Автор Тема: Тъмната материя и тъмната енергия!  (Прочетена 38341 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Eon

  • Гост
Тъмната материя и тъмната енергия!
« -: Декември 02, 2005, 13:42:04 pm »
Количеството на белите и черните зайци, които цивилизацията извади от шапката си само за 100 години е наистина невероятно: относителността, квантовата механика, ДНК, изкуствената радиоактивност, антибиотиците, тектониката на плочите, пластмасите...

Но в тази бъркотия от знания ясно се разграничава един клон: астрофизиката. Млада – родена през миналия век, дръзка – изследователският й терен в Вселената, опортюнистки настроена – завладява всички средства на по-големите си сестри, физиката и астрономията. Тя има смели понятия, мистични картини, дори загадки, оставили незаличим отпечатък върху нашия век. Галактиките, разширението, тайната на светлината на звездите, черните дупки, фоновото лъчение от ЗК и Големия взрив...


...“Остава проблемът за измерването на фундаменталните константи – на Хъбъл, от която зависи възрастта на Вселената; нa W – определеляща плътността й, която минава през обяснението за тъмната материя; и пресмятането на космологичната константа, от която зависи дали Вселената е отворена, затворена или плоска.“ – отбелязва Ален Омон, бивш директор на Института по астрофизика в Париж. Определянето на тези константи с достатъчно добра точност ще отнеме поне още 10 години. А после остава голямата задача за формирането на галактиките, която рискува да създаде противоречия в космологията. “Благодарение на техническия прогрес ние можем да извлечем информация от самите галактики. Може би така ще успеем да се върнем до породилите ги първични флуктуации. – продължава Омонт. – В крайна сметка, ние ще разберем добре това, което се е случило преди формирането на ядрата, в първите 3 минути на Вселената. Но когато се връщаме назад във времето, към първите й мигове, тя става все по-топла и по-енергетична. А там ние се сблъскваме с физиката на елементарните частици.“

Все повече физици се обединяват под знамето на космологията. Те успяват чрез своите ускорители да се върнат назад във времето, до 10-10 s след Големия взрив, достигайки енергии на частиците от порядъка на 100 GeV (1 eV е енергията на 1 електрон, подложен на разлика в напрежението от 1 V – това приблизително отговаря на температура от 10 000о С). Те просто не разполагат с повече средства, за да стигнат по-нататък, за да докажат експериментално валидността на своите хипотези.

Но това не им попречи да представят на космолозите своя модел за еволюцията на Вселената: инфлацията. “Тя би била възможна при 1015 GeV или10-35 s след Големия взрив. – обяснява Мишел Спиро, физик в Центъра за атомна енергия СЕА. – Ние смятаме, че началото на структурите е било положено съвсем близо до този миг – вероятно, можем да открием неговите следи във фоновото излъчване от ЗК.

Астрофизиката държи в ръцете си три коза – “Трите големи задачи на космологията“. Това са инфлацията, образуването на структурите и тъмната материя. Три “дупки в чорапа“ на Големия взрив, които според красивите думи на Ален Бланшар, астрофизик в обсерваторията на Страсбург, “ще ни накарат да мислим за трите лица на един и същ куб. Съвременната картина на еволюцията на Вселената се базира върху теории от инфлационен тип, които ни дават на куп първичната Вселена, тъмната материя и образуването на структурите. Според мен, въпросът за тъмната материя, ще намери отговора си до 5 години, а това ще ни позволи да узнаем дали нашите изследвания са били разумни или не. Ако наблюденията не съвпадат с теорията, ще се върнем 15 години назад – което разбира се, е малко разочароващо. Но, ако са сполучливи, остава само малко да се подобри общият план и ние ще изпитаме огромно задоволство. По мое мнение, космологията – такава, каквато се практикува днес – ще се изчерпи за 10-15 години.“

Ще открием? Или не! Това е въпросът. По дефиниция за нас е невъзможно да говорим за онова, което не познаваме. В това е чарът на науката и трудността на бъдещото знание. Във всеки момент могат да се появят или значимо събитие, или наблюдателен факт, или пробив в схващанията, което да променят коренно методите за разбиране на даден проблем. Но също така – може да не се случи нищо. Как предварително да се предвиди нещо, което не съществува? Често, учените намират неща, които не търсят, а това ги кара да си поставят нови въпроси и да опитват нови пътища. Трите големи задачи на космологията могат да се окажат само капака на вряща тенджера от Големи задачи. И ако това не е много вероятно, то поне си остава възможно.

Но според Жан-Марк Боне-Бидо, астрофизик в СЕА, да се каже, че остават само три задачи за решаване, за да се приключи с космологията, би било “голяма грешка“, вече налице в съвременната история. И преди 30 години Ален Сандаж заяви, че са останали само още два неоткрити параметъра, за да се затвори страницата на космологията. А ние все още не сме ги намерили... Следвайки този класически поглед на науката, ние знаем, че дори когато на пръв поглед един закон може да ни даде идея за това, което се случва, всеки път когато се приближаваме към физическата реалност, нещата съвсем се усложняват до точката, в която той става практически неприложим.“

На добро място ли се намираме за да наблюдаваме Вселената? “Обектите, които улавяме са най-нетипичните, най-ярките и следователно, най-непредставителните за онова, което е наоколо. – продължава Боне-Бидо. – Ние разкрихме целостта на Вселената не защото уловихме ултрасветлинни обекти на части от секундата след Големия взрив. Нашите модели са само приблизителни. Затова сме длъжни отново и отново да уточняваме някои от параметрите. Днес става все по-трудно да се държи сметка за архитектурата на Вселената.“ накратко, Големият взрив представлява едно просто и изчерпателно обяснение, което трябва да бъде съпоставено с фактите и постепенно да се усложнява. “Може би трябва напълно да го обновим, да сменим гледната точка или така да го изменим, че никой да не го познае. Не мисля, че в следващите 10 или 20 години ще срещнем решаващи обрати. Вярвам, че в науката винаги съществува случайното откриване на някой важен елемент, който ни се е изплъзвал досега.“

Ако трябва да захвърлим модела на Големия взрив, това ще ни обърка още повече. “Няма причина да го изоставяме!“ – уточнява Мишел Спиро. Между общата относителност, чисто геометричната теория и теорията на другите взаимодействия със сигурност лежи дълбока пропаст. “Но ние не можем да си представим, че другите взаимодействия не се включват в общата относителност, нито че общата относителност не е част от квантовата физика. Ето така на преден план излиза необходимостта от една супертеория, която да обобщи предишните няколко. Теорията за суперструните, която сега прибягва до допълнителни измерения на пространството и времето е днешният модерен прототип.“ Спиро заключва: “Това, че днес ние продължаваме да напредваме не е невярно, а само приблизително. Но докато няма експериментален или теоретичен пробив като този на Айнщайн, ние не можем да наместим отново общия план.“ Според Омон “историята гъмжи от такъв тип революции. Случайно откриваме явления, както например гама-излъчването, така че не е невъзможно отново да попаднем на нещо, което ще открие пред нас нови перспективи. А и това не е хипотеза, върху която може да се работи всеки ден. Мисля, че в близките 20 години няма да бъдат разрешени всички фундаментални въпроси.“

За Ален Бланшар тази перспектива, макар и нерадостна, си остава възможна. “С право можем да кажем, че като физична теория Големият взрив е съвместим с наблюденията и с него можем да правим предвиждания. Това е една добра, но все пак, неточна теория. Винаги може да се покаже, че една теория е грешна, когато тя прави несъвместими с наблюденията предсказания. Но ако предсказанието й е вярно, това съвсем не доказва, че и теорията също е такава. Нищо не пречи още утре да се появи някое очевидно противоречие между Големия взрив и наблюденията. Но, струва ми се, че ако този общ план пропадне, няма да имаме много други идеи, за да вървим напред.“

Космологията в три въпроса



Само 10-35 s след Големия взрив, по време на няколко безкрайно малки части от секундата, Вселената е претърпяла едно огромно разширение и е увеличила размерите си 1080 пъти – т.нар. инфлация. Тя би могла да направи Вселената плоска – като сфера с безкраен радиус. Ако това е вярно, то плътността на материята има една определена стойност от 5 х 10-30 g/cm3, наречена критична плътност. С други думи, отношението между плътността на материята във Вселената и критичната, известната W, трябва да е равно на 1. Но за да получим плътността на Вселената трябва да “премерим“ цялата й маса, а не само тази на телата, които излъчват светлина. Всъщност, докато изучаваха движенията на звездите и галактиките, астрономите откриха, че съществува и една невидима материя – тъмната, която създава значителен гравитационен ефект и според техните изчисления представлява около 90% от материята във Вселената.

Според модела за Големия взрив, една малка част от това “тъмно нещо“ е трябвало да образува протоните, неутроните и електроните, т.е. обикновената материя. Останалото са екзотичните частици, все още неидентифицирани, образувани в първичната Вселена. Тази фаза на свръхбързото разширение е предизвикала появата на малки нехомогенности – “зрънцата“, от които са произлезли галактиките. Ако това е вярно, би трябвало да са останали следи в реликтовото лъчение, което ни показва Вселената такава, каквато е била преди няколко стотици хиляди години след инфлацията. Освен това, при изчисляването на W трябва да се има предвид и космологичната константа. В квантовата механика вакуумът има известни свойства и притежава енергия. Космологичната константа отговаря на тази енергия, която е много висока в момента на инфлацията. Днес тя действа като сила противоположна на гравитацията.
 

Кратка история на астрофизиката

Астрофизика, физика на звездите... Първото нещо, което тя започна да изучава, бяха звездите – тя ги използваше като лаборатория, в която прилагаха методите, законите и откритията на физиката. Ето така спектроскопията (анализът на спектъра на светлината, излъчена от различни източници) се превърна в основно оръжие на астрофизиците, тя им позволи да определят техния състав и физични характеристики, като температура, плътност, интензитет на магнитното поле. “Астрофизиката е по-скоро дъщеря на физиката, отколкото на астрономията. – обяснява Боне-Бидо. – Изворът на нашата информация е същият като в астрономията: светлината на небесните тела. Но по-голямата част от нас, астрофизиците, никога не ще наблюдават звездите, просто защото нямаме нужда от това.“ Относителността и квантовата физика разкриха тайната на звездната енергия, те се превърнаха в средство за възстановяване на различни етапи от техния живот, раждане и смърт. Този анализ даде своите плодове и след откриването на извънгалактичния свят учените го приложиха към цялото небесно население. След ВСВ, радиоастрономията отвори още една нова врата към Вселената. След това дойдоха инфрачервеното, гама и рентгеново излъчване, които обогатиха астрофизическия “зверилник“ с такива любопитни екземпляри, като квазарите и неутронните звезди. Космологията – изучаването на произхода и бъдещето на Вселената – е един достатъчно независим клон на астрофизиката, но и двете следваха паралелни пътища на развитие до 60-те години. Хипотезата на Леметр за много топла и плътна Вселена, която еволюира във времето, работата на Гамов върху първичния ядрен синтез и предсказанията му за съществуването на реликтовото излъчване, бяха счетени за чисто теоретични спекулации и не предизвикаха голям интерес. До случайното откриване на лъчението от ЗК. “Веднъж убедени във валидността на модела за Големия взрив, астрофизиците започнаха да се питат дали космологията не може да дирижира техните изследвания – продължава Боне-Бидо. – В този момент настъпи голямото преориентиране: отсега-нататък космологията ще “дърпа“ астрофизиката и ще й помага в търсенето на отговорите на нейните въпроси. Ние вече не можем да докажем проектите си без нея. Струва ми се, че днешната астрофизика прилича на годишна инвентаризация в някой магазин. За да можем да я направим, ние сме го затворили – вече не мислим по стария начин, а се занимаваме с преброяване на обектите, правене на карти, каталози и т.н.“

Забележка: Посочете снимките за да видите обяснението







Картинка 1 - Големи структури от 10 9 светлинни години
Картинка 2 - Разпределение на купове от галактики 10 7 светлинни години
Картинка 3 - Разпределение на суперкупове от галактики 10 8 светлинни години. ГАЛАКТИКИТЕ СЕ РАЗПОЛАГАТ КАКТО МАТЕРИЯТА В КЛЕТКИТЕ НА ЖИВИТЕ СЪЩЕСТВА, Т.Е. 90% ОТ МАТЕРИЯТА Е ПО КРАИЩАТА НА КЛЕТКАТА
Картинка 4 - Карта на тъмната материя
Картинка 5 - Нашата местна група от галактики
Част 3

            Да забравим “Трите големи задачи на космологията“ и да помислим различно. Съществува поне още един въпрос, на който космологията все още не е дала отговор: какво е имало преди инфлацията? Този въпрос подразни Пиер Фейе, физик в CNRS, който работи в Лабораторията по теоретична физика. Според  него да се опише Космоса преди инфлацията е нещо като хазарт: “Ние не познаваме физическите закони, които управляват Вселената 10-35 s след Големия взрив. Вече съществуват толкова несигурности по отношение на инфлацията, че тя по-скоро изглежда като съвкупност от идеи, за това как нещата биха могли да се случат, отколкото като един добре изграден сценарий.

 
 

        А това ни кара да търсим последствията върху еволюцията на Вселената от закони, които пренебрегваме – нещо, което е прекалено спекулативно. Все пак, ние напредваме в познанията си за тези закони и се надяваме да можем по-добре да уловим последствията им по отношение на развитието на Вселената.         

        Спиро потвърждава: “Днес, теоретичните модели се прекъсват при енергии от порядъка на 1019 GeV (10-43 s след Големия взрив). По-нататък ние вече излизаме от областта на предсказанията. Теорията за квантовия вакуум, от който изплуват множество вселени без връзка помежду си, в една от които заедно са налице условията за нашето съществуване, много трудно може да се провери експериментално. А инфлацията остава като схема на разсъждения, които можем да опитаме.“

       Бланшар се стреми да изчисти проблема: “Това е вечният въпрос. Според мен, ще дойде един миг, в който ще кажем: Ето, със сигурност е имало нещо преди, но ние нямаме никакво средство, за да го узнаем. Когато предвижданията излизат от полето на физиката – днешната и тази от преди 100 години – теорията рискува да си остане чиста спекулация. Това е една основна и принципна граница, не само техническа. Съществува едно определено време, преди което не може да има проверима теория.“

            Кой знае?...

            От самото начало астрофизиката е управлявана от физиката. Такива фундаментални открития, като произхода на звездната енергия и звездния ядрен синтез (раждането на различни атоми в звездните недра) не биха били никога възможни без теоретичните пробиви на радиоактивността или квантовата механика. В днешно време физиците търсят закони, които да работят при много високи енергии. Те имат сериозни писти за изследвания, които един ден може би ще доведат до някоя теория, сравнима с Относителността или квантовата механика. Въпреки че е невъзможно да се предвидят последствията от физиката върху атрофизиката, тя ще ги “усеща“ още дълго време.

            Да се върнем отново към нашите “Три големи задачи в космологията“ и смело да приемем, че те са решени. Но освен задоволството от свършената работа, какво друго ще остане за астрофизиците? Без съмнение – звездите, квазарите, галактиките и черните дупки няма да си стегнат багажа и да напуснат небето след тях. Все пак, космологията не е изцяло астрофизика. Но лишена от идеи, в смисъла, който днес й придава въпросът “От къде идваме?“, астрофизиката може да изгуби своята привлекателност, която й осигуряваше подслон и защита сред публиката. Според Омон, именно любопитството ще остане верният двигател в изследванията в астрофизиката: “Помислете за метеорологията, която ни изглежда толкова близка, за която разполагаме с всички данни и която в същото време си остава невероятно сложна. Образуването на звездите или структурата на слънчевата корона все още не са добре разбрани. Сигурен съм, че колкото повече отговори даваме, толкова повече въпроси ще си задаваме – те се появяват в определени стадии на познанието. Някои причини са неутрални, други засягат пряко човечеството – например околна среда, Слънчевата система. Въпросът за произхода на живота, в който астрофизиката участва като търси извънслънчеви планети и всякакви следи от извънземен живот, е основен.“

            Но достатъчно ли е това, за да се осигури бъдещето на тази наука? “Материализмът на приложението я отнася все по-близо до културните мащаби на търсенето, които все пак са най-важните в този тип изследвания. – заключава Спиро – Но ако жаждата за фундаментални знания намалее спрямо материалните, ще се получи един истински осакатен предмет.“

            Е, засега всичко е наред.

Мария Любенова в-к Телескоп
Снимки www.sciencephoto.com
Подготвил Eon
« Последна редакция: Ноември 08, 2008, 10:50:05 am от Eon »

Eon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #1 -: Декември 02, 2005, 13:51:05 pm »
Обърнете внимание на картинките
"тъмната енергия" както я наричат учените и доста, а?
а пък видимата материя е по-малко от 1%

И това за разположение на галактиките, е едно доказателство за връзката между макро и микро космоса


знаете за какво става дума

Oberon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #2 -: Декември 02, 2005, 14:09:56 pm »
Ааааааааааа ЕОН респект брат.
И аз мога да се включа по темата с Големия взрив. Много съм чел по въпроса, щото много ме вълнуваше. Има цели томове изписани за събитията  до 1-та секунда. Има солидни научни доказателства за разширяващата се Вселена, а аз и ти обичаме солидните научни доказателства:)))
Галактиките се разбягват - факт. Метода на спектралния анализ е изпипан до последния детайл и е много точен.
Но, галактиките един ден ще се сблъскат една с друга - факт. Идеята е, че те се разширяват, но понеже са в общо гравитациооно поле, един ден ще спрат и ще започнат да се движат обратно. И пак ще има Голям взрив.
Големият въпрос, който тормози теоретичните физици е - откъде се е взела всичката тази материя? Кога е бил първия Голям взрив? Колко още ще има? Затова повечето от тях са силно вярващи , и като не намерят отговор казват - Бог:)

Оберон

Eon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #3 -: Декември 02, 2005, 14:40:47 pm »
Доказателството, за разширението на Вселената може да се види на по-долната картинка
след малко, че не ми се отваря сайта....

Галактиките, няма да се сблъскат, защо. Ще се слбъскат само ако Вселената започне обратно да се свива. Но на мен не ми се вярва да стане така, по-скоро би се разширявала вечно, или може да се разшири до един момент и да остане така във вечността.... ако се случи последното това значи, че материята е заложена много точно в началото на Големия Взрив.
Факт- Ако материята във Вселената беше съвсем мъничко по-малко, то Вселената вече щеше отдавна да е изгубила очертанията си т.е. Галактиките щяха да се разбягат във вечността. Ако пък беше съвсем мъничко повече, то тогава вече щеше да е колапсирала. Материята във Вселената е така точно изчислена, че да позволи на Вселената да се разшири толкова и да просъществува толкова, че в нея да възникне живот, който да се пита как, кой, защо е направил Вселената, в която живее този разумен живот.
Искам да кажа, че материята е съзнателно избрана да е в такова количество. Тук случайността е изключена. Бог наистина не играе на зарове, както казва бат Айни...
Никой в момента не може да каже със сигурност какво ще стане с Вселената дали ще се разшири, ще остане стационарна до определено положение, или ще се разреди във вечността докато угаснатат и последните звезди, тогава ще е наистина едно пусто място - студено и мрачно, но дотогава разумния живот отдавна ще е избягал от тази Вселена. Имаше наскоро теории, които са доказали, че Вселената щяла да се разширява вечно но нещо май им куцаше.
Материята Обероне е произлязла от Енергията, която е била заложена в началото. То и самата Вселена е съставена от Енергия просто материята е друг израз на Енергията.
Друг е въпроса откъде се е взела енергията. (в това число и гравитацията). Имаше статии, които обясняват тези работи....Предполага се, че тя си е съществувала ей така... постоянно

аре

operator

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #4 -: Декември 03, 2005, 01:37:18 am »
Цитат
Никой в момента не може да каже със сигурност какво ще стане с Вселената...
Е, чак пък никой... :)
Работата е там, че нашите възприятия за закотвени в един точно определен ракурс, от който не е възможно да се получи пълна представа какво всъщност е това нещо - Вселената. Съответно физичните, математическите и инструменталните модели са в съответствие с нашите възприятия, а не в съответствие с реалността. Естествено, как да направиш нещо, за което си нямаш и понятие, че изобщо съществува. Галактиките няма да се сблъскат, но Вселената ще се "свие". Вземи една хартиена лента и завърти единият и край на половин оборот. Средата на лентата, там, където не я виждаш е "Големият Взрив". Всичко е лъчение. Колкото повече се разширява, ние възприемаме действителността като повече материя и по-малко лъчение. БигБенга е фазов преход, а не смачкване и гърмежи. Сега съедини двата края на лентата. Ето по тази лента на Мьобиус и се движи цикълът на преобразуванията на нашата Вселена. А сега си представи това нещо полиобемно. ;D ;D ;D И прибави информационни тунели с останалите Вселени, където константите са други. ;D ;D ;D ;D ;D
Всъщност, преминаването през "черните дупки" не е чак толкова невъзможно ако погледнем света "с други очи". ;)
« Последна редакция: Декември 03, 2005, 01:45:23 am от operator »

Eon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #5 -: Декември 03, 2005, 07:51:15 am »
и аз не мисля че Бигбанга е бил взрив такъв какъвто го познаваме ние. Нито пък е бил с точно определено начало. т.е. център на взрива...
това е нещо от друго естество, трябва да гледаме на Взрива и развитието на Вселената от различни гледни точки и само при обединяването им ще получим пълна представа за естеството на 'нещата'

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #6 -: Декември 03, 2005, 20:20:35 pm »
Аз пък хич не вярвам в Биг-Банг-а... Пък и никoй не може да го докаже... Може да е имало подобно събитие, но според мен то е с много по-различен характер.
Интересното в случая е какво се е случвало тогава в тънките светове. Какво е било на енергийно ниво.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...

Eon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #8 -: Декември 04, 2005, 10:31:00 am »
Хор, брато
недей да четеш само тоя Ике. Прочети малко и Stephen Hawking, Michio Kaku и оснаталите....
ИМА доказателства за Big Банга (1:0 за мене мухахаха)


Имало е такова събитие както казах, но то не е във вида на взрив какъвто го познаваме тука на земята, те няма разпръскване на материя от една точка и съответно начална точка на взрива


Ето ти го доказателството:


 :P
« Последна редакция: Ноември 08, 2008, 10:52:50 am от Eon »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #9 -: Декември 04, 2005, 20:59:57 pm »
Никакво доказателство не е това...
Хокинг пък напоследък сам се отказа от много от собствените си теории и някои от колегите му, които винаги са били против него злорадстваха, май не си запознат, а? Пък и Хокинг съм чел преди години още, тъй че хич не ми говори ;)

Eon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #10 -: Декември 07, 2005, 10:26:30 am »
Знам, че си чел....
то оставаше да не си чел точно пък ти  :P :P :P
просто се пошегувах....
абе и аз чувам подобни работи ама ще трябва да се поразровя из нета да видя къде го е писал...
(че се отказва де) ;)

айде

Що пък да не е доказателство... щом снимките за кухата земя може да са доказателство
това що да не е
на такова доказателство ехеееее... :D :D

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #11 -: Декември 07, 2005, 15:24:07 pm »
Хехехе ;) Верно, верно :P

За Хокинг имаше статия в едно от "Усури"-тата ще го изнамеря и ще го препиша ;)

Oberon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #12 -: Декември 07, 2005, 15:28:09 pm »
Малко история...
Преди почти век гениалния руски физик и астроном Шостакович заявява на една конференция в Париж, че Фобос и Деймос са кухи. Малко след това, сам се отрича от твърдението си. Интересно защо ли? Дали е луд или аматьор? Не мисля:)
Хор, сам знаеш, че някой гръцки философи са изперкали, щото са осъзнали лудостта на тоя свят:)
Същото е и с Хокинг - човека прозрява нещо, всички му се смеят...след време сам се отрича.
Замислете се:)

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #13 -: Декември 07, 2005, 15:31:45 pm »
А тоз Шостакович отде знайш че не са го посъветвали братята от КГБ или някой подобен орган да размисли  :P

Oberon

  • Гост
Re: Тъмната материя и тъмната енергия!
« Отговор #14 -: Декември 07, 2005, 15:35:30 pm »
Елементарно Уотсън, немало е КГБ тогава:)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27