Автор Тема: Съзерцание за Неуловимите Неща  (Прочетена 11316 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дъвиан

  • Гост
Съзерцание за Неуловимите Неща
« -: Февруари 18, 2006, 14:33:18 pm »
                                                        Съзерцание за Неуловимите Неща

Има уловими неща в живота и има Неуловими. Всичко, което можеш да уловиш, и всичко, което можеш да обясниш, се превръща в знание, а знанието разваля живота, знанието убива живота. Вижте знанията на света, вижте знаещите хора. Носят ли те в себе си истинския живот? Не, защото знанието в тях е погребало Отношението към Неуловимото. Неуловимите Неща са Тайната на Живота.  Животът се съхранява в Тайната. Само човекът на Любовта може да расте от Незнание в Незнание. За човекът на Незнанието всичко е Тайнство. Той е като малко дете, заобиколено от хиляди Тайни. Той не иска нищо да си обясни, той иска да живее в тези Тайни. Тези, които са поискали да си обяснят Тайните на Живота, са погубили собствения си живот и живота на другите чрез многото обяснения. Няма знаещ човек в света, който може да обясни и най-малкото нещо. Абсолютно всичко е необяснимо. Вижте малката тревичка – кой може да я обясни? Всички знаещи на света, взети заедно, не могат да обяснят нейната Тайна. За Мъдрия тревичката е Тайнство. Само човекът на Незнанието може да каже нещо реално за тревичката, защото той не знае, а се удивлява. В своето удивление той се слива с нейното Тайнство. Чрез моето Незнание аз ще ви кажа нещо за тревичката. Тревичката не е създадена, за да я изучаваш като химическо съединение или за да я тъпчеш. Това правят знаещите. Тревичката е създадена, за да придобиеш чрез нея Отношение към Тайнството на Живота. Най-малкото, което придобива ученикът на Незнанието по този Път, е Удивление, Възторг, Възхищение. Това са първите три стъпки. Те не увеличават знанието в човека, а Любовта. После следват вторите три стъпки: Екстаз, Блаженство и Разтворение. По тези стъпки вървят всички, които имат Любов към Душата си и Любов към Неуловимите неща. Вижте малките деца и вижте старите хора. Вижте старият човек колко е безжизнен и отегчен. Ако беше разбрал само Тайнството на тревичката, щеше да кипи от живот. Но той е напълнен със знания и знанията са го убили. Знанията отнемат Душата на човека. Но вижте децата, колко са живи. А защо са толкова живи? Защото те чувстват, че живеят заобиколени от Тайни. Те чувстват, че всичко около тях е Тайнство. Те се радват и на най-малките неща, защото ги разглеждат не със знания, а с Душата си. Но децата трябва да извървят един дълъг път и да съумеят да станат Мъдреци. Мъдреците са Божествените деца. Те живеят във вечен Възторг и Вдъхновение, защото са съхранили в себе си Любовта към Неуловимото. Те са имали истинска Любов към Душата си, а не към знанията си. Те са знаели, че земните училища напълват човека със знания, които убиват Душата на човека. Те са отстранили знанието от своя Път и са запазили в себе си Удивлението, Възторга, Любовта към Неуловимото, и така са съхранили Душата си. Мъдрият има Душа, а не знания. Мъдрият има Любов, а не обяснения. Нима някой може да обясни Любовта…освен знаещия, който е човек на смъртта. Само умрелите имат големи знания за Любовта. Мъдрите нищо не знаят за Любовта, понеже те са толкова потопени в нея, че са изгубили всичките си знания. И ако срещнеш Мъдростта по пътя си, и ако имаш очи, ще видиш в него Душа и Възторг, Удивление и Любов, Изумление и Вдъхновение. А има ли нещо по-хубаво от това да срещнеш в живота си едно Божествено дете, едно дете на Незнанието – Незнание, което е пълно с Красотата на Живота.


Елеазар Хараш - Сафа Таора. Книга на съзерцанията на Древните Атланти
« Последна редакция: Февруари 19, 2006, 00:33:36 am от Дъвиан »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2006, 13:33:56 pm »
Прекрасно е! Благодаря Дъвиан! :) :) :)

viryska

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2006, 12:44:54 pm »
 :)много хубаво написано :)

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #3 -: Март 07, 2006, 00:08:12 am »
  На някои хора много им отърва да смесват знанието със информирането и копирането. Но знанието не е това, което са ни казали че е. И знанието неминуемо връща към живота, свързано е неразривно с любовта ,и носи щастие и свобода. Както и незнанието и невежеството водят винаги до беди и страдания. И за да бъда по-ясен ,ще добавя че в сегашното си положение, ние хората сме много далече от знанието. А най-далече от тях е науката, религиите, ученията и всички  псевдоводачи. Такива изказвания като това, са част от репертоара на манипулативният отдел на системата.
  Може би някои ще се засегнат от това ми мнение, за което не се извинявам. Но ако се замислят защо ли пък се засягат от мнението за нещо, което не е тяхно, може и да стигнат до по съществена яснота...
   

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #4 -: Март 07, 2006, 07:40:17 am »
Добре, но от това следва неминуемо въпроса - къде е това знание, щом още го няма нито в "науката, религиите, ученията и всички  псевдоводачи"?

преминаващ

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #5 -: Март 07, 2006, 12:06:06 pm »
Добре, но от това следва неминуемо въпроса - къде е това знание, щом още го няма нито в "науката, религиите, ученията и всички  псевдоводачи"?
Избери си вариант:
1. Навсякъде. (Но ние можем да улавяме само конкретни идеи от това "навсякъде"... засега).
2. В теб. (Но трябва да си спомниш... ).
 ;)

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #6 -: Март 07, 2006, 20:02:28 pm »
1. Ако е навсякъде значи това включва и споменатите наука, религия, учения и псевдоводачи, така че дори и това да си избера и те влизат

2. Добре, но тази идея за припомнянето не ти ли я е подсказал някой?

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #7 -: Март 07, 2006, 20:25:04 pm »
Добре, но от това следва неминуемо въпроса - къде е това знание, щом още го няма нито в "науката, религиите, ученията и всички  псевдоводачи"?

  Не съм споменавал, че все още го няма в горепосочените, тъй като никога няма да се появи в тях. Знанието стои на пътя на човека. Самата система и горепосочените й елементи съдържат знанието, както в принципа на софизма, тъй като системата е изградена по принципа на софизма. А сега да поясня на незапознатите с думата софизъм - това е изграждане на лъжовни твърдения, базирайки се и изградени на основата на истината. А за думата знание, една от съставките й - зна, която е съставка да друга дума - празна, ще ви разкажа следващият път... ако ви е интересно.  :)

преминаващ

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #8 -: Март 07, 2006, 21:54:17 pm »
1. Ако е навсякъде значи това включва и споменатите наука, религия, учения и псевдоводачи, така че дори и това да си избера и те влизат.
2. Добре, но тази идея за припомнянето не ти ли я е подсказал някой?
1. Те са част от това "навсякъде", но не са ВСИЧКО. Именно това е "улавянето само на части" от всичкото.
2. Всичко е подсКАЗАНО / спомнено. (ако си избереш този вариант, де... щото аз съм на първия ;) )

Анатолий - да, интересно ни е.

viryska

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #9 -: Март 08, 2006, 15:16:56 pm »
..........знанието стои на пътя на човека..............
Вярвам,че е точно така и че всеки си върви по своя си път.

Всички пътища са част от голям лабиринт и не винаги пътят без изход,
е равнозначен на застой,или смърт.Понякога просто сядаме на тревата  и почиваме.
Това е и моментът,в който можем да се отдадем на съзерцание,
да се потопим в усещането на покоя.

п.с.Всичко е в главите ни :)даже и сексът там се случва ;)


Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #10 -: Март 08, 2006, 16:39:10 pm »
АКО НЯКОЙ КАЖЕ НЕЩО ТУК ПО ТЕМАТА, ЩЕ МУ БЪДА МНОГО БЛАГОДАРЕН!

viryska

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #11 -: Март 08, 2006, 21:43:44 pm »
Ми,ако ти пречим.....да не пишем,става ли? :--- :---

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #12 -: Март 15, 2006, 00:51:44 am »
  Преди време обърнах внимание на един текст, написан на санскрит. Има доста преводи и интерпретации на този текст, и първите ми стъпки бяха да започна да ги сравнявам. Смислово те имаха известни различия, но основно си приличаха. Първото нещо, което ме доведе до съмнение относно верноста на преводите и интерпретациите беше смисловото разминаване между тях и основната цел, до която трябва да се достигне с помоща на текста - абсолютната свобода. Основната им идея е че, чрез следването на определени правила човек може да постигне абсолютна свобода. Но опита ми и наблюденията ми противостоят на тази идея. Първите интерпретации бяха на руски и английски. Стана ми интересно да намеря написан на санскрит този текст. намерих го написан на хинди. Научих се да разчитам деванагари шрифт и започнах да го разчитам. Вземах за това няколко различни речника санскрит-английски и започнах да вадя значенията. Английския ми даваше много значения на думите, което беше добре за целта ми. Многото значения на думите, преведени от санскрит на английски, ми даваха още повече значения когато ги преведох на български. В по-нататъшните ми търсения взех в предвид няколко неща. Първото е че няма еднакви неща, от което следва, че с една дума се означава реално само едно нещо. Второто е че езиците и наименованията са се променяли през годините и вековете, и следователно се е изменило и значението им. Следователно за да се разбере нещо, писано преди векове, трябва да се проследи видоизменението на думите в обратен ред. По друг начин казано  - всяко нещо е надстроено върху друго нещо, което от своя страна вдовежда до усложняването на нещата и живота. Третото е че е възможно езикът на който са се изразявали преди векове да е бил един. От това следва че ако е така, то трябва да се включат в търсенето повече езици, и то такива, които си приличат с търсения език - санскрита...

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #13 -: Март 15, 2006, 05:00:14 am »
Супер, ще е перфектно ако споделиш и текста (преведения) ако не те затруднява разбира се. :)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #14 -: Март 15, 2006, 11:07:09 am »
както и тея другите преводи,че да ги сравним
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27