Мога да вметна нещо, което зная, за религията на българите до покръстването.
Древнобългарската религия е с астрална природа, т.е. те са подчитали Слънцето, Луната и звездите и четирите сили - земята, въздуха, огъня и водата. Древните българи не започвали нищо, преди да се допитат до колобрите, които четели по Небесната книга. Познавали и използвали календара по дни, седмици, месеци и години.
Пример за асталната природа на българската религия е Мадарският конник. Според специалистите, образът на коня, а след това на конника в иранския Изток, е олицетворявал култа към Слънцето. А според последния прочит на Мадарския конник - всяка фигура има астално съответствие и дава /с точност до час/годината 165г-първата в Именника на българските канове. Т.е. българите са създали този монументален паметник в чест на създаването на първата си държава, тази на Авитохол. Направили са го на Мадара/" мадари " от санскрит, означава Отечество/Тази тема е разгледана подробно в "Изгубените кодове на древните българи" - Александър Хофарт/изд.Тангра/.
Като остатъци от старата ни религия са обрядите нестинарство, прескачането на огън... , честването на Тодоровден,Димитровден,....и в много нар.песни могат да се открият такива следи.
А българите са дали отговор на Християнството с.....Богомилството!