Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 183828 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Не знам дали се шегуваш или говориш сериозно?

Едно от нещата до колкото се досещам при комунизма беше благата да са безплатни.
Проблема е, обаче, че хората искат да получават повече, отколкото да изработват. Просто няма да има достатъчно произведени блага за всички.
В природата като си хищник, ходиш на лов и каквото си уловиш сам, това ще имаш. Която женска (ако говорим за животни) си намериш, нея ще имаш.
Така, както е в комунизма, всичко да те чака по рафтовете на магазина, да си го вземеш без пари и да си го ползваш може да има само в нечии сънища. Всяко достижение, материално или духовно става с личен труд и инициатива.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен kossev

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
  • http://www.pristabg.com/
Ами аз затова казах,че идеята не успя.В самата изначална идея не е заложено хората да искат повече,отколкото могат да изработят.
Знам,че хората като чуят думата комунизъм и настръхват.Явно е,че тази идея се опорочи до неузнаваемост....абе не знам.На мен ми харесва идеята да няма пари.

Неактивен Guy Fawkes

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Според мен е пропусната идеят за чистата Анархия.Естествено утопична е,но все пак има няколко такива общества в света :)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Ами аз затова казах,че идеята не успя.В самата изначална идея не е заложено хората да искат повече,отколкото могат да изработят.
Знам,че хората като чуят думата комунизъм и настръхват.Явно е,че тази идея се опорочи до неузнаваемост....абе не знам.На мен ми харесва идеята да няма пари.
OK, коя част от идеята по-точно ти харесва?
Тази да работиш без пари, или тази да консумираш без пари?
Ако е 2то, не мисли, че си оригинален с това си желание. Всичко живо би искало всичко дето го има да е без пари.
Но 1то, да работиш без пари малко хора го искат.
Ама да работиш наистина здравата и съвестно.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Според мен е пропусната идеят за чистата Анархия.Естествено утопична е,но все пак има няколко такива общества в света :)
В общества с чиста анархия биха се изградили неофициално вътрешни йерархии.
Така е при животните, стада и тн, така е при диваците, така е и в мафията и всякаква организирана престъпност, която е типичен пример за общество извън закона.

Не знам при хипитата как е. Там май няма йерархия. Но те и без това нямат нищо за делене. Дрога и ебане, докато се вдървиш перманентно. Пропаднали скитници, наркомани и безделници.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Аз съм за технокрацията.Там няма (дано) да има политика.Ще има плановост и пресмятане на + и -, преди да се направи нещо.Е поне така мисля.

Не-за комунизъм.Не-за капитализъм. Щото и при двете системи се изпада в някакви крайности.Примери : при комунизма в БГ-наши хора,чакаш по 15 години за кола, по 20-30 г. за жилище, имаш пари, но не можеш да си вземеш винаги, каквото искаш, Танграта-пък един от село искал да им вземе къщата-извращение, и т.н
При капитализма в БГ-още по-наши хора, безработица, кризи, жилища бол, но нямаш пари да си вземеш, заробваш се в заеми, които плащаш цял живот, а ако остенеш без работа-ужас и т.н.
Можете да допълните с колкото искате примери. ;)
« Последна редакция: Февруари 07, 2010, 12:05:02 pm от marhs »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Цитат
Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?

Свят в който 3-5% от населението държат в пипалата си ~90% от богатствата и съвсем междудругото печатат парите на държавите и народите които живеят в тях. Е, не те са от "добрите".
Анархията, идеалният комунизъм и някои други са също толкова утопични, колкото и капиталистическият свят, конторлиран скрито от "хора" зад кулисите. Само че е утопичен за тях, а за нас не.
Всеки разсъждава от позиция, че едва ли не в момента всичко е "ок". Не е.
Докато американците консумират, а цял свят бачка за тях, на мен нещо ми казва че това е нередно. Може и да си въобразявам, занам ли. Но със сигурност, ако замина за някоя провинция на новия вавилон (няма да го пиша с главна), ще ми бъде "по-добре" от "тук". Е да ама аз просто ще се примиря, ще се набутам със зъби и нокти при малкия процент "щастливи и цивилизовани" заспали хора и естественно бедняците да му мислят. По-силният оцелява, да, ама това май не е човекът, защото ако да си човек означава да влезеш в сектата на вавилон, аз се обявявам за НЕчовек.
Просто е смешно, щото даже един глобус като хванеш и се вижда как "стандарта" е разпределен дори географски. Има си важни места които много ясно са с по-добре охранени овце и на тях им е лесно да блеят, че на балканите не знаем как се пасе от ливадата, затова сме били по-зле...Смях в залата.
Природни ресурси, население ала бала, нямат значение когато ти вдигнат лихвения процент, след като си подписал договор с "който не трябва". Пък ако не искаш да подпишеш империята ще намери начин да те принуди, краен вариант убийсто - и това сме го виждали не веднъж. За каква справедливост може да става дума тук.
Кървави диаманти, морета от опиум и кока, а оръжията се продават като топъл хляб...
Нищо! Забравете за това, ние имаме уникалната възможност "да се развиваме", а човечеството да му мисли.

ПС.
Комунизъм - това е политическа идеология.

Социализъм е съвсем дуго животно. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
« Последна редакция: Февруари 07, 2010, 01:15:34 am от P.E.A.C.E. »

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740

Цитат
Аз съм за технокрацията.Там няма (дано) да има политика.Ще има плановост и пресмятане на + и -, преди да се направи нещо.Е поне така

Дано само не се превърнем в киборги на технокрацията...... ;D, както и на империализма..... :)....
« Последна редакция: Февруари 07, 2010, 02:43:24 am от Z-931 »

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Добре, че няма опция "Фашизъм" в анкетата, тогава щеше да се види с какви хора е пълен форума  :P

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Във всички строеве е имало търговия с оръжия, наркотици и опиумни полета.
Имало го е през социализма, комунизма, при колумбийците и при кои ли не още.
Също и управляващата богата върхушка. И нея също я е имало навсякъде.
Далеч не защитавам тезата, че капитализма е видите ли идеалния строй. Но е не по-лош от който и да е строй до тук в историята. (като изключим държавността на Древна България. Но тя отдавна си е заминала). Сега за уличаване в лъжа вече отдавна не се убива.

Да обвиняваш капитализма за наркотиците, оръжията и супербогатите е абсурд. Тях винаги си ги е имало независимо от строя.

Стига и с това печатане на пари. Някой може и да върши услугата печатане на пари срещу малка комисионна. Но лъвския пай (от новонапечатаните пари)си остава за самата държава. Просто който твърди друго е интерпретирал грешно информацията.

Не е само САЩ, които са добре икономически. (не, че те изобщо са. Те са страната с най-голям национален заем в света. Май се мери в трилиони.)
Почти цяла Европа са добре. Англия, Франция, Германия, Австрия, Полша, Унгария, скандинавските страни, Швейцария и тн и тн, да не изброявам всички.
В Азия - Япония, Хонконг.
В Северна Америка - Канада.
Австралия, Нова Зенландия също са ок.

Да, вярно е, че бившите империалисти, с бивши колонии са дръпнали адски много, като Англия и Франция, например. Но пък други държави, като Германия и Япония се справят и без колонии + тежкото си наследство от 2та Световна Война - парични репарации, разрушения и тн.
Да, вярно е, че САЩ водят адски много войни и подривни дейности. Но пък това е нож с две остриета, защото те харчат за това милиарди. Стотици милиарди. От това се обогатяват само компаниите производителки и разработчици на оръжия. Но масовия американец обеднява.

Мисля, че някои много полярно разглеждате света. А той е пъстър и нещата не са така прости и двуполюсни. "Долу лошите, да живеят добрите"; "Долу капитализма, да живее анархията/комунизма/технократизма/света, където всичко е безплатно".
Всичко щяло да бъде "планово" и правилно планирано!!!!????
Ами нали така беше през социализма?!
Управлението беше 100% планово и според техническия прогрес.
Само че кой и как прави плановете ... това е отделен въпрос.
Пак опираме до етическия въпрос, а не до това кой строй е конкретно на управление.

Да, всичко може и да не е перфектно, но не е и супер ужасно.
Поне на повечето места по света.
Супер ужасно е в България, но по коренно различни причини. Не е проблема в капитализма. Проблема е, че 100% от управляващите са мафиоти. Проблема е, че се скъсаха да крадат. Скъсаха се и да лъжат. Проблема е, че вече 20 години след демокрацията все същите партийни пешки са на власт. Независимо от цвета всички са били някакви преди 89-та. Всички са били свързани със старите партийни, шпионски и доноснически машини. Всички са к-ви, изпълняващи нареждания, и обслужващи външни интереси.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Капиталист ли си, къв си :---

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370

Всичко щяло да бъде "планово" и правилно планирано!!!!????
Ами нали така беше през социализма?!
Управлението беше 100% планово и според техническия прогрес.
Само че кой и как прави плановете ... това е отделен въпрос.
Пак опираме до етическия въпрос, а не до това кой строй е конкретно на управление.


С другите неща съм долу-горе съгласен, но не и с това.
Остави социализма-там планирането се опорочи с времето, стана стъкмистика и надувация, защото част от планиращите бяха "наши" със съмнителни възможности.
Например филма "Кит"-там една цаца я надуха до кит.
Ти ходил ли си в някоя фирма, голяма или по-малка.Смяташ ли, че биха оцеляли без план на работата, приходи, разходи, броя на персонала.
Мисълта ми е, че технократите работят по план и имат успехи.Е не може без слабости.Но тези си умения и начин на работа ще пренесат и в управление на по-високи нива.Естествено само кадърните, не всички.Щото и там има черни овце.
Но да няма и ключовата дума "Алчност". Помним, с колко милиарда ужили един служител СЖ"Експресбанк" във Франция.

За всички държави е различно.
Въпросът е в човешкия фактор и в нова система.Щото старите някъде са досто опорочени.

В Германия, Англия, франция и др. държавата е запазила и държи на основните морални ценности.Органите на реда имат права.Затова са по-напред.

И аз съм на принципа-от две злини-по-малката.Но тук злините вече за ужасяващо много.И често, и този избор е труден, за много хора.
« Последна редакция: Февруари 07, 2010, 12:28:48 pm от marhs »

Неактивен kossev

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
  • http://www.pristabg.com/
Забелязвам,как някой говорят така,сякаш някъде някога е имало комунизъм :)
Комунизма си е утопия и е ясно,че няма как да се получи при това общество.
Най-малкото, трябва съзнание.Да работиш, колкото можеш и да получаваш, колкото ти трябва.А на много хора тук им е ясно, че на човек не му трябва много за да е добре.
Аз също не съм запознат основно с комунизма.Не съм чел основно Маркс и Енгелс.Чувал съм, че истинските комунисти са избити още в началото и нещата доста са се отклонили от първоначалната идея.Но това е друга тема :)
В анкетата има комузизъм и аз съм "за" :)И като гледам съм единствен.
Не бъркайте комунизъм и социализъм.Разликата е огромна

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Цитат
Във всички строеве е имало търговия с оръжия, наркотици и опиумни полета.
Да, но те немогат да стъпят на малкия пръст на постиженията на капитализма, който си е един много прикрит империализъм, само дето не са се обявили за царе все още.
Отиват америка в Авганистан и хоп... започва там да се произвежда 90% от хероина на планетата.
Цитат
Стига и с това печатане на пари. Някой може и да върши услугата печатане на пари срещу малка комисионна.
Малката комисионна се изразява в контрол вурху държавата. Кое му е малкото, то даже има ли по-голямо от това?
Цитат
Но лъвския пай (от новонапечатаните пари)си остава за самата държава. Просто който твърди друго е интерпретирал грешно информацията.
Лъвски пай? Ти сериозен ли си? Всяка държава която е изяла пая с лайна е паднала под контрола на банкерския интернационал.
Не ми е грешна информацията.
Не е редно някакви дето се кланят на рогатия и не признават човешките същества за нищо, да печатат парите.
Народът дава власт на държавата, значи тя трябва да напечата пари за народа.
Цитат
Не е само САЩ, които са добре икономически. (не, че те изобщо са. Те са страната с най-голям национален заем в света. Май се мери в трилиони.)
:) http://www.usdebtclock.org/
Цитат
Почти цяла Европа са добре. Англия, Франция, Германия, Австрия, Полша, Унгария, скандинавските страни, Швейцария и тн и тн, да не изброявам всички.
В Азия - Япония, Хонконг.
В Северна Америка - Канада.
Австралия, Нова Зенландия също са ок.
Извинявай, но отново са ти грешни "фактите". Тази почти цяла Европа като население е едно НИЩО! И в това НИЩО като % от световното население пак живеят МИЛИОНИ в недоимък, глад и мизерия...
Над 80% от човечеството живее с по-малко от 10$ на ден.
1 милярд човешки същества нямат достъп до чита питейна вода.
Над 1 милярд живеят с по-малко от 2-3$ на ден,
Около 2,5 милярда нямат нормални тоалетни.
И т.н. и т.н.
Цитат
Да, вярно е, че бившите империалисти, с бивши колонии са дръпнали адски много, като Англия и Франция, например
.
Бивш империалист и бившо камикадзе няма барто. А това "дърпане" се изразява в по няколко века масов геноцид, робство и яко изнасилване на жените им... Не е само България която е преживяла зверства.
Цитат
Но пък други държави, като Германия и Япония се справят и без колонии + тежкото си наследство от 2та Световна Война - парични репарации, разрушения и тн.
Хвани една карта и се запитай - ще е добре ли за империята да оставят една толкова голяма държава с що годе бая население да живеят като в Зимбабве? Ми нали ще се дигнат на бой...
Пък Япония е задната вретичка на Китай. В миналото са удържали на китайските набези не един път и са си спечелили уважение.
Цитат
Да, вярно е, че САЩ водят адски много войни и подривни дейности. Но пък това е нож с две остриета, защото те харчат за това милиарди. Стотици милиарди. От това се обогатяват само компаниите производителки и разработчици на оръжия. Но масовия американец обеднява.
Абсолютно е така, само че капиталистите които го въртят тоя бизнес печелят. народа ще си зема нов заем от ФЕД, те искат истински пари от това.
Ето тук има доста добър списък с войните на сащ http://antipropaganda.comxa.com/Woenni.html
Плс абстрахитайте се от про СССР наклонностите на автора, не е това темата. Просто вижте само "операциите" на сащ....
Цитат
Мисля, че някои много полярно разглеждате света.
Абсоллютно си прав!
Докато малкото охранени агнета живуркат в САЩ, Канада, центъра на ЕС и малко местенца - останалият свят тъне в мрак!
И докато има още доволни роби дето защитават нечовеците, които държат камшика и бесилото ще продължава да бъде така.
Той светът е полярен. Има добро - има и зло. Прав си, че има отенъци безброй много - да, само че аз на черното немога да кажа бяло.
Има виновници, има злодеи, има нечовешка действителност и ние живеем в нея.
Докато си затваряме очите и оставяме други да мислят вместо нас - така ще бъде! Всеки го е страх да каже КОЙ Е ЗЛИЯ. Аз не съм чул политик от франция, германия и т.н. да каже БУШ Е ТЕРОРИСТ или ОБАМА Е ТЕРОРИСТ ГЕНИЙ.
Цитат
Супер ужасно е в България, но по коренно различни причини.
Ми не е вярно това.
Всичко се нарежда от горе. Ако те кажат да живеем с по 10 000 евро минимална заплата - ще стане още утре. Ако кажат да измрем - още утре пускат бомбата и готово.
Трбва пътво да се осъзнае, че има проблем. После трябава да се идентифицира кой е проблема точно - а това е новата англо империя.
« Последна редакция: Февруари 07, 2010, 16:02:11 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Капиталист ли си, къв си :---
Ако това, че искам каквото изработя да си е мое, и каквото е изработил баща ми и дядо ми да си е мое, то тогава съм капиталист.
Ако това, че искам не само аз да работя, а циганите да лежат по гръб и да делят по равно с мен, то тогава съм капиталист.
За теб какъв е проблема по-точно? Искаш аз да работя вместо теб и да ти купувам дрехи, храна и ъпгрейди за компютъра? Ако не искаш, тогава няма проблем. Ако искаш, може да си гледаш работата.

Иначе и аз искам да живея във Стар Трек, да съм шеф на галактически крайцер, пък нека нямам заплата. Поне кораба и храната са ми без пари. Галактическите бензиностанции също зареждат без пари, така че какъв е проблема, няма проблеми.

За това, че Китай са 2 милиарда, а Индия 1 милиард, аз наистина нямам никаква ама никаква вина. Нито пък вина имат малкото европейци останали. Ами толкова се плодят, какво да ги правиш.
В момента Китай имат една от най-добрите икономики В СВЕТА. Продават продукция за милиарди, и то в целия свят. Всяко ново нещо, техника, телевизори, компютри, дрехи, маратонки, всичко, всичко е произведено в Китай.
Сега, ако другаря Мао, държи хората без пари и не им плаща това как виждаш да е проблем и вина на Европа?!
В Африка е подобно. Може да нямат хляб, но пък имат автомати. И се избиват редовно. Всяка помощ, която пристигне от външния свят се разпределя от бандите.

И наистина може каквото заповядат отвън това да стане в България, но за това вина имат НАШИТЕ политици.
Полша и Унгария как така се оправиха!?
В Словения средната заплата е 1100 евро.
В Унгария е 800 евро.
Полша 800 евро.
Словакия 705 евро.
E, как така американците само за нас нареждат да сме зле?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27