Автор Тема: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието  (Прочетена 18395 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
07 Ноември 17:38
Варненската и Великопреславска митрополия, община Варна, Общественият комитет “Православни ценности” и медии ще изпратят открито писмо под мотото “Не на агресията, Да на предмета религия в българските училища”.
Писмото е адресирано до Светия Синод, президентството, правителството, Народното събрание, предаде “Днес+“ след пресконференция за училищното насилие под егидата на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил. По думите на Коста Базитов, шеф на общинската дирекция по образование, МОН трябва да разработи учебни програми със задължителен предмет религия още от началото на следващата година. Изучаването му се налага заради "състоянието на моралните и духовни ценности у младите хора, особено след последните случаи на масов и жесток побой между деца". Предложението е - в клас с деца от различна религиозна принадлежност едната част да изучава религия с православна насоченост, а другата -часове по етика и етикеция. Ученици от други етноси могат да изучават религията, която изповядват, но учебният план трябва да е одобрен от МОН, каза Базитов. Отец Стоян съобщи, че 6 богослови преподават религия във всички варненски училища. Годишният им норматив е 720 часа, а през тази година 1500 ученици са избрали предмета “Православни ценности и традиции” като задължително или свободно избираема подготовка. За миналата година те са били 1200.


Ако се подходи научно може да е  от полза. Абе прочитането на Урантия ще им от по- голяма файда, но и Библията като за начало е добре  да се познава, най-малкото за да се правят сравнения  ;)

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #1 -: Ноември 08, 2006, 10:43:13 am »
Аз принципно съм против въвеждането на религията като част от задължителните дисциплини в училище, защото това означава само християнска религия. И да ти преподават представители на БПЦ, за мен означава просто да си попълнят стадото. Ако се изучават всички религии, като се застъпва общото между тях и се обясняват правилно различията, това е друго нещо...Точно общото е ценното! Значението на духовността. Но се съмнявам да е такъв подхода. Просто нашата православна църква търси начин да си върне доверието.
Между другото и сега има такъв предмет, мисля, че в 10 клас и там са застъпени всички познати религии, а в 5 клас в часовете по литература се изучава мита за сътворението.
Точно религията няма да пребори насилието... Не знам как религията ще пребори например влиянието на медиите...От там подрастващите черпят повечето си модели на подражание. Трудна работа! :(

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #2 -: Ноември 08, 2006, 15:16:18 pm »
Най-сетне някой забеляза насилието в училищато. Лично аз се вълнувам от тази тема много по-отдавна. Това, което, излиза на бял свят е една малка част от грозните сцени в училищата. А в родното школо какво ли няма: цигари, наркотици, побоища, безразборен секс/ а сега вече се среща и между ученик и преподавател/,  заплахи, унижение на достойнството на по - слабите, извращения от всякакъв род. Коя е причината? Винаги съм твърдяла, че от семейството зависи възпитанието. То е основата.
  Друг основен момент е силата на характера. Две еднакво възпитани деца, с еднаква ценностна система реагират по различен начин в обществото. Едното отстоява принципите си и не се поддава на външно влияние, а другото ги забравя бързо и приема чуждата ценностна система, която го повлича в света на дрогата, безразличието и бездушието. Този е истински пример отскоро. Много въпроси постави пред мен, защото ми се разклати убеждението, че от семейната среда зависи всичко.
В търсене на отговор за това състояние, мислено три пъти се назничих за министър на ообразованието и три пъти/пак мислено /си подадох оставка. :( Положението е страшно! Не вярвам изучаването на религията да има успех. По - скоро да се забрани телевизия и интернет на деца до 10 г. Мързела е основно качество на днешния ученик. Те не могат да мислят, защото получават всичко готово от нета. И още по -лошото е, че за това получават отлични оценки в училище. За съжаление така оценяват учителите :( А книги трудно ще ги накараш да четат! Наскоро една колежка тегли заем, за да купи компютър на детето си, защото темите му били написани на ръка и с негови думи, и не се оценява с добра оценка.
   И разсъждавайки по този начин стигам до системата, до нейните пипала, двуличност и жестокост! Откъде ще дойде пробива засега ум не ми го побира. А и времето е малко: децата, чиято агресия ни стряска, след 10г. ще бъдат родители! Ще бъде чудо тя да се е трансформирала в по-добра енергия.
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #3 -: Ноември 21, 2006, 18:27:36 pm »
Религията е духовен акт, интимен, избран в "тъмната стайча"... Не е знание, което може да се преподаде и да бъде заучено. Православната църква полага похвални усилия, но вече е безвъзвратно закъсняла; това тя трябваше да направи през пролетта на 1990 година, като постъпка към първия 15-ти септември след падането на социалистическия държавен атеизъм. Малко след това нахлуха сектите и събраха цели площади от леш из градовете, а Православието го нямаше никъде... Сигурно е пишело рапортите си до ДС, което все още осъществяваше своите рутинни проверки из вероизповеданията! Църквата е закъсняла, безнадежно закъсняла да поеме животоспасяващото си дихание и сега е мъртва - задушена от бездействието си.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

райа

  • Гост
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #4 -: Септември 06, 2007, 22:35:38 pm »
Извинявай и не се засягай, но целият ти постинг издава тотално невежество и некомпетентност по темата. Първо, да, точно религията е способна да противодейства на насилието в училище - когато още от първи клас децата растат и се възпитават с християнските ценности, това оформя и развива мирогледа им. Второ, нима наистина си мислиш, че един урок по литература, и то за "мита" за сътворението замества вероучението? По времето, когато в българското училище се е изучавало вероучение, точно по това време, школото е било действително авторитетно.
Трето, какво имаш предвид, като се жалваш, че само християнска религия се изучава. Доколкото знам, България е христянска страна. И то от 893-а година. Борис Първи, Покръстителят, е свалил от трона и ослепил единствения си син, Владимир Расате, защото се опитвал да върне езичеството. Царят не е пожалил детето си, че върви срещу християнството - и то от невежество, впрочем -  а ти какво, не си българин, не си християнин, не си и двете? Или просто си по-сляп и от Расате?
Съжалявам, но наистина преди да коментираш тази тема, бъди по-подготвен поне... С уважение, Райа. 

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #5 -: Септември 07, 2007, 10:28:29 am »
Йей,как ги обичам хората от типа на Райа...


Виж сега...с християнски ценности няма как да се противодейства на насилието,може само да се зомбират децата.
БЪлгария е светска държава със право на свободен избор на религията.
 А решението на Борис да въведе 'ристянството е чисто политическо...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #6 -: Септември 07, 2007, 12:27:33 pm »
Цитат
Виж сега...с християнски ценности няма как да се противодейства на насилието,може само да се зомбират децата.
БЪлгария е светска държава със право на свободен избор на религията.
 А решението на Борис да въведе 'ристянството е чисто политическо...
Нампълно съм съгласен с тебе.Освен това могат да възникнат и секти.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен търпелив

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 133
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #7 -: Септември 07, 2007, 20:17:32 pm »
Трябва да има вероучение в училищата,защото все повече добро и зло остават неясни за всички ни-камо ли за малките малчугани,трябва да се учат от малки,че БОГ Е НАШ БАЩА И ВСЕКИ ЩЕ ОТГОВАРЯ ЗА ДЕЛАТА СИ ПРЕД БОГА-
БИБЛИЯТА КАЗВА :СТРАХ ОТ ГОСПОДА Е НАЧАЛО НА МЪДРОСТТА.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #8 -: Септември 07, 2007, 20:30:21 pm »
Meн не ме страх от господ ,но пак съм умен.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #9 -: Септември 07, 2007, 21:43:02 pm »
Трябва да има вероучение в училищата,защото все повече добро и зло остават неясни за всички ни-камо ли за малките малчугани
Има си и други начини да се учат децата на добро и зло и без да им се пълнят главите с глупости

трябва да се учат от малки,че БОГ Е НАШ БАЩА И ВСЕКИ ЩЕ ОТГОВАРЯ ЗА ДЕЛАТА СИ ПРЕД БОГА-
БИБЛИЯТА КАЗВА :СТРАХ ОТ ГОСПОДА Е НАЧАЛО НА МЪДРОСТТА.
Напротив,трявба да се учат как да станат по-пълноценни и добри хора, а това не става със страх от който и да е,сори. А и библията казва,че друговерците трябва да се убиват с камъни,така че определено не е най-мъдрото нещо,което да се чете,добре направихга тайландците че я забраниха за лица под 18 години
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #10 -: Септември 08, 2007, 09:39:09 am »
Цитат
СТРАХ ОТ ГОСПОДА Е НАЧАЛО НА МЪДРОСТТА
Страхът води до омраза ,а омразата до гняв.  :-X
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #11 -: Септември 08, 2007, 10:48:09 am »
Сила,това е може би най-смисленото ти мнение до сега,поздравления и Алелуя!Само дето беше обратно-страхът води до гняв,а гневът до омраза,омразата до страдание,And this the path to dark side is...
« Последна редакция: Септември 08, 2007, 10:49:25 am от Gil-Galadh »
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #12 -: Септември 08, 2007, 16:49:27 pm »
Не страхът води до омраза.Така е!
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #13 -: Септември 08, 2007, 21:17:11 pm »
Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering  ;)

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Искат ”Религия” в училище за борба с насилието
« Отговор #14 -: Септември 09, 2007, 07:48:43 am »
The hate make you more powerful.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27