Автор Тема: Мястото на любовта в живота ни  (Прочетена 41818 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #30 -: Май 16, 2006, 13:30:45 pm »
за това и заминават на Запад.Под съвременно имах предвид лошото съвременно,иначе и аз си се радвам на света около мен(като не ме дразни)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #31 -: Май 17, 2006, 11:09:47 am »
за това и заминават на Запад.
Няма нищо по-тъжно от "елф", заминал на Запад и нищо по-вярно от това, че елфите всячески се стремят да избягат от Запада; дори се раждат преднамерено в по-източните региони, за да избегнат западната вълна и страдат, когато тя успее да ги приближи. Казвам това, не защото елфите са комунисти, а защото те не могат да понасят пластмаса, популярна приспивна музика, престорено и безмислено благоденствие, индивидуализъм и липса на нравственост. (Странно защо ли пиша това...)
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #32 -: Май 17, 2006, 12:10:41 pm »
някой не е чел Толкин
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #33 -: Май 17, 2006, 12:42:48 pm »
...например аз не съм чел Толкин. Чухте ли, flyDragon НЕ Е ЧЕЛ ТОЛКИН!!!
Нека обаче не налагаме монопол върху думата "елф" в полза на споменатия автор... Тази дума съществува доста преди този автор да се появи на Средната земя и, по всяка вероятност, ще просъществува доста след него...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #34 -: Май 17, 2006, 14:04:56 pm »
Добре, ssass, тези приказки звучат добронамерено...
Само да зачекна това: "персонифициране" и "издигане в култ" са две доста различни неща, като нито едно от тях не се поставя в текста, който ти предложих да (пре)прочетеш. И второ, по-важното - не намирам сериозно основание да поставиш на една плоскост точно тия трите - "любов", "страст" и "мъка", макар в някакъв ред да се срещат в препоръчания текст. Думите не са случайни неща и трябва да знаем защо ги поставяме една след друга в изреченията си.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #35 -: Май 17, 2006, 14:58:29 pm »
в случая по-горе с Оберон говорихме именно за Толкиновите елфи.
Поне си прав че ще просъществъва след него.Починал е доста отдавна
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #36 -: Май 22, 2006, 18:05:33 pm »
Днес, колкото и несвойствено за мен, да ви пусна един цитат. За Любовьта, един от любимите ми текстове в цитираната Книга.

Ако говоря с човешки и ангелски езици,
а любов нямам,
аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.
И ако има пророческа дарба,
и зная всички тайни и всяко знание,
и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам,
а любов нямам,
нищо не съм.
И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите,
и ако предам тялото си на изгаряне,
а любов нямам,
никак не ме ползва.

Любовта дълго търпи и е милостива;
любовта не се превъзнася, не се гордее;
не безобразничи, не търси своето,
не се раздразнява, не държи сметка за зло,
не се радва на неправдата,
а се радва заедно с истината,
всичко премълчава, на всичко хваща вяра,
на всичко се надява, всичко търпи.
Любовта никога не отпада;

другите дарби обаче, пророчества ли са,
ще се прекратят;
езици ли са,
ще престанат;
знание ли е,
ще се прекрати.
Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме;

но когато дойде съвършеното,
това, което е частично,
ще се прекрати.

Когато бях дете,
като дете говорех, като дете чувствах, като дете разсъждавах;
откак станах мъж,
напуснал съм детинското.
Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало,
а тогава ще ги видим лице с лице;
сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно,
както и съм бил напълно познат.
И тъй, остават тия трите:
вяра,
надежда
и любов;
но най-голяма от тях е любовьта.

« Последна редакция: Май 22, 2006, 18:43:32 pm от Horus »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Amenun

  • Гост
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #37 -: Юни 17, 2006, 03:27:42 am »
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Прочетете Ирис на Херман Хессе!!!!!!!!!!!! от сборника Пътуване към Изтока

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #38 -: Юни 20, 2006, 13:42:38 pm »
...и "Сидхарта" на Херман Хесе прочетете... Всичко от Херман Хесе прочетете!
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Дъвиан

  • Гост
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #39 -: Юни 20, 2006, 22:19:51 pm »
Да, "Сидхарта" е много хубава книга! И аз съм я препоръчвал наляво и надясно! :)
А за мястото на Любовта в живота ни прочетете "Братя Карамазови" на Достоевски! Това е най-великият роман за мен!
« Последна редакция: Юни 20, 2006, 22:28:54 pm от Дъвиан »

Oberon

  • Гост
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #40 -: Юни 20, 2006, 23:42:18 pm »
Препоръчвам и "Техану" на Ле Гуин, последната от тетралогията "Землемория"....

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #41 -: Юни 24, 2006, 02:34:12 am »
За мястото на любовта в живота ни....
Погледнете в себе си!
"Прочетете" се...
Осъзнайте се...
Не копирайте никого...
Мястото на Любовта в живота ни започва от стопанина, който си ТИ - и няма край.
Така е при мен.
И до сега не съм разбран и приет.....въпреки думите в тази посока.
Накои си мислят че лъжата.....ама това е вече друга работа.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Inana

  • Гост
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #42 -: Юли 24, 2006, 12:08:37 pm »

Откъс от книгата  "Пространство на варианти" - книга първа от тетралогията "Транссърфинг на реалността" на Вадим Зеланд

За нулева точка в координатната система на изкривяването можем да смятаме безусловната любов. Както знаете, при нея не възникват отношения на зависимост и тя не създава излишен потенциал. Но такава любов рядко се среща в чист вид. Към чистата любов се прибавят примеси главно от правото на притежание, зависимост и надценяване. От правото на притежание е трудно да се откажеш - да притежаваш предмета на любовта си е напълно естествено и, общо взето, нормално, докато не премине в две крайности.
Първата крайност е желанието да притежавате предмета на любовта си, а той изобщо не ви принадлежи и дори не подозира за вашето желание. (Разбира се, на вас ви е ясно, че имам предвид не само физическия аспект на притежанието.)
Това е класическият случай на несподелената любов. Тя винаги е пораждала много страдания. Но тук механизмът не е толкова прост, колкото може би ви се струва.
Появяват се разни гаднички предположения: страх, опасение, неприязън, равнодушие. А и защо трябва да ви обичат?
Край, това вече не е любов, а отношение на зависимост и във вас вече се зараждат отрицателни емоции.
И така, на едно място се намира предметът на любовта ви, а на друго - вие, и искате да го притежавате, т.е. създавате енергиен потенциал. Може да се предположи, че този потенциал ще привлича желания предмет към вас, също както въздушните маси от област с високо налягане се устремяват към област с ниско. Да, ама не!
На равновесните сили им е безразлично как ще бъде достигнато равновесието, затова могат да изберат друг път - да отдалечат още повече предмета на вашата любов, а вас да неутрализират, т.е. да разбият сърцето ви. На всичкото отгоре при най-малките неуспехи още повече ще драматизирате ситуацията („той/тя не ме обича!"), ето защо подобни мисли ще ви прехвърлят върху такава жизнена линия, където ще сте твърде далеч от взаимната любов.
Колкото по-силно е желанието за притежаване или за споделена любов, толкова по-голямо е действието на равновесните сили. Разбира се, ако те изберат насока, сближаваща ви с възлюбения/възлюбената, историята ще има щастлив край. Още със зараждането на любовта може лесно да се определи насоката на действие на равновесните сили: ако нямате търпение да постигнете взаимност, а от самото начало нещо не върви, значи наложително е рязко да смените тактиката. А именно - да обичате, без да търсите награда, тогава можете да примамите неустойчивите колебания на равновесните сили и да ги накарате да работят за вас. В противен случай ситуацията лавинообразно ще излиза от контрол и ще бъде почти невъзможно да се промени нещо.

Inana

  • Гост
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #43 -: Юли 24, 2006, 12:11:23 pm »
Изводът е: желаейки взаимност, трябва просто да обичате, а не да се мъчите да бъдете обичани. В този случай, първо, не се създава излишен потенциал и значи не се появяват онези 50 процента вероятност, че равновесните сили ще действат срещу вас. Второ, ако вие не се стремите да получите взаимност, няма да възникнат и неконтролируеми драматични мисли за несподелена любов и излъчването ви няма да ви завлече върху съответните жизнени линии.
И обратният вариант, ако просто обичате без право на притежаване, параметрите на излъчването ви ще съответстват на линиите, където съществува взаимност. Защото при взаимната любов също няма отношения на зависимост. Представяте ли си колко ще се повишат шансовете ви само защото се отказвате от правото на притежание! Пък и безусловната любов е голяма рядкост и дори само това предизвиква жив интерес и симпатия. Нима на вас няма да ви е приятно, ако някой ви обича просто така, без да претендира за нищо?
Втората крайност на правото на притежаване е, разбира се, ревността. В този случай равновесните сили също имат два варианта на действие. Ако предметът на любовта ви вече ви принадлежи, първият вариант е още повече да ви сближат. И наистина на някои дори им харесва да ги ревнуват.
Другият вариант е равновесните сили да разрушат онова, което е породило ревността, т.е. самата любов. При това колкото по-силна е любовта, толкова по-дълбок гроб за любовта изкопават. Също както от наслаждаването от аромата на живите цветя преминаваш към производството на парфюми от тях.
Всичко казано дотук се отнася еднакво и за мъжете, и за жените. Но това още не е краят. Ще се върнем към този въпрос, когато говорим за другите концепции на транссър-финга. Всичко е просто и същевременно сложно.
Сложно е, защото влюбеният губи способността да разсъждава трезво и най-вероятно нашите препоръки ще отидат нахалост.
« Последна редакция: Юли 24, 2006, 12:27:36 pm от Inana »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Мястото на любовта в живота ни
« Отговор #44 -: Юли 25, 2006, 12:43:14 pm »
Вашите препоръки със сигурност ще идат на халос до момента, в който не престанете да се опитвате да извеждате математически алгоритми за любовьта! Не случайно любовта липсва най-много там, където операционалистичното и рационално мислене е достигнало своя връх на развитие. Любовта не е и не може да бъде терминологично уравнение, дори и когато използваме силите на висшите, свещени математически пропорции - дори тогава числата, точките и линиите замлъкват, изчезват, когато любовьта идва да се изяви. В това отношение старите мистици, с тяхната скромност и простота винаги са били много над компютърните мрежи от началото на ХХІ век.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27