Автор Тема: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо  (Прочетена 74564 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ipsilan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
  Леле,то пчеларството си е цяла наука! Ами и те ли таквоз...диария!?! Милите..SMSI-H-колко точно си описал меда,сякаш си ми бил на гости,точно така е!Их,че ми е любопитна тая тема,но като не съм изобщо в час...А наскоро гледах,май Дискавъри-някакви африкански пчели-убийци!Отдавна съм чувал за тях,някой знае ли нещо по-подробно за тях,освен това в Уики?
  И още един въпрос,специалисти;съотношение спирт-прополис,за домашно ползване? Съхранение,начин на употреба? Ще опитам да го приложа на хлапето,а виж,за кафе с мед не бях се сещал...Сериозно ли,не ползвам захар,но ще ми е интересен вкуса?! :-\
 
Животът е сън,смъртта е събуждане...

cdms

  • Гост
а виж,за кафе с мед не бях се сещал...Сериозно ли,не ползвам захар,но ще ми е интересен вкуса?! :-\
 
Аз всяка сутрин си пия кафето с мед. Първо в семейството започна майка ми и й казах, че не е в ред. Ама и аз опитах и наистина е хубаво.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.

cdms

  • Гост
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Това някой химик трябва да го каже.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.

Това е абсолютна глупoст :P За да ги отдели, трябва да ги съдържа :) Или да се получи някаква реакция. А токсични вещества в меда няма как да влязат, освен ако кошерите не са били на Орлов мост :P
« Последна редакция: Юни 07, 2008, 17:15:05 pm от H. »

cdms

  • Гост
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.

Това е абсолютна глупoст :P За да ги отдели, трябва да ги съдържа :) Или да се получи някаква реакция. А токсични вещества в меда няма как да влязат, освен ако кошерите не са били на Орлов мост :P
Или край Кремиковци.
« Последна редакция: Юни 07, 2008, 17:15:21 pm от H. »

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Хе-хе-хе,
Който не е пробвал да пие кафе с мед е пропуснал много. Кафето става друго, става някак си мазно, докато със захарта е блудкаво, чисто и просто става ВКУСНО. Всяка сутрин си пия кафето с две-три лъжички мед и така на две седмици изяждам по един буркан мед, ей така между другото. По този начин правя профилактика без да се налага да го ям с лъжицата, а медът, когато не е разтворен, накъртва и в един момент втръсва /номерът е медът да е естествен, без захар, тогава е много вкусен и ароматен/. Като хлапе ми беше супер вкусно, когато баба ми препечеше филийка хляб, намазваше я с чисто масло /не маргарин/ и това го залееше с течен /не озахарен/ мед. Пробвайте да видите какъв специфичен вкус има тази комбинация, ще останете възхитени. Важното е да се изяде докато хлябът е още топъл.

Еоn,
Медът като се нагрее не отделя вредни вещества. При висока температура просто губи голяма част от ценните си качества. Номерът е медът да не се нагрява повече от 35 градуса по целзий, тъй като това е естествената тепмература на отглеждането на пчелното пило и узряването на меда. В кошера пчелите се стремят да подръжат 35 градуса по целзий. При по високи температури ензимите и белтъците в меда се разпадат.

ipsilan,
Питай стоматолог или аптекар, как се прави спиртна настойка от прополис. Има различни начини и рецепти. А в програмата за здравето по Скат преди години гледах една апитерапевтка от Варна, която определено твърдеше, че много малко хора даже от лекарите и стоматолозите знаят как правилно да се правят спиртни и особено водни настойки от прополис. Точната рецепта не я знам, но има някакво съотношение 70:30  спирт/прополис /не съм сигурен/. Съхранението става в хладилник. Водният извлек има някаква малка трайност, мисля до десет дни, даже ако се държи в хладилник. А спиртния изклек може да утрае и години.

Африканските пчели убийци са наречени така поради тяхната изключителна агресивност. Много са случаите в Американските континенти, при които са умъртвявани хора. Това са пчели мелези, между американска и африканска порода пчели. Отървани са през осемдесетте години от тякаква изследователска лаборатория в Бразилия. От тогава шестват по Америките. Отдавна са стигнали САЩ. Но точно тези пчели са спасили Бразилското пчеларство. Бразилците са започнали да ги отглеждат. С тях са заменили старите си породи пчели. И са спечелили, въпреки агресивността им. Пчелите убийци носят повече продукти, в сравнение с другите породи пчели. Просто бразилците са им хванали цаката кога жилят, при какви обстоятелства и т.н. Ей на това му казвам аз пчелари! При африканските пчели убийци има една особеност, поради която се размножават с приоритет преди другите породи. Тяхната майка се излюпва един ден по-рано, за разлика от другите породи. А пчелите работнички, щом усетят, че има излязла нова майка, започват да унищожават другите неизлюпени маточници и другите майки заедно с тях. Целта е разбира се да се запази ДНК-то на излюпената майка, ако я харесат все пак. Има случаи да не харесат новата майка и да чакат излюпването на друга, даже и да продължат да си правят нови маточници.

Big mama,
Мога да те светна, как да третираш кошерите си с покритие, което е биологично и не е боя или безир, които са химикали /безирът също е химикал, освен ако не е ленен, но и той се преработва с химични реакции/. :P :-* В този случай кошерът е с покритие, все едно си го безиросал, тоест дървото запазва естествения си цвят. И това покритие е много по-добро от всякакви бои, лакове, безири и т. н. Но е голяма играчка. Да те светна ли?
« Последна редакция: Юни 07, 2008, 22:20:07 pm от SMSI-H »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Съмнява ме, ама като фемрентира какъв става...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

cdms

  • Гост
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Съмнява ме, ама като фемрентира какъв става...

Става вкусен.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
« Отговор #54 -: Юни 08, 2008, 11:00:13 am »
        



       Прополисът (пчелният клей) е продукт от пчелите работнички. Той представлява смолисто вещество с тъмнозеленикаво жълт до тъмнокафяв и понакога черен цвят, трошлив при ниска температура и омекващ при затопляне. Има специфичен мирис на тополови пъпки, мед, восък и други.
       Прополисът е смес от смоли, восък и прашец от пъпките и цветовете на растенията, обогатени с ферменти и подложени на млечно-кисела ферментация в храносмилателните органи на пчелите. Изследванията показват, че прополисът се състои от: 50-80 процента смоли и балсами, 12-40 процента восък, 4-10 процента етеричне масла, 5-11 процента дъбилни вещества, канелена киселина. Съдържа също микроелементи, които имат голямо значение за обмяната на веществата, като желязо, калций, алуминий, магнезий, силиций, мед и цинк. В състава му влизат витамини: В1, В2, С, Е, Н, РР, Р и провитамин А.
        Прополисът притежава широк антимикробен спектър и действа бактериостатично и бактериоцидно. Това му свойство се дължи на съдържащите се в него термостабилни антибиотици. Притежава противовъзпалително, антисептично, дезинфекциращо, болкоуспокояващо и противогъбично лечебно действие. Стимулира гранулацията на тъканите и регенерацията на повредените участъци от кожата.
        Прополисът се прилага в хуманната медицина и стоматологията. Използва се за лечение на дерматити, невродермити, обикновени рани, труднозаздравяващи рани, екземи, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, колити, ентерити, при белодробни заболявания, астма, хроничен и спастичен бронхит, туберкулоза, бъбречни заболявания, ларингити, фарингити, синузити, стоматити, гинекологични заболявания и др. Лечението се провежда по лекарско предписание и контрол с мехлеми, разтвори, сиропи, инхалации и др. в зависимост от заболяването.


        


       Това е листовката от прополиса, който продават в Пчеларска кооперация "Нектар" - гр.София.

       В нея и е използвана литература: АПИТЕРАПИЯ Д-р Ст. Младенов и инж. М. Радосавович
« Последна редакция: Юни 08, 2008, 11:45:55 am от delfin »

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
     Ето ви и рецепта за прополиса


       1 пръчица прополис се нарязва и се слага в 1 шишенце спирт. Обикновено го дават в 95-градусовия спирт, но аз го правя в по-слабия - 70-сет градусовия. Престоява известно време (аз го държа поне около 2 седмици) като през известно време се разклаща шишенцето. )Това го правя за да може по-еднородно да се получи настойката. После се прецежда през цедка и се слага най-добре в шишенце, в което отгоре си има капкомер. Или ако нямате в къщи, в каквото шишенце имате. С капкомер се отмерват по 30-40 капки в супена лъжица вода 30 мин.преди хранене. (Това ми е дадено от известен лекар - фитотерапевт, при когото ходиме често).
     Когато прополиса се приема продължително време, както в къщи го ползваме от 1 октомври до 31 март за профилактика срещу настинки и грип, ние го взимаме сутрин и вечер по 20 капки, но го разреждаме в повече вода, защото вкуса не е много приятен (в половин чаша вода). Ако някой не може да го взима на гладно поради някаква непотосимост, може и след храна да се взима (мъжът ми така го пие - след храна).
     Така приготвеният прополис от спиртен извлек има трайност 1 година.
      Водният извлек не е за препоръчване поради малката трайност на разтвора.
     Когато се взима прополиса постоянно тогава е добре да се пие само по 20 капки 1 път на ден.
     И още, което съм забелязала при нашия лекар. Той не дава да се пие прополис по 20 или 30 капки 3 пъти на ден повече от 1 месец, без да се почива след това, или дозата да се намали ,както вече я писах - по 20 капки 1 път дневно.
     Надявам се, че съм била полезна.
     В някой следваш пост ще напиша за какво се използва прополиса.

Неактивен Big mama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
  • Nemo mortalibus omnia horis sapit
  SMSI-H,
очаквам с нетърпение инфо. Доста се чудих какво ще предложиш. Вероятно паста от восък, колофон и терпентин, каквато се ползва за обработване на музикалните инструменти, приклади за пушки, дърворезби и луксозни мебели.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
  SMSI-H,
очаквам с нетърпение инфо. Доста се чудих какво ще предложиш. Вероятно паста от восък, колофон и терпентин, каквато се ползва за обработване на музикалните инструменти, приклади за пушки, дърворезби и луксозни мебели.
  Хе-хе... Това е изобретение на някакъв пчелар от България. Четох методиката в "Пчела и кошер" или в "Пчели" преди три-четири години. Открил е универсален начин за защита на кошерите, който не съдържа химични препарати. Неговият метод се основава на импрегнирането на дървото.
  Желателно е кошерите да бъдат нови, небоядисани и небезиросани, с една дума само сглобени. Ако са стари, старата боя трябва да се свали обезателно с бормашина и четка не с пистолет за свалане на боя. Пистолетът ще трябва после. Трябва да има и добро количество пчелен восък.

  По отношение на обгарянето един личен пример. Преди години като ставах пчелар, с баща ми ремонтирахме стари кошери. За да ги пригодим накрая ги обгаряхме с газова горелка за дезинфекция. По една случайност баща ми се престараваше, почти запалваше дървото отвътре, а някои от кошерите ги обгаряше и отвън. Аз ги бях боядисал. Сега дойде време за ново боядисване. Някои задни страни на дадандблатовите са нагнили повърхностно в долните краища, но и точно тези страни имат горни участъци обгорени с горелката. Там, където дървото е обгорено под боята си стои така почти черно и здраво, боята лесно се сваля от този участък, но дървото изобщо няма и помен от гнилостни процеси. Сега ще кажеш, че повърхностния слой на дървото се разлага от обгарянето. Но тъкмо в това е идеята. ПОВЪРХНОСТНИЯ СЛОЙ ДА СЕ РАЗЛОЖИ, ЗА ДА НЯМАТ МИКРООРГАНИЗМИТЕ КАКВО ДА ЯДАТ!!! Ей това е цялата идея на обгарянето. Въпреки че дървото е с леко нарушена повърхностна структура, ЦЕЛУЛОЗАТА В ПОВЪРХНОСТНИЯ СЛОЙ Е НЕГОДНА ЗА КОНСУМАЦИЯ ОТ МИКРООРГАНИЗМИТЕ!!!

  Сега си спомням и една статия от преди петнадесетина години. На някои египтолози им е чудно, как египтяните са обработвали дървените си статуетки и някои дървени пособия, че те са се запазили по няколко хиляди години, без да изгният, без да са изядени от насекоми и да не са изгнили от микроорганизми. Как са обработвали старите египтяни дървото си остава загадка, но факта си е факт. В момента има египетски дървени издели, които могат да се ползуват и са годни, но са на няколко хиляди години. Естествено е, че са обработвани със смоли и препарати против насекоми. Може и да са обгаряни в началото. При кошерите не може да се употребяват природни продукти против насекоми, защото в кошерите се отлеждат насекоми. И ако се обработи дървото с такива природни химикали, пчелите ще избягат. Затова според мен единствената най-добра природна обработка на кошерите си истава комплексното обгаряне-импрегниране на кошерите с горещ въздух /може да стане и с газова горелка със слаб огън/ и пчелен восък.



  Значи така. Човекът е открил защо кошерите гният. По две причини. Първата е, защото в дървото се просмуква влага, а втората е защото благодарение на влагата дървото се разлага от гъбички и бактерии.
  За да не се просмуква влага в дървото, то трябва да се импрегнира с восък, който БУКВАЛНО ДА ПОПИЕ В ДЪРВОТО, не с безир. Мисълта му е, че восъкът не се разлага в природната среда /той не гние/, ако не са ларвите на пеперудите, които да се хранят с него.
  За да се унищожат мицелите и бактериите, на дървото трябва да му се нагрее повърхностния слой с висока температура, до леко покафеняване, ТОЕСТ ДА СЕ ОБГОРИ.

  Всичко изглежда просто като логика, но не е. Свалянето на боята не е лесна работа, особено на ръка с ръчна четка. просмукването на восък в дървото е още по-трудно.

  Човекът е еспериментирал и се е убедил в правилността на метода си. Направил е следното. Върху добре почистен кошер равномерно е настъргал на дребно с ренде восъчни частици. Разбира се, че е направил това върху успоредната на пода на стаята страна /тази която се пада най-отгоре, когато кошерът се сложи с едната си страна да легне - това се прави, за да не се стича разтопеният восък, да не капе и се губи излишно/. След това с обикновен калорифер е разтопявал восъка и е изчаквал дървото да придобие кафеникъв цвят и восъкът напълно да попие в дървото /то да стане почти сухо/. Щом е работил с калорифер, сигурно е правил експеримента си преди петнадесетина години, когато още нямаше масово по пазара пистолети за нагряване и сваляне на боя. Аз мисля, че с такъв пистолет или с газова горелка нещата ще станат много по-лесни, отколкото да се държи във въздуха тежкия калорифер. Става бавно, не като боядисването, но пък за сметка на това е ефективен процес. В резултат имаме идеално изолиран кошер за всякакви атмосферни условия, който няма нужда от боядисване, трудно ще се разсъхне впоследствие, и заради обгарянето дървото няма да се разпада от гниене. Това е по-дълготраен начин за импрегниране от безира, защото восъкът по принцип не се разлага в природната среда /изсъхва, троши се и се разпада на прах, но си остава восък/, а когато е импрегниран в дървото, ще изветрее във възушната среда много по-трудно и по-бавно.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1207340
Eon, браво за последните новости! Това са важни неща не само за пчелите, а въобще за изхранването на човечеството!!! ;)

Но аз мисля, че истинските причини не се крият само в нарушаването на естествените природни условия на пчелите от човека. Според мен главната причина /а за това нито един научен колектив даже не споменава/ се крие във високата слънчева активност в последно време и в същественото влияние за ориентацията на пчелите /и предполагам и на прелетните птици/ от намаляването на интензитета на магнитното поле на Земята. Все пак иде 2012. Но намаляването на интензитета, както вече знаем, е повсеместно явление на всички планети в Слънчевата система. Така че според мен голям риск за пчелите няма. В один момент /може би след години/ нещата ще се върнат в нормалните си граници.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27