Автор Тема: Без заглавие  (Прочетена 4597 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Без заглавие
« -: Май 29, 2007, 20:41:28 pm »
Позволявам си да прекопирам тук, защото темата е от клуб Философия на дир.бг
Странна тема, няма никакви доказателства, че не е шега, провокация или нещо недобросъвестно, прекаляване с Матрицата или и аз незнам.
Ето я и нея:

Искам да ви попитам като Философи ,каквито смятам че сте,относно едно мое преживяване преди доста време.
Тренирам бойни изкуства близо 20 години и винаги съм смятал че техниката и скороста на изпълнение е върхът на бойните изкуства.НО....преди време се сблъсках с нещо,което не мога да си го обясня и до сега и затова искренно се надявам, вие да можете да ми го обясните.
"Когато бях на около 16години имах едно преживяване(случка) което обърна представите ми относно живота въобще.Случката се разви през една лятна ваканция в моето село,когато изпращах едно момиче до тях , късно през ноща .На връщане ме пресрешнаха трима цигани.Единият от тях се заяде с мен и докато се усетя ме удари с юмрук в главата,бях неприятно изненадан и имайки ,че са повече от мен ,аз им казах че са трима и им признавам ,че могат да ме набият.Но явно това още повече ги настърви и отнесох още един удар в лицето.След като разбрах че мърдане няма и нещата са сериозни си казах следното-За какво съм тренирал бойни изкуства ?.Това ме мобилизира и тогава твърдо реших ,че трябва да се защитя.Тогава се отпуснах,застанах в боева стойка и си представих(настроих) ,че бияча срещу мен е моя опонент от тренировките, където се учехме да отбиваме най различи удари. И от тук нещата станаха много странни,когато той замахна с дясната ръка към мен.Неговото движение беше толкоз бавно в времето,сякаш той замахваше едва,едва като на забавен кадър,при което аз не усетих никаква агресия в неговото движение.Отбих неговата ръка(удар) в края на неговото движение и за моя още по голяма изненада,установих че, аз се движа съвсем нормално за разлика от него.Когато blockирах неговият удар,усетих неговото тяло(мисъл),т.е когато малко си мръдна палеца на своя десен крак, аз усещах това негово помръдване ,чрез допира с неговата ръка.Имах усещането , че аз съм в неговото тяло,че аз съм част от неговата съшност. Когато blockирах неговият удар,усетих как неговото ляво рамо се изнесе леко напред,след това се върна назад,след което пак се изнесе напред и замахна с своята лява ръка да ме удари.Това второ движение(удар)също едва,едва се движеше бавно в пространство към моята глава и когато пак blockирах ....мойто движение се различаваше от неговият удар.Цялата тази ситуация като време и движение за моя противник или някои страничен наблюдател можеби е протекла за по малко от секунда(доказано е че за една секунда може да се възпроизведат около 6 ударни движения),докато за мен нещата бяха съвсем различни.Когато първият път замахна да ме удари,неговото движение се движеше в пространството до момента преди да го отбия за около 10-12 секунди + второто негово движение за около 15 секунди = 25-30 секунди.Аз съм човек -практик и ако някой ми разкажеше нещо подобно,без аз да съм го преживявал,със сигурност бих му се измял и да го обява за луд,но от това мое преживаване започнах да гледам на света по съвсем друг начин и от тогава до сега се опитвам да си отговоря:-какво всъшност стана тогава ?,как може времето да тече различно(забавено).Какво представлява тази тайнствена и загадъчна сила ?.Как може да се контролира ?.
Някой от вас,може ли да ми каже ..................Каква е тайната на ВРЕМЕТО. ..

[email protected]


http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=filosofiq&Number=1938653658&page=0&view=collapsed&sb=5

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Без заглавие
« Отговор #1 -: Май 29, 2007, 22:21:55 pm »
Ооо, тука си мисля, че трябва да се намеси Жоро, тъй като той е по - навътре в тази част от бойните изкуства.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Без заглавие
« Отговор #2 -: Май 29, 2007, 22:42:12 pm »
Цитат
Ооо, тука си мисля, че трябва да се намеси Жоро, тъй като той е по - навътре в тази част от бойните изкуства.

Мисля, че не става дума за само бойните изкуства, а по-скоро за времето и възможността да имаме някакъв вътрешен контрол над него във върховни моменти (може и да не зависи от нашият контрол... тук не знам).
Защо мисля така? Защото имам подобен случай, но не е свързан с бойни изкуства, а с нещо много различно.
Когато малкият ми син беше на 1 годинка, при сваляне на лятната му количка  от влака на гарата, коланчето  не  е било закопчано добре. При свалянето  още от най-горно стъпало, детето се измъкна от количката и на забавен кадър  видях как полетява надолу към мраморния перон. Всичко беше някак много, много бавно  -  падането и претъркулването, удрянето и притичването  на хората наоколо,  всяко движение  беше забавено. Най-хубавото и странно е, че  въпреки огромната опасност, нямаше никакви последствия за детето, с изкюлчение на един хематом и доста притеснения от наша страна. Та така видяла съм с очите си такова забавяне на времето в реална кризисна  ситуация и наистина мога да кажа, че е изключително странно и трудно обяснимо състояние.
« Последна редакция: Май 30, 2007, 06:58:46 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Без заглавие
« Отговор #3 -: Май 30, 2007, 19:38:48 pm »
Ще си позволя да се вмъкна в темата тъй като разбирам от бойни изкуства и време и напълно разбирам за какво говори човека.
Факт е, че времето е изкуствено измерение(Поне за мен). В един такъв критичен момент всеки човек, който е тренирал поне няколко години някакво бойно изкуство би реагирал по абсолютно същия начин, но разликата в случая е, че пича се е абстрахирал временно от закостенялата си представа за време. Осъзнал е, че времето не тече или поне подсъзнателно се е усетил. Изключил си е част от бариерите в съзнанието, които ние(хората) така усилено поддържаме само и само, за да можем да възприемем света,както ни се иска, а не какъвто е. Проблема в цялата ситуация е, че после идва момента на дисбаланс - завръщането на бариерите. В такъв момент обикновено на мен(а и на повечето хора вероятно) ми се гади адски много, тъй като се боря с противоречието на спомена ми за това, което се е случило и възвърнатата ми представа за времето. Много е неприятно. Но ща, не ща свикнах!
Голяма галимация е това с врмето и ми е доста трудно да го напиша, така че извинявам се ако поста ми е малко невъзприемаем на моменти. В близко бъдеще пак ще има включване, защото темата е една от любимите ми.
[/U

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Без заглавие
« Отговор #4 -: Юни 01, 2007, 15:35:01 pm »
Даам повишаването на възприятието е много хубаво нещо,особено като почнеш да възприемаш нерщата в Булет-тайм.
 А Габаро времето е същото като дълбочината и височината-измерение.
 
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Без заглавие
« Отговор #5 -: Юни 01, 2007, 17:14:27 pm »
За мене има само едно интересно нещо. Как протича цялата сценка от гледна точка на този, който си вижда времето "нормално". Не би ли било логично от негова гледна точка тогава другия да се движи направо светкавично ? Ако за "спирашия времето" ситуацията може да се опише като приятно  изненадваща, за другия би следвало да е кошмарна. Той няма да има логично обяснение за ставащото. Най- вероятно би побегнал при такава ситуация. Но аз имам съмнения че и от двете гледни точки се е случил този феномен. Може би това  е личното усещане на ситуацията за единия участник, но не и за другия.
« Последна редакция: Юни 01, 2007, 18:13:01 pm от Alien »

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Без заглавие
« Отговор #6 -: Юни 01, 2007, 18:04:04 pm »
Красота:) Това, което се е случило на човека, е част от Пътя на майстора. В един древен трактат за нинджите се казва: За истински посветения боец, думите "изведнъж" и "изневиделица" са безмислени....
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Без заглавие
« Отговор #7 -: Юни 01, 2007, 21:51:32 pm »
Принципно ми се струва възможно, нали не смятате, че всички познати форми на живот и още повече непознатите имат еднакво усещане за време?

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Без заглавие
« Отговор #8 -: Юни 02, 2007, 20:36:48 pm »
Всичко е субективно, най-вече времето (което не съществува). Наблюдаващият няма нищо общо с преживяването на преживяващия.

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 542
Re: Без заглавие
« Отговор #9 -: Юни 02, 2007, 23:04:42 pm »
Мисля , че в  теорията на относителността и  една от книгите  на Зеланд (  Пространство на варианти ) се разглеждаше  явлението    " забявяне на времето ".

- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Sikozu®

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
  • Resistance is futile. You will be assimilated.
    • Aur0ra
Re: Без заглавие
« Отговор #10 -: Юни 02, 2007, 23:46:07 pm »
След като дълго време си тренирал нещо, което изисква бързина, след това представата ти за време се променя. И аз съм имал bullet time и е доста приятно усещането 8)  Това явление е свързано единствено с възприятието за време(по-скоро за движение, тъй като времето е просто мерна единица) ..главната заслуга си остава на нервната система разбира се ;)
Тъп съм не ме слушайте.

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Без заглавие
« Отговор #11 -: Юни 03, 2007, 15:00:17 pm »
всичко според мен опира то тренинг на сетивата и тялото.
това не се получава само от бойните изкуства, ами и от всяко друго нещо.
дори ходенето по планина.
просто тои има тренинг, знае какво се случва, сам казва че се е настроил като по време на тренировка, където цялото ти внимание е върху движенията.
съсредоточил се е в противника си, и просто е осъзнал движенията. :)
когато муха прелети около вас, виждате няквъ замазан обект да преминава, но ако почнете да я следите с око, всичко друго губи фокус освен мухата ;)

Неактивен Scorpion

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re: Без заглавие
« Отговор #12 -: Юни 04, 2007, 01:41:48 am »
А какво бихте казали за тези, за които времето лети и особено в някои моменти с невероятна бързина, даже сякаш прескача цели интервали, при това при напълно пасивни състояния ?
Danko http://enkade.blogspot.com/  Най-голямата властта е тази да властуваш над себе си, най-голямата

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Без заглавие
« Отговор #13 -: Юни 04, 2007, 11:04:19 am »
Всичко е субективно, най-вече времето (което не съществува). Наблюдаващият няма нищо общо с преживяването на преживяващия.

Май тук се крие отговора :) Аз лично имам съмнения за пасивността на преживяващия...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Без заглавие
« Отговор #14 -: Юни 04, 2007, 12:34:51 pm »
Аз пък не съм съгласен с Хоръс, че времето не съществува. По-скоро нашето разбиране за същността му не е правилно.  ???
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27