Кремъл ли уби Политковскаяwww.epochtimes-bg.com/2007-01/2007-08-30_02.htmВ путинска Русия организираната престъпност, която извършва поръчкови убийства, действа заедно със силите за сигурност и тайните служби.Западните медии бият тревога за поведението на Путин. В коментарите им все по-сериозно звучат съмнения, че именно той и неговите служби стоят зад убийството на разследващата журналистка и на други неудобни за бившето КГБ и неговите наследници жертви.
Кремъл използва делото “Политковская” за свои цели, пише американският в. “Крисчън сайънс монитър”. След десетмесечно разследване в началото на седмицата Русия шумно огласи извършването на 10 ареста, свързани убийството на журналистката Анна Политковская.
Арестувани са 10 заподозрени, сред които чеченски криминален лидер, офицер от Федералната служба сигурност (ФСС, наследница на КГБ), високопоставен милиционер и трима бивши служители на правоохранителните органи. Днес западните медии обаче вече критикуват прибързаните и необосновани изводи на руските власти във връзка със случая преди разследването да е приключило. Никой не повярва на думите на руския генерален прокурор Юрий Чайка, че убийството на Политковская е организирано от емигранти, които се борят срещу Кремъл и искат да свалят президента Владимир Путин. Изданието цитира и Дмитрий Муратов, редактора на “Новая газата”, където е работила Политковская. Според него изкаването на Чайка е политическо и не произтича от материалите по следствието. Подозренията на Муратов са свързани и с първоначалните изявления на властите няколко дни след убийството. Тогава кремълските политтехнолози посочиха като най-вероятен поръчител финансовият магнат Борис Березовски. Сега генералният прокурор отхвърля априори всички останали версии преди да са ясни окончателните резултати от разследствието.
Испанският в. “Ел паис” демонстрира още по-сериозен скептицизъм. В редакционен коментар той заявява,че делото не е разкрито, въпреки многобройните арести и предявените четири обвинения за убийството. Според западните журналисти посочването на външен заговор разкрива опита на Кремъл да скрие истинските поръчители на това, както и на други престъпления с политически мотиви. Неслучайно арестите по делото “Политковская” стават три месеца преди парламентарните избори и около половин година преди президентските избори в Русия, които ще определят приемника на Путин. Като сочи дестабилизиращи сили извън страната за тези убийства, Кремъл се опитва да получи повече гласове в своя подкрепа, смята вестникът.
Същите съмнения продължават да висят и около смъртта на бившия агент на КГБ Александър Линвиненко, отровен в Лондон при крайно загадъчни обстоятелства три седмици след убийството на Политковская, в момент, когато се предполага, че се е опитвал да получи от Италия нова информация за покушението срещу журналистката.
“Берлинер Цайтунг” диерктно обвинява Путин, че лозунгът му “диктатура на закона” е само лъжливапропаганда. Изданието се аргументира и с данни от руските медии. Спорпед техни публикации в последните години престъпността в страната процъфтява, а общата сума на подкупите за миналата година е достигнала нивото на целия държавен бюджет.
Неслучайно тези, които са се сблъскали с тази ситуация, се обръщат към Европейския съд по правата на човека в Страсбург, който е препълнен с дела от Русия. Вестникът цитира руския правозащитник Олег Панфилов, който твърди, че само Страсбург може да бъде истинска съдебна система за Русия.
Германският “Ди Велт” повдига въпроса за скритите цели в изявленията на Кремъл. В коментара си “Тъмната Русия” посочва, че представените от руските следствени органи резултати по убийствата на Политковская и Литвиненко звучат неубедително и за руската, и за международната общественост.Той засяга не само политиката, провеждана от западните столици, но и бизнеса, и банките, които без всякакви правови гаранции, прозрачност и обществена отговорност насочват инвестиции в гъстата руска мъгла.