Автор Тема: Коя политическа сила ще оправи положението в България?  (Прочетена 43696 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Предвид последните доста разгорещени спорове на политическа тематика, правя един опит да ги обединя тук.

Моля чувствайте се свободни да дискутирате.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Датски евродепутат: Българите са по-тъпи и изостанали от нас
Могенс Камре иска София и Букурещ да нямат думата за бъдещето на Европа



    Датски евродепутат обиди българите и румънците, като ги определи като по-малко интелигентни от гражданите на Северна и Западна Европа.

В интервю за радио „Франс ентернасионал”, поместено на сайта на медията, Могенс Камре, който е заместник-председател на групата на Съюз Европа за нациите в ЕП и представител на управляващата в Копенхаген Консервативна народна партия, заяви, че след като българите и румънците не са създали „здрави общества”, те не би трябвало да имат думата при вземането на решения, засягащи други страни, които са „по-здрави и жизнеспособни”.

    „Когато погледна правилата за гласуване, виждам, че държави като Румъния и България имат много повече гласове от Дания, Швеция и Финландия, а, честно казано, според мен ние сме по-умни от тях”, каза той. ”Ние в Северна и Западна Европа имаме много повече прозрачност, демокрация и социално благоденствие.

    И не мисля, че народи, които не са създали здрави общества, трябва да решават вместо нас. Страни, които ние смятаме за старомодни, за антиреформистки, в много случаи - направо реакционни, имат такова голямо влияние в Европа”, допълни Камре.

    В новия състав на Европейския парламент след изборите през юни Дания ще загуби едно от 14-те си досегашни места, докато България и Румъния ще имат общо 50 депутати, припомня Ер Еф И.
http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&sql=Mjk0NTszOA==&mater=Mjk0NTs0MA==

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
   
Докато си играят с бутончето…

http://www.kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=6890686

Неактивен ge0rg1_2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Датски евродепутат: Българите са по-тъпи и изостанали от нас
Могенс Камре иска София и Букурещ да нямат думата за бъдещето на Европа



    Датски евродепутат обиди българите и румънците, като ги определи като по-малко интелигентни от гражданите на Северна и Западна Европа.

В интервю за радио „Франс ентернасионал”, поместено на сайта на медията, Могенс Камре, който е заместник-председател на групата на Съюз Европа за нациите в ЕП и представител на управляващата в Копенхаген Консервативна народна партия, заяви, че след като българите и румънците не са създали „здрави общества”, те не би трябвало да имат думата при вземането на решения, засягащи други страни, които са „по-здрави и жизнеспособни”.

    „Когато погледна правилата за гласуване, виждам, че държави като Румъния и България имат много повече гласове от Дания, Швеция и Финландия, а, честно казано, според мен ние сме по-умни от тях”, каза той. ”Ние в Северна и Западна Европа имаме много повече прозрачност, демокрация и социално благоденствие.

    И не мисля, че народи, които не са създали здрави общества, трябва да решават вместо нас. Страни, които ние смятаме за старомодни, за антиреформистки, в много случаи - направо реакционни, имат такова голямо влияние в Европа”, допълни Камре.

    В новия състав на Европейския парламент след изборите през юни Дания ще загуби едно от 14-те си досегашни места, докато България и Румъния ще имат общо 50 депутати, припомня Ер Еф И.
http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&sql=Mjk0NTszOA==&mater=Mjk0NTs0MA==

ТОВА Е Могенс Камре - ТОЗИ ГРОЗЕН ИЗРОД СЕ МИСЛИ ЗА ПО-УМЕН ОТ БЪЛГАРИТЕ? :D

НЯМА ТАКАВА ИСТОРИЯ!!!

ЗАПАДНА ЕВРОПА БИЛИ ПО-УМНИ ЛИ? :D ХАХА

ТЕ, КОИТО ЖИВЕЯТ КАТО РОБОТИ, КОИТО ПОЛУЧАВАТ ВСИЧКО НАГОТОВО, ЗАТЛЪСТЕЛИ ОТ МЪРЗЕЛ - НЕБОРЕЩИ СЕ С ПРОБЛЕМИ - СА ПО-УМНИ ?!?! КАК ЩЕ СТАНЕ ТОВА ?!?!

ЗА ДА СА ПО-УМНИ ТРЯБВА ДА ПОЛЗВАТ МОЗЪЦИТЕ СИ / ДА СЕ БОРЯТ С ПРОБЛЕМИ ПОНЕ ЕЖЕДНЕВНО, А ТЕ ГИ НЯМАТ...
НИЕ ГИ ИМАМЕ ЕЖЕМИНУТНО И ТРЯБВА ПОСТОЯННО ДА СЕ НАГАЖДАМЕ, ДА ИЗМИСЛЯМЕ РЕШЕНИЕТО И ДА СЕ ИЗМЪКВАМЕ...


БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТОВА, ЧЕ СМЕ ПО-БЕДЕН НАРОД СМЕ ЕДИН ОТ НАЙ-УМНИТЕ В СВЕТА...

НО ТЕ (Е.С.) ПРОСТО ИСКАТ ДА НИ УПРАВЛЯВАТ ЗАРАДИ НАШИТЕ ПАРИ (МОЖЕ ДА НИ Е БЕДЕН НАРОДЪТ, НО ДЪРЖАВАТА НИ НЕ Е)


ПЪК И ЩОМ НЕГОДУВАТ ОТ ТОВА, ЧЕ И НИЕ ИМАМЕ ВЛИЯНИЕ В Е.С., ДА НИ ИЗГОНЯТ БЕ (ЗАЩО НИ ПРИЕХА, КАТО ЗНАЕХА БРОЙКАТА НИ - ЗАРАДИ ПАРИТЕ, ЕСТ.)... МНОГО ИСКАМ Е.С. ДА СЕ РАЗПАДНЕ... КАКТО И С.А.Щ. И МН ДРУГИ, НО НЕ СТАВА ЕЙ ТАКА...
« Последна редакция: Май 31, 2009, 12:09:52 pm от ge0rg1_2 »
ДАТСКИ ЕВРОДЕПУТАТ ОБИДИ БЪЛГАРИТЕ,КАТО ГИ ОПРЕДЕЛИ КАТО ПО-МАЛКО ИНТЕЛИГЕНТНИ ОТ ГРАЖДАНИТЕ

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Коя политическа сила ще оправи положение&#
« Отговор #4 -: Май 31, 2009, 14:40:31 pm »
Толкова пращиме българите от акъл, че като гледам мръсотията по улиците ми се повдига от тази умнотия, дето нямаме капцича ум да спрем да изхвърляме боклуците си където ни падне. а всички претендираме колко сме били умнички. Много малко са съвестните хора, изхвърлящи си боклука там където трябва, а ако няма къде просто си го прибират я в чанта, я в джоб и си го изхвърлят където има кошче (аз често си го нося и в къщи го изхвърля като няма къде). За такива съвестни хора ще кажа, че имат ум, но "умните", хвърлящи, където им падне - не. За тях си имам думата първо "фасаджии" (защото пушачите са най-големите замърсители с фасовете си, хвърлящи ги където им падне по улици и градинки и паркове), а после си идва и да е по-меко казано - "хора без капчица ум в главата си".

 :P

cdms

  • Гост
Западняците (европейците от Западна Европа, Американци и т.н.) са с промити мозъци. В България още не е толкова влошено положението, макар в последно време образователната ни система да бълва неграмотни младежи. Чалга-културата също допринася за деградацията ни.

Неактивен Jazz

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 5
Та..Нима има хора които си мислят че някой партия или политик от сегашните ще подобри положението в България-жестоко се е заблудил!!
В световната политика стремежът към властта и за власт унищожава всички морални и човешки ценности..разбира се ако ги притежават -но ме съмнява!! повечето  политици..България за съжаление е стигнала Марианската падина  в своето икономическо и политическо развитие...а гласът народен е потънал някъде из дълбините на житейския океан!
А ПРЕДИ МНОГО МНОГО ГОДИНИ МАРИАНСКАТА ПАДИНА Е БИЛА НА МЯСТОТО НА ЕВЕРЕСТ...А СЕГА Е МНОГО ПОД НЕГО..БЪЛГАРИЯ ЯВНО ИМА ПОДОБНА СЪДБА ВСИЧКИ ЗНАЕМ ЧЕ БЪЛГАРИЯ Е ЛЮЛКАТА НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ-ТУК ИМЕННО СА СЕ ЗАРОДИЛИ ПЪРВИТЕ ИНДИКАТОРИ ЗА ОБЩЕСТВЕНА ЦИВИЛИЗАЦИЯ!!!НО ВИЖДАТЕ СЕГА КАКВО Е ПОЛОЖЕНИЕТО ...ДАНО НЕ ЗАДМИНЕМ МАРИАНСКАТА ПАДИНА ПО УСТРЕМИТЕЛНО ПРОПАДАНЕ ВСЕ ПО -ДЪЛБОКО И ПО-ДЪЛБОКО...
В БЪЛГАРИЯ ПОЛОЖЕНИЕТО НЯМА ДА СЕ ПОДОБРИ КАКТО СЕ ПИТА В  ТЕМАТА ИЛИ ПЪК КОЯ ПОЛИТИЧЕСКА СИЛА-КАКВА СИЛА БЕ !!!МОЖЕ БИ ПО ДОБРЕ БИ БИЛ ВЪПРОСА :КОЯ НЕПОЛИТИЧЕСКА СИЛА ЩЕ ОПРАВИ БЪЛГАРИЯ??ПОЛОЖЕНИЕТО НЯМА ДА СЕ ПОДОБРИ А НАПРОТИВ ЩЕ СЕ ВЛОШАВА ОЩЕ ПОВЕЧЕ И ПОВЕЧЕ!!!ПОМНИТЕ ЛИ КАКВО СЕ СЛУЧИ НА ИЗБОРИТЕ ПРЕЗ 2001-НДСВ И ЦАРЯ КАТО МЕСИЯ ОБЕЩА ДА ОПРАВИ ДЪРЖАВАТА ЗА 800-ДНИ ХАХА!!!ДА ТОЙ НА ИСТИНА Я "ОПРАВИ"!!
ЗНАЕТЕ ЛИ КОЯ Е ЛЮБИМАТА ДУМА НА ПОЛИТИЦИТЕ-ИЛЮЗИЯ..ПРЕД НАС ТЕ СЕ ЯВЯВАТ КАТО МАГОВЕ КОИТО САМО С ЕДНО-АБРА КАДАБРА -И ХОП ВСИЧКО ЩЕ СЕ ПОДРЕДИ..!!!СЕГА ГЕРБ Е ПОСЛЕДНИЯТ ПИСЪК НА ПОЛИТИЧЕСКАТА МОДА...АРМАНИ В ПОЛИТИКАТА ХАХА-ДЕ ДА БЕШЕ КАТО АРМАНИ..
И СЕГА КОНКРЕТНО ТИ ОТГОВАРЯМ -НЯМА ТАКАВА ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ-КОЯТО ЩЕ ОПРАВИ ПОЛОЖЕНИЕТО...НАЙ-МНОГО ДА ГО "ДОИЗЧУКА"!!! :)
Голямото изкуство не само изобразява живота, а участвайки в живота го променя!

Неактивен ge0rg1_2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:Коя политическа сила ще оправи положение&#
« Отговор #7 -: Май 31, 2009, 17:59:53 pm »
Толкова пращиме българите от акъл, че като гледам мръсотията по улиците ми се повдига от тази умнотия, дето нямаме капцича ум да спрем да изхвърляме боклуците си където ни падне. а всички претендираме колко сме били умнички. Много малко са съвестните хора, изхвърлящи си боклука там където трябва, а ако няма къде просто си го прибират я в чанта, я в джоб и си го изхвърлят където има кошче (аз често си го нося и в къщи го изхвърля като няма къде). За такива съвестни хора ще кажа, че имат ум, но "умните", хвърлящи, където им падне - не. За тях си имам думата първо "фасаджии" (защото пушачите са най-големите замърсители с фасовете си, хвърлящи ги където им падне по улици и градинки и паркове), а после си идва и да е по-меко казано - "хора без капчица ум в главата си".

 :P

ТО ТОВА ДА СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА В КОФАТА НЕ Е ДО УМ, А ДО ВЪЗПИТАНИЕ, КОЕТО Е РАЗЛИЧНО ОТ АКЪЛА...

ПЪК И МИ Е ИНТЕРЕСНО АКО НЯМА КЪДЕ ДА ИЗХВЪРЛИШ БОКЛУКА СИ (ТИ КАЗА, ЧЕ СИ ПРИБИРАШ БОКЛУКА В ДЖОБА) КЪДЕ ЩЕ СИ "ЗАВРЕШ" ФАСА?

ТО НЕ Е НУЖНО ДА СИ ГЕНИЙ, ЗА ДА СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА В ОЗНАЧЕНИТЕ ЗА ЦЕЛТА МЕСТА... НАЛИ ЗАТОВА СА ОЗНАЧЕНИ...

НО ТАКА СЕ НАУЧИХМЕ (БЪЛГАРИТЕ) ПОРАДИ НЯКОЛКО ПРИЧИНИ:
-НАПЪЛНИ СЕ С ЦИГАНИ, А ТЕ, КАКТО НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА СЕ ЗНАЕ, СА НАЙ-МРЪСНИЯ НАРОД НА ТАЗИ ПЛАНЕТА...
-ДО СКОРО ИМАШЕ ПРОБЛЕМ С БОКЛУКА В СОФИЯ, КОЙТО СЛУЧАЙНО НЕ Е ЗА 1-ви ПЪТ
-ЗА ЧИСТОТАТА НИ ОТГОВАРЯТ ОТНОВО ЦИГАНИТЕ (ПО ГОРЕ ПИСАХ ЗА "КАЧЕСТВАТА" ИМ)


А И БРАВО ЗА ТОВА, ЧЕ НЕ СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА, КЪДЕТО "ЗАВАРИШ", НО ОТ ТОВА НЕ СИ ПРАВЯ ИЗВОДА, ЧЕ СИ МН УМЕН  :)


А ЗА ПАРТИИТЕ... ХМ МОГА ДА ИЗКЛЮЧА НЯКОЛКО СЪС СИГУРНОСТ.
МАХАМ:
-ДПС (ТУРСКАТА ПАРТИЯ)
-БСП
-СДС
-НДСВ
-ГЕРБ

... И ВСИЧКИ ПРОИЗВОДНИ ОТ ТЕЗИ...
« Последна редакция: Май 31, 2009, 18:06:05 pm от ge0rg1_2 »
ДАТСКИ ЕВРОДЕПУТАТ ОБИДИ БЪЛГАРИТЕ,КАТО ГИ ОПРЕДЕЛИ КАТО ПО-МАЛКО ИНТЕЛИГЕНТНИ ОТ ГРАЖДАНИТЕ

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Толкова пращиме българите от акъл, че като гледам мръсотията по улиците ми се повдига от тази умнотия, дето нямаме капцича ум да спрем да изхвърляме боклуците си където ни падне. а всички претендираме колко сме били умнички. Много малко са съвестните хора, изхвърлящи си боклука там където трябва, а ако няма къде просто си го прибират я в чанта, я в джоб и си го изхвърлят където има кошче (аз често си го нося и в къщи го изхвърля като няма къде). За такива съвестни хора ще кажа, че имат ум, но "умните", хвърлящи, където им падне - не. За тях си имам думата първо "фасаджии" (защото пушачите са най-големите замърсители с фасовете си, хвърлящи ги където им падне по улици и градинки и паркове), а после си идва и да е по-меко казано - "хора без капчица ум в главата си".

 :P

ТО ТОВА ДА СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА В КОФАТА НЕ Е ДО УМ, А ДО ВЪЗПИТАНИЕ, КОЕТО Е РАЗЛИЧНО ОТ АКЪЛА...

ПЪК И МИ Е ИНТЕРЕСНО АКО НЯМА КЪДЕ ДА ИЗХВЪРЛИШ БОКЛУКА СИ (ТИ КАЗА, ЧЕ СИ ПРИБИРАШ БОКЛУКА В ДЖОБА) КЪДЕ ЩЕ СИ "ЗАВРЕШ" ФАСА?

ТО НЕ Е НУЖНО ДА СИ ГЕНИЙ, ЗА ДА СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА В ОЗНАЧЕНИТЕ ЗА ЦЕЛТА МЕСТА... НАЛИ ЗАТОВА СА ОЗНАЧЕНИ...

НО ТАКА СЕ НАУЧИХМЕ (БЪЛГАРИТЕ) ПОРАДИ НЯКОЛКО ПРИЧИНИ:
-НАПЪЛНИ СЕ С ЦИГАНИ, А ТЕ, КАКТО НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА СЕ ЗНАЕ, СА НАЙ-МРЪСНИЯ НАРОД НА ТАЗИ ПЛАНЕТА...
-ДО СКОРО ИМАШЕ ПРОБЛЕМ С БОКЛУКА В СОФИЯ, КОЙТО СЛУЧАЙНО НЕ Е ЗА 1-ви ПЪТ
-ЗА ЧИСТОТАТА НИ ОТГОВАРЯТ ОТНОВО ЦИГАНИТЕ (ПО ГОРЕ ПИСАХ ЗА "КАЧЕСТВАТА" ИМ)


А И БРАВО ЗА ТОВА, ЧЕ НЕ СИ ХВЪРЛЯШ БОКЛУКА, КЪДЕТО "ЗАВАРИШ", НО ОТ ТОВА НЕ СИ ПРАВЯ ИЗВОДА, ЧЕ СИ МН УМЕН  :)


А ЗА ПАРТИИТЕ... ХМ МОГА ДА ИЗКЛЮЧА НЯКОЛКО СЪС СИГУРНОСТ.
МАХАМ:
-ДПС (ТУРСКАТА ПАРТИЯ)
-БСП
-СДС
-НДСВ
-ГЕРБ

... И ВСИЧКИ ПРОИЗВОДНИ ОТ ТЕЗИ...

Имало било много умни хора в България  ;D ;D ;D
Това е вярно, но да не забравяме една малка подробност че сме завистливи и
се чудим какво да измислим да оплюем другите за това може би равни в света нямаме за това прашим от акъл. Който има ум може сам да си каже какво е правилно дали да си хвърля боклука където му падне или не ,а сега почваме да се оправдаваме с възпитанието и то има роля но не толкова съществена .

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
    Мъдрите предци ни поучават:"подобре да си в устата на хората,отколкото в краката!" :)
    А европейският "специалист" нека си говори колкото иска,а теорията му е впечатляващо непривлекателна и издава че е непоправимо фрустриран...робуващ на евтини догми и други подобни... 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Специално за RIO:


  ТАКСИ

Владо Трифонов


Возил ме е десетина пъти до летището в София и не ме е удрял в сметката. Единственият таксиметров шофьор на тази географска ширина, който ми е връщал ресто!
Кореняк софиянец. Станал таксиджия “по кеф”, както сам казва, защото му харесва да вози хора и да ги слуша. Когото може и да успокои. Така забравял собствените си неволи.
Природно интелигентен, вишист, в колата му мирише приятно, не слуша чалга, спретнат е и приятен за окото. Винаги, когато сме разговаряли, ме е впечатлявал със своите точни и нестандартни оценки за България и българите.
Бях си казал, че някой ден непремено ще седнем на приказка и ето, че това се случи. По-долу предавам част от нашия разговор, с незначителна редакторска намеса.

• • •
(...) Спасението? Закриваме държавата и започваме на чисто. Но първо разселваме народа. До второ-трето коляно.
За да живне тази хубава земя, която от Господ ни е дадена, за да се посъвземе от мърсотията, българите трябва да се махнат. Други хора трябва да дойдат - швейцарци, африканци, може и маори от Нова Зеландия. Но не българи. Българинът не заслужава да живее в България.
Българите пречат на България!
Нито един да не остане! Защото ако остане, дори да е един, той веднага ще зарази другите. Може и да съм драстичен, че мисля така, но ти ми кажи: това, което българите направиха с държавата си, не е ли драстично?
Комунизмът ни бил виновен. Че е виновен, виновен е, но кой го търпя този комунизъм толкова години? Кой продължава да го търпи? Не е ли българинът?
Управлявали ни агенти. Ще ни управляват, защото сме им позволили да ни управляват. Защото ни харесва да ни управляват. Българинът обича агентите, защото си е агент по душа. Дай му на българина да слухти и да донася. За съседа. За колегата. Сетне сяда с тях да си пие ракията, ама преди това хубаво ги е топнал, където трябва.
Ето такива сме! Може ли това да е народ? Може ли да искаш от такива хора да станат европейци? Ти им виж физиономиите и повече не питай! Разходи се по улиците, влез в ресторантите. Сложил връзка и бяла риза, обаче прилича на тиква.
Тикви с вратовръзки! Погледни ги в парламента - тиква до тиква. А ние сме ги избрали да ни управляват. Избрали сме ги, защото сме същите тикви. Тикви и мутри. Българите са мутренски народ. Борци, щангисти, селяци, мутраци... - това сме.
Подпухнали, криви, грозни и дебели. 
Чул ли си някой български художник, писател, професор да е бил наскоро в затвора? За идея някаква да е влязъл, за кауза. Или защото е шамаросал простия си началник. Не си, нали? И няма да чуеш. Защото това са страхливци, на които им дай да говорят глупости по телевизора. Защото тия, дето ги канят, са същите: посредствени и нафукани.
Не гласувам от години. Гласувах навремето за СДС, повечето излязоха доносници. Крадци и лъжци. Читавите измряха. В България читавото не вирее.
Служа на себе си, предимно. На себе си, на жена си и на детето. Не на държавата. Защото държава няма.

• • •
Срещата ни продължава с разсъжденията на моя събеседник за Запада. Работил няколко години в холандска компютърна фирма, върнал се заради самотата. Но вече е решил: ще съберат всички спечелени досега пари - неговите и на жена му, и ще напуснат България. Завинаги.
Казва ми: “оттук нататък до края на живота си искам да виждам усмихнати и красиви лица”.
Изумително е да чуеш такива думи от устата на един български таксиджия. Но както вече споменах, той е онзи, който връща ресто. Който не слуша чалга. И в колата му не мирише на пръч.
Текстът е от сборника “Седмата нишка”, който се подготвя за печат.



 http://morningseeker.wordpress.com

Седмата нишка

By morningseeker

„Защо имаме Европейски съюз и с какво той е добър за нас? Ние не знаем това и спешно се нуждаем от нов дискурс. Той трябва да бъде изтъкан от шест нишки: Свобода, Мир, Законност, Благополучие, Многообразие и Солидарност”, предлага професорът от Оксфорд – Тимоти Гартън Аш.

Признавам, че британецът ме провокира. Защо точно шест нишки, пък и точно тези? Прекалено лесни са за спекулация – заемат ли се мошеници, могат големи бели да направят. Нали заради свободата, мира и солидарността танковете на един друг съюз осъмнаха в средата на Вацлавския площад.

Да не говорим, че в България подигравката не им мърда. Законност? Солидарност? Бегай баце, тук таквоз нема! – ще рекат впиянчените квартални философи.

Замислих се за някаква нишка, която да е специално изпредена за българина. Която хем да го стопли, хем да му даде смисъл, че изобщо се е пръкнал.



Преди няколко години по време на снимки на документален филм в малко балканско градче, двама японци – мъж и жена, решиха да изчистят реката. Наричаха я „тяхната река”, а градчето – „тяхното градче” и бяха влюбени в него. За местните хора, обаче, реката отдавна се беше превърнала в бунище и никакви екологически сантименти не ги вълнуваха.

Намериха японците чували, обуха гумени ботуши, надянаха гумени ръкавици и започнаха да чистят. Хем чистеха, хем пееха. Хората наоколо се чудеха, какво ги прихваща тия с дръпнатите очички. Никой не се сети да ги попита, имат ли нужда от помощ. Изчистиха японците реката, прибраха се вкъщи, сготвиха си и продължиха да пеят до късно през нощта. Даже измислиха песен и я кръстиха „Песен за реката”. Мелодията беше на японски, текстът също, но думата „реката” произнасяха чисто български.

Завеждам английска журналистка да види каква прекрасна планина Витоша си имаме ние, софиянци. Спираме до една от малкото останали неразбити чешми. Наоколо са захвърлени пластмасови бутилки от бира, кофички от кисело мляко и стъклени шишета от водка. Ядосвам се. Появява се турист на почтена възраст и си налива водица. Пита ни как сме. „Зле! Я вижте тая простащина”, тросвам се аз. Човекът поглежда към боклуците, сетне кротко казва: „Пяната. Мръсната пяна се качва нагоре” и си тръгва.

Ние оставаме до чешмата още малко. Ядът ми постепенно минава, започва да ме наляга мъка. Пяната значи. Заляла е София и сега напредва. Стигнала е насред Витоша, бълбука, набъбва и пъпли нагоре към Черни връх. Докато не залее и него, сетне България, и като прелее – да удави де що има държави наоколо.

„В България поне си говорите. Пък ние изобщо не си приказваме”, окуражава ме моята гостенка.

София – 1991. Пред десетина хиляди възторжени лица Бил Клинтън искрено се вълнува: „Горд съм като чувам как хилядното множество упражнява свободата си. Искам да ви припомня с какво се разделихте: с една полицейска държава, в която нямаше място за разочарования, защото я нямаше и надеждата за нещо по-добро. Позволете да се обърна към всички хора в САЩ, Европа и по целия свят, които ни гледат: Това е една прекрасна страна, елате и помогнете на България да изгради бъдещето си.”

Клинтън наистина си мислеше, че окончателно сме се разделили с разочарованията. Горкият Бил, откъде е можел да знае, че полицейската държава ще стане държава на мафията, а разочарованията ще стигнат дотам, че най-свестните българи ще умрат преждевременно, а останалите ще се изнесат завинаги зад граница.

16 години след Клинтън – Джордж Буш ни е дошъл на гости. Възторжените лица от 1991 са се изпарили. Стотина подбрани, проверени и стократно инструктирани държавни подлизурки „спонтанно” приветстват скъпия гост. Полицията чопли семки и гледа лошо. „Много ми е драго – казва Буш – че съм във вашата прекрасна страна. Аз и Лора с нетърпение очакваме вашия прекрасен обяд днес”. Впрочем не само той и Лора, но и цяла тумба ненаяли се български политици чакаха да седнат, че да му пийнат и хапнат по стар муфтаджийски обичай.

Буш така и не разбра, че в България за няма и 20 години шепа лумпени превърнаха понятието „политик” в най-мразената професия. Кой да му каже, че българската охрана в американското посолство в София крещи на дошлите за интервю хора и ги кара да се разкрачват – с вдигнати ръце и навити до колената крачоли. (Ама картинка, а!) Кой да го разходи из българските планини и да му покаже поразиите на дървената мафия. Нямаше кой. Но пък манджата я биваше.

„Ще те убия! Мръсник!” – крещи млада жена и налага скимтящ фърфалак на път за детската градина. Цялата е почервеняла; в комбинация с яркия грим лицето й мяза на кукер от Разложко. Накичила се е тежко с жълто желязо и докато пердаши детето не пропуска да намества гривните си. „Аз съм малък. Не ме бий” – опитва да се защити изплашеното дете. Някакси успява да се отскубне от ръцете на пощурялата родителка и панически побягва към входа на градината.

Да не се лъжем – в сегашния си вид България не е от най-приятните мяста за живеене. Майки бият деца, мъже бият жени, полицията бие журналисти, мафията се самоизбива, държавата бие всички. Налагаме слабия и сервилничим пред силния. Плюем по улиците, мразим всичко и мърсим навсякъде. Мутри, чалга и комунизъм здраво са се оплели и не можеш да разбереш, къде свършва едното, къде започва другото. „Аз съм мутра!” – изврещява едно 5-6-годишно полуидиотче, когато го питам, защо боксира сестричката си. Сетне гордо се отдалечава с ръце на кръста и клатеща се, „мутренска” походка.

Наричат ни излагацията на Европейският съюз; second hand members, допуснати в ЕС единствено по политически причини. Тоест, членството ни няма нищо общо с нито с културата, нито с качествата ни като нация.

Описват ни като държава, в която:

Едно: въоръжени до зъби бандити спокойно се стрелят, за кеф на дечурлигата.

Две: плюенето по тротоарите и пикаенето в градинките се смята за върховен израз на независимост.

Германският експерт Клаус Янсен, изпратен от Брюксел за оценка на българския напредък обяви, че се е сблъскал със стопроцентова нагласа в стил „целуни ми задника” (‘kiss my ass’ attitude).

Преди него Дейвид Джонсън от лондонската полиция мрачно съобщи, че разполагаме с жестока и неконтролируема мафия.

Мисля си, добре де, ако наистина сме всичко това (а ние безспорно сме), нека ни помогнат. Не само да ни описват колко сме тъпи и невъзпитани, но след като те са по-възвишени, да вземат да ни прегърнат. И като ни прегърнат, да вземат да ни заобичат. Нали затова сме едно семейство. Тогава няма да се срамуват толкова от нас. Даже ще са горди, че такъв народ е влязъл във фамилията: уникален с комбинацията от омраза, корупция, бандитизъм, свръхбогатство, свръхбедност, насилие, завист, мърсотия, простотия и… талант.

Сещам се за една случка с доктор Бърнард Сийгъл. Прочутият онколог минавал на визитация, когато изведнъж му налетял болен, който крещял неистово и искал да го смеле. Ситуацията била критична. Чудел се Бърни Сийгъл как да се отърве, накрая рекъл с най-благата си интонация: „Обичам те”. Оня заковал на място, врътнал се кръгом и кротко се отправил към леглото.

Та ето, може би и с българите някой трябва да стори същото. Седмата нишка!
http://morningseeker.wordpress.com/2008/10/20/%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B0/
http://morningseeker.wordpress.com

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
V като „вървете на майната си”

(Един площад в Торино, един спор с приятел, Челле ди Булгерия…)

Наричат го италианската версия на Майкъл Мур. Само дето е по-строен и по-темпераментен. С побеляла къдрава коса; удивително пъргав за възрастта си. Подскача по сцената, когато емоцията му дойде в повече, понякога гласът му задира от ярост, после се укротява. Ярост, че политиците на Италия са такива отрепки.

Публиката – тази на площадите, и онази по стадионите – обича да го слуша. Говори верни неща и най-важното, говори ги със страстта на човек, на когото му пука за нацията. Хората усещат това и му се отблагодаряват с присъствие, с усмивки, с поощрителни викове „браво!” и всевъзможни жестове на внимание. Например ще го спрат на улицата и ще му кажат: „Супер сте”! Добре, че ви има!”.

Той е нашият човек в битката със скапаняците в парламента, казва ми Марко на същия площад („Пиаца Кастело” в Торино), където през април т.г. се бяха събрали към стотина хиляди души.

Според западните журналисти неговата хватка е доведеният до крайност хумор, с който се впуска да бори социалните проблеми на италианците. Според мен няма никаква хватка. Просто на човека му е дадено отгоре да бъде неформален лидер на свестните хора в Италия. А те, както отдавна съм се убедил, не са никак малко.

Любим декор: на голям екран да текат имената на депутати с криминални дела, а той да ги изчита на глас пред многохилядната аудитория.

Любим поздрав: два вдигнати пръста във формата на V – като „vaffanculo”. Или като „вървете на майната си”.

Казва се Бепе Грило. Човекът, който без да е каратист, без дори да е пожарникар, накара италианските политици да се стряскат насън. Комедиен актьор по професия, той тормози оялата се политическа олигархия така, както никой друг досега.

Опитаха се да му затворят устата, като спряха достъпа му до всякакви телевизии и радия. Пресата – почти изцяло във властта на Берлускони – го напъди окончателно. И решиха, че са се справили с тази напаст с добродушно кръгло лице и убийствен сарказъм. През ум не им минаваше, че интернет ще стане едно от най-силните му оръжия. Впрочем, тъкмо това се случи. Неговият блог е сред най-посещаваните блогове в света – поддържа го на италиански и английски. Напоследък и на японски.

Финансови акули водят срещу него дела за милиони, че им уронвал престижа и правил далаверите им достояние на хората. Политиците не остават назад – бившият министър на правосъдието Мастелла го даде под съд, след като Бепе изнесе в Европейския парламент разобличаващи факти за корупция, в която самият Мастелла се беше забъркал.

Винаги е провокирал затъналата в измами и лъжливи обещания върхушка. И винаги я е поставял на място – като се почне от лидера на Социалистическата партия Бетино Кракси, обвинен във вземане на огромни подкупи, та се стигне до Силвио Берлускони, уличаван многократно в същото, включително и във вечна дружба с Коза Ностра.

Страхът от блогърската дейност на Бепе Грило стигна дотам, че кабинета на Проди излезе с предложение да подчинят сайтовете и блоговете на действащия в пресата закон за клевета. Така политиците решиха да сложат ръка върху единственото пространство в Италия за изразяване на свободно мнение.

Понякога му идва нанагорно и се ядосва на инфантилността на съотечествениците си. Негови са думите, цитирани от западната преса: “I can’t take all cases on my shoulders! You people have to do some things by yourselves!”.

Много италианци се опитват да му бъдат в полза – често пъти успешно. В писмо до Бепе капитан от полицията изпрати списък на депутати с издадени присъди, както и на престъпленията, които са извършили. В него фигурират представители на всички партии, като тези от „Форца Италия” преобладават. „Хора, четете тези имена отвреме навреме, за да не забравяте”, завършва писмото си офицерът от италианската полиция.

С Марко разсъждаваме за неговия народ и моя народ.

- Приличаме си – казва Марко.

- Не, не си приличаме – казвам аз. – Вие конфискувате имуществото на вашата мафия и го предоставяте за социални нужди. Имате спомена за съдиите Фалконе и Борселино. Вкарахте Бернардо Провенцано в затвора. А ние не само че не осъждаме нашите бандюги, ами им даваме карти на сътрудници на МВР. Във вашата държава все още има народ, който не иска да прилича на мафията. В нашата държава има народ, който държи да прилича на мафията. Във вашата държава си имате комика Бепе Грило, когото младите наричат „светец”. В нашата държава си имаме комици, залепени на трамваите…

- Но вие имате демокрация, участвате в свободни избори – прекъсва ме Марко.

- Глупости! Не може да има демокрация в страна, в която президентът е бивш агент на комунистическите тайни служби. А министър-председател да е син на партиен функционер от времето на Живков – раздразнено опонирам.

- Ами ела тук тогава. Нашият президент е по-голям комунист и от вашия, и е на 80. А министър-председателят ни е фашист. Живот ще си живееш – усмихва ми се широко Марко и споменава 13 септевмври 2003, когато Берлускони дръпнал тържествена реч в чест на Мусолини.

- Българите имат неизлечим комплекс за малоценност, особено пред чужденци. Докато в Италия хората все още се държат на ниво – не се предавам аз.

- Обобщаваш – казва Марко.

- Сигурно – съгласявам се. Странно, че той е човекът, който защитава България, а аз я нападам, при това доста гневно. Не бива да съм гневен, казвам си наум.

- Слушай, ние в България се гордеем, че сме надхитрили всички. Щастливи сме, когато прецакаме някого. Това може ли да е народ? – питам го спокойно.

- Трябва да те запозная с моите съседи – изстрелва Марко и сменяме темата.

Движим се от север на юг към долината Мингардо, трябва да стигнем до Челле ди Булгерия; ще си говорим с местните за българския произход на това малко италианско село. Марко сочи пред себе си и разказва за прабългарите от времето на Алцек – най-малкият син на Кубрат и брат на Аспарух, – как заселили Апенините в ранното средновековие. Слушам го с удоволствие, той е енциклопедист, който знае безобразно много неща, включително и историята на българите.



В София бързам да се осведомя какво се е случило през последните седмици. Плонж в интернет и научавам, че според новия министър на МВР в България няма грам мафия. Виновни са тия от западния печат и най-вече „Шпигел”, че само ни ковладят.

Прехвърлям се във форумите, за да ме залее вълна от горчилка:

- Защо българският народ спи? Докога ще стоим безмълвни и безучастни? Кога ще започне истинската промяна, която ще върне вярата и надеждата, че все пак не сме ние най-лошите, че не сме безнадежден случай?

- Искам Брюксел да назначи служебно правителство, парламент и съдебна власт, членовете на които да нямат български корени.

- От 7-8 години тотално загубих вяра, че някой ден нещата ще се оправят. Нямам доверие на нито един политик. Чакам с нетърпение детето да завърши 12 клас, за да изляза да работя в чужбина. Б-я отдавна не е държава за интелегентните и възпитанитете хора. Знам, че все още, макар и малко, се намират трезвомислещи, но не знам докога ще устискат. Страхувам се да не ги смачкат духовно и материално. Дръжте се!

- Хората виждат добре и могат да преценяват, но нищо не могат да направят, защото пипалата на мафията са навсякъде. Ако искаме нещо да се промени това е тоталната реформа. Смяна на цялото правителство…

Пускам телевизора. Попадам на предаване, в което водещата си приказва с на пръв поглед интелигентен човек, който, слава Богу, не прилича на орангутан и е трезвен. От разговора на двамата става ясно, че в България има към 10 процента (около 600.000 души), които теглят демокрацията на гърба си и не са престъпници. С други думи възпитани, мислещи, грамотни, „партийно непредставени българи”, които си вършат добре работата и още са живи.

Цели 600.000! Браво! – потупвам радушно телевизора. Ето с кого ще вдигнем едно грандиозно

V КАТО „ВЪРВЕТЕ НА МАЙНАТА СИ”


и ще изметем агентите. Ето с кого ще накараме народа да повярва, че орисията му не е цял живот да бъде нечий слуга. А сетне ще отидем да помагаме на Бепе Грило в Италия – все по-силно потупвам телевизора.

След което сядам да пиша оптимистично писмо на Марко.

Ако цитирате, моля, посочете източника:
http://morningseeker.wordpress.com/2008/10/24/v-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%E2%80%9E%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B8/

http://morningseeker.wordpress.com


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Каня всички Вас, които харесвате моите материали и бихте искали да ми зададете въпроси, всяка събота (от 6 юни до 4 юли) от 17 часа българско време да слушат директно моите политически предавания в интернет радио “ОТЗВУК” – Флорида.
http://www.otzvuk.com
Ваша Паула.

http://paulalightverity.blogspot.com/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27