Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174426 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #405 -: Април 01, 2010, 09:41:41 am »
Ок, мисля, че има истина, но има и заблуда, т.е. полуистини. Поствам ти от Уикипедия, за да си направиш сравнение:

Цитат
Егоцентризмът е склонност да превърнеш себе си в център на света. Егоцентризмът е нормално явление у детето до към шест-седемгодишна възраст. През този период се осъществява постепенна диференциация между Аза и външния свят, но мисленето остава преди всичко субективно: детето гледа на явленията и на проблемите, които изникват пред него, единствено от своята гледна точка. Например то казва: "Виж, татко, луната върви с мене", или, ако го попитат дали има братче и то отговори утвърдително, на въпроса: "А братчето ти има ли братче?", отговаря: „Не." Тази нагласа може да се запази у някои субекти с интелектуална недостатъчност или със забавено афективно развитие, при страдащите от неврози, които са неспособни на "децентриране" (да се поставят на мястото на друг човек). Егоцентризмът не трябва да бъде приравняван с егоизма, който означава прекалена любов към себе си.
« Последна редакция: Април 01, 2010, 09:43:28 am от Invisible World »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #406 -: Април 01, 2010, 10:06:11 am »
Не виждам къде са полуистините? Това, което постваш е точно така и то не противоречи на това, което казвам аз.
Ако смяташ, че има полустина, моля посочи точно какво имаш предвид за да го обсъдим.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #407 -: Април 01, 2010, 10:20:55 am »
Дам, и аз имах това предвид под тия 2 понятия.

Егоцентрика не го прави с лоша умисъл. Той просто не се поставя на мястото на другия и "не се усеща" на моменти, касаещи отношенията му с други хора. Независимо дали в негова полза или вреда.
Интересен пример за егоцентрика:
може да стане жертва в обществения транспорт, тъй като му е трудно да се постави на мястото на крадеца и да се досети, че някой може да бърка в чантата на гърба му.

http://chitanka.info/lib/text/2153/25#textstart
Ето един добър текст за егоцентризма, който доста пъти съм чел.
(това е част от есето на Протопопов "Трактат за любовта, как я разбира ужасния досадник")
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #408 -: Април 01, 2010, 10:48:31 am »
Върни се назад, там където казваш, че егоцентризмът е бил наложен на българите. Не може да се наложи такова нещо. От това твое изказване, останах с впечатлението, че ти въобще не знаеш какво е егоцентризъм.


Цитат
Егоцентрикът има относително мерило за качествата, винаги спрямо някой друг "аз съм по-красив от едикого си"
- грешно!

Цитат
За егоиста не важи поговорката "не сакам на мен да е добре, а на Вуте да е зле". Това важи за егоцентрика
- абсолютно погрешно!

За егоцентриците въобще не може да се говори, че те се сравняват с когото и да е, техният свят е Аз.Това е център на тяхната вселена. И понеже нали непрекъснато говорите да сме деца, защото те са чисти ,ето, егоцентризма е присъщ за децата, то е нормално явление.  ;D



Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #409 -: Април 01, 2010, 11:30:00 am »
Тангра, книгата наистина си я бива. Определено след прочита и ми се наместиха някои нещо, особено що се отнася до инстинктите.
Що се отнася до примера, който даваш и това, че егоцентрикът не може да се поставя на мястото на другите - не съм съгласна. И ето защо. Както е ясно за всички (поне по това няма спор)егоцентрикът непрекъснато се съпоставя с другите за да поддържа своята представа за себе си. Тук нямаме спор нали? За да се чувства примерно умен и способен той се съпоставя с другите. Това предполага, че той доста се вглежда в другите. Бих казала той има нюх за другите, та нали трябва да затвърди себе си чрез тях. Той буквално ги проучва за да знае къде са сложи себе си спрямо тях. Това "внимание", което отделя на другите често го прави добър психолог дори, той може да предвиди дори чуждите реакции, та това е важно за него, нали трябва да реагира спрямо тях. Да каже или направи точно това, което на другият ще направи добро впечатление, а как би могъл да го направи ако той не знае какво на другия би направило добро впечатление, ако не може да се постави на мястото на другия? Обратното е.Той е почти детектив що се отнася до другите. Друг е въпросът, че познанията му и "вниманието" му към другите няма нищо общо с ИНТЕРЕС към тях, а има една единствена цел - да послужи за закрепване на собствения му образ и да знае къде да се постави - дали над или под, съответно и отношението му ще е различно. Към тези, които е поставил над ще се държи по един начин, към тези, които е поставил под - по коренно различен. По тази причина егоцентрикът не обича да е сред моного хора, тогава му е трудно защото в кюпа ще има както "над", така и "под" а той си е изградил специално отношения с тях и то е различно.
На един крадец ще му е доста трудно да открадне нещо от един егоцентрик.
Не е това (егото) причината на жените да им крадат портмонетата по автобусите, по-скоро жените (разбира се не всички) след една определена възраст с намаляването на половите хормони, обикновено свързани с понижаване на щитовидните (от щитовидната жлеза) стават малко блейки, меко казано.
Вероятността на един егоист, който е обзет от предчувствие и мисли за предстоящият див купон, където яко ще се накефи, да му откарднат портмонето е далеч по-голяма. За егоистът "другите" не са обект на внимание и за това често те му поднасят изненади.
Значи в резюме: егоцентрикът е този, който се "интересува" от другите но с нездрав интерес, подчинен на собственото му его, егоистът не се интересува от другите защото е зает да се интересува от себе си.
Това е много важно да се разбере. Много, много важно. За всеки един човек.
Защото повечето хора страдат от липса на внимание към себе си (никой не ме обича, никой не ме разбира, никой не го е еня за мен). Те изобщо не разбират, че това е най-здравословното за тях, най-естественото. Когато някой се "заинетерсува" от тях макар в началото да изпитват еуфория от подобно "внимание" рано или късно, и често драматично те ще трябва да разберат, че този "интерес" е ПСЕВДО, той не е истински. Това може да ги срути, да ги обезвери и направи цинични и недоволни хора. За това е по-добре да го разберат.И за това ще го напиша с главни бекви -  ТАКОВА НЕЩО КАТО ИНТЕРЕС КЪМ ДРУГИТЕ ЗАРАДИ САМИТЕ ТЯХ НЕ СЪЩЕСТВУВА.
Най-доброто, което може да направи един човек за другите е да им остави пространство да бъдат себе си, като пази собствената си територия.
Когато един духовен наставник се раздава на учениците си (примерно) изглежда сякаш го прави от доброта и любов към тях, но това изобщо не е вярно. Прави го защото хората си влияят едни на други. Всеки иска да е сред здрави хора нали, не сред вирусоносители. Никой не иска да си има работа с някой заразно болен нали?
Така, че ако аз искам (примерно)хората около мен да са здрави аз го искам първо заради себе си, но в случая моите интереси съвпадат с тези на другите. И за тях е добре да са здрави. И за мен. Моят личен интерес съвпада с техният.
Това е най-доброто, което човешкие същества могат да направят едни за други.





Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #410 -: Април 01, 2010, 11:43:07 am »
Невидим свят, когато казвам, че егоцентризмът е бил наложен на българите имам предвид, това което казах, че българите бяха ПРИНУДЕНИ (беше им НАЛОЖЕНО) да живеят при абсолютно измеслени условия, нямащи нищо общо с реалността при КОМУНИЗМА. В измислени условия няма как да не се отплеснат нещата в грешна посока.
Развитието е по спирала. Едно дете, бебе не се осъзнава като нещо отделно от всичко останало. То е едно със вселената, помества ръката си и светът се помества. То не осъзнава различията, разграниченията, не осъзнава отделността на нещата. Но нали всички духовни учения ни казват точно това? Че нещата само привидно са отделни? Че всичко е едно, че ние сме едно с другите и вселената.
С формирането на егото детето ще се сблъска с разграничението като феномен, ще осъзнае грениците, различията....само за да разбере на един по-късен етап, етап на зрялост и осъзнаване на илюзорността на егото, че тези граници, разграничения и отделности са привидности, МАИЯ.
Но зрелият човек ще осъзнае това. Т.е. той ще се върне към състоянието на детето, но СЪЗНАТЕЛНО. Съзнанието ще е еволюирало.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За Егото
« Отговор #411 -: Април 01, 2010, 12:35:46 pm »
Егоцентрика не го прави с лоша умисъл. Той просто не се поставя на мястото на другия и "не се усеща" на моменти, касаещи отношенията му с други хора. Независимо дали в негова полза или вреда.
Това го знаем. Вече си дал пример със себе си.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:За Егото
« Отговор #412 -: Април 01, 2010, 14:52:43 pm »
     Момичета,
     Грешно   ви  е  определението - Що  е  то  его!!  Многото  теория  ви  обръква!  "Егото  е  желанието,  стремежа  да  се  постигне  целта  поставена  от  душата  така,  че  да  се  осигури  доминираца  роля  на  индивида  в  заобикалящата  го  реалност"  Паалла - Хоол  
     Друг,  съвсем  друг  е  въпроса  как  ще  действа  Егото  с  помоща  на  егоизъм  насочен  навън  (ефекта  на  пуяка  вижте  ме  кой  съм,  може  да  се  стигне  до  краен  егоцинтризъм!!  Жените  си  падат  по  това  изразяване  на  Егото)  и  с  егоизъм  насочен  навътре  оформящ  скрита  личност  (може  да  развие  склонност  към  изграждане  на  свой  собствен  свят  и  да  се  откъсне  от  действителноста)!  Ако  Егото  изключи  егоизъма  от  арсенала  си  то  личноста  в  развитието  си  тръгва  по  пътят  на  алтруизъма!!!  
      Това  са  трите  пътя  водещи  до  крайности!  Истинският  път  обаче  е  средният - според  Буда  
      
« Последна редакция: Април 01, 2010, 15:42:09 pm от Invisible World »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #413 -: Април 01, 2010, 16:54:44 pm »
Има една книга на Морган Скот Пег "Хора на лъжата". Там става ясно в каква заблуда живеят хората относно истинските си мотиви и тези на хората, около тях. И как вярятя в тази заблуда (илюзия) в края на краищата ги довежда до психиатричният кабинет.
Има и една книга на Йозеф Киршнер, която се нарича "Изкуството да бъдеш егоист". Там пък чудесно се описва как с отрицателното значение на думата "егоист", приписвана на хората, които проявяват най-естествена и зравословна грижа за себе си, се постига контрол над тях.
Митко, прав си ,че проблема е в крайностите.
Животът много интелигентно решава този проблем, като обикновено привлича противоположни крайности. Например един интроверт и един екстроверт.
Един краен егоцентрик с един краен егоист. Между другото в тази двойка обикновено егоцентрикът минава за добричкият (често за жертвата), а егоистът - за лошият (дори тиранинът) въпреки, че положението често пъти е точно обратното.
Интересно е да се наблюдават тези неща.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #414 -: Април 01, 2010, 17:12:57 pm »
Егоцентрика не го прави с лоша умисъл. Той просто не се поставя на мястото на другия и "не се усеща" на моменти, касаещи отношенията му с други хора. Независимо дали в негова полза или вреда.
Това го знаем. Вече си дал пример със себе си.
Бъркаш, аз съм егоист, но изобщо не егоцентрик.
Напротив, аз съм точно обратното на егоцентрик, защото непрекъснато и по много се поставям на мястото и от гледната точка на най-различни хора. Затова и мога да анализирам доста добре, и доста различни ситуации.
Мога да дам хиляди доказателства, но няма смисъл.
Но егоизма си аз го осъзнавам отчасти, и го включвам в анализите си. Но не виждам тебе какво те бърка моя егоизъм ;) И съм далеч по-малко егоист, отколкото повечето хора. Поне се стремя да не вредя на никого. Гледам да опазя, това което Бог ми е дал, като живот, тяло, материални неща и тн.
Докажи ми, че заслужаваш нещо повече от мен и аз ще ти дам (ако мога, де .. или пък ако на теб ти липсва нещо) ...



АлиБаба, поставяш "егоизъм" и "егоцентризъм" точно наопъки. Виж, прочети тълковни речници, едно друго, поправи се. Имаше и определения, дадени в темата последно.
Виж дори самата думичка "его ЦЕНТРИЗЪМ".
Т.е. "ти си центъра". Помисли си какво следва от това.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #415 -: Април 01, 2010, 17:29:00 pm »
Последното нещо, което ще чуеш от един егоцентрик е "аз съм егоцентрик". И това е съвсем буквално  :). Защото в момента, в който той стигне до това осъзнаване ВЕЧЕ НЕ Е такъв  :).
Това са и последните думи, които ще напиша аз по тази тема.
Край! предавам се! Вие спечелихте.
И все пак земята се върти. :hi:

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За Егото
« Отговор #416 -: Април 01, 2010, 19:09:24 pm »
Цитат
Бъркаш, аз съм егоист, но изобщо не егоцентрик.
Напротив, аз съм точно обратното на егоцентрик, защото непрекъснато и по много се поставям на мястото и от гледната точка на най-различни хора. Затова и мога да анализирам доста добре, и доста различни ситуации.
Мога да дам хиляди доказателства, но няма смисъл.
Но егоизма си аз го осъзнавам отчасти, и го включвам в анализите си. Но не виждам тебе какво те бърка моя егоизъм Wink И съм далеч по-малко егоист, отколкото повечето хора. Поне се стремя да не вредя на никого. Гледам да опазя, това което Бог ми е дал, като живот, тяло, материални неща и тн.
Докажи ми, че заслужаваш нещо повече от мен и аз ще ти дам
Ако си егоист, както каза ще кажа едно:
"Лошо Седларов, лошо".
Или както бе казал един наш поет:
"Звук има но не долавям артикулация."

1.Относно твоите претенции ще ти кажа едно, и ако искаш запомни:
Истината никога не търси оправдания.
2.Относно доказването това ли ще кажеш:
Докажи ми, че заслужаваш нещо повече от мен и аз ще ти дам
 перефразирано от мен звучиш така:
 Дай ми, да ти дам.
Това е абсурдно и да не кажа още какво.
3.Стремежа ти да не вредиш на никого си е хубав, но за жалост си остава само стремеж поне според моето виждане.
По горе съм писал какво е теория без практика.
4. И нещо похвално:
Хубаво е, че поне си вярваш.
5. Какво ме бърка ...... Ами сам се досети нали си много курназ.



Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #417 -: Април 01, 2010, 21:51:10 pm »
Ами тогава да споделя една новина.
ВСИЧКИ хора са егоисти. Някои повече, други по-малко. Само че някои си дават сметка за това, а други си въобразяват разни работи.

По-добре да осъзнаваш егото си, и в дадени моменти да умееш да се противопоставяш съзнателно и да го блокираш, отколкото да си действаш егоистично без да се усещаш.

Въпроса за доказването беше риторичен. Нарочно ти го зададох, защото се държиш сякаш аз съм ти виновен и длъжен нещо, или пък на някой друг.
 Аз не съм длъжен на никого! И това е много важно да се проумее, както и другото: "Никой не ми е длъжен на мен!"

Ти нищо не можеш да ми докажеш, и следователно нищо няма да ти дам ;)
Но не виждам това да е някакъв проблем изобщо.
Твоите претенции са също точно по същата причина напълно абсурдни.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:За Егото
« Отговор #418 -: Април 01, 2010, 22:21:52 pm »
Вижте, вашите лични пререкания и доказвания нямат нищо общо с развитието на темата, а дори и затвърждават казаното в последните 2-3 страници. И не е случайно, че един от най-интересните участници досега е на път да не пише повече тук. Въртите се в затворен кръг, опитвайки се да се обясните с инструмените на Ума/Разума, което е a priori абсурдно, защото тук говорим за капаните на ума и как евентуално да ги избегнем... Какво значение има формалната разлика между егоцентрик и егоист, след като и двете позиции са ръководени от Егото..? Чешете си езиците с безсмислени глупости, вместо да захванете истински важния въпрос - откъде идва цялото това рационалистично безумие, в което врим и кипим, и как да се справим в някаква степен с него..? Кой е наложил този садо-мазохистичен индивидуализъм, чувство за отделност от всичко, страх от смъртта, и от живота отвъд нея...
Всички хора минават през мелачката на егоизма, и някои остават в нея докато съвсем не станат на прах.
Тук обаче, мисля че сме се събрали, за да се освободим от тези 'всесилни постулати', и да надникнем отвъд програмираната илюзия. . .

 
Изказвания от рода на
когато казвам, че егоцентризмът е бил наложен на българите имам предвид, това което казах, че българите бяха ПРИНУДЕНИ (беше им НАЛОЖЕНО) да живеят при абсолютно измеслени условия, нямащи нищо общо с реалността при КОМУНИЗМА. В измислени условия няма как да не се отплеснат нещата в грешна посока.

Развитието е по спирала. Едно дете, бебе не се осъзнава като нещо отделно от всичко останало. То е едно със вселената, помества ръката си и светът се помества. То не осъзнава различията, разграниченията, не осъзнава отделността на нещата. Но нали всички духовни учения ни казват точно това? Че нещата само привидно са отделни? Че всичко е едно, че ние сме едно с другите и вселената.
С формирането на егото детето ще се сблъска с разграничението като феномен, ще осъзнае грениците, различията....само за да разбере на един по-късен етап, етап на зрялост и осъзнаване на илюзорността на егото, че тези граници, разграничения и отделности са привидности, МАИЯ.

Но зрелият човек ще осъзнае това. Т.е. той ще се върне към състоянието на детето, но СЪЗНАТЕЛНО. Съзнанието ще е еволюирало.

Тази еволюция на съзнанието все повече ще разделя хората в идните години - онези, които със зъби и нокти ще бранят своето жалко 'самосъзнание', срещу онези, които са склонни да го пожертват, в името на голямото самоосъзнаване като безкрайна част от фрактала на безкрайното, космическо съ-съзнание. Тази битка е на живот или смърт. И в двата случая, егоцентричното съзнание губи.. Важно е да се помни това.
И все пак, оптимизмът ми е безграничен по отношение на нарастващото количество на пробудените - нарастващо с всяка изминала "наносекунда"  :) във времето.. 
musica universalis

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #419 -: Април 01, 2010, 23:04:33 pm »
Не мисля, че някой нещо специално ни е програмирал, да ни е страх от смъртта и тн.

И агънцето и то не му се мре и не обича да го колят.

И ние сме животинки и си имаме някои недостатъци - страхове и тн.

АлиБаба, ти що се смееш, бе, щото те похвалиха ли  ;)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27