Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174382 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alegria

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Re:За Егото
« Отговор #465 -: Май 16, 2010, 12:50:16 pm »
Здравейте, 

много приятен и ценен форум!  :yes:

      Хайде  вместо  да  се  дърляме  да  уточним  дефиницията:  Що  е  то  Его!!!

Аз харесвам кратките и "плътни" определения, които стрелят право в целта ( :---) т.е. след като ги чуя/прочета изпитвам някакво по-особено(приятно) чувствно на.... на... просветление!? Конкретно на въпроса за Егото, такова определение за мене беше:

Егото е... животинската част у нас.

Сега, след няколко години на "изкачване по стълбицата", аз бих се изразил така:

Егото е... нисшият "животински" спектър на нашето съзнание.

***

Помага ни да оцелеем, но ни спира да се развиваме... "духовно"(да го наречем). Оттам нататъка вече идат всякакви пререкания за това полезно ли е то или не(!?) и всякакви "трикове" да се надхитри(опитоми) Егото или да се победи окончателно...

« Последна редакция: Май 16, 2010, 12:51:51 pm от Alegria »
The more we give love, the greater our capacity to do so. (David Hawkins)

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #466 -: Май 16, 2010, 20:16:48 pm »
Ака егото е животинското тогава инстинктите какво са? :)

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:За Егото
« Отговор #467 -: Май 16, 2010, 20:33:50 pm »
Инстинктите са животинската същност, която обуславя живота на някакво определено ниво. Нивото е 1ва и 2ра чакра. Няд тях инстинкти не съществуват, или по-скоро не са толкова развити/изследвани, или по-скоро - прекалено много сме се съсредоточили в съществуване, обусловено от тези две чакри, че всичко друго е отишло на далечен заден план.
Егото действа на същия механизъм. То трансформира всички сигнали към тези две чакри в мисли и означения, и така залавя в капан ума, който непрекъснато търси изход от безкрайните му главоблъсканици... И никога не го намира.
Решението може и трябва да бъде само едно - излизане от затвора на автоматизма и инстинкта, и прогрес в неподозирания свят на Безкрайността.
 
musica universalis

Неактивен dragonn

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
Re:За Егото
« Отговор #468 -: Май 17, 2010, 10:21:59 am »
Като цяло съм съгласен. Според теб има ли нещо общо кръвната група на човека за скоростта на излизане от затвора на автоматизма и инстинкта? Защото съм чел, че хората с нулева кръвна група са първичните (ловците), могат да дават на всеки кръв, но могат да получават само от себеподобни (нулева отрицателна или положителна кръвна група).

Интересно ми е, защото в казармата, когато ми точиха кръв за отпуска ми казаха, че имам нулева положителна кръвна група.  :)

Благодаря!

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #469 -: Май 18, 2010, 00:12:18 am »
Като цяло съм съгласен. Според теб има ли нещо общо кръвната група на човека за скоростта на излизане от затвора на автоматизма и инстинкта? Защото съм чел, че хората с нулева кръвна група са първичните (ловците), могат да дават на всеки кръв, но могат да получават само от себеподобни (нулева отрицателна или положителна кръвна група).
Интересно ми е, защото в казармата, когато ми точиха кръв за отпуска ми казаха, че имам нулева положителна кръвна група.  :)

Благодаря!

Това по скоро е свързано с наследствеността-харектерите на родители и баби и дядовци (гена). Казват-метнал се на баща си, майка си, дядо си, а не на комшията, например ;D Има и 4 основни вида характери, а и връзка със зодиите.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:За Егото
« Отговор #470 -: Май 31, 2010, 20:48:49 pm »
 :) Дали желанията и очакванията ни не са основа  на ЕГО-то? :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Mildo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
    • Thank You Buddy
Re:За Егото
« Отговор #471 -: Юни 01, 2010, 13:50:18 pm »
Точно негова работа са :) Даже аз лично мисля, че всеки етап в които трябва да се развиваме за да достигнем духовното ниво към което се стремим се спира и се затруднява от егото... понеже то не може да приеме такива промени. В книгите на Ошо много добре е описано егото и как да го "убием" :)
« Последна редакция: Юни 01, 2010, 13:54:35 pm от Mildo »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:За Егото
« Отговор #472 -: Юни 01, 2010, 15:47:09 pm »
      Хей  много  сте  кървожадни  бе!  Ошо  в  книгите  си  казва  как  да  се  отървем  от  егото  си,  но  защо  Ошо  не  е  убил  своето,  а!!
      Когато  създава  се  душата  един  от  признаците  за  зрелоста  й  е  обособяването  на  нейната  индивидуалност,  а  индивидуалност  без  его  не  може  да  има!  Следователно  егото  е  функция  на  индивидуалноста  ни!  Е  сега,  защо  искаш  да  убиеш  това  което  си,  толкова  ли  се  мразиш!     
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Mildo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
    • Thank You Buddy
Re:За Егото
« Отговор #473 -: Юни 01, 2010, 21:09:54 pm »
В какъв смисъл не е убил своето?  Аз попринцип харесвам нещата, които той пише, но съм съгласен и с това което пишеш... макар че за Ошо съм чел само "Кураж" и сега мисля да чета останлите му работи..

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:За Егото
« Отговор #474 -: Юни 01, 2010, 22:43:30 pm »
Прочети  биографията  му  и  ще  разбереш!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Alegria

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Re:За Егото
« Отговор #475 -: Юни 01, 2010, 23:52:33 pm »
mitko, а не мислиш ли че:

      Когато  създава  се  душата  един  от  признаците  за  зрелоста  й  е  обособяването  на  нейната  НЕ-индивидуалност...     

За себе си мисля че е точно така и оттам съм в кюпа на "кръвожадните" его-убиици.  ;D

Също искам да попитам, защо трябва непременно да се знае/чете биографията на "вестоносеца", за да узнае дали "веста" е блага или не!?  :)
The more we give love, the greater our capacity to do so. (David Hawkins)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:За Егото
« Отговор #476 -: Юни 02, 2010, 00:04:05 am »
     Когато  цитираш  не  променяй  цитата!
     Би  ли  позволила  на  един  крадец  на  честност  да  те  учи,  аз  не!   И  Ошо  не  се  е  изживявал  като  вестоносец,  а  като  гуру!   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #477 -: Юни 02, 2010, 08:47:16 am »
Митко, ще ти припомня нещо - имахме с теб един разговор за това кой се мисли за учител и кой не (надявам се да си спомняш) и ти ми каза дословно "Учителят го правят (създават) хората около него"
Сега си противоричиш, това, че някакви хора са ходели по петите му и са искали да им обяснява туй онуй, искали си неговите интерпретации (което става непрекъснато и днес между хората), не означава, че той се е мислел и се е възприемал за гуру!!

Я си представи, че хората го питат "моля те кажи ми това, кажи ни онова, обясни ни това и онова, а той мълчи и им казва - не е моя работа да ви обяснявам нищо, сами си го обяснявайте" как ще го нарекат хората - надменен, горделив, егоист...и какво ли не..
Обаче ако вземе да им отговаря на въпросите и молбите рано или късно ще го нарочат че се мисли за гуру и за голам работа....и...недай боже някъде да го изловят в грешка (която е все пак човешка)...майко мила тогава ще го нарочат за лъжец, па недай си боже да забележат в живота ме нещо, което не им е според представите лицеприятно - край! Тогава вече може и да го разпнат....

И в цялата тая работа грехът на човека е бил, че е изказал някои съждения и е отговорил на нечии въпроси...

Всичко останало го правят тези около него.

Неактивен Alegria

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Re:За Егото
« Отговор #478 -: Юни 02, 2010, 22:55:49 pm »
     И  Ошо  не  се  е  изживявал  като  вестоносец,  а  като  гуру!   

Съдейки по последните ти писания и дори само от това: "Когато  цитираш  не  променяй  цитата!" - ми се струва че и ти самият се изживяваш малко гуру-шки...  ;D 

Ние май всички малко или много се изживяваме така... затова сигурно сме и част от този форум!?  :blush: 

Различаваме се само по броят на последователите ни...  :drinks:
« Последна редакция: Юни 02, 2010, 22:56:50 pm от Alegria »
The more we give love, the greater our capacity to do so. (David Hawkins)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:За Егото
« Отговор #479 -: Юни 02, 2010, 23:46:51 pm »
      Когато  създава  се  душата  един  от  признаците  за  зрелоста  й  е  обособяването  на  нейната  индивидуалност,       

      Това  съм  написал  аз! 
      А  това  ти!
   
      Когато  създава  се  душата  един  от  признаците  за  зрелоста  й  е  обособяването  на  нейната  НЕ-индивидуалност...     
       Променил  си  смисъла  на  казаното  от  мен!  Не  честно  нали?

Поста е залепен на [time]юни 03, 2010, 12:16:28 [/time]
Митко, ще ти припомня нещо - имахме с теб един разговор за това кой се мисли за учител и кой не (надявам се да си спомняш) и ти ми каза дословно "Учителят го правят (създават) хората около него"
Сега си противоричиш, това, че някакви хора са ходели по петите му и са искали да им обяснява туй онуй, искали си неговите интерпретаци.....
Обаче ако вземе да им отговаря на въпросите и молбите рано или късно ще го нарочат че се мисли за гуру.......
 
       Много  тежка  обида  Алибаба!  Не  си  противореча  и  стоя  напълно  зад  думите  си!   "Учителят го правят (създават) хората около него",  но  имам  един  въпрос:  Какво  прави  така  създаденият  учител  с  доверието  на  хората  потърсили  съвета  му?? 
       Как  живее  елита  на  цръквата  и  как  обикновените  миряни!
       Как  живеят  водачите  на  секти  и  как  последователите  им?
       Конкретно  за  Ошо  ще  ти  пиша  на  лични!
         


Поста е залепен на Юни 03, 2010, 00:20:53 am
    Как  е  живял  Христос  и  как  са  живяли  последователите  му! 
    Ето  един  истински  учител  за  пример!!
« Последна редакция: Юни 03, 2010, 00:20:53 am от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27