю на Снежана Иванова с проф. Димитър Иванов

Представяте ли си, ако се окаже, че всички са вътре, а те са, каква операция "Хаос" ще настъпи в страната, и то на фона на тази дълбока социално-икономическа криза, заяви в предаването "12+3" по повод предложението на президента Георги Първанов за отваряне на икономическите досиета на прехода проф. Димитър Иванов, бивш съветник на президента и председател на гражданско сдружение "Глас".

Само ако се отвори сделката за приватизацията на "Софийска вода", вътре ще се намерят трима премиери, двама от които български, един силен европейски премиер, един висш чиновник на Европейската банка за реконструкция и развитие, впоследствие уволнен от банката, и една известна с призивите си за справедливост българска съдийка, посочи Иванов.

"Ние създадохме икономика не контролируема от невидимата ръка на пазара според Адам Смит, а икономика, в която има маса, множество невидими, но познаващи се и кореспондиращи под масата на обществото ръце. Тези ръце създадоха олигархократията у нас. Създадохме една икономика, при която богатите у нас живеят както при социализма, в тесен брак с политическия елит, а бедните - те вече живеят при капитализма", смята още той.
Как трябваше да започне отварянето на икономическите досиета, кога е започнал процесът на срастване на политическата и икономическата власт, кои са облагодетелстваните от този процес и кой е допринесъл за него чуйте в звуковия файл с интервюто с проф. Димитър Иванов.

http://www.bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/12plus3/economy/Pages/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2.aspx

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 349

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #72 -: Май 07, 2010, 15:09:25 pm »
Стефан Гамизов: Босът на енергийната мафия има докторска титла по ядрена енергетика!

 Само у нас енергобандитите са свързани с наркотрафика.
- Какво отключи темата за енергийните дружества и мафията в енергетиката, г-н Гамизов?
- Ако не беше тази кошмарна икономическа криза, никой нямаше да се занимава със злоупотребите в енергетиката. Тъкмо обратното – щяха да се възползват от тях. Но тъй като въпросните злоупотреби, или по-точно техният огромен размер, заплашват да станат проблеми и на фиска и бюджета в България – това доведе до тази хаотична намеса в енергийния сектор. Но няма никакви реални процесуални действия. Аз самият съм дълбоко запознат с лошата част в енергийния сектор и ви уверявам, че нито един човек или структура от хора, които злоупотребяват в енергетиката, не са засегнати.

НЕК продължава да плаща пари за АЕЦ “Белене”. Никой не предприема реални действия, за да бъдат възмездени в рамките на закона действията, които са довели до трагичното положение на НЕК. Реално няма действие, което да подкрепи тезата, че по някакъв начин е започнало преследването на енергийната мафия. Нещо повече – аз виждам как систематично се отклонява вниманието от истинските престъпници в енергетиката, като всички негативи и обвинения се стоварват върху енергоразпределителните дружества. А те в момента са най-малко виновни.

- Според министър Цветан Цветанов фирмите, които са в така наречения енергиен Октопод, са 25. Вие пък заявихте, че основните играчи в полето на енергийната мафия не са 25, а 4?!
- Играчите в енергетиката, които се занимават с големите злоупотреби, наистина се броят на пръстите на едната ми ръка. Мога да коментирам само по един начин всички приказки за Октоподи /включително и в енергетиката/ така - за Цветан Цветанов организираната престъпност се свежда до гледане на телевизионни сериали. Но организираната престъпност в енергетиката изглежда по съвсем различен начин. Истинската организирана престъпност в енергетиката се класифицира от големите правоохранителни организации по света /ФБР, например/ като престъпност на “бели якички”. Тази престъпност много често е съставена на корпоративно ниво от хора, които са с много висок образователен ценз. Те имат високо положение в обществото – както в официалния, така и в неофициалния сектор. Те съставят организирани групи, които имат много по-сложна структура от тези на една типична мафиотска организация. Говорим за организирана престъпност, която има свободен достъп до най-високите политически нива в целия свят.

Човекът, който ръководи енергийната мафия в България, съвсем спокойно влиза във всички посолства. Има виза за достъп до всички държави. Никога не е попадал сериозно в идеята за преследване на който и да било правоохранителен орган по света. Защо? Поради простата причина, че

той е осигурявал огромни печалби както на западни, така и на източни компании.

Всъщност злоупотребата е изцяло и само за сметка на обикновения български гражданин.

- За боса на българската енергийна мафия твърдите, че е високообразован човек, че е доктор по енергетика?
- Той има докторска титла по ядрена енергетика.

- Как се казва той?
- Няма да коментирам!

- Кои хора трябва да се отстранят от енергетиката, за да може тя да стане прозрачен и чист бизнес, който да не жили обикновения българин?
- Трябва да бъде спрян проектът “Белене”. И не просто да бъде спрян, а да бъде потърсена отговорност за начина, по който той се е случил. Защото той е незаконен. Всички, които са участвали и злоупотребявали в него, трябва да станат клиенти на българското правосъдие. Но в България какво ще отсъди правосъдието, е съвсем друг въпрос.

Второ – дългосрочният договор на Марица – Изток 1 и ревизия на проектите “Марица-Изток 1”. Няма по-скандален проект в конвенционалната енергетика в света от този! Защото той е безобразно раздут от гледна точка на инвестициите в него, които са извадени от джоба на всеки един български потребител.
Ще ви кажа едно просто сравнение – дългосрочният договор за изкупуване на електроенергия в такъв проект е на стойност 137 лева на киловатчас.

На 30 километра от него цената на еленергията е 38 лева?!?

Разбирате ли за какво говоря?! 137 лева срещу 38! Въпросният проект трябва да бъде драстично ревизиран. Дългосрочният договор за изкупуване на електроенергия трябва да бъде прекратен, за да може да се възстанови по някакъв начин пазарът на електроенергия. Същото нещо трябва да се случи и с Марица - Изток 3. Като въпросните две компании, които експлоатират проекта, на свой ред станат клиенти както на българските правоохранителни органи, така и на правоохранителните органи на своите държави. Да не забравяме, че въпросните две компании произлизат от държави, които имат установени закони относно поведението на компаниите в чужди държави. Аз категорично твърдя, че /ФБР/ трябва да разследва Белене, Марица –Изток 1.
Респективно италианските правоохранителни органи трябва да разследват ЕМЕЛ за Марица – Изток 3.
Следващото нещо, за което трябва да се говори сериозно, е цялата инвестиционна програма, която е била скрита през последните три години на НЕК , и разбира се, по проекта “Цанков камък”. Тези неща трябва да се разследват в българската енергетика.

И накрая - най-после в българската енергетика трябва пазарът да се случи. И това да не бъде отлагано заради въпросните злоупотребяващи субекти.

- Колко струват всъщност тези порочни проекти?!
- Всичко, за което говоря, мога директно да го остойностя!
От една страна, ще застанат едни мръсни пари /на Белене, проектите Марица Изток, Цанков камък / - те са около 4 милиарда евро. Това са пари, които са излезли от нашия джоб. Ние не трябва повече да плащаме!
Когато се направи прецизен анализ, може да се окаже, че тази пари са много повече. Защото дългосрочните договори за еленергия гарантират срамно голяма печалба, която може да бъде квалифицирана само като злоупотреба. И тази печалба тепърва ще отива в собствениците. Защото аз говоря за дългосрочни договори - за 15 години!

На тези мръсни 4 милиарда евро трябва да се противопоставят, т.е. да се вложат, също 4 милиарда евро в рентабилни и разумни проекти. Те биха гарантирали, че ние получаваме еленергия като потребители на цена, която ни е по джоба и е според заплатите, които получаваме в България. Ето тези неща трябва да бъдат направени. Но виждате ли за какви суми говорим?!

- За космически!
- Да, това са космически суми. И аз много се съмнявам, че това правителство има смелостта, компетентността и моралното основание, да направи нещо значимо в енергетиката. В това правителство има неморални хора. И ако някой се изправи срещу въпросните корпоративни субекти, за които говорим, и започне да им търси сметка, той много бързо ще бъде изправен до стената и притиснат в ъгъла.

- Вие пръв заговорихте и за връзката на българската енергийна мафия с наркомафията?!
- България е единственото място в света, в което протича енергия между хора, които се занимават със злоупотреби в енергетиката и хора, които се занимават с наркотични вещества. Единственото място – друго такова няма! И това е по причина, че енергетиката е специфичен отрасъл, никъде другаде по света държавата не позволява криминални групи да се наместват в него. Никъде! Дори на места, където има форми на диктатура, като Венецуела и Сирия, кримигрупите, които имат възможност да се занимават с мръсен бизнес, не са допускани по никакъв начин в енергетиката. Ние сме единственото място, където това се случва.

- Ключови хора в България спрягат Румен Овчаров като един от основните играчи в енергийната мафия. Защо той е сред Недосегаемите?
- За да може да се стигне до Румен Овчаров, хора като Цветан Цветанов трябва да престанат да пречат на хора като Стефан Гамизов. Интелектуалната разлика между Цв. и Овч. е такава, че Румен Овчаров ще си остане Недосегаем завинаги. Защо?! Пак казвам – въпрос на интелектуален капацитет. Вие допускате ли, че е възможно хора, които са прекарали 20 години в българските служби за сигурност, да се събудят един ден и да започнат да преследват престъпността?

- Според вас четиримата ключови играчи в българската енергийна мафия хора на службите ли са?

- Категорично. Всички са хора на службите. Всички – до един. Организираната престъпност в България е директно обвързана със службите за сигурност.

- Стефан Гамизов отказа ли се да работи по енергийни проекти? Преди време казахте, че да се работи в този сектор в България е все едно да се бориш с вятърни мелници?
- Отказването е относително. Има неща, които няма кой да ги свърши, колкото и абсурдно да звучи това. В енергийния сектор в България всички знаят как се краде. До един, без изключение, знаят как се краде – много, още повече и ужасно. Обаче никой от тях не знае как се прави енергиен проект, без да се краде. Ето това нещо ние го можем. Затова винаги ще бъдем нужни, винаги ще бъдем на линия!

Едно интервю на Мария ДРУМЕВА

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Деспотизмът на агентурната власт в България
« Отговор #73 -: Май 07, 2010, 15:12:39 pm »
Стефан Гамизов: Босът на енергийната мафия има докторска титла по ядрена енергетика!
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/77736

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27