Автор Тема: Християнството замъглява ума?  (Прочетена 17220 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoioto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • Omnia noctes finant!
Християнството замъглява ума?
« -: Октомври 14, 2012, 20:54:52 pm »
Благодарение на един фр се замислих върху главните ценности на християнството и се усещам как от години ни прецаква. Главен пример е турското робство- било е нетърпимо, трябвало е да се бием, НО свещениците са ни подтиквали да сме смирени, и че с вяра всичко ще се оправи. Свга владиците и поповете си пълнят гушите с наши пари, а ние пак трябва да сме смирени.Изучавам богословие и не съм наблюдавал от близо подобен феномен, но не съм се и заглеждал. Ако някой може да ме ориентира към това дали го има това промиване или не, да казва :).


Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #1 -: Октомври 14, 2012, 21:03:50 pm »
Ми х оди са обрежи ве. Като не ти харесва никой не те кара на сила. В последно време много плювачи взеха да се появяват.  Стани юдеин . Ама да знаеш че не мюсюлманите, а юдеите плюят по христианите.  Тъй че по-добре стани будист. От тях богоубийците ги е страх.

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #2 -: Октомври 14, 2012, 21:32:30 pm »
balar не мисля, че тонът ти подхожда този на зрял човек, способен да води нормален диалог.
Всеки има право да изрази мнението си по конкретен въпрос, та нали за това е форумът ( или се бъркам) ? По тая логика, всички, които не вярват в Христос, трябва да ходят да се обрежат?  Всеки има право да бъде такъв какъвто иска, стига да не засенчва свободата и правата на околните. И трябва ли да приемаме, че всички, които се опитват да си отворят очите по даден въпрос( в случая с християнството) и започват да задават логични въпроси са " плювачи" ?  ;)

Edit: Темата е за раздел " Религия".

Неактивен stoioto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • Omnia noctes finant!
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #3 -: Октомври 14, 2012, 21:36:12 pm »
А и един интересен факт- самият ХРИСТОС според Библията е бил обрязан. С идването си той заменя обрезанието с днешното кръщение. Да си обрязан е християнско.

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #4 -: Октомври 14, 2012, 21:44:11 pm »
Човека казва че е БОГОСЛОВ. И доколкото разбрах пита дали вярата се използва като пример за промиване на мозъци. Между вяра и религия има разлика. Религията е догма. Вярата е избор.

п.п. Мисля че ако заглавието се смени може да си остане и тук. Понеже във Форума едва ли има само христиани.
п.п.п. Но нали Апостол Павел казва че няма нужда от подобни садизми спрямо децата. :flag_of_truce:

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #5 -: Октомври 14, 2012, 21:49:09 pm »
Според мен религията се използва с тази цел- промиване на мозъците на маса от хора с цел по- лесно управление ( казвал съм го и преди).
Раздел " Религия" не е само за християни, все пак християнството не е единствената религия. ;)

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #6 -: Октомври 14, 2012, 22:06:47 pm »
Аз пък съм казвал че съм на същото мнение. Тъй че да говорим по темата.
Връзката между религиите и тайните общества.

Неактивен stoioto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
  • Omnia noctes finant!
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #7 -: Октомври 14, 2012, 22:35:31 pm »
За всеобщото мнение по темата не съм много информиран, но нали последната дума на закона спрямо християнството бе то да се ограничи за изучаване от хора навършили пълнолетие. Значи не съм единствения, който мисли че може да бъде използвано като своего рода оръжие.... А и не съм казал, че съм богослов. ИЗУЧАВАМ богословието. Има разлика.
« Последна редакция: Октомври 14, 2012, 22:39:23 pm от stoioto »

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #8 -: Октомври 14, 2012, 23:13:58 pm »
Те всички религии са оръжие за манипулация. Виж темите в раздела Религия както посочва  Spoke

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #9 -: Октомври 15, 2012, 00:49:09 am »
Главен пример е турското робство...

Вадя го от коментара ти, за да ти дам една друга гледна точка.
Основната причина по време на турското робство за запазването на традициите ни, обичаите и изобщо запазването ни като народ е била разликата в религиите. Ако хипотетично си представим, че сме били 5 века под руско робство, от сходството между народите, традициите и обичаите, една голяма част от българското население е щяло да бъде асимилирано. Но именно разликата между християнството и исляма е капсулирало българите, с което сме си запазили и традициите, и обичаите и корените и т.н.

А относно темата: не християнстово замъглява ума, а самото понятие религия, замъглява ума. Сегашните религии не развиват духовното в човека, а ограничават духовното в човека. Борбата в това коя религия е най-праведна е като политическата борба - леви/десни, БСП/ГЕРБ. Или пък ЛЕВСКИ/ЦСКА и т.н. - която и позиця да заемеш, все си в позицията на прецакания. :) Обаче има един тънък момент - доста хора не правят разлика между религия и духовно израстване. И понеже осъзнават примитивността на понятието религия, решават да заемат позицията на атеисти или твърди материалисти. Т.е. те разсъждават така - религита е една лъжа, значи аз отивам в другия отбор, аз съм материалист, аз вярвам на академичната наука - а това също е доста грешна позиция. Знака между религия и духовно израстване е противоположен. Това че религията е лъжа, не означава че и духовното, нематериално израстване е лъжа. Религията просто взема само една част от духовните ценности и след това те манипулира с лъжи - получава се някакво такова половинчато духовно израстване, което буквално те осакатява.
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен liuba4e

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #10 -: Ноември 23, 2012, 21:42:35 pm »
Доста относително е да се каже, че християнството замъглява ума.Това, че изучаваш богословие, би трябвало да ти даде преимущество сред останалите. Изумявам се, че в България учиш, а нямаш понятие.
Пурку, не може религията да е лъжа. По този начин си противоречиш с изречението си: ''не християнстово замъглява ума, а самото понятие религия.'' Религията е понятие чрез, което се обобщава това, в което вярват хората. Думата религия е термин, а не пропаганда.

В 21 век сме. Ако искаш вярваш. Може да си българин, но да  проповядваш будизъм, може да си мюсолманин, но да вярваш в Алах. Истината е, че няма значение, в какво вярваш, защото Алах, Буда, Йехова и др., са различните имена, на един и същи бог. Все още се чудя, защо има такъв расизъм у хората, след като вярваме в един и същи Бог? Истината е, че журналистите набиха в главите на хората, кое е праведно и кое не е , спрямо това, което им се налага от горе.

Различните религии, които проповядва света са опит на по висши същества да ни контролират. Много хора се водят християни, но много от тях са атеисти, като мен. Аз не вярвам в Бог. Какво е Бог всъщност за вярващите и какво за атеистите. За вярващите той е мъж с бяла брада, чиято светлина не заслепява, но е толкова ярка, че е способна да излекува и най - лошата болест. А какво е за атеистите - тайни пропагантски общества, чиято цел е налагане на мнение и комерсиализиране мозъците на плебеите.

Всеки има право на избор. Вярваш или не - ти решаваш. Дали замъглява ума... За едни - да, за други - не.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #11 -: Ноември 24, 2012, 14:15:39 pm »
Абсолютно всяка религия"замъглява ума"!Без изключения!
И религиите в основата си са лъжа!

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #12 -: Ноември 24, 2012, 14:43:13 pm »
Тъкмо се питах къде някой ще спомене думата 'религия'. Какво точно означава? Защото ако се замислим, то единственно интерпретацията на понятието е погрешна или по-точно удобно "внедрена", което само по себе си доказва илюзорността на това понятие. Все едно да преместиш океана, за да ти е удобно... Т.е да извършиш серия от ритуали, които са ти удобни, за да оправдаеш свои нужди... Страшното е, че това е мащабно начинание и всъщност противоричи на смисъла, на първоначалния смисъл на понятието. Ето в уикипедия:
Етимология:
От relego:

    "Препрочитане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „чета“), като това се свързва с препрочитането свещените писания.
    Внимателно разглеждане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „избирам“ – това е интерпретацията на Цицерон) „преглеждам пак“, „обмислям внимателно“."
  В този смисъл може да анализираме, че всяко наше отдадено участие във вътрешното ни осъзнаване е вид "religo", един вид 'възвръщане' на смисъла, разглеждане на случването, поглед, може да включва всеки акт - от съзерцанието на случващото до мисълта за него, в този смисъл достигаме до един вид"познание".

Обаче последващите:
"От religare:

    Повторна свръзка с божественото, от лат. re (отново) + ligo (в смисъла на „свързвам се“, "връзвам", "съединявам"). Тази интерпретация е подкрепяна от съвременни английски учени, като Том Харпър, но е предложена още от Св. Августин, повтарящ тезата на Лактанций.
    Поемам задължение или връщам се в робство — това е алтернативна интерпретация на „повторното свързване“, подчертаваща усещането за служение на божеството. Възможно е произхода на този вариант да е от Августин. Изтъквана предимно от противници на религиозното мислене, тази интерпретация се смята за неточна и оскърбителна за последователите на религиите."
  Ето и къде е разминаването с 'първичната' интерпретация. Поставянето на център на 'СЛУЖЕНЕТО', което неминуемо прави "Бог" абстрактен, непознаваем, а човека преминава в зависима единица, от което пък се губи връзката му със свободното себеосъзнаване, което доказва ненужността от въвеждането на понятието "Религия", като обобщение на човешкия опит, доколкото съсипва познавателния характер. Не може да служиш на две взаимоизключващи се системи, на вътрешното и външното-Формата, когато някой и нещо, представляващо Външен източник/институция, форма на служене/ твърди, че представлява вътрешна величина, каквато е Бог.

 



Неактивен theeagle88

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #13 -: Ноември 27, 2012, 02:56:24 am »
Абсолютно всяка религия"замъглява ума"!Без изключения!
И религиите в основата си са лъжа!
+1000
Достатъчно е само човек да попрочете малко древна история и най-вече за религиите на египтяни,шумери и т.н и ще открие много,много интересни прилики между тях и християнството.Ето някои основни неща тук:
http://jdstone.org/cr/files/mithraschristianity.html
 А иначе всяка религия в основата си отдалечава човек от истинската му същност,карайки го не да се вгледа в себе си,търсейки духовното си начало,а да отдава енергията си на някакви измислени и имагинерни същности :(

Неактивен Yoda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
  • Must be force be with you
Re: Християнството замъглява ума?
« Отговор #14 -: Ноември 27, 2012, 13:34:44 pm »
Добре де, защо така обвинявате религиите? Нали все пак, не сме под смъртна заплаха, ако не изповядваме определена религия, че ще бъдем заличени. Или санкционирани, ако изповядвайки или все пак вярвайки в определени неща от религиите, а защо не и научавайки нещо интересно, да не можем да го отречем, да се съмняваме или просто да го подминем. Приказките и филмите, колкото замъгляват или те провокират да вярваш в нереални или недоказани неща, толкова и религиите имат чак такова влияние, че да замъгляват.
В днешно време има по-опасни "замъглители" и манипулатори, които съвсем без упойка оперират от ценности и морал и това се счита за нещо естествено.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27