Автор Тема: "Избора" - тема отговор  (Прочетена 11296 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #15 -: Февруари 23, 2006, 22:22:07 pm »
И там има свестни хора.Пък и в случая Ние сме им обявили война на тях.И в случая конкретно си говорим за човешки животи и загубата им
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

coroviev

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #16 -: Февруари 23, 2006, 22:34:34 pm »
Цитат
И там има свестни хора.Пък и в случая Ние сме им обявили война на тях.И в случая конкретно си говорим за човешки животи и загубата им
  Абе и аз се опитвам около това да завъртя , ама май не ми се получава ::)

virtual

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2006, 23:00:51 pm »
навсякъде има искл'чения затова иаз не спор ама като цяло.
Това цяло просто ще диктува правилата.
И то дори в момента диктува.
Всеки живот е ценен.Колкото и пари да дадеш не можеш да го сътвориш, като оригинала.

Дъвиан

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #18 -: Февруари 26, 2006, 00:01:16 am »
Еее, поздрави coroviev!

„Не ви е срам! И това ми било българи! Янко, а бе ще се блъснеш и ще свалиш на земята поне един бомбардировач, но няма да му дадеш да мине над тази свещена земя и да я поръси с бомби!"

virtual

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #19 -: Февруари 26, 2006, 00:04:13 am »
Ами  Дъвиан май каза всичко ;D

coroviev

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #20 -: Февруари 26, 2006, 11:09:22 am »
  Ей,хич немога да си изразявам мислите в писмена реч! Нямам предвид нито саможертва, нито патриотизъм ,нито някаква  изкривена представа за смелост. Възхищавам се на философията на този човек , заради това:
Цитат
В първия момент разгорещеният Списаревски е взел спонтанно становище, оправдаващо решението за таран. Достигнал до пълно съгласие със себе си по този въпрос, той започнал да говори за крайната мярка във въздушния бой - тарана - като за нещо естествено, за което летецът трябва да е готов винаги щом защищава Родината.
и това
Цитат
Поглеждаш бензиномера, бако (тъй се обръщаше към приятелите си), нямаш „Тунджа" (авиобензин). Нямаш вече и джепане (муниции). В този момент чувстваш, че от теб тече кръв, ударен си. Пръстите ти тръпнат, вкочаняват се вече... Какво ще правиш?"
  Списаревски разбира тарана, като естестествено продължение на стрелбата с картечниците.И забележете , той говори за таран само в крайна безизходица.
  А мотивацията и моралът на нашите пилоти е бил много висок и без друго. Незнам дали сте чували , но през 1943 , американците хвърляли от самолетите контейнери с играчки-бомби.Жертвите били основно деца.Това не е малко за да си мотивиран.Има и доста сведения , че американските изтребители стреляли по катапултирали наши пилоти.Това се счита за най-мръсното във въздушен бой.А ето и  малко спомени на американци:
 ЛЕЙТЕНАНТ ДЖОН МАКЛЕНДЪН: „Само шест минути преди да падна с моя изтребител, със собствените си очи видях нещо нечувано и страхотно. Не знам дали американските летци са преживявали нещо подобно в Европа. Със същите очи, с които ви гледам, наблюдавах как вихрено летящ български изтребител се отдели от вече сгромолясващата се към земята наша "летяща крепост" и се хвърли с всички сили върху друга и се стовари върху нея. Той откъсна опашката й и „крепостта" се разчупи като голям дъб, поразен от гръм в планината. А там бе един от нашите най-добри екипажи. Наистина, страшна смърт даже и за най-смелия пилот!"

ЛЕЙТЕНАНТ ЕДУАРД ТИНКЕР: „Българските летци се бият с ожесточение, като че ли защитават най-скъпата светиня на света. За мен те изчерпват понятието ненадмината ярост в авиацията."

ПОДОФИЦЕР РОБЪРТ РЕНЪР: „Беше истински ад. Всички изтръпнахме, когато още в третата минута от боя съзряхме да пада една наша "летяща крепост". Само минута след това нашият бомбардировач се разтърси от страхотен удар, моторите пламнаха и аз не зная какво е станало по-нататък с мен. Почувствах, че нещо ме удари в слепоочието и изгубих съзнание. Вероятно съм падал във въздуха с бордовата картечница. Парашутът ми се е отворил сам, изтеглил ме е от картечницата и така съм паднал на земята... Ударът на вашите изтребители беше много лют... Никога няма да забравя тази наша драма!"

Подофицерът Робърт Хенри Ренър (24 г.) е единственият останал жив летец от екипажа на „Либърейтъра", свален с таран от първата българска "жива торпила". Разказват, че в болницата, където лекувал своите рани, помолил да доведат при него майката на Списаревски, на която в знак на дълбоко уважение пред подвига на нейния син искал да предаде своите ордени и медали.
  Това последното за медалите  не го вярвам.
 Както и да е , говерехме за избора.Въпреки , че разбирам философията на Списаревски, ако можех,щях да му кажа да не го прави, защото нужда от него ще има и след този бой.

Дъвиан

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #21 -: Февруари 26, 2006, 11:15:28 am »
Благодаря за информацията. Беше много поучителна. Хубаво е да ги знаем тези неща. Аз си мисля, че винаги в България ще има хора като Спирасевски, които да дават своята смърт за живота на другите, за България. И това ме държи оптимист.

coroviev

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #22 -: Февруари 26, 2006, 13:27:18 pm »
   Като говорим за избора да направиш таран, поне да довърша историята.
  Втория таран е на поручик Неделчо Бончев.
  На 17.04 1944г.-"Черният Великден",наземните служби не казват , че ескорта на бомбардировачите не е от двутели"Лайтнинг", а новите еднотели  Р-47 и Р-51.Нашите пилоти решават, че това са "Месершмити" от другото ни летище и докато разберат грешката 6 наши са в пламъци,а 10 са повредени .Въпреки тази грешка, довела до смъртта на трима пилоти и численото превъзходство(350 бомардировача и 100 изтребителя  с/у 50-на наши) , три "крепости" са свалени.Самолетът на Бончев е с пробит радиатор , мунициите му са свършили и той се врязва в един "Либърейтър".Това което следва птвърждава поговорката "Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш", при сблъсъка, самолета се разпарчетосва,а пилота е изхвърлен заедно с креслото и оцелява!
  Но на 10. 10. 1944г е свален и е убит във военнопленнически лагер от офицер отСС в началото на май 1945г.

Eon

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #23 -: Февруари 26, 2006, 13:31:55 pm »
Защо го убива СС овец, нали тогава сме били дружки с немците. :---

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #24 -: Февруари 26, 2006, 13:33:56 pm »
Защо го убива СС овец, нали тогава сме били дружки с немците. :---

Гледай датата ;) ПО това време България вече е обявила война на Германия :P

Eon

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #25 -: Февруари 26, 2006, 14:01:06 pm »
комунягите :---

coroviev

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #26 -: Февруари 26, 2006, 14:15:02 pm »
  Ами след 9.09 .1944 цялата българска армия е придадена към трети украински фронт.Отношението към нашите военнопленници е както към руските.Това означава много лошо.Презумцията е , че щом руснаците не са подписали женевската конвенция,немогат да очакват хуманно отношение.Българската армия е част от съветската ,следователно отношението към нашите пленници е същото.Фактът,че България е подписала конвнцията не се взима предвид.
   Друг е въпросът, че ако беше преживял лагера, комунистите щяха да се разправят с него.Това е сполетяло всички летци имали късмета да оцелеят.На роднините на Списаревски е отнета пенсията , защото се спрягали слухове, че е имал бойни полети с/у партизани.Това не е вярно,човека просто не е обичал комунистите , също така не е обичал и нацистите.Когато е бил на специализация в Германия,пребил един капитан(и 5 човека от неговата компания) , защото немеца се изказал "арийски"-българските летци били варвари.Странното е ,че на другия ден комендата на школата похвалил Списаревски , а капитана същия ден бил изпратен на източния фронт.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #27 -: Февруари 26, 2006, 14:22:28 pm »
комунягите :---

Всъщност България обявява война на Германия 3 дни преди преврата с който комунистите идват на власт...

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #28 -: Март 12, 2006, 21:05:47 pm »
Мислили ли сте по въпроса, ако недай си боже попаднете в подобна ситуация дали ще постъпите по същия начин? Примерно няма никакви изгледи за спасение и единствения изход е саможертвата.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

coroviev

  • Гост
Отг: "Избора" - тема отговор
« Отговор #29 -: Март 12, 2006, 21:16:58 pm »
  Въпрос на адреналин.Едва ли можеш да разсъждаваш трезво в такъв момент. Спорд внука на лекаря на орляка на Списаревски (егати на-та-тат дето се събраха) , последните му думи  били: "Удари ме , ама и аз сега ще му е.а мамата..."

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
7842 Прегледи
Последна публикация Май 01, 2006, 17:33:08 pm
от fisk
51 Отговора
40501 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
14 Отговора
15618 Прегледи
Последна публикация Декември 19, 2006, 03:33:03 am
от Ford_Prefect
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
12414 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
5 Отговора
10808 Прегледи
Последна публикация Август 19, 2008, 08:14:25 am
от insomnia1304

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27