Автор Тема: Работна среда и въздействие върху здравето  (Прочетена 15660 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lordsith

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Напоследък ми прави впечатление че все по-популярни стават офисите, в които почти цялата фирма или голяма част от нея са в едно помещение. Ако мога да ги  нарека "американски тип". Аз лично работя в подобен офис и мога да казха че е отвратително да се работи в такава среда. Заобиколен съм от 7-8 колеги, факсове, копирни машини, компютри и всякакви други машинарии.
В подобна работна среда вече работя в 3 фирма и затов реших да потърся мнението и на други хора.
Аз лично стигнах до следните изводи, след като човек работи известно време в такава атмосфера:
1. Загуба на концентрация
2. Умора - и то неоснователна, не че нямам много работа, но сега съм просот "психически" изморен и аз го отдавам на подсъзнателно претоварване от всички шумове.
Е то май не са чак толкова много, но тези две неща са ми достатъчни, че като се прибера и да искам просто да ям и да заспя.
Четох доста статии на тема офис стрес и т.н., но всичко което пишат са глупости за да си запълват страниците.
В заключение стигнах до извода, че налагането на подобен тип работна среда си е чиста проба гавра с моето както физическо така и психическо здраве.
НЕ ЗНАМ ЗАЩО НО ЦЯЛАТА ТАЯ РАБОТА С ОФИСИТЕ (по старому КАНЦЕЛАРИИ) СЕ ПРЕВЪРНА В МОДА, РАЗНИ "TEAM BUILDING" И ДР. МЕ КАРАТ ДА СЕ ЧУСТВАМ КАТО В СТАДО, А АЗ ДОРИ НЕ ИСКАМ ДА ИМАМ ЛИЧНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ЕДНА ЧАСТ ОТ КОЛЕГИТЕ СИ.
Е КАКВО МИСЛИТЕ ЗА СЪВРЕМЕНИЯТ МОДЕЛ НА РАБОТА И РАБОТНА СРЕДА В БЪЛГАРИЯ А ПО СВЕТА.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Ти го каза - американският модел. Прави се целенасочено разбира се, за да си смазан, за да не можеш да мислиш за друго и резултата да е единствено стрс и не-хармонично развитие в психичен и енергиен план. Тива го пренасяш и в дома си, върху близките ти. Започваш да храниш и фармацевтичната ферма, защото неминуемо се разболяваш при подобен начин на живот. Това е затворен кръг, който е измислен перфектно.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Точно. Наблъскани като овце на едно място, всеки диша на другия във врата, а началството те надзирава. Тймбилдинги, мийтинги, мемо- та. Хамериканизъм... Големи централизирани фирми. Ти си пионка, едно незначително болтче от огромната смазваща машина. Нечувано умишлено текучество на персонал, пак с цел насаждане на страх..Имам наблюдения от една голяма фирма в България как по време на тиймбилдингите се насъскват току- що постъпилите срещу конкурентните фирми. Те са такива- онакива, а ние сме върхът. А тя работата от гнила по- гнила.Просто Хитлер ряпа да яде.
Как се отразява върху здравето усещането, че си малък и незначителен? Сигурна съм, че няма иследвания в тази област,но мога да направя някои предположения..
« Последна редакция: Април 04, 2008, 14:42:40 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Морфей

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
И от всичко казно до тук, ще добавя, че винаги ти слагат за шеф някой, който не си разбира от работата и въобще не му е мястото там или е комлексаран зомбиран работохолик, който си мисли че ти си му роб и като те измъчва ще получи "ИЗДИГАНЕ В КАРИЕРАТА". >:(

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
И от всичко казно до тук, ще добавя, че винаги ти слагат за шеф някой, който не си разбира от работата и въобще не му е мястото там или е комлексаран зомбиран работохолик, който си мисли че ти си му роб и като те измъчва ще получи "ИЗДИГАНЕ В КАРИЕРАТА". >:(
Дааа... Успокоих се. :) Вече си мислех, че само аз имам проблем с "авторитетите."  ;D Точно такива хора вършат работа на Системата, затова и се пенсионират там. Всичко останало с мозък в главата си и нещо човешко в себе си бива изритвано.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698

Ти го каза - американският модел. Прави се целенасочено разбира се, за да си смазан, за да не можеш да мислиш за друго и резултата да е единствено стрс и не-хармонично развитие в психичен и енергиен план. Тива го пренасяш и в дома си, върху близките ти. Започваш да храниш и фармацевтичната ферма, защото неминуемо се разболяваш при подобен начин на живот. Това е затворен кръг, който е измислен перфектно.
Чиста проба вампиръзъм...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Дааа... Успокоих се. :) Вече си мислех, че само аз имам проблем с "авторитетите."  ;D Точно такива хора вършат работа на Системата, затова и се пенсионират там. Всичко останало с мозък в главата си и нещо човешко в себе си бива изритвано.
Но преди да бъде изритано е добре омачкано, унизено, изтикано в ъгъла, защото не се вписва в колектива на "удачниците" поради разликата в мисленето с този колектив. Това ми е от собствен опит, докато не се научих, че трябва да прилагам актьорство и преди всичко човещина, за да преодолявам желанията и напътствията на "авторитетите", които поради господарския си манталитет, правят всичко свързано с унижението ти, за да се почувствуват "над" теб - което им доставя удовлетворение, умиротворение и нахранване с енергията на притесненията, която използваш /чисти енергийни вампири/. Така че прилагайте човещината, където можете! Това помага и в един момент ги успокоява, щото виждат, че не могат да ви пречупят.

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Добре, де! Не разбирам как се съгласявате да работите в такава среда? Здравето не е ли по-важно? Когато някой или нещо те смуче и изпива силичките е нормално да си събереш партъкешите, нали? Аз самата бих я приела като предизвикателство и опитала да променя нещо. Ако пък не стане - торбичката на рамо и ходооом марш ;)Свят голям...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Добре, де! Не разбирам как се съгласявате да работите в такава среда? Здравето не е ли по-важно? Когато някой или нещо те смуче и изпива силичките е нормално да си събереш партъкешите, нали? Аз самата бих я приела като предизвикателство и опитала да променя нещо. Ако пък не стане - торбичката на рамо и ходооом марш ;)Свят голям...

Принципно трябва да е така. Но стандартният отговор е: "Ами то сега... ще търся работа няколко месеца, а аз издържам семейство, 2 деца храня, как ще я караме..."

И тем подобни. Системата разчита точно на това. Ако мислите по този начин, вече сте роб.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Това ми е от собствен опит, докато не се научих, че трябва да прилагам актьорство и преди всичко човещина, за да преодолявам желанията и напътствията на "авторитетите", които поради господарския си манталитет, правят всичко свързано с унижението ти, за да се почувствуват "над" теб - което им доставя удовлетворение, умиротворение и нахранване с енергията на притесненията, която използваш /чисти енергийни вампири/. Така че прилагайте човещината, където можете! Това помага и в един момент ги успокоява, щото виждат, че не могат да ви пречупят.
Това е много силен ход, но преди това трябва хубавичко да го осъзнаеш, за да го приложиш. Просто трябва вътрешно да си готов за такова действие, вътре в теб трябва да си изградил едно непоклатимо умиротворение. Поздравления за всеки, който го прилага!
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Морфей

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
Добре, де! Не разбирам как се съгласявате да работите в такава среда? Здравето не е ли по-важно? Когато някой или нещо те смуче и изпива силичките е нормално да си събереш партъкешите, нали? Аз самата бих я приела като предизвикателство и опитала да променя нещо. Ако пък не стане - торбичката на рамо и ходооом марш ;)Свят голям...

Принципно трябва да е така. Но стандартният отговор е: "Ами то сега... ще търся работа няколко месеца, а аз издържам семейство, 2 деца храня, как ще я караме..."

И тем подобни. Системата разчита точно на това. Ако мислите по този начин, вече сте роб.

Аз съм РОБ, женен с 2 деца и това което казваш е голата истина, сменях работата си няколко пъти на всякъде е едно и също. Все някой ден ще я преодолея тази система, знам го!

Това ми е от собствен опит, докато не се научих, че трябва да прилагам актьорство и преди всичко човещина, за да преодолявам желанията и напътствията на "авторитетите", които поради господарския си манталитет, правят всичко свързано с унижението ти, за да се почувствуват "над" теб - което им доставя удовлетворение, умиротворение и нахранване с енергията на притесненията, която използваш /чисти енергийни вампири/. Така че прилагайте човещината, където можете! Това помага и в един момент ги успокоява, щото виждат, че не могат да ви пречупят.
Това е много силен ход, но преди това трябва хубавичко да го осъзнаеш, за да го приложиш. Просто трябва вътрешно да си готов за такова действие, вътре в теб трябва да си изградил едно непоклатимо умиротворение. Поздравления за всеки, който го прилага!

Това го пробвах с моя управител, действа 2 седмици и накрая стана по-бесен от всякога взе да тормози всички заради мен, прие го като подигравка. Бъга в него неможа да преживе това, че неможе да се храни от мен както обикновенно и затова изгоряха другите. И все пак той пак ме изкара извън релсите, както никой досега, стигна се до бой, но ме спряха навреме иначе щях да го убия. Сега не ме закача, но другите го отнасят за моя сметка. Тия същесва са много хитри и не търпят диета. Винаги намират начин да те издоят. :'(

« Последна редакция: Април 04, 2008, 23:55:10 pm от Morpheus »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Това, което аз виждам е нескопосан опит да се създадат работещи коелктиви. Личното ми мнение е, че трябва да се изолират максимално дразнещите шумове, и да не работиш в един офис  сповече от 4-5 колеги,които трябва да  са подбрани така че да можете да си "паснете", и шефа трябва да си разбира от работата. Иначе с еполучава точно робство и мъчение....за жалост рядко се предприемат мерки и на  хората се гледа като на капиталовложение,като на разход,който да донесе приходи,а не като хора,които да търсят удовлетворение от дадена работа. Отрязват се всякакви възможности за развитие и... абе зле са нещата
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Lordsith

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Много благодаря за мненията. Мислех си,че само на мен ми е гадно от цялата тая работа с "модерният офис". Прочетох едно мнения за това защо се тръпи този начин на работа и защо просто не си вземе човек шапката и не си тръгне.
Ами в моя случй нещата са доста тривиални - всеки път като ме стегне капата и реша да се махам се сещам за семейството ми. А за мое съжаление социалната политика на държавата не ми помага особено ако остана безработен. Чел съм и са ми разказвали,че в някои скандинавски страни дори хората злоупотребявали с социалните помощи, като не искали да работят защото им било добре да живеят на помощи. Е да де ама преди време когато завърших средното си образование и просот реших да проверя мога ли да се регистрирам като безработен се оказа, че понеже съм с обиконвена гимназия не мога да се запиша като безработен, трябвало да съм завършил техникум та да имам професия за да съм безработен.
Май много отплеснах от това което исках да споделя.
Порсото казано системата тук ми се струва, че работи на принцпа "ако това което ти се предлага като работа не ти харесва, оправяй се сам".
И да ви кажа, че доста мои познати (някои вече покойни за съжаление) се опряха сами, като не можаха да си намерят работа, опитаха с собствен бизнес, като ги задушиха "мутрите" се принудиха да станат и те мутри та да имат поне някакви доходи.
И така, постоянно гледам разни реклами за лекарства и разни млека дето ако ги пиеш в офиса ще ти е добре на стомаха, та се чудех ами ако не работя в офис и ги пия пак ли ще ми е добре на стомахчето.
Има законови изисквания за това каква трябва да бъде работната среда - не съм чул някоя институция или контролен орган да прави проверки по фирмите да проврят при какви условия се работи. Ако вие знает ще ми бъде интересно да разбера.

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
Има законови изисквания за това каква трябва да бъде работната среда - не съм чул някоя институция или контролен орган да прави проверки по фирмите да проврят при какви условия се работи. Ако вие знает ще ми бъде интересно да разбера.

Мисля,че "Хигиена на труда" към ХЕИ се занимава с това,или пък Инцпекциата по труда...Не съм съвсем сигурна.

SCLover

  • Гост
Съгласен съм с вас, че човек като е в подобна среда - с много компютри и периферни устройства, много колеги около него, започва да се чувства зле. Но се замислих за университетите. И там ли със същия замисъл наблъскват 200 човека в една аудитория, за да слушат лекции? Например, в моя ВУЗ, моя поток, сме 350 човека които би трябвало да имат лекции едновременно. Абсолютно всеки ден едни и същи страсти владеят студентите, как така успяват всички да се засмеят в един и същи момент? Това е то, механизмът на стадното мислене, в тълпата е по - лесно, не е нужно да поемаш отговорност, имаш усещането, че си някак си защитен. А всички си мислим, че е с цел оптимално оползотворяване на наличните ресурси - много по лесно е един даскал да си изпее лекцията пред всички наведнъж, вместо да ги дели на 10 парчета, и поотделно.
А не са само офисите на големите фирми или залите във висшите училища. Този принцип е налице и в дискотеките, но там е много драстично положението. Винаги съм се чудил какво има в тези нощни заведения, какво намират моите връстници там. Чувал съм много интересни изказвания от рада на "Много яко се разбиваме като отидем във Варна на дискотека!" или пък "Вчера в Бургас направо умряхме от кеф в дискотеката".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27