Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Тайни общества => Темата е започната от: stoioto в Октомври 14, 2012, 20:54:52 pm

Титла: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: stoioto в Октомври 14, 2012, 20:54:52 pm
Благодарение на един фр се замислих върху главните ценности на християнството и се усещам как от години ни прецаква. Главен пример е турското робство- било е нетърпимо, трябвало е да се бием, НО свещениците са ни подтиквали да сме смирени, и че с вяра всичко ще се оправи. Свга владиците и поповете си пълнят гушите с наши пари, а ние пак трябва да сме смирени.Изучавам богословие и не съм наблюдавал от близо подобен феномен, но не съм се и заглеждал. Ако някой може да ме ориентира към това дали го има това промиване или не, да казва :).

Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: balar в Октомври 14, 2012, 21:03:50 pm
Ми х оди са обрежи ве. Като не ти харесва никой не те кара на сила. В последно време много плювачи взеха да се появяват.  Стани юдеин . Ама да знаеш че не мюсюлманите, а юдеите плюят по христианите.  Тъй че по-добре стани будист. От тях богоубийците ги е страх.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Spoke в Октомври 14, 2012, 21:32:30 pm
balar не мисля, че тонът ти подхожда този на зрял човек, способен да води нормален диалог.
Всеки има право да изрази мнението си по конкретен въпрос, та нали за това е форумът ( или се бъркам) ? По тая логика, всички, които не вярват в Христос, трябва да ходят да се обрежат?  Всеки има право да бъде такъв какъвто иска, стига да не засенчва свободата и правата на околните. И трябва ли да приемаме, че всички, които се опитват да си отворят очите по даден въпрос( в случая с християнството) и започват да задават логични въпроси са " плювачи" ?  ;)

Edit: Темата е за раздел " Религия".
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: stoioto в Октомври 14, 2012, 21:36:12 pm
А и един интересен факт- самият ХРИСТОС според Библията е бил обрязан. С идването си той заменя обрезанието с днешното кръщение. Да си обрязан е християнско.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: balar в Октомври 14, 2012, 21:44:11 pm
Човека казва че е БОГОСЛОВ. И доколкото разбрах пита дали вярата се използва като пример за промиване на мозъци. Между вяра и религия има разлика. Религията е догма. Вярата е избор.

п.п. Мисля че ако заглавието се смени може да си остане и тук. Понеже във Форума едва ли има само христиани.
п.п.п. Но нали Апостол Павел казва че няма нужда от подобни садизми спрямо децата. :flag_of_truce:
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Spoke в Октомври 14, 2012, 21:49:09 pm
Според мен религията се използва с тази цел- промиване на мозъците на маса от хора с цел по- лесно управление ( казвал съм го и преди).
Раздел " Религия" не е само за християни, все пак християнството не е единствената религия. ;)
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: balar в Октомври 14, 2012, 22:06:47 pm
Аз пък съм казвал че съм на същото мнение. Тъй че да говорим по темата.
Връзката между религиите и тайните общества.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: stoioto в Октомври 14, 2012, 22:35:31 pm
За всеобщото мнение по темата не съм много информиран, но нали последната дума на закона спрямо християнството бе то да се ограничи за изучаване от хора навършили пълнолетие. Значи не съм единствения, който мисли че може да бъде използвано като своего рода оръжие.... А и не съм казал, че съм богослов. ИЗУЧАВАМ богословието. Има разлика.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: balar в Октомври 14, 2012, 23:13:58 pm
Те всички религии са оръжие за манипулация. Виж темите в раздела Религия както посочва  Spoke
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Пурку в Октомври 15, 2012, 00:49:09 am
Главен пример е турското робство...

Вадя го от коментара ти, за да ти дам една друга гледна точка.
Основната причина по време на турското робство за запазването на традициите ни, обичаите и изобщо запазването ни като народ е била разликата в религиите. Ако хипотетично си представим, че сме били 5 века под руско робство, от сходството между народите, традициите и обичаите, една голяма част от българското население е щяло да бъде асимилирано. Но именно разликата между християнството и исляма е капсулирало българите, с което сме си запазили и традициите, и обичаите и корените и т.н.

А относно темата: не християнстово замъглява ума, а самото понятие религия, замъглява ума. Сегашните религии не развиват духовното в човека, а ограничават духовното в човека. Борбата в това коя религия е най-праведна е като политическата борба - леви/десни, БСП/ГЕРБ. Или пък ЛЕВСКИ/ЦСКА и т.н. - която и позиця да заемеш, все си в позицията на прецакания. :) Обаче има един тънък момент - доста хора не правят разлика между религия и духовно израстване. И понеже осъзнават примитивността на понятието религия, решават да заемат позицията на атеисти или твърди материалисти. Т.е. те разсъждават така - религита е една лъжа, значи аз отивам в другия отбор, аз съм материалист, аз вярвам на академичната наука - а това също е доста грешна позиция. Знака между религия и духовно израстване е противоположен. Това че религията е лъжа, не означава че и духовното, нематериално израстване е лъжа. Религията просто взема само една част от духовните ценности и след това те манипулира с лъжи - получава се някакво такова половинчато духовно израстване, което буквално те осакатява.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: liuba4e в Ноември 23, 2012, 21:42:35 pm
Доста относително е да се каже, че християнството замъглява ума.Това, че изучаваш богословие, би трябвало да ти даде преимущество сред останалите. Изумявам се, че в България учиш, а нямаш понятие.
Пурку, не може религията да е лъжа. По този начин си противоречиш с изречението си: ''не християнстово замъглява ума, а самото понятие религия.'' Религията е понятие чрез, което се обобщава това, в което вярват хората. Думата религия е термин, а не пропаганда.

В 21 век сме. Ако искаш вярваш. Може да си българин, но да  проповядваш будизъм, може да си мюсолманин, но да вярваш в Алах. Истината е, че няма значение, в какво вярваш, защото Алах, Буда, Йехова и др., са различните имена, на един и същи бог. Все още се чудя, защо има такъв расизъм у хората, след като вярваме в един и същи Бог? Истината е, че журналистите набиха в главите на хората, кое е праведно и кое не е , спрямо това, което им се налага от горе.

Различните религии, които проповядва света са опит на по висши същества да ни контролират. Много хора се водят християни, но много от тях са атеисти, като мен. Аз не вярвам в Бог. Какво е Бог всъщност за вярващите и какво за атеистите. За вярващите той е мъж с бяла брада, чиято светлина не заслепява, но е толкова ярка, че е способна да излекува и най - лошата болест. А какво е за атеистите - тайни пропагантски общества, чиято цел е налагане на мнение и комерсиализиране мозъците на плебеите.

Всеки има право на избор. Вярваш или не - ти решаваш. Дали замъглява ума... За едни - да, за други - не.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: konstantin2007 в Ноември 24, 2012, 14:15:39 pm
Абсолютно всяка религия"замъглява ума"!Без изключения!
И религиите в основата си са лъжа!
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: del в Ноември 24, 2012, 14:43:13 pm
Тъкмо се питах къде някой ще спомене думата 'религия'. Какво точно означава? Защото ако се замислим, то единственно интерпретацията на понятието е погрешна или по-точно удобно "внедрена", което само по себе си доказва илюзорността на това понятие. Все едно да преместиш океана, за да ти е удобно... Т.е да извършиш серия от ритуали, които са ти удобни, за да оправдаеш свои нужди... Страшното е, че това е мащабно начинание и всъщност противоричи на смисъла, на първоначалния смисъл на понятието. Ето в уикипедия:
Етимология:
От relego:

    "Препрочитане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „чета“), като това се свързва с препрочитането свещените писания.
    Внимателно разглеждане, от лат. re (отново) + lego (в смисъла на „избирам“ – това е интерпретацията на Цицерон) „преглеждам пак“, „обмислям внимателно“."
  В този смисъл може да анализираме, че всяко наше отдадено участие във вътрешното ни осъзнаване е вид "religo", един вид 'възвръщане' на смисъла, разглеждане на случването, поглед, може да включва всеки акт - от съзерцанието на случващото до мисълта за него, в този смисъл достигаме до един вид"познание".

Обаче последващите:
"От religare:

    Повторна свръзка с божественото, от лат. re (отново) + ligo (в смисъла на „свързвам се“, "връзвам", "съединявам"). Тази интерпретация е подкрепяна от съвременни английски учени, като Том Харпър, но е предложена още от Св. Августин, повтарящ тезата на Лактанций.
    Поемам задължение или връщам се в робство — това е алтернативна интерпретация на „повторното свързване“, подчертаваща усещането за служение на божеството. Възможно е произхода на този вариант да е от Августин. Изтъквана предимно от противници на религиозното мислене, тази интерпретация се смята за неточна и оскърбителна за последователите на религиите."
  Ето и къде е разминаването с 'първичната' интерпретация. Поставянето на център на 'СЛУЖЕНЕТО', което неминуемо прави "Бог" абстрактен, непознаваем, а човека преминава в зависима единица, от което пък се губи връзката му със свободното себеосъзнаване, което доказва ненужността от въвеждането на понятието "Религия", като обобщение на човешкия опит, доколкото съсипва познавателния характер. Не може да служиш на две взаимоизключващи се системи, на вътрешното и външното-Формата, когато някой и нещо, представляващо Външен източник/институция, форма на служене/ твърди, че представлява вътрешна величина, каквато е Бог.

 


Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: theeagle88 в Ноември 27, 2012, 02:56:24 am
Абсолютно всяка религия"замъглява ума"!Без изключения!
И религиите в основата си са лъжа!
+1000
Достатъчно е само човек да попрочете малко древна история и най-вече за религиите на египтяни,шумери и т.н и ще открие много,много интересни прилики между тях и християнството.Ето някои основни неща тук:
http://jdstone.org/cr/files/mithraschristianity.html
 А иначе всяка религия в основата си отдалечава човек от истинската му същност,карайки го не да се вгледа в себе си,търсейки духовното си начало,а да отдава енергията си на някакви измислени и имагинерни същности :(
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Yoda в Ноември 27, 2012, 13:34:44 pm
Добре де, защо така обвинявате религиите? Нали все пак, не сме под смъртна заплаха, ако не изповядваме определена религия, че ще бъдем заличени. Или санкционирани, ако изповядвайки или все пак вярвайки в определени неща от религиите, а защо не и научавайки нещо интересно, да не можем да го отречем, да се съмняваме или просто да го подминем. Приказките и филмите, колкото замъгляват или те провокират да вярваш в нереални или недоказани неща, толкова и религиите имат чак такова влияние, че да замъгляват.
В днешно време има по-опасни "замъглители" и манипулатори, които съвсем без упойка оперират от ценности и морал и това се счита за нещо естествено.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: konstantin2007 в Ноември 27, 2012, 13:37:20 pm
Съвременните"замъглители" следват старата схема на религията.Нищо ново под слънцето!Поддържа се фокуса извън нашата същност.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: watchman в Януари 08, 2013, 17:44:06 pm
Като се има предвид колко вида християнство има е много трудно да се коментира "християнството" като обобщаващ термин. В контекста на въпроса обаче се вижда, че става въпрос за византийското християнство или както е известно по нашите земи "източното православие".

Една от основните разлики между източното православие и западния католицизъм е в техния мироглед. Източното православие черпи от източния мистицизъм, където аскетизма, страданието, унижението се, лишенията се издигат като висша ценност и като път за само изкупване на греховете. То се фокусира на образа на Христос като страдалец, бит и умрял на кръста. Поради тази причина и източното православие поражда в своите народи примиренческо мислене и поведение. Спомням си един разказ за някой си православен светец, който си бил наранил крака на ръждив гвоздей и кракът му започнал да гангренясва, той обаче не го лекувал, но понасял търпеливо ужасните страдания и болки, защото смятал, че чрез това се изкупва от страданията на ада, които са много по-страшни. Този пример показва добре отношението на източното православие към примирението и наложеното страдание. Повече или по-малко всички българи сме повлияни от тази философия на мислене.

Спомням си преди години бях в чужбина и разказвах на домакинята при която бях за тази типична примиренческа философия на изтока. Няколко часа по-късно отидохме на ресторант за бързо хранене, когато си взех моята храна и не ми дадоха салфетка, както по принцип трябва да дадат. Когато тя ме видя на масата, че нямам салфетка, аз викам - ами просто не ми дадоха, и добавих - ще се оправя и без салфетка. Тя скочи и вика - ама как така отиди и си поискай и ми вика - ето това е точно онова, за което ми разказа - ти си склонен да се примириш и отказваш да се бориш за полагащото ти се. Въпреки, че аз не изповядвам източното православие тази философия ме беше заразила, защото аз съм израснал точно в такава среда.

Западното християнство (католицизма) от друга страна набляга на образа на Христос като победител над смъртта, възкръснал от мъртвите и седнал на Небесния престол за да царува като Цар на царете. Това поражда съвсем друг манталитет - този на агресивното завладяване и смазване на всяка преграда. От там имаме и западния империализъм и колониализъм, който е завладял и избил милиони индианци, негри и всякакви други по-слаби народи в името на своите интереси.

В крайна сметка тия две концепции за Христос следва не да се отделят и да действат независимо произвеждайки от една страна примиренчески народи, които са готови да понесат всякакво тъпкане и унижение, а от друга агресивни и ненаситни за повече и повече власт народи. Те се предполага да бъдат едно цяло и да се балансират по такъв начин, че нито един народ да стане овчедушен и примиренчески, нито да бъде агресивен и алчен за власт.

В крайна сметка източните народи са останали бедни и нищожни поради тази психика, но поне не са виновни за проливането на кръвта на милионите жертви на тяхната ненаситна агресия. (За пример ще дам, че лично Христофор Колумб е отговорен за избиването на няколко милиона местни жители само на единия от островите на които се е установил). Запада е станал по-богат и по-влиятелен, но тази кръв с която са изцапани ръцете им рано или късно ще бъде изискана от тях и ще ги заведе на дъното.

Така, че религията безспорно има огромно влияние върху хората, но нека да видим какво се случва там където религията бива напълно отхвърлена:

- Съветския Съюз - избити повече от 10 милиона души от комунистите
- Китай - избити повече от 20 милиона, изтезания, робски труд
- Камбожда, Виетнам  - милиони избити, глад, войни и мизерия
- Северна Корея - милиони избити, глад и мизерия, изтезания
- Френската революция - безпрецедентни кланета и жестокости

В крайна сметка виждаме, че и религиозните човеци и управление извършват ужасни неща и напълно нерелигиозните извършват не по-малко (ако не и повече) ужасни неща. Очевидно разковничето е някъде другаде...
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: GARVAN в Януари 09, 2013, 13:33:03 pm
Източното православие черпи от източния мистицизъм, където аскетизма, страданието, унижението се, лишенията се издигат като висша ценност и като път за само изкупване на греховете. [/b].

Абсолютно невярно!!! Демонстрираш явно непознаване на нито една източна философия!
Иначе написаното е много добре обосновано!
Поздрави!
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: watchman в Януари 09, 2013, 14:35:43 pm
Цитат
Абсолютно невярно!!! Демонстрираш явно непознаване на нито една източна философия!

В контекста на темата под "източен мистицизъм" аз не визирам индийските, китайските, японските и други азиатски религии и философии, а тази част на Римската империя, която е била известна като "Източната римска империя" заемаща териториите на Гърция и Мала Азия, която по-късно става дом на източното православие, където по онова време са процъфтявали аскетични движения и практики фокусиращи на страданието, болката, унижението и прочие.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: NEMESIS в Юни 22, 2013, 18:14:53 pm
Благодарение на един фр се замислих върху главните ценности на християнството и се усещам как от години ни прецаква. Главен пример е турското робство- било е нетърпимо, трябвало е да се бием, НО свещениците са ни подтиквали да сме смирени, и че с вяра всичко ще се оправи. Свга владиците и поповете си пълнят гушите с наши пари, а ние пак трябва да сме смирени.Изучавам богословие и не съм наблюдавал от близо подобен феномен, но не съм се и заглеждал. Ако някой може да ме ориентира към това дали го има това промиване или не, да казва :).
Един съвет: Обърни вниманието си към сатанизма ,но не сатанизъм свързан със секти !!! Погледни на сатанизма със философски очи,аз го направих и най-полезното което научих е че всичко се крие във индивидуализма.
М*йната им на всички религии ,те са средства за масов контрол и владеене на масите.
Както ти каза няма полза от смирението ,по мой наблюдения ако си смирен то 100 на 100 ще бъдеш смачкан няма смисъл да си похабяваш живота във дарения към църквата,молитви,пости и т.н. само и само защото са ти обещали някакво измислено местенце във несъществуващият рай !!!
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: любознателният в Юни 22, 2013, 20:45:20 pm
Цитат
Благодарение на един фр се замислих върху главните ценности на християнството и се усещам как от години ни прецаква. Главен пример е турското робство- било е нетърпимо, трябвало е да се бием, НО свещениците са ни подтиквали да сме смирени, и че с вяра всичко ще се оправи. Свга владиците и поповете си пълнят гушите с наши пари, а ние пак трябва да сме смирени.Изучавам богословие и не съм наблюдавал от близо подобен феномен, но не съм се и заглеждал. Ако някой може да ме ориентира към това дали го има това промиване или не, да казва .
Един съвет: Обърни вниманието си към сатанизма ,но не сатанизъм свързан със секти !!! Погледни на сатанизма със философски очи,аз го направих и най-полезното което научих е че всичко се крие във индивидуализма.
М*йната им на всички религии ,те са средства за масов контрол и владеене на масите.
Както ти каза няма полза от смирението ,по мой наблюдения ако си смирен то 100 на 100 ще бъдеш смачкан няма смисъл да си похабяваш живота във дарения към църквата,молитви,пости и т.н. само и само защото са ти обещали някакво измислено местенце във несъществуващият рай !!!
Напротив , църквата е опонирала на турското робсто , и то много яко . На вид може да са проповядвали светите отци смирение , но тайно са организирвали много подготовки за бунтове . Пример за това е отец Моно Петров сеизмонов ( Отец Матей преображенски Миткалото )  не само бунтар но и човек с техническа мисъл , нещо несъвместимо с религията . Та  няма  как  християнството  да  е  толерантно към тогава господстващият ислям . То и сега не е така . А за смирението , да  трябва да сме  смирени  , но в граници .
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: The Time Lord в Юни 24, 2013, 12:16:01 pm
Що се отнася за времето на турското владичество, то през по-голяма част от него българските земи са били част от Константинополската патриаршия, съответно висшето духовенство, което е нареждало на низшето, се е състояло изцяло от гърци. От края на XVIII век гръцката патриаршия вече официално подема инициатива за елинизиране на цялото население на балканите, състоящо се предимно от българи, посредством изкривената по "патриаршески" модел християнска вяра. В резултат на това е нормално на някои хора днес да им изглежда, че духовниците са били крепители на игото, но това далеч не се отнася за масата свещеници, които са си били българи, но притиснати от висшестоящите си. Не случайно тази съвсем дискриминационна ситуация спрямо българите довежда до началото на изключително ожесточените борби за църковно-национална независимост през XIX век. Именно и през този век доста свещеници се отличават със своя чисто "светски" героизъм като понякога буквално грабват оръжието и се изправят срещу османците в множеството четнически и въстанически инициативи.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: 6Christoph в Февруари 09, 2014, 07:33:44 am
Знае се че в основата на християнството стои култа към слънцето. Мюсюлманството пък е създадено от християни. Религиите са душевна и умствена клетка. Не съм религиозен, но да си атеист е същата клетка.
Колкото по-малко предразсъдаци имаш, толкова по-малко замъглен ще бъде умът ти... :)
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: VangelisII в Февруари 09, 2014, 12:28:00 pm
konstantin2007 много добре го каза,че фокуса е насочен извън нас!Само по себеси това е най-голямата уловка.Привидно всичко е много добре замаскирано с любов,себераздаване и милосърдие.Оплетени в тази паяжина индивида до такава степен се вкопчва в спасението отвън,че това му остава като очакване през целия му съзнателен път.Ако не е господ,ще са извънземните,ако не са те,ще са американците или руснаците......все отвън....пренебрегвайки своята сила,отдавайки я на външни идоли.Религия:хитро измислена клопка за слаби,неграмотни индивиди!Част от "ИГРАТА"Предполагам влиза в плана на всеки един Висш Аз да отработи това в някоя или няколко от своите инкарнации.  :nea:
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: дедо Въсо в Март 07, 2014, 12:13:16 pm
А и един интересен факт- самият ХРИСТОС според Библията е бил обрязан. С идването си той заменя обрезанието с днешното кръщение. Да си обрязан е християнско.

Доколко знам, /на 1'ви януари се чества Василов ден/... или Обрезание Христово... некой ако може да поясни, защо точно "обрезание"... ?
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Schicksal в Март 08, 2014, 18:31:09 pm
 Защо пък да замъглява ума? Аз самият в Евангелието, доколкото го четох, видях доста символика и прочее за опресняване на умствените способности.
Христос според мен би трябвало да бъде разглеждан като един от многото литературни примери, а не като конкретният цар (господ) или спасител. Например как си държи докрай на мисията, как говори, че всичко на света вече е предопределено, и т. н.
Според мен всичко това учи на спокойствие, приемане на всичко около себе си, малко гняв, преследване на собствената си цел с мисъл и  и т. н. Много хора, ако работеха така, биха постигнали доста.
Изобщо, мисля, че Новият завет е една книга, свързана със социални принципи повече, отколкото с конкретно верую. А нали именно тя е основата на християнството?
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Kat в Март 12, 2014, 01:04:05 am
Всички религии ограничават. Някои малко (източноправославната вяра, будизмът), някои много (ислямът).
Дълго време изучавах доктрините на различните религии. Смятам, че за да бъде разбрана библията, този, който я чете, трябва до голяма степен да познава символизма. Библията не трябва да се приема като буквален текст, пълна е с метафори, алегории и скрити послания, въпреки че според мен е била променяна през вековете и е изгубила първоначалната си форма.
Според мен, от всички християнски течения източноправославната доктрина най-много се доближава до учението на Иисус, всички останали са извратени и изцяло променени. И не говоря за Иисус, син на Бог, качил се на своя трон на небето, роден от девственица забременена от гълъб, а говоря за Иисус като историческа личност, водач и учител, човек, който се е бунтувал срещу Храма, несправедливостта, човешкия материализъм, който се е опитвал да предаде на хората поне малко от източния мистицизъм. С една дума - просветен.
Не съм от тези, които се молят, или ходят всяка неделя на литургия. Но съм благодарна на българската православна църква, че ни е запазила културата. И ми е болно, че тази институция я превърнаха в свърталище на мафиоти и пед***. Не смятам, че ни замъглява ума. Смятам, че чрез възпитаването на традиции запазва нашата култура.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: Schicksal в Март 15, 2014, 22:16:14 pm
Всички религии ограничават. Някои малко (източноправославната вяра, будизмът), някои много (ислямът).
Дълго време изучавах доктрините на различните религии. Смятам, че за да бъде разбрана библията, този, който я чете, трябва до голяма степен да познава символизма. Библията не трябва да се приема като буквален текст, пълна е с метафори, алегории и скрити послания, въпреки че според мен е била променяна през вековете и е изгубила първоначалната си форма.
Според мен, от всички християнски течения източноправославната доктрина най-много се доближава до учението на Иисус, всички останали са извратени и изцяло променени. И не говоря за Иисус, син на Бог, качил се на своя трон на небето, роден от девственица забременена от гълъб, а говоря за Иисус като историческа личност, водач и учител, човек, който се е бунтувал срещу Храма, несправедливостта, човешкия материализъм, който се е опитвал да предаде на хората поне малко от източния мистицизъм. С една дума - просветен.
Не съм от тези, които се молят, или ходят всяка неделя на литургия. Но съм благодарна на българската православна църква, че ни е запазила културата. И ми е болно, че тази институция я превърнаха в свърталище на мафиоти и пед***. Не смятам, че ни замъглява ума. Смятам, че чрез възпитаването на традиции запазва нашата култура.

Именно. Приемането и дори следването на едно учение не трябва да доведат до отхвърлянето на всички други, т. е. от всяка една гледна точка (учение) може да се вземе по нещо.
Титла: Re: Християнството замъглява ума?
Публикувано от: dobringeorgiev в Март 17, 2014, 15:03:57 pm
То точно това е проблемът на повечето хора - че приемат буквално много от символизма.
Аз мисля, че Библията като цяло има много добро психотерапевтично влияние. Но човек трябва да е стабилен в живота, задоволен. Защото, когато личността е разклатена, внушенията взимат връх.