Автор Тема: За свиващото се време, загубата на краткотрайната памет и свързани ли  (Прочетена 29581 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Страхотно, филмът звучи интересно. Особено пък е интересно, че е анимация явно. Задължително ще го потърся.

hristog

  • Гост
много често взе да ми се губи паметта - например какво съм направил мин. седмица, мин. ден  и т.н. Преди имах страхотно силна памет и запомнях почти всичко. Сега започвам да се плаша...

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Как усещаме хода на времето без часовник

Дийн Буономано: Усещането за време няма специфична област, то е твърде своеобразна функция

Противно на разни хипотези, нямаме вграден часовник в мозъка
Дийн Буономано

Докато физиците спорят има ли време изобщо, биолозите се опитват да разберат начина, по който човек усеща хода на времето, без да има часовник на разположение. Тази тайна изглежда най-сетне е разбулена от Дин Буономано и колегите му от Калифорнийския университет в Лос Анжелос.

Ако лишиш човек от ориентир за времето / от истински часовник до природен- да следи движението на слънцето например/, той все пак ще се ориентира относно часа. И дори - с прилична точност. Наистина, ако ги попиташ кога точно минават пет минути, различните хора дават различни обяснения.

Истинската загадка се крие обаче не в грешката на хората при определяне на времето, а напротив, във факта, че човек "вътре в себе си" усеща неговия ход. Предложени досега са редица обяснения : от сърцебиенето до някакъв " вграден часови механизъм" в мозъка, нещо като часовника в компютъра, който уж мери условно секундите и минутите и задава биологичния ритъм. Междувременно никакви спецални вградени часовници не са открити в човешкия мозък. Днес ученият Буономано обяснява защо.

Невробиологът твърди, че функцията за усещане на хода на времето е разпределена в целия мозък. Липсва някаква специфична област. И тази функция работи твърде своеобразно. Ученият предлага следното сравнение : "Ако хвърлите камък в езерото, кръговете във водата ще са като подпис, говорещ за времето на падането. Колкото по-далече отиват вълните, толкова повече време е минало." Изследователят продължава: "Ние предполагаме, че подобен процес се развива и в мозъка. Всеки път, когато той обработва външен сигнал като тип звук или светкавица, сензорното усещане предизвиква каскада от реакции между мозъчните клетки. Всяка подобна реакция оставя подпис, която позволява на цялата мрежа клетки да закодира времето на даденото събитие."

Пресъздавайки на компютър мрежа неврони, в която всяка връзка се променя в отговор на външни стимули, авторите на научния труд доказват, че такава мрежа винаги може да отговори на въпроса колко време е минало от момента на поредното въздействие, просто изхождайки от общата картина на затихващите реакции на стимула. Моделът показал също така, че отбелязването на времето, съответстващо на определено въздействие, се кодира в контекста на събитията, които го предшестват. Тоест, ако може да се измери откликът на множество неврони на мозъка на проблясване на светлина, може да се изчислят и други събития, които непосредствено във времето са предшествали светкавицата и да се каже кога са се случили.

За проверка на хипотезата си Буономано е предлагал на доброволците да определят "на око" промеждутъка от време между два звукови сигнала. Оказало се, че точността на това определение значително спада, ако преди тези два звука доброволците са чували други отвличащи звуци. Ученият отбелязва, че вътрешното измерване на времето лежи в основата на такива наши способности като разпознаване на речта и музиката. Затова разбирането на механизма за усет за времето може да се окаже критичен за изучаването на редица заболявания от типа на дислексията.

„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Аз искам да обърна внимание на един друг аспект на свиващото се време.  И той е свързан с продължителността на живота. Ако  приемем забързването  за факт можем да го разглеждаме в две насоки - или че щом се забързва то и логично ще живеем по-малко или както аз считам  чувството за прекарано време да остане същото, но реалните изживени  земни години да се увеличат компенсирайки това забързване на темпото. С други думи ако приемем в момента една година като усещане минава колкото  все едно е изминало 2/3 от годината в миналото, то реално ако човека запази същата продължителност на живот измерена не чрез години а като ритъм, то реалните прекарани години на Земята трябва да се увеличат. А времето може да се забърза и още...

В подкрепа на това твърдение имаме повишена продължителност на живота на човека измерена в години въпреки всичките отрови , замърсен въдух вода и храна, които поемаме в сравнение с минали години.
Ако тази теория се оказже вярна би следвало и хората (ако не злоупотребяват с някои неща разбира се) да започнат да остаряват на по-късен етап в живота си измерен като години.

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Е това е, Alien, ти пак излизаш с някаква вътрешна информация май!  :P
Няма лошо, нека поживеем по-дълго, но дано да е и по-качествено, но това си зависи само от нас. Иначе теорията ти има определена логика, не може да се отрече. Дано наистина живота да се отдължи, на мен в момента времето не ми стига за нищо, все тичам, а почнах системно да заспивам след един, като пак имам чувството, че не съм свършил всичко, което съм искал. :o А това ме притеснява много, понеже обичам да обикалям в света на сънищата  ;) ама така ми се скъсява престоят, а и качеството.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Именник на българските канове

Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година (на завземането на властта) дилом твирем
Ирник живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.

Нашите предци са минали вече по този път   ;)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Е това е, Alien, ти пак излизаш с някаква вътрешна информация май!  :P
Няма лошо, нека поживеем по-дълго, но дано да е и по-качествено, но това си зависи само от нас. Иначе теорията ти има определена логика, не може да се отрече. Дано наистина живота да се отдължи, на мен в момента времето не ми стига за нищо, все тичам, а почнах системно да заспивам след един, като пак имам чувството, че не съм свършил всичко, което съм искал. :o А това ме притеснява много, понеже обичам да обикалям в света на сънищата  ;) ама така ми се скъсява престоят, а и качеството.



Споко, накрая въобще няма да можеш да спиш и ще ходиш като назобан.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Именник на българските канове

Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година (на завземането на властта) дилом твирем
Ирник живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.

Нашите предци са минали вече по този път   ;)

Това някои го наричат мит, даже самият Авитохол го наричат митичен образ. Други го свързват с Атила. Трети казват, че годините са просто увеличени, за да се направи образът още по-внушителен. Има ги тези, които твръдят, че нещата са точни, но са по някакво друго измерване на времето.
Така обясняват и невероятните години на лицата в Старият Завет - циклите били нещо обвързани с луната, а някой като превеждал, броил всеки цикъл за година, не си спомням точно, но  истинските години се получаваха с някакво календарно изчисление и изглеждаха съвсем нормални, даже по на 50 умираха.

Абе иначе, дано да грешат, може пък да ни е генетично!  :P

METAL

  • Гост
Та, видях че говорихте за филма Waking Life - това е най - великият филм, който съм гледал, даже го качих целият с бг субтитри в вбокс7 ето го линка, който иска http://www.vbox7.com/play:e7cadd61 !

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27