Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 184937 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

buden

  • Гост
Информацията ми е от първа ръка. Единия взима около $120к, а другия малко по-малко. Дипломирани доктори не знам от кой точно университет в Ню Йорк, но са доктори а не сестри.
Имигрирали преди повече от 10 години и двамата, отдавна са граждани.
Гледам сложил си нещо като таблица, gp са
.
Друго ме вълнува по темата, относно докторите това мога да кажа.

« Последна редакция: Февруари 11, 2010, 18:00:53 pm от buden »

buden

  • Гост

Капитализмът е не проблемът, а решението му.


Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131

Капитализмът е не проблемът, а решението му.


Снимано в Лас Вегас, какво друго да очакваш >:(

buden

  • Гост
Стига бе човек, снимано било в Лас Вегас. Това ли ти е критиката?
Вие сериозно ли???(не само ти а и другите, които критикуват капитализма)

Защо не потърсите счетоводители сред познатите си да видите колко много фирми започват да затварят(дребни и средни бизнеси, доколкото изобщо има средни), защото не издържат. Не издържат не просто, защото икономиката се свива, но и защото държавата налага по-големи задължение уж за да увеличи бюджета, уж за да се справи с кризата.
В такъв момент трябва да има облекчения. Оставете фирмите да направят капитал, който да инвестират в себе си. След това ще видите как и безработицата ще отшуми.

Свободния пазар може и да създава информационна асиметрия и едни да печелят на чужд гръб, но това е човешкия фактор. Ако контролният орган си върши работата това няма да е така. В случая контрол обаче налага санкции на най-слабите, а голяма част от монополите няма да бъдат пипнати с пръст. Така проблема няма да се реши.



« Последна редакция: Февруари 12, 2010, 00:06:05 am от buden »

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Стига бе хора, този форум някои чете ли го или само се пише отговор на последния пост по темата.
Може ли да има защитници на капитализма/империализма точно в този форум - срамно е...
Верно, че чукча не е четач, а писач ама все пак...

buden

  • Гост
Кажи ми конкретно кое да прочета, явно съм пропуснал или неразбрал нещо.

Идеален свят няма да има, стига идилии от сорта на Цайтгайст.
А капитализма е по-стойностна система от всички изброени в анкетата, с която темата започва. Защитавам го, защото явно много малко се знае за капитализма или по-скоро му се преписват незаслужени проблеми. Крадеца вика: "Дръжте крадеца".

След като регулация винаги се издънва по-добре изобщо да я няма. Докато чакаме на регулацията да си свърши работата децата на децата на децата на децата ..... на децата ни ще са умрели.
Или според теб е правилно да се убиват бизнеси у нас за да можеш, виж само глупоста, правителството да вземе дадени пари и да ги преразпредели за други които нямат. Значи взимаш от едни да дадеш на други, от което си заделяш и за своите заплати, даваш на вторита убивайки първите. Вместо да оставиш първите да се развият и да дадат хляб на вторите.


Препоръчвам тази книга:
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=25814

Вижте и това ако искате на български е:

« Последна редакция: Февруари 12, 2010, 02:07:41 am от buden »

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Кажи ми конкретно кое да прочета, явно съм пропуснал или неразбрал нещо.

Чети неща които да ти разкрият кой си, къде си и за какво си тук...
За това може да ти помогне дори и този форум - да се Събудиш!
Така ще разбереш какво съм написал по долу.

Цитат
Идеален свят няма да има,

Под слънцето невъзможни неща няма - не сме пожелали - не е станало.
buden, ако само за миг можеш да си представиш Земята без нашето присъствие и намеса, ще разбереш какво означава Съвършенство и Баланс.

Цитат
стига идилии от сорта на Цайтгайст.

Цайтгайст е пропаганда за смяна на строя. Той не дава решение на фундаменталния проблем, а именно - ИЗХОД от фалшивата Матрица. Забележи, не от Матрицата, а от фалшивата, вмъкнатата Матрица, тази която ние със собственото си безхаберие подсилваме всеки ден, час, минута, а тя ни се отплаща със страдание. Страданието ни докарва желания, за да притъпим болката. Желанията ни докарват още страдание. Това е омагьосън кръг в който се въртим. Така сами създаваме робския живот който водим.

Цитат
А капитализма е по-стойностна система от всички изброени в анкетата, с която темата започва. Защитавам го, защото явно много малко се знае за капитализма или по-скоро му се преписват незаслужени проблеми. Крадеца вика: "Дръжте крадеца".

Капитализма е само един от многото лостове на фалшивата Матрица с които се управлява реалността създавана от нашите прекомерни желания и нулеви отговорности.

Цитат
След като регулация винаги се издънва по-добре изобщо да я няма. Докато чакаме на регулацията да си свърши работата децата на децата на децата на децата ..... на децата ни ще са умрели.
Или според теб е правилно да се убиват бизнеси у нас за да можеш, виж само глупоста, правителството да вземе дадени пари и да ги преразпредели за други които нямат. Значи взимаш от едни да дадеш на други, от което си заделяш и за своите заплати, даваш на вторита убивайки първите. Вместо да оставиш първите да се развият и да дадат хляб на вторите.

Когато проумеем, че за да живеем на тази планета не се нуждаем от създаването на почти нищо, защото всичко което ни е необходимо, Земята вече се е погрижила да го има, тогава ще разберем, че разчопкването на принципа на работа на който и да е строй (в случая капитализма) е безсмислена загуба на време.

Цитат
Препоръчвам тази книга:
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=25814

Не бих си губил времето да чета книга, в рецензията на която пише следно:

Мизес категорично доказва, че експанзията на свободните пазари, на разделението на труда и на частното капиталово инвестиране е единственият път към материално натрупване и процъфтяване на човечеството.

За мен тази книга си е чиста пропаганда - реклама на скапан продъкт, на когото се изтъкват плюсовете и умело се прикриват минусите.
Никой не е достигнал ИСТИНАТА, натрупвайки материални блага през цялата история на човечеството.
И мисля, че е разбираемо, на база горенаписаното.

buden, приятелю, търси ИСТИНАТА, и ще разбереш фалша с който се обграждаме...

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Да, никой не е намерил истината трупайки материални блага, но са известни някои случаи за хора, открили истината, които ВЕЧЕ ИМАТ материални блага.
В момента се сещам за 2 примера - Мохамед, оженил се за богата жена, което му осугурило живота и свободата да се съсредоточи върху философстването, и Сидхрарта, който е бил принц и е имал всичко ...

Същия тоя Сидхарта, след като се просветлил взели да прииждат разни отшелници при него (забравих сега, думата как се казваха), прииждат за да ги научи, за да ги изцери, и да им покаже пътя. А те нямат нищо, отричат материалното, имат само робата на гърба си и по цял ден стоят без нищо да правят.
Той им казал, "по вашия начин ще мине 100 000 прераждания докато се просветлите" Не става с безразборно отрицание. Не е необходимо да се отрича нищо.
(всъщност може и да не преразказвам точно 100%, но мисля горе долу това е смисъла).
Отплеснах се с тоя Сидхарта, макар да е по темата.

А в системата Йога (но наистина при сериозните учители) се казва, че не можеш да се занимаваш без да си се оженил, защото първичните страсти трябва да са задоволени при (преди) практиките. Секс, глад и тн. ОТТАМ НАТАТЪК тръгва работата по просветлението.


Цитат
ако само за миг можеш да си представиш Земята без нашето присъствие и намеса, ще разбереш какво означава Съвършенство и Баланс.
Надявам се не твърдиш, че хората са някакви паразити, които тровят Съвършенството и Баланса!?
Що за негативно самомнение?!

Тоя свят е съвършен, такъв какъвто е!
И с хората, и с котките, и с маймуните, дори и с козичките!


Цитат
Когато проумеем, че за да живеем на тази планета не се нуждаем от създаването на почти нищо, защото всичко което ни е необходимо, Земята вече се е погрижила да го има, тогава ще разберем, че разчопкването на принципа на работа на който и да е строй (в случая капитализма) е безсмислена загуба на време.
Дай личен пример със самия себе си!
Аз лично не вярвам това да става ей така - хоп, и за секунда всичко е идеално и применено.


Между другото в анкетата на темата аз не видях да има строй: "гълтане на слънчева светлина и въздух. Спане под звездното небе и топлене през зимата с бенгалски огън"
Някак ми убягна. А сега започнахме да говорим, че всичко си го имало в природата и тн. Едва ли не нямаме нужда от нищо за да живеем.

В анкетата се говореше за технократизъм, комунизъм и тн.
Всъщност, аз така и не виждам принципна разлика между социализма и технократизма. Ако някой вижда може да я изложи! И в 2та случая има 100% планиране,разпределение и решаване от технически специалисти.
Та, ако вижда някой разлика, да я изложи (но, конкретно, моля!).
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

buden

  • Гост
Срамно е по-скоро, че между капитализъм и империализъм има знак за равенство. Да се сложи равенство между "империя" и "частни стопанства", та това са напълно противоположни неща.

След толкова упорстване направо ми се прииска да отворя тема "Конспирацията срещу капитализма".

Но не мисля, че е конспирация. Просто едни хора се опитват да наложат дадено мислене на други и успяват.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Да се сложи равенство между "империя" и "частни стопанства", та това са напълно противоположни неща.

Добре, но предстои да обясняваш съществуването на икономически мастодонти като "Кока Кола", банковите консорциуми, медиините империи, корпорациите, добиващи енергоресурси и др., които са "частни стопанства", но практически позволяват на шепа хора да се "вплетат" в икономиките на повечето държави по света и да им влияят според както им е изгодно.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Добре, а на вас все още предстои да обясните с какъв по-точно строй ще се замени и какво ще представлява в детайли.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

buden

  • Гост
Щом така предстои ще се опитам да обесня, но с времето, не веднага.
На първо време правителствата, които са допуснали мастодоните да се бъркат в икономиките имат вина за това. Не е луд този който яде баницата, а този който му я дава. Капитализмът може да е най-близо до анархията като строй, но не е такъв. Регулацията е нужна, но малка, умерена и най-вече работеща.

Специално за теб ще направя един превод анализ на "Капиталът" на другаря Маркс, направен от Австрийската икономическа школа.

А относно Цайтгайст ще кажа, че ще се окаже троянския кон за всички хора, които не са съгласни със сегашната монетарна система. Искам ако има четящи от "проекта Венера" да ми влязат с критика моля.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Добре, а на вас все още предстои да обясните с какъв по-точно строй ще се замени и какво ще представлява в детайли.

В този случай ще се наложи да цитираме генерал Борисов - "Ако имаше готова формула, просто щяхме да я препишем".

Не си представям как ние в този форум ще измислим онзи строй, който да е устойчив на проблемите, разбили или сериозно разклатили досега съществуващите строеве. Но това не означава, че дискусията в това направление трябва да бъде спряна. Все пак, може да се окаже, че и от нас зависи нещо.

Пазарната икономика не е лошо нещо - саморегулация на пазара. Търсенето определя цената и производството на продуктите и услугите. В тази система обаче има и социално-психологически интерфейс за контрол над пазарната икономика. Основните възли в информационното пространство - масмедиите, могат да бъдат употребени за насочване на търсенето и предлагането в определени направления, което практически поставя "кормилото" на пазарната икономика в ръцете на определени кръгове. Ето затова като взаимосвързана с пазарната икономика трябва да разглеждаме и свободата на словото. В такъв случай ще трябва да се гарантира не само свободата, но и достъпа до разнообразна информация. В 21-ви век тази роля се пада на интернет като средство и на нас потребителите като регулатори на информацията, която циркулира там.
« Последна редакция: Февруари 13, 2010, 19:06:33 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
На първо време правителствата, които са допуснали мастодоните да се бъркат в икономиките имат вина за това.

Така или иначе, пътеводна светлина на правителствата напоследък са "демократичните ценности", в които основен мотив е точно пазарната икономика и ненамеса от страна на държавата. В този случай смятай, че управляващите са длъжни да допускат възникването и развитието на всякакви бизнеси, включително такива, които биха оказали неблагоприятно въздействие или отклонение встрани от нормалното развитие. Все пак пазарната икономика затова е такава, защото не принадлежи на държавата, а на множество дребни, средни, едри или крупни собственици и всички значими производствени и търговски процеси зависят от директното договаряне помежду им (вкл. между бизнеси от различни държави или континенти, както е при съвременната "глобална демокрация").
« Последна редакция: Февруари 13, 2010, 19:07:41 pm от otnesen »

buden

  • Гост
Така или иначе, пътеводна светлина на правителствата напоследък са "демократичните ценности", в които основен мотив е точно пазарната икономика и ненамеса от страна на държавата. В този случай смятай, че управляващите са длъжни да допускат възникването и развитието на всякакви бизнеси, включително такива, които биха оказали неблагоприятно въздействие или отклонение встрани от нормалното развитие. Все пак пазарната икономика затова е такава, защото не принадлежи на държавата, а на множество дребни, средни, едри или крупни собственици и всички значими производствени и търговски процеси зависят от директното договаряне помежду им (вкл. между бизнеси от различни държави или континенти, както е при съвременната "глобална демокрация").
Това ми звучи точно като оправдание от някоя политически репертоар. Струва ли ми се или си измисляш определения: "всякакви бизнеси" и "отклонение встрани от нормалното развитие".
Свободния пазар също се регулира. Контролният орган е длъжен да следи и да предприема мерки срещу създаването на монопол и срещу мошеничеството, да защитава потребителите и т.н.
Но е много по-удобно да се нарече изгнилия свят днес "демократичен" и да се засили колективизма.

И по-рано спомена "Кока кола", надвам се че не пиеш тази напитка щом я намисаш?

Регулацията на която сме свидетели е в защита точно на подобни корпорации, за които ти заговори. Ако обществото разбере за даден продукт или фирма, че е антихуманна или антисоциална, тогава то би се възмутило и пазарът постепенно ще изхвърли натрапника. Ще е нужно време и ще е трудно, защото алчността ще надделее у много индивиди. Но помисли само какво става когато алчността наделява у държавния механизъм.
« Последна редакция: Февруари 13, 2010, 20:27:50 pm от buden »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27