И аз искам ББ да е дългоочаквания Спасител, но няма как да стане, т.к. сценария с предишните правителства се повтаря, е с различни нюанси.Съжалявам. ИКОНОМИКА ни трябва, а не ПР акции и полицейски истории с очакван край. Слаби министри. А ловджията се познава по кучетата му. Дано съм сбъркал, но това не е само мое мнение. То се вижда и от рейтингите, колкото и да са напудрени и надути.
Рейтингите се манипулират на две нива. Първо - самите цифри. Второ - чрез медийна обработка на населението. Твоето лично мнение също участва в общия вихър от мнения, които си взаимодействат помежду си. Тоест, така както си увлечен от общата насока, така и сам увличаш другите. Така че започни да мислиш за себе си като за една от цифрите след десетичната запетая в числото, което дават по телевизията.
Второ - трябва да се прави разлика между "кланяне на някого" и протоколното дипломатическо говорене за "приятелство и сътрудничество с партньорите". Това което видях аз е, че политиката на Борисив спрямо ЕС в началото не беше чак така приятелска. Едва ли ви е направило впечатление, но от ЕС не бяха длъжни да ни отпушат еврофондовете. Лично мое мнение е, че Борисов им оказа психологически натиск, заявявайки:
"Ние имаме истинска политическа воля да се справим с проблемите и ще поискаме от ЕС просто на доверие да ни отпуши парите.
Те ако са хора - ще ни разберат."
Не знам дали някой си дава сметка, че Борисов много хитроумно поставя европейците в позицията или да дадат парите веднага, или ако не - да трябва да се обясняват надълго и нашироко пред камерите как не са хора.

За аферата със Желева също много малко хора си дадоха сметка какво всъщност се случи. Работата е там, че и в европейския парламент си има мнозинство и опозиция, и опозицията се ползва със същите подли методи, както и нашата тук. И в интерес на тази опозиция беше, да блокира въобще избирането на еврокомисия (не просто нашата кандидатка). За целта, те трябва да си изберат слабо място и яростно да го атакуват с всички средства - в случая избраха нашата Желева, за която се оказа, че всичко е наред и тя си е съвсем компетентна по всички въпроси. Причината Борисов да не махне нейната кандидатура отрано, въпреки, че нейната позиция беше дискредитирана от месеци преди това е една - да не се разсредоточава атаката на евро-опозицията, тъй като в други точки (кандидати на други държави) може и да успее, а тях Борисов не може да ги подменя в последния момент със свестни, но нашата може. Ролята на Желева в този процес беше да се преструва през цялото време на глупава, на Борисов - да дава вид, че не би я заменил за нищо на света, на Барозу и другите от ЕНП - че и те я подкрепят до последно. Тоест имаме добре съгласувана акция на европейско ниво.
Защо беше проведена тази акция? Работата е там, че всичко това се случва буквално в първия месец от влизането в сила на Лисабонския договор, според който управленските структури се променят по някакъв начин. Имаме две нови важни ръководни длъжности - президент на ЕС и представител за външните отношения, тоест все едно външен министър, но някак по-важно от просто министър, може би нещо като съпрезидент по външната политика. За президент беше избран Херман ван Ромпой, а за външен представител - баронеса Катрин Аштън. Първата задача, която Ромпой постави пред ЕС беше вземането на спешни мерки срещу кризата. За целта беше назначена среща на върха на ЕС, назначена отрано за няколко дни след датата, на която европарламента трябва да гласува новата еврокомисия (която дефакто е правителството на ЕС). В европарламента има много и най-различни фракции и то от различни държави, мнозинствата често са променлива величина. Използвайки този факт, опозиционните сили в европарламента организираха много агресивна предварителна атака срещу кандидатите. В тяхна подкрепа се включиха и голяма част от масмедиите - вестници, телевизии, сайтове. В случай, че атаката успее - еврокомисия нямаше да има до следващото гласуване, което трябваше да бъде някъде през юни-юли, тоест след 4-5 месеца, и през цялото това време естествено да не бъдат взимани никакви антикризисни мерки. Тоест срещата, която Ромпой организира веднага след гласуването би била безполезна, ако не бъде избрана комисията, спешните мерки не биха били взети и кризата би се вихрила още поне няколко месеца, съвсе всичките съпътстващи я неприятности. С участието на Желева, този развой бе предотвратен, срещата мина успешно, мерките бяха взети и нещата лека полека тръгнаха към добре. Не знам - ако не сте съгласни с това, би трябвало да ми покажете по-добро познаване на европейската политика в нейните съществени подробности.
Има и още подвизи на Борисов, за които искам да спомена - той повдигна пред Обама въпросите за противоракетната отбрана. Че кой пък е наш бат Бойко, че да си позволява да обяснява на Обама този въпрос, че и да има искания по този повод на всичкото отгоре - искал моля ти се противоракетния щит да гарантира сигурността на България, иначе щял да си помисли дали да си даде територията да разположат нещо на нея. На всичкото отгоре, Борисов на висок глас каза - хайде да се разберем за противоракетната отбрана всички заедно, целия Европейски съюз. Руснаците само това чакат, за да подхванат и те темата "ама вие срещу нас ли разполагате тази ПРО" - въобще, голяма дандания на висок глас, Обама побързьа да каже "ш-ш-ш, тихо, тихо, никаква ПРО няма да слагаме при вас, само не шуми много по този въпрос". Така се отървахме да станем цел на новата руска ракета "Булава", която би трябвало да не се интересува има ли или няма противника ПРО.

Отделно преговорите с Газпром, мисля че протекоха и резултата от тях беше отличен за България. Търсената от него политика за реализирането на АЕЦ Белене е да се кооперираме с другите съседи - Стрбия и Македония за да я построим. По-правилно от това - здраве му кажи. Американския посланик дойде да го зарибява да сключват договор за шистов газ, само и само да отрежем проектите на руснаците - Борисов го прати да си гледа работата.
А какви проблеми можем да му намерим? Предимно разни негови и на министрите му смешни изрази, от които някой с лабилна психика се обидил. Реформи в много области, от където много хора излязоха на протест, тъй като счетоха, че поновому ще са по-ощетени от преди. Нима в стария режим на работа на техните институции те са били на кирия? Хммм. Отделно, че повечето протестиращи не ги интересува, че има криза и че всички пари в държавата намаляват - явно искат техните да останат същите, пък на другите да намалеят още повече. И все пак не се намалиха пенсиите и заплатите, не се увеличиха данъците. Да, сегашното положение още не е цъфнало и вързало, но споменах вече - икономическите процеси са много-много тромави и посоката им се преобръща много дълго време. Ще протестираме против него, задето не е преобърнал планината с един замах ли?
Отделно, построяват се магистрали с бързи темпове - колкото по-бързо, толкова по-бързо ще потекат по нея камионите, които ще носят икономика в каросерията си. Сега е ред да се заемат с БДЖ - там проблемите са толкова тежки, че ще е много трудно. Цялата налична техника е безнадеждно остаряла и нерентабилна и ще трябват много милиони, за да се купи нова и да се вдигне този транспорт на крака.