Автор Тема: Турско робство  (Прочетена 122480 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Турско "робство"
« Отговор #30 -: Ноември 19, 2005, 10:50:15 am »
Всъщност България е била независима само през Средновековието! - и то на моменти. След  така нареченото освобождение сме били васали на Турция до 1908г. После съдбата ни Винаги е била определяна от  Великите сили и винаги сме се съобразявали с тях да не гворим че начело на държавата ни е бил пак представител на тези Велики сили. След Втората световна знаете че сме били напълно зависими от СССР. Сега ще влезем в Европейския съюз и пак те ще ни дерижират какво да правим!

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Турско "робство"
« Отговор #31 -: Ноември 19, 2005, 11:01:35 am »
Ами този прозорец е Късно Средновековие и през него сме имали добри моменти, но по-големите ни успехи са през ранното когато в Европа е имало 3 фактора - Византия, България и Франкската империя  ;D

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #32 -: Ноември 19, 2005, 11:47:43 am »
Мммм да единствено до 10 век сме самостоятелни. За наше съжаление.

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re: Турско "робство"
« Отговор #33 -: Ноември 19, 2005, 15:45:18 pm »
Eon, а ти какво предлагаш в такъв случай да казваме, че всъщност Турците са ни свършили един вид услуга ли с това завлядяване? Alien е напълно прав за това, че съдбата ни е ръководена от Великите сили и то не за друго, а за да обслужваме техните интереси.Англия от край време стои зад Турция и я подпомага понеже има големи апетити за Босфора, място където би могла доста добре да пласира свръхпроизводството си на стоки от многобройните си колонии. Може би бихме могли да се освободим доста по-рано  (защото Турската империя има доста периоди на отслабване и вътрешни борби), ако конците не се дърпаха от доста други места.   
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Re: Турско "робство"
« Отговор #34 -: Ноември 19, 2005, 17:02:07 pm »
Добре щом по време на турското робство нещата са били толкова "розови"защо тогава веднага след освобождението правим невероятен икономически бум който смайва Европа? Защо този бум не сме го направили още докато сме били под робство?Да не би да е нещо свързано с факта чепреди освобождението сме били част от една западаща империя която свързва двата края само благодарение на колосални заеми от запад? Освен това замисляли ли сте се какво щеше да бъде ако не бяхме поробени? Мен ми изкача картинката на град Нова Плиска някъде на мястото на Л.А. . Както казах ние сме били преди поробването със същото население като англичаните и не сме им отстъпвали по територия (е тука май пресилих леко). На тази основа ние сме щели да ги оставим да си пръскат колонии по целият свят и да седим със скръстени ръце ли?
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #35 -: Ноември 19, 2005, 18:21:13 pm »
Едно малко уточнение ;D

Англия и Уелс в средата на 15 век са около 1.5 млн. При нас не може със сигурност да се установи калко е било населението, тъй като са се преброявали данъкоплатците. Но се предполага, че е било към 900 хил. Сега имайте на предвид, че Англия е доста по-голяма , а и Западна Европа е много по-гъсто населена от Източна. Дори и през 13 век са ни превъзхождали като население. До 19 век населението на Англия с Уелс, Ирландия и Шотландия е 8 млн. Започва да нараства едва след идването на суровини от колониите.

Примерно Полша успява от голяма държава да се превърне в руски, пруски и австрийски провинции. Всяка държава, която се управлява без идея за бъдещето е обречена. Така, че ако не са били  турците са щели да бъдат някои други. Еволюция в действие:)))))

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Re: Турско "робство"
« Отговор #36 -: Ноември 19, 2005, 19:47:28 pm »
Eon как ми се нахвърли само. Ама аз съм си виновен че не уточнявам - горният ми пост не беше въобще към точно определен човек а беше към наложилото се мнение като цяло. Въобще не съм го писал на базата на твоя пост. И освен това не ми е ясно защо трябва да ми се нахвърляш по грубия начин - аз не "ламтя" за територии. Просто давам пример. И естествено че това с икономическият бум е пример, чиито смисъл е да покаже че хората явно са имали потенциал, но робството им е пречело да го развият и затова не може да се лансира тезата че това робство едва ли не въобще не се е отразило на българите и не ги е дръпнало назад. Примера с Нова Плиска го давам само като интересна гледна точка. Не съм тръгнал да се вайкам че заради робството не сме станали първата суперсила на света. И никъде не говоря за сегашното положение на страната и така нататък това пък от къде дойде. Естественно че сега сме зле и естествено че ние сме си виновни. А това : "имам чувството че говорите наизуст и не отговаряте конкретно и въобще не четете постовете" ми в случая е така поради факта че мнението ми не е основано на конкретен пост а на изписаното досега като цяло (айде да не наблягам на леко обидната нотка).
Айде здраве да е и много БИРА  :)

П.П. Morrigan благодарско за положеният труд относно "малкото" уточнение. Наистина ми беше много интересно  как е стояло положението.
« Последна редакция: Ноември 19, 2005, 19:50:24 pm от Glarusman »
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Re: Турско "робство"
« Отговор #37 -: Ноември 19, 2005, 21:08:40 pm »
ей, ако не спрете с детските караници ще пусна 3ма Юргена тука из форума да ви стегнат малко ... аааааа

предлагам да затворим темата, щото на офтопик бие вече. Кой каквото имаше да казва го каза
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re: Турско "робство"
« Отговор #38 -: Ноември 24, 2005, 00:06:07 am »
btw.току що научих какво му е хубавото на Турското робство-че не са ни карали да даваме военна повинност.Демек не сме им участвали в завоевателните походи с хора от нашето население. Сега знам за еничарите и че това е един вид такава, но мисля, че бройката не е толкова голяма колкото би била ако трябваше да пращаме наши хора да водят чужди войни.
 :)
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Турско "робство"
« Отговор #39 -: Ноември 24, 2005, 00:17:16 am »
Ами всъщност голяма част от по-знатните българи в крайна сметка после са били слагани за командващи различни бойни формирования че дори и османската флота - шото са били добри пълководци. А за другите  - ми те просто са правели оръжията и боеприпасите както са осигурявали и храната за войната така че пак са участвали.

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re: Турско "робство"
« Отговор #40 -: Ноември 25, 2005, 15:25:10 pm »
Участвали, но не загивали с хиляди щото ако и това беше ставало вече щяхме да сме спомен!
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Турско "робство"
« Отговор #41 -: Ноември 25, 2005, 23:46:04 pm »
да, и към това кат прибавим данъчните облекчения за българските чорбаджии и доносници от страна на султана, и картинката става от ясна по-ясна... ;)
musica universalis

Неактивен търпелив

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 133
Re: Турско робство
« Отговор #42 -: Август 29, 2007, 17:09:23 pm »
имаше едно зрителско  обаждане навремето по една кабелна тв -  хем сме били под робство хем сме имали възраждане-интересна е тезата

Неактивен boli_te_fara_nali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Re: Турско робство
« Отговор #43 -: Септември 16, 2007, 12:02:57 pm »
За мен турското робство идва в един интересен за българската държава момент
Не забравяйте ,че турчилята ни погват като сме били разделени на 3 царства.От тук можем да заключим ,че са ни "спасили"( ;D ) от разпадане ,но само от части.
Другият момент е,че Турската империя все пак си е турска( :-\ ) което значи ,че  при тях напредъка е бил минимален и не са били симпатизанти на новите технологии , с което забавят развитието на цялата област.
Вземете Автроунгарската империя.Каква е Бугапеща ,каква е  с.София?
Но за мен робството си има и положителни страни (както знаем "всяко зло за добро") и доброто тук е ,че са ни запазили от разпад ,калили сме нацията, оцелели са само най-издържливите и ако забелязвате българина е станал доста изобретателен и от нищо прави нещо (първото фалшифициране на пари,компютърът и още много друго )
Всъщност има една интересна история ,за компа и в частност за Иван Атанасов ,който е бащата на Джон Атанасов
Та Иван е бил бебе ,когато все още сме били под турско робство , турците са го хванали и някакъв резняк е замахнал с ятагана си ,за да го убие ,но като почудо малкото бебе остава само с дълъг бе;ег на челото.Та извода е още един два сантима турска глупост,столетия забавяне на човешкия прогрес

Eon

  • Гост
Re: Турско робство
« Отговор #44 -: Септември 16, 2007, 12:05:02 pm »
Та извода е още един два сантима турска глупост,столетия забавяне на човешкия прогрес
;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27