Автор Тема: Витамините повишават риска от смърт!  (Прочетена 34139 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Витамините повишават риска от смърт

puls.bg

Милиони хора по света използват антиоксиданти като витамин А и Е и бета-каротени.

Изследването на десетки предишни проучвания от учени в университета Копенхаген показва, че тези изкуствено синтезирани добавки повишават, а не намаляват риска от смърт.

Специалистите по добавки пък твърдят, че направеното проучване е напълно изкривено, а резултатите му са неверни.

Диетолозите от своя страна напомнят, че е много важно да се храним с добре балансирана храна, вместо да разчитаме на изкуствени добавки към храната. И въпреки че витаминните добавки са популярни от десетилетия, точната полза от тях остава неясна.

Според по-новите теории някои витамини, приемани чрез диетата или във вид на добавка, могат да предпазят от разрушаване на тъканите в тялото означавано като оксидативен стрес, тъй като елиминират свободните радикали, които го причиняват. Тези увреждания участват в развитието на важни заболявания включително рак и сърдечни заболявания, въпреки че протективният ефект на витаминните добавки остава недоказан.

Екипът от Копенхаген е разгледал повече от 815 клинични проучвания, изследващи ползата от витамин А, Е и С, както и на бета-каротена и селен - най-употребяваните витамини и минерали.

От тях са избрани 68, чиито методи най-точно са показвали ползите от витамините. Прегледът на тези 68 проучвания показал, че антиоксидантите не увеличават и не намаляват риска от смърт.

Когато обаче изследователите са елиминирали други 21 проучвания, които имали възможност да дадат леко изкривен резултат, картината значително се променила. Рискът за смърт останал непроменен сред приемащите витамин С и селен. За другите 3 добавки обаче рискът бил сигнификантно повишен. Бета-каротен повишава със 7% риска от смърт, витамин Е с 4%, а витамин А с 16%. Нужни са допълнителни изследвания за оценяване на ефектите на витаминните добавки върху здравето.

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #1 -: Октомври 06, 2008, 13:14:30 pm »
Никола М. Николов в книгата си "Световната конспирация"(изд.Юнион 21, София, стр.178) твърди, че фондацията  "Рокфелеров институт за медицинско проучване" "измисля витамините , употребявани за предпазване от всякакви заболявания, които много бързо се налагат на пазара, за производството на които Рокфелер инвестира колкосални суми."
Интересно как самото население не съумява да забележи, че с витамини или без пак си е болно и упорства да си плаща , за да се трови...
В разни статии съм срещал мнение на специалисти по въпроса, че витамините извадени извън контекста на продуктите, които ги съдържат, не действат по предвидения от природата начин.
Мои познати са споделяли с мен мнение след употреба на витамини.
Първи случай.
Медицинска сестра дава на мъжа си витамини (комбинирани таблетки) на Амуей, с цел повишаване на жизнения тонус.Първите няколко дни суперзадоволство.След време тя забелязва, че той е някак превъзбуден ( не сексуално), сякаш витамините му действат като допинг.Около седмица след спирането тя забелязва че той е по- вял отколкото преди започването на „терапията” с витамините.
Втори случай.
Моя колкежка ми разказа, че по нейни двугодишни наблюдения след едно месечно подсилване с витамини, не много след спирането им имунната система сякаш е по-слаба и податлива и грипът е неминуем.
Попитах личния си лекар, да видя ще има ли бурна реакция.Тя  каза, че такъв ефект се наблюдава при превишаване на дозите.Но моите две познати не са ми споменавали да са пекалявали.
Самият аз, преди години, когато се увличах по всичко, което е здравословно, получавах световъртежи след употреба на мултивитамини (конкретно „Мултитабс” – холандски). Световъртеж може да бъде един от симптомите при интоксикация. Запитах се на какво се дължи.Мнението ми е, че първо, в никой естествен продукт няма такива абсурдни комбинации и второ, абсурдно е да се снабдявам с витамини от таблетки.АБСУРДНО Е!!! Колкото и да са изтощени почвите и да няма витамини в плодовете.
Дистрибуторка на Вижън ми предлагаше таблетки, които съдържали толкова витамини, колкото имало в 14 кг плодове! Ужас!Наистина ли точно това ми трябва?
« Последна редакция: Октомври 06, 2008, 14:19:27 pm от Max »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #2 -: Октомври 06, 2008, 15:45:22 pm »

Първи случай.
Медицинска сестра дава на мъжа си витамини (комбинирани таблетки) на Амуей, с цел повишаване на жизнения тонус.Първите няколко дни суперзадоволство.След време тя забелязва, че той е някак превъзбуден ( не сексуално), сякаш витамините му действат като допинг.Около седмица след спирането тя забелязва че той е по- вял отколкото преди започването на „терапията” с витамините.
Втори случай.
Моя колкежка ми разказа, че по нейни двугодишни наблюдения след едно месечно подсилване с витамини, не много след спирането им имунната система сякаш е по-слаба и податлива и грипът е неминуем.


нарича се хипервитаминоза и се характеризира с превъзбуденост и липса на сън, по принцип според мен изкуствените витмани спомагат малко или много за подсилване на организма, но повечето от тези които се рекламират са пълен боклук, или са супер конска доза и трябва да внимаваш с консумацията , или са толкова слаби, че за нищо не стават. Важното е да се рекламират.  >:(

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #3 -: Октомври 06, 2008, 16:23:17 pm »

Първи случай.
Медицинска сестра дава на мъжа си витамини (комбинирани таблетки) на Амуей, с цел повишаване на жизнения тонус.Първите няколко дни суперзадоволство.След време тя забелязва, че той е някак превъзбуден ( не сексуално), сякаш витамините му действат като допинг.Около седмица след спирането тя забелязва че той е по- вял отколкото преди започването на „терапията” с витамините.


нарича се хипервитаминоза и се характеризира с превъзбуденост и липса на сън, по принцип според мен изкуствените витмани спомагат малко или много за подсилване на организма, но повечето от тези които се рекламират са пълен боклук, или са супер конска доза и трябва да внимаваш с консумацията , или са толкова слаби, че за нищо не стават. Важното е да се рекламират.  >:(
Ами жената ми каза, че е прилагала препоръчаната доза от фирмата производител.Тя самата е медицинска сестра впрочем.

За синтетичните витамини е доказано не само, че не са полезни, но са и опасни. Като източник на инфо по въпроса се сещам за една от книгите на Х.Даймънд. Но го пише и в много статии.Пък и логично е! Какво общо има синтетиката с живата материя?
А за така наречените " извлечени от плодовете" по незнам си какви сложни технологии изказах мнението си по-горе.

Макар да вярвам в изследванията за недостиг на витамините в плодовете и зеленчуците поради обедняване на почвите, не мисля че допълнителния внос на витамини от таблетки в тялото ми ще го направи по-здраво.Отхвърлям ги.
Няма начин просто, всеки път когато направим опит да се отдалечим от природата, оплескваме нещата.
« Последна редакция: Октомври 08, 2008, 00:30:45 am от Max »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2008, 19:00:12 pm »
Проблема е че сега масово се слагат изкуствени витамини като "подкрепления" на всякакъв вид храни. И дори да не вземаш специални таблетки пак ти ги пробутват.

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2008, 19:34:31 pm »
Проблема е че сега масово се слагат изкуствени витамини като "подкрепления" на всякакъв вид храни. И дори да не вземаш специални таблетки пак ти ги пробутват.

Така е, за съжаление.
Навремето се чудех на такива абсурди като вит С в маргарина, сякаш мястото на водно разтворим витамин е в масло.Или витамин D в някои видове хляб.То от човека си зависи (в съвременната ситуация само донякъде) какво си слага в устата.Аз си знам , че съответният витамин трябва да се приема само от природния си източник, заедно с останалите му съставки, които действат като синергисти.

Breath

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2008, 22:33:21 pm »
Има и нещо друго освен всичко, което се каза в темата.
Това, че идва момент, в който се пристрастяваш към определен вид медикамент, били те витамини или нещо друго. И в момента, в който спреш да си пиеш хапчето започваш да усещаш "странични ефекти". Които пък те карат да си ги купуваш пак, защото "само с тях се чувстваш добре".
А това повишава и печалбите на компаниите.

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #7 -: Октомври 06, 2008, 22:47:01 pm »
Има и нещо друго освен всичко, което се каза в темата.
Това, че идва момент, в който се пристрастяваш към определен вид медикамент, били те витамини или нещо друго. И в момента, в който спреш да си пиеш хапчето започваш да усещаш "странични ефекти". Които пък те карат да си ги купуваш пак, защото "само с тях се чувстваш добре".
А това повишава и печалбите на компаниите.

Напълно съм съгласен.
Дано повече хора да четат и да се замислят преди да се втурват сред разни реклами.


Като се замислиш към колко неща е пристрастен съвременния човек.
Захар, кафе, цигари, витамини... И каква част от доходите му поглъщат тези зависимости...

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #8 -: Октомври 07, 2008, 00:40:37 am »
Още една статия в духа на първата.

Витамините могат да доведат до... смърт

17.04.2008 12:45   
 
Внимателно с витамините, съветват датски учени, според които уж полезните хапчета съвсем не удължават живота, а дори могат да доведат до преждевременна смърт.

Изводите са на изследователи от Копенхаген, които са обединили 67 научни изследвания и, позовавайки се на тях, обясняват, че не са открити “убедителни доказателства” за досега твърдените данни.

Дори напротив. Оказва се, че витамините А и Е пречат на функционирането на естествените механизми за защита на организма: „Освен това, съдейки по резултатите, бета-каротинът, витамин А и витамин Е увеличават риска от преждевременна смърт“, пише в доклада на учените.

 „Антиоксидантите не са магически вещества. Не трябва да се смята, че с тяхна помощ може да се живее дълго, без да се отказваме от вредните си навици” - отбелязва диетологът Патрик Холфорд.

В проведеното изследване са участвали 233 000 души. Всички те поемали витамини, но едните били болни, а другите - здрави.

Датските учени са взели под внимание различни фактори и заключението им е, че витамин А повишава риска от преждевременна смърт с 16%, бета-каротинът – със 7%, а витамин Е – с 4%.

Изглежда, витамин С не се отразява по никакъв начин на продължителността на живота и според изследователите са необходими допълнителни изследвания за влиянието на витамин С, както и на елемента селен.

Така и не са открити доказателства, че антидиоксантите съдействат за профилактиката при заболявания.

Останалите резултати показват, че витамините доставят “окислителен стрес” на тъканите в организма, като унищожават свободните радикали.

Точно 817 научни изследвания дават подкрепа на тази теза. И точно тук става ясна  картината при употреба на тези хранителни добавки, тъй като „окислителният стрес“ се наблюдава и при някои тежки заболявания, включително рак и сърдечно-съдови заболявания.

Все пак, трябва да се вземе под внимание, че изследването се е заело да сравнява трудове, които разглеждат единствено действието на витамините върху намаляването на смъртността и не са проучвали дали те  притежават други полезни свойства.

Затова и Холфорд добавя, че ако витамините “бъдат употребявани правилно в съчетание със здравословна диета, активен живот и отказ от цигарите, могат да играят важна роля за съхраняване на човешкото здраве“.

Източник:
http://www.dnes.bg/article.php?id=50491

и един коментар към статията:


а какво е витамин?
От: бачо киро
дали е онова дето го продават по магазините за индустриална химия скромно назовавани аптеки или онова в храната,м която бог ни е дарил? питам единствено след като опитах да погледна през очите на съвременната наука - защото според многогодишни статистики - сиреч наблюдавани факти, а не рекламни фантасмагории и фармацевтични мечти - от десет изпити хапчета девет отиват в канала (погледнато откъм нашата вътрешна енергийна система) или в джобчетата на инженерхимиците наричани доктори и техните господари от индустриалната химия. има максимално десет процента усвояване на аптекарски витамини бре хора! по-добре зелена джанка или ч1ервена шипка брана покрай оживено автомобилно шосе, отлкото стерилно опаковани неусвоими химикали от аптеката. моля венета номер21 да публикува наистина списъка на различните е-та - това не са витамини "е", а всякакви оцветители, омирисители, консерванти и стимуланти на потреблението - както онова вещество в китайската храна, дето ни кара да ядем (нея, китайската храна) повече, пък след време хоп - алцхаймер паркинсън или пълно прекратяване работата на тялото ни - разрушава мозъчните клетки, казано на обикновен език. ами подсладителите? не само монополния за сащ аспартам, а всички до един химически подсладители - при разграждане в човешкото тяло се разпадат на две аминокиселини и на метилов алкохол - една от най-ефективните тъканни отрови за човешкото тяло, дето мине, трепе както комунист изтребва народа си. и всички опаковани сладкишчета, които зобаме и ние и децата ни, имат подсладители - аз за какво пия обикновена кокакола - защото на нея пише че съдържа захар - храна за мозъка, а не "олекотена" кокакола, с подсладители и всякакви лимонади, дето трепят мозъчните клетки и всичко около тях.
ами тротоарните кокошки, манипулативно наричани "пилета", макар да са полово зрели животни? кокошки, неизкълвали нито едно камъче и нито едно зърно, расли за по-малко от седмица в метални шкафове надупчени с тръби за химическа храна с допинги - от тях в човешкото тяло минават всички тези химикали, предназначени и одобрени за прилагане върху животни - изкуствен женски полов хормон - от него момиченцата стават по-рано жени, а момченцата започват да чупят китки и да се държат като затлъстелия травестит от кръчмарската музикална сцена, сиреч педераси. от изкуствения хормон за растеж на кокошките обикновените обездвижени и невдигащи всеки ден тежести по гимнастическите зали хора наддават на съединителна тъкан - затова поне две-три поколения от така наречените "млади хора" като ги погледнеш надолу, не ходят със стъпала, а с плавници - от 45ти номер обувки нагоре. а на жените им щръкнали ушите - ами нарастваме на съединителна тъкан, сиреч хрущял. и всичко това поради мозъчната промивка че птичето месо е леко и здравословно, пък кокошките и те са птици. и понеже примитивното мислене е че като ядем малко няма да дебелеем под кръста - де да беше вярно..


« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 00:46:38 am от Max »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #9 -: Октомври 07, 2008, 15:24:12 pm »
Има и нещо друго освен всичко, което се каза в темата.
Това, че идва момент, в който се пристрастяваш към определен вид медикамент, били те витамини или нещо друго. И в момента, в който спреш да си пиеш хапчето започваш да усещаш "странични ефекти". Които пък те карат да си ги купуваш пак, защото "само с тях се чувстваш добре".
А това повишава и печалбите на компаниите.

Напълно съм съгласен.
Дано повече хора да четат и да се замислят преди да се втурват сред разни реклами.


Като се замислиш към колко неща е пристрастен съвременния човек.
Захар, кафе, цигари, витамини... И каква част от доходите му поглъщат тези зависимости...
ами релано погледнато човек може да се подсилва сам без употребата на препарати, както и да се лекува без лекарства. Аз лично вземам витамини също, от фирми за активни спортисти, незнам до каква степен са напреднали в технологията на производство или там ако ги извличат по някакъв начин.Вредни ли са, не са ли? Доволен съм, не мисля, че единия вариант на самоподсилване изключва другия, може би най - добре да се комбинират и двата. Не, не потребявам химия в повечето случай, но не мисля, че трябва да се отричат, витамините, аминокиселините и другите хранителни добавки.
« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 15:25:12 pm от AU »

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2008, 15:59:02 pm »
но не мисля, че трябва да се отричат, витамините, аминокиселините и другите хранителни добавки.

Абслолютно съм съгласен, че не трябва да се отричат.
Само че според моята философия те трябва да се съдържат в храната, а вече се знае, че в купената от супермаркета има кво ли не, само не гореизброените жизнено важни вещества.
От там и стремежа да си ги набавяш от аптеката.
Това е порочно, неестесвено.Движим се в погрешна посока , откъдето и да го погледнеш.
Навремето нашия Крали Марко, руските богатири и други силни хора за които пише в историите и приказките, да не мислиш че са тичали до аптеката.Тогава храната е била ХРАНА.
« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 16:11:52 pm от Max »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Витамините повишават риска от смърт!
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2008, 16:46:12 pm »
но не мисля, че трябва да се отричат, витамините, аминокиселините и другите хранителни добавки.

Абслолютно съм съгласен, че не трябва да се отричат.
Само че според моята философия те трябва да се съдържат в храната, а вече се знае, че в купената от супермаркета има кво ли не, само не гореизброените жизнено важни вещества.
От там и стремежа да си ги набавяш от аптеката.
Това е порочно, неестесвено.Движим се в погрешна посока , откъдето и да го погледнеш.
Навремето нашия Крали Марко, руските богатири и други силни хора за които пише в историите и приказките, да не мислиш че са тичали до аптеката.Тогава храната е била ХРАНА.

извън темата.
 
незнам, със сигурност количествата гозби изяждани от Богатирите са били митични. :D А и освен всичко не са били толкова напреднали във физиологията? и знанията с които разполагаме днес.
 а колкото до храната като качество тук във България изобщо не можем да се оплачем, разбира се не става въпрос за големите супермаркети и масовия продукт, все още вкусовите качества са на ниво.  :-*

Max

  • Гост
Относно: Витамините повишават риска от см
« Отговор #12 -: Октомври 07, 2008, 17:26:58 pm »
За количествата храна нямам сведения.На мен по-ми се струва да е било от качеството.Колкото до "напредъка в знанията"...…Убеден съм, именно липсата на такъв ги е спасило. Били са мисля нормални, силни мускулести мъже с хармонични тела, а не с туй дет днес му викаме мускулна хипертрофия (ако не греша терминологията) .
А от качеството на храната и аз не се оплаквах, докато милата ми баба на село беше жива.Сега знам какво е да купуваш боклуци от пазара. И дума да не става за сравнение.

Да обощя с няколко  изречения.
Значи целия ни напредък се изразява в това, че до толкова сме изродили  храната, че не става за нищо и за да компенсираме това произвеждаме синтетични уж аналози на това дето в храната е живо и наистина способно да ни поддържа живота.Колко, ама наистина колко тъп трябва да е тоз дето го е измислил, че пък и тез дето се водят по тоя акъл?
Спасението е в нормалното земеделието , без намесата на разните му там псеведо учени.
Навремето когато прадядо и прабаба са си произвеждали храната, да не би някой учен да им е давал акъл? Има да ги гонят учените прабаба ми и прадядо ми, докато проумеят колко мъдро са живели тогава хората, и са доживявали дълбока старост със свои собствени зъби в добро умствено състояние, без да са чували за витамини и добавки. Що на баба ми не и е липсвало желязо или калции? А? Голям въпрос, нали?
« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 19:23:07 pm от Mirotvorec »

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Относно: Витамините повишават риска от см
« Отговор #13 -: Октомври 07, 2008, 18:01:47 pm »
  Нямам желание да споря, но:
 Количеството белтък, нужно за изграждане на мускулна маса с цел възстановяване и разстеж е 30 грама на ядене, което е приблизително равно на 200 грама, чисто пилешко, телешко или риба, не говоря за храни с висок процент на мазнинно съдържание като свинско месо примерно.
 Независимо какво качество е храната основните хранителни вещества си остават такива, белтъци, въглехидрати и мазнини, както се смята ,че растителния белтък е слабо ползваем, защото се обработва по - трудно в стомаха от животинския такъв. В този случай интересното е, че соята е с най - голям процент протеин от всички продукти, дори и месото.
 Далеч съм от мисълта, че хората не са знаели нищо за храната която ядат, защото са тъпчели мед и чесън,и наистина е ставало дума за количества, не за качество под формата на тубички и извлеци с повишена плътност/ съдържание от даден вид като примерно протеини и гейнъри.
   Не всички хора имат роднини по селата и им се налага да се задоволяват с това което е на пазара, донесено там от производителите, и все пак смятам, че храната си е вкусна, добавка от лимонов сок и чай определено само спомага.
« Последна редакция: Октомври 07, 2008, 19:24:54 pm от Mirotvorec »

Max

  • Гост
Относно: Относно: Витамините повишават риска от см
« Отговор #14 -: Октомври 07, 2008, 19:37:43 pm »
   се смята ,че растителния белтък е слабо ползваем, защото се обработва по - трудно в стомаха от животинския такъв. В този случай интересното е, че соята е с най - голям процент протеин от всички продукти, дори и месото.
 

Не мога да не се съглася, защото на мен от някои  растителни белтъчни храни, ми става зле , конкретно соя и грах.Колкото до соята, поради високото съдържание на фитоестрогени, тя си е направо опасна, особено за мъжкия организъм.
Улавам се впрочем че цитирам това съвременно „знание”, в чиято стойност се съмнявам, но е факт, че соята е нов, нетрадиционен продукт в българското меню.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27