Автор Тема: Аферата „Александър Литвиненко“  (Прочетена 22345 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #30 -: Март 04, 2007, 15:07:40 pm »
Страната не е тяхна, само временно я превзеха
 :o :o :o

За да си силен човек, не е нужно да притежаваш физическа сила

Твърди Маша Новикова в интервю на Даниела Горчева, списание Диалог, Холандия




- Когато снимахте заедно с Йос де Пютер „Пътят към Кремъл”, в който има безспорни доказателства за участието на руските спецслужби (ФСБ) във взривовете  на жилищните блокове, вашите холандски колеги повярваха ли, че това е възможно?

- Това естествено беше шок за всички тях, защото е много трудно, даже невъзможно да повярваш ,че някой може хладнокръвно да избива собствените си сънародници в името на отвратителните си мръсни цели. Това е безпределен цинизъм. Но разбира се, нямаше как да не повярват, защото доказателствата действително бяха сериозни.

- Две години по-късно, когато на цял свят стана известно, че Литвиненко плати с живота си своята смелост да разкрие престъпните методи, с които си служат офицери от ФСБ, какви бяха реакциите на колегите ви?

- Всички бяхме потресени, бяхме в шок още когато убиха Анна Политковская. И аз, и Йос бяхме ужасени. А когато отровиха Литвиненко бяхме поразени: но как е възможна такава наглост и то пред очите на целия свят. Така се случи, че няколко дни преди да убият Аня, аз дадох „Пътя към Кремъл” на Гари Каспаров, лидер на руската опозиция, за да го види. И не минаха и 3 месеца и се наложи да му пратя следващия филм -  „Продължение”. Продължение, в което двама от участниците вече ги нямаше между живите...

- Няколко седмици преди „Пътя към Кремъл” да бъде излъчен в Холандия, един български журналист интервюира Литвиненко по телефона и реакцията на руското посолство в София беше да изпрати нота до българските медии и открито да ги „съветва” да не контактували с „престъпници”. А руското посолство в Холандия позволи ли си да заплашва холандските медии, че интервюират „престъпник” – все пак в „Пътя към Кремъл” има заснети дълги монолози на Литвиненко?

- Не, нямаше никаква реакция, едва ли биха посмели да заплашват свободата на словото в Холандия. Аз обаче съм сигурна, че следят всичко, че докладват и че може би нещо замислят. Но както казва героят на новия ми документален филм, узбекски опозиционер:  „Вече не сме във възрастта на страха”.

- Във филма „In memoriam: Aleksander Litvinenko”  Владимир Буковски свидетелствува, че Литвиненко през цялото време е бил заплашван. Вие самата получавали ли сте заплахи заради документалните филми, които правите?

Не, още не са се осмелили да ме заплашват, но може и да го направя.

В края на краищата обаче, страната не е тяхна, само временно я завзеха. А аз като журналист, като режисьор, показвам какво се случва. С Литвиненко беше друго- той знаеше техните тайни и не мълчеше. А аз тайни не знам..


- Какъв човек беше Литвиненко, какви са вашите лични впечатления?

- Кристално чист човек, малко наивен и много порядъчен - със силно чувство за справедливост, човек с „повишена съвестност” или както казва Закаев : ”изпитващ чувство за вина за това, което не той е извършил”. Всички говорят за него с огромно уважение. Той действително разследваше и убийството на Аня, и делото на ЮКОС и постоянно рискуваше живота си.

- Вие познавахте Анна Политковская и поддържахте връзка с нея. Вярваха ли й западните журналисти, когато разказваше за чудовищните престъпления, извършвани срещу мирното население в Чечения?

- Западните журналисти й вярваха, но много от руските журналисти смятаха, че тя преувеличава, че е минала на страната на чеченците и подобни дивотии, но така мислеха само тези, които никога не се осмелиха да отидат в Чечения и да видят с очите си за какво става дума, а вярваха на официалната пропаганда. Анна беше необикновено смела жена и също като Литвиненко имаше силно развито чувство за справедливост и изпитваше чувство за вина за грехове, които не бяха нейни.

- През 2004 гледахме ваш документален филм за Лида Юсупова - правозащитничката, която получи приза на Мартин Еналс за 2004 като "Най- смелата жена в Европа". За читателите пояснявам, че Лида е наистина много смела жена, работеща при изключително трудни условия в Чечения. Имате ли сведения за нея, как е тя?

- С Лида говорихме два часа по телефона след убийството на Анна Политковская. Тя беше извън себе си от мъка и беше потресена от това подло убийство. Тя следва сега международно право и продължава да върши своята работа. Знам че никога няма да престане да се бори. Тази година дори беше предложена за Нобелова награда за защита на човешките права. Лида е невероятна жена. И тя като Анна постоянно се излага на опасност. Странното е, че те и двете са много крехки и нежни жени. Ето това е невероятно, но за да си силен човек, не е нужно да притежаваш физическа сила!


Маша Новикова завършва руски език и литература в Московския Университет.От 1989 година живее в Холандия,а от 1994 година работи като журналист за документални филмови продукции.През 2000 прави своя първи авторски филм като режисьор. Освен като режисьор и журналист Маша има опит и като оператор, продуцент и монтажист.

Маша Новикова е автор на десетки документални филми, които следват най-добрите традиции на холандската документалистика – обективност и честно послание. Миналата година филмът й „Drie kameraden”, показан на филмовия фестивал на „Амнести интернешънъл” в Амстердам развълнува публиката и получи много висока оценка. Маша често работи заедно с известния холандски режисьор Йос де Пютер (Jos de Putter),тя е съавтор на документални филми като „Dans, Grozny, dans” , "Пътят към Кремъл", „In memoriam: Aleksander Litvinenko” и други.

Маша Новикова е автор и на филма ”Божидар от София” и на много други известни документални филми: „Портрет на  Лида Юсупова”, “Влакът към Грозни”, „Винаги война - портрет на Олег Климов”,  „Юрий Козирев - фотограф на фронта”, „Собствен път - Виктор Косаковски” и много други.


=
рспкт (Red)
« Последна редакция: Март 04, 2007, 19:13:08 pm от RedGuy »
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #31 -: Март 04, 2007, 15:16:20 pm »
In memoriam: Aleksander Litvinenko

Един филм на Маша Новикова и Йос де Пютер

                                  Даниела Горчева, Холандия







- Ето тук го погребахме... беше студено, валеше...

Бащата на Литвиненко млъква и с мъка сдържа напиращите сълзи. После добавя:

- Убиха го. Дългата ръка на Путин го настигна.
И Путин в кадър: Литвиненко за съжаление не е Лазар.


На 15 и на 17 януари 2007 година, в най- гледаното време по държавния канал 2 на холандската телевизия бе излъчен документалният филм на Маша Новикова и Йос де Пютер: In memoriam: Aleksander Litvinenko.

Едно своеобразно, зловещо продължение на предишния им филм ”Пътят към Кремъл”, излъчен през март 2004 по същата програма.

Защо зловещо продължение?

Защото в „Пътя към Кремъл” са представени безспорни доказателства за участието на руските спецслужби (ФСБ/КГБ) в чудовищно престъпление – взривяването на жилищни блокове със спящи хора - жени, деца, старци. Блоковете са взривени в Москва и в други градове в Русия, за да има Путин предлог да наруши мирното споразумение, сключено от предшественика му и да започне втората чеченска война.

Главни изобличители на режима на Путин в този филм от 2004 са двама души: Анна Политковская и Александър Литвиненко.

И двамата вече не са между живите.

- Много съм преживял -  споделя Ахмед Закаев - изгубил съм почти всичките си близки хора в двете чеченски войни, но смъртта на Аня ме потресе. От  две години я убеждавах да напусне Русия, казвах й, че тя вече е много повече от журналист, че ще помогне много, ако остане жива, ако пътува и разказва за това, което знае.
Но не, тя не поиска. „Аз съм журналист и оставам журналист”. А ми призна, че ужасно, до смърт се страхува. И сега аз не мога да престана да си представям тази крехка, слаба жена, изправена пред дулото на убиеца си и какво е изпитвала в онзи момент.



Законът за извънсъдебна разправа


- Изобщо не ме интересува точно кой кагебист го е убил - казва Буковски – не ме интересува, защото аз знам кой е наредил убийствата. И всички знаят. Та нали през юли руският парламент прие специален закон, който позволява на президента да използва своите спецчасти за унищожаване на враговете, на екстремистите, както те ги наричат и вътре в Русия, и зад граница. И Путин подписа този закон на 27 юли. И веднага след това се изправи министърът на отбраната Сергей Иванов и каза, че списъците с враговете са вече готови. Те съвсем открито го заявиха. И ето, първите жертви паднаха. И аз ви уверявам - това не са последните.

Интервютата с бащата на Литвиненко – Валтер Литвиненко, с Владимир Буковски, с Ахмед Закаев, с руския режисьор Андрей Некрасов, с Александър Голдфарб, кадрите от BBC, свързани с последните дни на Литвиненко и заснетите през март 2004 година интервюта на убитите вече Анна Политковская и Александър Литвиненко рисуват смътния, но осезаем като тежка мъгла с отровни изпарения образ на Системата, възстановена от Путин.

- Заплашваха го през цялото време - казва Буковски.- Бил съм свидетел многократно. Звъни телефонът и му казват, директно от Москва: „Ти какво си въобразяваш? Че си в безопасност? Припомни си Троцки!”

- Случвало се е – продължава Буковски  - разхождаме се, синчето му е с него, пролет е, птички пеят, грее слънце и изведнъж звъни телефона. През цялото време го заплашваха.

Филмът рисува портрета на един човек, който заплаща с живота си смелостта да се разбунтува срещу Системата, открито да откаже да изпълнява престъпни заповеди и да посвети останалата част от живота си на разгласяването на истината за ФСБ.

Те ми казаха: ”Ние изобщо няма да разговаряме с теб, ще те убием и теб, ще убием и 6-годишния ти син. Ти предаде системата, а това ние не прощаваме.”

Александър Литвиненко постепенно, на порции осъзнава, че е попаднал не в организация, която се бори с престъпността, а в банда и че единствената разлика между офицерите от ФСБ и истинските бандити е само една - че неговите началници са по-могъщи и разполагат с власт, каквато обикновените престъпници нямат. Но картината става все по-мрачна, краските се сгъстяват.

- Той беше открито, честно момче. Беше неспособен да се преструва  - твърди Буковски.- Изчете на един дъх документите, които бях фотокопирал през 1992 в  Москва и ми позвъни в 4 сутринта:

- Какво излиза? – питаше ме той - че КГБ винаги е била терористична организация?! Той беше в шок. Няколко месеца говореше само за това.

И Буковски се засмива тъжно.

Бяхме патриотично възпитавани, гледахме Щирлиц

- Вие как реагирахте, когато Саша ви каза, че от армията са го взели в КГБ? -  пита Маша Новикова бащата на Литвиненко.

Валтер Литвиненко е откровен :

- Как? Та ние се гордеехме! Иди - казвам му - и служи добре, лови престъпниците! –И признава чистосърдечно: - Ние сме патриотично възпитавани, гледали сме Щирлиц. Саша беше спортист, петобоец, дядо му е летец, възпитаваше го строго, по военному.

И в началото и той се гордееше. После замина за Чечения и като се върна, се беше умълчал. Изведнъж притихна.

- Първият голям шок беше Чечения - разказва Александър Литвиненко през 2004.- Бил съм във всички горещи точки, но ситуацията в Чечения е неописуема. 18-годишни войничета ми умираха в ръцете. От нашия курс бяхме 25 души - половината не са живи. Обажда ми се моя приятел Серьожа, 4 години воюва в Чечения, зачислиха го там, жена му го напусна. Питам го: Серьожа, как си? А той ми разказва, че живее на палатка, че са му закачили медал, но че не притежава нищо друго освен един куфар, това е всичко, което притежава – един куфар. Казвам:- Серьожа, но как така? А той ми отговаря: Саша, аз съм жив, разбираш ли, жив - имам ръце, очи, крака. Психически не съм добре, но съм жив.

- В Чечения – продължава Литвиненко - през всичкото време, за което бях там не дойде нито един лидер, нито един политик да ни обясни какво търсим там, защо воюваме, какво защитаваме и срещу кого се бием. Веднъж разпитвах едно 15-годишно момче. И му казвам: защо си отишъл при бандитите да се биеш, защо не ходиш на училище, защо не учиш? А момчето ми казва - аз не искам война, но ние целият клас отидохме на фронта.

За Литвиненко това е шок. Та нали те са учили как през войната цели класове са заминавали на фронта да воюват с фашистите. Не може цял един клас да са бандити, не може цял народ да бъде обвиняван в тероризъм. И ако цели класове воюват с тях, тогава какви са те самите.
- Тогава ми стана ясно - казва Литвиненко - че Русия никога не може да спечели тази война.


Бунтът срещу системата


По това време вече знаех, че ФСБ убива хора без съд и присъда. Но е едно е да знаеш, че колегите ти се занимават с убийства, а друго е сам да получиш заповед, сам да започнеш да убиваш.  Първият път просто не изпълних заповедта – мълчаливо, тихо. Когато започнаха да настояват, казах открито, че няма да убивам, че не мога. Но по това време вече бях разбрал, че е ужасно трудно да изляза от бандата, в която от наивност и героични момчешки представи бях попаднал.

И тогава свиках  своите подчинени и разговарях с тях. Казах им откровено - имаме 3 пътя:
Първият е да станем убийци. И тогава, - казах - момчета, нямаме път назад.  Разбира се, ще живеем богато, ще убиваме в интерес на началството, а началството ще ни разрешава да убиваме в свой интерес. Ще имаме пари, при това много пари. Но ще станем убийци и път назад за нас няма да има.

Вторият път е да не изпълняваме заповедите, да не убиваме и може би ще ни разформироват и разпръснат по подразделенията.

И третият път е да  въстанем открито, а това е все едно да затъкнем амбразурата на оръдието с гърди. Знам че да въстанеш срещу Системата е равнозначно на смърт. Какво ще стане с нас, не знам, но трябва да решим какво да правим. Няколко месеца мислихме. И решихме да се противопоставим открито: отидохме в прокуратурата и подадохме заявление, че ни дават престъпни заповеди, свикахме пресконференция.

Във филма на Маша Новикова и Йос де Пютер Литвиненко показва записи от видеокасети. На едната се вижда ясно съдебното заседание, на което съдията го оправдава по всички скалъпени обвинения и в момента, в който Литвиненко чува думите – „свободен сте”, в залата нахлуват маскирани спецчасти на ФСБ и го арестуват отново. Дават му да разбере, че те са над закона, че той е престъпил най-важното правило в престъпния свят на руските спецслужби: да мълчи, да не разгласява какви ги вършат там.

Съдията гледа изумено, единственото, което успява да каже е, че в 40- годишната си практика за пръв път вижда такова нещо - маскирани да нахлуят в съда и да арестуват току-що оправдан човек.

Все пак, очевидно далеч не всички, които служат в КГБ/ФСБ са престъпници. Колеги предупреждават Литвиненко, че ако не избяга, рискува живота си и му помагат да напусне Русия с фалшив паспорт, самите те рискувайки.
За убийците, обаче, границите никога не са били особена пречка.


Държавни тайни


Литвиненко не е шпионин, той никога не е работил в разузнаването, той се е борил с организираната престъпност и с корупцията. И тайните, които той разкрива не са от значение за чуждите разузнавания, а за руското общество – защото организираната престъпност и корупцията в Русия е дълбоко срасната с държавните структури, с властта. И са... държавна тайна. Тези „държавни” тайни разкриваха Литвиненко, Политковская и хвърления в затвора Трепашкин, тези държавни тайни - за престъпния характер на спецслужбите разкриват още много смели руски журналисти, десетки от тях вече не между живите.
„Припомни си Троцки” - казвали на Литвиненко. Анна Политковская бе застреляна на рождения ден на Путин. Георги Марков е убит на рождения ден на Тодор Живков.


Литвиненко бе отровен в деня на своето пристигане в Англия.

- Те ги обичат тези символики - казва Буковски, не криейки презрението си.



http://dilmana.web-log.nl/mijn_weblog/2007/01/index.html
« Последна редакция: Март 04, 2007, 15:17:07 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #32 -: Март 04, 2007, 19:03:44 pm »
Цитат
- Когато снимахте заедно с Йос де Пютер „Пътят към Кремъл”, в който има безспорни доказателства за участието на руските спецслужби (ФСБ) във взривовете  на жилищните блокове, вашите холандски колеги повярваха ли, че това е възможно?


Егати наглярите. Защо не направят официален документален филм по 11. Септ ?
И да го пуснат в Холандия редом с този??


От всичкото това става ясно, че Литвиненко е един дезертирал шпионин, на който не му харесват някои неща. Оттам, то си е съвсем в реда на нещата една разузнавателна организация да се опита да се отърве от него. Да не би от ЦРУ няма да направят същото?

Другото, което става ясно е че той е един вид борец за справедливост -- една икона на Чеченските сепаратисти в тяхната борба с подтисническия режим в Кремъл. Само, че e пропуснато да бъде отбелязано, че зад тази война стои цялостта на РФ. Ако Кремъл се провали в удържането на един разбунтувал се район, то всички подобни нему (държави) ще направят същото.

B тоя дух, дано да излъчат и Terror Storm. А защо не и да коментират зоните на свобода на словото в US.  Дано да направят подобен емоционален материал и за обеднения уран, който е употребяван в Ирак I, II? и т.н.
« Последна редакция: Март 04, 2007, 19:41:32 pm от RedGuy »

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #33 -: Март 08, 2007, 09:59:38 am »
   

      Загиналият руски журналист Сафронов е бил убит


    Малко преди смъртта си военният наблюдател на вестник "Комерсант" Иван Сафронов е готвел публикация за възможни нови доставки на руско оръжие в Близкия изток.
Колегите на Сафронов от "Комерсант" пишат, че става дума за продажба на изтребители Су-30 на Сирия и на зенитни ракетни комплекси С-300В на Иран. :o  И в двата случая по информация на Сафронов доставките е трябвало да бъдат направени през Беларус, така че Западът да не обвини Москва, че въоръжава тези страни.

От Абу Даби, където на международното изложение на въоръжения IDEX-2007 се събират ръководителите на предприятията от отбранително-промишления комплекс, Иван Сафронов се е обадил в редакцията и казал, че е получил необходимите потвърждения.

Той обещал да напише статия, след като се върне в Москва. Вече в Москва казал пред колеги, че до него е стигнала и информацията, че между Русия и Сирия вече са подписани и други договори - за доставка на зенитни ракетни комплекси "Панцир-С1", изтребители МиГ-29 и оперативно-тактически ракети "Искандер-Е".

Изданието припомня, че в началото на 2005 г. след публикация за възможни доставки на ракети "Искандер" от Русия на Сирия избухна скандал. САЩ и Израел изразиха загриженост от това, че Русия може да достави ударни ракетни системи, които могат при разгръщане в Сирия да поразят обекти практически на цялата територия на Израел.

По-късно по време на посещението си в Израел Владимир Путин потвърди информацията, че преговори са водени и "военните са били готови да доставят" "Искандери" на Сирия, но руският президент лично "забранил реализирането на тази сделка".

След като обаче съобщил на колегите си информацията за "Искандерите", Сафронов казал, че засега няма да пише за това, защото са го предупредили - ако това бъде огласено, ще избухне голям международен скандал, а Федералната служба за сигурност със сигурност ще образува наказателно дело за огласяване на държавна тайна и "ще го довърши" (по-рано за разгласяване на държавна тайна в публикации срещу Сафронов нееднократно бяха образувани дела, но никога никакви обвинения не му бяха повдигнати).

Сафронов не уточнил кой го е предупредил за възможните проблеми. Заместник-главният редактор на "Комерсант" Иля Булавинов не изключва смъртта на Иван Сафронов да е била насилствена и да е свързана с професионалната му дейност.

Вчера американска телевизия направи сензационно изявление - Иван Сафронов, който почина загадъчно на 2 март, е бил убит. Това съобщи ABC News, като се позова на бивш служител на американското разузнаване.

Като констатира, че в Русия "още един журналист е мъртъв", представителят на американското разузнаване съобщи, че не вярва журналистът сам да се е хвърлил от прозореца.

"Иван е паднал от прозореца с шапка и палто? Престанете", каза той. В самоубийството на журналиста се съмняват и други западни медии, посочи "Ехото на Москва".
От 2000 г. насам в Русия са убити 14 журналисти.




B тоя дух, дано да излъчат и Terror Storm. А защо не и да коментират зоните на свобода на словото в US.  Дано да направят подобен емоционален материал и за обеднения уран, който е употребяван в Ирак I, II? и т.н.

Ами да, или да излъчат Loose Change на стадион пред хиляди американци, да им побяснят "как стоят нещата" ;D...
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #34 -: Април 05, 2007, 21:49:08 pm »

Марио Скарамела приет в болница с инфаркт


www.bgfactor.org - 5 Април 2007

Задържаният в затвор в Рим бивш свидетел по “делото Литвиненко”, получил удара след среща с адвокатите си в понеделник


Италианският юрист и експерт по сигурността Марио Скарамела, който бе един от ключовите свидетели по делото за убийството на ексагента на ФСБ Александър Литвиненко, който бе отровен с радиоактивния изотоп полоний-210, бе преместен по спешност в болница от затвора в Рим след инфаркт. Както уточнява италианската агенция AGR, бившият консултант на “Комисията Митрохин”, която от 2002 до 2006 г. разследваше дейността на бившите спецслужби на СССР на територията на Италия по време на “Студената война”, получил сърдечната криза след разговор с адвокатите си в понеделник, посочва агенция “Новости”.

Скарамела бе арестуван на 24 декември м. г., веднага след кацането си на летището в Неапол от Лондон и задържан в римския затвор “Реджина Чели”. В британската столица, неаполитанският професор бе разпитван от Скотланд Ярд и подложен на изследвания за радиационно облъчване, по повод срещата му с Литвиненко на 1 ноември 2006 г. в суши-бара Itsu. Именно в този ден, според следователите, бившият подполковник от ФСБ е погълнал смъртоносната доза полоний.

В Италия срещу Скарамела бяха повдигнати множество обвинения, сред които даването на лъжливи показания пред правоохранителните органи, разкриването на държавни тайни, клевета и незаконна търговия с оръжие. Според следователите в Рим, Скарамела е излъгал органите на реда за подготвящо се срещу него и председателя на “Комисията Митрохин” сенатор Паоло Гуцанти покушение с гранати, внесени нелегално в страната в Библии.   :-\

През миналата година Скарамела обяви пред полицията, че агенти на руските и украинските спецслужби подготвят терористичен акт в Италия, чиято жертва трябва да станат той и Гуцанти. Той посочи като организатор на заговора живеещия в Неапол украински ексагент на КГБ Олександър Талик. В резултат това Талик и още 3 украинци бяха арестувани, но разпитите им в Римската прокуратура показали, че твърденията на Скарамела не отговарят на истината. Талик обвини италианския експерт в клевета, което послужи като повод за ареста му след връщането от Великобритания.

Срещу Скарамела са образувани и още няколко наказателни дела. Прокуратурата в Болоня го обвини в лъжесвидетелстване по повод доставките на уран в град Римини и Сан Марино, а прокуратурата на Неапол – в незаконна утилизация на отпадъци в област Кампания.
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #35 -: Април 17, 2007, 20:27:07 pm »
Пазете се. Мечката отново показва ноктите си...

www.kafene.net , 17.04.2007

Както и краят на историята, излезе, че и краят на Студената война не е нищо повече от пожелателно възприятие на реалността. И, както историята, изглежда, че Студената война се повтаря. Отново от степите към останалия свят духат студени ветрове. Перестройката и гласността не са нищо повече от спомен. Днешна Русия започва да прилича на стария Съветски съюз - репресивна у дома и агресивна в чужбина. Президентът Путин не се замисля, когато трябва да смаже опозицията. Трябва само да си спомним за Анна Политковская, за Михаил Ходорковски и за Александр Литвиненко.

Вчера дойде редът на Гари Каспаров - бивш световен шампион по шахмат, да усети лапата на новата авторитарна власт. Той беше арестуван по време на антиправителствена демонстрация в Москва. Г-н Каспаров е критик на г-н Путин и ръководи група, наречена Обединен граждански фронт. Други активисти и няколко журналисти бяха също арестувани по време на масивна полицейска операция, която е вече нещо нормално в Русия.
 
Явно е, че не всички опоненти на г-н Путин не са борци за свобода с чисто демократични мотиви. Също така е ясно, че голяма част от това, което казват е истина. Той наследи страна с независим парламент, свободна преса, здрава политическа опозиция и честни избори. Той разруши по-голямата част от това наследство. Сега той говори за "управлявана демокрация", в която Кремъл ръководи псевдо-опозиция.

Тези, които предпочитат да игнорират вътрешните проблеми на Русия или да мислят за тях като за нещо преходно, не могат да си позволят да игнорират международната позиция на г-н Путин. Въпреки, че той не блъска по масата с обувката си, както направи Никита Хручшов в сградата на ООН през 1960, той е все по-склонен да демонстрира агресивност спрямо останалите световни лидери. Безмилостен към Чечня и Украйна, той не крие своето отвращение към Европейския съюз и НАТО. Неотдавна той подписа договор с Иран да помогне за развитието на ядрените му проекти, въпреки международните протести и използва американските планове за ракетна отбрана като оправдание да поднови надпреварата във въоръжаването. Мечката отново показва ноктите си и Западът ще направи добре да забележи това.

 
musica universalis

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #36 -: Април 17, 2007, 23:44:32 pm »
О да -- това авторитетно издание като www.kafene.net сигурно наистина има какво да каже по въпроса за Русия. Все пак, не ми стана ясна някак си връзката между Путин, Политковсая и Литвиненко.
Цитат
Безмилостен към Чечня и Украйна, той не крие своето отвращение към Европейския съюз и НАТО.
Това е култовото изречение. Путин и елита му гледат на света през призмата на нео-реализма и геополитиката, сливайки личната си идентичност, с тази на държавата. Според Кенан, съветските лидери навремето просто приемат мирогледа на средновековните руски самодръжци, а аз казвам, че Путин донякъде е възприел мирогледа на предхождащият го елит. За тях е характерно това, че държавата, както казва Ришельо, няма морал -- тя не отива в ада или рая заради това или онова и за нейния успех съдим по това дали тя съществува или не, а не дали спазва някакви морални догми. Накратко - моралът на човека е различен от морала на държавата. Така Путин неможе да е безмилостен или отвратен от този или онзи. Той просто си върши работата. Той е държавата.

Неактивен Bibl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #37 -: Април 18, 2007, 05:57:14 am »
Не му е тук мястото, но гледам Каспаров има за какво да е неудобен:

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar.htm

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar1.htm

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar2.htm

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #38 -: Април 18, 2007, 10:03:55 am »
Не му е тук мястото, но гледам Каспаров има за какво да е неудобен:

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar.htm

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar1.htm

http://orda2000.narod.ru/books/nchron/kaspar2.htm
Приятелю Bibl,

Добре дошъл, но я ни светни надве-натри за какво иде реч в тези текстове, че нищо не разбирам от руски.

Радвам се, че си пуснал линкове директно към материалите.

Неактивен Bibl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #39 -: Април 22, 2007, 07:06:05 am »
Дава рамо на заключенията на руски учени за фалшификацията на световната история и съпътващите я методи на датиране. С две думи вместват цялата ни позната история в рамките на 1000 години.
На български:
Носовски, Глеб Владимирович и др.
Кой век сме сега? / Г. Носовски, А. Фоменко ; Прев. Анелия Божкова ; [Предг. Йордан Табов]. - София : Литера Прима, 2004 ([София : Образование и наука]). - 456 с. : с ил., сх. ; 20 см. - (Поредица Тайни и загадки ; Кн. 95)
Ориг. загл. Какой сейчас век? / А. Т. Фоменко, Г. В. Носовский. - Офс. изд . - Съдържа и За авторите.
На кор. авт. А. Фоменко, Г. Носовски. - Библиогр. с. 430-451.
сигнатурен номер 662872 в Народна библиотека.

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #40 -: Април 22, 2007, 19:29:59 pm »
Дава рамо на заключенията на руски учени за фалшификацията на световната история и съпътващите я методи на датиране. С две думи вместват цялата ни позната история в рамките на 1000 години.
На български:
Носовски, Глеб Владимирович и др.
Кой век сме сега? / Г. Носовски, А. Фоменко ; Прев. Анелия Божкова ; [Предг. Йордан Табов]. - София : Литера Прима, 2004 ([София : Образование и наука]). - 456 с. : с ил., сх. ; 20 см. - (Поредица Тайни и загадки ; Кн. 95)
Ориг. загл. Какой сейчас век? / А. Т. Фоменко, Г. В. Носовский. - Офс. изд . - Съдържа и За авторите.
На кор. авт. А. Фоменко, Г. Носовски. - Библиогр. с. 430-451.
сигнатурен номер 662872 в Народна библиотека.
Може и така да е - Каспаров да ги подкрепя тези учени, но не ми звучи убедително в това да е проблема. Какво го засяга Путин? В Кремъл се интересуват от политика и по-специално кой ще наследи Путин. Много хубаво, че си пуснал и библиография.

karutzar

  • Гост
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #41 -: Май 04, 2007, 11:02:35 am »
Литвиненко беше еврейски масон. Путин прочисти Русия от еврейските масони. Не че той самия не е масон. След "възкачването" на Путин в Русия има недостиг на евреи. И направи така, че на всички им стана по-изгодно да си плащат данъците. Но че Русия си е тоталитарна страна - за това няма съмнение. Такава е била винаги. В цялата си (кратка) история...

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #42 -: Май 29, 2007, 22:15:46 pm »
Това е ясно... Русия се управлява от полурусначета с еврейска кръв. Въпросът е какво са замислили от другата страна на барикадата с тази пресилено раздухвана "афера"...?


Русия на съд

www.epochtimes-bg.com
The Wall Street Journal,  29.05.2007

С британското искане Андрей Луговой да бъде екстрадиран, за да бъде обвинен в убийството на Александър Литвиненко, беше направена първата стъпка към правосъдието. Но в този случай на карта е поставено нещо много повече от съдбата на един човек. Наглото убийство на Литвиненко е тест за готовността на международната общност да отстоява своите фундаментални принципи.

Досега Москва реагираше с тон на оскърбена невинност на твърденията, че зад убийството на Литвиненко стои Федералната служба за сигурност. Същата беше съветската реакция през 1978 след убийството в Лондон на българския дисидент Георги Марков. Помним и как през 2004 държавни представители отричаха Русия да е замесена в убийството на бившия чеченски президент Зелимхан Яндарбиев в Катар, без да знаят, че руските агенти са заснети от видеокамера, когато поставят бомба в колата му.

Днес отричането и обструкциите не са достатъчни. Руската конституция не допуска екстрадицията на руски граждани, но през 2001 Москва подписа Конвенцията на Съвета на Европа за екстрадиция, а през ноември 2006 – меморандум за взаимопомощ с британската Кралска прокуратура, в която са уточнени въпросите на правното сътрудничество, включително екстрадицията. Ако Русия откаже да предаде г-н Луговой, тя трябва да бъде принудена да проведе съдебен процес, който да съответства на международните стандарти.

Отношенията между Русия и Запада все повече предизвикват тревога. Русия би трябвало да е наш сигурен съюзник, тя би трябвало се интересува от създаването на противотежест на китайското могъщество, от защитата от ислямския тероризъм и от заплахата ядрени държави да се появят в нейно съседство. Вместо това днес самата Русия е опасност – тя се стреми да засили влиянието си над съседните страни, като си служи с методи, които напълно противоречат на западните принципи.

Коренът на проблема е в корупцията. Руски чиновници управляват най-големите компании и контролират техните финансови потоци: според някои оценки тези активи са 80% от съвкупната капитализация на фирмите, регистрирани на руската борса. Лицата и организациите, които се борят срещу монополизма на тази олигархия, са планомерно унищожавани.

За да отклонят вниманието от това положение, руските лидери настояват на своето “право” да установят хегемония над страните от бившия СССР и донякъде над страните от Варшавския договор, а също да защитават своите великодържавни интереси, без да зачитат сигурността на Запада. Русия предизвика истинска истерия заради преместването на военния мемориал в Талин, въпреки че и днес, 60 години след войната, в Русия лежат непогребани останките на съветски войници. Русия поддържа сепаратистите в Абхазия и Южна Осетия, но отрича правото на самоопределение на Чечения, вълнува се от американската система ПРО в Полша и Чехия, но ядрените програми на Северна Корея и Иран не я тревожат.

Корумпираната бюрокрация властва в Русия от 1993, когато Борис Елцин незаконно разгони парламента в борба за приватизационните трофеи. Елцин обаче провеждаше прозападна политика и се нуждаеше от западната помощ. При Владимир Путин положението се промени: цената на нефта нарасна от 9 долара за барел през 1998 до 78 долара. 

Днес Западът се изправя пред ирационалната позиция на Москва спрямо американските планове за разполагане в Източна Европа на чисто отбранителната противоракетна система и спрямо Иран, Северна Корея, Грузия, Украйна и терористични организации като Хизбула и Хамас. Във всеки от тези случаи става дума не за националните интереси на Русия, а за защита на монопола на руската олигархия върху властта и богатствата. При тези обстоятелства убийството на британския гражданин Александър Литвиненко на британска територия е още един пример, че Москва е уверена в своята безнаказаност.

След смъртта на Литвиненко официалните руски представители направиха всичко възможно да го очернят и се присмиваха, че Западът проявява интерес към убийството му. Вицепремиерът Сергей Иванов, един от основните кандидати за наследник на Путин, говореше за неговия “нисък интелект” и склонността му към провокации: “За нас Литвиненко беше никой.” В документалния филм “Литвиненко: чисто английско убийство”, излъчен по руската телевизия НТВ, убитият беше обвинен, че когато се е разделял с първата си жена, е откраднал парите от портмонето й. В интервю за руския вестник “Известия” на въпрос за молбата на британското следствие да отиде в Лондон за разпит, Луговой заяви: “И какво, аз трябва да зарежа всичко и да тичам в Англия?”

Руснаците – и държавните чиновници, и обикновените граждани – бяха сигурни, че “делото Литвиненко” ще бъде блокирано, както делата за убийствата на опозиционери в самата Русия. И именно заради това Западът трябва да прояви твърдост. Тържеството на правосъдието в това дело е най-важното средство да бъде спрян стремежът на Русия да се върне в света на илюзиите. Този лош навик, наследен от налудната съветска система, не предвещава нищо добро за света, който преди всичко има нужда от истински ценности.


 ???
*Дейвид Сатър е дългогодишен кореспондент на The Wall Street Journal и Financial Times в  Москва. Работи в Hudson Institute, Hoover Institution и в Johns Hopkins University. Последната му книга, публикувана през 2003, е “Мрак на разсъмване: Създаването на руската криминална държава”


 :-\
« Последна редакция: Май 29, 2007, 22:16:56 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #43 -: Юни 01, 2007, 18:45:23 pm »
Британците убиха своя агент Литвиненко

МОСКВА
Ирен Делчева
специален пратеник на в. "Стандарт"

При препълнена с журналисти зала в агенция Интерфакс вчера в Москва Андрей Луговой, който е обявен от британската прокуратура за убиец на Александър Литвиненко, обвини английските спецслужби в престъплението. Заедно с него на пресконференцията присъстваше и посоченият като свидетел по делото Дмитрий Ковтун.
Пресконференцията започна със заявлението, че руският олигарх Борис Березовски и покойният вече Александър Литвиненко са агенти на британското разузнаване "МИ-6". Според Луговой първо е вербуван Литвиненко, а след това и Березовски, който е предал на англичаните документи от Съвета по сигурност на Русия. Той е притежавал тези документи като зам.-председател на съвета преди години. Британското разузнаване е опитало да вербува и самия Андрей Луговой. "Беше ми предложено да започна бизнес като защитник на британските инвестиции в Русия. Трябваше да се занимавам със събиране и анализ на информация за различни руски партньори. След две срещи започнах да разбирам, че всичко далеч не е така просто", заяви Луговой. Той обясни, че за дребни консултации му е било платено по завишени цени. Това го е притеснило, защото е ставало дума за информация, която може да се намери и в интернет. "Стана ясно, че хонорарите ми са насочени към постепенното ми въвличане в сътрудничество. Британците се интересуваха от връзките ми, финансовите ми възможности, контактите с администрацията на руския президент, както и връзките ми с Федералната служба за сигурност, службата за охрана и външното разузнаване". Най-голям интерес проявили към дейността на руското контраразузнаване по английска линия. Топлата връзка между английските спецслужби и Луговой бил Александър Литвиненко. Той е бил човекът, който е въвел и Березовски в сътрудничество с английското разузнаване.
Основната задача, която трябвало да изпълни Луговой, било събирането на компромат за президента Путин и семейството му. Даже е било посочено името на висш чиновник, от който да се получат тези материали. Литвиненко му предложил да използват помежду си шифър като в шпионските филми. "Трябва да си пълен идиот, за да не разбереш, че под предлог за съвместен бизнес върви банална вербовка с конкретни политически разузнавателни задачи, свързани с Русия и нейния президент. Не съм привърженик на Владимир Путин и за това имам лични причини, но мен са ме учили да защитавам, а не да предавам родината си", заяви вчера Луговой. Той заявил, че подобен "бизнес" с британците не го интересува. Последвала заплаха от страна на Литвиненко, че това е краят на бизнеса му в Западна Европа и че след отказа му да сътрудничи на спецслужбите Луговой няма да бъде допускан в Лондон. "Литвиненко ми каза, че може да използва контактите си в "МИ-6" и с помощта на фонда за граждански права да организира получаването на политическо убежище за богати руснаци, които имат проблеми с правосъдието. За подобно мероприятие желаещите да получат политическо убежище трябва да публикуват на територията на Русия статии с антируска насоченост. Хубаво би било и да се провокира икономическо разследване срещу тях, което по-късно да се обясни с натиск върху бизнеса от страна на руските власти", каза Луговой. Той обвини английските власти в чудовищна корупция и заяви, че английското гражданство може да бъде купено за от 500 до 1 млн. британски лири. Луговой беше категоричен, че Литвиненко не му е бил враг и при него е липсвал пълен мотив, за да го убие. "Специално са ни белязали с полоний, за да ме използват в бъдещ политически скандал", твърди Луговой. "През последните месеци на 2006 г. видях, че Литвиненко се е разочаровал от Березовски и от стопаните си от английските спецслужби. Оплака се, че не го дооценяват и малко му плащат. Останах с впечатлението, че се изплъзва изпод контрола им. Така че ми е трудно да не мисля, че заради това го премахнаха. Ако не самата спецслужба, то под неин контрол", каза той.


Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Аферата „Александър Литвиненко“
« Отговор #44 -: Юни 04, 2007, 15:29:14 pm »

Луговой: Британските служби стоят зад убийството на Литвиненко

31 Май 2007
mediapool.bg

Андрей Луговой, който е основният заподозрян за убийството на офицера от Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Литвиненко, обвини британските специални служби, че са замесени в престъплението, предаде ББС.

На пресконференция в Москва Луговой заяви, че Литвиненко и намиращият се в Лондон руски бизнесмен Борис Березовски са се опитвали да го вербуват за агент на британските специални служби.

Именно Березовски, каза Луговой, му е препоръчал да се запознае с Литвиненко, което е станало през 2005 година.

Миналата седмица Великобритания поиска Луговой, който отрече обвиненията, да бъде екстрадиран, за да бъде съден за престъплението. Москва отговори, че според руската конституция не позволява това да стане. Литвиненко почина миналата година, след като бе отровен радиоактивния изотоп полоний 210.

Пред журналисти в Москва Луговой, също бивш агент на КГБ, обясни, че Литвиненко не му е бил враг и че британската прокуратура го е превърнала в изкупителна жертва. По думите му той трябвало да събира компрометиращи материали срещу Путин и членовете на неговото семейство.

Луговой получил британски мобилен телефон и книга, която трябвало да бъде използвана като ключ към шифър за предаване на информация. "Трябва да съм пълен идиот, за да не разбера, че става дума за банално вербуване с конкретни политически и разузнавателни задачи срещу Путин и срещу Русия", подчерта Луговой.

Той отрече да има мотив за убийството на Литвиненко. “Саша не беше мой враг. Аз не се чувствах засегнат от нещата, които той правеше, от книгите, които пишеше. Аз съм в играта от много време и не съм особено заинтересуван”, коментира Луговой.

Литвиненко е бил отровен или от британските специални служби, или от "руската мафия", или от Березовски, смята Луговой.

"Анализирайки поведението на Литвиненко през последните месеци на 2006 г., аз не можех да не видя, че той е разочарован както от Березовски, така и от своите британски господари от специалните служби. У мен се създаде чувството, че Литвиненко се опитва да се измъкне от контрола на британските специални служби. А това на тях естествено никак не им харесваше", заяви Луговой.

Той не изключва възможността Литвиненко да е станал жертва на отмъщението на руска престъпна групировка. Самият Литвиненко признал пред Луговой, че ходил до Израел, за да събира информация за някой си Шакро младши, който впоследствие бил арестуван в Испания.

"Той се похвали, че изкарал доста пари, като помагал на испанската полиция в разобличаването на Шакро младши", заяви Луговой.

Като най-вероятна Луговой нарече версията, че зад убийството на Литвиненко стои Борис Березовски. "Той (Березовски) е добре известен като майстор на политическите интриги...Литвиненко ми разказа, че Березовски му намалил "заплатата" три пъти."

Литвиненко съобщил на друг от заподозрените, Дмитрий Ковтун, че разполага с компрометиращи материали за "незаконната дейност на Березовски на територията на Великобритания".

Ако съдържанието на тези документи, някои от които се отнасят до статута на политически емигрант, станело известно, Березовски щял да се сблъска с "огромни проблеми", уточни Луговой.

Литвиненко искал да предупреди Березовски за съществуването на такива проблеми и дори им сложил цена - няколко милиона долара.

"В тази връзка може да се предположи, че Березовски не е оставил без отговор опитите да бъде шантажиран, което - напълно е възможно - доведе до трагичните последствия за Литвиненко", отбеляза Луговой.
musica universalis

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27