Автор Тема: Световна финансова криза 2008 - 2012  (Прочетена 224448 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #300 -: Април 13, 2010, 21:51:40 pm »
investor.bg     
 
Lehman Brothers прикривали риска чрез компания в сянка

Година и половина след банкрута на американската инвестиционна банка Lehman Brothers продължават да излизат все по-интересни факти около начините, по които е действала финансовата институция. Поредният пример за това е разкритието, че голяма част от рисковите инвестиции са минавали през малка компания, останала далеч от погледите на пазарите.

В годините преди банкрута от Lehman са използвали компанията, „другото аз“ на банката, както описва ситуацията бивш неин трейдър, за да изкарват част от рисковите си инвестиции от своя баланс, показва разследване на The New York Times.

Компанията, наречена Hudson Castle, е играла изключително ключова, задкулисна роля за Lehman Brothers, става ясно от вътрешни документи и разговори с бивши служители. Тази връзка повдига нови въпроси относно степента, до която Lehman са прикривали финансовото си състояние преди банкрута.

Самата компания Hudson Castle е била независима бизнес единица, която обаче е била силно обвързана с Lehman. Години наред бордът на директорите й е бил контролиран от Lehman, които са държали и 25% от капитала на фирмата. Освен това редиците й са били пълни с бивши служители на банката.

До този момент обаче от Lehman Brothers не бяха обявили нищо от тази информация.

Фирми като Hudson Castle са основна част от финансовата система на САЩ, като те действат в „сянката“ на Wall Street и до голяма степен остават извън обхвата на банковите регулатори. Такива схеми позволяват на банките да разменят инвестиционни продукти за кеш, за да финансират операциите си.

В много случаи обаче това се прави с цел манипулиране на отчетите и постигането на една основна цел – самите отчети и финансови позиции на банките да изглеждат далеч по-силни, отколкото са всъщност.

Според някои анализатори подобни сделки са помогнали на Lehman и други банки временно да прехвърлят рискови инвестиции, обвързани с високорискови ипотеки или търговски площи извън балансите си. Дори сега много от големите банки продължават да вършат същото, предоставяйки недостоверна информация за финансовото си състояние, твърдят анализаторите.

Парадоксалното в случая е това, че в повечето подобни операции няма нищо незаконно. Това е и причината регулаторите все още да проучват т.нар. креативни счетоводни практики, за да могат по някакъв начин да променят рамката и да им противодействат.

При някои от сделките си Lehman е прекрачил границата и се е стигнало до по-сериозно подвеждане на инвеститорите, става ясно от разследването. В дадени моменти банката е прехвърляла инвестиции за над 1 млрд. долара, като липсва информация за цялостния обем на транзакциите.

Историята на Lehman и Hudson Castle датира от 2001 година, точно когато започва да се надува имотният балон. Тогава банката инвестира 7 млрд. долара в закупуването на малка финансова компания – IBEX Capital Markets, която впоследствие бива преименувана.

От самото начало Hudson Castle се превръща в сянка на Lehman, като според вътрешен меморандум, до който вестникът е достигнал, целта на компанията е била да служи „като вътрешен и външен пазач за всички бизнес активности, осъществявани от банката“.

Идеята, според меморандума, е била чрез Hudson Castle банката и нейните клиенти да имат достъп до финансиране, без да се поема „основен риск“, в случай че се стигне до загуби. Така трябвало да се намали и „моралното задължение“ на Lehman да оказва подкрепа на задбалансовите си инвестиционни схеми.

Авторът на този меморандум – Кайл Милър, получил поста президент на Hudson Castle и взел със себе си няколко от изявените служители на банката. Към момента обаче Милър отказва коментар на случилото се и не е пожелал да даде интервю за вестника.

 http://www.epochtimes-bg.com/2010-02/2010-04-13_04.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #301 -: Април 13, 2010, 21:56:04 pm »
Pimco се отказва от гръцки облигации, не вярва в успеха на спасителния план


Най-големият фонд за инвестиции в облигации в света – Pimco, няма да вземе участие в новите аукциони за продажба на държавни ценни книжа, организирани от Гърция, обяви мениджърът на фонда Мохамед Ел-Ериан.

Той заяви това на фона на оптимизма, породен от готовността на еврозоната и МВФ да кредитират Гърция с над 40 млрд. долара. Според него условията на спасителния план няма да позволят преодоляване на дългосрочните финансови проблеми и платежоспособността на гръцката държава, предава CNBC.

Тази новина нанася сериозен удар на намеренията на правителството на Гърция да набере 1,2 млрд. евро чрез пласиране на облигации с матуритет 6 и 12 месеца днес. До края на май пък Атина трябва да си осигури 11 млрд. евро, за да посрещне падежиращи емисии.

Нежеланието на Pimco да участва на аукционите показва недоверие в способността на Гърция да се справи с проблемите си. Това може да се отрази негативно на планираното за последната седмица роуд-шоу в САЩ, което има за цел да привлече инвеститори.

Намеренията на правителството на Гърция е чрез това роуд-шоу да стане възможно емитирането на облигации за 5-10 млрд. долара, които да бъдат пласирани в САЩ.

http://www.epochtimes-bg.com/2010-02/2010-04-13_05.html

Неактивен dragonn

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #302 -: Април 21, 2010, 05:44:26 am »
На какво се крепи тази световна финансова криза? Реално на едни хартийки.

Ще се избегне ли световната финансова криза ако от небето завалят буци злато и вече на хартийките започне да пише, че са обезпечени със злато?
Не! Защото това са просто хартийки.

Едит: Същото е и спрямо златото, защото една шепа хора са решили, че тази купчина от атоми е рядка.  ;)

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 451
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #303 -: Април 28, 2010, 14:04:24 pm »
Нещо интересно, на което се натъкнах днес.

Цитат от някакъв гръцки блог на Nick Sarandakos. Според него, Хенри Кисинджър е казал следното:

превод от английски:
Цитат
Гръцкият народ е анархичен и труден за опитомяване. По тази причина трябва да ударим дълбоко в техните културни корени: Може би можем да ги накараме да се пригодят. Т.е., разбира се, да ударим по техния език, тяхната религия, техните културни и исторически традиции, така че да можем да неутрализираме тяхната възможност да се развиват, да се разграничат или да вземат надмощие; по този начин, премахвайки ги като препятствие към нашите стратегическо жизненоважни планове на Балканите, Средиземноморието и Близкия изток.

оригиналната статия на английски:
Цитат
The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East.

оригиналната статия на гръцки:
Цитат
Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι’ αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ.

Източник: http://sarantakos.wordpress.com/2009/11/12/kisinger1/
Keep 'em occupied!

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #304 -: Май 02, 2010, 08:34:21 am »
Страхотно попадение sasho90!Кисинджър не говори празни приказки НИКОГА!
Някъде из томовете на Бертран Ръсел имаше подобна оценка/отношение към "днешните" обитатели на Гърция... ;)

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #305 -: Май 02, 2010, 19:53:55 pm »
А какво да кажем за някои други балкански държавици. :-X

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #306 -: Май 03, 2010, 21:09:52 pm »
Гръцката стъкмистика - образец и за България?

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5532233,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #307 -: Май 03, 2010, 21:41:13 pm »
Гърция е проблем, но Испания може да погуби еврото
 :o
Кризата, причинена от гръцкия дълг заразява еврозоната точнo както бацила отслабналия организъм

Кризата, причинена от гръцкия дълг заразява еврозоната точнo както бацила отслабналия организъм. Заразата се разпространява от Гърция към Португалия, Испания и отчасти в Италия и Ирландия т.е. засегнати са всички страни, които обикновено се наричат с не много приятната абревиатура PIIGS.

Заболяването е общо: всички тези държави използват привилегиите за членство в еврозоната - твърда валута, за да вземат заеми и да харчат в голям мащаб, което не е възможно при съществуването на националните им валути. Междувременно, нивата на заплатите и разходите за производство в тези страни се отдалечиха много показателите на най-ефективните членове от еврозоната, най-вече Германия.

Сега обаче при PIIGS няма собствени валути, които могат да се обезценят и да смекчат проблема. Затова трябва да се въведат строги икономии, но населението едва ли ще се примири с тях. Съществува риск от гибел на еврото предвид ситуацията в Испания - четвъртата по големина икономика на еврозоната. Прекалено голяма, за да могат Франция и Германия да я спасят.

Другата сериозна опасност е липсата на търсене на държавни облигации на PIIGS, подобно на финансово-кредитната криза през 2007-2008 г. Инвеститорите поставиха под въпрос платежоспособността на тези страни, пазарите търсят следващата жертва, а властите не бързат да предприемат спешни действия.

Междувременно, обезценяването на държавните облигации на Испания, Ирландия, Гърция, Италия и Португалия в размер на 1 трилион евро може да предизвика ефекта на доминото в банковата система на Европа. Светът не се нуждае от друга финансова криза, още повече че правителствата не могат да емитират облигации, за да спасят икономиката. :o

Шон О’Грейди, The Independent

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #308 -: Май 04, 2010, 22:05:24 pm »
Широките гръцки пръсти

Атина, Гърция
Бонус за идване навреме на работа, за използване на компютър, за владеене на чужд език - това са само някои от най-абсурдните примери за "щедрото" боравене с парите на гръцките данъкоплатци. Ето още такива "прегрешения":

Държавните служители могат да се пенсионират на 50-годишна възраст. Има администрация за едно езеро, което изобщо не съществува, а лесничеите получават надбавка за това, че работят на открито. Всичко това звучи абсурдно, но е нищо в сравнение с нещата, които ще изброим оттук нататък:

Гръцки стандарт: 14 месечни заплати

Неомъжени или разведени дъщери на работещи в публично-правния сектор получават след смъртта на родителите си тяхната пенсия. Около 40 000 жени в Гърция са облагодетелствани от този регламент, който струва около 550 милиона евро на година. Това обременява социалната система дотам, че според изчисления на експерти без радикални ограничения през идните 15 години социалната мрежа в страната ще рухне.

От пълна разруха е застрашена и пенсионната система. Ето защо: държавните чиновници се радват не само на пълна защита срещу уволнения. Те могат да излизат и да получават пенсия също и преди да са навършили 50 години. Това великодушно правило е причината, поради която държавните разходи за пенсии в Гърция растат много по-бързо, отколкото в другите страни от Европейския съюз.

Това далеч не е единственият пример за облагодетелстване на държавни служители. Чрез различни бонуси те могат да печелят допълнително - до 1.300 евро на месец. Парични надбавки се отпускат например за използването на компютър, за владеенето на чужд език или за идване навреме на работа...

И още абсурди: всички на държавна служба в Гърция получават 14 месечни заплати. Половин месечна заплата има за Великден. Другата половинка се изплаща през лятото. 14-та заплата идва по Коледа, което облагодетелства една част от браншовете - таксита, ресторанти и фризьорски салони могат съвсем легално да изискват специална, по-висока цена, като един вид коледен подарък.

Да си на държавна служба в Гърция...

На коледен подарък прилича и отношението на държавата към един провалил се концерн. Години наред профсъюзите блокираха приватизацията на безнадеждно задлъжнялата авиокомпания Олимпик Еруейз. Това струваше милиони на данъкоплатците, докато работещите в авиокомпанията можеха да летят безплатно докъдето си поискат.

Правителството наливаше данъчни пари в Олимпик Еруейз също и след като местни частни авиокомпании отдавна предлагаха много по-евтини полети. През 2008 г. Олимпик Еруейз беше продадена, а 4.600-те служители получиха от държавата щедри обезщетения или пък бяха назначени на друга държавна служба. С други думи: да си на държавна служба в Гърция е като шестица от тотото. Пардон, беше...
 
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5535388,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #309 -: Май 06, 2010, 21:21:19 pm »
Ще извадят ли каруцата от калта?

Нещата в Гърция изглеждат така, сякаш страната наистина е на ръба на пропастта. Но не само в икономически план. След като протестите вчера бяха опетнени с кръв, мнозина се питат дали Гърция е обречена на хаос и анархия.
 
Шокиращи кадри от центъра на Атина - гневни демонстранти, пожари и облаци дим, гранати със сълзотворен газ. Шокираща е и равносметката на вчерашните протести срещу мерките за икономии на гръцкото правителство - три жертви при пожар в банков клон. Означава ли това, че страната ще изпадне в състояние на хаос и анархия, както някои се опасяват? Преди да се потърси отговор на този въпрос, трябва да се направи анализ на случилото се вчера, трябва да се разяснят фактите.

Готови да изпепелят всичко?

В четиримилионна Атина в сряда се събраха около 100 000 души. Целта им бе да протестират срещу драстичните икономии. Макар да е ясно, че тези мерки са наложителни, за да се избегне неплатежоспособността на държавата, последиците от тези ограничения всяват страх - много от гърците ще трябва да се примирят с 20-30-процентово намаление на доходите. От гняв срещу този горчив хап част от атинското население последва призива на синдикатите и излезе на протест.

Демонстрациите имаха обаче и една друга цел: те послужиха на т. нар. автономна сцена, която не за пръв път се опитва да всее хаос - явление, познато и от други европейски градове. Маскирани размирници подпалиха банков филиал с коктейли "Молотов". Трима банкови служители не успяха да се спасят от пламъците и загинаха. Тази драматична ескалация на събитията не бива да създава впечатлението, че гражданите на непоправимата страна на лентяите са готови да изпепелят всичко, само и само да избегнат въвеждането на необходимите реформи.

Вярно е, че част от гръцкото общество през последните 20 години, т.е. след приема на сраната в ЕС, живя прекалено разгулно. Вярно е също, че имаше доста политици и чиновници, които се облажиха обилно с европейски пари. Това развитие обаче не е обусловено нито от манталитета, нито пък от историята, както се опитват да внушат някои медии в чужбина. Белязаният от лишения начин на живот на гърците има по-дълга традиция от корупцията сред новобогаташките елити.

Надеждата умира последна

Но връщането към стари ценности едва ли ще предизвика истинска промяна в Гърция. Страната трябва да се подложи на невиждана досега финансово-политическа реформа. А слабото участие на населението в протестите на синдикатите доказва, че повечето гърци са осъзнали сериозността на положението и необходимостта от мерките, колкото и драстични да са те.

За да може и населението да поеме по пътя на оздравяването, са необходими жестове на разум и справедливост. Водещите политически сили трябва да създадат правителство на националното единство, за да измъкнат заедно каруцата от калта. Едно такова правителство трябва също така да прояви известна доза смелост и да осъди поне няколко известни личности, злоупотребили със средства или укривали данъци. Готов ли е политическият елит на Гърция за подобни стъпки? Отговорът е неясен. Но - както знаем - надеждата умира последна.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5541021,00.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #310 -: Май 06, 2010, 23:53:43 pm »
Гърция: Служител на подпаления банков клон говори за днешната трагична смърт в Атина

Натсоящият текст е бърз превод на изявление на служител от „Marfin Bank“ - банката, чиито клон бе запален днес в Атина и където трима души намериха смъртта си по трагичен начин.

Чувствам задължение към моите колеги, които загинаха толкова несправедливо днес, да говоря и да заявя някои обективни истини. Изпращам това писмо до всички новинарски агенции. Всеки, който все още има малко съвест, би трябвало да го публикува. Останалите могат да продължат да играят играта на правителството.

Противопожарната служба никога не издаде лиценз за въпросната сграда. Сделката за използването на сградата беше сключена под масата, точно както се случва с всички бизнеси и компании в Гърция.

Въпросната сграда няма противопожарни механизми, такива никога не са били планирани, нито инсталирани – т.е. няма пръскачки на тавана, пожарни изходи или противопожарни шлангове. Има само няколко пожарогасителя, които естествено не могат да помогнат при справянето със силен огън в сграда, която е построена по отдавна остарели стандарти за сигурност.

Нито един клон на „Marfin Bank“ няма нито един обучен за справяне с пожари служител, нито дори за използване на пожарогасител. Мениджмънтът на банката също така използва като претекст високите разходи и не би взел дори и най-основните мерки, за да защити служителите си.

Никога не е имало дори едно упражнение по евакуация в нито една от сградите, нито е имало обучения от страна на пожарникари, които да дадат инструкции за ситуации като тази. Единствените обучения, които са се състояли в банката, са относно сценарии за терористични действия и по-специално планиране на бягство от офисите за „големите глави“ на банката.

Въпросната сграда нямаше специални помещения в случай на пожар, въпреки че конструкцията й е много чувствителна за такива обстоятелства и въпреки че бе пълна с материали от пода до тавана. Материали, които са много леснозапалими като хартия, пластмаса, кабели, мебели. Сградата е обективно неподходяща за използването й като банка поради нейната конструкция.

Нито един от охранителите няма познания по оказване на първа помощ или гасене на пожар, въпреки че всеки път са отговорни именно за сигурността на сградата. Служителите трябва да се превърнат в пожарникари или охрана според апетита на г-н Вгенопулос [собственик на банката].

Мениджмънтът на банката стриктно забрани на служителите да си тръгнат тази сутрин, макар че те питаха за това от ранни зори – дори накараха служителите да заключат вратите и многократно повтаряха по телефона, че сградата трябва да остане заключена през целия ден. Дори блокираха достъпа до интернет, за да попречат на служителите да комуникират с останалия свят.

От много дни има пълно тероризиране на служителите на банката с оглед на мобилизациите [за стачката] от последните дни с устното „предложение“: или работите, или сте уволнени.

Двамата полицая под прикритие, които са разпределени във въпросния банков клон, за да предотвратяват обири, днес не се появиха, въпреки че ръководството на банката устно обеща на служителите, че те ще са там.

Най-накрая, дами и господа, направете своята лична преценка и спрете да се чудите, правейки се на шокирани. Вие сте виновни за случилото се и във всяка правова държава (като онези, които използвате от време на време като водещи примери по телевизионните си предавания) вече щяхте да сте арестувани за посочените по-горе действия. Моите колеги загубиха живота си днес поради злонамереност: злонамереността на „Marfin Bank“ и г-н Вгенопулос лично, който изрично заяви, че който не се появи на работа днес [5ти май, денят на общата национална стачка!], няма смисъл да си прави труда да идва на работа утре [тъй като ще бъде уволнен].

- работник в „Marfin Bank“
Оригиналът на гръцки | Английски превод

http://bulgaria.indymedia.org/article/36738

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #311 -: Май 07, 2010, 21:56:42 pm »
Тясната спасителна пътека за Гърция минава през евтиното евро

Спасителният план за Гърция за 110 млрд. евро, който бе обявен миналия уикенд, е безпрецедентен, но не и достатъчен, за да се стабилизира ситуацията в еврозоната.

Седмица по-късно правителствата на страните от Европейския съюз си дадоха ясна сметка за бедственото икономическо положение, в което се намира Гърция, пише за New York Times Питър Бун, научен сътрудник в Центъра за икономическа ефективност в London School of Economics и председател на нестопанската организация Effective Intervention.

Гръцкото правителство трябва да намали фискалния си дефицит чрез съкращаване на своите разходи с 11% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2010 г., 4,3% през 2011 г. и още 2% през 2012 и 2013 г. Съотношението на държавния дълг към БВП ще стигне своя връх от 149% през 2012 г., преди да започне плавно да се понижава след това. Този план обаче има малки шансове за успех.

Икономистът Даниел Грос, който следи случващото се в еврозоната, твърди, че за всеки един процентен пункт спад на гръцките правителствени разходи като дял от БВП, потреблението ще намалява с 2,5% от БВП.

Ако правителството намали разходите си с 15% от БВП, тогава първоначалният шок върху търсенето може да го понижи с повече от 30% от БВП.

Това показва, че е много вероятно Гърция да пострада от болезнена рецесия през тази година. Спасителният план за страната от миналия уикенд обаче предвижда спад на гръцкия БВП от 4% през тази година и още 2,6% за 2011 г, преди икономиката да отбележи положителен ръст през 2012 г.

Тези цифри обаче изглеждат изключително оптимистични, особено на фона на гражданските протести в страната и дълбоката неприязън, която някои от политическите кръгове в северните европейски страни като Германия хранят към страната.

Оздравяването на гръцката икономика има решаващо значение за успеха на плана. Ситуацията обаче ще изглежда съвсем различно, ако БВП намалее например с 12% през 2011 г., което ще увеличи дела на държавния дълг от БВП до 155%. Тъй като повечето от гръцкия дълг се държи от чужди кредитори това означава, че около 80% от спестяванията в бюджета ще изтичат към немски, френски и други чужди притежатели на гръцкия дълг, голяма част от които са банки.

В случай, че икономическият растеж на страната се окаже по-слаб от очакваното, гърците ще трябва да преглътнат и нови, още по-строги мерки за съкращаване на разходите, и то за да се изплатят на германците. Това обаче изглежда малко вероятно да се случи.

Сериозността на фискалната криза в Гърция всъщност се крие в това, че ако еврозоната не я спаси от фалит, тогава инвеститорите в държавни облигации вероятно ще обърнат гръб на Испания и Португалия, а лихвените проценти по техния държавен дълг ще скочат силно. Това на свой ред ще създаде притеснения за банкова паника в тези страни, която лесно може да премине в други европейски държави.

ЕС не може да допусне това да се случи, защото подобен сценарий ще има непредвидими последици за европейската и световната икономика. В този случай Германия ще се превърне в единственото безопасно място в рамките на еврозоната, докато лихвените проценти по ДЦК на другите страни ще скочат рязко, а това най-вероятно ще доведе до разпад на еврозоната, пише Питър Бун.

Според него все още съществува тясна спасителна пътека за Гърция, чрез която страната ще може да избегне фалита и неизмеримия финансов хаос, който ще последва след него.

За тази цел еврото трябва да се обезцени значително, дори и умишлено, за да се изравни с щатския долар. Това ще подпомогне икономическия растеж на Гърция и еврозоната.

Обезценката на еврото обаче ще вдигне лихвените проценти по ДЦК на периферните страни от еврозоната, което може да създаде епизоди на паника, на каквито сме свидетели сега. Ето защо, еврозоната трябва да подсигури достатъчно краткосрочно финансиране в подкрепа на разсрочването на държавния дълг, в случай че това се наложи.

След като еврото поевтинее достатъчно, Европейската централна банка трябва да обяви, че подкрепя новите му по-ниски нива, за което обаче ще е нужно и мълчаливото съгласие на Г-20. ЕЦБ ще трябва да демонстрира и увереност в платежоспособността на периферни страни от еврозоната, като купува техни облигации всеки път, когато пазарите са хаотични.

Междувременно европейските банки трябва да са много добре капитализирани и да са готови да сменят своя мениджмънт, който, заедно с политическият елит на Европа, е допуснал това да се случи с безотговорната си политика в продължение на много години.

http://www.investor.bg/?id=97765

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #312 -: Май 07, 2010, 23:10:32 pm »
Цунамито на кризата идва с огромна сила
Антикризисният пакет на правителството е само един опит за „закърпване на бюджетния чорап”, надянат като примка от Симеон Дянков на българската икономика и на гражданите. Това каза в специално интервю за БЛИЦ лондонският професор Димитър Иванов, който не дава никаква надежда за закъсалите. Частни фирми, малки и средни предприятия, домакинства - всичко е на червено, без никаква надежда скоро да се оправи, докато в същото време със скрити помощи се субсидират финансови институции, оттук и огромните им печалби, обяснява икономистът.
......
http://www.kpetkov.eu/cunamito-na-krizata-idva-s-ogromna-sila



Интервю с проф. Димитър Иванов
Българско национално радио

В световен мащаб масивните инжекции от централните банки спряха колапса на финансовите пазари през 2009 година и можем да кажем сега, че се вижда като че ли краят на техническата рецесия обхванала най-големите икономики в света - техническата рецесия. Говоря, имайки предвид, че започва като че ли намаляване на спада – на растежа на брутния вътрешен продукт.

В същото време обаче от декември, от няколко седмици буквално, е налице ново изостряне на кризата, в целия свят. Еврозоната е във една тежка борба със дълговата криза, еврозоната се намира пред взривяваща се дългова ситуация, основни кредитни рейтингови агенции в света свалиха само преди седмица рейтинга на Испания, на Гърция, наред с Италия, Ирландия, Португалия.

Налице е един нарастващ риск и несигурност в цялата Еврозона и в целия ЕС, отнасящ се преди всичко до способността на европейските икономики да посрещнат новите големи финансови задължения.

Само преди дни нобеловият лауреат Пол Кругман, както и Джоузеф Стиглиц предупредиха за ново издуване на балона на активите и то в такива страни като Китай, Индия, Канада. Безработицата навсякъде се увеличава...
Добре но ние затова имаме добър бюджет...

А председателят на Европейската Централна банка Жан Клод Трише предупреди само преди дни, че кредитното затягане отново се засилва. В световен, в европейски мащаб, в нашата външна окръжаваща среда кризата не само че не намалява, а се засилва.

В тази връзка аз съм учуден от прогнозите, които се правят за България. Мога да бъда честен и да кажа, не споделям, че мерките, които сега се предприемат както с бюджета, така и с цялостната икономическа политика и антикризисна програма на правителството са достатъчно силни, достатъчно ефективни за да предотвратят кризата.
Защо, обосновете се?

Няколко аргумента. Вижте Дянков обещава, че растежа едва ли не ще тръгне тука след два три месеца. Но той не казва нито една дума, кои ще бъдат моторите на растежа.

А по време на последните пет - шест години растежът у нас беше тласкан преди всичко от бума и инвестициите в недвижими имоти и жилища, както и потребителското търсене, което годишно изпреварваше производството с над 65%. Нито един от тези мотори в момента не може отново да стартира.

Нов бум на жилищата не може да има. Страната ни е покрита с празни къщи и непродадени апартаменти. Нещо повече - за 2010 година аз подозирам спадане на цените на жилища и недвижими имоти с нови 15 %.

Потребителски бунт не е възможен в страната докато потребителите са вече с над 45% по-бедни отколкото преди. Безработицата чука на вратата на хората, а кредиторите на прозореца.

Туризмът също не може да бъде мотор на растежа, защото той стагнира от няколко години. Бизнесът е задлъжнял до небето и там се очакват драматични развои.

Правителството следва да разбере и надявам се че го разбира, че работата по битката с кризата, въобще не е завършила, а бих казал че в някои сектори даже на е започнала.

В българският икономически локомотив пара няма, инвестиции няма...
Можем ли да бъдем конкретни какво точно трябва да се направи?

Ами погрешният фетишизъм на Дянков за балансиран бюджет души икономиката и бизнеса и дърпа страната социално още по–надолу. Ще бъда и конкретен, но вижте ако всичко това не се разбере, а аз считам че 2010 година, ще бъде една година на започнала с една фалшиво инжектирана надежда и завършила с реквиема за тази надежда.

Аз считам че изцяло беше сгрешена философията на този бюджет. Да, аз поддържам ангажираността на правителството за фискална дисциплина, в подкрепа на Паричния съвет, поддържам и тяхната фискална предпазливост, но вижте какво, и това не се разбира от много хора и ще се опитам да го обясня внимателно: за Дянков е важна външната картина, че България няма бюджетен дефицит, но България и българската икономика са от години в скрит бюджетен дефицит.

Ние се намираме в продължителен, стягащ като в железен обръч дефицит. Дефицит, който колапсира образованието, здравеопазването, вътрешната сигурност, инфраструктурата, социалната сфера, пенсионната система. Тази продължителна финансова анемия, на която те са обречени ги прави още по-некачествени.


Какво ни казва Дянков? Аз ще ви дам един груб и банален пример за да можем нашите слушатели да разберат....

Все едно вие ми казвате, господин Иванов, елате ми на гости, но моят дом малко капе, покривът ми е пробит, тоалетната ми леко не работи, прозорците са ми счупени, осветлението ми в някои стаи не работи, отопление не ползвам, но аз и моето семейство сме в състояние на бюджетен свръхплюс. Нямаме и не вземаме никакви заеми, не плащаме на техници да ни оправят къщата и във финансово състояние сме абсолютно здрави...
Добре какво може да направи министъра?

Надявам се че разбирате пълната социално –икономическа безсмисленост...
Така е, но пък и Бойко Борисов от друга страна не е ли прав като казва, че да станеш пъдар на обран бостан също е нещо изключително трудно, така че кажете конкретно в каква посока трябва да се върви...

Първо бостанът не беше обран, второ ГЕРБ, а не само Бойко Борисов, ГЕРБ, готвейки се да дойдат на власт би следвало да знаят пред каква тежка икономическа социална и финансова ситуация вземат властта и би следвало да знаят какво да правят със тази ситуация. Така че, дали бостанът ти е обран или не, това е нещо, което те са приели като основа на тяхното управление.

Това което аз считам, че е абсолютно необходимо, още в следващите един – два месеца, те да са излезли със серия от мерки за стабилизиране на доходите на домакинствата и фирмите и за стимулиране на растежа на потреблението.

Това което гражданско сдружение ГЛАС от много месеци, от година и половина говори, е че липсата на реална програма за истинско преструктуриране на дълга на фирмения сектор, на дълга на домакинствата, води до една корозираща дългова дефлация и ограничава фирмите да инвестират, банките да заемат и домакинствата да потребяват.

Просто заради тази изключителна задлъжнялост на микро равнище, на домакинско и на фирмено равнище икономиката ни е хваната за гушата.

И нещо още по-важно, бих го казал даже в политически аспект, Тази политика на икономическият екип на правителството може да е в рамките на един мандат, може и да е повече, но ние не можем да си позволим, даже въпреки жестокостта на тази икономическа криза, да ипотекираме и даже да продадем материалните активи и наследството на нашите деца, без да рискуваме заедно с това загубата на тяхното историческо и духовно наследство, чувството им за принадлежност към България.

Искам да кажа, че правителството е в дълг да намери кардинално решение на въпроса за огромната микро задлъжнялост на целия сектор на домакинствата и на фирмения сектор.

http://www.kpetkov.eu/intervju-s-prof-dimityr-ivanov

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #313 -: Май 08, 2010, 01:20:15 am »
Гърците се превръщат в Ахилесовата пета на Европа,с този техен дефицит.А кога ли ще могат да върнат и громният заем, който им отпускат (ако наистина са с толкова широко разтворени пръсти) . :o ;)
« Последна редакция: Май 08, 2010, 01:22:21 am от marhs »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #314 -: Май 08, 2010, 20:14:44 pm »
Договориха се “за” Гърция в заговор “срещу” нея
 :o
http://www.ivanstamenov.com/2010/05/1313/

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7780 Прегледи
Последна публикация Април 20, 2006, 15:08:56 pm
от H.
6 Отговора
8983 Прегледи
Последна публикация Декември 30, 2010, 20:02:41 pm
от Raw Deal
2012

Започната от Jean-Luc Picard FUN

6 Отговора
8964 Прегледи
Последна публикация Ноември 16, 2006, 15:41:22 pm
от Alien
35 Отговора
41142 Прегледи
Последна публикация Април 19, 2011, 18:28:46 pm
от agrippa
0 Отговора
6939 Прегледи
Последна публикация Юни 22, 2008, 13:30:31 pm
от ton

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27