Автор Тема: Лечебната сила на глада  (Прочетена 20626 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Лечебната сила на глада
« -: Ноември 11, 2006, 11:08:05 am »

Повечето популярни критични статии за гладуването са написани от хора, които най-вероятно нито веднъж през живота си не са пропускали хранене.

Сократ и Платон са вярвали в лечебната сила на глада

Лечебното гладуване е използвано много отдавна и на практика е заимствано от животинския свят. Много животни гладуват, когато са болни или ранени, по време на зимен или летен (в тропическия климат) сън. Многобройни експерименти показват, че недояждането води до удължаване на живота и подобряване на здравето. Това разбира се при определени условия.

Много хора твърдят, че няма кога да гладуват, тъй като изразходват твърде много сили в работата, учението, отглеждането на децата и домакинството. Това мнение е правилно, ако става дума за продължително гладуване, което се прилага при лечението на някои тежки заболявания (захарен диабет, заболяване на ставите, мигрени, астма, колит, язва, заболявания на сърцето и органите на кръвообращението, заболявания на храносмилателната система).

Но ако вашата цел е да се повиши икономичността на организма, да се увеличи продължителността на живот, да се даде отдих на храносмилателната система, да се очисти кръвта и междуклетъчната течност от шлаката, то гладуването в продължение на 1-5 дни е подходящо. Обърнете внимание на това, че ако възникне чувство на умора поради 5-дневно гладуване и при водене на нормален начин на живот, то това има други причини (извън гладуването) и именно те трябва да бъдат потърсени в консултация със специалист.

Не вярвате? Тогава се запознайте със следните факти:

Херодот пише, че египтяните, "най-здравите сред всички смъртни" са прилагали за оздравяване гладуване (3 пъти месечно) и прочистване на стомаха с помощта на повръщане и клизма.

Философът и математикът Питагор е спазвал 40-дневни пости, като през този период е приемал само вода. Сократ и Платон редовно са провеждали курсове по гладуване, спомагащи според тяхното мнение за постигането на "висша степен на умствено проникновение".

През 20 век много от привържениците на гладуването са се стремили да установят колко работа могат да извършат по време на отказа си от храна. Част от тях са били активни и много успешни спортисти.

Понякога е трудно да повярваме на тази информация и затова всеки сам трябва да се убеди в нейната правота. Резултатите от изследвания показват, че по време на гладуване умът става поразително ясен, тялото се изпълва със сили, а умората и физическата отпадналост изчезват. Освен това човек сякаш се зарежда с по-голям ентусиазъм и чувство за някаква необяснима свобода.

Всичко това обаче не се отнася до продължителното гладуване. Към него трябва да се подхожда изключително внимателно и след задължителна консултация с диетолог, който да предложи лекарско наблюдение, дневен режим и съответните прочистващи процедури.

Какво конкретно дава краткото гладуване?

Прочистване на организма. Поради продължителния недостиг на питателни вещества организмът се стреми за запази за себе си всичко необходимо, но това може да се осигури за сметка на преработката на всичко ненужно. Т.е. за да осигури своята жизнена дейност в условията на гладуване, организмът преработва и изгаря веществата, които е натрупал в резерв.

Намаляване на излишното тегло. Скоростта на загубата на теглото е индивидуална за всеки организъм, но средната цифра е около килограм дневно.

Инструкция за прилагане на гладуването:

Важно е правилно да се започне и прекрати гладуването, т.е. 1-2 дни преди и след него трябва да се приема само растителна храна. Трябва да се откажем от всякаква храна и да приемаме само вода (1,5-2 литра). Количеството течност се регулира от самия човек.
Хората, преминали през курс на гладуване отбелязват, че само през първите 1-2 дни се появява чувство за лек глад. zdrave.bg

« Последна редакция: Ноември 11, 2006, 11:13:06 am от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #1 -: Ноември 11, 2006, 11:47:29 am »
Лекия глад изобщо не е проблем  ;) Проблемите почват след 3-тия ден когато  черния дроб направо се претоварва да изхвърля токсични вещества от организма и се получава страхотно гадене.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #2 -: Ноември 11, 2006, 13:47:47 pm »
Искам да подчертая нещо, което е много важно, колкото дена се предприема гладуването/ най-добре е до 3, и то само, ако човек е свикнал вече с такъв режим/, толкова дни е захранването - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Ако се гладува  1 ден и се приема само вода, след това захранването започва непременно с плодов сок прясно изцеден / не  натурален сок от магазина ;)/ до обяд, а след това с плодове - целия ден само плодове. Ефекта на изхвърляне на токсините наистина, както посочи Елиън,  се проявява в деня след гладуването, затова по време на захранването е толкова важно да се издържи на желанието за друга храна. Ако се захраните с нежива храна риска от натравяне и обременяване е голям - първо и второ - нарушава се естествения процес на разграждане, освобождаване и изхвърляне на токсичните вечества. Добре е да се прилага 1 ден в седмицата като редовна практика ;)  :P
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

hristog

  • Гост
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #3 -: Ноември 12, 2006, 02:05:46 am »
Гладуването е полезно за организма, аз лично го практикувам всяка седмица по 1 ден. Горещо препоръчвам книгата на Пол Брег - Лечебен Глад.


Най-важните неща са:

- никаква рафинирана захар - ( вафли, сладки, сладолед, ). бялата рафинирана захар е само въглехидрати които не носят нищо полезно на организма. ползвайте естествени подсладители - мед, клей, кафява нерафинира захар

- никаква сол - колкото и странно да ви звучи солта е ВРЕДНА за организма! по време на гладуването събирайте урината си в стъклени прозрачни шишенца и ги оставете някаде да се изпрарят, ще видите накрая колко много сол има на дъното. Ползвайте натурални подправки - кимион,чубрица, копър, джинджифил и т.н.

- никакво тлъсто месо - месото е едно от най вредните неща за човешкия организъм - ограничавайте се до 3 пъти седмично като не ядете никакво тлъсто или пушено месо.

- яжте само пресни плодове и зеленчуци заедно с сурови ядки които са много полезни

- избягвайте млякото и млечните продукти - мляко е необходимо само на бебета и подрасващите организми, на възрастни то е вредно поради високото съдържание на холестерол

- разрешава се риба и морски дарове до 3 пъти седмично

- по време на гладуването пийте само минерална или дестилирана вода

- не пийте газирани напитки и алкохол, газираното раздува стомаха ненужно

- не пушете


Препоръчвам да не гладувате на своя глава а първо да прочетете книгата. Не знам дали я има на пазара още тъй като е  старо издание.
« Последна редакция: Ноември 12, 2006, 09:26:06 am от DarkSide »

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #4 -: Ноември 12, 2006, 02:23:00 am »
Не ям месо и млечни продукти от няколко години,но и преди това не им бях голям почитател.Солта,мога и без нея.Проблема са ми сладките неща макар,че в повечето случаи ползвам мед за подсладител,немога да се въздържа като ми се прияде Туикс или нещо от този род.Не обичам само щоколад или ако ям е по едно две блокчета.Обичам чипс и си го хапвам,нали и аз душа нося! ::)Иначе в повечето случаи съм на гладна диета,защото не съм от ящните.Основно ям пресни плодове и зеленчуци,които са Органик,кафяв ориз и паста,куиноа(незнам как е на български)и всякакъв вид бобови култури и кълнове.Пия филтрирана вода,никакво газирано!Питат ме как живея,а аз пръщя от енергия! laugh

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #5 -: Ноември 12, 2006, 03:28:27 am »
Аз съм на принципа да се яде каквото ви се прияде! Тлъсто, солено, печено, задушено, вегетарианско, марсианско....

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #6 -: Ноември 12, 2006, 07:21:51 am »
при мен проблема с гладуването е че страшно ми пада кръвното и на втория и третия ден само спя. А, и ми се разваля дъха, иначе гадене май не ми се е случвало.
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Eon

  • Гост
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #7 -: Ноември 12, 2006, 08:24:45 am »
А, и ми се разваля дъха,

Ами защото изхвърляш токсините затова. Иначе вземаш една четка и паста за зъби и през два часа търкаш.

Аз май няма да мога да гладувам толкова, но ще намаля значително хапването, то не че има повече накъде де.
 ;D

hristog

  • Гост
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #8 -: Ноември 12, 2006, 09:35:49 am »
мдам - дъха става ужасен заради изхвърлянето на токсините, може да се появят  обриви и пъпки по кожата. при някой които практикуват 10 дневно гладуване се наблюдават болки в бъбреците и черният дроб заради огромното количество натрупани токсини и гладуването трябва да се прекрати.



помнете - ПЛЪТТА Е ГЛУПАВА! не яжте това което ви е приятно на устата ( сладко, тлъсто, пържено ) а това което е полезно за вашият организъм. В Библията пише че Исус е гладувал 40 дена преди да бъде посветен за познанието.


    Гладуването също регулира теглото като премахва излишните килограми - стопих около 7-8 кг наднормено тегло след 2 месечно практикуване  и сега подържам едни и същи килограми.   :P




Който има воля - да започва  ;D
« Последна редакция: Ноември 12, 2006, 09:37:18 am от DarkSide »

milenski

  • Гост
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #9 -: Ноември 12, 2006, 10:00:17 am »
Гладуването е може би единственият ефективен начин за пречистване на организма и лечение на всякакви заболявания, включително и психически. Обаче!!! много трябва да се внимава! Гладуването може да се окаже изключително опасно, ако организмът е изтощен, амортизиран, има голямо количество натрупани токсини в него или всичко това заедно. Причината е елементарна и тук вече се спомена това нещо. При гладуването организмът започва да изхвърля токсините, които е натрупал във всичките си органи, системи, тъкани и така нататък. При класическото гладуване, при което се приема само вода (за системата на Малахов не искам изобщо да споменавам), отделянето на тези токсини става много рязко, бързо и неконтролирано и възниква изключително голяма опасност от автоинтоксикация на организма, която удря първо черния дроб и бъбреците. Трябва изключително много да се внимава, за да не стане така, че след едно подобно гладуване да се окажем с много по-болно и разнебитено тяло, отколкото преди. Чела съм много по въпроса, говорила съм с хора, които са прилагали различни системи на гладуване, самата аз съм гладувала няколко пъти, като последния замалко не умрях, и то точно защото се изсилих, въпреки идеалната си теоретическа подготовка.
Ако някой реши да прилага лечебен глад, горещо препоръчвам системата на Лидия Ковачева, защото тя е максимално щадяща за организма, може да се прилага спокойно и от работещи хора, няма тежки ацидозни кризи, няма опасност от автоинтоксикация, няма нужда от лекарско наблюдение (това се отнася за относително здрав организъм, разбира се). При тази система неприятните странични ефекти от типа на обриви, лош дъх, световъртеж, гадене и тем подобни са сведени до минимум, да не кажа, че изобщо липсват. И за разлика от другите системи на гладуване, при които понякога се препоръчва режим на легло, при гладуването по Лидия Ковачева не само че изобщо няма нужда от такова нещо, ами човек се чувства по-жизнен и кипящ от енергия от всякога. А какви сънища се сънуват тогава само... цели филми! :D По едно време мотивацията ми да гладувам бяха само тези сънища  :D
« Последна редакция: Ноември 12, 2006, 10:01:30 am от Lampyridus photuris »

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #10 -: Ноември 12, 2006, 10:29:23 am »
Да - сънищата се насищат с цветове, мислите стават по - ясни, а чувствата се прецизират.

Неслучайно истинските ценители на изкуство през Ренесанса са възприемали творбите на гладно, защото стомаха има и някаква енергийна функция да поглъща и възприема околния свят, и в този смисъл е напълно възможно човек да прекара известно време, хранейки се само от възприемането на една картина / симфония / идея /

 :) :) :)
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #11 -: Ноември 12, 2006, 10:42:04 am »
А дали тези сънища могат да се разглеждат през призмата на интоксикацията на организма която се осъществява по време на гладуването  ??? Защото при всички халюциногени ефекта е същия и в крайна сметка те интоксикират организма. При холотропното дишане имаме същия ефект и отново според изследванията има интоксикация.
« Последна редакция: Ноември 12, 2006, 10:42:51 am от Alien »

milenski

  • Гост
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #12 -: Ноември 12, 2006, 11:04:17 am »
Не мисля, че е от интоксикацията, макар че няма как да бъда сигурна. Според мен причината е в това, че в тялото не се внасят излишни дози храни, от които и без друго няма нужда и това му дава възможност да "засили оборотите". Всеки знае как се чувства след пресищане с храна - мозъкът определено е приятно замъглен и не му се работи. А при гладуване се изострят всички сетива, изостря се и мисълта и всичко се възприема много по-ярко и пълноценно и според мен това е нормалното възприятие, а не онова, притъпеното с храни и всякакви други вещества, които внасяме по навик в организма си (тук визирам най-вече себе си, да не се засегне някой). Обаче, Alien, възможно е да има истина в думите ти, защото сега като се замисля, тези сънища би трябвало да продължат и след прекратяване на гладуването, а при мен май не е така. Значи, наистина, възможно е и токсините да имат пръст тук. Мдам...

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #13 -: Ноември 12, 2006, 12:56:08 pm »
аз съм забелязала че емоциите стават изцяло положителни и всичко ме радва, просто супер, явно за отрицателни чувства не остава енергия:)
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Лечебната сила на глада
« Отговор #14 -: Ноември 12, 2006, 19:42:29 pm »
Храната заземява. Затова като се започне гладуване и сънищата стават по-цветни ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27