Автор Тема: Поне две български псувни са свещени изрази  (Прочетена 37833 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #15 -: Октомври 27, 2008, 17:21:24 pm »
Trandev, точно от теб се страхувах.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #16 -: Октомври 27, 2008, 17:39:17 pm »
че, какво, благослявя си човека. Само е забравил да благослови и себе си.

А сега сериозно, не мисля, че има нещо вярно от това.

"Бах'ти", според мен е разговорно видоизменено, също както "Щъ" - ще те, "к'во прайш" - какво правиш и т.н.

"Бах'ти" логично е да идва от "Е*ах ти". Т.е. минало просто свършено време, също както "ядох", "копах", означаващо нещо, което вече си направил.

А "ти" е притежателна частичка, също каквто "Сестра ти", "Леля ти", "Къщата ти" и т.н.

Няма никаква Балхара тука. Просто човека изразява увереност, че е свършил някаква работа, с нещо което е твое (майка ти например).

А миналото свършено време никак не е случайно, защото така създава "рамка", че нещо наистина се е случило, и е било в реда на нещата да се случи. Т.е. че той е бил достатъчно способен, и съдбата е била достатъчно благосклонна да се изпълни.
Нещо като да кълнеш някой, или да благославяш.
Ако вземем пример със скорошната книжка на Хакерите на съновидения, ще видим за пореден път, как ако искаш да задвижиш силите на Мирозданието в своя полза, трябва да имаш определена доза вяра и увереност, че нещо става, ще става, или е станало.
Точно тук минало свършено време идеално пасва, и затова е най-добре да се ползва в благословии или като кълнеш някой.

Дано сте ме разбрали въпреки многословието ..  :D

едит:
сега ми хрумна, че псувните са основно или в бъдеще, или в минало - "***ах ***" или "ще те *** *** "
тук таме се среща и сегашно причастие (не знам дали така се казва) "да те *****"
Благословиите от друга страна са основно само върху последното "да бъде ****", "дано ****"
Що така ? Би трябвало принципите да са общи.
Един вид могат и двете да се разглеждат като заклинателни думи.
« Последна редакция: Октомври 27, 2008, 17:46:34 pm от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #17 -: Октомври 27, 2008, 17:40:26 pm »
А не зависи ли всичко от начина по-който се казва 1 дума ?
"Имало едно време в азия..." тогава е било така, обаче сега някой ако дойде и ви каже щи е*а майката ... няма да почувствате много положителна енергия :)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #18 -: Октомври 27, 2008, 18:00:58 pm »
не вярвам някога това да се е ползвало в положителен смисъл.
Интересно автора взима ли под внимание и сръбския език, които са същ лидери в "благославиите", например - "*ем твою *ичку матерною".
Интересно дали и там смята, че отначало е било в положителен смисъл.

Имаше един руски учен - Протопопов. Той беше разработил доста сериозно есе за междуполовите отношения и връзката им с йерархията между хората.
Той много добре беше обяснил мотива да се псува.
Ето един цитат, но за да се хване още по-добре значимостта на това (значимостта на междуполовите отношения в йерархията при хората), ще трябва да се прочете есето изцяло:
Цитат
21. За доблестта и унижението

Както вече споменахме, броят на съвокупленията е най-яркия количествен критерии за ранга, при което самката обикновено допуска високоранговия самец, признавайки по този начин своя по-нисък ранг. Ето защо съгласието за сексуален акт е един от най-явните знаци за признаване на своята подчиненост. Ето защо и разговорите за секс сред мъжете често имат характер на самохвалство и на презрение към жените, а сред поручиците и не само разговорите. Съставната част на псувните „Да те …а“ има за цел именно прякото унижаване на събеседника. Въпреки, че какво толкова унизително може да има в един естествен физиологичен акт? За своеобразна доблест се счита стремежът да унизиш другите, защото колкото и тъжно да е, унижаването на околните е един от най-широко разпространените начини да повисиш своя собствен ранг.

есето тук:
http://www.geocities.com/protopop_1999/tlb.html
Анатолий Протопопов
"Трактат за любовта, как я разбира ужасния досадник"
(но временно не отваря)
има го и тук:
http://www.chitanka.info/lib/text/2153/0
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #19 -: Октомври 27, 2008, 18:07:14 pm »
Цитат
"Бах'ти" логично е да идва от "Е*ах ти". Т.е. минало просто свършено време, също както "ядох", "копах", означаващо нещо, което вече си направил.

Абе неразбрахте ли че няма  нищо ама нищо общо с това а идва от бакти и к преминава в х - За Бакти йога да сте чували нещо ? И нея ли ще я прекръстите ?

buden

  • Гост
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #20 -: Октомври 27, 2008, 20:05:13 pm »
А как са измислени? Целенасочено ли?
Да.
 
Цитат
Абе неразбрахте ли че няма  нищо ама нищо общо с това а идва от бакти и к преминава в х
От темата се разбира, че Ева и Бакти са Майките - посочени са логични обяснения. Ако има и някой на който му е толкова интересно, че да се наеме да разследва случая. Да отиде на място в тези селца, да чуе със собствените си уши споменатите благословии и след това да потвърди и сподели информацията ще е още по-добре.
Според мен обаче думите не са измислени ей така, както едно време в една анимация ни казваха как била измислена музиката - един първобитен изтървал камък на крака на друг, той изпищял и ето ти първата нота. Сещате ли се как се казваше това филмче, че съм забравил? "Имало едно време" или нещо подобно беше.

Ако приемем, че произнасянето на думите произлиза от звуците, с които се е общувало преди и изписването им от рунческите знаци - не виждам как днешните думи ще са случайни. Според мен основните думи и изрази са целенасочено създадени.

Ако думите нямаха смисъл сами по себе си, то тогава за какво са ни - сега щяхме да си общуваме чрез телепатия.
Ако приемате, че рептилите са ни обърнали всичко с краката нагоре. Защо да не приемете, че е имало личности сред нас, които са позакърпили положението след тях.
 

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #21 -: Октомври 27, 2008, 22:24:12 pm »
Да.

За мен "да" или "не" не значи нищо. Чакам си обяснението. Явно си бил там когато са измисляни думите и се е решавало на "водата" да се вика "вода", а не "стол". Та?

buden

  • Гост
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #22 -: Октомври 27, 2008, 22:52:17 pm »

Цитат
Според мен обаче думите не са измислени ей така, както едно време в една анимация ни казваха как била измислена музиката - един първобитен изтървал камък на крака на друг, той изпищял и ето ти първата нота. Сещате ли се как се казваше това филмче, че съм забравил? "Имало едно време" или нещо подобно беше.

Ако приемем, че произнасянето на думите произлиза от звуците, с които се е общувало преди и изписването им от рунческите знаци - не виждам всичките днешни думи ще са случайни. Според мен основните думи и изрази са целенасочено създадени.

Ако думите нямаха смисъл сами по себе си, то тогава за какво са ни - сега щяхме да си общуваме чрез телепатия. Ако приемате, че рептилите са ни обърнали всичко с краката нагоре. Защо да не приемете, че е имало личности сред нас, които са позакърпили положението след тях.

Е в крайна сметка кой от нас е бил там? Предполагам, че създаването на един език е отнело повече от един човешки живот.
Спред мен едното не отрича другото. Ако едни думи са измислени ей така, то други може и да съответстват на нещо си.
Определено не съм привърженик на библейското "В началото бе словото". Друго е било в началото.
И все пак? Толкова ли сме били зле та да деградираме от телепатия до днешните форми на общуване?

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #23 -: Октомври 28, 2008, 00:28:38 am »
С риск да тръгнем в друга посока, някой знаеше ли как се казва науката която изучва произхода на езиците. Става въпрос именно за това как една дума се решава да именно по този начин, а не друг.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #24 -: Октомври 28, 2008, 00:33:16 am »
За телепатията:
Това за телепатията засега са предположения.
А и дори да е имало телепатия, може и да е била само за 100-200 основни понятия. (яде ми се, е*е ми се, се*е ми се, идва мечка, бягай, гладен съм, кво ше ям, и пр.)

Може нивото на телепатията да не стигало да кажеш:"На чичо ми свекървата, снощи се напи и хвана диабет."
или "Тоалетната ми хартия свърши и сега ще трябва да ползвам буркан с вода, както е правил Мохамед"

 Т.е. и сега при някои животни има телепатия, ама е на много примитивно ниво. Не се знае на какво ниво е била при хората. Още малко и писането на хартия ще го изкарате дяволско творение (както са правели в някои общества навремето).

За "бахти":
Освен това много често вместо "бахти" се ползва "ибахти" или "иии ибахти", или "йебахти", което е горе долу същото.
С предположението, че идва от "Е*ах ти" доста се връзва.
Ама с богинята "Бакти" не виждам как. Просто не видждам просто и разумно обяснение.

Тези ругатни със сигурност ги има и на други езици. И там ли се обръщат хората към "Бакти" или си ползват другата дума? И ако е така, защо!
Какво ще да е обяснението там, при другите езици? Не е ли логично обяснението да важи за всички, или поне повечето езици?

А какво ще кажем за псувни дори и на български, където глагола не е "бахти", а например "да ти го на*кам". Някак теорията за сексуалния характер на псувните пасва много повече и много по всеобхватно.

Ето една интересна статия по този въпрос на български тук:
http://frognews.bg/Frog/index.php?option=com_content&task=view&id=5270&Itemid=297
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

buden

  • Гост
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #25 -: Октомври 28, 2008, 00:54:17 am »
Как Бакти и Ева преминават в Бахти и Еба има обяснение.

За К-то как преминава в Х правя аналогия с азиатския начин на произношение.

За В-то как преминава в Б намирам обяснение с латиноамерканците и тяхното произношение.

Но как е тръгнало всичко???

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #26 -: Октомври 28, 2008, 01:07:17 am »
Тези ругатни със сигурност ги има и на други езици. И там ли се обръщат хората към "Бакти" или си ползват другата дума? И ако е така, защо!
Какво ще да е обяснението там, при другите езици? Не е ли логично обяснението да важи за всички, или поне повечето езици?
Не, не е логично. Не забравяй, че Бактрия /Балхара/ е държава на българите, а Балх е столицата, която е била твърде известна на целия тогавашен свят. Никак не е чудно и е било съвсем нормално, предполагам, тогава да се е употребявал изразът  "Балх е майката" в израз на почит.
А това, че този израз на почитание се е изродил в една от днешните български псувни ... е, животът не един път си е правил шеги с нас, а може и да има някаква обяснима причина.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Re: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #27 -: Октомври 28, 2008, 02:22:09 am »
За мен мръсните думи са си мръсни думи, без значение какво значение са имали в миналото и какъв е бил начинът им на изговаряне, за да бъдат благословия. Нали се гледа настоящият момент. А в сегашното общество това са си нецензурни думи, с които не забелязвам хората да се разтоварват. А чисто и просто днес такива вулгарни изрази за съжаление се използват от хора с най-много отрицание в себе си (акохолици, с престъпни наклонности, с арогантно поведение и т.н).

хадзапи, я питай Баба си или Дядо са за тези "мръсни думи" и ще откриеш...че никога не са ги използвали преди комунистическо, а са ги НАПРАВИЛИ МРЪСНИ ПРЕЗ КОМУНИЗМА! При старите ще срещнеш само "спане", 'Заедно", "заживели като мъж и жена"...както направиха и с мног СВЕЩЕНИ Български изрази и думи - обявиха ги за турски и ОСОБЕНО след 1984 успяха да ги изчистят от Българския език.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #28 -: Октомври 28, 2008, 06:00:45 am »
Аз пак да питам:
Как са дошли псувните на сексуална тематика в другите езици - английски, френски, немски, руски, сръбски, и всички останали?
И кога?

Как така цял свят псува на майка и на какво ли не още, само ние казваме "Балх му е майката" и се обръщаме към някакъв митичен град?

Има си сериозни статии в нета и там псувните са разделени на - физиологически(към тях и сексуални), религиозни, расистки, и за възраст.
Това важи за целия свят и всички езици, и то от доста дълбока древност.

Как така изведнъж от всичките псувни на бг и от всичктие псувни на други езици, точно тая се различава по тематика?
Простото обяснение обикновено е вярното, бръснача на Окам, не помните ли?
Как може глагола "е*ах" да произлиза от Балх при положение, че това е миналото време на глагола, а не инфинитива, и то в първо лице свършено време?
Защо не са го приели за инфинитив?

Както и да е, преставам да пиша по тая тема.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Поне две български псувни са свещени изрази
« Отговор #29 -: Октомври 28, 2008, 09:14:30 am »
С риск да тръгнем в друга посока, някой знаеше ли как се казва науката която изучва произхода на езиците. Става въпрос именно за това как една дума се решава да именно по този начин, а не друг.

лингвистика

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27