Автор Тема: Катаната реже всичко???  (Прочетена 34146 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #30 -: Април 05, 2007, 00:49:52 am »
По - близките до нас периоди са по - добре изучени, затова колкото по - назад отидеш ще е по - добре. Знам, че при битката между Калоян и латинците, българите са използвали много оръжия, които лесно се справяли с тежкоброниран конник. Точно това е била една от причините заради която сме надвили.
Чел съм, че нашите бойци са използвали интересен метод при обучението да въртят сабя. Първо са тренирали във вода, като целта е била при нанасяне на удар сабята да влезе във водата, като оставя възможно най - малко пръски. Нещо като скоковете вода. Трябвало е да се постигне перфектно проникване. После започвали да тренират върху модел на човешка глава направен от глина. Целта е била с един удар главата да се разсече, без да падат или да се отделят двете разрязани части. Това съм го чел и не знам дали е било така. По нататък може да споменем и сложносъставния рефлекторен лък, много ми се иска да имам подобно произведение на изкуството, ама не само да си го гледкам. ;)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #31 -: Април 06, 2007, 14:35:44 pm »
По - близките до нас периоди са по - добре изучени, затова колкото по - назад отидеш ще е по - добре. Знам, че при битката между Калоян и латинците, българите са използвали много оръжия, които лесно се справяли с тежкоброниран конник. Точно това е била една от причините заради която сме надвили.
ООооо,това ми е друг от любимите митове....Интересното е,че тогавашните "тежко-бронирани" рицари са били по-леко бронирани от нашите.Пък и с тея ризници дето са носили и салто ще ти направя(ако можех изобщо да го правя де).А тея "твърди" доспехи,като оная дето пуснах в предния си пост се появяват чак 15-ти век,и май дори споменах че почти не ограничават движенията


-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #32 -: Април 07, 2007, 01:18:05 am »
Абе най-смъртоносна си е шпагата.Мушкане,мушкане и пак мушкане.Изключително пестеливо от към енергия.Едно време Чакър войвода е млатил многократно превъзхождащи четата му потери точно по тази причина.Забелязал,че турците замахвали при бой  изхитрил се и научил хората си да мушкат-"алафранга".По същата причина мечовете на римляните са били къси,за може да се мушка при сблъсъка на двете армии когато хората са много близо един до друг.
И все пак нещата опират най-вече до "задкормилното устройство". :P

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #33 -: Април 07, 2007, 11:40:30 am »
То, ако бронята е такава, че да можеш да правиш салта с нея :) ще бъде накълцана от катаната.
Не е уместно да ги съпоставяме с подобни тежки брони, пък и те са били привилегия на рицарите, не са обикновените войници. И за тях е имало сякакви видове куки, боздугани или чукове.
Това, че всички източни мечове, можели да прережат торс, може да го оставим без коментар :)
А броните как няма да  ограничават движенията, само 20-30 килограма желязо.
Дължината на острието не е както дойде, а 70-80см с 3-4 +/-, късите "катани", се наричат вашизаки.
Това, че катана има един режещ ръб, за мен не е недостък а предимство. Това, че металът е напластяван многократно, също е предимство, самата катана е устроена така, че да обира вибрациите, и това + факта, че е направена от по мек метал, води до друго предимство, че меча се чупи по-трудно, а не са изобщо толкова меки, че да се "отплесват", изплесват" или от сорта.
Болшинството самураи съвсем не са били дреби жълтурчета, напротив.
Това, че стилът и майсторлъкат са най-важните, е така, но всичко е важно :)
Аз не мога да кажя, ако застанат един шотландец и един японец, кой ще победи, защото за разлика от филмите такива битки завършват обикновено с първото нанасяне на точен удар.

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #34 -: Април 07, 2007, 12:06:55 pm »
То, ако бронята е такава, че да можеш да правиш салта с нея :) ще бъде накълцана от катаната.
Хахахахахахахахах. Пробвал ли си кътинг тестове? Става въпрос да пробваш да "накълцаш" броня с меч. Бая зор ще видиш докато я клъцнеш. Най-лесния начин да пробиеш броня е да я мушнеш, но това с катана никакъв шанс да стане.
Не е уместно да ги съпоставяме с подобни тежки брони, пък и те са били привилегия на рицарите, не са обикновените войници. И за тях е имало сякакви видове куки, боздугани или чукове.
Уместно е. Виж заглавието на темата! Вярно е че най-големите гъзари са били като консервни кутии, но и обикновените войници не са ходили голи като соколи. :P Освен горе споменатите големи брони съществуват и други. Например ламелните доспехи, които се правят от плочки, застъпени една за друга. Това нещо покрива целия торс и шанса да го пробиеш е мизерно малък.
Това, че всички източни мечове, можели да прережат торс, може да го оставим без коментар :)
А броните как няма да  ограничават движенията, само 20-30 килограма желязо.
Без коментар, защото просто е невъзможно. Пропускаш факта, че тези 20-30 кила се разпределят равномерно по тялото, демек тежеста не пада само на раменете. Това го твърдя от личен опит.
Това, че катана има един режещ ръб, за мен не е недостък а предимство.

Ми хубу... това че аз като си връщам меча към тялото след замах и мога да сека през това време сигурно нищо не означава.
Това, че металът е напластяван многократно, също е предимство, самата катана е устроена така, че да обира вибрациите, и това + факта, че е направена от по мек метал, води до друго предимство, че меча се чупи по-трудно, а не са изобщо толкова меки, че да се "отплесват", изплесват" или от сорта.
Всъщност се измятат. Това че металът е напластяван многократно води до неговата трошливост. И как по-точно обира вибрациите?!? Много интересно. Може да се чупи по-трудно при удар откъм острието(което всъщност важи за всички мечове), но при страничен удар нещата не стоят така. Мекия метал, калпавата форма, напластяването води до факта, че при един блок с плоското на меча той се чупи доста лесно.
Аз не мога да кажя, ако застанат един шотландец и един японец, кой ще победи, защото за разлика от филмите такива битки завършват обикновено с първото нанасяне на точен удар.
Именно. Говорим си за това с кой меч ще нанесеш повече пражения с един удар. Катаната посича, а клеймора разсича. Това е положението.
[/U

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #35 -: Април 07, 2007, 12:37:51 pm »
Ми  и аз това ти казвам, че ако бронята е такава, че да правиш салта с нея, значи ще бъде накълцана, ако схващаш за какво говоря:)
Вземи облечи една 30кг.  броня и да ходим да правим салта:)
Стига с тези брони, ако ти излезе такава консерва, ще му теглиш една кука, пада на земята, и после може да го правиш каквото си поискаш. А обикновените разновидности на брони имат оставят предостаъчно уязвими точки.
Салта щял да прави :)), тоя има един процеп за очите, няма да разбере откъде ще му дойде...
Добре, че даваш за пример клеймор, понеже това ни връща към спора за теглото, е този меч  тежи 2.5-3  килограма.
Предимството на това, че имаш само едно режещо острие е в това, че с тъпата част се блокират и отблъскват ударите, това би похабило един двойно наточен меч, а и освен това е по-несигурно. За вибрациите, това е вярно, така е устороена.
Формата е още едно предимство а не "калпава", всички тестове доказват, че идеално пасва на човешкото тяло и движения.
Катана по-лека, катана е не по-малко мощна, катана е по-удобна, не по-малко здрава, универсална е.
Достатъчно е предимството, че катана, може да се използва срещу успещно срещу много повече видове оръжия от който и да е европейски меч. Това оръжие просто е направено за да бъде универсално.
Добре, съгласен съм, че за японците е било трудна задача да добият качествен метал, но все пак е имало методи, и освен това, в днешни условия, това не е никакъв проблем. В исторически план, добре да кажем, че това е предимство на европейския меч, макар че най-добрите образци катана едва ли са отстъпвали и по този показател.
На мен повече не ми се спори, там където има предимства, ти виждаш недостатъци, няма смисъл да спорим, мисля че достатъчно казах за катана.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #36 -: Април 07, 2007, 15:27:09 pm »
Ми  и аз това ти казвам, че ако бронята е такава, че да правиш салта с нея, значи ще бъде накълцана, ако схващаш за какво говоря:)
Вземи облечи една 30кг.  броня и да ходим да правим салта:)Стига с тези брони, ако ти излезе такава консерва, ще му теглиш една кука, пада на земята, и после може да го правиш каквото си поискаш. А обикновените разновидности на брони имат оставят предостаъчно уязвими точки.
Салта щял да прави :)), тоя има един процеп за очите, няма да разбере откъде ще му дойде...
Taм е работата,че дори и ризница малко трудно ще разсечеш с меч,кво остава за кована броня(чукове),а ти ако искаш може да ми дойдеш с куката,но после няма да се оплакваш...А ще останеш учуден колко добре виждаш през тоя процеп

Добре, че даваш за пример клеймор, понеже това ни връща към спора за теглото, е този меч  тежи 2.5-3  килограма.
А нали се сещаш че Клеймора е ДВУръчен

Предимството на това, че имаш само едно режещо острие е в това, че с тъпата част се блокират и отблъскват ударите, това би похабило един двойно наточен меч, а и освен това е по-несигурно.
Това говори че си неинформиран. Първо-блокира се с плоското на меча,и второ има една дузина неприятни удари,които са си просто невъзможни при катаната поради липсата на този втори режещ ръб


За вибрациите, това е вярно, така е устороена.
Формата е още едно предимство а не "калпава", всички тестове доказват, че идеално пасва на човешкото тяло и движения.
Катана по-лека, катана е не по-малко мощна, катана е по-удобна, не по-малко здрава, универсална е.
Достатъчно е предимството, че катана, може да се използва срещу успещно срещу много повече видове оръжия от който и да е европейски меч. Това оръжие просто е направено за да бъде универсално.
Къде ги тез тестове бря?...И що да може да се използва срещу повече видове оръжия?КОе му е универсалното при липса на помел и втори режещ ръб? Каква работа ти върши срещу добре брониран противник? А защо мушканията и куцат?


Добре, съгласен съм, че за японците е било трудна задача да добият качествен метал, но все пак е имало методи, и освен това, в днешни условия, това не е никакъв проблем. В исторически план, добре да кажем, че това е предимство на европейския меч, макар че най-добрите образци катана едва ли са отстъпвали и по този показател.
Ми най-добрите образци на катана са на същото ниво като добрите мечове...но тов аотново зависи от майстора..катаната си е просто една сабя и толкоз



Габаро...напластяванията НЕ водят до трошливост..всъщност точно обратното...а до трошливост води лошата закалка
Именно на закалката се дължи и способността да се обират вибрациите,мекият метал обаче допринася гъвкавост...и при катаната опасността от измятане

-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #37 -: Април 10, 2007, 20:42:04 pm »
Е, катана, да не би да не е двуръчна, може да се използва и за една и за две ръце, още едно предимиство. Явно не разбрахте, какво казвам за ринзницата. Че не можеш да правиш салта с нея, освен ако не е от титаний:), или в най-лошият случай златна, е такива е имало, и може би някои лордче е правило салта с такава:)
Няма никакъв проблем, катана може да се обръща с острието на където си искаш. да го видим как ще я блокира тая катана с плоското на меча, дори няма да успее, и след като сте толкова стриктни по отношение историческият контекст, аз казвам, че един обучен боец  по правилата на боя с катана, ще смачка някой средновековен рицар. Стига с тези нечовешки брони да сравнявате.
Тестовете съм ги гледал по джеографик/дискавъри. Не съм толкова мнителен, останалите им филми са глупост, но за оръжията са добри.
О да, прекрасна видимост, ще има през този процеп...
А за катана какво още да добавя...втората световна война, японците са рязали американските картечници с нея.
« Последна редакция: Април 10, 2007, 20:48:42 pm от Ashaman »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #38 -: Април 11, 2007, 13:06:04 pm »
Е, катана, да не би да не е двуръчна, може да се използва и за една и за две ръце, още едно предимиство. Явно не разбрахте, какво казвам за ринзницата. Че не можеш да правиш салта с нея, освен ако не е от титаний:), или в най-лошият случай златна, е такива е имало, и може би някои лордче е правило салта с такава:)
Двуръчната е но-дачи катаната..другата е нещо средно между едноръчен и меч за ръка и половина.Правиш ли разлика между ризница и кована броня? Ризницата тежи 6-8 кг,а кирасата(тази част на кованата броня,която е на гърдите) 6-7...иии златото е по-тежко от стоманата

Няма никакъв проблем, катана може да се обръща с острието на където си искаш. да го видим как ще я блокира тая катана с плоското на меча, дори няма да успее, и след като сте толкова стриктни по отношение историческият контекст, аз казвам, че един обучен боец  по правилата на боя с катана, ще смачка някой средновековен рицар.
Но се губи времее...а защо мислиш че няма да успее да блокира с плоското на меча?
Тук отново опираме до устройството зад меча...и ако се изправят един срещу друг западняк и японец,ще зависи от личните им качества...а предимството на европееца е малко-само обратния ръб и мушкането



Стига с тези нечовешки брони да сравнявате.
Тестовете съм ги гледал по джеографик/дискавъри. Не съм толкова мнителен, останалите им филми са глупост, но за оръжията са добри.
Значи не си гледал достатъчно..да не говорим че и там беше пълно с глупости в това,което съм гледал

О да, прекрасна видимост, ще има през този процеп...
Ми да...всъщност само малко пречи на периферното зрение,но не дотолкова,че да окаже ефект на боеспособността


А за катана какво още да добавя...втората световна война, японците са рязали американските картечници с нея.
Искаш ли да ти обясня защо това не може да стане,или ще искаш по-популярно да звучи и ще си изтеглиш съответния епизод на "Ловци на Митове"

А между другото технологията, по която се прави катаната,в Европа е изоставена някъде около 10-ти век
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #39 -: Април 11, 2007, 16:23:07 pm »
Еми меч за ръка и половина, точно се нарича, ама ти не боравиш с ръка и половина нали? а с две или една ръце.
Нали говорите за цели брони, да не искаш да ми кажеш, че не са по 20 кила:) Виждам, че продължаваш да твърдиш, че малкият процеп за очите не бил проблем, ами какво да ти кажа, абсурдно е. Първо изобщо не бих правил сравнение с такива брони, а останалите ризници и т.н. с нищо няма да помогнат, щото се целят точно точки, които такива брони не защитават. И искам да ти подчертая отново, че целите брони не са за пешаци!
А и не е много сигурно, че голямата катана, няма да намери пробойна и в таква кована ризница...И все пак такива сравнения не са честни. Долу-горе като да сравняваш автомат с танк..

А за картечниците, съм чувал за такива случаи,
« Последна редакция: Април 11, 2007, 16:25:11 pm от Ashaman »

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #40 -: Април 11, 2007, 16:40:43 pm »
Първо изобщо не бих правил сравнение с такива брони, а останалите ризници и т.н. с нищо няма да помогнат, щото се целят точно точки, които такива брони не защитават.
Като например?  Кои точки? Ти имаш ли представа каква защита ти дава една броня? Носил ли си? Както подчертах преди няколко поста тежестта се разпределя равномерно по тялото и не ограничава движенията. Още повече, че хората са тренирали с тези брони и по този начин лесно са свиквали с теглото им и то въобще не им е пречело.
А и не е много сигурно, че голямата катана, няма да намери пробойна и в таква кована ризница...И все пак такива сравнения не са честни. Долу-горе като да сравняваш автомат с танк..
Защо да не са честни? Нима в Европа не са се били с мечове срещу тези брони? Нима и японците нямат брони?
Факт е че броните са направени с цел да предпазят боеца от нападащите хладни оръжия. Танка да не са го направили за да се пазят от автомата? Танка е оръжие, за разлика от броните. Сравнението ти е неуместно.
[/U

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #41 -: Април 11, 2007, 17:40:12 pm »
Безмислено е просто, покажи ми ги тия армори, които нямали слаби точки???Напротив, те точно най-зле пазят местата, в които се цели един самурай! Освен целите брони, няма други, само че пък при тях, това, което им дава предимство им е и главният недостатък, като при всичко т.е....А пък и те си имат.
И добре, нека не е танк, нека бъде БТР!
Изобщо това, което правите е да сравнявате европейски брони с японски мечове! :) Натам забихте.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #42 -: Април 11, 2007, 18:15:23 pm »
Да прав си...трябва да си се сравнява японска броня с японски меч...И прав си че точно по точки се атакува,но са същите точки дето са по японските брони...все пак и те имат две ръце и два крака...а че целите брони не били за пешаците...всъщност именно спешаването е една от характерните за 15 век черти за рицарите,и именно спешаването налага и навлизането на по-дългите мечове
После да 20 килограма са,но разпределени-7 на торса,2,5 на главата и по още толкова по ръцете и краката.

А аз го твърдя,защото съм го изпитал на свои гръб...
За картечницата е популярен мит.Точка.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #43 -: Април 11, 2007, 23:15:33 pm »
Я ми кажи какъв процент от войската е била с такива брони :) Определени подразделения, наброяващи десетици...
Ама покажете ми най-после няколко вида брони, та да обсъдим, коя колко е защитена. Вземи се замисли защо такива брони много бързо са си изпели песента...защо европейските мечове не са популярни, и защо катаната е?
Преди 30 години едва ли е имало Дискавъри... Абе не ви ли говори достатъчно факта, че и в модерни условия, катана намира приложение?
Габаро ме пита, кои били точките, всяка незащитена е цел, но по принцип сухожилията.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Катаната реже всичко???
« Отговор #44 -: Април 12, 2007, 10:39:32 am »
Я ми кажи какъв процент от войската е била с такива брони :) Определени подразделения, наброяващи десетици...
ами около 10-15% са били напълно екипирани,около 30% доста добре,и останалите са били с кой квото намери...и това е било по почти целия свят(със скромното изключение на ацтеките :):)


Ама покажете ми най-после няколко вида брони, та да обсъдим, коя колко е защитена.
ами почваме:
Плетена ризница:
http://homepage.ntlworld.com/gheathcote/Images/ChainmailSnaps/hauberk.JPG
Пълна броня и японският и еквивалент има на предната страница
Вземи се замисли защо такива брони много бързо са си изпели песента...защо европейските мечове не са популярни, и защо катаната е?
Такааам..пълните брони ги е имало до 18-ти век,в Япония до 19-ти. Изпели са си песента заради едно нещо наречено барут...
А защо европейските мечове не са популярни... ми това го дължим на западането на бойните изкуства  в Европа и съответно изоставянето на мечовете,докато в Япония са били малко по-назад,а пък учените от тогавашната епоха са искали максимално да се дистанцират от средновековието и да се покажат много напреднали..и започнали да пишат за варварското средновековие,но същевременно това е и времето на очароването на хората от Ориента...и така се ражда един мит,който живеее и до днес,естествено не без помощта на Токио и Холивуд

Преди 30 години едва ли е имало Дискавъри... Абе не ви ли говори достатъчно факта, че и в модерни условия, катана намира приложение?
И къде намира приложение,освен във филмите...

Габаро ме пита, кои били точките, всяка незащитена е цел, но по принцип сухожилията.
Които с тея пълните брони са си много добре защитени...всъщност слабите места са слабините и подмишниците,и дори те не са толкова лесно достижими...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27