Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174417 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #210 -: Октомври 17, 2009, 14:39:00 pm »
Мерси, и то безплатно-на кяр съм.
Ама не ми каза, как човек може да изпитва в един и същ момент и егоизъм и алтруизъм.Ако може без думата "потенциален" :)

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #211 -: Октомври 17, 2009, 14:51:09 pm »
"Потенциален" означава, че обичаш нещо конкретно, но в същото време мразиш онова, което би ти попречило да обичаш(въпреки, че все още не се е появило например, ти си готов да го намразиш, щом се появи).
В обратния случай е същото - мразейки нещо, ти си готов да обикнеш онова, което би погасило омразата ти, въпреки, че все още може да не се появило.

Така егоистът е готов да бъде алтруист, за да запази егоизма си, когато ситуацията се промени и алтруистът е готов да бъде егоист, за да запази алтруизма си, ако ситуацията се промени в такава посока.

Защото всички тези неща се намират на една ос (двойките любов-омраза(примерни) и егоизъм-алтруизъм(конкретни).
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 19:28:01 pm от Mirotvorec »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #212 -: Октомври 17, 2009, 15:05:02 pm »
Да, това са двойките противоположности (любов-омраза и н т.н.)
За потенциалната готовност си прав, но аз смятам,че тя е подсъзнателна, тоест когато човек мрази в един момент, той в същия момент не осъзнава, че може да заобича този когото мрази, в следващия момент.Тази готовност да изпита противоположното чувство е на подсъзнателно ниво, докато човекът не изпита нужда да я прояви, избирайки въз основа на социалния си опит и по ред причини, другото чувство.
Това което казваш за потенциалната готовносте вярно, но хората не осъзнават, че я изпитват, а я използват инстинктивно. :hi:
Ама ти разглеждаш нещата по-дълбоко теоретично.Аз ти говоря за ежедневната практика и постъпки на хората.Затова е разминаването. ;)
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 15:13:59 pm от marhs »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #213 -: Октомври 17, 2009, 15:10:02 pm »
Какво значение има дали е подсъзнателна или не е, след като я използват, инстинктивно или не? Нали за това говорим?

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:За Егото
« Отговор #214 -: Октомври 17, 2009, 21:38:13 pm »
 :) Спорт-Здраве4 и marhs, стигнахте ли до консенсус по темата АЛТРУИЗЪМ и ЕГОИЗЪМ, дали са като ОМРАЗА и ЛЮБОВ или могат да съжителстват заедно? :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #215 -: Октомври 17, 2009, 22:17:07 pm »
:) Спорт-Здраве4 и marhs, стигнахте ли до консенсус по темата АЛТРУИЗЪМ и ЕГОИЗЪМ, дали са като ОМРАЗА и ЛЮБОВ или могат да съжителстват заедно? :hi:

Ти стигна ли до консенсус със форума? Ще четеш ли какво пише тук?

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #216 -: Октомври 18, 2009, 01:05:58 am »
Какво значение има дали е подсъзнателна или не е, след като я използват, инстинктивно или не? Нали за това говорим?

Но аз продължавам да твърдя (като Марк Порций Катон старши-знаеш ли кой е?), че алтруизЪМЪТ и егоизмът не могат да се изпитват едновременно от един човекЪ в единЪ моментЪ. :yes: Може да се редуват като преживявания, но не и едновременно. :P

А Алди (Алдонея) да каже мнението си по въпроса.Щом сме я заинтересували с нашта приказка ;)
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 01:11:02 am от marhs »

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:За Егото
« Отговор #217 -: Октомври 18, 2009, 01:50:06 am »
Случвало ми се е да помагам на някого без да очаквам благодарност. В повечето случаи нищо не давам от себе си  и не получавам и нищо в замяна. Понякога го правя и за да не ми е гадно после. Но това са дребни неща, които нищо не ми костват и за които бързо забравям. Понякога след това се чувствам по- добре, понякога не.
Но според мен алтруизъм в истинския смисъл на думата може да има само тогава, когато знаеш, че нищо няма да спечелиш, че можеш дори да загубиш, и въпреки това жертваш нещо свое в чужда полза. Въпреки че и това е доста относително.  :-X

Но по принцип Спорт-Здраве4 е прав, невинността не е присъща на интелекта.
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 22:26:11 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:За Егото
« Отговор #218 -: Октомври 18, 2009, 05:00:47 am »
Факт е, че алтруизмът, егоизмът, омразата и любовата са просто качества на личността (егото) и поради тази си природа са условни, т.е.
обичам защото,....мразя поради тези причини...
мога да проявя алтруизъм когато, това не засяга по никакъв начин личните ми интереси...
по ясно казано: ако тази вечер нахраня две сирачета, ей така, от добро сърце съм алтруист
ако обаче нахраня две сирачета, а оставя децата си гладни съм идиот.

Всички качества, за които можете да се сетите са инструменти на егото. Те се проявяват при дадени условия и могат да търпят изменения при промяна на тези условия, а също така да бъдат проявявани в един и същи момент, ако това ще опази личността.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:За Егото
« Отговор #219 -: Октомври 18, 2009, 09:58:10 am »
Факт е, че алтруизмът, егоизмът, омразата и любовата са просто качества на личността (егото) и поради тази си природа са условни, т.е.
обичам защото,....мразя поради тези причини...
Факт е, че личността не е способна на безусловна любов и алтруизъм. Докосвайки се до тези качества, личността ги оцветява със собствения си егоизъм и те разбира се губят своята първоначална чистота. Иначе алтруизмът и любовта са качества на човешката душа и на това ниво са абсолютно неегоистични. Когато хората успеят да прехвърлят съзнанието си от нивото на личността до нивото на душата, ще бъдат способни на неегоистична любов. Дотогава в любовта им винаги ще бъдат примесени в определено съотношение, според развитието на конкретния човек, егоистични и надличностни елементи.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:За Егото
« Отговор #220 -: Октомври 18, 2009, 12:44:03 pm »
Какво значение има дали е подсъзнателна или не е, след като я използват, инстинктивно или не? Нали за това говорим?

Но аз продължавам да твърдя (като Марк Порций Катон старши-знаеш ли кой е?), че алтруизЪМЪТ и егоизмът не могат да се изпитват едновременно от един човекЪ в единЪ моментЪ. :yes: Може да се редуват като преживявания, но не и едновременно. :P

А Алди (Алдонея) да каже мнението си по въпроса.Щом сме я заинтересували с нашта приказка ;)
  :) Именно това е и моето мнение, че АЛТРУИЗМА е свързан с безвъзмездното ДАВАНЕ. Онова при което нищо не очакваш, при което винаги си там където си полезен!
Докато ЕГОИЗМА изключва безвъзмездното даване(ЕГОТО ДАВА ЗАЩОТО ОЧАКВА ДА ПОЛУЧИ) :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #221 -: Октомври 18, 2009, 12:58:02 pm »
Казвал съм го преди, казвам го отново:

Какво мислите, че правите, или че постигате, повтаряйки дефиниции?

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #222 -: Октомври 18, 2009, 14:58:51 pm »
 ;)Точно каквото правиш и ти-обясняваме си нещата от живота.И това не са дефиниии, а умозаключения във основа на факти, определения, наблюдения, анализ и синтез. :drinks:
Е не можем да се мерим с тебе по знания, и собствено аз, но и това ни стига.  :hi:
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 16:07:51 pm от Mirotvorec »

Неактивен eli

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 167
Re:За Егото
« Отговор #223 -: Октомври 18, 2009, 18:12:26 pm »
Днес си мислех за следния пример за алтруистично и егоистично поведение. Представете си, че има един супермаркет, където пускат хората да си вземат каквото си поискат без пари. Какво ще стане? Всички ще влезем вътре и ще вземем колкото се може повече, защото е безплатно. Никой няма да помисли, че ако вземе прекалено много стоките може да не стигнат за тези, които ще дойдат след това. Това е егоистичното поведение. Алтруистичното поведение е всеки да вземе само това, от което има нужда и да остави нещата, от които няма нужда за тези, които се нуждаят от тях.
Ще се повторя, но пак ще кажа, че алтруизъм не е еквивален на даване и егоизъм не е еквивалент на получаване. Човек може да получава не егоистично и да раздава егоистично.

Едо една статия за Алтруизма : http://www.kabbalah.info/bulg/blog/?p=247
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 18:16:39 pm от eli »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:За Егото
« Отговор #224 -: Октомври 19, 2009, 08:58:33 am »
През живота си съм подхващал много неща и съм зарязвал много неща и съм се дънил в достатъчно неща, за да зная, че...

Разликата между теорията и практиката е в това, че теорията иследва методологията на постигането, а практиката изследва технологията на постигането.
Когато има добра техника, но няма добър план-метод за самия процес, нещата се провалят.
Когато пък няма никаква технология, колкото и план-методи да изникват, никога нищо няма да стане.

Така че каквото и да ми кажеш за алтруизма, собствените ти думи също го потвърждават - тази теория няма практическо покритие.Просто защото на практика не можеш да постигнеш алтруизъм на цялото общество.Именно липсата на алтруизъм у 99%те кара единия процент да бъде егоист.Защото егоизмът ще се ОБЕЗСМИСЛИ за самия егоист, ако 99%те бяха алтруистични.

Тоест, ти говориш за нещо, което все още не съществува - общество по примера на проекта "Венера" на Джак Фреско.
Само че ако само ЕДИНИЦИ поддържат това поведение, те са обречени на гибел, защото успех може да има само ако не единици, а СРЕДАТА на тези единици се промени.Тоест ако МАСАТА се промени, а не ЕДИНИЦИТЕ.

Така че тезата за това, че човек е по-добер да бъде алтруист е в действителност анти-човешка в този етап на развитието на масата.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27