Автор Тема: За свиващото се време, загубата на краткотрайната памет и свързани ли  (Прочетена 29683 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

anna

  • Гост
 Какво  става  напоследък?- при  всички  ли  се  губи  част  от  паметта, защото  при  мен  очевидно  е  така. ::)Няма  ли  начин  това  да  се  промени?! ???

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Какво  става  напоследък?- при  всички  ли  се  губи  част  от  паметта, защото  при  мен  очевидно  е  така. ::)

Не си само ти, все повече хора, при мен става страшно вече :(

Няма  ли  начин  това  да  се  промени?! ???

Ами май е за добро ;)

anna

  • Гост
 
Какво  става  напоследък?- при  всички  ли  се  губи  част  от  паметта, защото  при  мен  очевидно  е  така. ::)
.....това  забравяне  не  може  да  е  от  възрастта( да  не  споменавам  годините  си, не  са  кой  знае  колко  много ;D), ех, памет, памет???

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
И при мен така, аз съм младо момче още иначе! 22 години. Помня, че като си учих уроците по история в 4 и 5 клас можех  да ги уча на изуст. Сега като си чета лекциите нищо не помня. Лекциите ли са такива, не знам. Хем нищо не помня, хем имам чувството, че всичко си знам.  :o
Странно, нали.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Аз пък все по-добре се оправям.ОСобено последните две седмици.Вее втори изпит вземам с пълно 6
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Тук става дума за друго... Примерно тръгваш от т.А към т.Б и част от пътя просто ти се губи, нямаш никакъв спомен как си го преминал и какво е станало. Може да е за 30сек., може да е и 5мин., може и по-вече-нямаш спомен.
Аз поне в такъв смисъл го разбирам, защото ми се е случвало и то докато съм с колата.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
ми нямам такива проблеми,точно обратното.

Иначе има едно шаманско упражнение,което би помогнало в такъв случай-като отивате нанякъде обръщайте внимание на ВСИЧКО по пътя,старайте се да запомните колкото можете повече.Това разширява невероятно възприятията
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Ами и от съня не винаги има спомен.
Спим ....
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
На това за съня може да се дискутира. По принцип човек винаги сънува, но понякога не помни. Случвало ми се е като се събудя да имам чувството, че съм забравил нещо много важно, но незабравянето може да се тренира, не е проблем. Винаги гледам важните сънища да си ги запомням.

Неактивен portentosum_mare

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Как може да се тренира?
Аз понякога сънувам някакви супер странни сънища, за които се убеждавам впоследствие, че не са били просто \"средношно разхождане\" а са имали смисъл, обаче ми е много трудно, ако сънят е бил например към 3 сутринта, пробудя се, заспя отново и да си спомня за какво е ставало въпрос
 :-\
В утротo, когато само ти, знаеш, че е още снощи,  животът е красив.

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Да кофти е, ако си се събуждал, но даже така да е. Важното е навреме да принесеш съня от нивото на подсъзнателното на нивото на съзнателното. Това става съвсем просто. Да речем събудил си се в 3 часа и все още помниш ясно съня си. Ами отдели няколко минути, повтори си наум внимателно действието в него, най-запомнящите се моменти, последователността, разни действащи лица, все едно, че си преразказваш филм, но си отбележи личните усещания и емоции. После си заспи спокойно и щастливо, гарантирам, че на сутринта ще си спомняш съня.
Друг вариант е, ако не си се събуждал през нощта. Тогава просто като се събудиш от сън сутринта приложи горната процедурата, но още преди да си се измъкнал от леглото и да си се захванал с рутинните дейсвия. В противен случай по обяд ще си кажеш, ама аз сънувах нещо интересно, обаче въобще не мога да се сетя какво беше. За това, кратък преговор преди измъкването от завивките, на ум разбира се. После по някое време през деня можеш да си водиш и записки за съня в дневник, както правя аз.
Едниственият риск от този метод е околните ти да реша, че сутрин обичаш да се излежаваш по 5 - 6 минутки в леглото преди да станеш.  :P  ;D ;D

Успех със запомнянето на сънищата.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Снощи отново изгледах филма "Waking Life" и една от фразите, която се е запечатала дълбоко в съзнанието ми е "Съновидението е съдба"...... какво ще кажете, невероятно филмче! :)
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Хм, това ми е интересно. В какъв смисъл съновидението е съдба, не разбирам, ако може уточни малко.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Хм, това ми е интересно. В какъв смисъл съновидението е съдба, не разбирам, ако може уточни малко.

Този израз оформя идеята на филма "Осъзнат Живот".
"Съновидението е съдба" - тъй като не съм толкова запозната  със степените и нивата на нашето тяло > материално, ментално и т.н., ще обясня как чувстам, усещам нещата за себе си.
"Важните сънища", онези които са толкова особени, понякога мигновено  след събуждането забравени, но приковаващи мисълта ни за дълго време в желанието да запомним, преповторим и си обясним значението на детайлите... Ако сме ги запомнили, обикновенно никога повече не ги забравяме, те са за нас кодирани послания на нашата интуитивна същност, кореспондираща с висши нива на съзнателно-мисловна дейност, оформяща се чрез образи и символи на идеи, които трябва да бъдат разкодирани на съзнателно ниво, осмислени и облечени в осъзнатост.
Има сънища в които активно ни се говори, задават ни се въпроси, биваме заведени и  виждаме, докосваме се до грандиозни неща, до култури непознати в реалното ни ежедневие. Това обогатяване често привидно се изгубва при събуждането и "изчезва" от съзнаваното, потъва някъде в скритите "архиви" на подсъзнанието ни. Аз също безкрайно съжалявам за тези загуби, но според мен те са временни. При определени ситуации този скрит опит идва като отговори и необясними "ключове", активиращи и отключващи процеси на нашият духовен път и развитие.
Мисля, че идеята  се състои именно в това - да осъзнаем  неосъзнаваното. Има и още много фрази-стрели /така си ги нарекох, защото пронизват съзнанието/ ;):

"Ти създаваш своя живот."
 "Да кажеш "Да"  на един момент..  е да кажеш "Да" на цялото съществуване."
 "Звук и тишина"
 "Светият момент ...(Защото ако аз те погледна  и ти позволя да си свят - не знам. Бих спрял да говоря. И ти ще бъдеш в моментът.   И този момент е свят, нали? Нека го направим сега. Нека имаме свят момент.)"
 "И когато осъзнаеш...че ти си  фигура в съня на някой друг, това е себе-осъзнаване."
 "Идеята да останеш в състояние на постоянно напускане докато винаги пристигаш. Пътуването не изисква    обяснение."
 "Когато Сартр говори за отговорност, той не говори за нещо абстрактно. Не говори за второто ни Аз или за понятието за душа за което биха спорили теолозите. А за нещо много конкретно. Аз и ти говорейки. Взимаме решения. Правейки неща и понасяйки последствията. Въпреки че има над шест милиарда хора по света. Това което правиш е от значение. Първо има  значение в материално отношение. Има значение и за другите хора и дава пример. Накратко, мисля, че посланието тук е ....че никога не трябва просто да се отписваме... и да виждаме себе си като продукт на различни влияния.  Винаги е наше решението кои сме ние."

Из  филма  "Waking Life"


Всички са такива,  най-добре гледай филма. Имаше и за забързването и свиването на времето май, ама сега не ми се търси.  Всяка реплика е важна, смислена, красива и истинска....
Това, за което става въпрос е не точно сънуването, а осъзнаването на мига...събуждането на съзнанието,   значението на всеки миг от нашия живот като реализация на едно пътуване, влиянието на което се простира далеч извън нашата същност, личност, обкръжение и времево измерение. :)
« Последна редакция: Януари 26, 2007, 19:33:21 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен portentosum_mare

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Браво, че намесихме тук Waking life, защото  има чудесни мисли в този филм и аз искрено се изненадах, когато установих, че ми харесва, защото гледам малко предубедено към анимацията, когато става дума за сериозни неща (е, разбира се положително влияние ми оказа и Стената, ама това е друга тема).
Най-хубавото в \"Осъзнат живот\" е представянето на една и съща тема от съвсем различни ъгли,което като че ли е една от най-важните стъпки към постигането на някаква концепция за индивидуалния смисъл на съществуването ни.
В утротo, когато само ти, знаеш, че е още снощи,  животът е красив.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27