Автор Тема: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята  (Прочетена 83126 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Не е само за пешки. Има представители на всички фигури. ;) Може и на лични, нали липсва интердисциплинарна тема... ;)

Ето откъс от същия извор, когото цитирах вече:

Цитат
-Да, да, разбира се, ще ти разкажа за този свой отец, който могъл е да познае и произведе живи субстанции, по сила по-големи, от всичките оръжия в деня сегашен и в бъдещия. Пред тях не устоява нищо ръкотворно, те са способни да променят земния свят, да унищожат галактики или да създадат нов свят.
-Ето това е работа! А къде е това чудо сега?
-Него може да произведе човекът всеки на земята, ако почувства и разбере…Част от тайната предал баща ми на жреците от Египет. И чак до сега управниците земни в държавите управляват по схемата, по механизма на тези жреци. Все по-малко механизма и смисълът на управлението те разбират. Не се усъвършенствал той, а деградирал през вековете.
-Чакай, чакай, излиза според теб, че президентите днес управляват страните по схемата и указанието на древноегипетски жреци?
-От тогава нищо съществено в системата на управление не е привнасял никой. Осмисленост днес няма на механизма на управление на съобщества човешки в земните държави.
   Помислете самостоятелно и неповърхностно. Вникнете зад думите и постъпките на съвремените глобалисти. За мен е все същия стар имперски принцип.
   А за да се разбере какво са сторили със схемата старите жреци помества за съжаление некратък цитат. Опитах да го съкратя но се губи линията от.
Цитат
НЕОБИКНОВЕНАТА СИЛА
   В онези времена враждували помежду себе си живеещите на земята племена човеци. И във всяко племе стараели се воини все повече да израстат. За невзрачни, сред воините смятали се тези, които към земята и поезията се стремили. Във всяко племе имало жреци. Да плашат хората те стремили. Но ясна цел те нямали, у другите страхът за утешение им служел. Ласкаел всеки самолюбието си, с това, че уж от Бог, от нещо в повече получил е от другите.
   Моят праотец успял да подбере поети и жреци от някои племена. Всичко деветнадесет човека- единадесет певци-поети, седем жреци и моят праотец. В уединено и пустинно място се събрали те.
   Групата певци седели скромно, високомерни и от другите отделно, тържествено жреците седнали. Говорел им баща ми:
   “Враждата и войните между племената могат да се прекратят. В страна единна ще заживеят народите. В нея справедлив ще има вожд, и от бедите на войната всяко семейство ще се избави. Един на друг ще си помагат хората. Човешкото съобщество пътеката към райската градина ще открие”.
   Но на баща ми смеели се отначало и му говорели:
   “Кой ще поиска на друг да отдаде властта си доброволно? В единство всички племена да събереш, най-силен трябва първо някой да стане, да победи останалите, а ти искаш, повече да няма войни. Наивна е речта ти. Защо ни извика, неразумен страннико?” И се приготвили жреците да си ходят. Баща ми спрял ги със слова такива:
   -Вие сте мъдреци и мъдростта ви нужна е, за да се създадат закони за човешкото съобщество. Аз мога всекиму от вас такава сила да отдам, че ни едно оръжие, от ръка човешка сътворено, да не може да й противостои. Когато я използвате за благо, всички към целта, към истината и щастливия възход ще отведе тя. Когато владеещият я да я използва възжелае с намерения срещу доброто, ще загине сам.
   Вестта за необикновена сила спряла жреците. Предложил на отецът ми жрецът най-стари:
   -Щом познаваш такава сила необикновена, кажи на нас за нея. И ако действена е тя, способна и да построи държава, сред нас ти ще останеш и ще живееш в нея. Съвместно ще творим законите на обществото човешко.
   -Затуй при вас дойдох, за да разкажа за силата необикновена,- на всички праотецът отговорил,- но преди това ви моля, назовете един управник измежду всичките известни вам. Управник, който е добър, не алчен, в любов живее със семейството си и за война и не помисля.
   Отговорил най-стария жрец на баща ми, че един управник има, който избягва всякакви сражения. Но племето му малочислено било, не се стремели в него воините да прославят, и затова малцина воини да станат се стремяли. А за да може сраженията да избягва налага му се често да променя стана си, да чергарува, добри места, пригодни за живот на други да оставя и сам да се заселва на неудобни. Егип се казвал този вожд.
   -Държавата тогава Египет ще се казва,- казал баща ми. - Ще изпея на вас сега три песни. Певци-поети, в племена различни запейте тези песни. И вие, жреци, сред хората в Египет заживейте. Ще идват при вас семейства от места различни, срещнете ги с добрите си закони.
   На събралите се три песни изпял баща ми. На справедлив управник образа създал в едната, нарекъл го Египет. А в другата бил образа на общество щастливо на хора, заедно живеещи. В третата песен - любещо семейство, деца щастливи в него, майки и бащи, всички живеещи в страна необичайна.
   Обикновени, на всички познати слова имало в трите песни. Но от тях такива фрази се строяли, че слушащите ги стояли със затаен дъх. В гласа на баща ми и мелодия звучала. Тя зовяла, мамела, увличала и образи живи създавала.
   Още държавата Египет не съществувала наяве, не се издигали все още храмовете й, но баща ми знаел, впоследствие че всичко ще се появи, щом мисъл и мечта в човека се слеят в единство и призовават към това. И вдъхновено пял баща ми, познаващ тази необикновена сила, което нам е подарил великият Творец. Пеел баща ми силата владеещ, която отличава от всичко човека, която над всичко нему дава власт, и а човека позволява да се нарича на Бога син, а също и творец.
   Поетите-певци, с плам вдъхновен, в различни племена песните пяли. Образи прекрасни хората привличали, и от места различни в племето Египет хора отивали.
   Само след пет години от неголямо племе, Египетска държава се родила. Останалите племена, почитани по-рано като по-значими, просто се разпаднали. И войнствени управници против разпада да направят нещо не могли. Слабеела властта им и изчезвала, и побеждавало ги нещо, но нямало войни.
   Привикнали в материя да се сражават те не знаели, че образите са от всичко по-силни, онези образи, които на човешката душа били по нрава, онези образи, които сърцата да увличат са могли.
   Пред образа дори единствен, но искрен и незатъмнен от постулати меркантилни, са безполезни земните войски, и дори въоръжени с копия или с което и да било оръжие смъртоносно, победени все пак ще бъдат всичките войски. Пред образа войските са безсилни.
   Укрепвала Египетската държава, разраствала се. Жреците нейният управник - фараон назовали.. Уединени в храмове от суета човешка, жреците създавали закони, които да следва и фараонът управник задължен бил. И всеки жител ги прилагал с желание. По образа живота свой равнявал всеки.
   И в главния храм, между жреци върховни, живял баща ми. Години деветнадесет жреците от него се обучавали. Науката, от всички най-висша стремели се да опознаят- как образи велики да творят. От благи намерения обзет, баща ми се стремил искрено всичко да разкаже. И жреците усвоили цялата наука или част от нея - сега не е ясно, а и да се уточнява няма смисъл.
   Веднъж след деветнадесет години, жрецът върховен събрал при себе си жреците приближени. Те влезли чинно в главния храм, където нямал достъп даже фараона.
   Тържествено седял на трона жрецът върховен, останалите всички по-ниско седяли. Седял с усмивка сред жреците и баща ми. Замислен и в себе си съсредоточен, създавал той поредна песен, рисувал образ нов или пък стария укрепвал.
   Върховният жрец заговорил пред събралите се:
   -Познахме ние велика наука. Тя позволява да се управлява целия свят, но за да остане завинаги над всичко наша власт, дори трошица знание извън тези стени не бива да отдаваме. Език свой трябва да си създадем и между себе си на него да говорим, за да не може, даже и случайно някой от нас да я издаде.
   Множество трактати и на езици разни ще изпратим на народа. Да се чудят всички и да мислят, че ние всичко казваме. И ще излагаме науки множество чудесни и открития така, че по-далеч от главното да се отдалечават и простолюдието, и управниците. А мъдреците във вековете идващи нека да учудват другите с трактати умни и с науки. При това от главното сами да се отдалечават, и другите от главното по-далече да отведат.

   -Нека бъде тъй, - с върховния се съгласили всички. Само моят баща мълчал.
   И жрецът върховен продължавал:
   -Още един въпрос да се реши е нужно незабавно. Постигнахме след деветнадесет години учене, как образи да се творят. Всеки от нас сега способен е да сътворява образ, който може да променя свят, да разруши държава или да укрепи,- и все пак загадката остава. Дали някой от вас ще може да ми каже защо различна сила има образът творен от всеки? И защо във времето тъй дълго ние творим?-жреците мълчали. Отговор никой не знаел. Върховният пак продължил, леко глас повишил, и жезълът е ръката му треперел от напрежението, когато той на всички казал:
   -Между нас един способен е образи бързо да твори, и силата им ненадмината остава. Той всички нас години деветнадесет учи, но си остава нещо недоизказано. Необходимо е да разберем, че между себе си ние не сме равни. Не санът, който някой от нас има е важен. И нека всеки знае, че между нас един способен е над всички ни да властва незримо и тайно. Той има свобода със силата на образа, който е способен да сътвори, всеки да възвеличае, но и да убие. Един способен е съдбите на държави да реши. Аз, върховният жрец, с властта, която ми е дадена, мога да променя съотношението на силите. Затворени са вратите на храма, в който сега седим. Отвън вярната стража, без моя заповед на никого вратите няма да отвори.
   Жрецът върховен от трона станал, бавно вървял и чукал с жезъл по каменните плочи и се насочил към баща ми. По средата на залата внезапно спрял и гледайки баща ми, заговорил:
   -Сега ще избереш от два, един единствен твой път. Ето първият. Сега за всички ти ще разкриеш на своите образи силата тайна, ще ни разкажеш, как и с какво ги твориш, и тогава ще станеш втори след мене жрец, а щом си отида - ти ще бъдеш пръв. Ще се прекланя пред теб всичко живо. Не разкриеш ли тайната своя обаче, втори път се открива пред тебе. Той води само към тази врата.
   Жрецът показал вратата, от залата в храма към кулата водеща, която била без прозорци и нямала втора врата. Кулата тази, висока и със стени гладки, с площадка най-горе била, а от нея, в един определен ден от годината отецът ми, или друг жрец, пеел пред народа събрал се.
   Върховният, на баща ми показвал врата към кулата и добавил:
   -Ще влезеш през тази врата и никога няма да излезеш. Ще заповядам вратата да бъде зазидана, и само малко прозорче ще бъде оставено там, и през него само малко храна всеки ден ще получаваш. Когато настане време, и хора край кулата се съберат, на площадката ти ще излезеш пред тях. Ще излезеш, но няма да пееш сътворявайки образи. Ще излезеш за да те видят хората и да не се безпокоят, да не възникват слухове за твоето изчезване. Ще можеш само със слова да приветстваш народа. Ако песен творяща да изпееш посмееш, то дори за една, няма да получаваш храна и вода за три дни. За две- шест дни няма да получиш храна и вода, и сам на смърт ще се осъдиш. Сега реши, от двата кой път ще избереш?
   От своето място спокойно отецът ми станал. На лицето му нямало страх, нито упрек, само тъга като бръчица лека се спуснала. Покрай жреците седящи в редица минал той, в очите на всеки погледнал. И във всеки чифт очи, видял жажда за познание. Познание, но и алчност имало в тях. Към върховния жрец плътно баща ми пристъпил, погледнал в очите му. Суровите, горящи от алчност очи, жрецът не отклонявал, с жезъл по камъните удрял и слюнка пръскайки, сурово повторил на баща ми в лицето:
   -Решавай бързо, кой път от двата ти избираш.
   Без страх в гласа и без упрек спокойно отвърнал баща ми:
   -По воля на съдбата може би, избирам аз път и половина.
   -Как може да се избере това, - завикал жрецът, - смееш и да се присмиваш над мен и всички, които са сега в храма велики!
   Баща ми към вратата, водеща към кулата тръгнал и като се обърнал на всички отвърнал:
   -Да се присмивам и да ви обиждам, повярвайте ми, даже не съм мислил. По воля ваша в кулата завинаги отивам. Преди това на всички тайната ще разкрия, така както я зная и мога, но това не ще промени съдбата ми. Затова и казах, че избирам път и половина.
   -Тогава говори! Не се бави! - гласовете на скочилите от местата си жреци отекнали под сводовете в храма. - Тайната къде е ?
   -Тя е в яйцето, - спокойно отговорът прозвучал.
   -В яйце? В какво яйце? Обясни! - събралите се питали баща ми, а той опитвал се да отговори.
   -От яйце кокоше, кокоше пиленце ще порасте. От патешко яйце ще се излюпи патенце. Яйцето на орлица на света ще донесе орел. Каквито себе си почувствате, това от вас ще се роди.
   -Аз чувствам! Аз съм творец! - върховният внезапно викнал. - Кажи как от всичките най-силен образ мога да творя?
   -Ти не говориш истината, - отговорил на жреца баща ми, - не вярваш сам, в това, което казваш.
   -Но откъде ти би могъл да знаеш, колко е силна вярата у мен?
   -Творящият не би изисквал никога. Творящият способен е да дава сам. Ти искаш, а това ще значи, че си в черупка на неверие…

   По-черния шрифт показва кое би било разумно да се глобализира. Познанието в науките а не хора и територии чрез натъкмени закони. Глобализацията, истинската, вече започна в лицето на интердисциплинарните подходи на някои все още малко на брой човеци.
   А подчертаното е ..... за себеанализ. Кое е по-важно, какво говориш или как се чувстваш?
   За пореден, може би последен път, призовавам всички провъзгласили себе си в този форум за сензитиви, и духовно извисени или повече информирани от другите:
   Проверете инфото от цитатите горе! Но не на думи а в същноста.
   И да не забравяме, че "Насила хубост не става."

Разбира се, всеки е свободен да прави каквото прецени с позицията ми.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255

Жоре,като се замисля излиза така:
Като погледнем назад в историята все едно и също-бедни,богати,войни и стремеж към по-добър живот,и къв е тоя по-добър живот никой не казва.Всъщност с прилага един много прост принцип,учат ни да вършим нещо,но никога да не свършим нещо.Това се постига като се излагат самоподразбиращи се идеи без никаква обосновка т.е. необходимост.
Науката създава инструменти и удобства чрез които например 90% от тези които биха отпаднали от естественият отбор са налице.Живота на тези хора минава в това да обслужват цивилизацията със всичките й салтанати т.е все едно пак ги е нямало.Науката е рожба на ума,а какво е ума?
На мен ми прилича на жив организъм,който расте проявен като цивилизация и с тези примерни 90% се поддържа и расте.Може би шаманите са прави затова,че Умът е нещо като инструмент присаден  ни от други същества.Удобството на неговата с-ма  срещу инвалидизация с цел фиксиране на вниманието и оттам и канализиране на енергията в желана посока.

Аз доколкото знам древните магове,които в борбата си с умът да си върнат изначалната с-ма на възприятие са го опознали до съвършенство,но в крайна сметка са загубили битката и причината за това са две:религиозността(която е най-силната опорна точка на ума) и липсата на дисциплина.Тъй като вследствие на заниманията си са придобили огромни знания и сила те започнали да "виждат" силата която създава нещата,но религиозността им ги е накарала да й придават човешки черти т.е. те си мислели,че са нещо специално за нея и започнали да  я изучават щателно.И тогава това което видели им дошло като плесник с мокър пешкир.Те видели че тази сила изобщо нямала никакво специално отношение,за нея нямало значение дали си от простосмъртните им братя или стрък трева.Просто човешкото в нея било нищожно малко и за нея нямало значение какво правиш и какво знаеш.Истината била че те имало много високо мнение за себе си т.е. не били изкоренили пипалата на ума,а само го "изключвали" докато извършвали магьосническите си упражнения.И тук липсата на самодисциплина им изиграла лоша шега.Започнали да правят глупости.Използвали са знанията си,за да получат контрол над хората и успяли,но така са се увлякли,че на хората им е писнало и започнали да ги избиват поголовно,някой даже са ги яли живи защото  са смятали,че ще им вземат силата,затова магьосниците са влагали силата си в предмети(камъни,дървета и др.),за да не си я дават.Малкото които са останали,за да не се  изгубят знанията им,са почнали да ги записват и са оставили книги(разни книги на мъртвите ей такива).Дотогава те не са имали навик да записват какво правят,но често тези които са имали талант са изсичали релефи със съществата,които са срещали по време на пътуванията си в други светове(археолозите май ги наричат стилизирани животни и др.).И все пак между тях имало такива които са проявили дисциплина и трезвост, и са открили пътят към свободата точно в това безразличие на силата към всичко.
Древните магове са били доста мрачни,заради метода който са използвали за пътуванията си,а много често дори и зли,и нищо чудно малкото останали да са решили да си върнат господството.Един от най-силните белези по които съвременният човек мяза на древните магове е любовта към ритуалите и усложняването им.Сложните ритуали са белег за изтънченост се смята днес.И затова  малкото шамани тръгнали към свободата смятат древните магове за предатели и слабохарактерни,въпреки че са притежавали невероятни способности.Може би ако не са се били предали светът щеше да е друг.
Всъщност методите с които днес се манипулират хората са абсолютно същите каквито са ги прилагали и древните магове спрямо учениците си.Ние също се явяваме черни магове спрямо децата си,фиксираме възприятието им там където е удобно за системата.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
veselqk-U,
много интересно .. много.
Благодаря ти за споделеното мнение. Ще опитам малко медитиране в тази посока.
Само на примависта да спомена, според Стефан Гайд някои от разчетените тракийски текстове са аналогични на египетската книга на мъртвите. Но са по-ранни от нея. А изводите му са....променящи ориентацията на историята.
Има над какво да се работи....
Благодаря ти!
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
veselqk-U,
много интересно .. много.
Благодаря ти за споделеното мнение. Ще опитам малко медитиране в тази посока.
Само на примависта да спомена, според Стефан Гайд някои от разчетените тракийски текстове са аналогични на египетската книга на мъртвите. Но са по-ранни от нея. А изводите му са....променящи ориентацията на историята.
Има над какво да се работи....
Благодаря ти!

Аз съм подръжник на тезата,че умът ни е даден от органични същества(извънземни) по същият начин както ние го даваме на децата си,чрез учене.Те са били "оръжието" на други неорганични същества,които са истинските владетели на ума.Вероятно са изполвали някакъв катаклизъм и обстоятелствата са били много лоши за хората и точно тогава се появяват те.Показват им как да копат канали,да строят т.н.- т.е. да се застояват,и бавно но сигурно се налага социалната йерархия като следствие.В митовете е пълно с такива примери как някакви същества са дошли и са дали знания на хората и съответно са боготворени.Може би с това може да се обясни,това че са дошли в един момент и са си отишли без да се възползват от възможността да разширят цивилизацията си,не е било трудно да ни изчистят.Те просто са слуги,които поставят само инструмента който служи за извличане на енергия.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
САЩ рухват като Римската империя
ПО МАТЕРИАЛИ НА ЧУЖДИЯ ПЕЧАТ
Шефът на Контролното управление на САЩ Дейвид Уокър прогнозира икономическа катастрофа за страната си. Той предрича най-здравата демокрация в света незавидната участ на Древния Рим, ако правителството не предприеме срочни мерки в най-близко бъдеще. "САЩ ще бъдат погубени от упадъка на нравите и политическата култура, самоувереността, прекалено активната завоевателна политика и финансовата безотговорност" - твърди Уокър. И добавя, че това са "поразителни съвпадения" с гибелните обстоятелства за Рим.
Представените документи от Уокър са два и са огласени на 7 август. В тях той подлага на рязка критика политиката на страната и дава "плашещи дългосрочни прогнози".
Първият документ, в който фигурира пасажът за Римската империя, представлява реч от 14 страници, при това авторът се основава не толкова на цифрите, колкото на здравия разум. Речта се нарича "Трансформация на правителството заради потребностите на 21 век". А за по-заядливите опоненти шефът на Контролното управление е приготвил документ от 50 страници "Финансово състояние и бюджетно бъдеще на САЩ".
В тях се излагат няколко фактора, които заплашват стабилността на икономиката на САЩ:
Първо, в близките години масово ще излезе в пенсия най-многочисленото следвоенно поколение, известно като "бумът на бебетата". Това ще провокира пенсионните разходи. Процесът вече е започнал.
Ако през 2000 г. в задълженията на държавата заедно с държавния дълг и пенсиите съставляват $9,9 трилиона, то към 2006 г. те са нараснали до $10,4 трилиона. Уокър е пресметнал и обема на косвените задължения, които не засягат бюджета в разглежданите години, а се планират за изпълнение в следващите. През 2000 г. сумата им е $13 трилиона, а след шест години е нараснала почти до $39 трилиона.
По такъв начин преките и косвени задължения на свръхдържавата са се увеличили 2,5 пъти - от $20 на $50 трилиона. Това надвишава почти четири пъти БВП на страната ($13,2 трилиона по данни на CIA Factbook).
Ако се разделят задълженията върху цялото население на страната, ще се получи, че на всеки гражданин ще се паднат примерно по $170 хил. дълг. А ако се вземат само работещите на пълен работен ден, ще се получи съкрушаващо число - по $400 хил.
Вторият фактор е свързан с бюджетния дефицит в областта на медицинското застраховане - с него ще се сблъска през 2007 г. програмата Medicare, а през 2017 г. социалната защита. Към 2040 г. техният съвкупен дефицит ще съставлява около $800 млрд.
На трето място според Уилкър трябва да се промени не нещо конкретно, а цялата система, тъй като провежданата данъчна и бюджетна политика е неустойчива. Разчетите показват, че сегашните тенденции за прираст на населението и ръст на разходите за медицинско застраховане водят до системен бюджетен дефицит. Ако не се измени курсът, то през 2040 г. ще се наложи орязване на федералните бюджетни разходи с 60% в сравнение със сегашните, а данъците да се увеличат двойно

http://www.politika.bg

Eon

  • Гост
Не знам дали е поредната криза в САЩ тази с ипотечните кредити, но цялата им система нещо мирише. Заради тях ЕЦБ наля милиарди долари в останалите европейски банки само и само да омекоти краха на борсите.
Азия пак го отнесе най-яко: Хонг-Конг и Токио.  (след самите САЩ де).

Ще видим кво ще стане.

Неактивен extazo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Световната банкова система мирише, всичко е изградено върху спекулата и виртуални активи.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Светът върви към нестабилност и насилие заради скъпите храни и енергия

http://www.investor.bg/?id=67366

Поскъпването на хранителните продукти и енергията, недостигът на вода, промените в климата и увеличаването на миграцията биха могли да породят нарастваща нестабилност и насилие в света през следващото хилядолетие, сочи доклад на глобалната изследователска организация Millennium Project, цитиран от АФП.

Въпреки мрачната прогноза в доклада се заявява, че „постиженията в науката, технологията, образованието и икономиката изглежда могат да накарат света да работи много по-добре, отколкото днес“.

В доклада се очертават 15 глобални предизвикателства, които варират от вода и енергия до организирана престъпност и глобална етика и които изискват приоритетно внимание.

Половината от света е уязвим от социална нестабилност и насилие, става ясно от доклада.

46 страни (2,7 млрд. души) са изправени пред висок риск от въоръжен конфликт, а други 56 държави (1,2 млрд. души) са в риск от политическа нестабилност, се посочва в доклада на базата на данни на щатския институт Center for Naval Analyses.

37 държави са изправени пред кризи с хранителните продукти заради нарасналото търсене от бързо развиващите се страни, високите цени на петрола, ползването на растителни култури за биогорива и други.

„Цените на основните хранителни продукти в света се удвояват“, пише в доклада. „Така например цените на зърнените култури, включително пшеница и ориз, са се увеличили със 129% от 2006 г. насам“.

Предвид това, че близо 3 млрд. души работят за 2 долара или по-малко на ден, глобалният социален конфликт в дългосрочен план изглежда неизбежен, ако не се предприеме по-сериозна политика относно храната и ако не бъдат постигнати значими научни постижения.

Oчаква се световното население да нарасне от сегашните 6,7 млрд. до 9,2 млрд. до 2050 г., като скоро след това достигне връх от 9,8 млрд., преди да се падне до 5,5 млрд. до 2100 г., отбелязва докладът, като се позовава на по-ниската прогноза на ООН.

Сред сериозните предизвикателства пред човечеството е водата. Според доклада днес 700 млн. души са изправени пред недостиг на вода (като под недостиг се разбира по-малко от 1000 куб. м на човек годишно). Цифрата може да нарасне до 3 млрд. до 2025 г. заради климатичните промени, ръста на населението и нарастващото търсене.

Светът ще се нуждае от 50% повече храна до 2013 г. и три пъти повече в рамките на 30 години, което изисква повече вода и земя.

Millenium Project е инициатива на Световната федерация на асоциациите на ООН (WFUNA), глобална мрежа от институции в над 100 държави.


krasimir

  • Гост
Ако не искате да си загубите приятелите или да ви сметнат за луд, за сектант или за някъв подобен, не разказвайте тези истории за края, за извънземните, за Нибиру и пр. ! Много е лошо аз го преживявам в момента. Много е шибано ! А относно темата е ясно, че ще има край. Четете пророчествата на Ванга и ще видите много са интересни и твърде вероятни, само като се има предвид, че почти всичко ако не и всичко, което е казала е познала смиаатай... Аз вярвам, че семейството на светлината ще ни защити, когато дойдат тези последни дни и ще има нещо като втори "Ноев ковчег". Даже и в Библията, чиято достоверност не е много доказателствено обоснована, но все пак, пише че бог ще слезе от небето... Истината е някъде там... :)

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #114 -: Септември 19, 2008, 11:40:18 am »
Полсън и Барнанки подготвят най-голямата финансова маневра в историята на САЩ


19.09.2008
Ръководителите на американското финансово министерство и на Федералния резерв започнаха миналата нощ да обсъждат с лидерите на Конгреса план, който може да стане най-голямата финансова маневра на държавата в историята на САЩ, съобщи в. "Ню Йорк таймс".

Макар, че детайлите все още се уточняват, в основни линии планът предвижда да се дадат правомощия на правителството да изкупи с голяма отстъпка в цената проблемните ипотеки от банките и другите институции. По същество американският министър на финансите Хенри Полсън и ръководителят на Федералния резерв Бен Бърнанки предлагат една новосъздадена организация да поеме проблемните елементи от балансите на американските борсови институции с цел да бъде преодоляна най-голямата до сега финансова криза в историята на САЩ. Според ръководни членове на Конгреса, която разговаряха миналата нощ с Полсън и Бърнанки, целта е най-късно до края на идната седмица Конгресът да приеме съответното законодателство. Последната инициатива показва, че мерките, които бяха въведени до сега не са успели да възстановят спокойствието на финансовите и ипотечните пазари. Според информации, на които се позовава агенция Блумбърг, сред вариантите, които ще обсъди американското правителство е учредяването на един фонд с размер 800 милиарда долара, който ще изкупи така наречените проблемни активи на банките и създаването на отделна каса във Федералната служба за застраховане на вложенията /FDIC/ на стойност 400 милиарда долара, която ще покрие плащанията към борсовите инвеститори. "Това върху което работим сега, е да се справим със систематичния риск и стреса на нашите капиталови пазари", каза Хенри Полсън. "Обсъждаме приемането на специално законодателство, което да разчисти проблемните активи от финансовите институции", добави Полсън, цитиран от в. "Ню Йорк таймс"./БГНЕС
БГНЕС
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1234644

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #115 -: Септември 21, 2008, 20:12:10 pm »
Американската администрация налива 700 млрд. долара в спасителен фонд

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:   
С пакет от мерки на стойност няколкостотин милиарда долара американското правителство се опитва да излезе от тежката финансова криза.

 Програмата трябва да бъде одобрена от Конгреса ;) :P

"Картината, която ни представят, е силно обезпокояваща”, заяви сенаторът-демократ от Ню Йорк Шумер. Подобно чувство изпитаха много политици през изминалия уикенд. Финансовият министър Паулсън и ръководителят на Управлението на Федералния резерв на САЩ Бен Бърнанке разясниха на разтревожените, какво още би могло да се случи във финансовата криза, ако не се предприеме нищо. Такова бездействие би означавало вълна от фалити, масивна загуба на работни места, рухване на още инвестиционни банки и застрахователни дружества. Изведнъж милиони американци биха останали без частна пенсионна осигуровка, би се стигнало до по-нататъшен срив на цените на недвижимите имоти и до колапс на кредитния бранш. С оглед на тези мрачни перспективи републиканците се обърнаха на 180 градуса. Някогашните противници на държавна намеса в икономиката и финансите сега са готовят да предоставят стотици милиарди долари пари на данъкоплатците, за да бъде спасен бързо финансовият бранш. По думите на президента Буш:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Буш определи мерките като болезнени, но необходими
„ Ние ще превъзмогнем изпитанието и то заедно. Ще има достатъчно възможност да се дискутира относно причините за кризата, сега обаче ние трябва да я разрешим.”

Естествено, че финансовата криза и реакцията на правителството играят роля в предизборната борба в САЩ. Сега нещата стоят обаче така, че републиканският президентски кандидат Джон Маккейн е ПРОТИВ спасителната програма за финансовия сектор, която неговите партийни съмишленици - президентът Буш, финансовият министър Паулсън и шефът на Федералния резерв Бърнанке искат да реализират. Демократическият кандидат за президент Барак Обама пък е ЗА програмата. Той казва:

„Подкрепям напълно усилията на министър Паулсън и шефа на Федералния резерв Бърнанке в духа на общото желание на двете партии, да работят заедно с Конгреса, за да се намери разрешение.”


Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Кризата предизвика срив на световните фондови борси Въпреки предизборната борба Обама не иска сам да представи спасителна концепция. ;) Неговият републикански съперник Джон Маккейн разкритикува решението на Федералния резерв, заедно с други големи банки да се инжектират допълнителни 250 милиарда долара във финансовите пазари, за де се предотврати евентуално рухване на световната финансова система, подобно на голямата депресия през 30-те години на миналия век. Въпреки това Маккейн разкритикува акцията на Федералния резерв с думите:

„Федералният резерв трябва да се съсредоточи върху своята основна задача, а именно - да направлява отговорно нашите финансови потребности и да ни пази от инфлация”.  :-[

Федералният резерв трябва да стои настрана от помощни акции и трябва да се посвети на задачата да брани покупателната сила на долара , смята още Маккейн.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3659820,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #116 -: Септември 23, 2008, 10:28:17 am »

Храна, вода и гориво
   Трите основни опори, на които се крепи човешкият живот, са в опасност :o

 
Мишел ШОСУДОВСКИ
"Глобъл Ризърч", 05.06.2008 г.
  Захаросаните куршуми на "свободния пазар" убиват децата ни. На пръв поглед актът на убийство е непреднамерен, тъй като на практика се осъществява безпристрастно, чрез компютърно програмираните покупко-продажби на нюйоркските и чикагски търговски борси. Там се вземат съдбовни за много хора решения за цените на ориза, пшеницата и царевицата.
Бедността не е само следствие от погрешни политически решения на национално ниво. Хората в различни страни обедняват едновременно в резултат на глобалния пазарен механизъм. Малък брой финансови институти и глобални корпорации имат възможност да решават жизнения стандарт на милиони хора по света чрез манипулиране на пазара. 
   Светът се движи към най-сериозната икономическа и социална криза в модерната история. Процесът на глобално обедняване, започнал с кризата по дълговете в началото на 80-те години на миналия 20 век, достигна важен обрат, който доведе до едновременно избухване на глад във всички основни райони на развиващия се свят.
   Налице са много комплексни особености, подчертаващи глобалната икономическа криза, свързана с финансовите пазари, упадъка на производството, рухването на авторитета на държавните институции и бързото развитие на пришпорваната от жаждата за печалби военна икономика. В този анализ рядко се споменава как глобалното икономическо преструруктуриране насилствено въздейства върху трите   фундаментални опори на живота - храна, вода и гориво.
   Осигуряването на храна, вода и гориво е предварително условие за съществуването на всяко цивилизовано общество - храната, водата и горивото са факторите, обуславящи оцеляването на човешкия вид. През последните години цената на тези три променливи се увеличи драматично на глобално ниво с разрушителни икономически и социални последствия.
   Храната, водата и горивото - които в истинския смисъл на думата определят репродукцията на икономическия и социален живот на планетата Земя, - са под контрола на малък брой глобални корпорации и финансови институти.
   Както държавата, така и редица международни организации - наричани често "международна общност" - обслужват освободените от всякакви задръжки и контрол интереси на глобалния капитализъм. Главните междуправителствени институции, между които ООН, Бретън Уудс-институциите (МВФ и Световната банка, б.р.) и Световната търговска организация одобриха новия световен ред от името на техните корпоративни спонсори. Правителствата в развитите и развиващите се страни се отказаха от историческата си роля на регулиране на ключовите икономически променливи и осигуряване на минимална прехрана за народите си.
   В различни области на света избухнаха едновременно протести против повишаването на цените на храната и бензина. Особено критично е положението в Хаити, Никарагуа, Гватемала, Индия, Бангладеш. Повишаването на цените на храната и горивата в Сомалия предизвика масов глад в цялата страна, съчетан с драстичен недостиг на вода. В Етиопия положението е същото.
   Спираловидното покачване на цените засяга остро Индонезия, Филипините, Либерия, Египет, Судан, Мозамбик, Зимбабве, Кения, Еритрея - един дълъг списък на все по-обедняващи страни - без да споменаваме изрично страните под чуждестранна военна окупация като Ирак, Афганистан и Палестина.

                         Дерегулация
                    (отказ от контрол)
   Осигуряването на храна, вода и гориво вече не са предмет на правителствена или междуправителствена регулация, тоест, намеса с цел облекчаване на бедността или предотвратяване на евентуален масов глад.
   Съдбата на милиони хора се управлява зад затворените врати на корпоративните заседателни зали като част от програмата, чието основно изискване е осигуряване на максимална печалба за минимално кратко време.
   И понеже тези мощни икономически играчи оперират чрез привидно неутралния и "невидим" пазарен механизъм, опустошителното социално въздействие на хитро организираното повишаване на цените на храната, горивата и водата обикновено безучастно се определя като резултат от търсенето и предлагането.

Същност на глобалната икономическа и социална криза
 
   Макар и силно замъглени от официалните и медийни доклади и “анализи”, и “хранителната”, и “петролната” кризи са резултат от спекулативното манипулиране на пазарните цени от мощни икономически играчи.
Не става въпрос за ясно обособени и разграничени хранителни, горивни и водни “кризи”, а за глобален процес на икономическо и социално преструктуриране.
Драматичното повишаване на цените на тези три, да ги наречем, стоки за широко потребление, не е случайно. Цените на тези три променливи, включително и цените на основните суровини за производство на храна, на водата за производство и потребление и на горивата са предмет на целенасочена и едновременно проведена пазарна манипулация.
   Кризата с храната се дължи на повишените цени на суровините за нея в съчетание с драматичното повишение на цените на горивата. Успоредно с това цената на водата като съществена част от земеделското и промишлено производство, социалната инфраструктура, обществената хигиена и потребление в отделните домакинства се увеличи рязко в резултат на приватизацията на водните ресурси.
Изправени сме пред мощен икономически и социален катаклизъм, безпрецедентна глобална криза, характеризираща се с триъгълника вода-храна-горива: три фундаментални променливи, от които зависи оцеляването на човечеството.
   Повишаването на цените задълбочава бедността и разрушава живота на хората. Освен това сривът на жизнения стандарт по света става по време на война - тоест, той е тясно свързан с военните планове на властимащите. Повтарям: войната в Близкия изток определено е свързана с борбата за контрол над резервите на петрол и вода.
   Засега водата не е международна търговска стока като петрола и суровините, от които се приготвя храна. Въпреки това тя също е предмет на пазарни манипулации - чрез процеса на приватизиране на водоизточниците.
   Икономическите и финансови играчи зад затворените врати, са:
- главните "Уолстрийт"-банки и финансови къщи, както и спекулантите от определени институции, които играят директна роля на пазарите за стоки от първа необходимост - включително и на пазарите за петрол и храна;
- англо-американските петролни гиганти, включително "Бритиш петролиум" (ВР), "Ексън мМобил", "Шеврон-Тексако", "Ройъл дъч шел";
- биотехническите конгломерати в областта на агробизнеса, които притежават правата на интелектуална собственост върху семената и всички допълнителни средства (например торове, химическа защита и пр.), необходими в земеделската работа. Биотехническите компании също са главен играч на нюйоркските и чикагските търговски борси;
- водните гиганти като Суец, "Виолия" (Veolia) и "Бехтел-Юнайтид ютилитис", участващи в глобалното приватизиране на световните водни ресурси;
- англо-американският военно-индустриален комплекс, който включва петте големи военни американски корпорации ("Локхийд Мартин", "Рейтиън", "Нортроп Грънман", "Боинг" и "Дженеръл дайнамикс") в съюз с "Бритиш еъроспейс систъмс копорейшън" (BAES), представляват мощна, отлично стикована сила, тясно свързана с "Уолстрийт", петролните гиганти и биотехническите конгломерати от земеделския бизнес.

                        Балонът на петролните цени

   Движението на глобалните цени на нюйоркската и чикагската търговски борси няма връзка със стойността на произвеждания петрол. Непрекъснатото увеличение на цените на суровия нефт не са резултат от някакъв недостиг на петрол. Изчислено е, че цената на барел петрол в Близкия изток не надвишава 15 щ. д. Стойността на барел петрол, извлечен от пясъците на Алберта, Канада, е от порядъка на 30 щ.д. (Антоан Аюб, радио Канада, май 2008 г.)
Горивата участват фактически във всички области на производството, земеделието и услугите. По целия свят увеличението на цената им предизвиква фалит на малкия и средния бизнес, подкопава и потенциално парализира местната и международна търговия.
   Повишената цена на бензина на дребно унищожава местните икономики, увеличава промишлената концентрация и масираната централизация на икономическата власт в ръцете на малък брой глобални корпорации. Тя удря жестоко по градския транспорт, училища и болници, промишлеността за производство на камиони, междуконтиненталния морски транспорт, самолетния транспорт, туризма, местата за отдих, удря върху много обществени услуги.

                                Инфлация
 
   Увеличението на цените на горивата освобождава инфлационен процес, който подтиска покупателната способност и понижава търсенето на световно ниво. Засегнати са всички основни социални слоеве на обществото - включително и средните класи в развитите страни.
   Движенията на цените се диктуват от стоковите пазари. Те са резултат от спекулативна търговия в сферата на индекс фондовете1 , фючъри* и опции** на главните стокови пазари, включително лондонската ICE (Intercontinental Commodity Exchange = Междуконтинентална стокова борса), нюйоркската и чикагската търговски борси.
   Драматичните скокове на цените в глобалната икономика не са резултат от недостиг на горива, храни и или вода.
   Тази рязка промяна в глобалната икономика е целенасочено планирана.
   Икономическата и финансова политика на Щатите се контролира от частни корпоративни интереси. Спекулативната търговия не е предмет на регулаторна политика. Изкуствено предизвиканата икономическа криза увеличава богатството и усилва властта на шепа глобални корпорации - каквато е и целта.
“...Най-малко 60 % от цената на суровия нефт - 128 щ.д. на барел - се формира от неконтролирани спекулации с фючъри чрез хедж фондове***, банките и финансовите групи, използващи фючърите на лондонската борса ICE и тези на нюйоркската NYMEX - както и от неконтролирани междубанкови търговски операции или такива “зад тезгяха”, за да се избегне вглеждане в тях.
   Правилата на правителствената Комисия за търговия със стокови фючъри на САЩ, ограничаващи този вид търговия, допускат спекулантите да плащат само 6% от цената на договора. Това означава, че при цена 128 щ.д. на барел опериращият с фючъри търговец трябва да плати само 8 долара. Останалите 120 долара са заем. Това изключително облагодетелстване на търговеца с фючъри е съществена част от спекулативното повишение на цените до нереалистични нива. Освен това така успешно се прикриват загубите на банките и другите сериозни проблеми в тази сфера за сметка на обикновените хора по света.” (Уилям Ингдал, “Още за истинската причина за високите цени на петрола” - "Глобъл Ризърч", май 2008 г.)
Между главните играчи на спекулативния пазар за суров нефт са: "Голдман Сакс", "Бритиш Петролиум", френският банков конгломерат "Сосиете женерал" (Societe Generale), Банк ъв Америка - най-голямата банка в САЩ, и швейцарската "Меркурия" (справка Мигел А. Бланко, La Clave, Мадрид, юни 2008 г.).
   "Бритиш петролиум" контролира базираната в Лондон Международна петролна борса (ІРЕ), една от най-големите борси в света, оперираща с фючъри и опции. "Голдман Сакс" и "Морган Станли" са сред главните акционери на тази борса.
Според "Дер Шпигел", "Морган Станли" е един от главните играчи на лондонския спекулативен пазар на петрол (ІРЕ). Според "Льо Монде" в разпространяваните слухове за целенасочено, спекулативно повишаване на цените на суровия нефт се споменават френската банка "Societe Generale," Банк ъв Америка и Дойчебанк.
(следва)

 


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #117 -: Септември 23, 2008, 10:44:34 am »

    Цените на храната
 
   Глобалната криза в областта на храната, характеризираща се с рязко повишаване на основните суровини, осъди милиони хора по света на глад и хронично недояждане.
   Според Организацията по храните и земеделието към ООН FAO (Food and Agriculture Organization), от март 2007 г. цената на зърнените култури е увеличена с 88 %. За три години цената на пшеницата се увеличи с 181 %. Само през последните три месеца цената на ориза се увеличи с 50 %. (Ян Ангъс нарича кризата в областта на храната “Най-голямата демонстрация на историческия провал на капиталистическия модел”, Глобъл Ризърч, април 2008 г.)
Цената на ориза се утрои в течение на петгодишен период и от приблизително 600 щ.д. на тон през 2003 г. достигна до повече от 1800$ щ.д. на тон през май 2008 г.
   Най-предпочитаният сорт тайландски ориз се продаваше за 198 щ.д. на тон преди пет години и за 323 щ.д. за тон преди година. През април 2008 г. цената му достигна 1,000щ.д. Тя е още по-висока на местните пазари - в Хаити пазарната цена на 50-килограмов чувал ориз се удвои за една седмица в края на март 2008 г. "Наблюдаваните увеличения на цените на храните са катастрофални за 2.6 милиарда хора по света, живеещи с по-малко от 2 щ.д. дневно и харчещи от 60 до 80 % от мизерните си доходи за храна. За стотици милиони храната се превърна в недостижим лукс." (Цитат от същата статия)
   Главните играчи на зърнения пазар са "Каргил" (Cargill) и "Арчър Даниълс мидланд" (ADM). Тези два корпоративни гиганта контролират голям дял от глобалния пазар на зърнени храни. Освен това те участват в спекулативни сделки с фючъри и опции на Нюйоркската търговска борса (NYMEX) и на Чикагската търговска борса (Chicago Board of Trade - CBOT). В САЩ - “най-големият производител на генномодифицирани храни (GM), "Каргил", ADM и конкуриращият ги "Zen Noh" контролират заедно 81 % от целия износ на царевица и 65% от целия износ на соя” (Грег Мътит, “Каргил и ADM - контролиращите играчи”, списание “Еколог”, март 2001 г.)
 
Реформата в земеделието
 
   Неолибералните реформи в макроикономическата политика от началото на осемдесетте години на 20 век - съвпадащи с удара на кризата с дълговете - подкопаха силно местното земеделие. През последните 25 години наложените от Международния валутен фонд и Световната банка реформи дестабилизираха и разрушиха производството на храни в развиващите се страни.
   Дъмпингът * на излишъците от зърнени храни от САЩ, Канада и Европейския съюз удари смъртоносно по независимото, задоволяващо местните нужди производство на храни в развиващите се страни - местната земеделска икономика беше ефективно разрушена. Този разрушителен процес осигури много милиарди долари печалба за гигантските корпорации на западния агробизнес: тъй като нямаха повече собствено производство на храна, развиващите се страни бяха принудени да внасят такава от тях.
   Предварително създадените условия за масова бедност напоследък бяха ожесточени и утежнени от драматичния скок на цените на зърнените култури. В някои случаи дори се стигна до удвояване на цената им на дребно.
   Върху скока на цените се отрази и използването на царевицата като суровина за производство на етанол. През 2007 г. глобалното производство на царевица беше от порядъка на 12.32 милиарда бушела **, от които 3.2 милиарда бяха погълнати от производството на етанол. Планира се почти 40% от царевичната реколта в САЩ да се насочат в бъдеще към това производство.
 
Генномодифицираните (генно видоизменените) семена

   В структурата на глобалното земеделие стана още една важна историческа промяна, която съвпадна с появата на Световната търговска организация (WTO) на световната сцена през 1995 г. Според параграфите на споразуменията, подписвани с тази организация, гигантите на агробизнеса получаваха неограничена свобода да нахлуят на пазарите за семена на развиващите се страни.
   Унищожението на биологичното разнообразие беше улеснено и от придобиването на изключителни "права на интелектуална собственост" върху различните сортове на даден растителен вид от международните агро-промишлени корпорации.
   В подкрепа на интересите на шепа биотехнически конгломерати генномодифицираните семена често се налагаха на селските стопани от развиващите се страни под формата на "помощи". В Етиопия например на обеднелите хора се предлагаха комплекти с генномодифицирани семена (GMO) с цел възстановяване на земеделското производство след опустошителна суша.
   Генномодифицираните семена бяха засети и дадоха реколта. И едва тогава селският стопанин разбира, че не може да използва генномодифицираните семена втори път, без да плати възнаграждение на "Монсанто", "Арч Даниълс мидландс" и т.н.!
   Селските стопани разбират още, че тези семена ще дадат реколта само ако използват изкуствени торове, инсектициди и хербициди, произвеждани и продавани от биотехническите корпорации от агробизнеса. Цялата земеделска икономика пада неспасяемо в мъртвата хватка на тези конгломерати.
   Сред главните биотехнически гиганти-производители на генномодифицирани семена са "Монсанто", "Сингента" (Syngenta), "Авентис", "Дюпон", "Дау Кемикъл", "Каргил" и "Арч Даниълс мидланд".
 
                 Нарушаване на земеделския цикъл

   Нахлуването на генномодифицираните семена в земеделието предизвика значителна промяна в структурата и установения му ред още от появата му преди 10 000 години.
   Използването на генномодифицирани семена прекъсна грубо възпроизводството на семена на местно ниво в селските разсадници. Нарушен беше земеделският цикъл, който разрешаваше на селския стопанин да съхранява придобитите по естествен път органични семена, да ги засажда и да прибира получената реколта. И този разрушителен модел - неизменно водещ до периодичен глад - се повтаря от страна в страна, погубвайки резултатно селската икономка в световен мащаб.
 
      Организацията по храните и земеделието към ООН и Световната банка
 
   През юни 2008 г. в Рим се проведе среща на върха на Организацията по храните и земеделието към ООН (FAO) с основна тема кризата в областта на храните. На тази среща политици и икономически анализатори единодушно приеха шаблонното обяснение на т. нар. свободен пазар: избухването на глад в отделни страни беше представено като резултат от загубата на равновесие между търсенето и предлагането (търсенето превишавало предлагането), както и от някои климатични отклонения, неподвластни на елита на властимащите, изработващи рамките и посоката на политиката в света. "Решението" беше: спешно отправяне на помощи в засегнатите райони под покровителството на Световната програма за храните (World Food Program - WFP). С други думи: "Не се намесвайте във вътрешните игри на пазарните сили!"
   Интересно е да се знае, че данните за глобалното производство на зърнени култури отхвърлят тези "експертни мнения".
   Според предвижданията на Организацията по храните и земеделието към ООН за световното производство на зърнени култури, през 2008 г. се очаква рекордно висок добив!
   Влизайки в противоречие с обясненията в написания от самата нея учебник, Световната банка обяви, че цените в света ще останат високи, независимо от предвиденото повишено предлагане на зърнени суровини за производство на храна.
В съвещателните зали на Организацията по храните и земеделието към ООН и Световната банка не се допуска дори споменаване на варианта държавно регулиране на цените на зърнените суровини и бензина. И разбира се, точно това се преподава във факултетите по икономика на престижните университети в САЩ.
   Междувременно цените на произведените храни на ниво индивидуално селско стопанство едва покриват производствените разходи - тоест, селската икономика е пред унищожителен фалит.
 (следва)

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #118 -: Септември 23, 2008, 10:49:00 am »
Мишел ШОСУДОВСКИ
"Глобъл Ризърч", 05.06.2008 г.
(продължение)

Храна, вода и гориво


   Приватизация на водата  >:(

   Според източници на ООН - които силно подценяват сериозността на водната криза - един милиард хора по света (или 15 % от населението на света) нямат достъп до чиста вода "и 6 000 деца умират всеки ден поради инфекции, свързани с използване на замърсена вода" (цитат от новинарската емисия на Би Би Си, 24 март 2004 г.)
Малък брой глобални корпорации, включващ Суец, "Veolia", "Бехтел-Юнайтид", "Ютилитис", "Таймс уотърс" и немската "RWE-AG" са в процес на приватизиране на обществените водни системи и транспортирането и третирането на отпадъците.
   Суец и "Veolia" са вече собственици на 70 % от приватизираните водни системи в света досега.  :P
   Приватизацията на водата под покровителството на Световната банка се захранва от рухването на системата за обществено осигуряване на безопасна вода за пиене по градските водни системи. "Световната банка обслужва интересите на водните компании чрез заемите, които отпуска редовно на правителствата на дадени страни. Към тези заеми често са прикачени условия, които изрично изискват приватизиране на осигуряването с вода..." (Мод Барлоу и Тони Кларк “Приватизирането на водата: най-новата пазарна фантазия на Световната банка”, "Поларис инститют", Отава, 2004).
   “Методът на действие (в Индия) е ясен - игнорира се разработката на водните ресурси (под натиска на суровите бюджетни ограничения, налагани от Световната банка!), обявява се "критично положение" по отношение на ресурсите, съществуващите водни системи не се поддържат и работата им се влошава с всеки изминат ден” (Ан Нинан: “Частна собственост върху водата = обществена мизерия”, "Индия рисорс сентър, 16 април 2003 г.)
Междувременно пазарът на бутилирана вода беше жадно погълнат от малък брой корпорации - "Кока-Кола", "Данон", "Nestle", "Пепси Ко" и др.
   Те не само работят в комбина с корпорациите, приватизиращи водата за промишлени и битови нужди, те са тясно свързани и с биотехническите корпорации от ангробизнеса в сферата на хранителната промишленост.
   "Кока-Кола" купува от общините водата от водопроводната мрежа, а после я продава на дребно под формата на бутилирана "изворна" или "минерална" вода, касирайки луди печалби. Според някои оценки 40 % от бутилираната вода в САЩ например е обикновена вода от водопроводната мрежа - вода от кранчето на умивалниците в градските домакинства! (Джаред Блуменфелд, Сюзън Лил “Действителната стойност на бутилираната вода”. "Сан Франциско кроникъл", 18 февруари, 2007 г.)
В Индия "Кока-Кола" допринесе за изчерпването на подземната вода за сметка на местните общности.  :o
   "Живеещите около заводите на "Кока-Кола" в Индия страдат от жесток недостиг на вода - пряк резултат от масираното изсмукване на водата от обществените подземни източници. Кладенците пресъхнаха, ръчните помпи са безпомощни.     Изследванията - включително и проведеното от Централната комисия за подземните води в Индия - потвърдиха значителното намаляване на водните ресурси.
   Когато водата се тегли от източник на подземни води чрез по-дълбоко сондиране и по-дълбоко изкопани кладенци, то източената вода има странна миризма и вкус. Освен това "Кока-Кола" безразборно изхвърля отпадъчните си води в полетата около заводите си, а понякога и в близките реки - включително и в Ганг - и замърсява подземната вода и почвата. По нареждане на отговарящите за общественото здравеопазване до кладенците и ръчните помпи са поставени табели, уведомяващи хората, че водата не е добра за пиене..."
   Но корпорацията "Кока-Кола" не само продължи да продава напитки с отрови в Индия (каквито никога не би се осмелила да предложи в САЩ и ЕС!), но и нагло въвежда нови продукти на пазарите в страната. И тъй като, изглежда, продажбата на напитки, подправени с пестициди, не им стигаше, корпорацията реши да открие един от най-новите си бутилиращи заводи в Балия (Ballia) - в местност с подземни води, силно замърсени с арсен! ("Индия рисорс сентър": "Кризата с Кока-Кола" в Индия", без дата).
   В развиващите се страни скоковете на цените на горивата увеличиха съответно цената на горещата вода за домакинствата, а това на свой ред даде тласък на приватизацията на водните ресурси.
   В една по-напреднала фаза на приватизацията на водата се обмисля да се достигне до фактическа частна собственост на реките и езерата  >:(
   Месопотамия не беше окупирана само заради богатството на петролните си залежи: Долината на двете реки - Тигър и Ефрат - е известна с изключително големите си водни резерви...
 
Заключителни бележки
 
   Свидетели сме на сложно, централизирано концентриране на икономическа власт, в процеса на което инструментариумът на пазарната манипулация въздейства пряко върху живота на милиони хора.
   Цените на храната, горивата и водата се определят на глобално ниво извън обсега на действие на политиката на националните правителства. Ценовото скачане нагоре на тези три стоки от съществено значение за оцеляването на хората е оръжие на "икономическата война", а то се постига чрез "свободния пазар" на фючъри и опции на международните борси.
   Тези скокове на цените на храната, горивата и водата допринасят в много реален смисъл за реализиране на идеята за елиминиране на бедните чрез гладна смърт.
   Подсладените куршуми на "свободния пазар" убиват децата на планетата. Актът на убийството се привежда в действие безпристрастно и хладнокръвно чрез търгуване посредством компютърни програми на стоковите борси, където се определят и глобалните цени на ориза, пшеницата и царевицата.
 
Комисията за нарастване на населението и бъдещето на САЩ
 
   Но ние нямаме предвид само пазарните игри на шепа корпоративни конгломерати. Избухването на глад в различни части на света в резултат от спираловидното повишение на цените на храната и горивата има по-широки стратегическа и геополитическа база.
   Още с влизането си в Белия дом като президент на САЩ през 1969 г. Никсън обяви "че свръхнаселението на Земята сериозно заплашва мира и стабилността". Хенри Кисинджър, който тогава беше съветник на Никсън по националната сигурност, насочи различни правителствени агенции към предприемане на съвместно "изследване на въздействието на нарастването на населението в света върху сигурността и отвъдморските интереси на САЩ".
   През март 1970 г. Конгресът на САЩ учреди т. нар. комисия за наблюдение на нарастването на населението и оценка на евентуалното въздействие на това нарастване върху бъдещето на САЩ (Справка - “Център за изследване на населението и сигурността”). Комисията не беше обикновено формирование за изпълнение на дребни задачки. В състава й влязоха представители на Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID = United States Agency for International Development), Министерството на външните работи на САЩ и Министерството на земеделието, както и представители на ЦРУ и Пентагона (!) Целта й беше не да помага на развиващите се страни, а точно обратното - да взема работещи мерки за ограничаване на броя на населението в световен мащаб предвид стратегическите интереси на Съединените щати и изискванията на националната им сигурност.
Комисията разглеждаше контрола на броя на населението в света като, първо - средство за създаване на стабилна и сигурна среда за инвеститорите от мега корпорациите на САЩ и, второ - като начин за осигуряване на контрол над подземните изкопаеми и петролните ресурси на развиващите се страни.
Тази комисия приключи работата си през декември 1974 г. и предаде на когото трябва засекретен документ, наименован “Меморандум 200 относно проведеното проучване на евентуални проблеми на националната сигурност на САЩ в бъдеще. Въздействие на нарастването на населението в света върху сигурността на САЩ и интересите им в чужбина”. Този документ е предназначен за посочените министри и шефове на определени агенции за преглед и коментари.
   През ноември 1975 г. докладът с придружаващите го препоръки беше одобрен от президента Джералд Форд.
   В духа на Меморандум 200 (NSSM 200), Кисинджър вече беше намекнал, че периодични избухвания на глад, болести и войни могат да предоставят нужния добре работещ инструмент за контрол на броя на населението в света.
   Въпреки че докладът на Меморандум 200 не възлага директно - поради очевадни причини - ясно формулирана задача за преднамерено предизвикване на глад, той достатъчно разбираемо подчертава, че гладът може - при известни обстоятелства - да разреши проблема със свръхнаселеността на земята.
   "...Страните, в които вече се наблюдава масов глад и хронично недохранване в голям мащаб, са изправени пред мрачната перспектива за слабо подобрение на храненето в бъдеще - ако изобщо има някаква надежда за такова. Подобрение не може да се постигне, ако се блокират, първо, основните чуждестранни програми за помощи в храна, второ, по-бързото разширяване на местното производство на храни, трето, намаляването на нарастването на населението - или комбинация от всички тези три фактора. Още по-голям ефект биха имали следващи една след друга серии от бедствия заради провалени реколти; някои от тези бедствия могат да се превърнат в класически случаи в духа на Малтус *** - много хора ще загинат от глада, обхванал милиони.
   Чуждата помощ вероятно ще продължи да се налива в такива страни за посрещане на краткосрочни критични положения - например заплаха от масов глад в близко бъдеще, - но е много съмнително дали страните, предлагащи тази помощ, ще се съгласят да осигуряват големи пратки с храни продължително време.
В тези продължителни периоди на глад определено значително облекчение може да се получи от намаляване на населението...
   При критични положения, когато натискът на хората предизвиква глад в дадена страна, бунтове и нарушаване на обществения ред, то тези развития едва ли могат да се нарекат благоприятни за системното проучване на местните полезни изкопаеми - още по-малко за дългосрочното инвестиране, нужно за тяхната експлоатация. Дори да няма глад, ако не се задоволи някакъв минимум от надеждите за материално подобрение и ако условията за получаване на достъп до и експлоатация на местните полезни изкопаеми не убедят правителствата и народите, че този вид дейност на международния икономически ред ще осигури “нещо и за тях”, много е вероятно концесиите с чуждите компании да бъдат национализирани или подложени на произволни вмешателства. Няма значение точно как - дали чрез правителствени действия, трудови конфликти, саботажи или нарушаване на обществения ред - важното е, че всяко едно от тези отрицателни събития ще наруши равномерния поток на реда, например, от разработваните находища на полезни изкопаеми. Въпреки че натискът на населението може и да не е единственият съществен фактор в цитираните развития, този вид осуетяване на нормалната отвъдморска дейност на корпорациите на САЩ са много по-малко възможни при условия на бавно или нулево нарастване на броя на населението.” (1974 г., “Меморандум 200 относно проведеното проучване на евентуални проблеми на националната сигурност на САЩ в бъдеще. Въздействие на нарастването на населението в света върху сигурността на САЩ и интересите им в чужбина").
   Докладът завършва с няколко ключови въпроса за ролята на храната като "инструмент на националната власт", който може да се използва за целите на стратегическите интереси на САЩ.
   “На каква база тогава следва да се доставят хранителни ресурси? Храната може ли да се разглежда като инструмент на националната власт? Ще бъдем ли принудени да правим избор на кого да помагаме в границите на разумното и, ако е така, трябва ли усилията на населението да бъдат критерий за такава помощ?
САЩ готови ли са да поставят храната в режим на разпределение, за да помогнат на онези, които не могат/не искат да контролират нарастването на населението?” (Пак там)
   Хенри Кисинджър: "Контролираш ли петрола - контролираш държавите; контролираш ли храната - контролираш хората”. (Интернет адрес на Меморандум 200 на англ. език: http://wlym.com/text/NSSM200.htm:P

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Пътят към Глобализацията и бъдещето на Земята
« Отговор #119 -: Септември 23, 2008, 11:03:01 am »
Мишел ШОСУДОВСКИ
"Глобъл Ризърч", 05.06.2008 г.
(продължение)

Храна, вода и гориво

Приложение


Корпоративните играчи, назовани в тази статия (между многото други важни корпоративни играчи).
Спекулативна търговия със суров петрол:
"Голдман Сакс", "Морган Станли", "Бритиш петролиум" (ВР), "Дойчебанк", "Societe Generale", "Банк ъф Америка", "Меркурия" (Швейцария)
Приватизиране на водата
Водни системи: "Суец", "Veolia", "Бехтел-юнайтид ютилитис", "Таймс уотър" и немската "RWE-AG" (Suez, Veolia, Bechtel-United Utilities, Thames Water and Germany’s RWE-AG)
Продажба на вода за пиене на дребно (бутилирана вода): "Кока-Кола", "Данон", "Nestle" и "Пепси Ко" (Coca-Cola, Danone, Nestle and PepsiCo)
Спекулативно повишение на цените на храната и
генетично модифицирани семена
"Монсанто", "Сингента", "Авентис", "ДюпПон", "Дау кемикъл", "Каргил", "Арч Даниълс мидланд"
Военнопромишлен комплекс
"Локхийд Мартин", "Рейтиън", "Нортроп Грънман", "Боинг", "Дженеръл дайнамикс", "Бритиш аероспейс систъмс корпорейшън" (BAES)


--------------------------------------------------------------------------------


* Дъмпинг - износ, при който стоките се продават на международния пазар на цени, по-ниски от цените на същите стоки на вътрешния пазар на износителя - по този начин се експортира свръхпродукцията чрез нелоялна конкуренция с производителите в страната, за която се изнася, Бел. пр.
** 1 бушел = 36 кг зърнени храни, Бел. пр.
*** Томас Робърт Малтус (Malthus) - англ. свещеник, икономист и социолог. През 1798 г. Малтус публикува "Есе за законите на населението". Според него, ако не се ограничи, човечеството върви към демографска катастрофа, защото населението се увеличава в геометрична прогресия, докато средствата за изхранването му - в аритметична. Броят на населението се контролира от нещастия (войни, епидемии, глад и болести), морални ограничения и поквара (към които той включва убийства, предпазване от забременяване и хомосексуализъм) Бел. пр.
 "Нова Зора" - брой 30 - 29 юли 2008 г.
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27