Автор Тема: Пътища към Спасението и начини за постигането Му  (Прочетена 34014 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #15 -: Август 17, 2007, 11:01:07 am »
Нека ви попитам: можете ли да се освободите от ума си винаги, когато пожелаете? Знаете ли къде е копчето, с което се изключва?
Тоест съвсем да престана да мисля? Не, не мога, освен може би за миг-два.
В такъв случай вашият ум ви използва. Вие се отъждествявате с него несъзнателно, затова дори не знаете, че сте негов роб. Това е почти същото като да сте обсебени, но без да го знаете, и смятате себе си за това, което ви е обсебило. Свободата започва от осъзнаването, че не сте това, което ви е обсебило - не сте мислещият. Ако знаете това, ще можете да го наблюдавате, В момента,
-------------------Вие     не     сте     Вашият     ум-------------------
в който започнете да наблюдавате мислещия, се задейства по-високо ниво на съзнание. Започвате да осъзнавате, че отвъд мисълта се крие цяло царство от интелект, че мисълта е само мъничка част от него. Осъзнавате също, че истински важните неща - красотата, любовта, творчеството, радостта, вътрешния мир - се раждат отвъд ума. Започвате да се пробуждате.


Екхарт Толе, "Силата на настоящето"
« Последна редакция: Август 17, 2007, 11:14:01 am от Xpuctoc Muxaul »

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #16 -: Август 17, 2007, 11:33:04 am »
Жертва, жертва, жертва! Да направим равносметката... Откажете се от това да бъдете жертва. Открийте нови източници на забавление. Освободете се от този мисловен шаблон, за да могат да се открият нови хоризонти за развитието ви – толкова широки, че дори не можете да си ги представите, нито да ги разберете. Позволете на старото да си отиде, за да се освободи място за новото. Никой не може да го направи вместо вас. Никой не може да ви “спаси” от самите вас. Никой не чака да спасява тази планета. Само вие можете да промените нещо. Само вие можете да спасите тази планета. Направете го!

Janet Swerdlow, “Belief Systems Shattered”

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #17 -: Август 17, 2007, 12:00:21 pm »
Доста дълго се чудих какво ме дразни в тази тема...всъщност "дразни" не е точната дума, по-скоро се чудех какво е това, което ми звучи странно. Оказа се, че го има още в заглавието-Спасението. Защо спасение, за кого? За хората ли или за Земята?
Да де, да се спасим от влиянието на ума и след това да се слеем с Бог/Ум  laugh Ако от един ум отида в друг, то каква ще е разликата освен в мащаба? Освен това още преди да се родя лично аз съм заложил своя ум,  който да използвам за целите си. Друг е въпросът, ако реша в един момент този свой ум да го променя пак за своите си цели и точно това се случва. Значи става дума не за спасение и унищожение, а за трансформация в резултат на моя личен и свободен избор.
Освен това да кажа, че не умът взима най-важните решения, а висшият Аз и като пример веднага мога да дам една годишнина, която вчера се навърши. На 16 август 1987 се проведе т.н. Хармонична Конвергенция (това според Крион), на която именно нашите истински същности, а не ние като хора с нашите умове и съзнание взеха решение за развитието ни 25год. напред.
Така че-споко, както се казва  :) всичко е под контрол и то от страна на когото трябва.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #18 -: Август 17, 2007, 12:25:35 pm »
Доста дълго се чудих какво ме дразни в тази тема...всъщност "дразни" не е точната дума, по-скоро се чудех какво е това, което ми звучи странно. Оказа се, че го има още в заглавието-Спасението. Защо спасение, за кого? За хората ли или за Земята?

Хубави въпроси, браво. Щом те "дразни" значи всичко е наред. Проблем щеше да има, ако нищо не те дразни. Спасението е от зависимостите ти, ти си зависим от много неща и дори не знаеш какви са те. Докато това е така всякакви опити да си изясниш какво би било ако не си зависим и какъв е смисълът няма да са успешни. Но ако си доволен от сегашното си положение изборът е твой. Аз не вдигам въстание, събиран на едно място всичко, което така или иначе вече е казано, за да е лесно достъпно.

Да де, да се спасим от влиянието на ума и след това да се слеем с Бог/Ум  laugh Ако от един ум отида в друг, то каква ще е разликата освен в мащаба?

Въпросът го задаваш от позицията на жертва и на същия ум, от който се чудиш дали има смисъл да излизаш. Имаше ли смисъл да минаваш от първи клас до последния през всички тях последователно в училището? На какъв език щеше да си зададеш въпросите ако не го беше направил?

Освен това още преди да се родя лично аз съм заложил своя ум,  който да използвам за целите си. Друг е въпросът, ако реша в един момент този свой ум да го променя пак за своите си цели и точно това се случва. Значи става дума не за спасение и унищожение, а за трансформация в резултат на моя личен и свободен избор.

Разбира се, че всичко си приел предварително. Това не значи, че не можеш да въвеждаш корекции по пътя. Избор винаги имаш. Въпросът е дали си доволен от живота си. Като си си взимал предварителните решения ти знаеше ли какво ще изпитваш тук когато преживяваш последиците от тях? Ако всичко си знаел защо си тук бе Миро? Никой не говори за унищожение. Ако друга дума ти харесва повече ползвай нея, няма проблеми. Важен е смисълът. А това, че в откъсите се повтаря идеята за ума е отделен въпрос.

Освен това да кажа, че не умът взима най-важните решения, а висшият Аз и като пример веднага мога да дам една годишнина, която вчера се навърши...

А какво прави ума тогава? Слуша и изпълнява ли? Ти като трябва да вземеш важно решение Висшия си Аз ли питаш? Винаги ли? И откъде знаеш че това е Висшия ти Аз а не ума ти? Ами тогава ако той всичко решава вместо теб ти за какво си тук?

Така че-споко, както се казва  :) всичко е под контрол и то от страна на когото трябва.

Няма такъв контрол бе Миро, ти не чете ли горе какво казват хората - кой те контролира теб, Висшия ти аз ли или светлите сили, които ще спасят и теб и планетата? Защо се осланяш на някакви неведоми спасители различни от теб? Ти виждал ли си се с тях, познаваш ли ги, имаш ли споразумение с тях, какво са ти обещали те и защо смяташ че ти мислят само доброто?
Горните ти въпроси ума ти ли ги зададе или Висшия ти Аз?  ;)

В този форум има твърде много теми, в които се описва надълго и нашироко колко сме зле и как нямаме никакви шансове. Затова се появи и тази тема.  :)
« Последна редакция: Август 17, 2007, 13:04:11 pm от Xpuctoc Muxaul »

milenski

  • Гост
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #19 -: Август 17, 2007, 13:03:58 pm »
Темата е чудесна! Поздравления на автора за идеята и за труда!
Само дето и на мен заглавието ми се наби в очи.
Стига вече с това спасение... Кой, кого и от какво ще спасява  :-\
Самата дума отново насажда манталитета на жертва - щом ще се спасяваш, значи си потърпевш, страдаш и т. н.
Да не говорим, че с колкото хора е ставало въпрос за Спасението, всеки си го разбира по своему. В повечето случаи се възприема като спасение на егото, което просто няма как да стане, каквито и въртели и шашми да прави човек.
Да си призная, не се сещам за по-подходящо заглавие на темата обаче. А и така или иначе всеки ще си открие в нея онова, което търси. Аз също  ;)
Още веднъж, горещо благодаря на автора. Ще следя развитието с интерес.  :)

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #20 -: Август 17, 2007, 13:19:35 pm »
Стига вече с това спасение... Кой, кого и от какво ще спасява  :-\
Самата дума отново насажда манталитета на жертва - щом ще се спасяваш, значи си потърпевш, страдаш и т. н.

Спасението е от "манталитета на жертва". Всеки сам ще спаси себе си от манталитета на жертва, никой не може да направи нищо друго. Това е една от основните причини, другото са следствия. Още в първия цитат се каза, че ако няма жертва няма и потисник. Престанете да сте жертви и няма да имате потисник. Търсете общото в тия мнения, не се хващайте за думата, не съм имал и нямам време да изкусуря всичко, дори и да искам, правя го в движение, спонтанно става, не търсете под вола теле, всички тук сте будни. Общото е чуждото устройство в нас и любовта. Толкова много и все известни имена стигат до сравнително еднакви изводи, това едва ли е случайно, пък нека да дразни, това е добър знак. Ако не дразни няма да обърнете внимание.

milenski

  • Гост
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #21 -: Август 17, 2007, 13:31:35 pm »
Общото е чуждото устройство в нас и любовта. Толкова много и все известни имена стигат до сравнително еднакви изводи, това едва ли е случайно ===

Ми не е случайно - то "чуждото устройство" едва ли е custom made - наръгали са го еднакво на всички и после как няма да мислят еднакво  :P
Бъзикам се, де, малко майтап да стане, че като почна да чета за любов и висши азове, ми настръхват гърбиците чак до деветото коляно  ;D

От всичко прочетено дотук, най-кратко, точно и ясно го е казал Далай Лама -

Вътрешната свобода е условието за външна свобода.

Но и другите са се справили добре  8)  :P



Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #22 -: Август 17, 2007, 15:37:31 pm »
Леле, Xpuctoc Muxaul, как само си ме разпарчетосал...  :D  Шегичка  ;)

Няма да правя анализ на твоя коментар, защото рискувам да сгреша, както ти грешиш в 90% от изводите си за мен. Ще си позволя само едно нещо да разчепкам:
Цитат
Няма такъв контрол бе Миро, ти не чете ли горе какво казват хората - кой те контролира теб, Висшия ти аз ли или светлите сили, които ще спасят и теб и планетата? Защо се осланяш на някакви неведоми спасители различни от теб?
Изобщо не се чувствам жертва на нещо или някой.
Не призовавам никого да ме спасява от каквото и да е.
Няма разлика между моят висш Аз и Светлите, за себе си аз съм Светъл.
Контрол (ако това е точната дума, макар че се съмнявам) върху мен като човек може да има само и единствено моята истинска същност.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #23 -: Август 17, 2007, 15:51:20 pm »
Няма разлика между моят висш Аз и Светлите, за себе си аз съм Светъл.

"Светъл" и "тъмен" не е ли също толкова крайно, колкото "добър" и "лош"? Като си само "светъл" балансиран ли си? Анализите са излишни. Питай пак Висшия си Аз дали е само от "Светлите" или не се интересува от полярности изобщо. Едно друго нещо се занимава с полярности, но теб то не те контролира, както личи от поста ти, за което те поздравявам.  :)

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #24 -: Август 17, 2007, 17:34:23 pm »
Ама нали сме си приказвали и друг път, че тези понятия са земна измишльотина и ги използваме за по-нагледно.  :D  Айде вместо "светъл" да кажем съзидателен, творящ и да отбележим, че в процеса  на Творение има и трансформиране, което ние, хората, за по-нагледно му викаме разрушаване(унищожаване). Сега се надявам, че полярността, която виждаш в мен е малко по-балансирана   :)
Приемам леката ти ирония като опит за по-весел разговор   :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен moridin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 69
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #25 -: Август 17, 2007, 19:45:30 pm »

  Поздравления за темата...Цитирал си всички по известни корифеи на свободата  :) Така, че малко ми е трудно да намеря от друг цитат...ама ще видим  :)

   Иначе ми е занимателно друго . Туй чудо е като един пъзел, а ние отделните частички от него . Всяка частичка си има ръбчета и тн и може да пасне с друга определена в общата картина. Значи излиза, че не всеки път на спаение ( ако приемем, че всички са качествени), води до успех и до напасване на отделните части ...

  Хубаво е, че я има темата, понеже повече хора ще могат да припознаят свойта частичка и ако я харесат да задълбаят  в самия път.

  Колкото за жертвите и манталитета им.... Да видим, я си помислете за възможно най-гоемия непукист на земята, оптимист и въобще положително настроен човек. Най-много да постигне позиция на звезда и милиардер. Принципна разлика обаче в духовно отношение такъ човек няма да има от нас.

  Всички сме прецакани и ако не го знаем и не си го признаваме, въобще не може да стъпим на пътя.

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #26 -: Август 17, 2007, 23:00:29 pm »
Един мой любимец  ;)

За свободата
 ТОГАВА ОРАТОРЪТ му рече:
 - Кажи ни за свободата.
 А той отвърна:

 - На градските порти и край вашите огнища съм ви виждал да се изтягате и да се кланяте на волността си,
 както роби се кланят пред тирана и го прославят, макар да ги затрива.
 Да, дори в сумрака на храма и в сянката на крепостта съм виждал и най-волните сред вас да носят свободата си като ярем и пранги.
 И моето сърце кървеше в мен; защото можете да бъдете свободни само когато дори желанието ви да сте на воля стане за вас хомот и когато престанете да говорите за свободата си като за цел и крайно достижение.
 Защото ще сте истински свободни не когато в дните ви липсва грижа, а в нощите ви - нужда или скръб,
 но когато всички те опасват живота ви и въпреки това вие се издигате над тях, голи и необвързани.

 Но как ще се издигнете над дните и нощите си, ако не строшите веригите, с които в утрото на своето съзнание сте оковали часа на своето пладне?
 И наистина, това, което наричате свобода, не е ли най-яката от веригите ви, макар брънките и да сияят на слънцето и да ви заслепяват?

 И какво ще трябва да захвърлите, за да станете свободни, ако не част от себе си?
 И ако тогава трябва да отхвърлите несправедлив закон,
 то този закон е бил написан със собствената ви ръка на вашето чело.
 Не ще можете да го изличите, дори да изгоряхте всички кодекси или да умиете челата на съдиите си с всичката вода на морето.
 И ако трябва да свалите от трона някой деспот, първо разрушете трона му, издигнат вътре в самите вас. Защото как би могъл тиранът да владее над гордите и свободните, освен ако в собствената им свобода няма тирания и в собствената им гордост - срам?
 И ако трябва да отхвърлите грижа, тази грижа сте си я избрали вие, никой не ви я е стоварвал на гърба.
 И ако трябва да се отървете от някакъв страх, този страх е заседнал в сърцето ви, не е в ръката на оногова, от когото се боите.
 Истина ви казвам, всички тия неща се спотайват във вас в постоянно единение - желаното и страховитото, отблъскващото и лелеяното, преследваното дълго и със страст и онова, което не можеш да избегнеш.
 Тия неща са вътре във вас като светлини и сенки, сдвоени, слети.
 И когато сянката избледнее и престане да е сянка, светликът, който е останал, става сянка на друга светлина.
 Така и вашата свобода - отърси ли веригите си, самата се превръща във вериги на друга, по-голяма свобода.




П Р О Р О К Ъ Т
Джубран  Халил  Джубран


- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #27 -: Август 17, 2007, 23:32:26 pm »
От Учителя Петър Дънов:


Всички хора като души са живели във Великото Все­мирно Начало и са излезли от него. С излизането си от този Първоизвор на живота те са прекъснали връз­ката си с Него, вследствие на което са загубили сво­бодата си.
Освобождение има само когато изпълниш волята на Твореца, движещ Еволюцията. Не я ли изпълниш — няма освобождение.
Творецът не си служи с насилие. Веднъж: дал Сво­бода на човека, той го оставя свободен да изпълнява великите закони на битието. Изпълнява ли ги, ще бъ­де свободен, не ги ли изпълнява, само се ограничава и лишава от дадената му Свобода.
Свободата не може със закон да се налага. Свобо­дата принадлжи само на Божествения Свят. Тя не е качество дори на Ангелите. Единственото Същество в света, което е свободно, това е БОГ. И Ангелите не са свободни.
Не си свободен да живееш както искаш. Това, кое­то мнозина считат за Свобода, не е никаква Свобо­да. Истинската Свобода разбира разумни отношения между живите същества, които не нарушават ин­тересите помежду си.
„Не съм ли свободен да постъпвам както искам?"-пита човекът.
„ Свободен си, но ще носиш последиците на своята свобода."
Свободата е вътрешно качество на човека. Човек може да е в затвор и пак да е свободен, той може вън­шно да е свободен, а вътрешно ограничен. Богатият външно може да е свободен, а вътрешно ограничен.
Свободата се проявява в доброволното и съзнател­но ограничаване.
Свободата подразбира разумно ограничаване. Са­мо разумният човек може да бъде свободен.
Свободен човек е онзи, който има познания и умее да ги прилага.
Чрез търпението човек придобива Свобода. Само търпеливият човек може да бъде свободен и, обрат­ното, само свободният може да търпи. Свободата и търпението вървят паралелно.
Как може човек да придобие свободата си? Чрез съзнателна работа върху себе си сам да извоюва Сво­бодата си. Свободата, която човек търси, не може да дойде отвън. Свободата иска знание, а знанието се постига с потене.
Човек не може да придобие Свобода, ако не е въз-любил Истината, ако не я е придобил. Истината трябва да бъде главната цел в живота. Намерите ли този принцип в себе си, вие ще бъдете свободни. Вън от Истината Свободата не съществува.
Свободата се добива само по Закона на Мъд­ростта, Свободата се пази само по Закона на Мъдростта.
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Eon

  • Гост
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #28 -: Август 18, 2007, 00:10:09 am »
Тооо какво да ви кажа... свободата ние си я ограничаваме май... никой не ни е виновен, дет се казва по-горе (май се спомена) ако си свободен вътрешно, ще си и такъв външно... тъй че...

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Пътища към Спасението и начини за постигането Му
« Отговор #29 -: Август 18, 2007, 00:27:55 am »
Това за спасението ми звучи като:Нека да станем по-добри.
Все едно съм се родил лош т.е. дефинирайки едното директно пораждаш и другото.Човек трябва да внимава с тези неща.От какво да се спасявам? Никой не ме е вързал.

Всъщност свобода като състояние няма.Важното в това понятие ,е че е абстрактно,и то поражда абстрактна цел.Ето това е важното абстрактната цел.Много хора от мързел обичат да дефинират свободата си чрез нещата които харесват.Но всъщност това е едно удобно местенце с неща които харесваме.Човек не трябва да бърка пътят си с това да прави това което му харесва.Нещата които ни харесват са просто неща които ни харесват.Почивка за духът в удобно за нас време.Да правиш това което трябва вече е път- най-малкото трябва да вървиш по него.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27