Автор Тема: А ти горд ли си?  (Прочетена 15313 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #30 -: Януари 29, 2009, 08:53:27 am »
Сещам се за едни думи,не зная кой ги казва:
"...изминалата история всъщност е маловажна.Това,което наиситна е важно,е тук и сега.."
Аз пък се сещам за едни други думи:
"Народ без история, е като дете без родители.
От него можеш да моделираш всичко, което ти е нужно!"
;)
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #31 -: Януари 29, 2009, 09:06:31 am »
Защо понякога ме е срам ли....

Ето ти Здравец, няколко от хилядите неща, които щях да ти изброя...
"С чужда пита, помен правиш" :P
Съгласен съм с изброените неща от Косев, ама и те са свързани основно с антибългарската политика.
Потретвам се. Стига давахте за пример неща, свързани с политиката.
Управляващите България от стотици години не са Българи, или продали се на Мамона българи...
Какво очаквате от такива...?

Или пък като отида някъде в българия и да срещам типичния български манталитет описан пак от kossev.
Стига с тези клишета като това:"типичния български манталитет"
Българският манталитет не е бил такъв.
Формиран е от...
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #32 -: Януари 29, 2009, 09:42:01 am »
Каква чужда пита??? Аз срещам това което спомена косев всекидневно!

Момчето е направило клип - хубаво е направил. Научаваме за историята на България.А този клип дали ще налее малко акъл в празните тикви на пишлеметата, които отиват на училище само за да набият някой, за да си покажат новите дрешки, за да свият по някой джойнт, или за да се напият?

Здравец, аз във всекидневния си живот не се сблъсквам с хан Крум,хан Омуртаг,Джон Атанасов,Топалов или Стефка Костадинова,или Симеон 1. Аз ти давам примери от реалния живот. Аз във всекидневието се сблъсквам със същия този български манталитет в магазина, в хижата, в хотела, на улицата, на шосето и т.н. Недей да оневиняваш българина, че някой друг му е виновен или му е било натрапено. Като е много велик българина, няма да приеме натрапването (ако има такова въобще) и ще запази великата си ценностна система. Затова ми се струва нелогично да се хвалим с такива работи.

А хижаря в планината и той ли е от антибългарската политика? Или шофьорите на колите? Или продавачките в магазина?

А и нямаш право да отделяш нещата от политиката от България, все пак тази политика се прави от същите тези българи. (Моля ви, не почвайте пак с чифутите).

Не очаквам нищо. Не очаквам нищо и от обикновения българин, защото единици са тези, които ако ги изберат на ръководни постове ще се държат по различен начин. Ето затова ти казвам че управляващите са олицетворение на масовия българин. От 1878 насам България ако се управляваше от свестни индивиди, ако народа й имаше малко акъл в пустите си тикви досега щяхме да се оправим 1000 пъти. Но не... за тези 131 години винаги някой ни пречи. Винаги са евреи, комунисти, цигани, турци, американци, руснаци... Целия ни свят е крив, само ние сме велики...

А никой не се сеща да потърси първо проблема в себе си.

Жалко е когато някой се опитва да си възвърне националното самочувствие със събития случили се отпреди 1000 години. Това показва, че този народ е изхабен, че живее на стара слава и че текущото й поколение не струва за нищо...

Вместо да се опитаме да оправим текущото ни положение по някакъв начин, ние седим и гледаме клипчета за това колко сме велики, а на запад ни зашлевяват звучен шамар показвайки ни какво сме - кенефа на Европа.

Аз лично предпочитам да живея в държава с бъдеще отколкото в държава с минало.

Останете със здраве.

PS:
Цитат
Формиран е от...
евреите?комунистите?американците?турците?руснаците?
« Последна редакция: Януари 29, 2009, 10:04:11 am от Eon »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #33 -: Януари 29, 2009, 11:10:32 am »
Всъщност срамът не е ли наранена гордост? Не е ли това болката от невъзможността да защитиш обекта на своята гордост? И колкото е по-голяма гордостта, че си българин толкова по-голяма е болката и срама?
Не точно. Срамът е отрицателно състояние, желание да избягаш, да се скриеш, но в него все пак има нещо положително. Срамът се появява когато човек почуства, че нещо с което той се асоциира не е правилно. Човек без съвест никога няма да изпита срам. Когато искрено желаеш и полагаш усилия да промениш нещата, заради които си се срамувал, срамът вече става неуместен.

По темата: определено не се срамувам, че съм българин. Не се и гордея, но изпитвам радост от всичко значимо, което е постигнато от отделни българи или от България и българите като цяло. Изпитвам също и благодарност.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #34 -: Януари 29, 2009, 11:21:08 am »
Eon-ски,

Дяволски си прав!!!!!!! Напълно те подкрепям!!!!!!!!

Но тъй като истината боли много, имай впредвид, че казаните от теб истини в горния пост няма да бъдат възприети от мнозинството на форума!

Проблемът наистина е в мисленето на всеки един жител на България. Тоест, всеки си мисли, ЧЕ МИСЛИ ПРАВИЛНО, НО НЕ Е ТАКА! И трябва ли да се убеждаваме, кой и защо е насадил такъв тип мислене в българското общество, и откога се насажда такъв тип робско мислене, между впрочем, както и навсякъде по света? Единици от населението в България подържат общочовешки ценности и висши идеали, но и не само в България. По принцип такива хора са реалните двигатели на обществото и на напредъка въобще. Ясно е, че разрухата на една цивилизация е заложена още при създаването на цивилизацията, но единиците хора с напредничаво мислене са истинските градивни скелети на всяка цивилизация. По принцип масовото общество, в което преобладават тенденциозните негативни мислителни процеси, отхвърля напредничавите единици и не се съгласява с тях. В това е големият проблем!!! Това се отнася не само за България.
Подкрепям мнението ти, че трябва да се живее в държава с бъдеще, но и миналото не е за изхвърляне. Все пак една нация и народност се крепи на спомена на миналото си, иначе я отпиши като нация, която се квалифицира като такава. Тъкмо за това, аз се гордея, че съм българин!!! Гордея се, че нашият малък народ с толкова малко население е било едно от най-напредничавите в света и носело цивилизацията в скута си и я е раздавало на другите народи!!! Това, че днес мисленето на масовия българин е в робска криза, за което си има причини, които съществуват от 600 години, е наистина проблем. Тъкмо това разочарова и те кара да изпитваш погнуса и негодувание от масовия манталитет!!!
 Но все пак, ИДЕЯТА ЗА БЪЛГАРИЯ НЕ СЕ СЪСТОИ САМО ОТ ПСИХОЛОГИЯТА НА ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАС, а включва всички области, които характеризират една цивилизация, било наука, култура, произвоство, спорт, религия, история и т.н. И, разбира се, тук включвам НАЙ-МНОГО ОНОВА, КОЕТО СМЕ ДАЛИ НА СВЕТА. Тъй, че ако разсъждаваме от гледната точка единствено на психологическите характеристики и от гледната точка на мисленето на българина като единица, нещата ще изглеждат непълни и така неточни. Съгласен съм, че в момента съществува криза в мисленето на всеки български индивид, но това не е само у нас. Реален пример за това е книгата на Н. Все пак съществува архетипна представа за България, която е обща от древността до днес!!! И тя изглежда доста добре! Проблемите в архетипа днес по принцип не могат да заличат и изтрият архетината представа за България и българите, създадена в света от дълбоката древност. А ГОЛЯМАТА ПРЕДСТАВА ЗА БЪЛГАРИЯ винаги ще си остане такава, каквато е била, тоест положителна!!! Тъкмо за това се гордея, че съм българин!

PS: Естествено, аз също предпочитам да живея в държава с бъдеще, отколкото в днешната изюзия за държавност не само заради това аз да живея добре днес, а най-вече за днушните деца и утрешните строители на България!

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #35 -: Януари 29, 2009, 12:02:55 pm »
Нито се срамувам, нито се гордея, че съм българин.

Срамувам се от свои сънародници от типа на Здравец, Доктора и др. подобни.

Нещо не схващам и защо трябва да се гордея с разни "сънародници", живеещи по света и измислили примерно хапчето анти бебе. Колкото Джон Атанасов е българин, толкова и онзи е българин.

Ама гордейте се бре, на гол корем чифте пищови. Типично българска черта, справка - Македония. :D

« Последна редакция: Януари 29, 2009, 12:33:31 pm от Eon »

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #36 -: Януари 29, 2009, 13:43:42 pm »
А този клип дали ще налее малко акъл в празните тикви на пишлеметата, които отиват на училище само за да набият някой, за да си покажат новите дрешки, за да свият по някой джойнт, или за да се напият?

Един Бог знае Еон! Дано налее."Борбата е безмилостно жестока"!
А за дрешките, джойнта и т.н., аз за себе си мога да кажа, че се боря в личен план/в семейството.../със строителите на НСР от където идват тези проблеми.

Цитат
"А хижаря в планината и той ли е от антибългарската политика? Или шофьорите на колите? Или продавачките в магазина?

А не е ли?
Като погледнем "стълбичката" над тях, не стигаме ли пак до политиката?
И хижаря има началници над него, които ако са на място, биха му набили шута при най-малкото провинение. Знам много добре за кой случай намеква Косев. За хижаря побойник.
Нямаше да има и недисциплинирани шофьори, ако контролните органи не са корумпирани, а те са такива защото техните началници нагоре са такива. Като погледнем по-нагоре...и в този случай, стигаме пак до политиката.
За "продавачките в магазина", като се замисля няма кой знае какъв проблем, защото вече всичко е часно и отношението в повечето случаи е на добро ниво. За фрапиращи случаи е доказала, че добре работи "Агенция за защита на потребителите".

Цитат
"Ето затова ти казвам че управляващите са олицетворение на масовия българин."

Не е ли наивно да мислиш, че Кукловодите биха допуснали в управлението да влязат кадърни Българи?

Цитат
Останете със здраве.

Остани си със Здраве и ти!


П.П. SMSI-H, много добро мнение. Поздрави!
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #37 -: Януари 29, 2009, 13:48:05 pm »
Срамувам се от свои сънародници от типа на Здравец, Доктора и др. подобни.

По принцип масовото общество, в което преобладават тенденциозните негативни мислителни процеси, отхвърля напредничавите единици и не се съгласява с тях. В това е големият проблем!!!
:D
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #38 -: Януари 29, 2009, 14:19:54 pm »
А бре хора, нямате ли си друга работа, та се занимавате с гордостта си? Един човек - Шопенхауер много добре го е казал:

„...Най-пошлият вид гордост е националната гордост. Защото чрез нея човек издава липсата на индивидуални качества, с които би могъл да се гордее-как иначе би посегнал към нещо, разпределено на няколко милиона люде. Онзи , който притежава забележителни лични достойнства, ще съзнава по-скоро недъзите на собствената си нация, защото непрекъснато ще му бодат очите. Обаче всеки жалък глупак, нямащ нищо си на света, с което са се гордее, посяга към последната опора – нацията: така се успокоява и е готов от благодарност да защитава всички присъщи й пороци и глупости.”
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #39 -: Януари 29, 2009, 14:32:09 pm »
За пореден път се убеждавам, че хора дето са изрекли велики неща, са изрекли и велики глупости.
По-нагоре в темата Карлин, сега и този.
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #40 -: Януари 29, 2009, 16:07:30 pm »
Предполагам че ще се обосновеш
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #41 -: Януари 29, 2009, 19:25:36 pm »
Аз пък наблюдавам точно обратната тенденция. Всеки, който има лични качества и има с какво лично да се гордее, съответно се гордее и на национално ниво. И вярва (и с право), че това, което му е дадено (като заложби и способности) му е дадено главно от гена. По себе си гледа и вижда, на какво е способен един българин.

А този, който на нищо не е способен, съответно си мисли, че това е типично за всичките българи, и си мисли, че по принцип българите нямат с какво да се гордеят.
Съжалявам, ако засягам някой, но моите наблюдения и опит показват точно това.
Така, че тоя Шопенхауер е казал точно обратното на истината.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #42 -: Януари 29, 2009, 19:29:56 pm »
Цитат
...Най-пошлият вид гордост е националната гордост. Защото чрез нея човек издава липсата на индивидуални качества, с които би могъл да се гордее-как иначе би посегнал към нещо, разпределено на няколко милиона люде.
Грънчари има по целия свят и е вярно, че притежават горе-долу сходни качества и заложби, за да могат успешно да упражняват именно този занаят. Всички те обаче имат и една съществена разлика-националната мая. Това е нещо, градено, развивано и усъвършенствано  с векове и всеки следващ грънчар е "заразен" с нея. Как иначе занаятчията ще изографиса точно определени символи и знаци, без при това да ги е видял някъде(както се казва-дошло му е отвътре),та като ги видят другите да кажат-ами това са български знаци. Според мен е грешно твърдението, че това е въпрос на гени, а е въпрос на Дух. Онзи Дух, който те кара да кажеш, че си българин.
Добре, защо в такъв случай същия този грънчар да не е горд, че е именно българин, защо да не е горд с маята си? Освен това далеч съм от мисълта за онази "гордост", проявявана със силни удари в гърдите и с ревове "Булгар, Булгар". Не, истинската национална гордост е тиха, защото тя е въпрос на вътрешно усещане и носи единствено радост.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #43 -: Януари 30, 2009, 01:03:47 am »
Аз пък наблюдавам точно обратната тенденция. Всеки, който има лични качества и има с какво лично да се гордее, съответно се гордее и на национално ниво. И вярва (и с право), че това, което му е дадено (като заложби и способности) му е дадено главно от гена. По себе си гледа и вижда, на какво е способен един българин.

А този, който на нищо не е способен, съответно си мисли, че това е типично за всичките българи, и си мисли, че по принцип българите нямат с какво да се гордеят.
Съжалявам, ако засягам някой, но моите наблюдения и опит показват точно това.
Така, че тоя Шопенхауер е казал точно обратното на истината.

Аз съм съгласна с теб!

Четейки коментарите ми идват няколко идеи за спора тука:

- Гражданите на една страна не са непременно традиционни и генетични граждани, спазвайки нейните традиции и обичаи. Ако искате да знаете какво е българин, върнете се в историята да потърсите и да наложите шаблона в днешно време.

- Днешното време е време на отсяване на зърното от плявата. Тези дето си изхвърлят боклука от прозореца, мафията, жените, както и техните трафиканти, както и корумпираното правителство или ново-богаташите за сметка на останалите българи точно сега се доказват колко са българи. Те обикновено не се интересуват от "идеята българин".

- За тия хиляда години дето сме били под робства дето вика Гилад, колко кръв е останала българска, а колко са се пръснали, а колко са докарали чужди отвън с женитби... Българщината е състояние на духа и чувство за принадлежност - като РЕЛИГИЯТА! Това момче се чувства в сърцето си българче, без да се интересува (и без да знае вероятно) политическото състояние на страната ни. И вероятно той ще е следващия който ще възроди България от пепелта и направи някъде по света нова България както е било в историята - Велика България, Волжка България, България...Нова България където се намира това Българче по душа!
« Последна редакция: Януари 30, 2009, 01:06:53 am от Tina »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Относно: А ти горд ли си?
« Отговор #44 -: Януари 30, 2009, 16:25:39 pm »
Според мен въпроса не е поставен много правилно...
Какво точно включва това "да си горд?"
За мен въпроса стои по следния начин: "Осъзнавам ли себе си като българин/ка? И какво означава това това за мен?"
(Само моля ви се не ми излизайте с фалшивия лозунг "гражданин на света", измислен незнайно от кого и нямащ никаъв смисъл?)
Джордж Карлин е прав, като осмива "американската" нация, просто защото такава няма, и една от причините за душевната и цялостна криза на всеки днешен "американец" е, че той не е съвсем наясно като какъв се самоопределя (освен като човешко същество и т.н.). Мисля всички виждаме резултата от една изкуствено създадена "нация"....
Докато Шопенхауер, просто осмива гордостта в една от нейните груповия форми... Не виждам противоречие с това да имаш национално достойнство и самоопределяне!
Това обаче не означава, че трябва да сме нихилисти и да се отричаме от корените си... Които освен физически са и духовни.... Познавам чужденци самоопределящи се като "българи"... Или както самите те се изразяват, са: "хардуерно кирилизирани"...
Отаналите изводи оставям на вас.  ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27