Бреговата охрана на САЩ открива първа база в Арктика
Американската офанзива е част от надпреварата с Русия, Канада и Дания за завземане на територии около Северния полюс Николай Атанасов - 25 Октомври 2007
www.bgfactor.orgБреговата охрана на САЩ смята да открие първата си база в региона на Арктика. Тя ще бъде разположена в Аляска, в най-северния американски град Бероу (Barrow), съобщава Associated Press. Екипи сътрудници на Бреговата охрана вече са започнали подготвителни работи в района на Бероу, като при подходящи метеорологични условия днес трябва да извършат проучвателен полет до самия Северен полюс, разположен на около 1 904 км. от града.
“
Това е нова зона, която се нуждае от наблюдение. Смятаме да организираме първоначална мисия, за да видим дали, къде и какви кораби оперират в този район”, уточнява адмирал Артър Брукс (Adm. Arthur E. Brooks), командващ Бреговата охрана в Аляска.
Очаква се базата да започне работа най-рано през пролетта на 2008 г., за да се контролират водите в региона, които вече остават свободни от лед за по-дълъг период от време. Нуждата от изграждането на база на Бреговата охрана в Арктика се обяснява именно с очакваното увеличаване на корабоплаването в региона, запазен до момента единствено за риболовни и научно-изследователски съдове. По прогнозите на учените, през следващите 10 години в Арктика ще се появят постоянни търговски маршрути, тъй като полярните ледове продължават да се топят с ускорени темпове.
В базата в Бероу ще бъдат разположени хеликоптери, леки катери и самолети с малък обсег на действие, които ще помагат на бедстващи кораби, ще извършват издирвателно-спасителни и изследователски операции. Очаква се първоначално базата да бъде сезонна, като се използва настоящата пристанищна структура на Бероу, който е административен център на окръга Норт Слоуп. В града живеят 4000 души, повечето от половината от които са ескимоси.
Адмирал Брукс уточни, че в момента се водят разговори с командването на Далекоизточния флот на Русия за съвместен контрол над корабоплаването в Беринговия проток и евентуално сътрудничество при охраната на пограничните райони на Арктика.
Русия, подобно на останалите заинтересовани северни държави обаче, също участва в надпреварата за усвояването на северните полярни територии. През август подводници забиха руския флаг на океанското дъно под Северния полюс. Канада и Дания също имат претенции към арктическа акватория съгласно положенията на Конвенцията на ООН за морското право от 1982 г.
САЩ дълго време отказваше да ратифицира споразумението, което признава суверенните права на държавите върху континенталния шелф на 200 морски мили от брега й, а дори и отвъд тази граница, ако успеят да предоставят солидни географски доказателства в подкрепа на териториалните си претенции. Президентът Джордж Буш притиска Сената да ратифицира споразумението и САЩ да се присъедини към над 150-те държави, които са страна по него. Комисията за външни работи на Сената започна слушанията по въпроса и се очаква споразумението да бъде ратифицирано до края на годината. “Както заяви президентът Буш, присъединяването ни... ще даде на САЩ място на масата, където се разглеждат въпроси, които са жизненоважни за интересите на страната ни”, коментира въпроса говорителката на Държавния департамент Никол Томпсън (Nicole Thompson).
В процеса на подготовка на ратификацията, американски учени картографираха 8 района около северните граници на САЩ, за да проверят докъде стига щатския континентален шелф. Държавният департамент уточнява, че обширната и потенциално багато на природни ресурси зона северно от Аляска, известна като Пояса Чукчи (Chukchi Cap), буди подчертан интерес от страна на Вашингтон.
През лятото, полярници на борда на американския ледоразбивач Healy завършиха третия етап от проучвания на арктическото морско дъно, северно от Аляска. Ръководителят на експедицията, океанографът Лари Майер (Larry Mayer) от Университета на Ню Хемпшир, обаче уточни, че за събирането на достатъчно доказателства, че районът е част от американския континентален шелф, ще е необходима най-малко още 1 полярна експедиция.
Стъпки в ледаhttp://www.capital.bg/show.php?storyid=367115Когато американските шпиони докладвали на Роналд Рейгън, че руснаците са кацнали на Луната и я боядисват в червено, той им наредил да почакат, докато съветските космонавти приключат."След това, казал Рейгън, отидете и напишете отгоре "Кока-Кола". Вицът е останка от студената война, но бе припомнен след уникалната руска експедиция до арктическото океанско дъно, която мнозина сравниха по трудност с кацане на Луната. Световните медии следяха как руските батискафи слязоха в дълбините под Северния полюс и забодоха там знаме от титан, а журналистите определиха случващото се като началото на надпреварата за полюса. "Могат, ако искат, да боядисат и подводните хребети, но това не оправдава исканията им", коментира говорителят на американския Държавен департамент, докато канадският външен министър възкликна, че светът отдавна не в XV век, когато завладените територии са се маркирали със забучени флагове.
Защо започна "битката за полюса"? : петте държави с претенции към арктическия кръг имат 10-годишен срок за искания за разширяване на континенталния си шелф и за някои от тях (включително Русия) той изтича; разтопяването през следващото столетие на ледената шапка, под която според учените се крият до 25% от световните природни богатства; и не на последно място добиването на престиж, какъвто донесе руската експедиция. Но арктическата надпревара е доста по-различна от тази в Космоса или от тази в Аляска по време на златотърсаческата треска.
Като начало - за разлика от Антарктида Арктика се управлява от серия споразумения между държавите, както и от Конвенцията на ООН за морското право. Комисията за границите на континенталния шелф има засега само две предложения за разширяване на арктическите граници - едно от Русия и едно от Норвегия (показани на картата). "Експедицията е част от усилията на руснаците да подкрепят научно искането си от 2001 г.", коментира пред "Капитал" членът на комисията Питър Крукър. Предвид големия баланс на интереси на Северния полюс окупирането му от една или друга страна изглежда слабо вероятно. Вече има индикации, че Дания също ще иска преразглеждане на шелфа на Гренландия. Въпрос на време е Канада да я последва. САЩ, които не са ратифицирали Конвенцията на ООН, вече обмислят подобна стъпка. "Приватизирането" на арктическия кръг явно предстои.