Автор Тема: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо  (Прочетена 74483 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
     Аз използвам прополис постоянно в течение на 6 месеца - от 1 октомври до 31 март за предпазване от настинка и укрепване на имунната система. Имам мастопатия, което е доброкачествено образувание. Ходя си редовно на лекар да се следи и при нужда, когато се образува топче се маха с пункция,която не е болезнена и става за по-малко от 10 минути. Изтегля се течността, която се е образувала. Ако прополиса махаше доброкачествени образувания, то досега нямаше да имам вече такива проблеми, при това редовно приемане на клея. Пила съм какави ли не билки, но само това нещо помага при мен - премахването от мамолог на топчето, като през времето на манипулацията се следи на ехограф. Спестява операциите.
     А при кашлица медът само ми дразни още повече гърлото. Добре е поне да се маже на хляб, за да го няма това дразнене.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
     Аз използвам прополис постоянно в течение на 6 месеца - от 1 октомври до 31 март за предпазване от настинка и укрепване на имунната система. Имам мастопатия, което е доброкачествено образувание. Ходя си редовно на лекар да се следи и при нужда, когато се образува топче се маха с пункция,която не е болезнена и става за по-малко от 10 минути. Изтегля се течността, която се е образувала. Ако прополиса махаше доброкачествени образувания, то досега нямаше да имам вече такива проблеми, при това редовно приемане на клея. Пила съм какави ли не билки, но само това нещо помага при мен - премахването от мамолог на топчето, като през времето на манипулацията се следи на ехограф. Спестява операциите.
     А при кашлица медът само ми дразни още повече гърлото. Добре е поне да се маже на хляб, за да го няма това дразнене.
Доколкото знам, при раково болни прополисът трябва да се взема в "промишлени" количества минимум по една чаена лъжичка дневно - 20 до 30 града на два три приема - /натрошен, щото се държи в хладилник/ и не по няколко месеца, а непрекъснато. Чувал съм за случай, когато жена болна от злокачествен рак се е поддържала с прополис близо десет години. Когато вече не й се живеело спряла да го взема и след няколко месеца починала. В нейния случай психиката отново е довела до възобновяването на тумора, но пък прополисът е действувал профилактично на раковото заболяване /десет години не са малко/. Наистина не съм чувал някой да е стопил тумора си с прополис, но пък прополисът действува профилактично на целия организъм заради естествените си флавоноиди, които са природни антиоксиданти. Прополисът е естествената защита на растенията за множество заболявания и се намира в корите на дърветата.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
     От лекарствените растения за тумори лекарите най-вече дават 3-4 -годишно алое, но и то не помага. Срещу тумори лек няма. Рака е заболяване преди всичко на полево ниво. А прополис не се препоръчва да се взима постоянно в големи количества. Нашият доктор, при когото често ходиме (той е доайенът на хомеопатията в България и е фитотерапевт) не ни го дава повече от тези 6 месеца. И максимално го дава по 30 капки 3 пъти на ден, но вече не 6 месеца, а 1-2 месец. За всяко нещо трябва да се правят периодични почивки и тогава пак се продължава. Само профилактичните дози са, да кажем по 1 път на ден по 20 капки. При всеки човек всичо е строго индивидуално. Аз имам и малък миомен възел, но стопяване няма, просто не нараства, а тове е важното - да не се позволява да се увеличава дадения израстък или пък да не се задълбочава даденото заболяване. В къщи се ползва и алое, сега аз пробвам червена детелина на капки. Мужик корена например на мен не ми действа. Има и значение това кой където живее - в местност, страна - да ползва природните лекарствени треви от този регион, те действат с най-голяма сила. Нашите си български билки ще ни действат на нас като населяващи този регион най-добре.

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Задавали ли сте си въпроса как общуват помежду си пчеличките? Как предават информация помежду си? Ние, хората говорим,пишем, ръкомахаме и какво ли още не за да се разберем и разкажем нещо/ и често пак сме неразбрани ;D/ А как го правят те? Много просто -танцуват!


ТАНЦЪТ НА ПЧЕЛИТЕ

При своя полет до постоянния източник, който посещават, пчелите се ориентират не само чрез зрението си, но главно чрез съвършената сигнализация – чрез т.нар. мобилизиращи (вербовъчни) танци на пчелите разузнавачки, които първи са открили този източник. Като напълни медовата си гушка с нектар или кошничките на задните си крака с прашец, пчелата разузнавачка облита цъфтящите растения, за да запомни тяхното местонахождение, след което се завръща в кошера, като се ориентира по запомнените предмети по пътя и по разположението на слънцето. Прилетяла в кошера, тя още на входа или по питите бива посрещана от 5 – 6 летящи пчели, на които предава нектара и във възбудено състояние започва да извършва вербовъчен танц. Танците са своеобразен “език” за пчелите. Те са два вида кръгов и осморков.
Когато източникът на (пашата), от който е прелетяла, е на близко разстояние (до 200 м), пчелата извършва кръгов танц. Тя бързо пробягва в малък кръг около една килийка и веднага се обръща на 180 градуса, като повтаря същия кръг, но в обратна посока. Така тя продължава да „танцува” на едно място около 15 – 30 секунди, при което обкръжаващите я пчели следват нейните движения с насочени към нея антени възприемат аромата, който тя е принесла от растенията. От там отива на още два – три участъка на питите, където повтаря същите движения. След това пчелата също напуска кошера и отново натоварена се завръща, като повтаря „танците”. Мобилизираните и възбудени пчели едновременно излизат и по аромата, който са възприели, намират източника на нектар или прашец. Те се привличат и от аромата на Насоновата жлеза, оставен в цветовете на пчелите, които са ги посетили преди тях.
Когато пашата е на по – голямо разстояние, „танцът” на пчелите е осморков. С него „танцуващата” пчела дава по – пълна информация на завербуваните пчели – посоката и разстоянието до пашата, както и нейната продуктивност и концентрацията на нектара. При осморковия „танц” пчелата най – напред пробягва в полукръг около няколко килийки, след което пробягва в права линия към изходния пункт като трепти, особено с края на коремчето си, вляво и вдясно. Като дойде на изходния пункт, тя отново пробягва в полукръг, но в противоположна посока, като по този начин описва осморка. След това отново прибягва по същата линия и като дойде до изходния пункт, повтаря същата фигура. Така тя „танцува” в продължение на 1 – 3 минути на едно място, като обкръжаващите я пчели се въртят заедно с нея. След това „танцуващата” пчела отива на друго място, където продължава да „танцува” по същия начин сред друга група пчели. Колкото е по – дълъг правият пробег и трептенията на коремчето са по рядко, толкова по – далече е пашата. Мобилизираните (завербованите) пчели възприемат информацията като „разшифроват” отделните елементи на този „танц”.
Когато „танцуващата” пчела пробягва по права линия нагоре по питата, това означава, че пашата е по посока на слънцето, а ако пробягва надолу, пашата е в посока обратна на слънцето. Ъгълът, под който правата линия на пробега се отклонява вляво или вдясно от отвесната линия на питата, е същият, който се сключва между двете линии, свързващи кошера със слънцето и кошера с пашата. Колкото „танцът” е по – продължителен, и трептенията на коремчето са по – чести, толкова е по – голямо разстоянието до пашата. Колкото „танците” са по – чести, толкова пашата е по – продуктивна (богата), а когато при трептенията на пчелата тя издава по – силен звук, концентрацията на нектара е по – висока, което по – силно мобилизира завербованите пчели да отиват на паша по дадените им „указания”. Когато пашата премине и нектароотделяне няма, пчелите преустановяват „танците”.
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Big mama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
  • Nemo mortalibus omnia horis sapit
Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
« Отговор #34 -: Юни 04, 2008, 16:48:02 pm »
Радвам се, че във форума има колеги пчелари, които споделят опита си.Нека четящите тук отчетат факта, че човечеството е оцелявало в продължение на хиляди години без разни Е-та и химическа фармация.Една от причините са пчелните продукти - не само меда. В един пчелен кошер се съдържат всички необходими за човек храни и лекарства. Имам предвид изключително полезните свойства на пчелното млечице, маточното млечице и цветен прашец - продукти които не са коментирани във форума. Добиването им е трудаемко и е търговски проблем за пчеларите, тъй като, ако от един кошер интензивно се добива прашец или млечице, то добива на мед спада с 60 %. Съществува дял от медицината (правилната медицина) наречен Апитерапия - от латинското Apis melificia - медоносна пчела.Впрочем, дали сте забелязали, че по-голямата част от пчеларите са все възрастни хора. Обяснението е просто - пчеларите живеят по-дълго. Горещо препоръчвам ползването на цветен прашец и пчелно млечице - особено на болни хора, анемични, претърпели хирургически интервенции и въобще на хора "лекувани" от мафията в бели престилки. Консултирайте се  с лекар - апитерапевт относно дозите. Мъжете да внимават с употребата на пчелно млечице - предизвиква такъв любовен ентусиазъм, че не е за вярване. ;)

П.П. Забележка към Делфин, относно съхранението на меда : Нали разбираш, че ако меда се съхранява при температури 50-100 градуса С, от него нищо няма да остане, освен шербет. Вероятно е правописна грешка или градусите са по "F". Не вярвам проф. Л.Радулов да напише подобно нещо.
« Последна редакция: Юни 04, 2008, 20:20:15 pm от Mirotvorec »

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
« Отговор #35 -: Юни 04, 2008, 22:05:38 pm »
     И пчелното млечице и пчелния прашец са прекрасни за различни видове заболявания, но хора, алергични към цветен прашец не трябва да употребяват изобщо пчелен прашец. За тях са добри другите производни от меда - прополиса, млечицето.
     А в статиите, които съм дала като информация, може до има печатни грешки.
     В последно време нямам много време, иначе имаме в къщи книга за пчелния клей и при кои заболявания се използва, подробна е. Стара е, още от 80-те год., но по това време са правени сериозни изследвания на прополиса.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Big mama,
Това дето се разпространява сред пчеларите за афродизиакските свойство на пчелното мляко според мен е мит. Изсмуквал съм до десет маточника през лятото за един ден и ефект никакъв. Ама абсолютно никакъв! Нито върху кръвното, нито да ми се появи световъртеж, нито да започна да възприемам света в други краски, да не говоря и че не ми се появиха никакви усещания, свързани с промяна в телесните усещания след приемането на пчелното мляко.
Не знам. Може би пчелното мляко трябва да се приема редовно, а не като мен по няколко пъти през лятото, когато сменям майките на семействата. Но при еднократен прием не ми се появи никакво въздействие нито върху усещанията в организма нито върху емоционалните преживявания.

Неактивен ipsilan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
« Отговор #37 -: Юни 05, 2008, 03:19:21 am »
SMSI-H -Преди време купих от производител-един дядка с 10-ина кошера,манов мед,800гр/бурканче от компоти/-доста тъмен,гъст,но има някакъв натрапчиво-горчив вкус,наред със великолепната сладост и аромат,не четох цялата тема,може и да си обяснил някъде,извинявай,може да не ми отговаряш,та-нормално ли е тая горчивина при мановия мед,и втория ми въпрос-има ли видове прополис/ако това не е тъпо... :P/и ако да-разликата?
 Възхищавам ти се,че се занимаваш с любимите ми насекоми ,като малък хванах една пчеличка-да я целувам,ужили ме по устната,но пак я нацелувах.. :D Очарован съм от цивилизацията им...
   Дайте някое линкче за народна медицина на основата на меда?!..
« Последна редакция: Юни 05, 2008, 03:22:09 am от ipsilan »
Животът е сън,смъртта е събуждане...

cdms

  • Гост
Момента като чета постове си похапвам мед. И се чувстам добре. Наистина е полезен.
Колкото до мановият мед съм ял само веднъж. Чувал съм, че го разреждат с глюкоза, защото е много гъст.

Неактивен Big mama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
  • Nemo mortalibus omnia horis sapit
 Това, че пчелното млечице на някой им действа като "набухвател" може да се дължи и на плацебо ефект.Известно е, че най-много лекарства има против оплешивяване, затлъстяване и импотентност. Познавате ли някой "кабрио" да му е поникнала коса?! Но е безспорен факт, че има имуностимулищо и общоукрепващо действие. А отонсно евентуални алергични реакции, нека не забравяме, че те са резултат от отслабен имунинет. Разликата между лекарство и отрова е дозата. Ако не може да се регулира количеството пчелна отрова при едно ужилване, то при другите пчелни продукти количеството на приемане може да се променя.
А прополиса може да е различен на цвят, но по състав е един и същ. Пчелите го добиват от смолите, отделяни от пъпките на някои широколистни дървета - топола, върба, череша и т.н. От там  и разликата в цвета. По същество прополиса е абсолютно антисептично средство, при това безвредно. Не забравяйте, че пчелите в кошера живеят в стерилна среда. Аз съм намирал при пролетен преглед на кошерите мумифицирана (без да се разложи)малка полска мишка, покрита с прополис. Според една легенда тялото на Александър Македнски било докарано от лобното му място до Гърция в съд с мед.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
      Пчелния клей, както и чесъна са със свойствата на естествени антибиотици.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
ipsilan,
Напълно е възможно този манов мед да има леко горчив вкус. По принцип мановият мед киселее. И тъкмо високата киселинност е вредната съставка за пчелите през зимата. Те получават диария от него и умират в кошера, когато нямат възможност поради студени зими да излязат да се изакат. Горчивината на меда, който си ял сигурно се дължи и на другите нектарни приноси, които са може би от цветя с горчив нектар, или пък в този мед има прекалено много прашец /по принцип, който опита само цветен прашец ще се удиви на горчивия вкус/. Но пресният манов мед леко накиселява, даже и да не е тъмен. Лошото е, когато мановият мед е светъл /мановият мед се познава най-добре по неговата електропроводимост, измервана със специален уред/, тогава трудно се разпознава, пчеларите го оставят за зимуване на пчелите и напролет броят кошерите остава направо наполовина, щото семействата умират. Мановият мед има гъстотата на акациевия мед, който също е много гъст и трудно минава през цетките, когато се центрофугира. Натрапчивият мед говори само за едно, добре узрял мед, в който няма никакви изкуствени подсладители. Също така чистият мед има натрапчива миризма, когато се центрофугира, направо може да те задуши!
И моята дъщеря, първата пчела, която я ужили, беше по устната. Три дена ходи със затворено око! ;D ;D ;D
Прополисът бива зеленикав и жълтеникав, което се вижда след разчупването му, иначе външно погледнато прополисът си е тъмнокафяв. Зависи от какви растения е събиран. Но този цвят се получава след отлагането и отлежаването /поне година/ на прополиса в кошера. Иначе съм виждал как пчелите носят прополис /също както носят прашец/. Тогава прополисът прилича на едновремешната смола за запечатване на пликове за писма или за отлагане на печати върху документи. Абсолютно същият е на консистенция и виждане. Прилича на малко топченце твърда смола. Когато го внасят и отлагат по новите рамки прополисът има червеникъв цвят. След окисляването във въздушната среда, прополисът променя цвета си на жълт или зелен. Разлика във видовете прополис /в зависимост от различните растения, откъдето пчелите го носят/ не може да се установи, защото вътре в кошера те го отлагат навсякъде, където е нужно, той е в микроскопични количества, прибавят малко восък и прашец /може би тъкмо прашецът го оцветява впоследствие/ и донесеният в различно време прополис се смесва. Затова не може да се установи различният му вид.
Big mama,
Ще си позволя да те допълня за прополиса. При прилагане на спиртен разтвор с прополис, може да се постигне тотален анестезиращ ефект. Чел съм за хирургични операции на носа с приложен спиртен разтвор на прополис за анестетик, защото пациентът имал алергични реакции към всякакви химични анестетици. Прополисът има и изсушаващо действие върху биологичните продукти, може би затова действува мумифициращо.
Според мен в кошерите няма напълно стерилна среда. Това е заблуда насаждана от дълго време. Пчелите боледуват от бактериални и вирусни инфекции. Само те са над стотина вида. В Българската Пчеларска енциклопедия са изброени подробно всички видове заболявания по пчелите. Плюс това в кошерите винаги има акари /борбата с тях е трудна/. Често в дъждовни лета в кошерите тръгва и каменното пило, което е мицелно заболяване по пилото и пчелите, колкото и да полират килийките след излюпването на пчеличката с пчелен клей, колкото е да изхвърлят вкаменените трупове на ларвите, не могат да преодолеят заразата. Заразата се преодолява само със смяната на заразените рамки.

Неактивен Big mama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
  • Nemo mortalibus omnia horis sapit
  SMSI-H, точно така е, голяма част от болестите по пчелите се дължат на микрофлора и паразити. В естествени условия пчелните семейства са си решили проблема - ако има опаразитяване с акари или варовито пило или друго заболяване, те просто напускат това гнездо и търсят друга хралупа.Всички патогени и паразити остават в старото гнездо. А какво правим ние? За да не загубим семейството - прилагаме какви ли не противороеви мероприятия.
За мен пчеларството е хоби, а не бизнес. Имам 10 кошера, система ЛР и се старая да правя биологично пчеларство. Корпусите не са боядисани, а са  естествено дърво, обработено с ленен безир само отвън.Не слагам лентички против акари, а ползвам строителна рамка. Ефекта от нея е поразителен. В литературата се твърди, че 95 % от акарате отиват там, върху търтеевото пило.Ползите от нея са поне три:1.Механично отстраняване на акарите, чрез изрязване на опаразитеното пило. 2.Пчелите задоволяват естетствения си инстинкт опрределена част от изградените килиики да са за търтей. По този начин търтеевите килийки са само на едно място, а не са пръснати по другите рамки. 3.Допълнително се получава от кошер поне по 1 кг.за сезон най-чист восък. Почти не правя есенно подхранване, защото им оставям предостатъчно мед. Подхранвам само с меден сироп, получен при промиване на разпечатките с вода и от рамки с миналогодишен мед, който се е захаросал в кошера. Ако децата ми оставят за пчелите. Трябва да ти кажа, за миналата зима загубих само един кошер (беше останал без майка и не можаха да си произведат) - т.е. 10 %, а други загубиха по 50 %. Вярно, така добивите ми са много по-ниски, но е достатъчно за семейството и за приятели, дори остава и за продаване. У дома от години не употребяваме "сладката отрова" - рафинирана захар. Ведъж едни приятели ми бяха на гости и много държаха да си пият кафето със захар, та трябваше да ходя до магазина да им купувам. Остатъка от пакета още си стои.

cdms

  • Гост
Пчелите говорят на различни езици
« Отговор #43 -: Юни 06, 2008, 20:18:23 pm »
Пчелите говорят на различни езици
Различните видове пчели имат различни диалекти при комуникация с техните родственици
Медоносните пчели от различни видове, които използват танци като средство за обмен на информация, имат свои диалекти, което не им пречи да се разбират една с друга. До този извод достигнаха авторите на изследване публикувано в списание PLoS ONЕ.

Както е известно танцът на пчелите е единствения известен начин за комуникация при тях. В зависимост от направлението и разстоянието от открития източник на храна се променят и фигурите в танца на пчелата. По този начин тя показва на пчелите от кошера къде да търсят храна.

Ентомолозите провели на територията на Китай експерименти, при които създали смесена колония от различни видове пчели: азиатските Apis cerana cerana и европейските Apis mellifera ligustica.

Оказало се, че диалектите в танца на тези два вида пчели значително се различават, даже и ако те добиват храна в едно и също обкръжение, коментират учените. Въпреки разликите пчелите успявали правилно да декодират съобщенията, предавани от техните родственици. Това изследване е първото доказателство за успешна комуникация между два вида пчели.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Big mama,
Ти предпочиташ да работиш с една технология на отгеждане на пчелите, а аз с друга. От няколко години не унищожавам търтеевото пило. Правя това, защото пчелите никога не оставят повече от двеста търтея в кошера, ако въобще успеят да отгледат повече от двеста. Когато има търтеи в семейството, то е по-спокойно и не жили толкова много. В семейството има баланс. Когато го нарушаваме с унищожаването на търтеевото пило, сякаш нещо живо дерем от себе си. Това с унищожаването на търтеевото пило е старовремско разбиране. Хайде човек вечно да си стриже косите нула номер, просто като предпазна мярка да няма въшки и гниди!!! Не го правим, нали? Тогава, защо да унищожаваме търтеево пило и да нарушаваме баланса в семейството. Акарите могат да се унищожават и с поръсването на пудра захар върху рамките и върху пчелите. Това се прави от 15 март до 15 април, когато имаме бурно развитие на популацията на акарите и когато започват да снасят яйцата си. Също и от 15 до 30 септември. Аз си мислех преди седмица дали обикновеното брашно няма да има същия ефект. Наесен ще пробвам и няма да купувам ленти. Когато с цел да направиш отводка поръсиш пчелите от събрани от няколко кошера рамки, за да не се сбият, те започват тотално почистване на телата си. Брашното има даже по-финна консистенция от пудрата захар, която пък лепне, когато се навлажни. Тъй че има по-природни средства за почистването на пчелите от акарите от грубото и хищническо рязане на търтеево пило.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27