Автор Тема: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията  (Прочетена 36022 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
"В спора се ражда истината",но не бива "спорът"де е цел, а средство за постигането  и.Мисля че се отклоняваме от темата,няма нужда да преговаряме учебниците по физика и да демонстрираме колко сме начетени,целта е да отговорим на въпроса на  bogoizbrania затова щте го помоля да перефразира въпроса с други думи така че да го разберем и може да излезе нещо смислено от този дебат. ???
Въпросът е да го повторя на н-ти път, вероятно в това е проблема.
Защо ако светлинат има скорост 111000 мили/час както с етвърди, виждаме Тритон и другите далечни спътници да отрязяват веднага светлината от слънцето, която отразяват при излизане от сянката на газовата планета около която обикалят. За Тритон трябва да се чакат над 4 часа, за да достигне отразената светлина на слънцето до нас. За Титан около 2 часа, за спътниците на Юпитер по малко от час, но все пак достатъчно дълго за да видим закъснението. Извода въз основа на това наблюдение е елментарен, след като виждаме момнтално отразената светлина при излизане от сянката, за такива големи разстояния, значи светлината няма скотост а се разпространява моментално в среда в която няма прегаради.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Отговорено ти беше и пак ти повтарям отговора си.
Слънцето излъчва непрекъснат поток светлина. В момента на появяването на тоя спътник той веднага започва да се облъчва от светлина. Защото потокът от светлина, идващ от слънцето е НЕПРЕКЪСНАТ.
А ти виждаш тоя момент на появяването с час или не знам точно колко закъснение, заради скоростта на светлината.

А ти може да цитираш себе си, къде си отговорил на тоя въпрос, какво очакваш да се види, ако светлината се движи със известната скорост.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен alexxx39

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
Мисля че ти разбрах въпроса." която отразяват при излизане от сянката на газовата планета около която обикалят. "как разбираш кога е този момент на излизане от сянката и веднага отразяване на светлината "виждаме Тритон и другите далечни спътници да отрязяват веднага светлината от слънцето"именно" виждането" става с помоща на светлината,която е носител на оптичния образ на спътника до окото ти,ако не го виждаш няма как да определиш момента на появяването защото не използваш други средства да регистрираш това появяване освен с" виждане".Ако искаш да определиш една величина с помощта само на един уред(орган,сетиво)и той работи с точност до 5%няма как да получиш резултат с по голяма точност от5%,в случая твоя уред е светлината и трябва да се съобразиш с нейната точност(скорост)докато не намериш друг уред с други свойства и тогава да съпоставиш резултатите от двата уреда

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
http://en.wikipedia.org/wiki/Redshift

Доплеровия ефект в улавянето на светлината от далечните звезди и галактики.
Елементарно и очевидно доказателство, че светлината се движи. Шах и Мат. Следващата тема, моля!
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Това мисля , че ще реши спора.
http://vbox7.com/play:1652893adc Както и свалено клипчетото за тези, които не са в България и вибокса не им се отваря бързо. http://dox.bg/files/dw?a=c6e2a57123
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
На видеото се вижда отражение с пласмасовите стени на бутилката. Естественно е че при отразяване на светлината от предмет има забавяне, за това в заглавието споменах за забавяне в космоса без въздействие върху светлината от множество поредни отражения от полупрочрачни предмети.
Soli Deo Gloria!

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Ако светлината се отрази в огледало, би следвало да може да се наблюдава скоростта и експериментално.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Тогава трябва да включим и процесът на отражение и взаимодействие с материята, самият факт че няма забавяне  при печупване отразяване и дори при преминаване през безцветни газове като въздух с минимално количество вода е доказателство за безкрайно голяма скорост.
Soli Deo Gloria!

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
bogoizbrania,на каква база работят лазерните далекомери? Ако не знаеш да ти обясня, но това се учи в 8-ми клас. Не искаш да ги коментираш, но те съществуват и оборват цялата ти псевдотеория.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Въпросът тук е за астрономически наблюдения, не е нужно да се спами, въпреки че повечето хора друго не могат и аз имам нет. Ако не си запознат ето ти линк.
http://www.geo-ivanov.com/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=43
Няма никаква скорост на светлина.
Soli Deo Gloria!

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
А какво има?

Неактивен alexxx39

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 150
   bojinkata-Как какво има, има дървени философи

Неактивен xнещо

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Аз също мисля като богоизбрания,или по точно го разбирам ,съшо така си мисля че разбирам  и мнението на опонентите по темата,та се чудя що не допуснем че и двете възможности са реални.Разликата според мен е в ефекта на наблюдателя.В единия случай решаваме задачата като наблюдаваме обектите от разтояние и отчитаме съответните забавяния във времето,което от своя страна поражда ефекта на скорост.В другия случай не наблюдаваме,ние знаем ,че при излизане на Тритон от сянката на ...........светлината е там и тя съществува ...........но дали ние ще я виждаме...........Според мен решението е следното.Ако приемем че разликата във времето мъ обектите не съществува(приемем единно време), и можем да изчислим точната поява на спътника,примерно излиза от сянка в 00 00 часа,тогава се чудя кво има да го мислим,ако има скорост (а не двойнствена или многоизмерна природа)то обекта трябва да бъде видим в 4 00.Но това няма как да стане,защото отговора е в самото условие.
Итересното в случая е че може би разбирането ни за светлина се свежда до линейно или механично ниво,а самата тя (светлината)има доста по широко приложение.За мен темата е интересна защото загатва  същинската информационна същност на светлината,а именно свойство да съдържа минало,сега и бъдеще, и бог знае още какво....  :flag_of_truce:





 

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
   bojinkata-Как какво има, има дървени философи
Абсолютно си прав. Отговорът ти е равен на абсолютната скорост на светлината. 8)
Всякакъв спор с такива философи е загуба на време. Донякъде забавление.  :hi: :hi:

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
. . . . За мен темата е интересна защото загатва  същинската информационна същност на светлината,а именно свойство да съдържа минало,сега и бъдеще, и бог знае още какво....
Темата е за наблюдения и измервания, не за философия и творчество или Бог нае какво.
Soli Deo Gloria!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27