Автор Тема: Ядрен дебат в Румъния  (Прочетена 2697 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nuclearblast

  • Гост
Ядрен дебат в Румъния
« -: Ноември 02, 2007, 11:24:24 am »
Кой е д-р Иън Феърли
Д-р Иън Феърли е независим консултант по въпросите на радиацията и околната среда. Завършил е химия и радиационна биология и е защитил докторска дисертация в Импириъл колидж на тема “Радиологичните ефекти на ядрените реакции в АЕЦ “Селафийлд”, Великобритания". Работил е за няколко департамента и регулаторни агенции към британското правителство, в момента консултира екологични неправителствени организации, както и Европарламента и органи на местната власт. Има редица научни публикации, посветени на радиационната заплаха за околната среда.
Какво е тритий
Тритият е радиоактивен изотоп на водорода. Атомите на трития съдържат един протон и два неутрона, за разлика от тези на най-разпространения изотоп на водорода - протия, които не съдържат неутрони. В природата се получава  в малки количества под въздействието на слънчевите лъчи. Има период на полуразпад от 12,3 години, като в процеса на разпадането му се отделят бета частици. Според специалистите тритият е опасен, когато проникне в човешкия организъм чрез вдишване, поглъщане с храната и водата или чрез абсорбиране през кожата.
Снимка:Авторът

Иън Феърли (в средата) по време на пресконференцията в Букурещ.
От 11 години румънската АЕЦ “Черна вода” трови населението в района, като изхвърля в атмосферата и във водите на река Дунав огромни количества тритий (радиоактивен изотоп на водорода). Това твърди в доклад британският експерт Иън Феърли. Документът бе представен официално в сряда на пресконференция в Букурещ, но полемиката около него започна още преди седмица, когато се появи първото съобщение за съществуването му. Възложител на доклада е международната природозащитна организация Грийнпийс, а повод за появата му са намеренията на румънските власти за изграждане на
два нови енергоблока
в централата.
Според британския експерт, властите не само че трябва да отложат или напълно да се откажат от изграждането на нови реактори, но дори трябва да посъветват семействата с малки деца и бременните жени да напуснат района в непосредствена близост до АЕЦ “Черна вода”.
Основният проблем, твърди Феърли, идва от типа на реакторите, използвани в румънската атомна централа. Първите два реактора в Черна вода са канадски от тип Канду 6, като според проекта бъдещите трети и четвърти, както и евентуалният пети реактор, ще бъдат от сходен тип. Тези реактори изхвърлят в околната среда тритий в количества, надвишаващи многократно отделяните от останалите типове реактори. Причината е, че при тях се
използва тежка вода
за забавяне на неутроните. Тежката вода се различава от обикновената по това, че е съединение на кислорода с водородни атоми, които освен протон имат и неутрон в ядрото си. В най-разпространената си форма водородните атоми не съдържат неутрони. Изотопът, при който водородният атом има един неутрон, се нарича деутерий, а този с два неутрона - тритий. В природата тритият се среща в малки количества, незастрашаващи човешкото здраве. В атомните реактори с тежка вода обаче атомите на деутерия често получават още един неутрон, и се превръщат в тритий, който после попада в околната среда. В доклада си британският учен посочва, че тритий се отделя и от реакторите с обикновена (т.е. лека) вода, но в много по-малки количества. От публикувана в документа таблица е видно, че реакторите с тежка вода (HWR) за една година изхвърлят между 20 и 30 пъти повече тритий, отколкото реакторите с вода под налягане (PWR), които са западния еквивалент на реакторите от тип WWER, използвани в АЕЦ “Козлодуй”.
Иън Феърли посочва, че
реакторите Канду
са така устроени, че колкото повече остаряват, толкова по-големи количества тритий, изхвърлят във водата и в атмосферата. Твърдението е демонстрирано с таблица, според която от средата на 2004 г. до средата на 2005 г. първи реактор на АЕЦ ”Черна вода” е изхвърлил близо 10 пъти повече тритий отколкото през първата година от съществуването си - от средата на 1996 г. до средата на 1997 г. В друга таблица е посочено, че след въвеждането в експлоатация на първи реактор на АЕЦ, количествата тритий във въздуха в района на град Черна вода са нараснали 45 пъти, във водата на река Дунав - 13 пъти, в зеленчуците и житните култури - пет пъти.
Снимка: Нуклеарелектрика

Втори реактор на АЕЦ "Черна вода"

Централата изхвърля отпадни води с тритий 24 часа в денонощие, 365 дни в годината, пише Феърли. 88 % от тези води се изливат в река Дунав, а 12 % в плавателния канал Дунав-Черно море, който е източник на питейна вода за град Констанца с 310 хиляди жители, както и за много малки градове и села, разположени, източно от Черна вода. Освен във водата, тритий постоянно се отделя и във въздуха, дишан от 21 хиляди души, живеещи на по-малко от пет километра от централата.
Според автора на доклада властите са склонни да
пренебрегват опасността
която представлява тритият, тъй като количествата, отделяни от централи като АЕЦ “Черна Вода”, не представляват директна заплаха за живота на населението. Това обаче не е правилно, тъй като дори да не излага на пряка опасност  живота на хората, тритият е причина за възникването на различни ракови заболявания. Иън Феърли изтъква, че според редица нови научни публикации държавните стандарти за пределно допустимата доза тритий във водата и въздуха трябва да бъдат променени. Ученият признава, че е трудно да се определи в колко от случаите появата на
раково заболяване
се дължи на емисиите на тритий, тъй като заболеваемостта се дължи и на естествени фактори, които не са свързани с работата на атомната електроцентрала, но цитира доклад на канадската секция на Грийпийс, според който броят на заболелите от левкемия е нараснал в районите, в които са построени такива централи.
В края на доклада си Иън Феърли отправя редица препоръки към румънските власти. Сред препоръките са създаване на комисия с участието на представители на екологичните организации, която да анализира риска от емисиите тритий, като вземе под внимание най-новите научни изследвания за пределнодопустимата доза тритий, извършването на изследвания за ефекта от трития върху здравето на населението, отлагането на плановете за изграждане на трети и четвърти реактор на АЕЦ “Черна Вода” до излизането на резултатите от горните проучвания. Експертът препоръчва още семействата с малки деца (под четиригодишна възраст) и бременните жени, които живеят в радиус от 10 км от централата, да бъдат посъветвани да се преместят, а хората, които живеят на по-малко от пет километра от реакторите да не консумират плодове и зеленчуци от собствените си градини, както и диви плодове и гъби, растящи в близост до АЕЦ-а.....

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/opinions/article?sid=&aid=138170&cid=50&eid=1205

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27