Коя е новата глобална валута?Преди ден Организацията на ООН по прехрана и земеделие /ФАО/ съобщи, че цените на храните на световните пазари са се повишили до най-високото си равнище от две години. И по-конкретно индексът на цените на храните се е покачил с 5 процента от юли до август. Това все пак е с 38 процента под максимума, отбелязан през юни 2008 година, отбелязва организацията. Основните причини, според анализа на ФАС, са резкият скок на цените на пшеницата заради сушата в Русия и последвалите ограниченията в руските зърнени продажби.
По-високите цени на захарта и маслодайните семена също са допринесли за увеличението.
На фона на това анализатори коментираха през седмицата, че всъщност храната е така да се каже оригиналната глобална валута. В този смисълдребният инвеститор трябва да си даде сметка, че в днешно време значението на храната в инвестиционен аспект има все по-голямо значение. Тя също има огромен потенциал като източник на печалба за тези, които се сдобият с нея навреме.
Статистиката показва, че всяка секунда пет човека се раждат и двама умират. Резултатът е сравним с този да заселваме град с размерите на Лос Анджелис на всеки две седмици. /Градът на ангелите е вторият по население в САЩ с близо 15 млн. души – б. р./ А това означава - много повече месеци за изхранване.
Днес фермерите по света изхранват 6.8 милиарда души. През следващите 50 години те ще трябва да отгледат повече храна отколкото е била произведена през предишните 10 000 години общо. Ще бъдат ли в състояние да го направят? Не, без помощ, смятат анализаторите.
Ако земеделските стопани могат да засеят повече площи, тогава проблем няма. Уви, обработваемата земя на планетата е ограничена, както се вижда от таблицата по-долу.
Очевидно земеделската земя през годините драстично е намаляла
благодарение на ерозията, изоставянето или урбанизацията. В същото време западните компании генерират печалба като купуват обработваема земя в Африка и използват модерни технологии, за да увеличат продукцията.
Така че трябва съвсем малко, за да се тласнат цените в спиралата нагоре. Пожарите в Русия наскоро са най-пресният пример. Цените на пшеницата скочиха след като Русия наложи забрана върху износа на зърно до края на годината. Наводненията в Пакистан пък поставиха под натиск доставките на храна.
Ясно, че природни бедствия ще продължи да има както и че населението на света ще продължи да расте. Това означава, че ако вие сте инвеститор, най-старата световна валута и компаниите, които правят земеделието по-ефективно, трябва да влязат във вашето портфолио, коментират анализатори.
Как да правим пари с тази оригинална глобална валута? Най-прекият пък за това е да се купи такава валута.
http://www.darikfinance.bg/view_article.php?article_id=39315