Един протест няма как да се самоорганизира. Винаги има инициативна група, която се занимава по-сериозно. Освен това, протестът трябва да има "Глас" - някакво представителство. Не съм чувал за армия без пълководец.
Това с исканията си е чиста "диктатура на пролетариата". Опасявам се, че може да се окаже по-ефикасната тактика. "На зла круша - зъл прът".
По-рационалното решение да се започне интернет пропаганда за събирането на 1 000 000 подписа за референдум.
Друг вариант е да се създаде конкретна "гражданска структура", която да оказва натиск върху определени партии. Един вид: "Ние, вашите избиратели, настояваме да направите 1., 2., 3. ...".
Винаги ще съществува заплахата за "Глас"-ът да бъде компрометиран, репресиран или да дезертира от поста си. В същността си организацията трябва да се състои от много
взаимозаменяеми групи - "Глас"-ове. Да не говорим за характеристиките на всеки един член. Тук изниква основната трудност - Как да се съберат, съчетаят и калят тези "полубогове". Въпреки това, този вариант изглежда по-осъществим.
Зпочнах да мисля за подобна схема преди време и лека полека нещата започват да си идват на местата. В дъното на структурата стоят (естествено) отделните хора. Следващото (I) ниво могат да бъдат малки групи събрани по конкретен и силен признак, какъвто е роднинството и семейството. Тук връзките обикновено са силни и загрижеността един за друг между членовете играе решаваща роля. Всяка група от I-во ниво избира свой представител за следващото ниво. На II-ро ниво представителите се обединяват чрез друга силна връзка - приятелство (например). Мисля, че може да се разчита на това. Естествено пак се избира представител на всяка гръпа за следващото ниво. И така схемата се развива нататък.
Много важно е нивата да не са много, за да се запазват връзките между тях. 3 до 4 вероятно ще е добре, пък и в края на краищата в групата от IV-то ниво ще има един човек, който представлява всички нива "на доброволни начала" , а за това трябват време и сили.
Оттук нататък могат да се формират "Глас"-овете, като всеки от тях има представителство в "Общо събрание". Общото събрание се събира при нужда и решава кой от "Глас"-овете да "оглави" организацията в конкретния случай.
Може би най-важното е инициативите да тръгват само от най-ниското ниво. Общото събрание може само да следи за спазването на реда и да отправя "допитвания" към структурата. Трябва да се осъществи здрава хоризонтална (информационна) връзка на ниските нива, за да се избегнат залитания от страна на "представителите".
Ще опитам да съчиня един пример ...
Да речем, че имам семейство и деца и това е моята група от I-во ниво. Един ден синът ми се връща от училище и разказва как учителката по история им е казала, че "робството" всъщност е "присъствие". Нека приемем, че нашето семейство е на противоположното мнение и искаме да се направи нещо по въпроса. Този въпрос можем да обсъдим с произволен брой хора (и групи I-во ниво), за да добием представа дали и колко от тях са на същото мнение. При така добитата частична яснота относно мнението на "обществото" ние решаваме какво би било добре да се направи. Представителята на нашето I-во ниво отнася проблема (и евентуалното решение) до групата на второ ниво. Тук може отново да се направи хоризонтална връзка с други групи от същото ниво ,за да се "изчисти картината". Така се процедира нататък, докато(и ако) "Въпроса" стигне до "Глас"-а. Явно проблема се е оказал важен за "организацията" и трябва да се събере "Общото събрание". Тук исканията се привеждат в окончателен вид и се избира "Глас", който да ги представи пред "обекта на натиск"

). При конкретен казус, прдставителят на групата от I-во ниво започнал "данданията" автоматично преминава в по-високите нива и участва в "Глас"-а като "Специален Представител" с особени правомощия. Бидейки най-запознат и заинтересован той трябва да следи да не се изкривяват тълкуванията и др. Накрая Организацията излиза с конкретни искания към своите "подопечни представители" във "властта", които да действат по-нататък. При достатъчно развитие и членска маса няма как да не проработи.
Нещо такова