Спътникът WMAP изведен в космоса през 2001г. предизвика небивал обрат в дебата относно това от какво е съставена вселената – въпрос, задаван още от древните гърци преди повече от 2000 години. През последното столетие учените смятаха , че знаят отговора. След хиляди усърдни експерименти те бяха стигнали до заключението, че по същество вселената е съставена от стотина различни вида атоми, организирани в периодична таблица, започвайки от елемента водород. Това схващане стои в основата на съвременната химия и на практика се преподава в часовете по естествени науки във всяко училище. А сега WMAP запрати това виждане в историята.
Потвърждавайки по-ранните експерименти WMAP показа, че видимата материя около нас (в това число планините, планетите, звездите и галактиките) съставлява нищожните 4 процента от цялата материя и енергия съдържаща се във вселената. (Огромната част от тези 4 процента се пада на водорода и хелия ; на тежките елементи остават около 0,3 процента.) Оказва се, че по-голямата част от вселената е съставена от загъдачен невидим материал с напълно неизвестен произход. Познатите ни елементи, от които се състои нашият свят съставляват едва 0,3 процента от вселената. Физиците се сблъскаха с факта, че вселената се доминира от напълно нови и непознати форми материя и енергия и в известен смисъл се оказаха захвърлени столетия назад в миналото, преди появата на атомната хипотеза.
Според данните на WMAP - 23 процента от вселената е съставена от странна и неопределена субстанция , наричана тъмна материя , която има маса и обгръща галактиките в огромен ореол, но е напълно невидима.Тъмната материя е толкова широко разпостранена и е в такова изобилие . че дори в нашия Млечен път масата й надвишава около десет пъти тази на звездите. Макар и невидима, тази странна тъмна материя може да се наблюдава индиректно от учените, тъй като изкривява звездната светлина подобно на стъкло и така може да се установи чрез количеството оптично изкривяване , което създава.
Обсъждайки получените от WMAP странни резултати , астрономът Джон Бакол от Принстън казва; „Живеем в невероятна шантава вселена, но вече знаем основните и характеристики”.
Но може би най-голямата изненада от данните от WMAP предизвикали истинска буря в научната общност, бе фактът,че най-малкото 73 процента от вселената представляват напълно неизвестна форма на енергия , наречена тъмна енергия или невидима енергия скрита в космическия вакум. Предположена през 1917г. от Айнщайн , който по-късно загърбил хипотезата си (нарекъл я „най-големия си гаф”), тази тъмна енергия - енергията на нищото или на празното пространство – днес се появява отново като движеща сила в цялата вселена.Смята се че тази тъмна енергия създава ново антигравитационно поле, което е причина за раздалечаването на галактиките една от друга. В крайна сметка именно тя предопределя съдбата на самата вселена.
Днес никой няма представа откъде се появява тази ”енергия на нищото” „Честно казано ние просто не я разбираме . Знаем какви са ефектите й но сме в пълно невидение.... Всички са в пълно невидение” признава астрономът Крейг Хоган от университета „Вашингтон” в Сиатъл.
Ако изполваме най-новата теория за субатомните частици и се опитаме да изчислим количеството тъмна енергия, ще получим число надхвърлящо 10 на 120 степен ! Това несъответствие между теорията и експерименталните резултати е несъмнено най-голямото съществувало някога в науката. За нас то е едно от най големите затруднения – май добрата ни теория не е в състояние да определи стойността на най-големия енергиен източник в цялата вселена. Несъмнено цяла лавица Нобелови награди стои в очакване на дръзки умуве , решили се да разкрият загадката на на тъмната материя и тъмната енергия.
Извадка от книгата на световно известният физик Мичио Каку -"Паралелни светове"