Форум за конспирации, уфология и мистика.

Наука и Технологии => Наука => Темата е започната от: bogoizbrania в Август 02, 2012, 12:30:16 pm

Титла: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 02, 2012, 12:30:16 pm
Как се обяснява моменталното изгряване на спътници излизащи от сянката газовите гиганти?
Вчера започнах за пореден път спор на друго място относно теорията за скорост на светлината. Моето твърдение е различно от приеманата скорост от 111000 мили/час, защото спътниците на далечните газови планети, особено Уран и Нептун излизайки от сянката им моментално отразяват слънчевата светлина до земята без частица забавяне. Разстоянията до газовите планети са толкова големи, че според теорията за посочената скорост, ще трябва да минат часове и дори дни докато светлината стигне до нас при излизане на спътника от сянката на газовата планета. Такова забавяне не се наблюдава и извода е, че светлината се разпространява моментално, без никакви скорости, освен някакви смущения при пречупване и отражение на предмети.
Ще съм благодарен да получа обяснение на това явление. Твърденията за регистрирано забавяне на светлината при преминаване на големи разстояния са неверни.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 04, 2012, 15:13:06 pm
:)
Първо,
какво направи с тия "дни"?
Светлината достига до земята за колко, забравих? Някъде между 5 и 8 минути.
А газовите гиганти са на около 5 пъти по- голямо разстояние от слънцето от нас. Т.е при всеки случай, дори да са в противоположния край не еклиптичната окръжност от там до земята ще е 10 пъти разстоянието 'х' (което се изминава за 8мин).
10х8 = 80 мин
И това е доста пресилена сметка. Реално може и да е наполовина.
Ок, сега виждам, че под газовите гиганти нямаш предвид Юпитер и Сатурн, а Уран и Нептун.

От уикипедията виждам, че уран е на около 20 пъти по-голямо разстояние до слънцето от земята.
В най-далечната си точка от земята, би трябвало да е на максимум 40 пъти разстояние.
40х8 = 320 мин. Отново няма никакви дни. И отново разстоянието е силно преувеличено заради грубата сметка.
Реално съвсем спокойно може да е на половина.

Второ, по-важно!
Как стигна до извода, че светлината се отразява моментално?
Слънцето излъчва непрекъснат поток от лъчи. Точно в момента на излизането на спътника от сянка, още при първото микроскопично появяване, това е облъчено от светлинните лъчи. Приеми го този момент като фотография. Като видеозапис. Този момент (и следващите го) пътува фотографиран и пристига до земята.
Т.е. казано с други думи, всичко видяно може да се тълкува като 'видеозапис'. Няма никога накъсвания в записа. Единствено при по-далечните разстояния има закъснение на записа. Но записа винаги си остава плавен и без накъсвания.
Изобщо не е проблем човешкото око да види 'видеозапис' от преди 2-3 часа, който съдържа цялостното и моментно излизане на спътника от сянка. И на теб това ще ти изглежда, че става мигновено.

А ако имаш нещо друго предвид, поясни.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 04, 2012, 18:40:57 pm
Добре не са дни, признавам си мързеше ме да смятам, но с тази скорост се получават над 4 часа да видим Тритон осветен от слънцето излизащ от сянката на Нептун. А това за видеозаписа не го разбрах, планетите могат да се наблюдават директно с телескоп и няма забавяне  на отразената светлина.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Август 04, 2012, 20:19:17 pm
Танграта е прав.
Боги
ти /ние/ гледаме запис. Ти как ще разбереш къде е луната, ако не я видиш. Ако имаш наблюдател на самата луна или гиганта, около който се върти, да ти засича времето на изгрева и ти го съобщава, тогава можеш да имаш база за сравнение, но то пак няма да е вярно, защото скоростта на това съобщение е съизмеримо със скоростта на светлината.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 04, 2012, 21:24:54 pm
Вие с танграта така ли пресичате кръстовищата гледате записите. Вашата вяра е наистина за завиждане, но не обяснява това което питам във въпроса, а говори за други неща. Според логиката ви планетите се виждат на едно място, а те са всъщност другаде поради движението си, всъщност по-добре да сте прави.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 04, 2012, 23:55:11 pm
Не е въпросът във вяра.
Въпросът е, че може да е и мигновено, може и да е забавено. Нито едното не противоречи на никаква логика. Ако противоречи, кажи по-конкретно какво точно противоречи.
По-важното е, че обяснение има и по 2та начина.
А как е точно, е отделен въпрос.

Понякога могат да се гледат космически събития случили се преди хиляди, милиони, а в някои случаи дори и милиарди години.
Това, че виждаш събитието, не означава непременно, че се случва сега.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 05, 2012, 13:04:10 pm
Движението на планетите в слънчевата система не е "космическо" събитие, а реална механика, подобно на уличният трафик. Все пак разстоянията са достатъчно големи, за да се установи моментално преминаване на светлината от едно място до друго, ако на пътя и няма други предмети, който да и попрчат. Това че се избягва отговор на въпроса, защо излизайки от сянката на планетата, сателитът и моментално отразява светлината показва предубеденост и недоброжелателност и ако не е въпрос на вяра то е нещо по-лошо.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 05, 2012, 15:10:02 pm
Вече 2 пъти призовах за по-конкретно обяснение, кое по-точно не е наред. А в резултат само общи приказки. Не виждам никаква логична асоциация с "уличния трафик", ако има такава, обясни я.
Също, не виждам какво общо има механиката в случая. Щом механиката е важна, начертай примерна карта, и я прикачи.

Ето ти още един начин за повтаряне на горното ми обяснение. Този път да го подхванем от обратната посока.
Нека допуснем (логически) другото за вярно.
Нека допуснем, че:
а) има момент, където виждаме спътника да илиза черен, не облъчен от светлина.
б) светлината се движи с популярната, официално определена за нея скорост.

Как по-точно ще обясниш тая схема, където спътникът се вижда черен? Начертай на един лист планетите, слънцето и светлината.
Откъде накъде ще е необлъчен от светлина?
Ако има котка в стая и ти я виждаш, ако излезеш от стаята, нима котката изчезва!?
Ако ти лично не си присъствал в началния момент на облъчването със светлина на спътника, нима той не е съществувал (дори да се е случил 3 часа по-рано?)
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 06, 2012, 00:01:48 am
Добре специално за теб ще се повторя, въпреки че изглеждаш като спамър. Когато сателит излиза от сянаката на планета, около която обикаля, виждаме веднага отразената от него слънчева светлина да достига до нас. В случаят с Тритон светлита би трябвало да пътува над 4 часа до земята, ако вярваме че скоростта и е колкото споменатата. Ние все пак виждаме веднага осветените региони, даже с тази скорост би трябвало изчакаме и спътника да се появи изведнъж от нищото, защото излизайки иззад планетата ние не би трябвало да го виждаме защото трябва да чакакме светлината да стигне до нас. Всичко това означава, че няма никакво забавяне в пътуване на светлината, разпространява се моментално при отражение.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 06, 2012, 04:13:08 am
Да пишеш едно и също, и при това нищо конкретно е абсолютно безмислено. Аз винаги чета доста внимателно чуждите постинги. Щеше да е хубаво ако и ти правиш така. Да беше опитал да отговориш на някои от моите въпроси. Както и да е. Заблудата си остава твоя.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: fermer в Август 19, 2012, 22:07:58 pm
Според мен, няма как да видиш забавянето защото носителя е самата светлина.Още преди това гледаш в миналото(4 часа примерно).Демек като се покаже спътника от сянката,това вече се е случило преди 4 часа и се огрява все едно мигновенно
(http://prikachi.com/thumbs/370/5159370.jpg) (http://prikachi.com/images.php?images/370/5159370N.jpg)
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 20, 2012, 00:11:47 am
Какво е носителят на светлината?
Излизането от сянаката е събитие във времето, което се вижда моментално. С по добър телескоп можем да видим неосветеният и засенчен спътник. Идеята на тази тема е да се докаже, че в астрономията светлината се движи светкавично или моментално. Скорост на светлината имаме само в писанията на философи и теориите на полуграмотни шарлатани източващи държавни средства с писане на безсмислици.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Август 20, 2012, 09:54:01 am
Ние виждаме обектите, когато светлината от тях достигне до нас. Тя достига до нас за време = разстояние до обекта : 300000км/сек.
Това което виждаме вечер по небето е едно гледане в миналото, в зависимост колко отдалечени са обектите. Слънцето в този миг го виждаме, каквото е било преди осем минути, и т. н. И например, ако в този наш момент, сега, избухне нова или свръхнова на 1000 светлинни години от нас, това ще се види на земята на 20.08.3012г, а дотогава ще си я гледаме звездата без промяна, въпреки че вече е избухнала.
Ти явно оспорваш тези неща, но какви са ти аргументите? Казваш "Виждаме спътника веднага като излезе от сянката" - ето в това "веднага" е проблема. Виждаме това събитие, излизането от сянката, но след известно време.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 20, 2012, 13:09:40 pm
На Тритон не се вижда добре поради отдалеченоста си от слънцето, но на спътниците на Сатурн ясно се различава плавното преминаване на границата на осветеност от слънцето и закриването от сянката на планетата както и сенките върху пръстените. Сатурн е на повече от половината разстояние до Нептун и от там отразената светлина трябва да пътува до тук за 2 - 3 часа, такова нещо не се наблюдава, но се вижда много добре как има моментално отразяване.

" Казваш "Виждаме спътника веднага като излезе от сянката" - ето в това "веднага" е проблема. Виждаме това събитие, излизането от сянката, но след известно време."
Това е ваш проблем на вярващите във философията и игнориращите реалните наблюдения. Няма "известно време" в отразяването на светлината от далечните спътници, пристига веднага от мястото където се намира.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Август 20, 2012, 13:58:18 pm
" Казваш "Виждаме спътника веднага като излезе от сянката" - ето в това "веднага" е проблема. Виждаме това събитие, излизането от сянката, но след известно време."
Това е ваш проблем на вярващите във философията и игнориращите реалните наблюдения.
Имах предвид "проблема ти", но звучи малко грубо.

А тук
Вие с танграта така ли пресичате кръстовищата гледате записите.
е същото, но разстоянието от светофара до очите ни е толкова малко в сравнение с 300000км/сек, че времето за което светлината преминава това разстояние  - милионни части от секундата, за нас е практически нула. Тук вече виждаме светофара  или колите веднага.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 21, 2012, 00:47:14 am
. . . . - милионни части от секундата, за нас е практически нула. Тук вече виждаме светофара  или колите веднага.
Точно толкова е и времето за виждането на Тритон и другите далечни спътници отразяващи светлина.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Август 21, 2012, 09:13:52 am
 Оттеглям се от разговора.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 21, 2012, 14:20:33 pm
За мен липсата на наблюдения върху "скорост" на светлината в космоса е необяснимо, всички наблюдения над сателити, космически апарати и планети се правят без съобразяване със "скорост". Когато се публикуват обаче теоритични текстове по астрономия, скороста е в основата на всякакви изводи и изследвания, които задължително не са свързани с механиката. Предполагам това е нормално поведенеие за всеки държавен служител, все пак се опитах да намеря някакво обяснение, не просто сляпа вяра. Сещам се и за друго всякави изследвания върху звезди се правят според вида светлина достигаща до нас, но така и не разбрах как се отчита измененията при преминаването в земанта атмосфера.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: fermer в Август 22, 2012, 19:07:09 pm
Напълно възможно!Даже много вероятно да е мигновено, но какво е светлината?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 22, 2012, 20:36:55 pm
Според моето откритие светлината е функционалност на пространството. Аз приемам че светът - космоса - пространството е нещо като мрежа в която съшествува материята. Както звукът, електричството и топлината са прептене на материята, така светлината е нещо такова за пространството. Ето защо тя не може да има скорост, движение със скорост има материята, светлината не е материя.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: del в Август 23, 2012, 11:49:28 am
Излиза,... Ако приемем че светлината няма скорост, то скоростта и е фексирана величина, спрямо наблюдателя и, доколкото има възможност да я наблюдава. В началото на темата казваш, че с по-добър телескоп, ще бъде видима "мигновенността на светлината". Ако приемем за константа тази "моментност" и като скорост мига е t (времето, за което преминава мигновенно светлината) = 0,00 , то единствено спрямо способността ни за наблюдение, ние ще се явяваме "относителни" спрямо светлината, а не тя спрямо нас. Тогава единственото изчисление, което ще взимаме в предвид като променлива, не би било "определена скорост на светлината", а именно Факторите оказващи въздействие върху възприятието ни за светлината.
  Ето върху какво изгражда като основа Айнщайн ОТО - притеглянето и ускорението са едно и също нещо - принцип на еквивалентността.

"Принципът на еквивалентността се появава към края на 16-ти и началото на 17-ти век, когато Галилео Галилей показва експериментално, че ускорението на пробно тяло в резултат на гравитацията не зависи от масата на тялото, което се ускорява, противно на идеите, наложени от времето на Аристотел. Тези открития водят до Нютоновата теория на гравитацията, в която инертната и гравитационата маси са едни и същи.
Комбинирането на приципа на еквивалентност със специалната теория на относителността показва, че часовниците вървят с различна скорост в гравитационно поле, и че пътят на светлинните лъчи се изкривява под въздействието на гравитационно поле, още преди да е развил идеята за изкривено пространство-време." - виж принцип на еквивалентност в wikipedia
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: del в Август 23, 2012, 12:39:28 pm
Ако бихме имали видимост от точка x за слънчев Лъч, където не се наблюдава изкривяване на светлината, бихме могли и да определим скоростта и като мигновенна, при липса на определени „атмосферни моменти” или степен на въздействие при прехода. Ако имаме идеално „черно тяло, с нулево съпротивление - триене”, което да погълне свeтлинния лъч, би ли могло да се смята, че светлината ще бъде погълната „безпрепятствено и без изкривяване”, тоест ще я „виждаме и определяме” като ‘по-голяма = мигновенна’( в центъра на абсолютна тъмнота), когато тялото, което я поема не може да въздейства върху и – евентуално при „пълната тъмнота”, тъй като според СТО, „Вселената се разширява, като отдалечените от нас нейни части се движат спрямо нас със скорост по-голяма от скоростта на светлината. Това не противоречи на СТО, тъй като става дума за разширение на самото пространство.”* Само по себе си отдалечените едно от друго тяла, не пораждат необходимата за това гравитация и въздействие върху светлината, би следвало обаче разширението на системата да е не навън, а в центъра на системата, тъй като единствено там степента на относителност на „промяната” е равно на „0” – съответно и скоростта на светлината не би била променлива,..но от своя страна за „страничния наблюдател” би следвало да се проявяват като „пълна  тъмнота”... Или ако  приемем, че изчакаме изгрева от т. X и по тъмно, „тръгнем с дадена скорост”, хващайки момента на изгрева на определена височина, където пречупването е неповлияно и в този момент  поемем заедно с лъча светлина, ще се движим със „0лева –мигновенна” скорост спрямо нас и светлината, ще сме на момента на фронтовата скорост **на лъча.

•   *Цитат от Wikipedia
•   **   http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Frontgroupphase.gif
•   „Синята точка се движи със скоростта на върховете, фазовата скорост; зелената точка се движи със скоростта на обвивката, груповата скорост, а червената точка на фронта се движи с фронтовата скорост.” - wikipedia
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 23, 2012, 14:48:50 pm
Споменаването на по-добър телескоп е за разглеждане на Тритон, посочените цитати са теоритични текстове несвързани с наблюдения, за които е темата.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Trandev в Август 26, 2012, 11:30:06 am
Прочитайки по диагонал дискусията, разбрах единствено, че някой мечтае да вижда на забавен кадър движението на фотоните, нещо, като ефектите във филма матрицата или други подобни. Баси, няма как да видиш забавено нещо което се движи с тази скорост, а и доста по малка.

П.П. Виж, може би ако човек вземе някакви определени забранени субстанции, най-вероятно би се получил желания ефект, но вярвай ми, тогава виновен за това ще е леко увредения мозък, а не скоростта на светлината :hi:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Yoda в Август 26, 2012, 17:08:18 pm
Май ще се получи, че не само времето, а и скоростта е относителна  :P

Според мен, ако не се смесва скоростта на тяло и "не-тяло" няма да има проблеми със светлината, която очевидно не е тяло и материя. Дори да е източник или причина за някаква енергия- когато се говори за "скорост", това е обвързано с разстояние. Или изминаване на определено разстояние с определена скорост. Тук идва ред на пространството, защото в пространството има разстоянието, което е нужно да се измерва. Но светлината изминава ли разстояние, всъщност, за да измерваме скорост? И със скоростта на светлината, какво друго "не-тяло" е способно да се движи?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Август 26, 2012, 17:39:16 pm
Yoda, например скоростта на гравитационното поле. И тук учените са разтроени многомерно. А какво да кажем за скоростта на мисълта или взаимодействието м/у две частици. Дебрите тук са тилилейски и излизаме извън темата, която според мен е малко неясно формулирана. ::)
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 26, 2012, 21:57:55 pm
Това са чудни разсъждения и заключения, светлината не е необходимо да се наблюдава, за да се изследва. Достатъчно е да се разсъждава и най-вече вярва на държавни авторитети. Зная че 99% от хората мислят така, чудех се дали съм единствен, явно правилно са ме кръстили.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 27, 2012, 12:44:24 pm
Ако само ти се тревожиш, че телевизия няма, шансът повредата да е в твоя телевизор е доста голям.
Елементарна логика и малко статистика.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 27, 2012, 17:53:17 pm
Аз се тревожа че ничии телевизор не работи, дори съм критикуван че гледам телевизора, а не случам какво ми се казва че работи.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Август 27, 2012, 22:49:41 pm
Бих искал да се включа в този дебат,скоростта на светлината е доказана експериментално и то преди доста години,светлината има дуалистичен характер тоест тя се държи като частица и като вълна,доказателствата за това са явленията интерференция и дифракция,носителят на светлината си има име и се казва" фотон"другото му име е" квант на електромагнитното поле"тоест порция  или късче електромагнитна вълна която проявява свойствата на частица,не случайно лазерите се казват "оптически квантов генератор". bogoizbrania според мен единственият въпрос на които не може все още да се отговори е дали скоростта на светлината е пределната във вселената
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 28, 2012, 01:09:18 am
Бих искал да се включа в този дебат,скоростта на светлината е доказана експериментално и то преди доста години, . . .
Съществува само споменаване на доказване с някакво въртящо се огледало от 19-ти век във Франция. След което никой и никъде не е повторил това дело нито дори се дава описание за механизма на доказване. Просто се заявява за проведен експеримент и никакви обяснения. Не видях обяснение с отражението на спътниците и изчисленията в планетната механика, при които не се отчита скорост на светлината.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 28, 2012, 09:10:56 am
Нали ти казах, тия отражения на спътници и планетни механики да ги начертаеш поне приблизително на лист, така, както си ги представяш и да публикуваш картинката в темата.
Ама само си приказваш каквото ти оттърва, а като дойде време да отговориш на някой въпрос си правиш пас.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 28, 2012, 09:26:07 am
Всъщност вие какво твърдяхте?
Че във вакуум скоростта на светлината е мигновена? Или във всякаква среда.

Ако е за всякаква среда, ей ги оптичните кабели, светлината минава по тях с определена скорост. Която се замерва без много усилия.

Бтв, ето какво елегантно доказателство намерих в уикипедията:
Цитат
Друг метод се основава на явлението аберация, открито и обяснено от Джеймс Брадли през 18-ти век.[40] Този ефект се дължи на сумирането на векторите на скоростите на светлината от отдалечен звезден източник и на скоростта на движение на наблюдателя (виж илюстрацията). За наблюдателя изглежда като че светлината идва от различна точка поради изместването на телескопа с въртенето на Земята и крайната скорост на светлината. Тъй като посоката на скоростта на въртене на Земята се изменя непрекъснато при въртенето около Слънцето, на този ефект се дължи и илюзията, че звездите се въртят около Земята. Като се използва разликата в позицията на определена звезда [41] е възможно скоростта на светлината да се изрази чрез скоростта на въртене на Земята около Слънцето и, като се знае дължината на времето за пълно завъртане (година), да се направи изчисление за времето, необходимо на светлината да измине разстоянието от Слънцето до Земята. През 1729 г. Брадли изчислява по този метод, че светлината се придвижва 10 210 пъти по-бързо, отколкото Земята се движи по орбитата си (съвременното съотношение е 10 066 пъти по-бързо) или, следователно, на светлината са необходими 8 минути и 12 секунди да измине разстоянието от Слънцето до Земята.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 28, 2012, 16:41:37 pm
Какво точно да чертая, така като виждаш монитора така и в телескоп виждаш отражението на Тритон, дори запалването на пиксела на дисплея е по-бавно от колкото пристигането на светлината отразена от Тритон след като излезе от сянката на Непрун. Отговорил съм на въпроса, важното е да се разбере.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Август 28, 2012, 22:14:36 pm
Съществува устройство "лазерен далекомер"с него военните и други специалисти измерват разстоянието до различни обекти,именно с такова устройство е измерено и разстоянието до луната с голяма точност,в неговия принцип на работа е заложено именно скоростта на светлината ако нямаше "скорост на светлината"военните нямаше да уцелват нищо с артилерията си поради грешка в измереното разстояние.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 28, 2012, 23:31:44 pm
Луната е твърде близко за мерене със скорост на светлината, а и разлика от +/- 50 метра едва ли ще е от значение още повече, че тоно неината орбита е толкова лабилна че всякакво мерене е +/- 10%. Това чудо естественно работи само за луната не и за Тритон или другаде по далече, така че благодаря че го споменахте.

А това за артилерията не го разбрах, получават се кординати за целта и се прилагат ъгли и тригонометрия за насочване. Ето защо в средното училище се учи синус и косинус, няма нищо общо с темата.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Август 28, 2012, 23:55:55 pm
Боги, явно нищо не си чувал за лазерни далекомери, монтирани задължително на всички бронирани машини, ползващи големи калибри за стрелба с право мерене. Може да чукнеш в търсачката, да се запознаеш и запълниш познанията си по съвременно военно дело. Разбира се имат приложение и в цивилния живот като лов, голф и тн. :writer:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 29, 2012, 10:38:48 am
Има си и цели лазерни скенери, които изстрелват цели снопове лазерни лъчи, най-често в хоризонтална линия. С тях могат да се сканират цели обекти. Те са свързани и към специален КАД софтуер, в който се появява сканираният обект. Идеално е за ривърс енджинийринг.
Обектът в компютърния модел запазва идеално пропорциите и размерите на сканираният истински обект.
Работил съм във фирма, която разработва такъв софтуер. Съответно имахме на разположение всякакви модели лазерни устройства за мерене. Мисля, една от популярните марки беше FARO. В гугъл веднага ще излезе.
А в ибей китайците продават за 10ина долара устройства, които вместо ролетка могат с лазер да мерят разстояние и се ползват в строителството.
Разбира се по-скъпите, които са и по-точни, имат точност части от милиметъра струват хиляди. А и са доста по-обемисти.
Само едно топче с огледална пирамида в него с диаметър 1-2 см струва 500$, заради прецизността на изработката. Лазерният лъч като попадне в тая пирамида се връща идеално успореден обратно. Съответно измерването е по-прецизно.

Богоизбран, ние тебе прекрасно те разбираме, ама ти не разбираш нас.
За планетарна механика ти говори 2 пъти. Именно затова ти предложих да начертаеш на лист какво си представяш.
Иначе няма да има смисъл да говориш за планетарна механика.

Писах ти още нещо, на което не отговори. А то е следното:
Ако разгледаме 2те възможности:
1. светлината се движи мигновено
2. светлината се движи със известната скорост,
Кажи, при 2рия случай, какво ТОЧНО ОЧАКВАШ да видиш? Как точно очакваш да видиш изгряването на Тритон.
Каква ще е РАЗЛИКАТА в 2та случя при наблюдението?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Princess_Deja в Август 29, 2012, 16:51:59 pm
Уважаеми колеги, академици, господа и скъпи съотечественици, ако ми позволите бих внесла едно уточнение.

/ще е с големи букви, за да се види добре и от хората на задните чинове/

Светлината НЕ СЕ ДВИЖИ!!!

Ама как така? Не сте ли чували за "лазар"? Кой??? :unknown:

Защо не се движи?

Ако се запитате какво е светлината и видите, че е:

Цитат
Съвременната представа за природата на светлината се основава на знания от квантовата механика и на корпскулярно-вълновия дуализъм. А именно: светлината е поток от частици фотони, но както всички елементарни частици, фотоните проявяват вълнови свойства, затова се разпространяват наподобявайки вълни и могат да претърпяват дифракция и интерференция, както вълните. Електромагнитната теория за природата на светлината сега не се отрича, но се допълва с квантовомеханичната представа, че електромагнитното поле представляващо светлинна вълна, се състои от особен вид частици - фотони.
Опитът показва, че скоростта на светлината във вакуум е постоянна величина, която не зависи от скоростта на източника или приемника. Скоростта на светлината във вакуум: е една от основните константи в природата. Следователно, фотоните са частици, които се движат само със скорост, равна на скоростта на светлината. Един фотон съществува или в състояние на движение със скоростта на светлината или не съществува и мигновено се превръща в енергия на друга елементарна частица.
Освен енергия фотоните притежават и импулс:
, който те получават от системата, която ги излъчва или го придават на системата, която ги поглъща. Съществуването на импулс на фотоните показва, че светлината може да упражнява налягане върху осветяваната от нея повърхност и такова налягане с прецизни опити, наистина е измерено.
Видимата светлина е само една много тясна част от съществуващия в природата диапазон от електромагнитни вълни, това са вълните с дължини

 
. С по-малка дължина на вълната са:
  -лъчите, рентгеновите лъчи, ултравиолетовите лъчи, а с по-голяма: инфрачервените лъчи, радиовълните от различните диапазони - милиметрови, сантиметрови, дециметрови, метрови (ултракъси), къси, средни, дълги и свръх дълги.

http://physics-bg.org/au/051-svetlina.php

Излиза, че фотончетата се движат, а не светлината. Насочена и генерирана, вече не е само светлина, защото би се получило, че като цъкнем ламБата и решим да отворим прозореца в ноща, светлината мое да ни избяга нЕкъде :)
Поздрави от планетата на Светлината- Слънчо-Мънчо  :drinks:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 29, 2012, 19:43:06 pm
Откъде ги извади тия глупости?
Да, фотоните се движат. Също и светлината. А също и останалите електромагнитни вълни (радио вълни и всякакви други).

Морските вълни движат ли се?
Щафетата в леката атлетика движи ли се?
Електричеството движи ли се?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Princess_Deja в Август 29, 2012, 20:00:47 pm
оки-доки. Хайде пак.

Каква е скоростта на електричеството?

Щафетата тяло ли е? А морските вълни? А съзнанието ти? Мислите ти с каква скорост се движат... или те препускат в конски сили?  ::)
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 29, 2012, 20:39:39 pm
Тяло или не, скорост си има.
За морските вълни се случва да казваме "Една голяма вълна ИДВА".
Щом идва, значи се движи.
Електричеството също си има посока. Щом има посока и поток, значи се движи.
Има си и електронни елементи, които осигуряват електричеството да си се движи точно в определена посока. А в другата да не се движи.
Електрическият импулс се движи със скорост, равна на тази на светлината.
Електроните не напускат атома си, а само предават импулса на следващия атом. Нищо чудно на същия принцип да са и фотоните. Но потокът, импулсът, предадената енергия, си се движи.

Дали самите частци-носители се движат е съвсем отделен въпрос.
Ако вълните движат една платноходка над водата, тя все пак се движи. Дори и водните молекули да не се движат.
В твоя цитат светлината е потока на фотони. И тя си се движи. Така е прието да се казва.
Всичко друго е смуканици от пръстите.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Август 29, 2012, 22:31:31 pm
"В спора се ражда истината",но не бива "спорът"де е цел, а средство за постигането  и.Мисля че се отклоняваме от темата,няма нужда да преговаряме учебниците по физика и да демонстрираме колко сме начетени,целта е да отговорим на въпроса на  bogoizbrania затова щте го помоля да перефразира въпроса с други думи така че да го разберем и може да излезе нещо смислено от този дебат. ???
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 29, 2012, 22:43:37 pm
абе ти майтап ли си правиш?
На какъв въпрос да отговаряме, като не е задал никакъв въпрос.
Аз все още чакам да разбера какво е очаквал да види, ако евентуално светлината би се движила с популярно приетата и скорост.

А и тук никой не спори, просто мразя, когато чета глупости и измишльотини, и ме засърбяват ръцете да дам едно рамо на истината, фактите и реализма.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 30, 2012, 14:40:45 pm
. . . .
Писах ти още нещо, на което не отговори. А то е следното:
Ако разгледаме 2те възможности:
1. светлината се движи мигновено
2. светлината се движи със известната скорост,
Кажи, при 2рия случай, какво ТОЧНО ОЧАКВАШ да видиш? Как точно очакваш да видиш изгряването на Тритон.
Каква ще е РАЗЛИКАТА в 2та случя при наблюдението?
Отговорено е в по предини постинги, няма се повтарям.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Август 30, 2012, 14:48:27 pm
"В спора се ражда истината",но не бива "спорът"де е цел, а средство за постигането  и.Мисля че се отклоняваме от темата,няма нужда да преговаряме учебниците по физика и да демонстрираме колко сме начетени,целта е да отговорим на въпроса на  bogoizbrania затова щте го помоля да перефразира въпроса с други думи така че да го разберем и може да излезе нещо смислено от този дебат. ???
Въпросът е да го повторя на н-ти път, вероятно в това е проблема.
Защо ако светлинат има скорост 111000 мили/час както с етвърди, виждаме Тритон и другите далечни спътници да отрязяват веднага светлината от слънцето, която отразяват при излизане от сянката на газовата планета около която обикалят. За Тритон трябва да се чакат над 4 часа, за да достигне отразената светлина на слънцето до нас. За Титан около 2 часа, за спътниците на Юпитер по малко от час, но все пак достатъчно дълго за да видим закъснението. Извода въз основа на това наблюдение е елментарен, след като виждаме момнтално отразената светлина при излизане от сянката, за такива големи разстояния, значи светлината няма скотост а се разпространява моментално в среда в която няма прегаради.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 30, 2012, 21:20:43 pm
Отговорено ти беше и пак ти повтарям отговора си.
Слънцето излъчва непрекъснат поток светлина. В момента на появяването на тоя спътник той веднага започва да се облъчва от светлина. Защото потокът от светлина, идващ от слънцето е НЕПРЕКЪСНАТ.
А ти виждаш тоя момент на появяването с час или не знам точно колко закъснение, заради скоростта на светлината.

А ти може да цитираш себе си, къде си отговорил на тоя въпрос, какво очакваш да се види, ако светлината се движи със известната скорост.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Август 31, 2012, 20:59:05 pm
Мисля че ти разбрах въпроса." която отразяват при излизане от сянката на газовата планета около която обикалят. "как разбираш кога е този момент на излизане от сянката и веднага отразяване на светлината "виждаме Тритон и другите далечни спътници да отрязяват веднага светлината от слънцето"именно" виждането" става с помоща на светлината,която е носител на оптичния образ на спътника до окото ти,ако не го виждаш няма как да определиш момента на появяването защото не използваш други средства да регистрираш това появяване освен с" виждане".Ако искаш да определиш една величина с помощта само на един уред(орган,сетиво)и той работи с точност до 5%няма как да получиш резултат с по голяма точност от5%,в случая твоя уред е светлината и трябва да се съобразиш с нейната точност(скорост)докато не намериш друг уред с други свойства и тогава да съпоставиш резултатите от двата уреда
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Август 31, 2012, 23:19:40 pm
http://en.wikipedia.org/wiki/Redshift

Доплеровия ефект в улавянето на светлината от далечните звезди и галактики.
Елементарно и очевидно доказателство, че светлината се движи. Шах и Мат. Следващата тема, моля!
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: sedere в Септември 01, 2012, 00:00:03 am
Това мисля , че ще реши спора.
http://vbox7.com/play:1652893adc Както и свалено клипчетото за тези, които не са в България и вибокса не им се отваря бързо. http://dox.bg/files/dw?a=c6e2a57123
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 01, 2012, 12:45:50 pm
На видеото се вижда отражение с пласмасовите стени на бутилката. Естественно е че при отразяване на светлината от предмет има забавяне, за това в заглавието споменах за забавяне в космоса без въздействие върху светлината от множество поредни отражения от полупрочрачни предмети.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: del в Септември 01, 2012, 14:23:41 pm
Ако светлината се отрази в огледало, би следвало да може да се наблюдава скоростта и експериментално.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 01, 2012, 15:07:13 pm
Тогава трябва да включим и процесът на отражение и взаимодействие с материята, самият факт че няма забавяне  при печупване отразяване и дори при преминаване през безцветни газове като въздух с минимално количество вода е доказателство за безкрайно голяма скорост.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Септември 01, 2012, 18:04:16 pm
bogoizbrania,на каква база работят лазерните далекомери? Ако не знаеш да ти обясня, но това се учи в 8-ми клас. Не искаш да ги коментираш, но те съществуват и оборват цялата ти псевдотеория.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 01, 2012, 23:11:57 pm
Въпросът тук е за астрономически наблюдения, не е нужно да се спами, въпреки че повечето хора друго не могат и аз имам нет. Ако не си запознат ето ти линк.
http://www.geo-ivanov.com/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=43
Няма никаква скорост на светлина.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Септември 02, 2012, 00:05:20 am
А какво има?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Септември 02, 2012, 10:49:30 am
   bojinkata-Как какво има, има дървени философи
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: xнещо в Септември 02, 2012, 17:12:08 pm
Аз също мисля като богоизбрания,или по точно го разбирам ,съшо така си мисля че разбирам  и мнението на опонентите по темата,та се чудя що не допуснем че и двете възможности са реални.Разликата според мен е в ефекта на наблюдателя.В единия случай решаваме задачата като наблюдаваме обектите от разтояние и отчитаме съответните забавяния във времето,което от своя страна поражда ефекта на скорост.В другия случай не наблюдаваме,ние знаем ,че при излизане на Тритон от сянката на ...........светлината е там и тя съществува ...........но дали ние ще я виждаме...........Според мен решението е следното.Ако приемем че разликата във времето мъ обектите не съществува(приемем единно време), и можем да изчислим точната поява на спътника,примерно излиза от сянка в 00 00 часа,тогава се чудя кво има да го мислим,ако има скорост (а не двойнствена или многоизмерна природа)то обекта трябва да бъде видим в 4 00.Но това няма как да стане,защото отговора е в самото условие.
Итересното в случая е че може би разбирането ни за светлина се свежда до линейно или механично ниво,а самата тя (светлината)има доста по широко приложение.За мен темата е интересна защото загатва  същинската информационна същност на светлината,а именно свойство да съдържа минало,сега и бъдеще, и бог знае още какво....  :flag_of_truce:





 
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bojinkata в Септември 02, 2012, 17:57:41 pm
   bojinkata-Как какво има, има дървени философи
Абсолютно си прав. Отговорът ти е равен на абсолютната скорост на светлината. 8)
Всякакъв спор с такива философи е загуба на време. Донякъде забавление.  :hi: :hi:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 02, 2012, 18:18:58 pm
. . . . За мен темата е интересна защото загатва  същинската информационна същност на светлината,а именно свойство да съдържа минало,сега и бъдеще, и бог знае още какво....
Темата е за наблюдения и измервания, не за философия и творчество или Бог нае какво.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: xнещо в Септември 03, 2012, 01:27:22 am
Опа ,наяли сте ме и сигурно с право.Не можеш просто така да си мислиш че разбираш нещо и да го интерпретираш по своему ,трябва да е по начина по който мисли еди кой си ,така ли .Питам щото ако е така ,то тук няма нито един дето да знае за какво става дума конкретно.Предполагам че аз дървения философ трябва да ви кажа ,че за да има наблюдение,трябва да има задача,а за да има задача трябва да има параметри.....Засъжаление такива неща няма в темата,няма даже и дървени философи,само принцеси на конкурс кой какъв ще го извади.Опитвате се да подържате академична тема с доводи като (дървен философ),а информацията която използвате не надхвърля разбиранията и на най дървения философ,така че ...само тва ли знаем за светлината или....

Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 03, 2012, 13:40:29 pm
Има си задача, търси се обяснение защо в астрономията не се наблюдава забавяне на придвижването на светлината без въздействие от материята, а намираме огромно количество философия и и измислени твърдения по въпрос, който касае наблюдения и измервания. До сега само аз дадох обяснение на въпроса. Светлината няма скоост, а само се забавя от материални препядствия, във вакум и безцветни газове скоростта или придвижването е безкрайно голямо или моментално. Фолософията и мненията по въпроса за "скорост" на светлината са измислици с цел правене на кариера и източване на държавни средства. Никой не ви е наял само аз поисках сведения от наблюдения и измервания, "дървения философ" съм аз, не вие. Повечето участници не могат да си помислят че някой може да оспори съществуващи митове и единственният отговор на мнение формирано от наблюдения, а не от преклонение на държавни авторитети е обиди и лъжи.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: mitko в Септември 03, 2012, 15:33:19 pm
Светлината няма скоост, а само се забавя от материални препядствия, във вакум и безцветни газове скоростта или придвижването е безкрайно голямо или моментално.
   
      Я  помисли  върху  тези  две  изречения,  че  са  в  противоречие  с  твърденията  ти!
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 03, 2012, 20:13:19 pm
Не са противоречиви, материята поглъща част от светлината в зависимост от вида си и излъчва друга светлина при този процес, например при цветните филтри. Просто не е написано достатъчно подробно, под забавяне указвам този процес.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Септември 04, 2012, 15:43:59 pm
bogoizbrania, (http://i49.tinypic.com/15yfyhj.jpg)



Рядко пиша във форума, но реших и аз да се включа в тази толкова интересна тема.

@bogoizbrania, тъй като е очеизвадно за всички ни, че имаш някакъв проблем (нямам впредвид физически ;)), ще се опитам да ти обясна възможно най-просто това, което питаш. Първо да приемем, че пратим някое твое приятелче (на което да му имаш доверие) на Тритон. Второ, даваме му една мега ултра хай тех радиостанция, която да осъществява комуникация мигновенно, без значение от разстоянието между комуникиращите. Даваме и на теб същата разбира се. И сега идва интересната част - твоето приятелче на Тритон ти се обажда в мига, в който луната излезе от сянката на Нептун и той види Слънцето. Ти в същото време гледаш към него през телескопа Хъбъл разбира се. Щом той ти се обади, че вижда Слънцето (демек Тритон е излязъл от сянката на Нептун) ти няма да видиш абсолютно нищо освен Нептун. И така ще е около 2-3-4-5-6 часа или колкото там пътува отразената от Тритон светлина. Щом светлината стигне до телескопа, през който гледаш, ще видиш този толкова любим твой Тритон. Обаче в същото време, той вече ще се е пекъл на Слънце 2-3-4-5-6 часа... Те тава е. Чатна ли?


PS:
Цитат на: bogoizbrania
Съществува само споменаване на доказване с някакво въртящо се огледало от 19-ти век във Франция. След което никой и никъде не е повторил това дело нито дори се дава описание за механизма на доказване. Просто се заявява за проведен експеримент и никакви обяснения.

Пак си в грешка. Попрочети малко тук (http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light).


PS 2: Разбира се, твое право си е да вярваш в смешните ти теорийки, никой не те кара да вярваш на сила в нещо. Аз исках само да ти разясня защо си мислиш, че виждаш Тритон веднага щом е огрят от Слънцето.

 :flag_of_truce:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 04, 2012, 15:51:39 pm
Отново няма наблюдения, а още по-малко измервания, само спам на потребители с огромно его и никакви познания. А на посоченият линк на има само теории и философия, за която споменах, че не е част от темата, там дори не се коментира експеримента на онзи французин дето все не му запомня името. Измерил скорост по най нелепия начин, и скоростта е приета за вярна въпреки че въртенето на огледало е пълна безсмислица и не дава никакви резултати. А споменаването на арабски, китайски и марсиански философи е толкова трагикомично, че освен да се смея друго не мога да отговоря.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Септември 04, 2012, 16:42:20 pm
(http://gifsoup.com/webroot/animatedgifs3/1290449_o.gif)

Отвори пак същата страница, натисни ctrl + f в браузъра (докато е отворена страницата) и напиши в полето за търсене "History of measurements" (без кавичките)...

И пак да кажа - никой не те кара да вярваш в нещо, в което вярва 99.99 % от населението на Земята. Няколко пъти ти беше отговорено защо виждаш как изгрява Тритон веднага щом се освети от Слънцето, а ти продължаваш да казваш на черното бяло. А и я кажи, защо според теб, когато учените изпратят лазерен лъч към огледалото на Луната (оставено от Армстронг и Олдрин, уж, но това е друга тема), защо отразеният лъч се вижда след около 2 секунди?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: mitko в Септември 04, 2012, 17:13:10 pm
       Наблюдавал  съм  изгрева,  трябва  ли  да  видя  слънцето  и  светлината  едновременно?  Защото  на  практика  не  е  така. 
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 04, 2012, 22:59:26 pm
Понеже само аз пиша за наблюдения и измервания намерих и друго много по-точно. На снимки, които могат да се намерят на много места се вижда много ясно как сянката на спътника Йо на Юпитер се появява веднага, когато спътникът застане на слънчевата страна. Разстоянието до Юпитер е по-малко от това до Нептун. На светлината с тази обявена скорост ще са и необходими почти цял час да достигне до нас. А ние виждаме много ясно сянката и Йо по едно и също време, бе секунда разминаване.

       Наблюдавал  съм  изгрева,  трябва  ли  да  видя  слънцето  и  светлината  едновременно?  Защото  на  практика  не  е  така. 
Благодаря за интелигентният въпрос, един от малкото включващи наблюдение и НЕ съдържащи расова омраза и хейтърски стил на писане, както в предходния.
Изгревът не е наблюдение, в което да видим скорост, защото светлината се излъчва непрекъснато. Необходимо е наблюдение с известен начален момент, за да измерваме време и така да пресметнем скорост. Такива са посочените от мен, излизане от сянката на сателит или едновремената поява на Йо сянката му пред осветената стрна на Юпитер, също и сенките на пръстените на Сатурн от неговите луни.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Tangrata_ в Септември 05, 2012, 01:38:02 am
       Наблюдавал  съм  изгрева,  трябва  ли  да  видя  слънцето  и  светлината  едновременно?  Защото  на  практика  не  е  така.
Светлината се пречупва през атмосферата на земята и тук там някой облак.
Ако земята нямаше атмосфера, всяка една сянка щеше да е отрязана като с нож. Също и щеше да е абсолютно тъмно, до момента на показването на слънчевия диск. С това показване щеше да идва и първата светлина.
Теоретично, земята като обект може леко да пречупва светлината, заради гравитацията си. Тогава светлинните лъчи ще се виждат мигове преди слънцето да се появи на хоризонта, дори и да нямаше никаква атмосефера. Заради огъването на лъчите в следствие на привличането. Но Земята е сравнително малък (като маса) обект, така че това огъване е пренебрежимо малко.
Астрономите разправят, обаче, че такова огъване се наблюдава опитно, когато лъчите от далечните звезди минават точно по ръба на нашето слънце. Така експериментално доказват, че светлината се държи като съвкупност от частици. С материални характеристики.

Богонаказан, по-добре смени хобито. Ако разказваш вицове ще имаш грандиозен успех.

Сянката на спътника и тя се появявала мигновено? Баси работата!
Интересно каква е скоростта на сенките? И тя ще да е мигновена.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Септември 05, 2012, 15:57:10 pm
Сянката на Йо се появява върху Юпитер веднага, защото Йо е на 422 000 км от Юпитер.............................. ??? Това разстояние светлината го изминава за малко повече от секунда. И я хвърли едно оЧо и на това (http://това) сайтче.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Септември 06, 2012, 11:54:16 am
Според мен, грешката на bogoizbrania e, че е сложил темата в този раздел. Все пак науката е велико нещо, най-малкото ако не беше тя нямаше да имаме този шанс да си говорим тук . Явно   bogoizbrania  така чувства нещата, има нещо, щом така упорито си държи на своето. Но чувствата са доста далече, от точно тая наука - физика.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Септември 06, 2012, 14:10:00 pm
Всъщност, вземам си думите назад - чувствата в смисъл на "интуиция"  са довели до много истински открития в науката, но са били впоследствие доказвани.
Не знам на кой е тая мисъл - " Много велики открития са направени случайно, но не от случайни хора".
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 06, 2012, 14:25:11 pm
Сега си намерих коментарът на "откривателят" на скоростта на светлината от миналата година в моят блог.

Абсурдите на   Jean Bernard Léon Foucault

Доказателство за въртене на земята около оста си.
Най-очевидното доказателство за въртене е въртенето на звездите спрямо хоризонта нощем. Всички звезди, освен планетите са неподвижни една спрямо друга, а спрямо хоризонта се движат в напълно затворен леко сплескан кръг. Това наблюдение на отместване спрямо безкрайно голям брой точки на сравнение от всяка една точка на земната повърхност е доказателство за равномерно въртене около някаква ос. Все пак на някои "учени" от 19-ти век такива доказателства не им харесват и за това палячо на име Jean Bernard Léon Foucault (18 September 1819 – 11 February 1868)  е направил някакво махало с рекордно голяма тежест, което се отмествало спрямо часовниковата стрелка в следствие въртенето на земята. Това е най-голямата глупост, която някога съм чувал, по тази логика ако сложим махало върху каруца, то тя трябва да тръгне по посока на часовниковата стрелка. Обяснението на това отместване е като на ефекта на подскачане и преместване на някоя пералня с изместен ел-двигател. Точно тази промяна на центъра на тежестта пораждаща вибрации в предмета, който не е закрепен за основа са причината за отместването на махалото на Фуко. Фокус мокус и нищо повече, всички предмети на повърхността на земята стават част от планетата и имат същата скорост на въртене, както и планетата, дори самолетите, които не напускат атмосферата нямат разлика в скоростта при летене в различни посоки, едва спътниците излезли от атмосферата и ускорени от гравитационните сили усещат въртенето на земната ос.
 
Измерване скорост на светлината Fizeau–Foucault apparatus
Ако предното "доказателство" бе голяма глупост, то този апарат е вече началото на идиотщината. По въпроса съм писал и друг път, но сега само ще спомена, че скорост не се мери, а се изчислява. Мерят се разстоянията и времето за изминаването на това разстояние и тогава се пресмята скорост. Върху движението влияние има и средата, отразяването от огледало наистина забавя :движението" на светлината, това се дължи на взаимодействието с материята. Когато мерим максимална скорост на кола се гледа равен и прав участък, не път с наклон, завой и дупки. Светлината няма скорост, но при взаимодействието и с материя, като отразяване в огледало тя може да забави излъчването, но не и скоростта си. Ако автомобил спира на светофари и пешеходни пътеки не скоростта му е понижена, самото време на движение е намаляло поради странични препятствия.

Забележете интересна констатациа при неговият експеримент, въпреки неуместността на посочения апарат и невъзмоснност с него да се изследва светлина поради дисперсията при полихроматична светлина. Идеята за намерена скорост е коригирана минимално след първата световна, когато са открити лазерите. При обикновенната полихроматична светлина се получават цветови разсейки и всъщност нищо не може да се измери.
http://en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on_Foucault
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: mitko в Септември 06, 2012, 18:38:33 pm
Върху движението влияние има и средата, отразяването от огледало наистина забавя :движението" на светлината, това се дължи на взаимодействието с материята.
       Момчета  извинявам  се  много,  но  бихте  ли  ми  обяснили  простичко?  -  Как  се  разпространява  светлината?
       Ето  по  горе  се  казва  движение,  но  щом  има  движение  има  скорост,  даже  мигновенното  разпространение  е  пак   скорост,  абе  не  го  разбирам  и  това  си  е ???
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Септември 06, 2012, 19:19:55 pm
 bogoizbrania"Фотон (от гръцки φωτός — светлина) е елементарна частица, преносител на квант енергия на електромагнитното излъчване. Отличава се от другите елементарни частици по това, че има нулева маса в покой, което означава, че във вакуум се движи със скоростта на светлината. Като всички кванти, фотонът притежава двойствена природа — свойствата на частица и вълна едновременно. Това явление се нарича корпускулярно-вълнов дуализъм. Вълновите свойства на фотона се проявяват чрез рефракция от леща и деструктивна интерференция.

Освен енергия фотонът има импулс и поляризация. Той следва законите на квантовата механика, което значи, че тези характеристики нямат ясно определени стойности за даден фотон. По-скоро те се определят от вероятността да бъде измерена известна поляризация, позиция или импулс. Например, въпреки, че фотон може да възбуди дадена молекула, често е трудно да се определи предварително коя точно.

Гореспоменатото определение на фотона като носител на електромагнитното излъчване често се употребява от физиците. Обаче в теоретичната физика той често се смята за преносител на всякакви електромагнитни взаимодействия включително магнитни полета и електростатично отблъскване на едноименни заряди.

Идеята за фотоните намира приложение в много области като например във фотохимията и при микроскопи с висока разделителна способност."Дано най -накрая се разберем , светлината съществува само във състояние на движение тя не се държи като предмет който е спрял и после започва да се движи и ние да измерим с каква скорост се движи.Именно в астрономията се използва понятието "скорост на светлината"или може би ще отречеш и понятието "светлинна година"това е основната мерна единица в астрономията и с нея се измерват разстояния.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 06, 2012, 21:26:39 pm

       Ето  по  горе  се  казва  движение,  но  щом  има  движение  има  скорост,  даже  мигновенното  разпространение  е  пак   скорост,  абе  не  го  разбирам  и  това  си  е ???
Мигновенното или безкрайнобързото разпространение е безкрайно голяма скорост. Добре, съгласен съм да си променя малко словореда. Вече специално заради вас твърдя, че скоростта на светлината е безкрайно голяма или моментална, което всъщност не е скорост според нашите представи за придвижване. За скорост е необходимо измерване на време при преминаване на разстояние, а при светлината времето за придвижване е равно на нула, а както знаем в математиката не можем да делим на нула, а растоянието е винаги естественно число.

@alexxx39
« -: Днес в 19:19:55 »
Теорията на фотонът е прекалено теоритична и недоказуема с нищо и за това не ме интересува. Тя няма отношение към въпроса.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Септември 06, 2012, 21:31:35 pm
http://en.wikipedia.org/wiki/Redshift

Доплеровия ефект в улавянето на светлината от далечните звезди и галактики.
Елементарно и очевидно доказателство, че светлината се движи. Шах и Мат. Следващата тема, моля!


ето я:   http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,20613.0.html
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 06, 2012, 22:47:47 pm
Виждам че не разбирате смисълът на темата. Съвтои се в следното. 1) Намиране източник на светлина с начален момент, за да можем да мерим време. 2) Намираме разстоянието, което за слънчевата система може лесно да се провери на много места. 3)От формулата за изчисляване на скорост делим разстоянието на времето. Тук не е мястото да се обсъжда теория, фотони и бомбони, а да се мери време и дели разстояние.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Веселяк-У в Септември 11, 2012, 04:53:09 am
Сега си намерих коментарът на "откривателят" на скоростта на светлината от миналата година в моят блог.

Абсурдите на   Jean Bernard Léon Foucault

Доказателство за въртене на земята около оста си.
Най-очевидното доказателство за въртене е въртенето на звездите спрямо хоризонта нощем. Всички звезди, освен планетите са неподвижни една спрямо друга, а спрямо хоризонта се движат в напълно затворен леко сплескан кръг. Това наблюдение на отместване спрямо безкрайно голям брой точки на сравнение от всяка една точка на земната повърхност е доказателство за равномерно въртене около някаква ос. Все пак на някои "учени" от 19-ти век такива доказателства не им харесват и за това палячо на име Jean Bernard Léon Foucault (18 September 1819 – 11 February 1868)  е направил някакво махало с рекордно голяма тежест, което се отмествало спрямо часовниковата стрелка в следствие въртенето на земята. Това е най-голямата глупост, която някога съм чувал, по тази логика ако сложим махало върху каруца, то тя трябва да тръгне по посока на часовниковата стрелка. Обяснението на това отместване е като на ефекта на подскачане и преместване на някоя пералня с изместен ел-двигател. Точно тази промяна на центъра на тежестта пораждаща вибрации в предмета, който не е закрепен за основа са причината за отместването на махалото на Фуко. Фокус мокус и нищо повече, всички предмети на повърхността на земята стават част от планетата и имат същата скорост на въртене, както и планетата, дори самолетите, които не напускат атмосферата нямат разлика в скоростта при летене в различни посоки, едва спътниците излезли от атмосферата и ускорени от гравитационните сили усещат въртенето на земната ос.


Това е неинерциална с-ма и се проявяват силите на Кориолис(F = -2 m (w . v)) т.е. движението на махалото е независимо от движението на Земята,както и на всяко тяло над нея.Всъщност не махалото се отклонява а Земята под него.На северното кълбо завърта надясно в южното наляво, а на полюсите няма такъв ефект.Ефекта отсъства ако движението на тялото е по посока изток-запад или обратното.Това е причина за завихрянето на атмосферните течения,завихрянето на оттичащата се в канала вода , за корекциите в навигацията на самолетите и др.Така че човека много правилно е подходил.Колкото до темата за светлината мисля ,че за да решиш казуса  трябва да имаш наблюдатели и на двете места едновременно,тук на Земята и на въпросният спътник,но за да е коректен опита трябва да докажеш,че е възможно мигновенното предаване на информация,което не си направил.На теб проблема ти, е че разглеждаш нещата само от гледна точка на наблюдател от Земята,което прави задачата ти безмислена,защото за да има скорост трябва да има и разстояние т.е. отправна точка.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 11, 2012, 14:23:27 pm
. . . .
Това е причина за завихрянето на атмосферните течения,завихрянето на оттичащата се в канала вода , за корекциите в навигацията на самолетите и др. . . . .
Може ли по-конкретно и точно за оттичането в канализацията?
Какво е "атмосферни течения", звучи малко нехигиенично?
А "корекция в навигацията на самолетите" какво общо има, както и всико останало с измервания и наблщдения на светлината?
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: alexxx39 в Септември 23, 2012, 12:31:28 pm
Тук има нещо по темата за светлината http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5072391
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 23, 2012, 21:32:25 pm
Няма нищо по темата има само безсмислици за които се плащат държавни пари.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Януари 10, 2013, 14:36:13 pm
Напротив, има нещо по темата, но трябва да се скролне малко по-надолу и малко да се помисли. Неща, които явно на теб са ти трудни. ???
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: любознателният в Януари 10, 2013, 18:45:57 pm
Ето  и  цитатът  за  светлината  от  сайта :  "светлината, както и всичко останало се състои от частици и теоретично тези частици може да се забавят и дори да спрат." И  аз  бях  чел  някъде  че  това  са  го  постигнали  и  други  учени. Но  най  интересното  и  полезно  е  мигновенното  пренасяне  на  информация , така  нареченото  сплитане  в  квантовата  механика. Как  ли  се  извършва  това  явление ?  според  теорията  на  Бом  и  Прибрам , вселената  може  да  се  окаже  холографски  образ , и  всъщност  елементарните  частици  от  които  е  изградена , да  представляват  едно  цяло  неделимо , а  фрагментността  им ,  да  се  окаже илюзия  на  наблюдателите. Представете  си  че  една  риба  в  аквариум  е  заснета  от  камера  като  се  движи  в  аквариума . Образът  от  камерата  се  предава  на  два  монитора с  двама  наблюдатели  на  всеки  монитор. Ако  наблюдателите  не  знаят  че  е  снимана  само  една  и  съща  риба , могат  да  решат  че  всяко  помръдване  на  рибата , от  единият  монитор , се  предава  мигновенно  на  другата  риба  от  другият  монитор. Ако  хипотезата  за  холограмната  вселена  се  окаже  вярна , това  означава  че  всяка  елементарна  частица  от  единият  или  другият  край  на  галактиката , представляват  едно  цяло  със  всички  частици  на  вселената ,  и всъщност  това  мигновенно  предаване  на  информация  открито  в  ефекта  на  здвояването  при  квантовата  механика , не  е  никакво  предаване  на  информация ,  а  отклик на  нещо  което  е  абстрактно  и  не  се  състои  от  части.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Oberon в Януари 11, 2013, 18:24:17 pm
И аз изчетох по диагонал, и на някои неща направо се облещих:)

АКО, скоростта на светлината е безкрайна, и светлината се разпространява "мигновено", никой ли не се замисли, какво щяхме да виждаме на нощното небе?
Ако не сте - да ви обясня. Небето щеше да е светло, и нямаше да има нощ, защото светлината на новите, свръхновите, безкрайните милиарди звезди, щеше да ни огрява, може би щяхме да живеем под земята, а може би и въобще нямаше да ни има.

Най-логичен отговор даде колегата, който ти обясни за забавения кадър от 4 часа.

Светлината от Слънцето до нас идва за малко над 8 минути. Скоростта и е 300к км/сек, и това е доказано - не е езотерика или конспирация.
Това, за което ти всъщност питаш е следното - защо спътника моментално отразява светлината, а няма примерно 4 часа забавяне, и той да всетне да речем на 10 градуса встрани орбитата си, и то като лампа. Ами, първо, спътника отразява и светлината на планетата си. Второ, ти като го видиш да изгрява, т.е да излиза от сянката на планетата си, ВЕЧЕ са минали 4 часа, т.е преминаването иззад планетата ВЕЧЕ се е случило, и то 4 часа преди ти да го видиш.

Затова ти изглежда, все едно той като излезе иззад терминатора, отразява светлината мигновено.

Поздрави,
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Януари 12, 2013, 05:02:12 am
Оберон, аз бях чел някъде, че би трябвало и сега светлината от звездите да е достатъчна, за да е светло и нощем както през деня. Това не зависи от скоростта на светлината. Все пак милиарди звезди са излъчвали светлината си милиарди години. Това, че небето нощем е тъмно не зависи от това дали светлината се разпространява мигновенно или не. Доколкото помня, облакът на Оорт беше причината нощем да е тъмно. Карам по памет. Тази теория я бях чел/чувал преди много време.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: любознателният в Януари 12, 2013, 09:41:56 am
 до  Ford_Prefect , и  аз  бях  чел  някъде  за  това , даже  си  има  термин  този  ефект, но  съм  го  забравил. Ако  знаете  нещо  как  облакът  на  Оорт  прави  така  че  да  е  нощ ,  може  да  споделите. :flag_of_truce:
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Oberon в Януари 12, 2013, 10:26:34 am
Оберон, аз бях чел някъде, че би трябвало и сега светлината от звездите да е достатъчна, за да е светло и нощем както през деня. Това не зависи от скоростта на светлината. Все пак милиарди звезди са излъчвали светлината си милиарди години. Това, че небето нощем е тъмно не зависи от това дали светлината се разпространява мигновенно или не. Доколкото помня, облакът на Оорт беше причината нощем да е тъмно. Карам по памет. Тази теория я бях чел/чувал преди много време.

Ами това не е точно така, защото ако дадена звезда е на 30 млрд.св.г, и е живяла 10 млрд.години, това означава, че светлината от нея ще дойде след 20 млрд. години, нали така?

В безбрежния Космос, има чудовищни и много плътни газови облаци, в които се предполага, че има масивни звезди. Оказва се, че космосът е изпълнен с чери дупки, а както знаете, те поглъщат светлината. Т.е, звездата може и на 100 св.г да е от нас, и ако между нея и Земята има черна дупка, ние никога няма да видим тази звезда. Една от вероятните причини нощем да е тъмно, с аименно черните дупки.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Ford_Prefect в Януари 12, 2013, 15:14:44 pm
Ами това не е точно така, защото ако дадена звезда е на 30 млрд.св.г, и е живяла 10 млрд.години, това означава, че светлината от нея ще дойде след 20 млрд. години, нали така?

Прави си. Сетих се за това веднага щом написах коментара си, но не ми се редактираше. И въпреки това, светлината от звездите в радиус около 11-12 млрд. св. години би трябввало да е достатъчна за да осветява небето нощем. За съжаление обаче изобщо не помня къде го бях чел (или чувал от предаване по дискаъври може би) това нещо.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: karina в Януари 12, 2013, 15:26:12 pm
http://bg.astronomy.wikia.com/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%81%D1%8A%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%9E%D0%BB%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%81
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: любознателният в Януари 12, 2013, 17:21:02 pm
" Изводите, които той прави са, че или звездите във Вселената се простират в ограничен обем, или пространството в Космоса поглъща светлината на звездите. Според неговите пресмятания, дори поглъщането да е 330 000 пъти по-слабо от това на водата, то ще е достатъчно, за да бъде нощното небе тъмно. Тогава все още е било възможно да се вярва в една безкрайна Вселена, изпълнена със звезди."
И  двата  варианта  при  които  , парадоксът  на  Олбертс се  оказва невъзможен , са  верни , ако   звездите  са  ограничени  във  пространството  и  ако  пък  звездите  са  безкрайно  количество  във  пространството  , но  пространството" попива" светлината , тоест  известно  е  че  светлината  представлява  електромагнитни  вълни , и  с  увеличението  на  радиуса  на  разпространение на тези вълни , намалява честотата и интензивността  на  тези  вълни , подобно  на  водна  вълна  когато  затихва  във  водата , с  отдалечаването  си  от  источника си от който е възникнала. Също  така  и  червеното  отместване  което  според  астрономите  е  резултат  от  доплеровия  ефект  на  отдалечаването  на  галактиките , може  да  се  обясни  с  тази  умора  на  светлината , пристигаща  от  най  отдалечените  краища  на  вселената , което  пък  автоматично  отхвърля  теорията  за  големият  взрив. А  черните  дупки  не  съществуват , това  са  илюзии  на  съвременната  астрономия , нищо  във  природата  не  може  само  да  се  поглъща , всичко  е  свързано  и  се  преобразува , черната  дупка  би  представлявала  една  АБСОЛЮТНО  ИЗОЛИРАНА  СИСТЕМА , което  просто  е  невъзможно  в  вселената  и  противоречи  на  вселенските  закони.
Титла: Re: Наблюдава ли се наистина скорост на светлината в астрономията
Публикувано от: Eon в Януари 12, 2013, 19:55:26 pm
Придържайте се към темата, моля.