Дел,..."Domini canis"....Кан,хан
..
..
Ех, Константин!
Щях да ти отговоря още преди малко, но отговора ми не е за тази тема, а и не се сещам за коя е, но Константин, ще спомена, че точно преди да прочета поста ти, се бях съсредоточила във видение, което имах преди време, за бял вълк и един качулат с него, а тези дни сина ми, който е кръстен на любимото ми куче

сънувал, как земята, покрита с лед, се разцепва на две, през центъра, мястото където живеем потъва, а един качулат отвежда мен и брат му... а ти ми пишеш Domini canis...
П.П: Извинявам се, че може би отговора ми не е за темата... ала искам да благодаря на Константин!
Ето един линк с инфо за календарите:
http://www.familytreecircles.com/ed-wrote-32253.html:
'The earliest Egyptian calendar was based on the moon's cycles, but later the Egyptians realized that the "Dog Star" in Canis Major, which we call Sirius, rose next to the sun every 365 days, about when the annual inundation of the Nile began. Based on this knowledge, they devised a 365 day calendar that seems to have begun around 3100 BCE (Before the Common Era), which thus seems to be one of the earliest years recorded in history."
...
Считало се, че египтяните не са се опитвали да коригират календара си в съответствие с движението на Слънцето. През 1866 г.обаче при разкопките на храма в делтата на р. Нил е намерена плоча с надпис на египетски и гръцки език. Този надпис е от важно значение за историята на календара. Това е т.нар. Канопски декрет на цар Птоломей ІІІ Евергет от династията на Птоломеите. В декрета, който е от 7 март 238 г.пр.н.е. се казва:
"Тъй като звездата Сириус на всеки четири години закъснява с един ден, за да не стане така, че летните празници да се падат през зимата, както се случва и както ще се случва, ако годината и занапред съдържа 360 дни и пет допълнителни, отсега насетне се нарежда през всеки четири години да се чества празникът на Евергетовите богове след петте допълнителни дни и преди новата година. Нека всеки знае, че предишните недостатъци в броенето на годишните времена са вече премахнати от цар Евергет".
Това било и първото предложение да се включи високосната година. Ако този декрет е бил осъществен, то средната продължителност на египетската година щеше да е 365,25 денонощия, т.е.би била равна точно на т.нар. юлианска година, която се приема две столетия по-късно.
Годината в египетския календар е по-къса от тропичната година почти с шест часа, така през всеки 4 години келиакличния изгрев на Сириус закъснявал с цяло денонощие. За 120 години календарът давал грешка цял месец. Поради това и датата на слънцестоенето се падала все по-късни месеци, а началото на година на преминавало към по-ранно годишно време. Пълен кръговрат и връщане на новата година в началото ставало за 1460 години. За такъв интервал време египетските календарни години ставали с едно повече. В по-късни времена от историята на Египет, периодът от 1461 години получава названието "Сотичен", "период на Сотис" и дори "велика година".
...
"Календарът на 13-те Луни/28-дни всяка Луна, или синхронометър е преди всичко програма или предаване от Сириус с начална дата 26 юли, въз основа на съвпада на изгрева на Сириус и Слънцето (подобно на много Египетски календари).
Има 52 седмици в годината. Това отнема около 52 години на Сириус-Б спрямо орбитата на Сириус А. 52 е ключово число в математическата система на маите. 52 седмици (хептади) са фрактал на 52-годишен цикъл. 52 х 7 = 364 + 1 (Ден Извън Времето) = 365 х 52 = 1 орбита на Сириус Б....."