Автор Тема: Какво ни причиняват лекарствата  (Прочетена 70318 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #75 -: Май 29, 2010, 11:54:36 am »
Лекарствената мафия печели милиони на гърба на болните и бедни българи!
 :o

Босове във фармацевтичния бранш започнаха война. Безбожно високите цени на илачите са заради корупция и частни търговски интереси...

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/18562

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #76 -: Май 29, 2010, 23:30:00 pm »
Лекарствената мафия печели милиони на гърба на болните и бедни българи!
 :o
Босове във фармацевтичния бранш започнаха война. Безбожно високите цени на илачите са заради корупция и частни търговски интереси...
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/18562


А болшинството от българите стават все по-бедни и по-болни.Заради .............

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #77 -: Юли 10, 2010, 20:06:50 pm »
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) препоръчва прекратяване на разрешението за употреба на лекарствените продукти, съдържащи буфексамак-Mastu S и Mastu S Forte,

http://zigun.eu/nezhelani/index.htm

Комитетът за лекарствени продукти за хуманна употреба (CHМP) към ЕМА препоръчва прекратяване на разрешението за употреба на всички лекарствени продукти, съдържащи буфексамак и оттеглянето им от фармацевтичните пазари на територията на Европейския съюз (ЕС), поради високата честота на контактни алергии при употребата им.

Буфексамак е нестероидно противовъзпалително средство (НПВС), което се прилага за лечение на кожни заболявания (екзема и дерматит) и някои проктологични състояния като хемороиди и анална фисура. Буфексамак-съдържащите лекарствени продукти са налични на Европейския пазар още от 1970 г. под различни търговски наименования: Parfenac, Bufal, Calmaderm, Fansamac, Mastu S, Parfenoide, Proctosan и като следните лекарствени форми – крем, ректална маз и супозитории. В Р. България са разрешени за употреба следните продукти: Mastu S и Mastu S Forte, които се отпускат без лекарско предписание.

Препоръките на CHMP са следствие на провеждането на научен преглед, който идентифицира висок риск от поява на локални контактни алергични реакции при употребата на буфексамак, които понякога могат да бъдат и сериозни. Този риск е още по-висок при пациенти с наличие на предразполагащи състояния, като някои форми на екзема, за чието лечение буфексамак често се предписва. Също така не са налични достатъчно данни, които да подкрепят ефикасността на буфексамак.

Ето защо, основавайки се на цялата налична информация по въпроса, Комитетът стига до заключението, че ползите от прилагането на буфексамак–съдържащи лекарства не надвишават рисковете и препоръчва изтеглянето им от всички фармацевтични пазари в рамките на ЕС.

Становището на CHMP е изпратено на Европейската комисия за вземане на решение.

Препоръки към предписващите лекари и към пациентите:

* Лекарите трябва да спрат да предписват буфексамак-съдържащи лекарствени продукти. На фармацевтичния пазар има в наличност голям набор от алтернативни продукти за провеждане на противовъзпалително лечение.
* Пациентите, които понастоящем прилагат буфексамак-съдържащи продукти трябва да се консултират с лекуващия лекар с оглед преминаване към най-подходящото за тях алтернативно лечение.
* Пациентите, които имат въпроси във връзка с употребата на буфексамак трябва да се консултират с лекуващия лекар или с фармацевт.

Цялото съобщение на английски език, както и документа, озаглавен „Въпроси и отговори за прекратяване на разрешението за употреба на лекарствени продукти, съдържащи буфексамак”, можете да намерите на следните интернет адреси:

http://www.ema.europa.eu/pdfs/human/referral/bufexamac/24639510en.pdf
и

http://www.ema.europa.eu/pdfs/human/referral/bufexamac/Bufexamac_Q&A_23992310en.pdf

http://www.bda.bg/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #78 -: Август 29, 2010, 00:30:54 am »
Парацетамолът многократно повашавал риска от астма и алергии у децата

 :o :o :o

Новозеландски учени са открили, че даже рядкото приемане на парацетамол от децата може значително да повиши риска от развитието на астма, съобщи EurekAlert!. Към този извод са дошли служители от Института за медицински изследвания, докато са участвали в Международно изследване на астмата и алергиите у децата (ISAAC).
В рамките на това изследване на 300 деца на възраст 13 и 14 години е предложено да попълнят три въпросника, засягащи симптомите на астмата и алергичните заболявания.

Един от въпросите се отнасял за приемането на препарати, съдържащи парацетамол. Имало три възможни отговора: не е ползван, средно ползван (веднъж през последната година) и често ползван (поне веднъж през последния месец).

Оказало се, че при средно ползване на парацетамола рискът от астмата се повишава с 43 процента, а при често ползване рискът се увеличава цели 2,5 пъти. Съответните показатели за алергичен ринит са 38 процента и 2,39 пъти, а за екзема – 33 и 99 процента.

Ръководителят на изследването Ричард Бизли заявил, че са необходими неотложни изследвания на установената взаимовръзка, по резултатите от които евентуално да се променят препоръките по предписване на парацетамола и други понижаващи температурата препарати.

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/85561

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #79 -: Септември 04, 2010, 23:14:36 pm »
Най-опасните митове за лекарствата

Заблуди за здравето
 :o

Възможностите на съвременната медицина се базират на огромното разнообразие от лекарства.

Те са толкова много, че дори и специалистите - лекари, фармаколози, фармацевти, невинаги са в състояние да бъдат напълно запознати с постоянно променящата се информация за фармацевтичните продукти. Какво да кажем тогава за нас, обикновените хора, които сме далеч от медицината. Изобилието от информация, често с рекламен характер, от една страна, и данните за страничните ефекти от лекарствата често на нивото на слуховете, от друга страна, водят до разпространението на голям брой митове за лекарствените препарати.


Лекарствата са безопасни

Всяко лекарство може да бъде дискредитирано вследствие на неправилната му употреба, но въпреки това съществуват и безопасни лекарства. Всяко лекарство е химично вещество и в една или друга степен си взаимодейства с организма. Някои лекарства са по-активни от други. При това най-често се среща следната закономерност: колкото по-ефикасно е лекарството, толкова е по-опасно. Например сърдечните гликозиди, които са доста ефикасно средство за лечение на сърдечна недостатъчност, но са и в голяма степен токсични. Има лекарства, почти лишени от токсични ефекти, но дори и те могат да причинят проблеми при неконтролираната им употреба. По този начин, продължителният прием на адсорбенти (активен въглен, смекта, полифепан) могат да доведат до нарушения в червата и до запек, а бактериалните препарати (бифидумбактерин, лактобактерин, линекс) - до потискане на собствените бактерии в нормалната чревна флора.


Витамините не са лекарства

Витамините са биологичноактивни вещества за стимулиране на различни метаболитни процеси в организма. Мастноразтворимите витамини (А, D, E, K) при прекаленото им натрупване в организма може да причинят хипервитаминоза, придружена от влошено състояние. Водоразтворимите витамини (C, B, P, PP и др.) не се натрупват в организма, но прекалените им количества могат да предизвикат патологични реакции: алергия, възпаление на стомашно-чревния тракт, на бъбреците и метаболитни нарушения. Ето защо витамините и мултивитамините не може да се използват в по-високи от допустимото дози. Освен това, както и всички други лекарства, трябва да се съхраняват на недостъпно за децата място.


Най-скъпите лекарства са най-ефикасни

Качеството на лекарствата е пряко свързана с цената: най-скъпите са най-ефикасни и обратното. Цената на лекарствените препарати зависи от страната-производител, от пласирането им на пазара и от други фактори, които не са свързани с ефикасността им. Има и много скъпи лекарства, чиято ефикасност е ниска, както и относително по-евтини, но с по-добър ефект и по-безопасни.


Трябва да се спазва препоръчаното в листовката лечение

Ако лекарят е предписал доза, различна от тази, посочена в листовката, значи е допуснал грешка. Дозата, начинът на приемане на лекарството и продължителността на лечението, описани в листовката, имат само информативен характер и са разчетени по средните стойности за пациента. Лекарят, изхождайки от индивидуалните особености на болния и от опита си, може да назначи друго лечение. Разбира се, възможно е и да допусне грешка поради умора, болест (все пак и лекарите са хора). Така че, ако забележите несъответствие между препоръчителните дози в листовката и предписаните от лекаря, няма да бъде излишно да се изяснят спорните въпроси. Ако терапевтът ви потвърди назначението, би следвало да се съобразите с това.


Описаните в упътването странични ефекти винаги ще се проявят


Ако в листовката към лекарството са описани странични ефекти, те със сигурност ще се проявят при приема на препарата. Но дали това е така, както се твърди? Обикновено страничните ефекти на лекарствата се установяват по време на клиничните изпитвания. Почтените фирми са длъжни да посочват всички случаи на нежелани реакции, дори ако те съставляват по-малко от един процент от общия брой на хората, приемали лекарството. В специалната медицинска литература има по-подробна информация за страничните ефекти на лекарствата от тази в листовките, която е предназначена за пациента. Лекарят, предписвайки един или друг медикамент, отчита риска от страничните ефекти. Ако е прекалено висок, той трябва да предупреди пациентите си за потенциалните вредни ефекти и начините за справяне с тях. Нежеланите реакции често се появяват при предозиране или продължителна неконтролирана употреба на препарата. Така например известният на всички ни аналгин потиска произвеждането на кръвни телца в организма при продължителна употреба, но при еднократен прием не оказва такова действие. Проявата на страничните ефекти зависи от индивидуалната непоносимост на организма при всеки отделен човек и от съпътстващите заболявания. Затова е необходимо да информирате лекаря си, ако сте имали реакции към някакви лекарства преди и за наличието на хронични заболявания (особено на черния дроб и бъбреците). В някои случаи може да се избегнат или да се намалят значително страничните ефекти на медикаментите, ако ги приемате с “покритие”. Затова и антибиотиците често се предписват заедно с антихистаминови препарати (противоалергични) и противогъбични лекарства, с цел да се предотвратят усложнения от антибиотичната терапия (алергии и кандидоза).


Има лекарства панацея

Много хора смятат, че има лекарства, които са панацея за всички болести. Да, има лекарства, които са много ефикасни при лечението на някои заболявания, но дори и при тях няма стопроцентова гаранция. А ако говорим за широко рекламираните напоследък лекарства, които помагат едва ли не при всички болести, това са обикновено препарати с общостимулиращо действие и може да окажат положителен ефект върху организма, но при наличието на сериозно заболяване при всички случаи трябва да се предпише конкретно и целенасочено лечение.


Смяната на лекарството с подобно не е проблем

Винаги може да се замени предписаното лекарство с друго, подобно. Има лекарства с различни търговски имена, но с едно и също активно вещество: парацетамол - калпол, панадол, ефералган. Ако активното вещество е едно и също, лекарствата са взаимозаменяеми, но не трябва да се забравя, че разликата в препаратите на отделните фирми може да е в пълнителите, т.е. вещества, които създават определената лекарствена форма - таблетки, дражета, капсули, сироп или микстура. Освен това може да се различават и по количеството активно вещество, което се съдържа в тях. Ето защо, ако лекарят ви е предписал точно определено лекарство, при смяната му с друго трябва да се уверите, че съдържа същата доза от активното вещество. Има и такива случаи, когато аналоговите лекарства се различават помежду си не само по названието си, но и по активното си вещество. Обикновено лекарите, когато ви изписват лекарствата, споменават и с какви други може да ги замените.

Ако все пак не можете да си купите предписаното ви лекарство (поради високата му цена, дефицит или при появата на нежелани реакции), консултирайте се с вашия лекар за замяна, но не вземайте самостоятелни решения.


Можем да приемаме лекарства и без лекарска консултация

Лекарствата, които са ни добре познати, може да приемаме и без да се консултираме с лекар. Има лекарства, които са добре познати на повечето от нас (аналгин, но-шпа, парацетамол и т.н.). Тези препарати се продават без рецепта и не се налага да ни ги изписва лекар. Но приемането им е безопасно само при непродължителна употреба. Безконтролният им прием може да доведе до сериозни усложнения. Ако някое лекарство, предписано ви от лекар, веднъж ви е помогнало, това не означава, че можете и в бъдеще да го използвате, без да се консултирате с лекар.

Никога не приемайте лекарства, преди да сте се консултирали с лекар. В България почти всеки втори българин пие аналгин, когато нещо го заболи, но това не е правилно. От аналгина се натрупват токсини в черния дроб и това може да го увреди. В почти всички развити европейски държави аналгинът отдавна е забранен като лекарство.
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/20303

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #80 -: Януари 22, 2011, 23:03:30 pm »
Огромна част от лекарствата не лекуват, а убиват!

Специалистът разкрива кои са най-опасните медикаменти. Повечето болести са лечими с природната медицина, твърди д-р Гълъбов

Усилията и разходите за борба с болестите се увеличават непрекъснато, а същевременно резултатите от лечението са далеч под очакваното. И по света, и у нас. Здравеопазването в световен мащаб е въведено в порочен кръг с псевдолечение и липса на адекватна профилактика. Фармацевтичната индустрия сама си създава потреблението и расте като рак... За мнение по тези въпроси потърсихме един от най-яростните противници на ваксинирането и приемането на лекарства - д-р Атанас Гълъбов. Той е роден през 1962 г., завършва медицина през 1991 г., но практикува лечение с хомеопатия, за което е учил в Белгия. От 1995 г. до 1999 г. е председател на Асоциацията на лекарите-хомеопати в България. Д-р Гълъбов е известен с хитовите си книги “Световната конспирация срещу здравето” и “Окована свобода: технология на глобалния контрол”.

- Д-р Гълъбов, всички медикаменти ли са вредни?

- Повечето медикаменти са токсични, защото са съставени главно от изкуствено синтезирани химически съединения. Фармацевтичните компании успяват да наложат своите “лекове” чрез подкупи, невярно рекламиране и заобикаляне по многобройни начини на законодателствата на различните страни. Най-тревожен е фактът, че чрез подправени и нагодени “тестове за безопасност” те представят често опасни за здравето субстанции (медикаменти) да изглеждат безвредни и дори полезни.

Манипулацията се осъществява по няколко начина


На първо място чрез измами в самите клинични изпитания. Компаниите лесно могат да наредят да се извърши подходящо за техните интереси изследване, което би помогнало за патентоването на лекарството. Друг факт, който се пренебрегва, е, че организмът на животните реагира различно от човешкия в много отношения и метаболизмът на внасяните отвън химични субстанции не е еднакъв при различните видове. Затова значителна част от животозастрашаващите странични ефекти на медикаментите въобще не могат да се предвидят, дори опитите да са били извършени по най-добрия начин.

- Има ли публична информация за подобни лекарства?

- Ето един съвсем кратък списък с някои “изследвани за безопасност” медикаменти, които са се оказали твърде токсични и затова са били изтеглени от пазара (не всички са били разрешени и продавани в България). Препаратът Орабилекс - причинил бъбречни увреждания с фатален край, Метаквалон (сънотворно) - причинил сериозни психотични разстройства и довел до смъртта поне на 366 души чрез убийство или самоубийство, Изопротеренол - за астма - довел до около 3500 смъртни случая през 60-те години, Ералдин (сърдечен медикамент) - предизвикал сериозни увреди на очите и в храносмилателния тракт, и много смъртни случаи, Фенформин - довел до смъртта на около 1000 души, Прелудин и Макситон (за отслабване) - причинили сериозни клапни увреждания и поражения на нервната система, Пронап и Плаксин (успокоителни) - предизвикали смъртта на много бебета, Уретан (за левкемия) - виновен за появата на рак на черния дроб, белия дроб и костния мозък, Дебендокс (срещу гадене) - причинил родови дефекти, и т.н.

През 1978 г. “Офис ъф текнолъджи ъф сайънс” в САЩ извършва голямо проучване върху т.нар. научна медицина и представя резултатите пред Конгреса. Оказва се, че поне

80% от официално установените лечения въобще не са доказани в клинично контролирани изследвания!

С други думи, те нямат научна обосновка! След 7 г. НАСА повтаря проучването със същия резултат.

- Защо, въпреки тези данни, конвенционалните терапии са единствено признатите и масово прилагани?

- Това е така, защото медицинската индустрия се стреми да монополизира здравеопазването и да елиминира конкуренцията на нелекарствените лечебни методи, които биха застрашили печалбите й! Затова официалната медицина е превърната в религия, а всички теории, мнения и терапии извън избраните се обявяват за ерес и ненаучно доказани.

Основна грешка на хората е, че са оставили друг да ръководи съдбата им и да се “грижи” за здравето им! Най-лесният и устройващ ни начин е да търсим причината за появата на болести извън нас - независимо дали това ще е вирус, бактерия или някакъв друг фактор от околната среда. Хората искат, без да полагат никакви грижи за здравето си и за усъвършенстването си, да бъдат винаги във форма, ако е възможно - само с помощта на някое хапче. Трябва да се знае, че голяма част от нас се раждат здрави. Ако се храним правилно, съблюдаваме хигиена и разумен начин на живот и не ни се пречи чрез всякакви наложени “здравословни” мероприятия като например ваксинации,

можем да останем здрави до дълбока старост

Повечето болести са предотвратими чрез разумен начин на живот и лечими със средствата на природната медицина. Това не означава, че конвенционалната медицина няма какво ценно да предложи. Микрохирургията и новите щадящи хирургични техники са едно чудесно постижение.

- Как точно вредят лекарствата на хората?

- Вероятно вече сами сте се убедили, че огромната част от медикаментите не лекуват, а дори напротив - често предизвикват допълнителни усложнения и заболявания. Антибиотиците досега са спасили не един човешки живот, но видяхме до какви нежелани ефекти доведе безотговорната им и много често неоправдана употреба - бактериите станаха резистентни на повечето от тях, а гъбичните заболявания придобиха невиждана масовост. Самите антибиотици понякога разболяват с продължителни последствия и дори могат да служат като хранителна среда на някои микроби.

Има неоспорими примери за лекарства, които не само че не лекуват, а увреждат и дори водят до смърт.

През 1997 г. от пазара са изтеглени медикаментите за отслабване Фенфлурамин и Дексфенфлурамин, след като се установява, че те са довели при много хора до сериозни необратими сърдечни поражения и дори до смъртни случаи, когато са използвани заедно с друго лекарствено средство - Фентермин.

Хормоналните препарати и особено свързаните с предпазване от забременяване днес вече са масово изписвани и у нас. Тази мода също има своите вредни последствия. Ето някои от страничните им ефекти: увеличен риск от развитие на тромбози, повишаване на кръвното налягане, увеличаване на телесното тегло (често наблюдавано явление), отоци, акне, разстройства на функцията на щитовидната жлеза, възникване на спонтанни маточни кръвотечения, нервно-вегетативни разстройства - главоболие, мигрена, депресия, умора и др.

- А какво ще кажете за антидепресантите?

- Антидепресантите и психостимулантите са другата голяма група много опасни лекарства. През януари 1988 г. американската фармацевтична компания “Еli Lilly&Со” пуска на пазара своя “хит” - антидепресанта прозак. Смята се, че е вземан досега от около 40 млн. души по света, като в последните години се дава масово и на деца. Известният американски психиатър Питър Брегин казва: “У мен няма никакво съмнение, че Прозак може да доведе до насилие и самоубийство. Виждал съм много такива случаи”. Някои от често срещаните странични ефекти на Прозак включват: проблеми в сексуалната сфера, особено при мъжете - понижено либидо, неспособност да се изпитва оргазъм, повишено артериално налягане, кръвоизливи, втрисания, засилен апетит, наддаване на тегло, гадене и повръщане, промени във вкусовите усещания, болки в ушите, често уриниране. Но най-тежките нежелани реакции са: апатия, параноя, антисоциално поведение, враждебност, тревожност, суицидни мисли, халюцинации, ирационални идеи, хистерия - въобще един експлозивен коктейл от симптоми. Поради лошата репутация, която Прозак добива през последните години, “Eli Lilly” променя името му на Сарафем, като препоръчва “новото лекарство” за лечение на... предменструален синдром при жени!

Риталин пък е медикамент от групата на амфетаминоподобните психостимуланти. Под тяхно влияние се премахва чувството за умора и сънливост, като се подобрява активното внимание. Появява се усещане за прилив на сили и бодрост, увеличава се работоспособността. Поемането му в по-големи дози води до психомоторна възбуда, агресивност, еуфория или дисфория, безсъние, безапетитие. Риталин никога не е тестван за безопасност и ефикасност при дълготрайна употреба. Но със сигурност е установено, че хроничното му приложение може да доведе до зависимост. През последните години много ученици и студенти злоупотребяват с Риталин, като го използват в качеството му на стимулант, за да постигат по-добри резултати. Но последствията нерядко са: изтощение, формиране на зависимост или евентуално прибягване към наркотици.

Едно интервю на Маргарита Благоева


http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/22638

Неактивен arktur

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 175
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #81 -: Януари 31, 2011, 15:29:50 pm »
Скандал вади на показ фармацевтични лъжи http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3579411



Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #82 -: Януари 31, 2011, 18:54:20 pm »
Лекарствата пречат на организма да се самоизлекува. Това е тяхната задача.А биографията на Рокфелер още по-добре показва за какво става въпрос. С две думи-бащата на първия милионер от клана е бил народен лечител. Обикалял щатите и лекувал хората с билки. Когато синът му , мисля че беше Джон, забогатял от нефта и жп транспорта, първата му работа е била да създаде лаборатория, която да произвежда лекарства и да ликвидира билколечението.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #83 -: Февруари 01, 2011, 21:20:56 pm »
Видео на frontline от 2008-ма показани са случаи на осакатяване на деца с лекарства, които не са тествани за малолетни.

The Medicated Child

http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/medicatedchild/

Видео

http://www.youtube.com/watch?v=o0GE6VtFrNs&feature=related
Soli Deo Gloria!

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #84 -: Февруари 02, 2011, 23:32:50 pm »
Според този филм;

http://www.youtube.com/watch?v=rdh9_Uz6cIs&NR=1
Big Bucks Big Pharma
Всички рекламирани по ТВ лекарства в последните години са си чисто плацебо. :drinks: НА всичкото отгоре 78% на новите лекарства им е нова само рекламата и името. Фармацевтичните компании използват метода на Холивуд, искат пари за да те забавляват. Явно не всичко е толкова ужасно в химията, много хора всъщност плащат точно за това от което имат нужда, добро отношение и внушение за успокояване. Така че извинявам се на химици и лекари за силно негативното отношение към работата им, всеки има право да печели.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #85 -: Февруари 03, 2011, 09:36:06 am »
Има много примери за хора които са измислили ефективно лечение за най-различни болести и техните идеи никога няма да се осъществят или по-точно комерсиализират, само заради големите компании които създават болести, които карат хората да се тъпчат с безполезни лекарства, които ускоряват тяхната така и неизбежна смърт. Наистина нещо много жалко, знаеш че можеш да промениш света но ако го направиш ще те ликвидират.
« Последна редакция: Февруари 05, 2011, 17:16:04 pm от Black Adder »
" Trust no one."

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #86 -: Февруари 03, 2011, 21:06:20 pm »
Събирайте билки сред природата, през пролетта, лятото и есента.Поне това го има в изобилие в БГ.Ако нямате, купете си и книга за билките.Ще икономисате някой лев.Освен това ще спечелите и от разходката на чист въздух.Природните лекарства за незаменими.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #87 -: Февруари 04, 2011, 12:23:28 pm »
До колкото знам, е важно и от къде се набавят билките. Не се препоръчва да се събират билки в близост до замърсители като индустриални райони(каквито в България вече почти няма ;D) и шосета с интензивно автомобилно движение.
Dreams are messages from the deep.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #88 -: Февруари 04, 2011, 12:51:29 pm »
Билките се събират от региона, където живее човека, който ще ги ползва в Радиус от 100км.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Какво ни причиняват лекарствата
« Отговор #89 -: Февруари 05, 2011, 14:52:02 pm »
До колкото знам, е важно и от къде се набавят билките. Не се препоръчва да се събират билки в близост до замърсители като индустриални райони(каквито в България вече почти няма ;D) и шосета с интензивно автомобилно движение.

Има колкото си искаш чисти места из БГ. А и индустриалните зони със замърсители пооредяха отдавна.Ако пък искаш със сигурност чистота, ще трябва да се поизкачиш на в планините,  през лятото и есента.А и ходенето пеша е полезно.Въпроса е дали искаш.. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27