Автор Тема: Турско робство  (Прочетена 122035 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Турско "робство"
« Отговор #15 -: Ноември 17, 2005, 22:42:58 pm »
Съгласен съм.
Ще разкажа една история, но друг път ;)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Турско "робство"
« Отговор #16 -: Ноември 18, 2005, 02:01:58 am »
Да, прав си. Да не ти разправям, че в Странджа постояноо хвърчат претъпкани камиони с незаконно изсечена дървесина за Гърция и Турция. След като откарат дървата до някъде ги прехвърлят в ТИР-ве и ги изнасят тихомълком. Естествено тука има и много намесени политици.  :P
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Re: Турско "робство"
« Отговор #17 -: Ноември 18, 2005, 02:27:08 am »
Да се включа и аз в темата за робството. По това има много да се говори ,че даже се притеснявам да не счупа няколко клавиатури ако тругна да говоря надълго и нашироко. Ето затова ще синтезирам нещата в 2-3 изречения. Знам че не може да се вярва на българските учебници по история но бегло си спомням че в единия четох нещо много интересно. Бяха описали "благополучието" на българите с  един прост пример. Когато България е поробена българите са били 2 милиона души. Приблизително толкова са били и англичаните (така пишеше в учебника не съм проучвал допълнително въпроса но сега като се замисля това май ще е първата ми работа след като публикувам това). И ето какво е положението няколко века по-късно:
Bulgaria — Population: 7,450,349
United Kingdom — Population: 60,441,457
According to http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2119rank.html
Kато не забравяме че и СУМАТИ англичани са станали американци,австралийци и други :-)
Ех.... колко "добре" са си живеели българите по онова време.... И колко "МНОГО" деца са имали....
« Последна редакция: Ноември 18, 2005, 02:37:27 am от Glarusman »
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #18 -: Ноември 18, 2005, 08:38:44 am »
Знаех си аз, че линча  е сигурен. ;D
И на мен са ми преподавали в университет историята, но може би същата преподавателка да е била разказа нещо доста поучително. Тя взе за пример народните носии. До 15 век облеклото на нисшите класи се състои основно от бозави груби конопени, ленени и вълнени дрехи. Няма цветни мотиви, защото е било забранено да се носят цветни дрехи. Дори някои цветове са били монопол на царя и болярите. От 15 век нататък започва дифиренциране на облеклото. Появяват се цветни дрехи, въпреки официаната забрана на правителството. През 16 век чужденците описват колоритни облекла, доста приличащи на днешните национални носии.
Преписах го от една моя лекция. Има и интересна лекция за хляба.

Имало е големи зверства особено по време на въстания. Но най-лошо впечатление е оставило в съзнанието на българите времето на кърджалиите, когато нашите земи са били истинска анархия.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Турско "робство"
« Отговор #19 -: Ноември 18, 2005, 09:39:18 am »
Мориган въпроса е че ако ги нямаше турците просперитета щеше да е значително по-голям тъй като те идват в късното средновековие когато навсякъде положението не е особено розово. Обаче после в Европа настъпват доста положителни промени и ние щяхме да се възползваме от тях много по-добре не бяхме под нечие владичество при товас манталитет откъстващ ни от Европа. А "новата" вълна да се измислят всякакви оправдания че през този период ни е било супер добре е поредната долна конспирация , която е подплатена и с доста средства. За това какво е било четете неутралните чужди летописи - например на Стефан Герлах когато е дошъл във вече заваладяна България!

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #20 -: Ноември 18, 2005, 11:11:36 am »
Не отричам, че ако имахме самостоятелен път на развитие нещата щяха да стоят по друг начин. Но просто показвам какво се преподава в СУ в днешни дни, при това доста добре аргументирано.
За да ни завладеят турците сме си виновни само ние, никой друг. За наше съжаление. :o

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Турско "робство"
« Отговор #21 -: Ноември 18, 2005, 11:18:17 am »
Ами да ти кажа зависи от конкретния преподавател - аз съм виждал различни подходи по темата при разичните преподаватели. Но наистина е вярно че има тенденция да се представи османското владичество в по-добра светлина. Може би и заради запазването на българския етнически модел. 

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Re: Турско "робство"
« Отговор #22 -: Ноември 18, 2005, 11:20:56 am »
нека обаче не отричаме, че туците са били най-прогресивни за времето тогава. Ние като част (пълнеж) в турската империя сме бачкали за това, а от бачкане никой не е видял хубаво до сега.
Относно кланетата по време на бунтовете - ми това е нормално. Всяка държава която не иска да загуби територии потушава с кръв всеки бунт - това е повече от логично. Какво ще стане ако циганите се надигнат и искат независим "Мангалистан" на територията на България - ми ще ги изпозастреляме. Малко примери - Чечня, Косово, и тн. Не искам да оправдавам действията на труците ама те са били напълно логични.

Относно робството - ми плащали сме данък на турците който се е събирал от Чорбаджиите. Те са били и тея които локално са експлоатирали населението. Та сега турците ли са ни държали в робство или нашите БЪЛГАРСКИ чорбаджии?
Еничарството - е за това вече може да се твърди че сме били в робство. Децата са били взимани като роби (еничари). Ако направя един паралел с днешно време намирам обаче също един подобен вид "еничарство". Милен МонАКОто е типичен пример - обучен в САЩ и върнат в България да обслужва чужди интереси.

Абе било е робство ама и ние българите сами сме си виновни, че е траело толкова време.
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #23 -: Ноември 18, 2005, 12:00:07 pm »
Всъщност еничарството като явление е било до средата на 17 век. От 30-те години на 17 век за еничари са приемани само мюсюлмани - така, че Време Разделно е доста далеч от истината. Еничарите не са губели съвсем връзката с роднините си - великият везир Мехмед Сокоолу от средата на 16 век е пример за това. Неговият брат е глава на Печката църква:))))
Данъците започват да се събират по откупната система - нещо то типа на днешните концесии - от края на 16 век. Едва в 18 век започват да имат позиции и българи в събирането на данъци. През 19 век се правят опити за модернизация на данъчната система, но без успех. Проблемът не идвал от големите данъци, а от корупцията по събирането  им. Населението се групира около големи бейове и се споразумява с тях за нормален размер на данъчната тежест. Така се създава децентрализация в Империята и след това тя става и повод за кърджалийските размирици. Именно тогава са съсипани днешните български земи.
Държах на тези уточнения. :-[

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Re: Турско "робство"
« Отговор #24 -: Ноември 18, 2005, 12:04:48 pm »
абе то хубаво ама кво и на кого да вярваш в днешно време
- на комунягите с тяхната супер анти турска история - вижте как са ни освободили руснаците
- на сегашните с тяхните теории че не сме освободени от руснаците а окупирани - супер анти руска пропаганда щото сме проамерикански настроени

... въобще всеки си пише квото си иска.
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #25 -: Ноември 18, 2005, 12:13:27 pm »
Историята се пише по изворите. И те са доста интересно четиво - преведените искам да кажа:)))

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Re: Турско "робство"
« Отговор #26 -: Ноември 18, 2005, 13:26:00 pm »
Цитат
военния гений на Османската Империя
къв гений бе ... ние сме били тотално зле както и всички останали държави които турците са завладяли. Стигнали са до Виена и там са го яли дебел.

Великият им пълководец Баязид знаеш ли как е свършил ?!?
Монголците са стигнали до Анкара и Баязид ги посрещнал .. ама там го хапнал коравият - разбити и самият Баязид е бил затворен в клетка и разнасян като трофей. Умрал от скръб - поне така пишат летописците. Добре че са се скарали монглоците и са се оттеглили щото иначе нямаше да има турска империя а монголска империя отново.

Има теория които твърди, че турцизирането на източна европа е дерижирано от католиците за да изтрият православието като религия - само православни държави са били поробени в европа.
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re: Турско "робство"
« Отговор #27 -: Ноември 19, 2005, 01:48:18 am »
Честно казано предпочитам да ни бяха завладели някоя друга нация, но не и турчилята, заради тях теглим и до ден днешен.Толкова назад ни дърпат с това робство, че незнам дали ще се оправим докато сме живи. А някой да ми каже, че тази фанатизирана пасмина само била "присъствала" в България тук таме за мен е най-големия родоотстъпник! Тези хора 500 години са изтисквали и стъпквали родината ни и това което представлява сега е остъкът от някога великият ни народ.
И за финал какво означава това, че българите са си живели "добре" по време на робството.Добре ли е да живееш в постоянен страх, че всеки един момент произволен турчин може да дойде в къщата ти да ти вземе добитъка, да очаква да му прислужваш да се гаври със семейството ти, да отведе децата ти и във всеки един момент да има правото да ти тегли ножа. А какво ще кажете за децата родени в робство и загинали в робство.Какво ли означава да не знаеш и един ден СВОБОДА!!!
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Турско "робство"
« Отговор #28 -: Ноември 19, 2005, 04:09:43 am »
"Има теория които твърди, че турцизирането на източна европа е дерижирано от католиците за да изтрият православието като религия - само православни държави са били поробени в европа."

Тази теория обяснява някои неща и ми се струва правдоподобна.

Morrigan

  • Гост
Re: Турско "робство"
« Отговор #29 -: Ноември 19, 2005, 09:27:47 am »
И аз съм на това мнение. След като си връщат Унгария католическите държави не правят нищо за по нататъшното освобождаване на балканските земи. Ако в края на 17 век, когато Империята се крепи на косъм Австрия бе успяла да ни анексира сега ситуацията щеше да е друга.
Но всъщност Австрия е спирана в опитите си за хегемония от Франция. В това отношение Луи 14 е бил едно гадно *******.
 ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27