Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Здравни конспирации => Темата е започната от: ======= в Май 04, 2008, 14:26:04 pm

Титла: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:26:04 pm
    По-добре наистина да се премине на нова тема, за да се продължи с меда и фруктозата и другите работи, свързани с тях.
Подсладители, които организмът ни усвоява
Фруктоза
Тази натурална плодова захар в свободно състояние се намира в плодовете, цветния нектар, в семената на растенията и в пчелния мед. Тя е по-сладка от захарозата 1,7 пъти. Използва се обогатена с витамин С (4 лъжици от такава смес изцяло покриват дневната необходимост от този витамин).

Плюсовете: Фруктозата е с 30 % по-малко калорична от захарозата. Освен това, тя в по-малка степен влияе на нивото на захарта в кръвта, затова е разрешена и за някои болни от диабет. Ако обикновената захар се замени с фруктоза, козуначените кифли и закуски остават по-дълго меки и пухкави. При това фруктозата е един от малкото подсладители, които имат консервиращо свойство и затова се използва за приготвяне на диабетични конфитюри и сладка. Още едно безспорно качество на фруктозата: ускорява разграждането на алкохола в кръвта.

Минусите: В по-големи количества (над 20 % от дневната дажба) може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания.
Безопасна доза: не повече от 30–40 г на ден.

Сорбит {Е420}
Съдържа се в ябълките, кайсиите и други плодове. Обикновената захар е 3 пъти по-сладка от него. Този природен подсладител има приятен сладък вкус. Тъй като той не е въглеводород, може да се използва от диабетично болни без никакъв риск.

Добавят го в соковете и газираните напитки като консервант. Неотдавна европейските експерти по хранителни добавки му присъдиха статус на хранителен продукт. Което означава, че неговото използване всячески се поощрява и приветства.

Плюсовете: Сорбитът (сорбитол) е добро жлъчногонно средство. Последните изследвания показват, че той помага на организма да снижи разхода на витамините В1, В6 и биотин, а така също спомага за подобряване на стомашната микрофлора, синтезираща тези витамини. И понеже този сладък спирт е в състояние да поема влагата от въздуха, храните, произведени на негова основа, дълто време остават пресни.

Минусите: С 53 % е по-калоричен от захарта, затова не е подходящ за онези, които спазват диета. В по-големи количества може да предизвика странични ефекти: подуване на корема, гадене, стомашни проблеми.

Безопасна доза: не повече от 30–40 г на ден.




Ксилит {Е967}
Получават го от царевичните кочани и от шлюпките на памученото семе. Калоричен и сладък е почти като обикновената захар, но за разлика от нея подобрява състоянието на зъбите и затова влиза в състава на някои пасти за зъби и дъвки.

Плюсовете: Предотвратява развитието на кариеса, а така също повишава секрецията на стомашен сок и притежава жлъчногонно действие. Ксилитът бавно прониква в тъканите и при това не влияе на нивото на захарта в кръвта.

Минусите: В по-големи дози това вещество има слабително действие.

Безопасна доза: не повече от 40–50 г на ден.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:29:05 pm
     

       Подсладители, които организмът НЕ усвоява

Няколко проучвания през 70-те години свързват захарина с рак в лабораторни животни. Върху опаковките на сладкиши и диетични напитки в САЩ има предупреждение: “Употребата на този продукт може да бъде опасна за вашето здраве, тъй като съдържа захарин…”
Въпреки това, захаринът може да бъде открит в голямо разнообразие от продукти: детски сокове, сладоледи, чипс, сладкиши, напитки и др.

Захарин {Е954}
Търговско наименование — Sweet’n’Low, Sprinkle Sweet, Twin, Sweet 10. Изобщо не се усвоява от организма и при това е 300-350 пъти по-сладък от захарозата. Основното му качество е устойчивост в кисела среда и на високи температури. Това синтетично вещество влиза в състава на почти всички таблетирани захарозаменители (най-популярният у нас е HUXOL)

Плюсовете: Сто таблетки захарин заменят от 6 до 12 кг захар — и нито една калория!

Минусите: Метален привкус. Някои учени и досега са убедени, че в захарина се съдържат канцерогенни вещества, и затова не препоръчват да се пият напитки, в чийто състав той присъства, на гладен стомах и без да се приема едновременно с него въглехидратна храна (хляб, макарони, сухари и др.) И до днес остава подозрението, че захаринът предизвиква жлъчни кризи. В Канада той е забранен.

Безопасна доза: не повече от 0,2 г на ден.

През 50-те години диетичните напитки включваха смес от захарин и цикламат.
През 1969 г. изследване на хроничната токсичност показва, че такова съчетание причинява рак на лабораторни плъхове.
През 1970 г. цикламат е забранен за употребата в храни, напитки и лекарства в САЩ. Въпреки това, обаче, днес повече от 55 страни все още одобряват неговата употреба.

Цикламат {Е952}
Синтезиран е през 1937 година. 30–50 пъти по-сладък от захарозата. Този подсладител обикновено влиза в състава на комплексните заместители на захарта в таблетки. По-често се използва натриев цикламат, но има и калциев, а така също и цикламатна киселина. Всички те, за разлика от захарина нямат неговия метален привкус.

Плюсовете: Подсладители, съдържащи цикламат, не съдържат калории. Лесно се разтварят във вода и издържат много високи температури, затова с тях удобно се подслажда храната в процеса на приготвянето й.

Минусите: Натриев цикламат не следва да се употребява при бъбречна недостатъчност, а така също и по време на бременност и кърмене. Попадайки в стомаха, този заместител на захарта под действието на живеещите там бактерии се превръща в циклахексаламин — вещество, което не е изследвано и изучено окончателно. Вероятно поради това той е забранен в САЩ и страните на ЕС. Поради ниската си цена обаче този подсладител все още се използва в някои страни, особено в Източна Европа.

Безопасна доза: не повече от 0,8 г на ден.

Аспартам
съдържа токсични киселини, които могат да причинят мозъчни проблеми. Аспартамът съдържа метанол, който се освобождава в дебелото черво, където се преобразува във формалдехид, доказан канцероген. Хроничното излагане на много ниски дози от формалдехид се свързва с повреди в имунната и нервната системи, както и главоболия, общо влошаване на здравето, перманенти имунни увреждания и поредица от други сериозни здравни проблеми.

Аспартам {Е951}
Най-често се използва под наименованието Nutrasweet. В момента това е най-популярният подсладител. Получен е за първи път през 1965 година. Създаден е от две естествени аминокиселини, участващи в синтеза на белтък от организма. Аспартамът е 180–200 пъти по-сладък от захарта и няма никакъв привкус. Произвежда се в лесноразтворими таблетки и прах, с който се подслаждат напитки и сладкарски изделия. Влиза и в състава на комплексни заместители на захарта. В чист вид се произвежда като NutraSweet.

Плюсовете: Аспартам не съдържа калории и една стандартна опаковка от него замества 4–8 кг обикновена захар.

Минусите: Термонеустойчив е. Противопоказан е на хора, страдащи от фенилкетонурия. Съдържа токсични киселини, които могат да причинят мозъчни проблеми. Много хора съобщават за замаяност, главоболия, пристъпи, подобни на епилептични и менструални проблеми след употребата му.

Безопасна доза: не повече от 3,5 г на ден.

Ацесулфам К {Е950, или още Sweet One}
200 пъти по-сладък от захарта. Също като захарина, цикламата и аспартама не се усвоява от организма и бързо се извежда от него. Широко се използва в производството на безалкохолни напитки, смесен с аспартам.

Плюсовете: Дълъг срок на съхранение, не предизвиква алергични реакции и не е калоричен.

Минусите: Съдържат метилов етер, който влошава работата на сърдечно-съдовата система, и аспарогенова киселина — тя оказва възбуждащо действие върху нервната система и с времето може да доведе до привикване. Тестовете показват, че при животните тази добавка причинява рак. Ацесулфамът се разтваря лошо. Продукти, в които се съдържа този подсладител, не се препоръчват на деца, бременни и кърмещи жени.

Безопасна доза: не повече от 1 г на ден.

Сукразит
Производно на захарозата. Не влияе на нивото на кръвната захар и не участва във въглехидратния обмен. Освен сукразит в таблетките се добавя и сода бикарбонат и фумарова киселина (регулатор на киселинността).

Плюсовете: Опаковка от 1200 таблетки замества 6 кг захар — и нула калории!

Минусите: Фумаровата киселина в известна степен е токсична, но въпреки това е разрешена в Европа.

Безопасна доза: не повече от 0,7 г на ден.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:31:00 pm




             Идеалният подсладител
Всички подсладители имат някакъв недостатък: захаринът има метален привкус, сладостта на ацесулфама се усеща мигновено, но за кратко, докато аспартама отначало изобщо не се усеща като сладък. Именно затова най-често се предлагат комбинирани заместители на захарта. Изменяйки съотношението на веществата в смесите, се постига вкус, максимално близък до вкуса на захарта.

Какъв е правилният избор? — минимум калории или комплекс витамини и полезни вещества? Може би е най-добре, ако се съвместява и едното, и другото и все пак, най-важното е мярката. И още. Въздържайки се от лъжичка захар в кафето, ние трудно се отказваме от чаша кола, сладолед, бонбон и едно питие за отпускане. Но нали в тях също има подсладители. И ето че по-голямата част от сладката отрова, поемаме без самите да подозираме това.

***
Плодовата захар има отношение към надебеляването

Фруктозата – захар, която се съдържа в плодовете, меда и някои подсладители, използвани широко в много храни, може би “подвежда” организма и създава фалшиво усещане за глад, съобщиха специалисти, публикували своето изследване в Nature Clinical Practice Nephrology.
Тази констатация може да обясни защо много хора, които са предимно на плодова диета, не само не отслабват, но и наддават тегло.
Учените от Университета на Флорида са установили, че фруктозата е част от биохимичната верига от реакции, която води до надебеляване и причинява други характеристики на метаболитния синдром – предшественик на диабет от ІІ тип.
При направените опити с животни те са доказали, че при намаляване употребата на фруктоза започва процес на намаляване на теглото, спадане нивото на триглицеридите в кръвта и на кръвното налягане.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:38:44 pm
             



     Като подсладител използвайте сурова меласа, мед (незатоплен) или кленов сироп – в малки дози. Това също са захари. Калориите са сравними, но подслаждат два пъти повече. Меласата, отпадък при производството на захар, е богата на минерали. Една супена лъжица съдържа повече калий, желязо, калций и магнезий, отколкото четвърт литър мляко или парче пиле!

Тя съдържа и малки количества от всички витамини от групата В, които са изключително важни за зрялата възраст, както и по-малко калории, отколкото другите захари. Медът, считан от някои култури за съвършена храна, когато не е варен и не е филтриран, съдържа по-малко захар от меласата и повече фруктоза, отколкото плодовата захар, която е и по-трудно смилаема. В него има и калций, магнезий, калий, желязо, витамините В и С, както и няколко протеина. Със своите калории и хранителна стойност кленовият сироп е някъде между меласата и меда. Използвайте ги в малки дози.
 
Забравете изкуствените подсладители. Те съдържат големи количества захар, скрита под различни наименования: сукроза, декстроза, малтоза, фруктоза, царевичен сироп, цвеклов сироп или инвертирана захар (50% фруктоза и 50% декстроза). По етикета ще разберете, че колкото захарната добавка е по-високо в списъка на съставките, толкова по-голямо е нейното съдържание. Много захар има в консервите от плодове и от някои зеленчуци, плодовите кисели млека, подправките за салати и много мариновани туршии.




      от Uliana на 08 Сеп 2007 12:53
Има натурална плодова захар която се казва фруктоза и е проста захар, т.е. се усвоява от организма много по лесно ... не мисля че тя е вредна .... от нея не се пълнее аз я използвам близо година! На пазара за диетични продукти има един продук глюкозо - фруктоза, от която така се пълнее а я дават за диетична! Това е от моя опит ...




          В различни части на света в качествота на подсладители се използват мед, палмова и плодова захар. Асцеките са употребявали сладкия сироп от царевицата, така както ние днес използваме захарта. Медът като подсладител се отличава със значително съдържание на фруктоза и глюкоза, както и захарта, но в него има някои други продукти, които му придават особения вкус. От стъблото на соргото в древен Китай са получавали сладък сироп. Индия е единствената страна, където са получавали палмова захар. В Япония се използали малтозата, която се характеризира със силна сладост.

Ако се върнем по-назад във времето ще видим, че в Индия преди 4000 години са получавали захар от цветовете на растинието мадука (Madhuca). В Африка използваи за същите "сладки" нужди вида Melianthus major. В Библията медът се използва доста често. В "сладкия постник", явяващ се главния подсладител в библейските времена, се съдържало мед.

Древният човек е задоволявал своите нужди от захар чрез меда и плодовете.
         
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:43:48 pm
            Пчелен мед
от Уикипедия, свободната енциклопедия (можете да редактирате и подобрите тази статия веднага)
 
Пчелен мед

Пчелният мед е сладко вещество, което се получава от пчелите чрез преработка на нектар и мана. Представлява смес от различни захари, предимно фруктоза и глюкоза, както и други вещества като органични киселини, ензими и твърди частици, попадащи при неговото събиране. Не се приемат за натурален мед продукти, получени от преработката на голямо количество захарен сироп от пчелите или смесването на меда с каквито и да са други хранителни съставки, хранителни добавки и др.

Според Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека:
„Наименованието "пчелен мед" се използва за сладък продукт, получен от медоносни пчели (Apis mellifera) от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.“



      Видове мед [редактиране]

В зависимост от произхода на меда съществуват следните три вида пчелен мед:
Нектарен пчелен мед — пчелен мед, получен от нектар на растения. Нектарът е воден разтвор на захари и съдържа захароза, глюкоза и фруктоза в различни съотношения, което е пряко свързано с условията на средата. Този мед от своя страна се разделя на монофлорен мед и полифлорен мед.
Монофлорният мед се получава от нектара на едно растение. В България по-големи количества (с търговско значение) монофлорен мед се получават от акация, липа, лавандула и слънчоглед. Останалите видове монофлорен мед (кестенов, тютюнов, памуков, рапичен) се получават в много малки количества и не се предлагат в търговската мрежа.
Полифлорният мед се получава от едновременно цъфтящи овощни, тревисти, фуражни, етерично-маслени и други медоносни растения.
Манов мед — мед, получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията или от секрети на живи части от растенията. Маната може да е животинска мана или медена роса.
Смесен пчелен мед — мед, получен при смесването на нектарен и манов пчелен мед.

Химически състав [редактиране]

Основните компоненти на меда са:
въглехидратите (70-80%), представени главно от глюкоза и фруктоза, дизахарида захароза и около 20 други ди- и тризахариди. Общото количество глюкоза и фруктоза варира между 65-75%. Съдържанието на захароза е под 5%, но в някои случаи (акациев, лавандулов и манов мед) достига 8%.
вода, която съставлява около 15-20% от състава на меда. При водно съдържание над 20% се създават условия за ферментационни процеси.
огранични киселини в малки количества — глюконова, ябълчена, лимонена, оксалова, винена, млечна, малеинова, янтарна, пироглутаминова, бензоена, мравчена.
минерални вещества — в най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий.
белтъчни вещества — 0,1-1,5%.
аминокиселини, които в меда са около 20 на брой — пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицерин, метеонин, изолейцин, лейцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.





         Физически характеристики [редактиране]
Вкус — сладък, а някои видове манов мед имат възгорчив или специфичен привкус. Вкусът се определя от количествата на фруктозата, глюкозата и захарозата, но зависи и от съдържанието на органични киселини. При протичане на ферментационни процеси медът придобива кисел привкус.
Аромат — зависи от произхода. Определя се от съдържанието на алдехидите, кетоните и алкохолите в меда. Особено подчертан е аромата при липовия, ментовия, тютюневия мед. Ароматните вещества са летливи и при продължително престояване ароматът намалява.
Цвят — Цветът на меда, в зависимост от произхода му, варира от почти безцветен до тъмнокафяв. Със светъл цвят са акациев, детелиновия и медът от репко.
Консистенция — Пресният мед е гъста, полутечна и прозрачна маса, която постепенно кристализира до втвърдяване. Някои видове мед кристализират по-бавно от други или изобщо не кристализират (като акациевия мед), а други кристализират още в първите дни след центрофугирането.
Хигроскопичност —
Плътност — по относителната плътност (масата на единица обем) на меда може да се определи неговото водно съдържание.
Енергийност — Медът има средна енергийност от 300 калории на 100 g продукт.

Употреба [редактиране]

Пчелният мед се използва основно като хранителен продукт. Той е източник на бързо освобождаваща се енергия и лесно усвоими въглехидрати. При ежедневна употреба е доказано, че влияе благоприятно на двигателната активност на стомашно-чревния тракт и върху секрецията на стомаха и червата.

Пчелният мед се използва и като лечебно средство. Използва се за основно или помощно средство за лечение на гастрити, както и при променена киселинност на стомаха. Оказва лечебен ефект при заболявания на дихателната система, а също и при възпалителни заболявания на кожата и лигавиците, което се дължи на антибактериалното действие на меда.

Използва се и като диетично и лечебно средство при чернодробни заболявания, защото осигурява въглехидрати за синтезирането на гликоген.

Медът не е регламентирано лечебно средство, а преди всичко храна с определено диетично и лечебно действие. Пчелният мед се използва и в козметиката под формата на маски и кремове, в които влизат и други съставки. Продуктите действат омекотяващо и почистващо.

Не се препоръчва даването на мед на кърмачета и деца до 1 година, защото храносмилателната им система е недоразвита и може да предизвика ботулизъм. Медът е противопоказан при хора, които са алергични към него, както и към болни от захарен диабет на инсулиново лечение. При болни от захарен диабет 2. тип може да се дават определени сортове мед, богати на плодова захар и витамини, като слънчогледов, акациев, люцернов, от детелина, гречиха (цитирано от "Лечение с пчелни продукти, апитерапия и основи на пчеларството, София 1999 г., ISBN 954-05-0383-3, д-р Стоймир Младенов, инж. Миленко Радославович, стр. 178). В тези случаи дозата на меда от посочените сортове е до 50 g дневно, разпределен в 4-6 приема, разтворен в сокове, чай.

При здрави хора профилактичната денонощна доза мед е 1-2 g/kg телесно тегло, разпределен в няколко приема. По-високи дози не се препоръчват, тъй като могат да доведат до развитие на захарен диабет.

Биологичен пчелен мед [редактиране]

Тенденциите за увеличаване на популярността на биологичните храни и продукти засягат и пчелния мед. От началото на 90-те години на XX век датират първите сертифицирани производства на биологичен пчелен мед в световен мащаб. Биологичен пчелен мед и биологични пчелни продукти се получават в сертифицирани биологични пчелини, при спазване на редица строги изисквания в процеса на отглеждане на пчелите и производството, обработката и съхранението на пчелния мед. Биологичният пчелен мед, както и останалите биохрани е обект на сертификация от съответните одобрени на национално ниво организации. Крайната цел при прилагането на принципите на биологичното пчеларство е да се елиминират всички възможни пътища за замърсяване на пчелния мед и пчелните продукти.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 14:53:00 pm
Захарта и храни – имитатори и заместители.

Сега живеем в епохата на хранителните имитации. Съвременната индустрия позволява те да се разпостраняват в огромни мащаби по целия свят.

За тези, които обичат нещата да са ясни и прегледни, ето една сравнителна таблица за съответствията между естествените и изкуствените храни.

Истински храни   

Промишлени имитации и сурогати, които изместват или заместват истинските храни

Мед   
Захар и повечето захарни изделия – бонбони, пасти, бисквити, кроасани, всички видове вафли, десертчета, сладки, повечето конфитюри, сладка и мармалади и др.

Мед със сусамов тахан   
Шоколад – бял и млечен

Ядки   
Царевични и пшенични пръчици –Зрънчо, Кроки и всички подобни

Плодове, сокове прясно изцедени   
Всички промишлени “натурални” сокове в кутии, всички видове безалкохолни напитки

Краве масло   
Маргарин и всички хидрогенирани масла



Кой е най-разпостраненият фалшификат сред храните в глобален мащаб? Това е несъмнено захарта, добита по промишлен начин. Тя е имитация на плодовата захар, която в естествената си форма е една от най-важните храни, защото тялото извлича енергия от нея (когато е във формата на глюкоза). Значението на глюкозата за поддържането на живота е толкова голямо, че ако организмът не получава достатъчно въглехидрати (които превръща в глюкоза), има механизъм за използването на запасите от мазнини и дори от белтъчини и превръщането им в глюкоза (глюконеогенеза). Най-чистата, поддържаща здравето и полезна захар е фруктозата, енергийната съставка в плодовете. Усвоява се пряко, преди всичко в черния дроб, и се преобразува в глюкоза за незабавните потребности от енергия или пък се складира като гликоген за по-късна употреба. Затова най-естественото нещо на света е да си "падаме по сладкото". Но за съжаление през последните две столетия изкуствената захар постепенно е изместила естествената.




       Алтернативи на някои от индустриалните храни

Може би мнозина от разумните хора, осъзнавайки реалните и потенциалните опасности от по-горе коментираните продукти, биха се запитали – какво да ядем и с какво да храним децата си, след като трябва да изхвърлим на боклука повечето от индустриално произведените храни. На първо място стои въпросът с какво да заместим захарните изделия. Отговорът на този въпрос е много ясен и лесен. Той се състои от една вълшебна думичка и тя е МЕД (може би не е случайно, че е съставна част от думичката МЕДицина). Нашите прадеди преди повече от сто години, а и още от библейски времена са хранели децата си изключително с мед и нима са били по-малко здрави и щастливи. След навлизането на хранителната индустрия в бита, тази скъпоценна храна – меда, бива малко по малко изместена от всякакви сурогати и фалшификати - продукти на промишления начин на производство на храната. Забележително е, че медът – истинската храна – бива изтласкан от полезрението на масовия консуматор и на негово място се явяват милиони лъскави опаковки с имитации на неговата сладост и полезност.

А в съвсем буквален план статистиката сочи, че с нарастването употребата на захарни и кофеинови изделия намалява употребата на скъпоценния мед. Това може всеки да го установи и в собственото си семейство – нека сам направи сметка например колко пари месечно харчи за сладкарски изделия и колко за мед. Според статистически изследвания пропорцията е пет към едно в полза на сладкарските изделия. Т.е. ако едно семейство дава 20 лв. за сладки храни, то само 4 лв. от тях са за мед. Не изглежда ли това крайно неразумно - за храни, имитиращи истинската храна и имащи определено нездравословно въздействие, да се влагат пет пъти повече средства? За съжаление чрез реклама и медии до такава степен съзнанието и вкусът на масовия консуматор са обработени, че той вече трудно различава фалшивата от истинската храна, ако пък му е останал някакъв усет, няма сили да се съпротиви на мощните обществени нагласи, които постоянно му промиват съзнанието чрез реклама и дезинформация. Всичко това се контролира от бизнес интереси в глобален мащаб, от хора, за които финансовия мотив стои над всичко останало.

Освен меда, има и много други полезни естествени продукти, божии дарове като плодовете и зеленчуците, които хората са употребявали хиляди години преди индустриалната революция, но които са изместени от промишлени сурогати, като “натурални” плодови сокове, безалкохолни напитки и др. След като вече е научно установена вредата от употребата на подобни квази-питиета, е време отново да сложим нещата по местата им, за да възвърнем онова равновесие, което е съществувало преди индустриалната революция. За целта добра алтернатива на промишлените сокове и безалкохолните напитки могат да бъдат плодовете, компотите, чайовете и прясно изцедените плодови и зеленчукови сокове.

По отношение на какаовите продукти добри алтернативи са посочените по-долу:

Шоколадовите бонбони спокойно можем да сменим с фурми. Плодът на финиковата палма по вид и форма е много подходящ като алтернатива на традиционната почерпка с какаови бонбони. Освен това фурмите са не по-малко сладки и вкусни и имат отлична хранителна и лечебна стойност. Те "имат високо съдържание на естествен аспирин. Противодействат на някои видове рак, особено на панкреаса. Имат разхлабително действие." 6 "Източната народна медицина е използвала фурмите като укрепващо средство при изтощителни болести. Фурмите се препоръчват и при сърдечно-съдови заболявания." 7

Течният шоколад спокойно можем да заменим със смес от сусамов тахан и мед. Тази смес по вкусови качества не отстъпва на шоколада. А като лечебна и профилактична храна е силно средство за укрепване на храносмилателната, сърдечно-съдовата и имунната система. Съчетанието от тези два продукта (меда и сусама) е високоенергийна храна, особено подходяща за деца, бременни и подложени на стрес индивиди. И това е, за щото сусамовото масло:
конкурира зехтина по съдържание на мононенаситена мазнина 8 , защитаваща сърцето и сърдечно - съдовата система.
съдържа хранителната съставка Убиквинол 10 (Коензим КУ 10), един от най-добрите антиоксиданти, които помагат за детоксикацията на лошия ЛНГ холестерол, предотвратявайки по този начин заболявания на сърцето.
по съдържание на лесноусвоим калций суровите сусамови семена превъзхождат всички останали продукти. Важно предимство на калция в сусама е, че в сравнение с калция от млечните продукти, е много по-лесно абсорбиращ се от организма.
сусамът, подобно на шоколада, съдържа фенилаланин, който е естествен "допинг" за мозъка и организма, за разлика от фенилаланина в шоколада.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 15:27:41 pm
      Монозахаридите (гликозата и фруктозата от плодовете и меда) отделят в кръвта най-малко захар, след тях идват сложните въглехидрати (полизахаридите от житните продукти, брашното, картофите и сушените зеленчуци) и накрая - дизахаридите (бялата рафинирана захар, малтозата от бирата и лактозата от млякото).



        ТРЯБВА ДА СЕ УПОТРЕБЯВА ТЪМЕН МЕД
За усвояването на желязото спомага и фруктозата, която се съдържа най-вече в меда. Той се препоръчва основно на бременните жени, ако, разбира се, не страдат от алергия, от захарен диабет или от затлъстяване. Денонощната доза от този продукт би трябвало да бъде 50 г (почти 3 супени лъжици). Той може да се консумира не наведнъж, а на няколко пъти. Схемата на употреба се определя от състоянието на стомашната киселинност. Ако тя е повишена, медът трябва да се разтваря в топла вода и да се пие около два часа преди ядене. Ако киселинността е понижена, трябва да разтваряте меда в студена вода и полученият сироп да се пие непосредствено преди ядене. За предпочитане са тъмните сортове мед, или както още го наричат “сладкото злато”, защото в него се съдържа четири пъти повече желязо, отколкото в светлите сортове.

ВНИМАНИЕ!
• Медът не трябва да се консумира с чай, особено от бременните жени - чаят е вреден, защото, както и кафето, съдържа голямо количество танин. Чаят и кафето рязко ограничават усвояването на желязото. Затова може би желязодефицитната анемия се среща най-често в страните от Средна Азия. Попадналият в организма танин блокира както тривалентните, така и двувалентните йони на желязото. По време на ядене, пък и след това, чай не трябва да се пие. По-добре е бъдещата майка да пие плодови сокове, отколкото чай.




           ПЧЕЛЕН МЕД


Пчелният мед представлява сладък сок, който пчелите събират от растения, преработват го, обогатяват го с ензими в своята гушка и го складират във восъчни пити. Натуралният мед по своите вкусови и хранителни качества е един от най-ценните хранителни продукти, познат още от древността. Той се усвоява изцяло от организма. От 1 килограм мед в организма на човека се разграждат 3400 калории енергия. Относителното тегло на меда е 1,4 (обемът на 1 килограм вода заместен с мед тежи 1,4 килограма). Медът и е един от най-трайните хранителни продукти (неограничена трайност). Съхранява се на сухо, чисто и проветриво място при температура от 50C до 100C. По своя произход медът бива нектарен и манов. Изходният материал за нектарния мед е нектарът, който пчелите събират от цветовете на растенията, а за мановия – маната - сладък сок отделян от листни въшки и друти насекоми, хранещи се със соковете на липата, върбата, дъба и други дървета.В състава на меда влизат : инвертна захар ( плодова или гроздова ) - 73%, тръстена ( цвеклова ) захар - 2%, вода - 20%, декстрин - 2%, азотни вещества - 0,99%, киселини - 0,1%, минерални вещества - 0,1%. Освен тези вещества в меда има : белтъчни вещества, витамини – В1, В2, В3, В6, K, C, E, провитамини – A, PP, хормони, ферменти. Медът притежава различни лечебни и диетични свойства и по-тази причина неговото приложение в народната и научната медицината е голямо. Съвременната медицина препоръчва медотерапия при различни стомашно-чревни, белодробни,чернодробни,бъбречни и сърдечно-съдови заболявания и кожни рани. Медът се използва и като козметично средство – за подхранване на кожата и изглаждане бръчките на лицето.

"Наръчник по пчеларство"
Проф. Ал.Тошков, В.Петков, Ан.Дончев, Н.Грънчаров, Ем.Петков, д-р Ст. Недялков, Б.Митев

"Календарен справочник по пчеларство"
Любен Радоев




ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА ПЧЕЛЕН МЕД


"Пчелен мед" е хранителен вискозен, течен или кристализирал продукт, произвеждан от медоносни пчели от нектара на цветовете или секрециите от или върху живите части на растенията, които пчелите събират, трансформират, комбинират с конкретни вещества, които те отделят, складират и оставят да узреят във восъчни пити.

ВИДОВЕ ПЧЕЛЕН МЕД


Източници на пчелния мед са нектарът и маната. Те произхождат от флоемния сок на висшите растения, в който се съдържат 15 – 25 % сухо вещество. Около 90 % от неговото съдържание съставляват въглехидратите – предимно захароза (без монозахариди). Видът и количеството им зависи от климатичните условия, вида на растението и др.

1. В зависимост от произхода си меда се разделя на:

- "нектарен пчелен мед" - пчелен мед, получен от нектара на растенията
Нектарът е воден разтвор на захари и обикновено съдържа захароза, глюкоза и фруктоза в различни съотношения, което е пряко свързано с условията на средата. В нектара се съдържат различни вещества, от които: захари 3-80 %, неголеми количества азотни и фосфорни съединения, органични киселини, витамини, пигменти, ароматични вещества, минерални соли, ензими и аминокиселини. Обикновено нектара има кисела реакция рН 2,7 – 6,4 и много рядко алкална до рН 9,1.

- "манов пчелен мед" – той бива два вида:

животинска мана- продукт, получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията (Hemiptera)

медена роса - продукт получен от секрети на живи части от растенията – листра и млади клонки (растителна мана).

Прясно отделената мана е безцветна, но на въздуха бързо потъмнява и се сгъстява. Маната съдържа 5 – 18 % сухо вещество, рН 5,1 – 7,9. Въглехидратите съставляват 90 – 95 % от сухото вещество и са представени от глюкоза, фруктоза, захароза, малтоза и др. сложни захари. Съотношението между захарите зависи от вида на въшките и на растенията. Азотното съдържание е 0,2 – 1,8 % от сухото вещество. Количеството на отделената мана зависи от броя и продължителността на развитие на въшките (животинска) и от климатичните условия (и при двата вида). Някои автори са на мнение, че растителна мана не съществува.

- "смесен пчелен мед" – продукт получен и при смесването на нектара и маната от пчелите.

ПРЕРАБОТКА НА НЕКТАРА В ПЧЕЛЕН МЕД


Пчелите-събирачки изсмукват сладкия сок (нектар или мана) с хоботчето си и го събират в медовото си стомахче. От хипофарингиалните жлези, разположени в главата н пчелата, се отделят ензими – инвертаза, диастаза и др., които са в основата на преработката на нектара в пчелен мед. Пчелата пренася събраният и обогатен с ензими нектар в медовото си стомахче до кошера. Там го предава на една или няколко кошерни пчели-приемачки. Те го преместват многократно от медовото си стомахче към хоботчето и по този начин изпаряват водата от нектара. Когато водното съдържание намалее до 35 – 40 % пчелите го поставят на малки капчици по стените или дъната на килийките, като постепенно ги запълват. Благодарение на активната вентилация в кошера, изпарението на водата продължава, и когато нейното съдържание в нектара достигне 15–20/21%, а количеството на захарозата под действието на ензимите достигне до 5 % нектара вече е пчелен мед. След това пчелите допълват килийките и ги запечатват с восъчно капаче, което предотвратява поемането на влага от пчелния мед. За преработване на нектара в пчелен мед са необходими 1–3 дни, в зависимост от водното съдържание, температурата, влажността на въздуха в кошера, силата на пчелното семейство и притока на нектар.

ХИМИЧЕСКИ СЪСТАВ НА ПЧЕЛЕН МЕД


Основните компоненти на пчелния мед са:

Въглехидратите 95-99% от сухото вещество. Те са представени главно от глюкозата 20,4–44,4% и фруктозата 21,7–53,9%, които обикновено се означават като редуциращи захари. Съдържанието на захароза в нектарния мед е до 5%, а в мановия мед до 10%. В меда се съдържат следните захариди:

- монозахариди – глюкоза и фруктоза

- дизахариди – малтоза, кожибиоза, тураноза, изомалтоза, захароза, мултилоза, изомултилоза, нигероза, трехалоза, гентиобиоза и ламинарибиоза

- олигозахариди – ерлоза, паноза, малтотриоза, кестоза, изомалтотриоза, мелецитоза, изопаноза, 6-a-глюкозилзахароза, рафиноза, 3-a-3-изомалтозилглюкоза, изомалтотетроза и изомалтопентоза

Водата е вторият преобладаващ компонент на меда. Количеството й варира 15 – 23% и е в зависимост от медосбора, климатичните условия, вида на растенията, раса/вид на пчелите, сила на пчелното семейство, влажност и температура в кошера, условия за преработка и съхранение.

Органичните киселини се съдържат в пчелния мед в малки количества. Някои от тях са мравчена, оксалова, янтарна, лимонена, винена, млечна, маслена, малеинова, ябълчна, пироглутаминова, глюконова, валерианова, бензоена и някои висши мастни киселини. Техните естери определят аромата на меда.

Минералните вещества, които преобладават в пчелния мед са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, хлор, магнезий, желязо и алуминий. В по-малки количества присъстват берилий, бор, бисмут, барий, ванадий, германий, галий, злато, литий, молибден, мед, манган, никел, сребро, силиций, стронций, хром, цинк, олово, арсен, калай, титан и цирконий. В нектарния мед се съдържат по-малко минерални вещества в сравнение с мановия. По-тъмните видове мед са по-богати на минерални вещества. Пепелното съдържание на нектарните медове варира от 0,09 за Акациев и Слънчогледов до 0,9 за Кестенов, а при мановите е около 0,49-0,85%.

Белтъчните и азотните вещества в меда са представени от албумин, глобулин, пептони, ензими и съставляват половината от колоидните вещества. Количеството им в нектарния мед варира от 0,3-0,4 %, а в мановия мед до 1,67%.

Аминокиселините съдържащи се в меда са около 20 на брой.

АМИНОКИСЕЛИНА

мгр/100гр.

лизин-0,4-38,2 хистидин-0,56-10,7 аргинин-0-5,8 аспаргилова киселина-0,06-17,0 треонин-0,2-4,5 серин-0,34-11,8 глутаминова киселина-0,5-19,0 пролин-6,2-29,7 глицин-0,12-5,9 аланин-0,31-10,5 цистин-0-6,1 валин-0,19-9,7 метионин-0-7,56 изолевцин-0,12-4,6 левцин-0,12-4,9 тирозин-0,18-6,9 фенилаланин-0,28-10,5 триптофан-0-0,1

В състава на меда са установени следните витамини (на 100 гр.) – аневрин (В1) – 4,4-5,5 мг, рибофлавин (В2) – 26,6-61,0 мг, пантотенова киселина (В3) – 0,02-0,1 мг, пиридоксин (В6) – около 10,0 мг, никотинова киселина (РР) – 0,2 мг, аскорбинова киселина (С) – 2,0 мг, фолиева киселина (Вс) – 3-15 мг, биотин (Н) – 0,04-0,066 мг, в малки количества токоферол, провитамин А (каротин), К и Е.

Витамини

мгр/100гр

аневрин (В1)-4,4-5,5 рибофлавин (В2)-26,6-61,0 пантотенова киселина (В3)-0,02-0,1 пиридоксин (В6)- 10,0 никотинова киселина (РР)-0,2 аскорбинова киселина (С)-2,0 фолиева киселина (Вс)-3-15 биотин (Н)-0,04-0,066

Пчелния мед съдържа минимамни количества липиди, които се състоят от триглицериди, стероли, фосфолипиди, свободни мастни киселини (палмитинова, олеинова, лауринова, стеаринова и др.) и техни естери.

Пчелния мед съдържа още етерични и ароматични вещества, деривати на хлорофила, меланин, гликутил-фактор, флавоноиди около 0,1 %, холин и ацетилхолин – 5-6 мг/100 гр.

Някои видове мед съдържат токсични за човека и пчелите вещества – алкалоиди и гликозиди. Такъв е медът от растения от сем. Ericaceae – Пиренови (Рододендрон, Азалеа, Андромеда, Калмиа), от сем. Лютикови, от Зеленика и др.

ФИЗИЧЕСКИ СВOЙСТВА НА ПЧЕЛНИЯ МЕД


Цветът, вкусът и аромата са най-важните органолептични свойства на мчелния мед. Зависят от произхода и условията на преработка и съхранение.

Цветът на пчелния мед варира от светложълт, жълт, кафяв до тъмно кафяв в зависимост от произхода му. Пчелния мед става по-светъл при кристализация, но потъмнява при продължително съхранение. Цветът на пчелния мед е свързан и със съдържанието на пепелни елементи – желязо, мед, манган.

Ароматът на меда се придава от три групи вещества – карбонилни съединения (алдехиди и кетони), алкохоли и естери. В меда се съдържат над 50 съединения които определят аромата му, но голяма част от тях не са идентифицирани.

Вкусът на всички видове мед е сладък, а кестеновият, тютюневият и някои видове манов мед имат горчив вкус. Ароматът и вкусът могат да се променят след нагряване.

Едно от свойствата на монозахаридите е, че при нагряване с минерални киселини се обезводняват и образуват пръстенни съединения – хидроксиметилфурфурол (ХМФ). Естествено в меда ХМФ се среща под 1мгр/ 100 гр. изключение прави меда от някои субтропични страни (11,7мгр/100гр.). По този показател може да се съди дали меда е загряван, лошо или дълго съхраняван, или фалшифициран с търговска захар или промишлена глюкоза.

Консистенция. Пресния мед е гъста, прозрачна, полутечна маса, която постепенно кристализира до втвърдяване.

Пчелният мед е преситен разтвор на глюкоза и преминава спонтанно в равновесно състояние чрез кристализиране на излишното количество глюкоза в разтвора. Някои видове мед кристализират бавно или не кристализират (акациев, кестенов, манов мед с високо съдържание на ерлоза), а други (репица, манов с високо съдържание на мелецитоза) кристализират в първите дни след центрофугирането. Склонността на меда да кристализира зависи от неговия състав, съотношението глюкоза/фруктоза и глюкоза/вода (Г/В), и от условията на съхранение. Ако съотношението Г/В е под 1,7 медът не кристализира, ако е над 2,1 кристализира бързо. При съдържание на глюкоза под 30% медът изобщо не кристализира. Наличието на зародишни кристали ускорява кристализацията – отстраняването им чрез нагряване или филтруване забавя кристализацията. Най-благоприятната температура за кристализация е между 10 и 150С. При по-ниска температура нарастването на кристалите се затруднява поради забавената дифузия, а при по-висока се увеличава разтворимостта на захарите. Дребнозърнеста кристализация се наблюдава при незагряван мед и при мед който кристализира самопроизволно или при добавяне на дребнокристален мед. Когато медът кристализира бавно, или е загряван, се образуват едри кристали. Кристализира глюкозата, а фруктозата остава в течно състояние в горния слой. Колкото повече фруктоза и вода съдържа медът, толкова по-бавно кристализира.

Хигроскопичността на пчелния мед се обуславя от високото съдържание на захари. При съприкосновение с въздуха медът поглъща или отдава вода в зависимост от водното си съдържание и влажността на въздуха. Поради голямата вискозност водата от повърхностния слой трудно прониква в дълдочина. Това създава благоприятни условия за развитие на ферментационни процеси. При допир със сух въздух водата се изпарява от повърхността. Образува се сух слой, който затруднява по-нататъшното изпарение. Интересно свойство наречено тиксотропия има меда от Caluna vulgaris, Leptospermum scoparium и Carvia callosa. То се изразява в това, че при разбъркване или тръскане на меда вискозността намалява, а след прекратяване на разбъркването се възстановява първоначалната вискозност. Обратното се наблюдава при някои видове Евкалиптов мед. При разбъркване тяхната вискозност нараства.

Жилавост е способността на меда да се противопоставя на разтягане. Медът има висока жилавост и се точи бавно. Тя намалява с повишаване на температурата и водното съдържание.

Активната киселинност на меда варира от рН 3,2 до 6,5 т.е. медът има кисела реакция. Мановият мед е с по-високи стойности на рН от нектарния.

Специфичната топлоемкост се изразява с количеството топлина, необходимо за повишаване на температурата на единица маса с един градус. Стойността на този показател за меда е 2260-2679 Дж/кг.К. Кристализиралият мед има по-висока топлоемкост от течния.

Топлопроводимост зависи преди всичко от температурата и от водното съдържание на меда. При повишаване на температурата и намаляване водното съдържание, топлопроводимостта се увеличава. При 210С тя се изменя от 0,523 до 0,540 Вт/м.К, в зависимост от водното съдържание.

Повърхностно напрежение зависи от количеството на колоидните вещества и е свързано с пенливостта на меда при технологична преработка.

Коефицент на рефракция. Пряко е свързан с водното съдържание на меда. Измерва се при 200С на течен мед. Ако меда е кристализирал трябва да се втечни. При 15 % водно съдържание е 1,4992, при 18% е 1,4910 и при 21% е 1,4840 т.е. с увеличаване на водното съдържание намалява.

Плътността е масата в еденица обем, а относителната плътност – отношението между масата на определен обем от веществото и масата на същия обем вода. За меда тя варира от 1,420 до 1,440. По относителната плътност може да се определи водното съдържание. При минус 36 0С медът замръзва и обемът му намалява с 10%. При нагряване се разширява и при плюс 25 0С обемът му се увеличава с 5 %.

Пречупването на поляризираната светлина зависи от вида на меда и от естеството на захарите в него. Фруктозата върти поляризираната светлина наляво, а глюкозата, ди- , три- и олигозахаридите надясно. Нектарният мед върти поляризираната светлина наляво, а мановия надясно.

Електропроводимостта на разтворите на пчелен мед се дължи на съдържащите се в него минерални вещества, органични киселини и белтъци. Електропроводимостта на нектарния мед най-често е под 5х10 -4 Ом -1 cm –1.

Енергийността на меда е средно 1272 Дж или 304 кал на 100 гр.

НАЧИНИ ЗА ДОБИВАНЕ НА ПЧЕЛЕН МЕД


В зависимост от начина на производство и/или представяне пчелният мед може да се раздели на:

а. "пчелен мед във восъчна пита" - пчелен мед, събиран от пчелите в килийките на новоизградени пити от пчелен восък без пило и продаван в запечатани цели пити или части от такива пити;

Това е така нареченият луксозен мед, който може да се получи и чрез поставяне на специални "рамчета" в магазинните рамки. След изграждането и запечатването им от пчелите се изваждат и се опаковат.

б. "пчелен мед с восъчна пита" - мед, съдържащ едно или повече парчета восъчна пита;

в. "отцеден пчелен мед" - продукт, получен след отцеждането на разпечатана восъчна пита;

г. "центрофугиран пчелен мед" - продукт, който е получен чрез центрофугиране на разпечатани восъчни пити;

използват се различни центрофуги (радиални или хордиални) С 2-72 и повече рамки, с помощта на които медът се изважда от питите.

д. "пресован пчелен мед" - продукт, получен след пресоване на медени восъчни пити със или без прилагане на умерено нагряване, но не повече от 45 0С; Използват се преси. При този метод питите се разрушават.

е. "филтриран пчелен мед" - продукт, получен чрез отстраняване на чужди органични или неорганични примеси по начин, по който съществено се намалява съдържанието на цветни полени.

ФАРМАКОЛОГИЧНИ КАЧЕСТВА НА ПЧЕЛНИЯ МЕД


Носители на терапевтичния ефект са, от една страна, отделните му съставки – захари, микроелементи, витамини, ензими, флавони, флавоноиди, органични киселини, ароматни съединения, растителни антибиотици и др., а от друга тяхното комплексно лечебно действие.

Фруктозата има предимство пред глюкозата като енергиен източник при редица болестни състояния: диабет, кетози, паренхимни заболявания на черния дроб, сърдечни заболявания, постоперативни състояния и др. При смущения в обмяната се усвоява по-леко и 20 пъти по-добре от глюкозата.

Глюкозата има предимство пред фруктозата само при въглехи
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 15:39:43 pm
        Кой пчелен мед е по-хубав за консумация, течен или захаросан, изберете сами?        

Много често пчелният мед се намира в познатото кристализирало (захаросано полутвърдо или твърдо) състояние. Това се дължи на кристализирането на една от трите съдържащи се в меда захари - глюкозата, когато достигне ниво на пресищане. По принцип кристализацията (захаросването) е нежелано състояние и затова се използва метод за контролирана кристализация. Така се получава т. нар. крем мед или маслообразен мед. При неконтролираната, извършваща се по естествен път кристализация се получава мед с груба структура-едри кристали.
Защо кристализира медът?

Когато медът се превърне в преситен разтвор, кристализира. Това състояние (на преситеност) се реализира, когато съотношението на общото количество естествени захари е над 70%, а количеството на водата е под 20%. Глюкозата в меда има склонност към кристализация. При това наситено състояние пчелният мед винаги кристализира. Кристалите на глюкозата, под формата на монохидрат, изпълняват функцията на кристални зародиши. Освен това други малки частици (парченца восък, клей и др.) също спомагат за осъществяването на кристализацията. Някои видове мед не се захаросват никога, а други започват да кристализират няколко дни след като сме ги центофугирали и прецедили.

Склонността на центрофугирания мед към кристализация е по-голяма, когато центрофугиран и по - малка, когато се намира в килийките на пчелните пити. По принцип всички видове мед в течно състояние в период от няколко седмици след центрофугирането кристализират.
Кои фактори влияят при кристализацията?
Има няколко фактора, които влияят на кристализацията на меда:
съдържащите се в меда други захари освен глюкозата и установените над 180 съставки като минерали, протеини и киселини;
прашецът, малките парченца восък и въздушните балончета, които могат да се съдържат в меда;
топлината, влажността на мястото, където се складира и съхранява медът;
състоянието на съда (казан, тенекия, бидон, буркан и т.н.), в които се поставя медът.
Какво влияние оказват съдържащите се в меда захари?

Медът се състои главно от глюкоза (гроздова захар) и фруктоза (плодова захар), намиращи се в почти равно съотношение, малтоза и захароза, които са в по-малко количество. При затоплянето на меда кристалите се разрушават и медът отново става течен. Важно е да се знае, че температурата на съда в който разтопяваме кристализиралия мед, трябва да бъде не по-висока от 50–70 градуса. По-високите температури водят до влошаване на лечебните качества на меда, а понякога и до карамелизирането му.
Как се произвежда крем мед с помощта на контролирана кристализация?

Леко захаросаният мед, приемайки консистенцията на масло е по-привлекателен продукт за консумация. По света крем медът е по-търсен от течния мед. За да се получим малки леки кристали, използваме процесът на Дyce. При този метод загряваме меда два пъти (първо при 49 градуса, след това при 66 градуса). След това началният кристален зародиш трябва да го прецедим. Охладеният, омекотен, с намалено количество влага мед, който е с много малки кристали се смесва с престоял прецеден течен мед. В срок от три дни се наблюдава втвърдяване, а след 6 дни медът придобива кремообразна гъстота, която може да се маже.
Може ли да се предотврати кристализацията?

Естествената кристализация може да се предотврати благодарение на контролирано съхранение (при определена топлина и влага), загряване и/или прекарване през филтър. В хода на затварянето в буркани е необходимо да се поддържа температура на меда между 40 и 71 градуса. С това се забавя процесът на кристализация. Загряване при ниска температура, осигуряваща разрушаването на кристалите, също отлага захаросването. Шоковото загряване при висока температура (60-71 градуса), освен че осигурява разпадането на кристалите, спомага за отстраняването на въздуха, който влияе на кристализацията. Отстраняването на малките парченца восък и др., чрез филтриране също забавя кристализацията. Мед, в който съотношението глюкоза/вода е по-ниско, кристализира по-бавно в сравнение с този, при който това съотношение е по-високо. Почти всички видове мед, след като бъдат изцедени от питите, кристализират. Въпреки това медът от градински чай, където процентното съотношение глюкоза/вода е по-ниско от 30%, е по-устойчив на кристализация.
Как влияе складирането на кристализацията?

При стайна температура, кристализацията на меда започва след няколко седмици или месеци (много рядко след няколко дена). При подходящи условия на съхранение кристализацията може да се предотврати. Затова трябва да се осигурим подходящи условия за съхранение. При продължително складиране на пчелния мед се препоръчва употребата на бидони, не поемащи въздух, устойчиви на влага и направени от неръждаемо желязо. Ниските температури под 10 градуса са идеални за предпазване от кристализация. Средните температури 10-21 градуса увеличават процеса на кристализация. По-високите температури (над 27 градуса), намаляват склонността към кристализация, но предизвикват понижаване на качеството на меда. Обработеният мед трябва да се съхранява при температура между 18-24 градуса. Съхранението на необработения мед при температура под 10 градуса е по-подходящо. Алтернативни изследвания показват, че ако медът се съхранява най-малко четири седмици при 0 градуса, а после при 14 градуса, то той запазва течното си състояние.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 04, 2008, 15:43:07 pm
Запълваш голяма дупка в сайта. Давай в този дух, но не забравяй, че има и други ценни пчелни продукти.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 16:18:19 pm
        

        Ябълки, лимони и орехи, който не яде...

Плодовете могат да бъдат смятани за истински лекарства, особено тези, които съдържат желязо, магнезий, флуор, натрий, никел, калций и т.н., те са необходими за равновесието в човешкия организъм

Лимони
Знаете ли защо се поставя лимонов сок върху някои ястия? За вкус разбира се, но най-вече от хигиенна гледна точка. Лимонът притежава свойства, които убиват бацилите на тифуса, дизентерията и холерата. Освен това той се препоръчва на чернодробно болните и на страдащите от подагра. Лимонът има затягащо свойство (при разхлабен стомах). Витаминното му съдържание е много богато. Съдържа витамин С (53%), който е стабилен, тъй като в сока на лимона има голямо количество киселини. Дори при загряване до 100 градуса този витамин почти не намалява. Той е с отлично въздействие върху организма на човека, като повишава защитните му сили срещу простудни и инфекциозни болести.
Препоръчва се лимоните да се консумират с кората, защото в нея се намират по-голямата част от витамините и ензимите. Лимоните са много необходими за бременни, кърмачки и стари хора. Лимоновият сок е подходящ за младите жени, които имат мазна кожа. Той е ефикасен и против бръчки.

Портокали
Богат на витамини В и С, той улеснява храносмилането и подобрява кръвообращението. Особено ценни в него са органичните киселини- ябълчна, лимонена, винена. Портокалът утолява жаждата и възбужда апетита. Той е много добро диуретично средство. Препоръчва се да се консумира заедно с кората, която е богата на витамини и други съставки, като предварително се остъргва външната жълта част, която съдържа дразнещи стомаха етерични масла. Много е полезен за лицето и кожата изобщо. Достатъчно е да разрежете един портокал наполовина, да обелите малко от кората, и да масажирате леко лицето. Останете така половин час. След това се измийте с розова вода.

Кайсии
От всички плодове тя съдържа най-много витамин А. Отличава се с богат минерален състав - калий, калций, фосфор, магнезий, натрий, желязо, а също така и микроелементите кобалт, йод, манган, мед, цинк, които имат огромно значение за живота на човека. Препоръчва се за подхранване на нервните клетки. Този плод има и антианемични свойства. Чернодробно болните трябва да го консумират умерено.

Дюли
Дюлите се препоръчват за храна не само на здрави хора, а и на болни от различни заболявания. Лечебният им ефект се дължи на пектина и дъбилните вещества, които оказват противовъзпалително и затягащо действие. Ето защо те са ефикасни при диария и други чревни смущения под формата на компоти без захар. Дюлите са полезни при анемия у децата, защото имат високо съдържание на желязо. Отварите от дюлеви семки са отдавна познато средство против простудни заболявания и възпаления на дихателните пътища.
Дюлите са много ефикасно средство против бръчки. Лосионът е лесен за приготвяне. Накиснете за две седмици кората на две дюли в чаша ракия от 20 градуса. После добавете същото количество розова вода. За упорит ентерит - гъст сироп от дюли, захар и малко вода.

Грозде
Голямата му хранителност се дължи на захарите. То съдържа до 24% захари- глюкоза, фруктоза и гроздова захар. Гроздовата захар не се преработва от храносмилателните ензими. Постъпва направо в кръвта и се приема пълноценно, а киселините, които съдържа гроздето, подпомагат храносмилателната и отделителната система. Минералите, които то съдържа - калий, магнезий, калций, фосфор - са много необходими за човешкия организъм. Гроздето е най- добрият реминерализатор. Този плод е по-активен ако се консумира сутрин. Преди консумация трябва да се измива много добре, за да се отстранят химикалите, с които е пръскано. Гроздовият сок тонизира и освежава.

Ягоди
Ягодите са много ценен плод поради разнообразния им химически състав, който им придава много добри вкусови, хранителни и лечебни качества. Те съдържат захари, пектин и пектинови вещества, органични киселини. Ягодите са богати на минерални вещества - калий, магнезий, калций, фосфор, желязо, натрий, които са много необходими на човешкия организъм. Този плод е позволен за диабетици. Пушачите, които кашлят сутрин, трябва да пият чай от листата на ягодите (30 гр листа за 1 л вода). Подсладете с мед. Отвара от 100 гр листа на 1 л вода облегчава болките в бъбреците. Лосион от ягоди почиства лицето. Ето рецептата - към сок от ягоди се прибавя една кафеена лъжичка розова вода и един белтък, разбит на сняг. Тази маска дръжте на лицето си половин час. После се измийте с розова вода.

Бадеми
Бадемите са много хранителни, тъй като съдържат голямо количество мазнини (57%), белтъчини и въглехидрати. Имат свойството да възбуждат апетита. Те съдържат следните минерали - фосфор, калий, калций, магнезий. Това прави бадемовите ядки най-богатите източници на мазнини, минерални вещества и витамини. Бадемите съдържат повече аминокиселини, отколкото орехите и фъстъците. Бадемовото мляко е истинско мляко на красотата.

Орехи
Орехът е висококачествен продукт с много ценни хранителни, вкусови и лечебни качества. С богатото си съдържание на мазнини, белтъчини и витамини той е незаменима храна. Като лешниците съдържа 50% мазнина. Особено много е витамин С в зелените орехчета. Ореховите ядки са богат източник на минерали. Те съдържат калций, така необходим за укрепването на организма, за строежа на костите, магнезий - необходим за дейността на мозъка, мускулите, сърцето, желязо, което е свързано с изграждането на хемоглобина. Те съдържат още и фосфор, който участва в строежа на костите, в дейността на нервната система. Ореховите ядки съдържат и много микроелементи - мед, цинк, йод и др. Орехите са почти единствените плодове, които съдържат йод, толкова необходим за правилното функциониране на щитовидната жлеза. Важно условие е те да се сдъвкват добре, защото в противен случай предизвикват дразнене на гърлото. Ако натъркате откритите части от тялото си с листа от орехи, няма да ви жилят оси и пчели.

Лешници
Наложилото се повсеместно схващане е това, че трябва да стоим настрана от ядките (орехи, лешници, бадеми, фъстъци и пр.). Причината е във високото съдържание на мазнини и подвеждането под общ знаменател в нашите представи на тези мазнини и холестерола. Наситените мазнини са лошите мазнини, каквито присъстват в маслото и месото. Те именно съдържат холестерол. Докато ядките са растителни продукти и те не съдържат никакъв холестерол, имат ниско съдържание на наситени мазнини. В лешниците те са само 7% например. По принцип 90% от мазнинте в ядките са моно- и поли- ненаситени. Те са т.н. добри мазнини.
В заключение, консумацията на ядки повишава съдържанието на ненаситените мазнини и намалява съдържанието на лошите наситени мазнини в кръвоносната система. Лешниците са богати на протеини, въглехидрати, диетични влакна, на минералите желязо, натрий, калий, калций, магнезий, фосфор, на микроелементите мед и цинк. Те са богати също и на витамините В1, В2, В6, Е и С. Лешникът, освен за пряка консумация, е намерил широко приложение в нашата кухня, при приготвянето на:
хлебни изделия - хлебчета, кифли, бисквити, вафли и др.;
мезета, антрета, салати;
сосове, рибни ястия и блюда от телешко месо;
в сладкарската индустрия - бонбони, шоколади, пасти, течен шоколад, кремове, и пр.;
напитки - напр. лешниково кафе с мляко, ликьори и коктейли ( Ангелска целувка, Италианска лунна светлина и др.)

Малини
Малините съдържат захари (глюкоза и фруктоза), които се усвояват много лесно от организма. Също значителни количества минерални соли, витамини и ензими. Техният минерален състав е много разнообразен - калий, калций, фосфор, магнезий, натрий, желязо, а също така и микроелементите кобалт, хром, цинк, манган и др. Малините са много полезни за хора, които страдат от запек. Чаят от листата на малините е много ефикасен за хора болни от бронхити, фарингити и ларингити. Малините са позволени за диабетици.

Череши
Черешите са малко хранителни, но те са регулатор на червата и лекарство против запек и дизентерия. Чаят от дръжките на черешите е познат като добро диуретично средство. За предпочитане са дръжките на черните череши. Пюре от пресни череши, нанесено като маска на лицето и шията, освежава кожата и я прави еластична и мека. Диабетиците трябва да консумират умерено този плод. Черешите съдържат захари, пектин, целулоза, киселини. Минералният им състав е много разнообразен. Те съдържат калий, фосфор, магнезий, натрий, както и микроелементите йод, флуор, хром, никел, цинк и др., както и витамин С.

Праскови
Прасковата е богата на витамини и е един от най-лесно смилаемите плодове. Тя регулира солите в организма. Сокът от праскови е отличен лосион за лицето. Този плод съдържа захари, в които пробладава захарозата, пектин, целулоза и киселини. Освен това фосфор, калций, магнезий, желязо, натрий и микроелементите флуор, кобалт, йод. С разнообразието си от минерали, соли, витамини, органични киселини, целулоза, ароматни вещества, прасковите усилват отделянето на стомашен сок, с което се подобрява храносмилането. Нектарът от праскови е много полезен, той не съдържа целулоза и може да се консумира от малки деца и от тези, които имат стомашно-чревни смущения.

Банани
Бананите са основна храна в много страни. Те благоприятстват растежа. На бананите им липсват мазнини, затова е добре да се консумират с мляко. Съдържат три пъти повече желязо, отколкото млякото, а млякото от своя страна - 12 пъти повече калций от бананите. Почти забранени са за диабетици.

Круши
Крушата е лекарство против артрит. Солите на калиевия карбонат, които крушата съдържа, са отличен разтворител на пикочната киселина. Този плод може да се консумира от диабетици. Крушата съдържа плодови захари като глюкоза, фруктоза и захароза, на които се дължи голямата й хранителност. Тя съдържа следните минерални соли - калий, магнезий, фосфор, желязо. В крушата могат да бъдат открити микроелементите мед, цинк, йод и др. Киселините й придават приятен вкус и усилват процесите на храносмилането, подобряват обмяната на веществата, усилват дейността на бъбреците, черния дроб и червата. Те притежават и противомикробно действие.

Вишни
Вишните съдържат значително количество киселини - лимонена, ябълчна и в малки количества салицилова киселина. Затова те са подходяща храна при простудни заболявания и ревматизъм. Този плод действа освежаващо, възбужда апетита, увеличава отделянето на храносмилателни сокове. У тях ще откриете калиеви, калциеви и фосфорни соли - много необходими за човешкия организъм. Вишните съдържат в малки количества микроелементите цинк, мед, йод и др. Отварата от дръжките на вишните има силно диуретично действие. Понякога тази отвара се ползва и за намаляване на кръвното налягане.

Шипки
Лечебните и хранителните качества на шипките са добре известни. Затова те се ползват широко като храна и лекарство. Това се дължи на богатото и разнообразно съдържание на активни биологични вещества. Шипките съдържат захари - глюкоза, фруктоза и захароза, киселини- ябълчна, лимонена, пектин, които са крайно необходими за човешкия организъм. Шипките съдържат още микроелементи - цинк, кобалт, и витамини в голямо количество, особено С и А. Всичко това доказва, че този плод е естествен поливитаминен източник. По съдържание на витамин С тя държи палмата на първенството всред всички плодове и зеленчуци. Количеството на витамен С е 30 пъти повече отколкото в лимоните и портокалите, 100 пъти повече, отколкото в ягодите например. Това показва, че шипката е естествен концентрат на витамини С, А, Р. Лечебните свойства на шипковите плодове се дължат на богатото им съдържание на витамините С, А, Р, каротин, лимонена и ябълчна киселина, танин и пектин.

Боровинки
Боровинките имат интересен биохимичен съства. Те съдържат захари- глюкоза, фруктоза, органични киселини- ябълчна, лимонена, винена. Важни техни лекарствени съставки са таниновите вещества, а също така минералните соли - калий, калций, фосфор, магнезий. Всеизвестно е, че сокът от боровинки действа благотворно върху зрението. Боровинките влизат в продуктите на космическата диета като лечебно и профилактично средство. Този плод трябва да присъства във всекидневното ни меню за поддържане на добро зрение. Той е с доказан ефект.

Сливи
Сливите имат богат минерален състав - калий, калций, фосфор, желязо. Тези минерални вещества им придават диуретични свойства. Поради сравнително високото съдържание на желязо, сливите са добра храна при анемии. Заедно със смокините, консумирани изсушени, са най-доброто средство против запек. Този плод се препоръчва на чернодробно болните и не се препоръчва на хора със слаб стомах. Ядките от костилките на сливите са лек против глисти. Пектинът и пектиновите вещества в тях ги правят отлично желиращо средство при приготвяне на мармалади и конфитюри от други продове като кайсии, праскови и т.н.

Ябълки
Поради високите си хранителни качества ябълката е най-консумираният плод в света. Тя има разнообразен минерален състав. Съдържа фосфор, калий, калций, магнезий и желязо. Витамините й се намират най-вече в кората и в месестата част непосредствено под кората. Най-доброто качество, което има, е да подобри лошото храносмилане. Ябълките действат благотворно върху човешкия организъм с богатото си съдържание на захари, органични киселини, минерални соли, витамини и ензими. Те не трябва да липсват от трапезата. Ободряват и освежават. Благодарение на фосфора, който съдържат, отлично възстановяват нервната система. Добре е, когато приготвяме компот от ябълки, да прибавяме и по малко круши. Ябълките се препоръчват за диабетици. Ябълките (Ренета)- настъргани и положени върху клепачите, премахват отока и прилива на кръв.

Фурми
След гроздето и смокините фурмите са на трето място като благотворни при гръдни болести. Те много помагат при възпаление на сливиците и бронхите. Понасят се трудно от хора с взискателни стомаси. От всички плодове, фурмите съдържат най- много магнезий. Много специалисти смятат, че дълголетието в страните, които ги произвежат, се дължи на фурмите.

Киви
Родината на този екзотичен плод е Китай. Има силно антиоксидантно въздействие върху човешкия организъм, като по този начин намалява риска от ракови заболявания и възпаления, засилва имунната система, директно въздейства върху вируси и бактерии. Полезен при сърдечно-съдови болести и сърдечни пристъпи, алтернатива на аспирина като защитно средство срещу сърдечно-съдовите заболявания. Две кивита на ден значително намаляват риска от тромбофлебит и понижават съдържанието на мазнини в кръвта.

Авокадо
Родината му е Централна и Южна Америка, където то се отглежда от 8000 г. пр. Хр. Богат източник е на мононенаситени мастни киселини- напр. на олеиновата киселина, която понижава риска от рак на гърдата. От всички плодове авокадото е с най-високо съдържание на биоактивни каротиноиди, които подтискат растежа на раковите клетки на простатата. Богато е на витамините С, К, В, на минералите калий и мед, на диетични фибри, фолиева киселина. Може да се добавя към салати от моркови, маруля, спанак, доматени и зеленчукови пюрета, което, освен обогатяването на вкусовите им качества, води до повишаване на усвояването от човешкия организъм на каротиоидите, съдържащи се в останалите плодове и зеленчуци.

Грейпфрути
Той не се радва на същата популярност като портокала и лимона, макар, че заслужава не по-малко внимание. Благодарение на неговите биогенни съединения е едно изключително диетично и лечебно средство. Грейпфрутът съдържа тонизиращи вещества, които повишават жизнеността на организма, средство е срещу преумората. Препоръчва се при възстановяване на хора след продължително боледуване.

Страницата подготви Величка Бацова

09.09.2006

 
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 17:20:29 pm
      Фруктозата за ползване в ежедневието се продава във вид на кристали, с големината на солта или на пудрата захар. Тя се ползва в рамките на диетичен план, без да се прекалява. Глюкоза също се продава във форма на кристали, не само в течно състояние. Аз си харесвам само фруктозата, за мен тя е най-добрата алтернатива за заместване на рафинираната захар и всякакви други изкуствени заместители.
      Моето мнение продължава да бъде, че медът е най-чист само при захранване на пчелите с техния си мед. Пчелите в естествената им среда, а не в кошерите направени от дърво от човека, са истинските диви пчели. Те живеят там, където са си решили те самите /или майката, където ги заведе/. И те се хранят само по естествения си начин, както са се хранили през вековете, само с техния си мед.
       А човекът изкуствено започва да добавя рафинирана захар, за да компенсира това, което е взел от тях. Захарта излиза по-евтина от меда.
       Негативното ми отношение спрямо добавянето на захар в меда е, че на собствен гръб изпитахме това нещо. Мъжът ми има нарушен въглехидратен толеранс. След откриването му започна да консумира по малко мед, който купувахме уж от производители по пазарите в София. Но за съжаление започна да вдига още повече захарта, от което се чудехме откъде може да бъде това повишаване, тъй като изцяло се промени начина му на хранене и се хранеше /както и аз/ само с разрешените храни в рамките на диетичен план. Оказа се, че причината е в консумирания мед, в който за наше разочарование след изследване се показа наличие на захар. Започнахме да разпитваме и чрез познати се свързахме с хора, отглеждащи пчели. И те ни казаха, че меда, който се продава на българския пазар е с високо съдържание на захар. Смесват меда със захар.
      Така че този нарушен въглехидратен толеранс не се превърна в диабет само защото навреме се хвана причината. И оттогава никакъв мед не се позволява на моята половинка, освен ако не е чист мед, да няма добавка на рафинирана захар. Колкото и да търсихме не можахме да намериме някой да продава мед от пчели, хранени само с мед. Който имаше такъв мед не го продаваше, а си го ползваше само в рамките на семейството, тъй като получаването му излизало много скъпо. И няма приятели, няма познати - само за собствени нужди.
       Едва меда, който получихме от Атон беше чист.
       Диабетиците могат да ползват мед, но да е чист в рамките на диетичния си план, но не повече от 1-2 с.л. дневно след като си проверят нивото на кръвната захар.
      Аз лично мед мога да ям само върху филия намазана с масло. Не понасям подслаждане в билковите чайове, тъй като не се разтваря добре. Билковите отвари си ги пия точно като такива, горчиви.
     От няколко години си правя спиртен извлек от прополис, както ми е казал един лекар-фитотерапевт. Ползваме го в къщи от 1.10 до 31.03  - идеално средство за предпазване от настинки и грип. А ако някой все пак прихване настинка, то тя минава много по-бързо и леко. Прополиса е естествен антибиотик, идеално средство е за укрепване на имунната система. Прилага се при широк спектър от заболявания като допълващо средство за лечение, а и за премахване на странични последствия от използването на по-силни лекарства.
      Поначало прополиса, билките, антиоксидантите, иглотерапията, хомеопатията, соколечението, ароматотерапията,ваните на краката или ръцете, минералната вода, нагревките с парафин, здравословното хранене
- без прекаляване, си имат голямо място в лечението и профилактиката на различни болести. Не напразно все повече и повече тези неща се използват успоредно с химическите препарати, а за по-продължителна употреба са незаменими.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 17:21:53 pm
     От тук нататък нека да вземат думата други. А за прополиса си имаме в къщи цяла книга.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 04, 2008, 19:10:48 pm
  Дълбоко се заблуждаваш, ако някой ти е казал, че пчелите се хранят със захар, това да важи за всички пчелари. Особено сега, когато има огромна криза в българското пчеларство и няма субсидиране в отрасъла, както е на запад. Знаеш ли, само лекарствата за акарите колко струват? Пчеларите просто не могат да си позволят да купуват скъпата захар и затова подхранват със захар само при зазимяване и пролетно възбуждане. Има отделни пчелари, които дават захар и по време на беритбения период, но те са малко. Парадокса е, че вторите произвеждат повече мед от останалите, които произвеждат чист, и точно този стига в по-голямо количество до пазарите, защото не се контролира от лаборатории, както беше по живково време, и се предлага недобросъвестно от производителите, тъй като номерът с "чистия мед" минава лесно. А това се познава много лесно. А дане ти казвам, как се хранеше със захар по живково време. С камионите... Ако бурканчето с мед е почти прозрачно, значи най-малкото има много захар, ако не и фруктоза в меда. Ако медът в бурканчето е мътен, по сгъстен и трудно се вижда от другата страна на буркана, значи е чист. Но това е, когато не е озахарен. Аз произвеждам чист мед и не храня със захар, колкото и нескромно да звучи.
 
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 04, 2008, 21:24:35 pm
   Наистина сте един от малкото, които не слагат захар. А производител ли сте или си правите само за лични нужди?
   По Живково време майка ми намираше мед само от нейни приятели, но почина много отдавна и оттогава единствения хубав мед, който пак пробвах това беше донесения ни от Атон, но него след опитването съм го оставила мъжът ми да го яде по малко, а аз си ям натурална плодова салата с натурален шоколад и по малко си я подслаждам с фруктозата. Добре е, че и никога не съм обичала прекалено сладките неща, но шоколадът ми е най-любим, без него не мога. Хубаво е, че вече има разнообразни натурални шоколади.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 04, 2008, 23:38:11 pm
"Производител" чак не, защото имам двайсетина кошера. До момента не съм имал почти никаква печалба, щото не храня със захар /който храни с чувалите има много за продаване и е на кяр/. От четири години работя с пчелите само за слава, но условията не позволяват добри добиви, особено миналата година, когато за първи път бях на червено с разходите. Тази зима умряха шест, от двадесет и шест. Малко са, тъй като нямам финансова възможност да ги увелича, пчеларството изисква големи инвестиции. По начало сам си правех отводките и майките, саморъчно ремонтирах стари, подарени ми кошери от приятели. Сега вече си направих няколко нови. Ако имах възможност щях да гледам поне стотина кошера, но засега нямам възможност. Важното е, че придобих опит в отглеждането на пчели, а започнах ОТ НУЛАТА, САМО С ЕДНОТО ЖЕЛАНИЕ БЕЗ ПОЗНАНИЯ, БЕЗ ОПИТ, БЕЗ ИНВЕНТАР, но с човек с опит в пчларството зад гърба ми, който ми даде първата отводка и цяло лято ме обучаваше на пчелина си на първите стъпки и а,б на пчеларството.
Пчеларството ми е хоби, удоволствие и утеха в свободното време. Има и много ядове, когато пчелите правят каквото си искат и както си искат, но това е риска на `въдството. Занимавам се преди всичко заради любовта ми към тези жилещи насекоми и огромното желание да виждам как се развиват, живеят, носят плодове и мърдат-мърдат-мърдат-мърдат........
Апропо, преди два дни над къщата ми нависоко е минал рой с млада майка /роевете с млади майки летят нависоко и надалеко/, но не можах да го намеря. Да хванеш рой е голямо постижение и никак не е лесно, ако роят вече се е установил на постоянното си обитание или е в хралупа или нависоко на някое дърво или стряха.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Magnolia в Май 05, 2008, 02:57:01 am
delfin, благодаря за материалите!

Цитат
Апропо, преди два дни над къщата ми нависоко е минал рой с млада майка /роевете с млади майки летят нависоко и надалеко/, но не можах да го намеря.
SMSI-H, пожелавам ти, следващия път да го хванеш. :)
Аз искам да те попитам, нормално ли е, медът да е захаросан? Всичките ми буркани вкъщи са такива. И колко време  е трайността му? Аз по принцип не купувам мед от пазара, а само от познати. Предпочитам го течен и се чудя, как да си втечня една част. Мислех си да го загрея постепенно на водна баня, но пък съм чела, че при загряване му се губят ценните качества. :-\ Но от каква температура нататък става това?
Имаш ли някаква идея?

Цитат
Ако медът в бурканчето е мътен, по сгъстен и трудно се вижда от другата страна на буркана, значи е чист. Но това е, когато не е озахарен.
Говориш за пресен мед, нали?

Бях чела някъде, че боите, с които са боядисани кошерите, в повечето случаи съдържат олово и това се отразява на меда. Прави ли се нещо против това?
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: July в Май 05, 2008, 10:22:41 am
Аз не съм пчелар, но баба ми и дядо ми бяха. Пак, така, само за наши си нужди, 10-ина кошера. Tе също се занимаваха и хващаха рояци. ,но не знам как става. Ти как разбираш , че е минал рояк над къщата ти? За съжаление бях много малка, когато имахме кошерите, но помня, че  за зимата им слагаха някаква захар, май не винаги. Но когато дойдеше време за събиране на меда ми беше любимо. Всичките тези късове восък, пълен с пресен мед,ги ядях направо. Умирах си за това. После с центрофугата беше просто хипнотично, всичко в стаята миришеше на восък.Понеже имаше много билки наоколо, такъв и беше и вкуса на меда. Много лек, светъл, не много сладък, леко билков, просто невероятен. И аз , като всички деца обичах да го ям само като е течен и те ми се смееха и викаха: "ми то, ако не се захароса, значи, не е чист  ;D. Купешкия всичкия има глюкоза и затова не се захаросва."  Уважавам много труда на пчеларите. Смятам, че това е страхотно прекарване на времето, в изучаване на пчелите, сигурно е и релаксиращо и въобще невероятно медитативно. Успех ти желая, SMSI-H !  :) ;) Я ни светни кой мед за какво е хубав. Чула съм, че меда от борови връхчета е хубав за кашлица.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Mirotvorec в Май 05, 2008, 10:31:22 am
Цитат
Чула съм, че меда от борови връхчета е хубав за кашлица.
Това и аз съм го чувал, но само при мисълта колко дръвчета стават зян ...   :(
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: l_z в Май 05, 2008, 12:47:28 pm
Мислех си да го загрея постепенно на водна баня, но пък съм чела, че при загряване му се губят ценните качества. :-\ Но от каква температура нататък става това

Загрявай до 40 по Целзий.
 :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: July в Май 05, 2008, 16:15:27 pm
Стават ли зян? Верно?  :o И защо, как се прави тоя мед?
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Mirotvorec в Май 05, 2008, 17:07:16 pm
Когато се откърши което и да е връхче на дърво то спира да расте в тази посока, започва да "избива" странично, което нарушава естествената форма на дръвчето. Виждал съм такива, сравнително млади борчета, а вече направо уроди и от тогава съветвам всеки да не прави такава поразия.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 05, 2008, 18:19:04 pm
Цитат
Чула съм, че меда от борови връхчета е хубав за кашлица.
Това и аз съм го чувал, но само при мисълта колко дръвчета стават зян ...   :(
  Плюс това трябва и доста захар. Не знам точната рецепта, но връхчетата трябва да се варят доста и да се добави доста заnар, което си е направо захарен мед. Истински боров мед има. Получава се естествени борови масиви през юни. Боровия мед, който правят пчелите, е тъмен, почти като класическия манов /има светъл манов мед, което е лошо за пчеларя, защото не може да го разпознае, оставя го в кошерите и пчелите умират през зимата от него/ и в Гърция почти всяка година се произвежда. В България такъв се произвежда много малко и ако видите по опаковките "Боров мед" знайте, че е фалшификат, защото в България мед не се внася от Гърция, обикновено е обратното - изнасяме по няколко хиляди тона, средногодишно.
   Медът не е полезно да се загрява над 40 градуса С, защото се разрушават ценните ензими и аминокиселините и другите важни биологично активни съставки. За предпочитане е да се консумира озахарен. А озахарен се дъвчи като бонбон и така оказва по-продължителбно действие в устната кухина и гърлото при простудни заболявания. Прашецът, донесен от пчелите, също не трябва да се суши над 40 градуса по С, тъй като направо се опича и се губят всичките му ценни белтъци. Ако пък не се изсуши започва да мухлясва, поради високо съдържание на влага.
delfin, благодаря за материалите!

Цитат
Апропо, преди два дни над къщата ми нависоко е минал рой с млада майка /роевете с млади майки летят нависоко и надалеко/, но не можах да го намеря.
SMSI-H, пожелавам ти, следващия път да го хванеш. :)
Аз искам да те попитам, нормално ли е, медът да е захаросан? Всичките ми буркани вкъщи са такива. И колко време  е трайността му? Аз по принцип не купувам мед от пазара, а само от познати. Предпочитам го течен и се чудя, как да си втечня една част. Мислех си да го загрея постепенно на водна баня, но пък съм чела, че при загряване му се губят ценните качества. :-\ Но от каква температура нататък става това?
Имаш ли някаква идея?

Цитат
Ако медът в бурканчето е мътен, по сгъстен и трудно се вижда от другата страна на буркана, значи е чист. Но това е, когато не е озахарен.
Говориш за пресен мед, нали?

Бях чела някъде, че боите, с които са боядисани кошерите, в повечето случаи съдържат олово и това се отразява на меда. Прави ли се нещо против това?
  Не само е нормално медът да се озахари, но е даже задължително, защото само в този вид се запазва и не може да се развали, освен ако не е акациев, който пък се озахарява много бавно и за много продължителен период и не е оцветен, но все пак е мътен. Ако се държи на хладно място /мазе/, което не позволява на меда да вкисне, може да изтрае няколко години. Пример е липовият мед, който, като се отвори тенекия или буркан, веднага започва да отделя силен аромат на липа даже и след няколко години.
  Друг начин за проверка на меда е вкусовият. Чистият натурален мед, особено ако е пресен, поради наличието на голямо количество ензими в него, дразни силно гърлото и довежда до кашлица, силно накъртва на организма /става ти тежко/, докато захарния не е толкова дразнещ гърлото.
  Боите на кошерите. Хм... Блажната боя се прави основно ог глина и разни химикали. В съставките на боята в последно време слагат подобрители, втвърдители и т.н. Възможно е да има и оловни съединения, но какво от това. Кошерите са боядисани винаги отвън, отвътре пчелите измазват всичко с пчелен клей и затова кошерите отвътре изглеждат черни и тъмни. Ако няма положена боя външно, кошерът изгнива. Понякога вътре в него попадат парченца лющеща се боя, но това не е никакъв проблем за качеството на меда, защото пчелите подържат по време на активния си сезон идеална хигиена в кошера и вероятността в меда да попадне олово е може би молекула на на няколко стотин килограма мед. Лошото е, когато восъкът по рамките е третиран с различни химични препарати като сяра, нафталин, различни киселини и т.н., за да се запази восъкът през зимата, иначе два вида пеперуди снасят яйцата си ларвите им и го съсипват. Затова се прилага природното средство листа от орех, стръкове от пелин, листа от домати и други силно миришещи и отблъскващи насекомите и въпросните пеперуди. Лошо влияние на качеството на меда до скоро оказваше и третирането на пчелите с антибиотици, което е гавра на старите пчелари с природата. Никой не дава на децата си например профибактично антибиотик, за да не се разболеят, но до скоро пчеларите даваха на пчелите си. Разбраха грешката си, когато спряха да им купуват меда на едро заради антибиотиците. Тъй че е неесттествено медът да мирише на антибиотик, не купувайте такъв мед.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Magnolia в Май 05, 2008, 19:18:51 pm
SMSI-H,l_z  благодаря  :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: July в Май 05, 2008, 19:46:12 pm
Благодраност на delfin  и на SMSI-H за полезната информация. :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: jediguardian в Май 12, 2008, 21:14:12 pm
Някъде из нета имаше огромна страница и на нея пишеше кое "Е" какво причинява и такива работи. Някой ако може да даде линк  :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Magnolia в Май 12, 2008, 22:14:52 pm
Като за начало виж тук (http://georgievi.atspace.com/eta.htm#об).
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: H. в Май 12, 2008, 22:19:06 pm
Благодаря SMSI-H :-*
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: jediguardian в Май 13, 2008, 14:34:02 pm
Като за начало виж тук (http://georgievi.atspace.com/eta.htm#об).

Благодаря, явно някой си е направил труда да го преведе  8)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: neven в Май 22, 2008, 16:49:52 pm
Радвам се, че има съфорумци-пчелари :)С пчелички се занимават само добри душички.Аз също разбирам малко от това и мога да потвърдя, че е голямо удоволствие да имаш пчелин.Защото там си в един друг свят, много добре подреден и организиран, със строга дисциплина...И пчеларя неусетно става част от това колективно съзнание. И благодарение на своята наблюдателност и любов към тези хвъркати научава нови и нови неща за един друг начин на живот.Все едно, че си на друга планета :)Доста мога да пиша за тях, но ще взема наготово една статия за:

Пчеличката Мая и нейното производство  

Семейството на пчелите наброява над 100 хиляди вида, към които спадат всички оси, някои видове мравки, ихневмони и всякакви ципокрили роднини. 25 хиляди от тях са "истински пчели" като всяка година се регистрират нови видове. При пчелите царува пълен матриархат. Те живеят на колонии, в които водеща роля е отредена на царицата майка. Колониите се обитават още от търтеи и пчели-работнички.
Царицата майка е единственият екземпляр от женски пол, който полово е напълно развит. Едва двудневна ларва, тя бива избрана от пчелите-работнички за носителка на царската корона. Единадесет дни по-късно тя излиза от своята клетка, за да се чифтоса с приблизително осемнадесет търтея. По време на чифтосването тя приема няколко милиона сперматозоидни клетки, които ще са достатъчни за оплождането й до края на двугодишния й живот. Търтеите - представителите на мъжката част на пчелите, нямат жила, не събират храна и единствената им цел е да оплодят царицата майка. Поради този факт, често мързеливите мъже биват наречени търтеи (сякащ оплождането е лесна работа).
Пчелите-работнички са най-мнoгобройният представител на колонията. Те са дребни на ръст и полово недоразвити женски екземпляри. Животът им зависи от годишния сезон и е между 28 и 35 дни. Някои екземпляри, родени през септември и октомври могат да доживеят и до края на зимата. Те се грижат за прехраната на ларвата, на царицата-майка, охраняват входа на кошера и го охлаждат или затоплят като пърхат с крила, поддържайки температура от 33-34 градуса, независимо от времето извън кошера. Броят на размахванията на четирите крила на пчелата достига до 11 400 в минута, което създава така познатото ни жужене. Работничките изпълняват и ролята на строители. Те изграждат восъчните пити под формата на плътно долепени един до друг шестоъгълници, дебелината на стените на които е половин милиметър, но могат да издържат натоварване до двадесет и пет пъти собственото си тегло. Когато отиват за храна, те се отдалечават на два-три километра от кошера, но има случаи, когато пчели са засичани на 14 километра разстояние (как ли пък са го премерили?), движейки се със средна скорост 20 км/час. Всяка работничка "произвежда" една и половина чаени лъжички мед за целия си съзнателен живот. Освен, че се грижат за всичко гореописано, пчелите опрашват растения като динята и доматите и без тяхната намеса една трета от храната на нашата трапеза нямаше да съществува.
Пчелите са една от най-големите научни загадки, тъй като от появяването си до днес са останали почти непроменени. Рождената дата на пчелата се губи в периода преди около 70 до 100 милиона години. Предполага се, че пчелите са еволюирали оси-ловци, които веднъж опитали вкуса на цветния нектар, решили да станат вегетарианци. Направо не ми се мисли какво би се случило, ако бяха попаднали на животинска тор. Праисторическия човек започнал да събира мед от диви пчели някъде към 7000 г. пр. Хр. Това бил единствения начин да си осигури нещо сладичко на трапезата. През бронзовата епоха поради липсата на алкохолни напитки и коктейли, нашите предци празнували с медовина - напитка, получена при ферментацията на мед. Може да се каже, че медовината е дядото на съвременния алкохол. В стари времена освен меда, на почит се радвал и пчелния восък. Той бил използван като дар за боговете, при кръщенета, обрязвания, сватби и погребения, за запечатване на ковчези и мумифициране на важни исторически особи. Най-нтересната роля, приписвана на восъка, е, че служел за средство за... разплащане при търговия и плащане на данъци (чудя се дали данъчните ще приемат една пита с мед, за да опростят тазгодишните ми задължения). А пък около 50 година преди Христа древните римляни започнали да използват разтопен и оцветен восък, за да... рисуват. Как благоверните им не са се сетили, че могат да си боядисват косите, например?
Законите на страната ни регламентират медът да се дели по няколко признака:
- според произхода на: "нектарен пчелен мед", получен от нектар на растения и "манов пчелен мед", получен главно от секретите на смучещи насекоми по растенията (Hemiptera) или от секрети на живи части от растенията;
 - според начина на производство на: "пчелен мед във восъчна пита" за пчелен мед, събиран от пчелите в килийките на новоизградени пити от пчелен восък без пило и продаван в запечатани цели пити или части от такива пити; "пчелен мед с восъчна пита" - за продукт, съдържащ едно или повече парчета восъчна пита; "отцеден пчелен мед" - за продукт, получен след отцеждането на разпечатана восъчна пита; "центрофугиран пчелен мед" - за продукт, който е получен чрез центрофугиране на разпечатани восъчни пити; "пресован пчелен мед" - за продукт, получен след пресоване на медени восъчни пити с или без прилагане на умерено нагряване, но не повече от 45° С; "филтриран пчелен мед" - за продукт, получен чрез отстраняване на чужди органични или неорганични примеси по начин, по който съществено се намалява съдържанието на цветни полени.
Най-често ние го делим според вида на растението, което пчелите-работнички са посещавали, за да извлекат пресен нектар, на: акациев, евкалиптов, цитрусов, лавандулов, кестенов, липов и т.н. Имайте едно на ум, че пчелите са много своенравни и трудно можеш да ги накараш да добиват мед само от един вид растение и затова това деление се отнася за преобладаващия аромат в дадена партида мед. Когато медът няма ясно изразен аромат от едно растение го наричаме полифлорен.
Медът е богат източник на въглехидрати - основно фруктоза (около 38 %) и глюкоза (около 31 %). Останалите въглехидрати включват: малтоза, сукроза и още цял куп захариди със сложни имена. 17 % от състава на меда е вода, но това не му пречи да е по-сладък от захарта, чието водно съдържание клони към нулата.
 Медът е богат на витамини, минерали и аминокиселини, както и на вещества, които действат като антиоксиданти. Да се чудиш просто как толкова много неща са успели да се съберат на едно място.
Медът е изцяло натурален продукт (с изключение на този, който понякога се продава по нашите магазини) и не съдържа никакви добавки и консерванти. Цветът и ароматът варират според това от какво растение е добит медът. Цветът може да бъде от почти безцветен до тъмно кафяв, а вкусът - от мек до силно изразен. По правило леко оцветеният мед има по лек вкус. Нему се приписват и афродизиакални способности. В пристъп на полова немощ намазваме партьора с мед и започваме еротично да го облизваме. Резултатът е гарантиран! Само не прекалявайте с количеството, защото ако не сте добри в облизването, излишния мед ще се полепи по чаршафите и после мамма мия – няма изпиране!
Ако след гореописаното упражнение ни остане, медът може да се използва не само за приготвяне на десерти, но и при основни ястия и супи. За да не си помислите, че ви занасям, ще спомена няколко рецепти, които отдавна са станали класика: Крем-супа от моркови и мед; Супа от пащърнак, запчечен с мед; Пържени пилешки крилца в мед, сусам и соев сос; Агнешка плешка с ароматна коричка от мед и билки; Пиле с чесън и мед и много други.Това няма да ви подмлади с двадесет години, но поне ще го подслади и ще помогне да се предпазите поне малко от птичия грип. Знаете ли защо птиците боледуват от грип? Защото не консумират мед!
Ако сте от хората като мен, които не обичат да се лекуват по традиционния начин (с лекарства), медът ще се погрижи за част от болежките ви. Медът помага при констипация (запек). Една супена лъжица мед, разтворена в чаша хладка вода и изпита сутрин на гладно ще ви помогне да се чувствате, както казва една реклама, леко през целия ден.
Пчелният нектар помага и при проблеми с кръвното. Една чаена лъжичка мед, чаша сок от цвекло, чаша сок от моркови плюс една чаша сок от хрян се смесват със сока на един лимон и се пие два пъти дневно един час преди ядене. Може кръвното да не спадне, но поне няма да навреди.
 Ако вечер не можете да заспите (но не защото съвестта ви гложди), същата рецепта като при запек, само че преди лягане, ще ви осигури дълбок сън. Медът е най-безвредното сънотворно лекаство.
Освен птиците, медът предпазва и хората от грип, ангини и всякакви простудни заболявания. Това се дължи на антибактериалните му свойства и на ензимите, с които го обогатяват пчелите. Едно от най-ценните качества, които се приписват на меда е способността му да предпазва от склероза. Аз редовно консумирам и лично съм се уверил в това му действие. Та, за какво говорхме?
Тъй като забравих, ще завърша, че ако сме болни трябва да отидем при личното ни ДжиПи, което ще ни изпише необходимите лекарства, а пък меда можем винаги да си го похапваме като илач, за профилкатика или просто, защото е много вкусен.
 Да ви е сладко!

                                                       
       
източник:bgkulinar.net
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 22, 2008, 20:48:42 pm
Невен,
Авторът на статията е забравил да спомене и най-важното, че медът е прекрасно профилактично средство срещу тумори, а завишената му употреба може да премахне тумора. Другото средство срещу тумори е пчелния клей - стига човек да няма алергия.
Въобще, БРАВО за този прекрасен конспект, който си намерила. Ако можеш да намериш и нещо подобно /добре конспектирано/ за останалите пчелни продукти, добре ще направиш.
Медоносната пчела наистина съществува от 100 милиона години, а преди няколко години в Испания е намерена топка пелен клей в торбата на 7000-годишна мумия.

Между впрочем, пчеларството е труден занаят. Зависи от горния, от намерението ти и отношението ти към пчелите и най-вече от желанието ти, когато няма добри резултати - а често е така.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 23, 2008, 17:47:48 pm
     Аз използвам прополис постоянно в течение на 6 месеца - от 1 октомври до 31 март за предпазване от настинка и укрепване на имунната система. Имам мастопатия, което е доброкачествено образувание. Ходя си редовно на лекар да се следи и при нужда, когато се образува топче се маха с пункция,която не е болезнена и става за по-малко от 10 минути. Изтегля се течността, която се е образувала. Ако прополиса махаше доброкачествени образувания, то досега нямаше да имам вече такива проблеми, при това редовно приемане на клея. Пила съм какави ли не билки, но само това нещо помага при мен - премахването от мамолог на топчето, като през времето на манипулацията се следи на ехограф. Спестява операциите.
     А при кашлица медът само ми дразни още повече гърлото. Добре е поне да се маже на хляб, за да го няма това дразнене.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Май 23, 2008, 18:52:25 pm
     Аз използвам прополис постоянно в течение на 6 месеца - от 1 октомври до 31 март за предпазване от настинка и укрепване на имунната система. Имам мастопатия, което е доброкачествено образувание. Ходя си редовно на лекар да се следи и при нужда, когато се образува топче се маха с пункция,която не е болезнена и става за по-малко от 10 минути. Изтегля се течността, която се е образувала. Ако прополиса махаше доброкачествени образувания, то досега нямаше да имам вече такива проблеми, при това редовно приемане на клея. Пила съм какави ли не билки, но само това нещо помага при мен - премахването от мамолог на топчето, като през времето на манипулацията се следи на ехограф. Спестява операциите.
     А при кашлица медът само ми дразни още повече гърлото. Добре е поне да се маже на хляб, за да го няма това дразнене.
Доколкото знам, при раково болни прополисът трябва да се взема в "промишлени" количества минимум по една чаена лъжичка дневно - 20 до 30 града на два три приема - /натрошен, щото се държи в хладилник/ и не по няколко месеца, а непрекъснато. Чувал съм за случай, когато жена болна от злокачествен рак се е поддържала с прополис близо десет години. Когато вече не й се живеело спряла да го взема и след няколко месеца починала. В нейния случай психиката отново е довела до възобновяването на тумора, но пък прополисът е действувал профилактично на раковото заболяване /десет години не са малко/. Наистина не съм чувал някой да е стопил тумора си с прополис, но пък прополисът действува профилактично на целия организъм заради естествените си флавоноиди, които са природни антиоксиданти. Прополисът е естествената защита на растенията за множество заболявания и се намира в корите на дърветата.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Май 25, 2008, 10:42:48 am
     От лекарствените растения за тумори лекарите най-вече дават 3-4 -годишно алое, но и то не помага. Срещу тумори лек няма. Рака е заболяване преди всичко на полево ниво. А прополис не се препоръчва да се взима постоянно в големи количества. Нашият доктор, при когото често ходиме (той е доайенът на хомеопатията в България и е фитотерапевт) не ни го дава повече от тези 6 месеца. И максимално го дава по 30 капки 3 пъти на ден, но вече не 6 месеца, а 1-2 месец. За всяко нещо трябва да се правят периодични почивки и тогава пак се продължава. Само профилактичните дози са, да кажем по 1 път на ден по 20 капки. При всеки човек всичо е строго индивидуално. Аз имам и малък миомен възел, но стопяване няма, просто не нараства, а тове е важното - да не се позволява да се увеличава дадения израстък или пък да не се задълбочава даденото заболяване. В къщи се ползва и алое, сега аз пробвам червена детелина на капки. Мужик корена например на мен не ми действа. Има и значение това кой където живее - в местност, страна - да ползва природните лекарствени треви от този регион, те действат с най-голяма сила. Нашите си български билки ще ни действат на нас като населяващи този регион най-добре.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: neven в Май 29, 2008, 11:00:23 am
Задавали ли сте си въпроса как общуват помежду си пчеличките? Как предават информация помежду си? Ние, хората говорим,пишем, ръкомахаме и какво ли още не за да се разберем и разкажем нещо/ и често пак сме неразбрани ;D/ А как го правят те? Много просто -танцуват!


ТАНЦЪТ НА ПЧЕЛИТЕ

При своя полет до постоянния източник, който посещават, пчелите се ориентират не само чрез зрението си, но главно чрез съвършената сигнализация – чрез т.нар. мобилизиращи (вербовъчни) танци на пчелите разузнавачки, които първи са открили този източник. Като напълни медовата си гушка с нектар или кошничките на задните си крака с прашец, пчелата разузнавачка облита цъфтящите растения, за да запомни тяхното местонахождение, след което се завръща в кошера, като се ориентира по запомнените предмети по пътя и по разположението на слънцето. Прилетяла в кошера, тя още на входа или по питите бива посрещана от 5 – 6 летящи пчели, на които предава нектара и във възбудено състояние започва да извършва вербовъчен танц. Танците са своеобразен “език” за пчелите. Те са два вида кръгов и осморков.
Когато източникът на (пашата), от който е прелетяла, е на близко разстояние (до 200 м), пчелата извършва кръгов танц. Тя бързо пробягва в малък кръг около една килийка и веднага се обръща на 180 градуса, като повтаря същия кръг, но в обратна посока. Така тя продължава да „танцува” на едно място около 15 – 30 секунди, при което обкръжаващите я пчели следват нейните движения с насочени към нея антени възприемат аромата, който тя е принесла от растенията. От там отива на още два – три участъка на питите, където повтаря същите движения. След това пчелата също напуска кошера и отново натоварена се завръща, като повтаря „танците”. Мобилизираните и възбудени пчели едновременно излизат и по аромата, който са възприели, намират източника на нектар или прашец. Те се привличат и от аромата на Насоновата жлеза, оставен в цветовете на пчелите, които са ги посетили преди тях.
Когато пашата е на по – голямо разстояние, „танцът” на пчелите е осморков. С него „танцуващата” пчела дава по – пълна информация на завербуваните пчели – посоката и разстоянието до пашата, както и нейната продуктивност и концентрацията на нектара. При осморковия „танц” пчелата най – напред пробягва в полукръг около няколко килийки, след което пробягва в права линия към изходния пункт като трепти, особено с края на коремчето си, вляво и вдясно. Като дойде на изходния пункт, тя отново пробягва в полукръг, но в противоположна посока, като по този начин описва осморка. След това отново прибягва по същата линия и като дойде до изходния пункт, повтаря същата фигура. Така тя „танцува” в продължение на 1 – 3 минути на едно място, като обкръжаващите я пчели се въртят заедно с нея. След това „танцуващата” пчела отива на друго място, където продължава да „танцува” по същия начин сред друга група пчели. Колкото е по – дълъг правият пробег и трептенията на коремчето са по рядко, толкова по – далече е пашата. Мобилизираните (завербованите) пчели възприемат информацията като „разшифроват” отделните елементи на този „танц”.
Когато „танцуващата” пчела пробягва по права линия нагоре по питата, това означава, че пашата е по посока на слънцето, а ако пробягва надолу, пашата е в посока обратна на слънцето. Ъгълът, под който правата линия на пробега се отклонява вляво или вдясно от отвесната линия на питата, е същият, който се сключва между двете линии, свързващи кошера със слънцето и кошера с пашата. Колкото „танцът” е по – продължителен, и трептенията на коремчето са по – чести, толкова е по – голямо разстоянието до пашата. Колкото „танците” са по – чести, толкова пашата е по – продуктивна (богата), а когато при трептенията на пчелата тя издава по – силен звук, концентрацията на нектара е по – висока, което по – силно мобилизира завербованите пчели да отиват на паша по дадените им „указания”. Когато пашата премине и нектароотделяне няма, пчелите преустановяват „танците”.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
Публикувано от: Big mama в Юни 04, 2008, 16:48:02 pm
Радвам се, че във форума има колеги пчелари, които споделят опита си.Нека четящите тук отчетат факта, че човечеството е оцелявало в продължение на хиляди години без разни Е-та и химическа фармация.Една от причините са пчелните продукти - не само меда. В един пчелен кошер се съдържат всички необходими за човек храни и лекарства. Имам предвид изключително полезните свойства на пчелното млечице, маточното млечице и цветен прашец - продукти които не са коментирани във форума. Добиването им е трудаемко и е търговски проблем за пчеларите, тъй като, ако от един кошер интензивно се добива прашец или млечице, то добива на мед спада с 60 %. Съществува дял от медицината (правилната медицина) наречен Апитерапия - от латинското Apis melificia - медоносна пчела.Впрочем, дали сте забелязали, че по-голямата част от пчеларите са все възрастни хора. Обяснението е просто - пчеларите живеят по-дълго. Горещо препоръчвам ползването на цветен прашец и пчелно млечице - особено на болни хора, анемични, претърпели хирургически интервенции и въобще на хора "лекувани" от мафията в бели престилки. Консултирайте се  с лекар - апитерапевт относно дозите. Мъжете да внимават с употребата на пчелно млечице - предизвиква такъв любовен ентусиазъм, че не е за вярване. ;)

П.П. Забележка към Делфин, относно съхранението на меда : Нали разбираш, че ако меда се съхранява при температури 50-100 градуса С, от него нищо няма да остане, освен шербет. Вероятно е правописна грешка или градусите са по "F". Не вярвам проф. Л.Радулов да напише подобно нещо.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
Публикувано от: ======= в Юни 04, 2008, 22:05:38 pm
     И пчелното млечице и пчелния прашец са прекрасни за различни видове заболявания, но хора, алергични към цветен прашец не трябва да употребяват изобщо пчелен прашец. За тях са добри другите производни от меда - прополиса, млечицето.
     А в статиите, които съм дала като информация, може до има печатни грешки.
     В последно време нямам много време, иначе имаме в къщи книга за пчелния клей и при кои заболявания се използва, подробна е. Стара е, още от 80-те год., но по това време са правени сериозни изследвания на прополиса.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 04, 2008, 22:07:13 pm
Big mama,
Това дето се разпространява сред пчеларите за афродизиакските свойство на пчелното мляко според мен е мит. Изсмуквал съм до десет маточника през лятото за един ден и ефект никакъв. Ама абсолютно никакъв! Нито върху кръвното, нито да ми се появи световъртеж, нито да започна да възприемам света в други краски, да не говоря и че не ми се появиха никакви усещания, свързани с промяна в телесните усещания след приемането на пчелното мляко.
Не знам. Може би пчелното мляко трябва да се приема редовно, а не като мен по няколко пъти през лятото, когато сменям майките на семействата. Но при еднократен прием не ми се появи никакво въздействие нито върху усещанията в организма нито върху емоционалните преживявания.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
Публикувано от: ipsilan в Юни 05, 2008, 03:19:21 am
SMSI-H -Преди време купих от производител-един дядка с 10-ина кошера,манов мед,800гр/бурканче от компоти/-доста тъмен,гъст,но има някакъв натрапчиво-горчив вкус,наред със великолепната сладост и аромат,не четох цялата тема,може и да си обяснил някъде,извинявай,може да не ми отговаряш,та-нормално ли е тая горчивина при мановия мед,и втория ми въпрос-има ли видове прополис/ако това не е тъпо... :P/и ако да-разликата?
 Възхищавам ти се,че се занимаваш с любимите ми насекоми ,като малък хванах една пчеличка-да я целувам,ужили ме по устната,но пак я нацелувах.. :D Очарован съм от цивилизацията им...
   Дайте някое линкче за народна медицина на основата на меда?!..
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: cdms в Юни 05, 2008, 11:15:25 am
Момента като чета постове си похапвам мед. И се чувстам добре. Наистина е полезен.
Колкото до мановият мед съм ял само веднъж. Чувал съм, че го разреждат с глюкоза, защото е много гъст.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Big mama в Юни 05, 2008, 13:01:53 pm
 Това, че пчелното млечице на някой им действа като "набухвател" може да се дължи и на плацебо ефект.Известно е, че най-много лекарства има против оплешивяване, затлъстяване и импотентност. Познавате ли някой "кабрио" да му е поникнала коса?! Но е безспорен факт, че има имуностимулищо и общоукрепващо действие. А отонсно евентуални алергични реакции, нека не забравяме, че те са резултат от отслабен имунинет. Разликата между лекарство и отрова е дозата. Ако не може да се регулира количеството пчелна отрова при едно ужилване, то при другите пчелни продукти количеството на приемане може да се променя.
А прополиса може да е различен на цвят, но по състав е един и същ. Пчелите го добиват от смолите, отделяни от пъпките на някои широколистни дървета - топола, върба, череша и т.н. От там  и разликата в цвета. По същество прополиса е абсолютно антисептично средство, при това безвредно. Не забравяйте, че пчелите в кошера живеят в стерилна среда. Аз съм намирал при пролетен преглед на кошерите мумифицирана (без да се разложи)малка полска мишка, покрита с прополис. Според една легенда тялото на Александър Македнски било докарано от лобното му място до Гърция в съд с мед.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Юни 05, 2008, 21:00:10 pm
      Пчелния клей, както и чесъна са със свойствата на естествени антибиотици.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 05, 2008, 21:49:44 pm
ipsilan,
Напълно е възможно този манов мед да има леко горчив вкус. По принцип мановият мед киселее. И тъкмо високата киселинност е вредната съставка за пчелите през зимата. Те получават диария от него и умират в кошера, когато нямат възможност поради студени зими да излязат да се изакат. Горчивината на меда, който си ял сигурно се дължи и на другите нектарни приноси, които са може би от цветя с горчив нектар, или пък в този мед има прекалено много прашец /по принцип, който опита само цветен прашец ще се удиви на горчивия вкус/. Но пресният манов мед леко накиселява, даже и да не е тъмен. Лошото е, когато мановият мед е светъл /мановият мед се познава най-добре по неговата електропроводимост, измервана със специален уред/, тогава трудно се разпознава, пчеларите го оставят за зимуване на пчелите и напролет броят кошерите остава направо наполовина, щото семействата умират. Мановият мед има гъстотата на акациевия мед, който също е много гъст и трудно минава през цетките, когато се центрофугира. Натрапчивият мед говори само за едно, добре узрял мед, в който няма никакви изкуствени подсладители. Също така чистият мед има натрапчива миризма, когато се центрофугира, направо може да те задуши!
И моята дъщеря, първата пчела, която я ужили, беше по устната. Три дена ходи със затворено око! ;D ;D ;D
Прополисът бива зеленикав и жълтеникав, което се вижда след разчупването му, иначе външно погледнато прополисът си е тъмнокафяв. Зависи от какви растения е събиран. Но този цвят се получава след отлагането и отлежаването /поне година/ на прополиса в кошера. Иначе съм виждал как пчелите носят прополис /също както носят прашец/. Тогава прополисът прилича на едновремешната смола за запечатване на пликове за писма или за отлагане на печати върху документи. Абсолютно същият е на консистенция и виждане. Прилича на малко топченце твърда смола. Когато го внасят и отлагат по новите рамки прополисът има червеникъв цвят. След окисляването във въздушната среда, прополисът променя цвета си на жълт или зелен. Разлика във видовете прополис /в зависимост от различните растения, откъдето пчелите го носят/ не може да се установи, защото вътре в кошера те го отлагат навсякъде, където е нужно, той е в микроскопични количества, прибавят малко восък и прашец /може би тъкмо прашецът го оцветява впоследствие/ и донесеният в различно време прополис се смесва. Затова не може да се установи различният му вид.
Big mama,
Ще си позволя да те допълня за прополиса. При прилагане на спиртен разтвор с прополис, може да се постигне тотален анестезиращ ефект. Чел съм за хирургични операции на носа с приложен спиртен разтвор на прополис за анестетик, защото пациентът имал алергични реакции към всякакви химични анестетици. Прополисът има и изсушаващо действие върху биологичните продукти, може би затова действува мумифициращо.
Според мен в кошерите няма напълно стерилна среда. Това е заблуда насаждана от дълго време. Пчелите боледуват от бактериални и вирусни инфекции. Само те са над стотина вида. В Българската Пчеларска енциклопедия са изброени подробно всички видове заболявания по пчелите. Плюс това в кошерите винаги има акари /борбата с тях е трудна/. Често в дъждовни лета в кошерите тръгва и каменното пило, което е мицелно заболяване по пилото и пчелите, колкото и да полират килийките след излюпването на пчеличката с пчелен клей, колкото е да изхвърлят вкаменените трупове на ларвите, не могат да преодолеят заразата. Заразата се преодолява само със смяната на заразените рамки.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Big mama в Юни 06, 2008, 13:52:31 pm
  SMSI-H, точно така е, голяма част от болестите по пчелите се дължат на микрофлора и паразити. В естествени условия пчелните семейства са си решили проблема - ако има опаразитяване с акари или варовито пило или друго заболяване, те просто напускат това гнездо и търсят друга хралупа.Всички патогени и паразити остават в старото гнездо. А какво правим ние? За да не загубим семейството - прилагаме какви ли не противороеви мероприятия.
За мен пчеларството е хоби, а не бизнес. Имам 10 кошера, система ЛР и се старая да правя биологично пчеларство. Корпусите не са боядисани, а са  естествено дърво, обработено с ленен безир само отвън.Не слагам лентички против акари, а ползвам строителна рамка. Ефекта от нея е поразителен. В литературата се твърди, че 95 % от акарате отиват там, върху търтеевото пило.Ползите от нея са поне три:1.Механично отстраняване на акарите, чрез изрязване на опаразитеното пило. 2.Пчелите задоволяват естетствения си инстинкт опрределена част от изградените килиики да са за търтей. По този начин търтеевите килийки са само на едно място, а не са пръснати по другите рамки. 3.Допълнително се получава от кошер поне по 1 кг.за сезон най-чист восък. Почти не правя есенно подхранване, защото им оставям предостатъчно мед. Подхранвам само с меден сироп, получен при промиване на разпечатките с вода и от рамки с миналогодишен мед, който се е захаросал в кошера. Ако децата ми оставят за пчелите. Трябва да ти кажа, за миналата зима загубих само един кошер (беше останал без майка и не можаха да си произведат) - т.е. 10 %, а други загубиха по 50 %. Вярно, така добивите ми са много по-ниски, но е достатъчно за семейството и за приятели, дори остава и за продаване. У дома от години не употребяваме "сладката отрова" - рафинирана захар. Ведъж едни приятели ми бяха на гости и много държаха да си пият кафето със захар, та трябваше да ходя до магазина да им купувам. Остатъка от пакета още си стои.
Титла: Пчелите говорят на различни езици
Публикувано от: cdms в Юни 06, 2008, 20:18:23 pm
Пчелите говорят на различни езици
Различните видове пчели имат различни диалекти при комуникация с техните родственици
Медоносните пчели от различни видове, които използват танци като средство за обмен на информация, имат свои диалекти, което не им пречи да се разбират една с друга. До този извод достигнаха авторите на изследване публикувано в списание PLoS ONЕ.

Както е известно танцът на пчелите е единствения известен начин за комуникация при тях. В зависимост от направлението и разстоянието от открития източник на храна се променят и фигурите в танца на пчелата. По този начин тя показва на пчелите от кошера къде да търсят храна.

Ентомолозите провели на територията на Китай експерименти, при които създали смесена колония от различни видове пчели: азиатските Apis cerana cerana и европейските Apis mellifera ligustica.

Оказало се, че диалектите в танца на тези два вида пчели значително се различават, даже и ако те добиват храна в едно и също обкръжение, коментират учените. Въпреки разликите пчелите успявали правилно да декодират съобщенията, предавани от техните родственици. Това изследване е първото доказателство за успешна комуникация между два вида пчели.
Източник:http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=15255
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 06, 2008, 20:59:19 pm
Big mama,
Ти предпочиташ да работиш с една технология на отгеждане на пчелите, а аз с друга. От няколко години не унищожавам търтеевото пило. Правя това, защото пчелите никога не оставят повече от двеста търтея в кошера, ако въобще успеят да отгледат повече от двеста. Когато има търтеи в семейството, то е по-спокойно и не жили толкова много. В семейството има баланс. Когато го нарушаваме с унищожаването на търтеевото пило, сякаш нещо живо дерем от себе си. Това с унищожаването на търтеевото пило е старовремско разбиране. Хайде човек вечно да си стриже косите нула номер, просто като предпазна мярка да няма въшки и гниди!!! Не го правим, нали? Тогава, защо да унищожаваме търтеево пило и да нарушаваме баланса в семейството. Акарите могат да се унищожават и с поръсването на пудра захар върху рамките и върху пчелите. Това се прави от 15 март до 15 април, когато имаме бурно развитие на популацията на акарите и когато започват да снасят яйцата си. Също и от 15 до 30 септември. Аз си мислех преди седмица дали обикновеното брашно няма да има същия ефект. Наесен ще пробвам и няма да купувам ленти. Когато с цел да направиш отводка поръсиш пчелите от събрани от няколко кошера рамки, за да не се сбият, те започват тотално почистване на телата си. Брашното има даже по-финна консистенция от пудрата захар, която пък лепне, когато се навлажни. Тъй че има по-природни средства за почистването на пчелите от акарите от грубото и хищническо рязане на търтеево пило.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ipsilan в Юни 07, 2008, 07:43:26 am
  Леле,то пчеларството си е цяла наука! Ами и те ли таквоз...диария!?! Милите..SMSI-H-колко точно си описал меда,сякаш си ми бил на гости,точно така е!Их,че ми е любопитна тая тема,но като не съм изобщо в час...А наскоро гледах,май Дискавъри-някакви африкански пчели-убийци!Отдавна съм чувал за тях,някой знае ли нещо по-подробно за тях,освен това в Уики?
  И още един въпрос,специалисти;съотношение спирт-прополис,за домашно ползване? Съхранение,начин на употреба? Ще опитам да го приложа на хлапето,а виж,за кафе с мед не бях се сещал...Сериозно ли,не ползвам захар,но ще ми е интересен вкуса?! :-\
 
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: cdms в Юни 07, 2008, 09:09:14 am
а виж,за кафе с мед не бях се сещал...Сериозно ли,не ползвам захар,но ще ми е интересен вкуса?! :-\
 
Аз всяка сутрин си пия кафето с мед. Първо в семейството започна майка ми и й казах, че не е в ред. Ама и аз опитах и наистина е хубаво.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Eon в Юни 07, 2008, 09:15:41 am
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: cdms в Юни 07, 2008, 09:16:42 am
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Това някой химик трябва да го каже.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: H. в Юни 07, 2008, 14:22:42 pm
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.

Това е абсолютна глупoст :P За да ги отдели, трябва да ги съдържа :) Или да се получи някаква реакция. А токсични вещества в меда няма как да влязат, освен ако кошерите не са били на Орлов мост :P
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: cdms в Юни 07, 2008, 15:52:21 pm
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.

Това е абсолютна глупoст :P За да ги отдели, трябва да ги съдържа :) Или да се получи някаква реакция. А токсични вещества в меда няма как да влязат, освен ако кошерите не са били на Орлов мост :P
Или край Кремиковци.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 07, 2008, 22:19:22 pm
Хе-хе-хе,
Който не е пробвал да пие кафе с мед е пропуснал много. Кафето става друго, става някак си мазно, докато със захарта е блудкаво, чисто и просто става ВКУСНО. Всяка сутрин си пия кафето с две-три лъжички мед и така на две седмици изяждам по един буркан мед, ей така между другото. По този начин правя профилактика без да се налага да го ям с лъжицата, а медът, когато не е разтворен, накъртва и в един момент втръсва /номерът е медът да е естествен, без захар, тогава е много вкусен и ароматен/. Като хлапе ми беше супер вкусно, когато баба ми препечеше филийка хляб, намазваше я с чисто масло /не маргарин/ и това го залееше с течен /не озахарен/ мед. Пробвайте да видите какъв специфичен вкус има тази комбинация, ще останете възхитени. Важното е да се изяде докато хлябът е още топъл.

Еоn,
Медът като се нагрее не отделя вредни вещества. При висока температура просто губи голяма част от ценните си качества. Номерът е медът да не се нагрява повече от 35 градуса по целзий, тъй като това е естествената тепмература на отглеждането на пчелното пило и узряването на меда. В кошера пчелите се стремят да подръжат 35 градуса по целзий. При по високи температури ензимите и белтъците в меда се разпадат.

ipsilan,
Питай стоматолог или аптекар, как се прави спиртна настойка от прополис. Има различни начини и рецепти. А в програмата за здравето по Скат преди години гледах една апитерапевтка от Варна, която определено твърдеше, че много малко хора даже от лекарите и стоматолозите знаят как правилно да се правят спиртни и особено водни настойки от прополис. Точната рецепта не я знам, но има някакво съотношение 70:30  спирт/прополис /не съм сигурен/. Съхранението става в хладилник. Водният извлек има някаква малка трайност, мисля до десет дни, даже ако се държи в хладилник. А спиртния изклек може да утрае и години.

Африканските пчели убийци са наречени така поради тяхната изключителна агресивност. Много са случаите в Американските континенти, при които са умъртвявани хора. Това са пчели мелези, между американска и африканска порода пчели. Отървани са през осемдесетте години от тякаква изследователска лаборатория в Бразилия. От тогава шестват по Америките. Отдавна са стигнали САЩ. Но точно тези пчели са спасили Бразилското пчеларство. Бразилците са започнали да ги отглеждат. С тях са заменили старите си породи пчели. И са спечелили, въпреки агресивността им. Пчелите убийци носят повече продукти, в сравнение с другите породи пчели. Просто бразилците са им хванали цаката кога жилят, при какви обстоятелства и т.н. Ей на това му казвам аз пчелари! При африканските пчели убийци има една особеност, поради която се размножават с приоритет преди другите породи. Тяхната майка се излюпва един ден по-рано, за разлика от другите породи. А пчелите работнички, щом усетят, че има излязла нова майка, започват да унищожават другите неизлюпени маточници и другите майки заедно с тях. Целта е разбира се да се запази ДНК-то на излюпената майка, ако я харесат все пак. Има случаи да не харесат новата майка и да чакат излюпването на друга, даже и да продължат да си правят нови маточници.

Big mama,
Мога да те светна, как да третираш кошерите си с покритие, което е биологично и не е боя или безир, които са химикали /безирът също е химикал, освен ако не е ленен, но и той се преработва с химични реакции/. :P :-* В този случай кошерът е с покритие, все едно си го безиросал, тоест дървото запазва естествения си цвят. И това покритие е много по-добро от всякакви бои, лакове, безири и т. н. Но е голяма играчка. Да те светна ли?
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Gil-Galadh в Юни 08, 2008, 00:30:32 am
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Съмнява ме, ама като фемрентира какъв става...
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: cdms в Юни 08, 2008, 08:59:40 am
Чувал съм, че медът като се нагорещи и отделял токсични вещества.
Съмнява ме, ама като фемрентира какъв става...

Става вкусен.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други е&
Публикувано от: ======= в Юни 08, 2008, 11:00:13 am
        



       Прополисът (пчелният клей) е продукт от пчелите работнички. Той представлява смолисто вещество с тъмнозеленикаво жълт до тъмнокафяв и понакога черен цвят, трошлив при ниска температура и омекващ при затопляне. Има специфичен мирис на тополови пъпки, мед, восък и други.
       Прополисът е смес от смоли, восък и прашец от пъпките и цветовете на растенията, обогатени с ферменти и подложени на млечно-кисела ферментация в храносмилателните органи на пчелите. Изследванията показват, че прополисът се състои от: 50-80 процента смоли и балсами, 12-40 процента восък, 4-10 процента етеричне масла, 5-11 процента дъбилни вещества, канелена киселина. Съдържа също микроелементи, които имат голямо значение за обмяната на веществата, като желязо, калций, алуминий, магнезий, силиций, мед и цинк. В състава му влизат витамини: В1, В2, С, Е, Н, РР, Р и провитамин А.
        Прополисът притежава широк антимикробен спектър и действа бактериостатично и бактериоцидно. Това му свойство се дължи на съдържащите се в него термостабилни антибиотици. Притежава противовъзпалително, антисептично, дезинфекциращо, болкоуспокояващо и противогъбично лечебно действие. Стимулира гранулацията на тъканите и регенерацията на повредените участъци от кожата.
        Прополисът се прилага в хуманната медицина и стоматологията. Използва се за лечение на дерматити, невродермити, обикновени рани, труднозаздравяващи рани, екземи, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, колити, ентерити, при белодробни заболявания, астма, хроничен и спастичен бронхит, туберкулоза, бъбречни заболявания, ларингити, фарингити, синузити, стоматити, гинекологични заболявания и др. Лечението се провежда по лекарско предписание и контрол с мехлеми, разтвори, сиропи, инхалации и др. в зависимост от заболяването.


        


       Това е листовката от прополиса, който продават в Пчеларска кооперация "Нектар" - гр.София.

       В нея и е използвана литература: АПИТЕРАПИЯ Д-р Ст. Младенов и инж. М. Радосавович
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: ======= в Юни 08, 2008, 11:17:26 am
     Ето ви и рецепта за прополиса


       1 пръчица прополис се нарязва и се слага в 1 шишенце спирт. Обикновено го дават в 95-градусовия спирт, но аз го правя в по-слабия - 70-сет градусовия. Престоява известно време (аз го държа поне около 2 седмици) като през известно време се разклаща шишенцето. )Това го правя за да може по-еднородно да се получи настойката. После се прецежда през цедка и се слага най-добре в шишенце, в което отгоре си има капкомер. Или ако нямате в къщи, в каквото шишенце имате. С капкомер се отмерват по 30-40 капки в супена лъжица вода 30 мин.преди хранене. (Това ми е дадено от известен лекар - фитотерапевт, при когото ходиме често).
     Когато прополиса се приема продължително време, както в къщи го ползваме от 1 октомври до 31 март за профилактика срещу настинки и грип, ние го взимаме сутрин и вечер по 20 капки, но го разреждаме в повече вода, защото вкуса не е много приятен (в половин чаша вода). Ако някой не може да го взима на гладно поради някаква непотосимост, може и след храна да се взима (мъжът ми така го пие - след храна).
     Така приготвеният прополис от спиртен извлек има трайност 1 година.
      Водният извлек не е за препоръчване поради малката трайност на разтвора.
     Когато се взима прополиса постоянно тогава е добре да се пие само по 20 капки 1 път на ден.
     И още, което съм забелязала при нашия лекар. Той не дава да се пие прополис по 20 или 30 капки 3 пъти на ден повече от 1 месец, без да се почива след това, или дозата да се намали ,както вече я писах - по 20 капки 1 път дневно.
     Надявам се, че съм била полезна.
     В някой следваш пост ще напиша за какво се използва прополиса.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Big mama в Юни 09, 2008, 11:20:55 am
  SMSI-H,
очаквам с нетърпение инфо. Доста се чудих какво ще предложиш. Вероятно паста от восък, колофон и терпентин, каквато се ползва за обработване на музикалните инструменти, приклади за пушки, дърворезби и луксозни мебели.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 09, 2008, 22:21:11 pm
  SMSI-H,
очаквам с нетърпение инфо. Доста се чудих какво ще предложиш. Вероятно паста от восък, колофон и терпентин, каквато се ползва за обработване на музикалните инструменти, приклади за пушки, дърворезби и луксозни мебели.
  Хе-хе... Това е изобретение на някакъв пчелар от България. Четох методиката в "Пчела и кошер" или в "Пчели" преди три-четири години. Открил е универсален начин за защита на кошерите, който не съдържа химични препарати. Неговият метод се основава на импрегнирането на дървото.
  Желателно е кошерите да бъдат нови, небоядисани и небезиросани, с една дума само сглобени. Ако са стари, старата боя трябва да се свали обезателно с бормашина и четка не с пистолет за свалане на боя. Пистолетът ще трябва после. Трябва да има и добро количество пчелен восък.

  По отношение на обгарянето един личен пример. Преди години като ставах пчелар, с баща ми ремонтирахме стари кошери. За да ги пригодим накрая ги обгаряхме с газова горелка за дезинфекция. По една случайност баща ми се престараваше, почти запалваше дървото отвътре, а някои от кошерите ги обгаряше и отвън. Аз ги бях боядисал. Сега дойде време за ново боядисване. Някои задни страни на дадандблатовите са нагнили повърхностно в долните краища, но и точно тези страни имат горни участъци обгорени с горелката. Там, където дървото е обгорено под боята си стои така почти черно и здраво, боята лесно се сваля от този участък, но дървото изобщо няма и помен от гнилостни процеси. Сега ще кажеш, че повърхностния слой на дървото се разлага от обгарянето. Но тъкмо в това е идеята. ПОВЪРХНОСТНИЯ СЛОЙ ДА СЕ РАЗЛОЖИ, ЗА ДА НЯМАТ МИКРООРГАНИЗМИТЕ КАКВО ДА ЯДАТ!!! Ей това е цялата идея на обгарянето. Въпреки че дървото е с леко нарушена повърхностна структура, ЦЕЛУЛОЗАТА В ПОВЪРХНОСТНИЯ СЛОЙ Е НЕГОДНА ЗА КОНСУМАЦИЯ ОТ МИКРООРГАНИЗМИТЕ!!!

  Сега си спомням и една статия от преди петнадесетина години. На някои египтолози им е чудно, как египтяните са обработвали дървените си статуетки и някои дървени пособия, че те са се запазили по няколко хиляди години, без да изгният, без да са изядени от насекоми и да не са изгнили от микроорганизми. Как са обработвали старите египтяни дървото си остава загадка, но факта си е факт. В момента има египетски дървени издели, които могат да се ползуват и са годни, но са на няколко хиляди години. Естествено е, че са обработвани със смоли и препарати против насекоми. Може и да са обгаряни в началото. При кошерите не може да се употребяват природни продукти против насекоми, защото в кошерите се отлеждат насекоми. И ако се обработи дървото с такива природни химикали, пчелите ще избягат. Затова според мен единствената най-добра природна обработка на кошерите си истава комплексното обгаряне-импрегниране на кошерите с горещ въздух /може да стане и с газова горелка със слаб огън/ и пчелен восък.



  Значи така. Човекът е открил защо кошерите гният. По две причини. Първата е, защото в дървото се просмуква влага, а втората е защото благодарение на влагата дървото се разлага от гъбички и бактерии.
  За да не се просмуква влага в дървото, то трябва да се импрегнира с восък, който БУКВАЛНО ДА ПОПИЕ В ДЪРВОТО, не с безир. Мисълта му е, че восъкът не се разлага в природната среда /той не гние/, ако не са ларвите на пеперудите, които да се хранят с него.
  За да се унищожат мицелите и бактериите, на дървото трябва да му се нагрее повърхностния слой с висока температура, до леко покафеняване, ТОЕСТ ДА СЕ ОБГОРИ.

  Всичко изглежда просто като логика, но не е. Свалянето на боята не е лесна работа, особено на ръка с ръчна четка. просмукването на восък в дървото е още по-трудно.

  Човекът е еспериментирал и се е убедил в правилността на метода си. Направил е следното. Върху добре почистен кошер равномерно е настъргал на дребно с ренде восъчни частици. Разбира се, че е направил това върху успоредната на пода на стаята страна /тази която се пада най-отгоре, когато кошерът се сложи с едната си страна да легне - това се прави, за да не се стича разтопеният восък, да не капе и се губи излишно/. След това с обикновен калорифер е разтопявал восъка и е изчаквал дървото да придобие кафеникъв цвят и восъкът напълно да попие в дървото /то да стане почти сухо/. Щом е работил с калорифер, сигурно е правил експеримента си преди петнадесетина години, когато още нямаше масово по пазара пистолети за нагряване и сваляне на боя. Аз мисля, че с такъв пистолет или с газова горелка нещата ще станат много по-лесни, отколкото да се държи във въздуха тежкия калорифер. Става бавно, не като боядисването, но пък за сметка на това е ефективен процес. В резултат имаме идеално изолиран кошер за всякакви атмосферни условия, който няма нужда от боядисване, трудно ще се разсъхне впоследствие, и заради обгарянето дървото няма да се разпада от гниене. Това е по-дълготраен начин за импрегниране от безира, защото восъкът по принцип не се разлага в природната среда /изсъхва, троши се и се разпада на прах, но си остава восък/, а когато е импрегниран в дървото, ще изветрее във възушната среда много по-трудно и по-бавно.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Eon в Юни 11, 2008, 19:57:24 pm
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1207340
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 11, 2008, 21:37:16 pm
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1207340
Eon, браво за последните новости! Това са важни неща не само за пчелите, а въобще за изхранването на човечеството!!! ;)

Но аз мисля, че истинските причини не се крият само в нарушаването на естествените природни условия на пчелите от човека. Според мен главната причина /а за това нито един научен колектив даже не споменава/ се крие във високата слънчева активност в последно време и в същественото влияние за ориентацията на пчелите /и предполагам и на прелетните птици/ от намаляването на интензитета на магнитното поле на Земята. Все пак иде 2012. Но намаляването на интензитета, както вече знаем, е повсеместно явление на всички планети в Слънчевата система. Така че според мен голям риск за пчелите няма. В один момент /може би след години/ нещата ще се върнат в нормалните си граници.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: asdfghjkl в Юни 15, 2008, 03:12:51 am
Big mama, SMSI - H,  къпувам мед. Постоянен консуматор съм на този продукт и на месец отиват 1-2 буркана. Ако продавате мед, може да се разберем в зависимост от местоположението да купувам от вас. Получаването може и по пощата да става. За качествен мед, винаги готов! :) Пишете на ЛС, да се разберем.


Набързо снимах рафтчето с бурканите: http://img114.imageshack.us/my.php?image=49781584ei6.jpg   Полупразният отдолу сега го обработвам и ми е последен. Другите са от магазина и не смятам да ги започвам. :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Peacekeeper в Юни 15, 2008, 10:28:40 am
Запълваш голяма дупка в сайта. Давай в този дух, но не забравяй, че има и други ценни пчелни продукти.
Отровата на пчелата в жилото може да лекува хора от множествена склероза. 2 седмици болните трябва да бъдат инжектирани със субстанцията, за да стъпят на крака и забравят какво ги е моряло ;)   Интересно защо фармацевтите още не са произвели такова лекарство, което да помогне за оздравяването на пациентите, а само поддържат болестта, карайки ги да си купуват от боклуците им >:(
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Юни 15, 2008, 10:52:27 am
Отровата на пчелата в жилото може да лекува хора от множествена склероза. 2 седмици болните трябва да бъдат инжектирани със субстанцията, за да стъпят на крака и забравят какво ги е моряло ;)   Интересно защо фармацевтите още не са произвели такова лекарство, което да помогне за оздравяването на пациентите, а само поддържат болестта, карайки ги да си купуват от боклуците им >:(
Да кажа честно имаше преди години филм по Дискавъри за такова лечение на болни от МС. Събитията ставаха в САЩ. Болните трябваше да бъдат ужилени от поне ДЕСЕТ пчели дневно, за да се прояви и задържи ефекта. При нас нещата могат да станат трудно, защото пчелите зимуват /не както във Флорида и Сиатъл, където беше сниман филма, топло е и пчелите почти не зимуват - не се събират на кълбо/. Аз съм пчелар, имам Прогресивна Мускулна Дистрофия /което е различно заболяване от Множествената Склероза/ и ужилването изобщо не ми е от полза, като понякога са ме жилили над десет пчели дневно. Но пък е доказано отдавна, че пчелната отрова лекува всякакви невралгии и възпаления на периферната нервна система. Един приятел пчелар с ужилвания си излекува дългомесечна болка в ръката. Преди Демокрацията в България и Румъния се произвеждаха лекарства основани на пчелната отрова. Сега мисля, че никой не изкупува отровата. Тя не се добива толкова трудно, но е гаден процес, защото кошерите стават много зли и дразнеши се. Предимството на добиването на пчелната отрова е, че кошерът се дразни и става по-буен, но пък започва да носи повече продукция и да работи по-добре /поне така пише в дебелите книги/.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Peacekeeper в Юни 15, 2008, 11:04:20 am
Аз от същото това документално филмче го знам :D  Но в природата има много неща, които се оказват полезни за човека. Трябва само да бъдат открити И ПРИЛОЖЕНИ ;)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Breath в Юли 10, 2008, 23:44:27 pm
http://www.infowars.com/?p=2924
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: July в Август 21, 2008, 09:53:35 am
На SMSI-H и другите фенове на пчелите и меда, препоръчвам този интересен документален филм. Ако сте го гледали, просто игнорирайте съобщението.

http://btjunkie.org/search?q=jimmy+and+the+wild+honey+hunters

За ловци на див мед в Хималаите. Няма да разказвам, за да ви е интересно.

 :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Magnolia в Август 21, 2008, 12:54:00 pm
Алтернатива на кафето: мед с ментово масло. ;) / на един буркан мед се прибавя една капка ментово масло и се разбърква добре. Държи се в хладилник. Взема се по една лъжичка и се държи в устата, докато се разтопи.
Събуждането е  гарантирано! :)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: insomnia1304 в Декември 07, 2008, 13:27:49 pm
Създадоха шоколад, който не вреди на зъбите
Белгийци слагат в него изомалтулоза вместо захар ;) ???


 Първият в света шоколад, който не нанася вреда на зъбния емайл, представиха белгийските производители от Daskalidеs и Smet.

При приготвянето на сладкото изделие те забърквали сместа с изомалтулоза, което е разновидност на на захарта. „Изомалтулозата се състои от глюкоза и фруктоза и има почти същия вкус като захарта, но не разрушава бактериите, които се намират в устната кухина. По този начин не се отделя кислород, който да разрушава зъбния емайл“, се казва в официалното съобщение.

Освен това прочутите в цял свят белгийски майстори на шоколада са заместили в своите изделия млякото на прах с млечен протеин.

Стоматологичната асоциация Toothfriendly International даде наградата "Happy Tooth" на новото поколение шоколад, информира РИА.
 
http://www.hicomm.bg/readnews.php?nid=6017 (http://www.hicomm.bg/readnews.php?nid=6017)
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: baphaa в Януари 25, 2009, 05:42:41 am
Здравейте

Бих искал да попитам при каква фаза на множествената склероза би могла да помогне споменатата пчелна отрова? Аз имам приятелка от детинството, която вече от около 10 години страда от тази болест, и в момента е напълно обездвижена, като единствено може да говори. Дали има някакъв шанс за нея?
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Януари 25, 2009, 12:19:26 pm
Здравейте

Бих искал да попитам при каква фаза на множествената склероза би могла да помогне споменатата пчелна отрова? Аз имам приятелка от детинството, която вече от около 10 години страда от тази болест, и в момента е напълно обездвижена, като единствено може да говори. Дали има някакъв шанс за нея?

Ами номерът е да се пробва независимо от фазата на заболяването. Започва се с една пчела през първия ден, което ще покаже за поява на алергична реакция. След това всеки ден ужилванията се увеличават с по едно, до достигането на десет. При достигането до 10 броя ужилвания, те спират да се увеличават. Първоначално първото ужилване може да е върху ръката, трябва да е на такова място /обикновено над лакътя/, където няма нервни възли и окончания и да е място не в края на крайника, за да може отровата да се разнесе бързо, защото боли доста и подуването ще се получи голямо. След това ужилванията се правят на гърба, като се започва от долната част на кръста и се правят през два-три /не на по-малки разстояния/ сантиметра изкачващо нагоре по гръбнака от двете страни на гръбначния стълб /тоест двустранно - в ляво и дясно/. Сед седмица-две ще проличи дали ще има ефект.

Предимството на пчелното ужилване е многостранно, защото отровата от една пчела е строго дозирана по количество, в сравнение с инжектирането на химично обработена изсушена пчелна отрова. Когато се прави ужилване, трябва да се спазва правилото пчелата да се поднася захваната с пинцета и щом жилото се забие добре в кожата, пчелата да се издърпа, а жилото и жилоносния апарат да останат, защото ТЪКМО ТОГАВА отровата продължава да се излива на пулсации /жилоносният апарат пулсира, въпреки че вече е извън пчелата/ задължително поне в продължение на 10 минути, и чак тогава жилото да се извади.

Двустранното ужилване около гръбначния стълб има и главното предимство, че благодарение на вкараната отрова в тъканите около гръбнака се ПОВИШАВА кръвоснабдяването и имунната система се активизира в местата на ужилване. Не знам дали ужилванията ще са от полза, защото МС е автоимунно заболяване, при което имунната система образува белтък, който прави нервните клетки в гръбначния стълб електронеизолирани, и те започват да дават "на късо", и след повишаване на кръвообращението около гръбнака би следвало заболяването да получи утежнение, но след като по света има сведения, че МС се лекува с пчелни ужилвания значи, че има НЕПОЗНАТИ И НЕИЗУЧЕНИ ПРОЦЕСИ ставащи в имунната система, когато й се въздейства с пчелна отрова, и които не са изучени от медицината въобще. Нищо не пречи да се опита лечение с пчелни ужилвания, особено ако МС е в напреднал стадий, поне няма да има нищо за губене.

Трудността в момента е свързана със зимуването на пчелите, кошерите не се отварят. И ако има възможност такъв да се отвори, за да се вземат няколко пчели, то вероятността да останат живи, докато бъдат доставени до болния е малка, защото при температури под 7 градуса Целзий изпадат в летаргия. Тъй че, най-доброто време за започване на всекидневни манипулации е през март, когато пчелите по често излизат навън.

Подсигуряването и изборът на пчели ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да става от опитен пчелар, защото пчелите не жилят непрекъснато през живота си. Обикновенно жилят /което ще рече, че са заети и с функция на отбрана/ от 10-тия, най-късно до 25-тия ден от живота си.Възрастта на пчелата се преценява трудно и това може да бъде направено само от пчелар с голям опит. Трудността се усложнява и от това, че през различните годишни сезони размерите и външния вид на пчелите СЕ ПРОМЕНЯТ , особено по време на силна паша /тогава и жилят най-малко, защото по принцип не се ядосват/, и тогава опитът на дългогодишен пчелар при определянето на възрастта на използваните за ужилване пчели е съществен. Тоест, една пчела на 15 дни през март ще изглежда различно от такава на същите дни през май, юни, юли август и септември. Най-доброто правило при определяне на това, коя пчела е способна да жили и коя се намира в онзи период от живота си, когато произвежда най-много отрова се състои в това, да се вземе пчела, която се мотае около прелката, и вентилира около прелката. По принцип това са пчелите, които са заети с работата вътре в кошера и щом стоят на прелката те, освен че вентилират по принцип, са заети и с отбрана. Но в студени дни, когато няма вентилация или пчелите си стоят вътре в кошера, той трябва да се отваря и тогава избирането на подходящи пчели е трудно.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: baphaa в Януари 25, 2009, 13:03:22 pm
Благодаря за изчерпателната информация, ще препредам и дано да има ефект!

едит: Оказа се, че след като им казах за това, те вече знаели, но се опасяват от алергична реакция, тъй като момичето е силно алергично. И й дават някакви антибиотици, които уж дават резултат.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Androctonus в Януари 25, 2009, 14:41:27 pm
Гледайте да не го убиете човека.
В интернет акъли бол, но когато на теб ти е на главата нещата са различни.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: Joro Velev в Януари 25, 2009, 22:11:43 pm
Здравейте

Бих искал да попитам при каква фаза на множествената склероза би могла да помогне споменатата пчелна отрова? Аз имам приятелка от детинството, която вече от около 10 години страда от тази болест, и в момента е напълно обездвижена, като единствено може да говори. Дали има някакъв шанс за нея?
   Това с множествената склероза ме подтикна да се включа...
   Потърси контакт с Тошко Тодоров и съпругата му Дима. Тошко се е излекувал от МС - но не чрез познатата ни медицина. Създатели са на център за квантова медицина и вече седма година работят за хората.
   Това е сайта им: http://www.kvantmed.com/ (http://www.kvantmed.com/)
   Научих за тях от новия "Космос" - "Списание 8". Има доста интересно инфо но дали ще имам време а и право да го препиша... :-\
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: marhs в Януари 26, 2009, 11:02:25 am
За мановият мед от Странджа планина, знам, че един от най-ценните, и полезните.Може да има и по-добър, нямам информация.Познавам човек от общ.Приморско, чйито манов мед е със собствена марка, в Германия са го изследвали и използват някои от съставките му и за лекарства.Не всяка година обаче е благоприятна за събиране на този вид мед.Трябва да е суша, тогава листата на дъбовете боледуват и изпускат малки сладки капки, наречени мана (като манна небесна).Чужденците много го купуват.
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: SMSI-H в Февруари 24, 2009, 12:42:39 pm
Малко по темата започната от Жоро Велев:

http://www.ossem.eu/article.aspx?pg=arl27 (http://www.ossem.eu/article.aspx?pg=arl27)

Наистина невероятен случай! И в момента този човек лекува други хора!
Титла: Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и о
Публикувано от: kossev в Февруари 24, 2009, 17:30:22 pm
"Тошко Тодоров е само на 22 г., но вече е баща на 3 деца, с висше образование, следва второ"

Това през 1979г!!! Интересно как става?
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: topteglo в Февруари 27, 2009, 20:57:03 pm
Здарвейте,
отскоро и аз станах любител на пчелните продукти. И преди си подслаждах с някоя лъжичка мед, но от 1 месец ям всеки ден. Това е защото спрях да ям много от магазинната храна. Дотук бяха споменати много от предимствата на меда ,прополиса, млечицето - имаше и за клея.
Но никъде не прочетох някой да е писал за пергата -оказа се много полезна и хранителна. Понеже случайно попаднах на инфо за нея, то предполагам че някои от читателите във форума също не са чели или чували нищо.
Пускам малко инфо за Пергата:


Перга означава преработен от пчелите цветен прашец и той се извлича от самата пита по една много сложна технология. Пергата е природен концентрат- нарича се още пчелен хляб.

Другото важно нещо за този продукт е, че в самата пита с този продукт става една млечно-кисела ферментация, което означава, че е траен продукт и лесно се усвоява от хората. Тези, които веднъж са си взели такава комбинация винаги купуват такъв мед. Човек, когато консумира манов мед с перга /пчелен прашец/, той получава всички витамини от природата в чист, натурален вид. Само едни грам прашец съдържа няколко денонощни дози витамин перотел, който се нарича още витамин на младостта и който предпазва от кръвоизлив в мозъка, ретината на очите и сърцето. Медът е една от най-здравословните храни и удължава живота на човека.

В пергата се съдържат много полезни вещества, оказващи благотворно влияние на здравето и на пчелите, и на човека. Например, прашецът от глухарче е богат на каротиноиди (до 2,1 мг/г), които в човешкия организъм се превръщат във витамин А (ретинол), много полезен против отслабването на зрението. Всекидневната употреба на 5-6 г перга в продължение на три седмици създава необходимите запаси от този витамин в организма на човека, при това в период, когато постъплението на каротиноиди от други хранителни източници е ограничено.

    В пергата се съдържат стерини, преобразуващи се в човешкия организъм във витамин D (калциферол), необходим за изработване на хормона, отговорен за формирането на костите и за тяхната здравина. При употребата на 1,5-2 г перга дневно човек напълно задоволява нуждата от този витамин и укрепва своите кости и мускули. Това е особено важно за възрастните хора, защото с напредване на възрастта костите стават по-крехки и по-чупливи.
   
   Пергата е богата и на витамин Е, предпазващ мембранните липиди от окислителни разрушения, което е особено важно при излагане на кожата на преки слънчеви лъчи. Неговият недостиг се проявява чрез апатия, неврози, двигателни смущения, отслабване на скелетната мускулатура. Предполага се, че този витамин влияе за повишаването на мъжката потентност, което се констатира при приемането на перга. За удовлетворяване на дневната нужда от витамин Е са достатъчни 5 г перга на ден.    

    Количеството на витамин С в пергата зависи от нейния ботанически произход. По данни на руски изследователи, най-богат на този витамин е прашецът на върбата (повече от 2 мг/г). Необходимата за организма минимална дневна доза от витамин С се съдържа в 5-6 г перга.

    Пергата служи като допълнителен източник и на витамини от група В, чието недостатъчно количество в организма се проявява чрез нервни смущения, лош апетит, задух, стомашни разствойства, отичане на крайниците, болки в краката.
    Други важни съставки на пергата са арахидоновата, линолевата и линоленовата киселини, които са предшественици на простагландините - хормони, регулиращи дейността на мъжката репродуктивна система. Особено голямо е количеството на тези киселини в прашеца от глухарче.

    Уникалността на пергата като лечебен продукт се заключава в това, че в нея се съдържат едновременно всички аминокиселини, регулиращи животоподдържащите процеси в организма на човека. С тяхното наличие се обяснява и бързото заздравяване на раните, наложени с перга. Някои аминокиселини влияят самостоятелно на процеси, протичащи в човешкия организъм. Например, аргининът стимулира работата на имунната система и на хормона, отговорен за ръста на човека. Глутаминовата киселина е необходима за растежа и за нормалното развитие на мускулатурата, както и за поддържане на нормален кисело-алкален баланс. Серинът участва в метаболизма на мазнините и в изработването на антитела. С тирозина са свързани развиването на паметта и изработването на адреналин. Тази аминокиселина, както и триптофанът, се използват за лечение на наркотичната зависимост от кокаин. Лизинът защитава човешкия организъм от някои вируси. По своя аминокиселинен състав белтъчините на цветния прашец са близки до белтъчините на месото, яйцата и на други високоусвоими продукти. Разбира се, аминокиселинният състав на цветния прашец на различните растения не е еднакъв, различно е и количеството на белтъчините в него. Например, в прашеца от глухарче белтъчините са 14%, в този от слънчоглед и фацелия - 27%, от дъб - до 35%.

Надявам се хората които гледат пчели да добавят още полезна информация за Пергата-мисля че ще е полезно за нас консуматорите.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: ipsilan в Февруари 28, 2009, 03:10:51 am
 Благодаря за инфото,ей сега ще дойде нашия специалист/SMSI-H/-от него научих доста неща за пчелните продукти,и се възползвах дори от негови съвети.Решил съм това лято да се запася с оригинални медни продукти.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Февруари 28, 2009, 20:31:17 pm
След горната презентация и следващият я пост би следвало и аз да кажа нещо като практик.

Наистина, благодарско за презентацията на пергата! Добре е, когато хората наистина търсят и самостоятелно се убеждават в полезността на природните хранителни продукти. Така няма нужда да бъдат убеждавани кое е полезно и кое вредно за здравето. Самостоятелното разбиране е най-доброто убеждение, а обучението насила е най-лошият учител!

Както и всички пчелни продукти, така и пергата е продукт на растенията. Бих искал да допълня и следното, малко в езотеричо отношение:

Прашецът, както и всички продукти внасяни от пчелите вътре в семейството, е квинтесенция на природата, която се получава от биологичния живот на растенията, следствие въздействието им от слънчевата светлина. Ако разглеждаме нещата в тяхната последователност на възникване в природата, на първо място са половите клетки. Обаче прашецът/полените са точно това, едните полови клетки /в случая мъжките/, в които природата е вложила всичко от себе си, за да се получи растителен индивид. В тази малка частица, поленът, така както и в половите клетки на животните, е концентрирана една огромна по количество информация и всички най-важни хранителни вещества за защитата на един нов растителен организъм. И тъкмо присъствието на тези защитни вещества прави поленът толкова полезен! Тъкмо в тези вещества се намира изведената в последен стадий информация, която идва от Слънцето чрез светлинните вибрации. Ако гледаме истински на нещата, наистина Слънцето ни дава живот, растенията преобразуват тази информация и я концентрират в крайната фаза на процеса на всеки жив организъм, а именно създаването на поколение, респективно полова клетка. Целият живот на планетата се крие в това малко нещо наречено полова клетка /когато говорим за многоклетъчните организми разбира се/ и когато се опитвате да разберете това, мислете за информацията, която е влязла в растението, с произход Слънцето. А Слънцето получава своята енергия от ефирната енергия, която тече непрекъснато в микросвета и запълна тотално без празни места цялата Вселена. Не се опитвайте да разберете нещата алегорично, в мисълта ми няма никаква алегория. Опитвайте се да разберете нещата така, както ги говоря. И ако направите това, ще разберете, какво е величието, което се намира в прашинката наречена ЦВЕТЕН ПРАШЕЦ! И от там, каква велика работа изпълняват пчелите с техния симбионтен труд по опрашването на растенията! Най-вече, заради горните мисли, плечалството за мен е най-вече удоволствие, защото ми дава възможност пряко и непосредствено да се докосна до процесите на живота, и да ги обмислям в процеса на осъществяване на пчеларската професия.

Та конкретно за прашеца. Когато бъде донесен от пчелите в кошера, неговата влажност е доста висока поради прекият му контакт с влагата изпускана от нектара в чашката на цвета и атмосферния въздух. Щом бъде натрупан в килийките на питите и пресован в тях за складиране, пчелите започват да подържат и върху рамките с пчелен прашец висока температура почти както тази на пилото /35 градуса целзий/, и да вентилират въздуха около натрупания прашец, за да го изсушат. Пчелите са принудени да извършват този рефлекс, защото навсякъде във въздуха има гъбични спори, които лесно полепват по прашеца още докато се намира върху самия цвят. Така в продължение на ден-два те извършват ФЕРМЕНТАЦИЯ НА ЦВЕТНИЯТ ПРАШЕЦ, която води освен до силно понижаване на влажността му, така и до структурни промени в неговия качествен състав на неговите химични вещества. Едва след приключването на процеса на ферментация, която трае няколко дни, прашецът вече се е превърнал в перга. Тогава той по-трудно мухлясва. Мухлясването може да се получи, ако пергата е изложена на повишаване на влагата. Пример за това: често в слаби семейства, които се намират в едната страна на кошера и са използвали по-голямо количество мед за поддържането на температурата в семейството през зимата, което е фактор за образуване и конденз в кошера на вода, при пролетните прегледи на всички рамки, тези, които са се намирали извън кълбото често са с мухлясъла перга. Говоря за факт, с който често съм се сблъсквал. Значи изводът е, че прашецът не обича никак влагата, защото е продукт, който лесно се подава на гъбични нападения. Общо взето прашецът е продукт, труден за съхранение. За да го съхранят, както трябва, пчелите, след напълването на килийките с прашец и приключването на процеса на ферментацията му, накрая слагат тънък слой ферментирал мед върху пресования прашец. И тъй като знаем, че медът никога не мухлясва /ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНА ТЪНКОСТ!!!/ те използват това свойство на меда, за да запазят белтъчната си храна. По принцип, през зимата мухлясват онези килийки с прашец, които не са напълнени и съответно запечатани с мед. С описаната информация можете да си правите извода как, ако си купите от пазара прашец, да го запазите най-добре. Ами много просто, объркайте го с течен /не озахарен/ мед и тогава даже можете да го държите и не в хладилник. А ако не направите това, задължително дръжте прашеца в хладилник в добре затворен стъклен буркан с плътна капачка, която се завива, а не някакво стъклено бурканче с капачка, която се захваща с прищракване. Отървете ли прашеца да мухляса, той е за изхвърляне.

Прясно донесен цветен прашец съм добивал, това не е толкова трудно, номерът е да си поиграе човек да си направи прашецоловилка. Лично аз никога не съм вадил перга от питите поради няколко причини. Първо, това е изключително трудоемка работа. Второ, жал ми е да отнемам храна от пчелите, която им е изключително ценна, за да бъдат здрави /при липса на прошец в кошера себейството неминуемо може да се разболее даже и през лятото, а през лятото доста кошери не успяват да си съберат достатъчно за тях си или бързо го изяждат/. Трето, много е важно, когато в кошера има достатъчно прашец, защото от това зависи яйценосната ейност на майката, на мен сърце не ми дава да вземам нужното за майката. Често се случва за около седмица прашецът в кошера да намалее почти с 80% от първоначалния си обем. Това става, когато прашата е прекъснала за някакъв период. Но майката трябва да снася И КОЛИЧЕСТВОТО НА ПРАШЕЦА Е ФАТАЛНО. По принцип силните кошери, които са успели да си донесат повече прашец, майките им само намаляват снасянето, но често през юни се случва майки напълно да спрат яйцеснасянето поради спиране на нектаро прашецопотока. А да не говоря и това, колко е важно в едно семейство да има добро количество прашец през зимата. Семейства с добро количество прашец изкарват много леко зимата, с много малко подбор, а често се случва майките им да започнат да снасят още в края на декември, обикновенно след зимното слънцестоене, но не по-рано.

Тъкмо поради описаните причини сърце не ми дава да вземам перга от кошерите си! Все едно от един нормално развит човек, или от един съсухрен слаб човек да му вземеш от подкожната мазнина!

Силно препоръчвам, който може да си позволи, редовно да се взема минимум по една чаена лъжичка на ден цветен прашец. При доста заболявания това действува профилактично, а при доза от няколко лъжички на ден се постига и лечебен ефект. Не искам да ви говоря за апитерапевтичните ефекти, защото много малко съм чел по въпроса, но който иска може да се поинтересува и да почете, литература бог дал много.

Катогерично не препоръчвам прашецът да се подлага на температурна обработка по-висока от 40 градуса Целзии, защото той се изпича и вече не е никакъв прашец. Най-добре е след събирането му да се суши на слънце или в специално изработени слънчеви сушилни /или такива от стар хладилник с реотан и терморегулатор/, които не достигат температури над 40 градуса. Същата температура се отнася и за пчелният мед, над тази температура, при опити за втечняването на озахарен мед, той губи лечебните си качества, тъй че внимавайте. Внимавайте също с излагането на меда на продължително излагане на висока температура и висока влажност, защото е добър влагоаспиратор, а в комбинация с по-високата температура започва вторичен процес на ферментация, той става кисел и годен само за добиване на алкохол.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: bogoizbrania в Април 03, 2009, 22:16:52 pm
До преди време когато дядо ми имаше пчели бях им голям любител на тях и продуктите им. Сега вече се въздържам, просто нямам уверенност в "задклавиатурното устройство", всъщност с жена ми не купуваме никаква захар от 2000 година.
Плодовата захар има едно много важно предимство пред рафинираната. В растенията захарите са безвредни в умерени количества. Докато навсякъде, където нямаме химически процедури по извличането и от въглехидрати и полизахариди захарите са в свързано състояние и така се възприемат от организма по много по безопасен начин. Докато рафинираната зафар е чист химикал, отрова за кръвта и тъканите, организма просто не я разпознава и няма способностти да я усвоява правилно и се опитва да се освободи от нея чрез промени в самия метаболизъм, което истинска клетъчна трагедия.
Трябва да имаме в предвид едно важно правило при храните, тези които подмежат на разваляне е естественни услови са истински храни, докато захарта е като варта, нито кислород, ни вода от нищо не се страхува.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Август 12, 2009, 09:15:57 am
Лятото си е лято. Има валежи, има и добра, качествена продукция, благодарение на тях. :)

Ако има желаещи да се запасят с мед от моите пчели, да ми пишат на лични, стига да живеят в България. А другата седмица ще имам вече и тъмен мед с участието на магарешки трън... ;)

Тъй като не храня със захар, добивът ми не е голям и количеството ми за продажба може скоро да се изчерпи. Побързайте!
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: Mirotvorec в Август 12, 2009, 19:44:17 pm
Истински качествен мед произвеждаш! Нямаше да се поколебая да ти направя поръчка, но и баджанака е като теб.  ;)
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Ноември 10, 2009, 17:20:59 pm
                               Цветен прашец
Цветният прашец съдържа всички елементи, необходими за развитието на живота. Според някои той е "искрата" на живота, от която зависи съществуването на целия растителен и животински свят. Няма друг продукт, биостимулатор или лекарство, в което така да са комбинирани всички жизненоважни елементи.

Цветният прашец притежава общо тонизиращо (укрепващо) действие, подпомага умственната и физическа работоспособност, подобрява сърдечната дейност и обмяната на веществата, нормализира работата на жлезите с вътрешна секреция, понижава кръвното налягане и холестерола в кръвта. Повишава хемоглобина и еритроцитите, което е много важно за хората с анемия. Подобрява имунитета (особено при инфекциозни заболявания) и притежава противомикробно действие.
http://www.nectar.hit.bg/polen.htm
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Февруари 11, 2010, 13:25:31 pm
Закана: Пчелите да консултират депутатите
11.02.2010 11:36
Според експертите има съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират


За пръв път обединени, всички пчеларски организации у нас се обявиха категорично против готвените изменения в Закона за генномодифицираните организми (ГМО) и настояха страната ни да остане свободна от ГМО.

Предстоящите промени дават възможност за използване на ГМО на опитни полета с научна цел, но наличието дори и на едно би извело процеса извън контрол, смятат от Националната браншова организация "Български пчеларски съюз".

Те определят като абсурдна идеята веднага след приемането на закона на второ четене да се наложи петгодишен мораториум.

Деветте регистрирани у нас пчеларски организации са единни и в мнението си, че "бъдещето на страната ни е в биологичното земеделие, а не в съмнителни, макар и скъпоплатени експерименти с ГМО".

Пчеларите дори заплашиха, че ако гласът им не бъде чут, ще докарат кошерите си пред парламента. Ще пуснем пчелите да "консултират" управляващите какъв закон да приемат, заканиха се те.

Част от мотивите им обяснява проф. Ганчо Ганев, председател на УС на браншовата организация. още по темата
 
Ще има обществено обсъждане за ГМО
 46 | 5138
Найденов пред "Ройтерс": Няма да разрешим разпространението на ГМО
 20 | 3523
ГЕРБ пак размисли: Иска мораториум на ГМО
 145 | 20063

Веднъж освободени в околната среда генномодифицираните организми, бактерии или вируси не могат да бъдат спрени за по-нататъшно разпространение и

пчелите ще спомогнат за това

Това означава, че те ще разширяват кръга на замърсяването "по силата на своята природа". По-важно в случая според Ганев е, че този процес ще бъде необратим.

Като хранителен продукт за пряка консумация медът освен нектара на растенията, от които е събиран, съдържа и полен (прашец) от тях. Това носи съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират.

Няма как да инструктираме пчелите си от кои растения да събират нектар и от кои - не, коментират пчеларите.

Според тях "податливостта на чиновниците да си затварят очите пред употребата на подобни препарати струва на българските пчелари хиляди отровени пчелни семейства годишно", както сочат и данните на Министерството на земеделието и храните.

Проблемите, за които пчелите могат да допринесат, са в няколко посоки, казва в коментар по темата и Илия Цонев от Националната научна асоциация по пчеларство.

При опрашването на растенията от насекоми ролята на пчелите е 80 на сто. Те могат да пренасят замърсен полен в радиус от десетки километри.

Така съвсем неволно тези тези безкрайно полезни и трудолюбиви насекоми стават вредители, разнасяйки генномодифициран полен и замърсявайки с него други растения.

В България този ефект ще е още по-силен

поради големия брой пчелни семейства на единица площ, прогнозира експертът. По думите му разнасяните полени са 100% генномодифициран организъм, защото поленът е белтък, който ще предизвиква оплождане и на други видове растения.

Това прехвърляне може да стане например от маслодайна рапица към друга биологична култура, която да стане ГМО. В едно такова поле не всички семена ще са от ГМО, но стопаните няма как да знаят, а процесът трае с години.

Вследствие на тези опити например днес в Канада няма органични соя или рапица - всичко е ГМО, твърди Цонев.

Когато културата е генномодифицирана, тя става устойчива на растителна защита, дори и след третиране с мощен препарат като "Раундъп". Устойчив на него става обаче и родственикът на рапицата - синапът, който се превръща в суперплевел, неподлежащ на унищожение.

Това ще наложи използването на още по-силен хербицид

и ще налее още пари в консорциума гигант "Монсанто", който за целта измисли и пусна на пазара ново поколение на препарата - "Раундъп 2".

Според учения корпорациите имат интерес от въвеждането на тези култури, защото така могат да контролират фермерите, да диктуват използването на пестициди и трупат за себе си богатства.

Другата пародия според Цонев са заложените в закона отстояния - на полета с ГМО от тези с биологичните култури. Според него тези отстояния са бутафорни, за заблуда на тези, които не знаят за какво става въпрос.

Какво например означава 800 м отстояние за ГМО царевица, когато се знае, че радиусът на опрашване на пчелите е на 4 км от кошерите им? Цонев недоумява как това не се вижда от хабилитираните учени, защитници на ГМО, и сам си отговаря: в голямата си част те са хора, свързани и финансирани от "Монсанто". Това за него си е чист конфликт на интереси.

На трето, но не и на последно място, ученият поставя опасността от преминаването на тези гени в различни микроорганизми. Той цитира изследване на германски учен зоолог от 2000 г., според което гени, използвани за модифициране на маслодайна рапица, са се прехвърлили в бактерия, живееща в стомаха на медоносна пчела. Тази променената бактерия може да мутира и да причини

увреждане на пчелите с непредсказуеми последици

Той предупреждава, че това постепенно ще доведе до т.нар. синдром на разпадане на пчелните семейства, процес, който прогресивно се налага през последните седем-осем години в световен мащаб.

Според Цонев въпреки че няма стопроцентови доказателства за това, се предполага, че зад изчезването на 800 хил. пчели в САЩ - около 60%, за последните 10 години стои именно ГМО.

Илия Цонев казва още, че съществуват научни свидетелства, според които пчели, които консумират ГМО култури, каквито засега масово са царевицата, соята и памукът, страдат от увреждане на сетивото за мирис. Застрашено е още чувството им за ориентация при търсенето на храна. Способността на пчелите да съзряват също може да се окаже ограничена.

Според експерта самият мед е въглехидрат и не може да бъде заразен. В него обаче попада известно количество цветен прашец, който може да съдържа ГМО. По думите му не се знае как това може да повлияе на човешкия организъм и здраве.

Цонев припомня, че медът е широко използван от възрастни и най-вече от деца за засилване на имунната система.

Прогнозата на учените пчелари е повече от мрачна - в сравнително кратък период от време пчелите просто ще изчезнат, а с това и 40 хил. души в България ще загубят препитанието си.

Тук е мястото да си припомним и думите на Айнщайн: "Четири години след изчезването на пчелите ще изчезнат и хората".

Източник: http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2766691
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: sidewinder в Февруари 11, 2010, 23:45:03 pm
Фактът, че пчелите избягват полета, засети с генетично модифицирани организми (ГМО), което води до намаляване на опрашването е сигнал за селското стопанство и околната среда.

"Ако пчелата изчезне от повърхността на земното кълбо, тогава на човек ще му останат само четири години живот." - Алберт Айнщайн
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: marhs в Февруари 13, 2010, 23:09:16 pm
Значи, опасностите от ГМО са огромни.
Амо тогава, аз мисля, че решението за тях тряя да се вземе на референдум.
Тъй като държавата е на народа, (а не на политици, партии и правителства) той трябва да реши този въпрос, естествено, след представяне на всички против и за ГМО в публичното пространство. :)
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: emilkos в Февруари 13, 2010, 23:57:08 pm
...
Амо тогава, аз мисля, че решението за тях тряя да се вземе на референдум.
...

Колко романтично  ;D
Неинформиран участник в един референдум ще даде същия резултат, както и ако не се проведе.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Февруари 14, 2010, 00:13:42 am
Кой беше казал , че когато пчелите умрат остават 4 години до края ?
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естестве
Публикувано от: sidewinder в Февруари 14, 2010, 00:18:15 am
Кой беше казал , че когато пчелите умрат остават 4 години до края ?
3 поста нагоре.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Февруари 14, 2010, 00:22:22 am
Вярно ,че  нашия човек. Как можах да не прочета. ???
Съвсем прав е. Къде са сега нашите съвременни Айнщайнчета още се губят по тъча. Закъсняват малко.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Февруари 14, 2010, 00:38:52 am
 :) :)
:)
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: marhs в Февруари 14, 2010, 12:50:25 pm
...
Амо тогава, аз мисля, че решението за тях тряя да се вземе на референдум.
...

Колко романтично  ;D
Неинформиран участник в един референдум ще даде същия резултат, както и ако не се проведе.

Казах референдум след добра разяснителна кампания по медиите.
Добре ве emilkos, нали искаме промени към добро, защо да не поискаме правото за волеизявление на народа, чрез референдуми?. Втория официален начин след изборите.  :)

Е, началото няма да е лесно, но нали тряя да го има.Що в другите държави може да има референдуми, а в БГ не.Нали сме в Европата, що не си търсим правото на оцеляване. :)


Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Май 10, 2010, 14:32:33 pm
Новата реколта 2010 потече. ;) :blum2:

Желаещи?  :-X
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: bogoizbrania в Май 10, 2010, 15:13:44 pm
Не е ли малко раничко, колко време е стоял питата?
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Май 10, 2010, 16:01:18 pm
Не е ли малко раничко, колко време е стоял питата?

Р А П И Ц А

И хич не е рано, защото вече прецъвтява.
Титла: Re:Относно: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и
Публикувано от: sidewinder в Май 10, 2010, 17:04:15 pm
Да хванеш рой е голямо постижение и никак не е лесно, ако роят вече се е установил на постоянното си обитание или е в хралупа или нависоко на някое дърво или стряха.

Можеш да го примамиш с маточина.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: viktory13 в Май 11, 2010, 11:59:06 am
Аз съм желаещ,цени и услуги за София?
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Май 11, 2010, 12:10:23 pm
Аз съм желаещ,цени и услуги за София?

На лични, разбира се. Виж си съобщенията!
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Май 11, 2010, 16:58:45 pm
Не е ли малко раничко, колко време е стоял питата?

Р А П И Ц А

И хич не е рано, защото вече прецъвтява.
Даже закъсняхме. Акацията е на дневен ред вече.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: marhs в Май 12, 2010, 01:28:44 am
Новата реколта 2010 потече. ;) :blum2:

Желаещи?  :-X

Опитах я вече.Комшията е пчелар. :hi:
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Май 31, 2010, 22:04:21 pm
Прави впечатление, че пчелите тая година се роят както никога до сега и са доста по агресивни, едвали рапицата и тва, че я пръскали с отрова е причината. Освен това дочух, че отровата им била по силна, на пчелите имам предвид...
А каква е пичината липите да окапват зелени още и да не са цъфнали дори? :D
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: SMSI-H в Юни 01, 2010, 11:13:21 am
Прави впечатление, че пчелите тая година се роят както никога до сега и са доста по агресивни, едвали рапицата и тва, че я пръскали с отрова е причината. Освен това дочух, че отровата им била по силна, на пчелите имам предвид...
А каква е пичината липите да окапват зелени още и да не са цъфнали дори? :D

Точно пръскането на рапицата ги беше направило агресивни. Свърши пашата от рапица, започна акацията и се успокоиха, вече не жилят ако не ги понатиснеш случайно. Освен това, заради пръскането на рапицата, след като тя свърши, доста стари пчели измряха, такова мряне през май не съм виждал никога, старите пчели обикновено започват да умират през юни. Отровата им не е по-силна, просто насекомите са по-раздразнени от периода преди рапицата и жилят по-агресивно. Няма как отровата има да е по-силна. Съставките на отровата са много и няма как да се променят химически и да въздействат върху ужиленото място по-силно, с по-силна болка. Подобни твърдения за отровата на пчелите, че била по-силна, са доста невежи. Има съвсем друго положение, ако отровата им боли повече. Че пчелите, благодарение на агресивността си успяват да забият жилото по-надълбоко в човешката кожа и също така, пак благодарение на добрата паша и многото нови пръснати в природата химикали, да имат по-голямо изработено количество отрова в резервоарчетата си от времето, когато няма паша. От две седмици вече не жилят, както по време на рапицата.

Липите да капят? Хм, поне при нас не е така. Но пък си имаме доста листни въшки по тях и листата им отдават мана. Може би капането на листата се дължи на изтощаването им от листните въшки!?
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: fishbone в Юни 01, 2010, 11:33:01 am
Дано да си прав.
  Но баба ми щеще да я няма допреди два дена от ужилване по главата, а по принцип не е алергична. А вчера два коня са ритнали топа. Въобще не са се спрели. Вярно е пашата е  много силна тая година но може би не само тя е определя тази агресивност и невиждано роене. Природата е толкова окипазена с тея химикали, и мобилни лъчения и прочие, че въобще не е изключено и да мутират в някаква степен. А Тая рапица дали нее генно модифицирана нещо. А тея дъждове идват от северозапад и де се зняе какво носят със себе си.
На липите капят самите цветове но неузрели полуразцъфнали и никакъв мирис на липи няма.

П.С.
 Нека, дано, дано да си прав и  всичко се дължи на силната паша и добрите условия.
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: хадзапи в Юни 01, 2010, 15:35:30 pm
"Нарастващата употреба на мобилни телефони стои зад изчезването на пчелите и разпадането на пчелните кошери, твърдят учени.  Изчезването на пчелния мед е предизвикало тревога в Европа и Северна Америка, където смятат, че виновни за това са климатичните промени и появата на генетично модифицирани култури. Във Великобритания се наблюдава 15% спад на пчелната популация, което през последните 2 години е довело до увеличаване на кражбите на кошери. Сега учените от пенджабския университет Чандигар твърдят, че са открили причината за това, която може да бъде и първа стъпка към промяна на отрицателната тенденция. Те установили, че радиация от мобилните телефони е ключов фактор за това явление и вероятно пречи на пчелните сетива, пише БГНЕС."


http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article?id=246402
Титла: Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо
Публикувано от: insomnia1304 в Юли 10, 2010, 20:59:28 pm
Чудо-мед. Источник молодости-1ч.

http://www.zigun.eu/drugi-statii/chudo-med-istochnik-molodosti-1ch.htm