Автор Тема: Бартер  (Прочетена 13617 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Бартер
« -: Март 16, 2008, 18:27:25 pm »
Отдавна мислех да преведа няколко статии, но докато намеря време някои от тях бяха свалени от правителството, а някои - променени. Ще систематизирам цялата информация за да може да се започне диалог за текущото състояние на икономиката и за възможните изходи от кризата.

От 2-3 години започна нечувана инфлация в САЩ, повличайки и Великобритания и някои малки сателитни и "верни" колониални държави. В момента се продават къщи с 2-3 спални в Детройт за по $100 до $300, а аз намерих и един близнак в Еко-селце край Лос Анджелис за $2400. Притиснати от инфлацията хората...се върнаха към след-военния бартер - стока за стока, услуга за услуга. Не че това се харесва на таксовия чиновник, но оперира. Например във Великобритания се създаде Бартерен клуб с карта, в който членуват хиляди лични търговци и компании. Интересно е как са използвали съвременната техника да създадат точкова вместо парична система за заплащане и всеки е регистриран в централа база данни с определени точки. Например - всеки си обявява цени / точки на услугите и всеки в "клуба" може да даде заявки добавяйки фиктивни точки на доставчика, давайки му възможност да си "купи" други стоки или услуги.

Например една цветарка сподели, че е направила букети за точки, което пък и е позволило да си "поръча" седмични доставки на месо, плодове и зеленчуци, както и някои вещи за домашна употреба. Друг пък срещу дърводелски услуги си е "купил" дизайн на интернет страница и рекламни брошурки и т.н.

Самата система се поддържа от самоконтрол на участващите и класация на качеството на услугите, както и на факта, че всеки член има на разположение фризьор, дърводелец, месар, строител, водопроводчик....от мрежата, които може да използва среу труда или стоките си фиктивно продадени за точки.

Както може да се очаква правителствата и данъчните ги преследват, но и те си имат система за защите при която обръщат точките в пари, както за приходи, така и за разходи и си плащат минимални данъци. Това истински озверява банките, на които се плаща зе всеки чек или транзакция. И при тази система се използват всички легални начини за укриване на данъци, както и "вид" кредит на нуждаещи се, но добре познати членове на Бартерния клуб.

Доколкото знам това се практикува и в България, макар и малко по-срамежливо на базата на услуга срещу услуга - тоест едно към едно. Но дали не може да се използва метода на САЩ и Великобритания да се ускори процеса на намаляване на ГОЛЯМАТА инфлация, която неминуемо ще дойде и в България.

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: Бартер
« Отговор #1 -: Март 16, 2008, 19:01:35 pm »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Бартер
« Отговор #2 -: Март 18, 2008, 23:49:16 pm »
Винаги съм казвал че това е бъдещето. Тина, искаш ли да отвориш темата във "Философски мисли"?

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Бартер
« Отговор #3 -: Март 18, 2008, 23:59:46 pm »
Цитат
В момента се продават къщи с 2-3 спални в Детройт за по $100 до $300,

Ами точно там да ти кажа понеже съм ходил  :P трябва да ти плащат че да живееш така че цената е напълно нормална. Всички живеят в предградията на Детройт в огромни къщи а в центъра е станало нещо като циганската махала и затова са толкова ниски цените  ;) Освен това има и някои предградия - щото като се каже Детройт в САЩ някои го разбират като цялата област, която е огромна - та може да става въпрос и за някое още по-циганско предградие - понеже има и такива много там които си живеят в къщи подобни на фургони.

Иначе бартера си е много яка идея която и сега си функционира под формата на приятелски услуги  ;)

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Относно: Бартер
« Отговор #4 -: Март 19, 2008, 00:01:04 am »
Долара постоянно пада!  Няма ли да я спрат тая война в Ирак!? Те вместо да излязат от рецесията, повече я задълбочиха! >:(

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Относно: Бартер
« Отговор #5 -: Март 19, 2008, 22:06:05 pm »
войната няма нищо общо а и колкото далгове да имат тяхната икономика никога няма да се срине
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Бартер
« Отговор #6 -: Март 20, 2008, 11:40:40 am »
Какъв Детройт, какви 5 лева... Знаете ли около Троян колко е хубаво?   :P
За бартера-с две ръце съм "За", то аз и сега го практикувам, когато мога. "Сметката" е много по-лесна, отношенията между страните са простички, ролята на държавата е никаква и изобщо-все благинки  :)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
Относно: Бартер
« Отговор #7 -: Март 20, 2008, 11:51:20 am »
Мисля,че при арабите  има нещо подобно-ти на мене,аз на тебе.Имам 2 познати,женени за такива и от това,което са ми разказвали и от мои бегли впечатления,оставам с такива убеждения.Много са усложливи,без да очакват нещо от теб,а ако ти им направиш някаква услуга са безкрайно благодарни и веднага им ставаш приятел.Разбира се,не ги познавам добре,за да кажа какво действително се крие зад това,понеже човек си е малко предпазлив и мнителен,когато става дума този род услуги.

Даже го има и по селата, и по-малките градове-примерно свършва ти солта,дава ти съседа.Кокошката ти снесе яйце,ти му занасяш и нещо такова.Никой от никого не чака отплата.

Идеята ми допада.Даже без да искаме ние участваме във виртуален бартер-аз ти давам едно инфо,ти на мен друго и т.н. :)
« Последна редакция: Март 20, 2008, 11:54:27 am от Тук и сега »

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Бартер
« Отговор #8 -: Март 20, 2008, 12:07:06 pm »
3 неща които да поразширя за дискусия:

1. Контрола на стоките и услугите

Мисля, че това е прекрасно. Въпреки че е направено като в eBay или Amazon например, работи по същия начин като устните препоръки от времето на бабите и дядовците - кой е добър майстор или шивач...кой продава качествени домати или бельо...Това поощрява хората да се стараят повече и да бъдат честни. Това е също е едно много удовлетворяващо чувство, че всеки контролира качеството на стоките и услугите които "купува" вместо да бъде притиснат до стената от големи и бездушни супермаркети и корпорации.

2. Капитал и данъци

Всеки може да започне с голи ръце и без капитал. Накрая на финансовата година - когато обърне виртуалните си точки в пари - да кажем 20,000 печалба минус разходи 15,000, ще трябва да плати на таксовия чиновник примерно 20% х 5,000 = 1000 лева. Това все може да се изкара от услугите / стоките продадени на хора извън точковата система. Междувременно са спестени хиляди от банкови транзакции или лихви по заеми.

3. Чувство на сигурност

Създаването на една такава мрежа създава чувство на сигурност и уважение към другите. Паниката се стопява, страха, че като си болен и не работиш, ще останеш гладен изчезва, защото винаги можеш да заплатиш с труда си когато си здрав. Можем и да го обърнем от другата страна - когато натрупаш достатъчно точки да имаш за храна и сметки, можеш да си позволиш почивка.

П.П. Не се хващайте за имотите в тази тема - дадох го като пример за инфлацията. Мога да продължа и да пиша колко хора не могат вече да си плащат тока и водата или нямат пари за храна, но това е само илюстрация на кризата.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Бартер
« Отговор #9 -: Март 25, 2008, 20:33:18 pm »
Това е бъдещето на "стоково-паричния оборот" и когато системата (най сетне!) се срине, от въпросния оборот ще остане само този вид добронамерено, взаимно и безфинансово подпомагане.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Бартер
« Отговор #10 -: Март 25, 2008, 21:22:19 pm »
Това е бъдещето на "стоково-паричния оборот" и когато системата (най сетне!) се срине, от въпросния оборот ще остане само този вид добронамерено, взаимно и безфинансово подпомагане.
Надай се коньо на зелена трева.

Това ще стане само ако на земята останат толкова малко хора, че да заживеят на племена или нещо от сорта... Ето тогава вече ще загазим яко... Освен ако не открием свободната енергия разбира се  ;)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Бартер
« Отговор #11 -: Март 25, 2008, 23:18:30 pm »
Това ще стане само ако на земята останат толкова малко хора, че да заживеят на племена или нещо от сорта... Ето тогава вече ще загазим яко... Освен ако не открием свободната енергия разбира се  ;)

Това е ставало, става и ще бъде в бъдещето - ако се върнем в историята ще открием "ПЛЕМАНАТА ИЛИ НЕЩО ОТ СОРТА" като роднини, села, кланове, етнически и расови групи, тайни общества, партии, клубове, XnetBG....

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Бартер
« Отговор #12 -: Март 25, 2008, 23:31:58 pm »
Това живо ме интересува, но естествено идеалният вариант би бил/ все още мисля, че е възможен/, напълно изолиране от Системата, нещо средно между родово имение и древно матриархално общество.Пълна свобода мисля, че можем да постигнем единствено след като станем напълно независими от парите и след като си избием всички от главите всякакви мисли за власт и йерархически принципи. Назад към корените, към егалитарното общество!

Тина, тази тема днес точно по поръчка ми идва :-*, както и темата на Флай за утопията. И над двете от доста време си блъскам главата.  :)

 
« Последна редакция: Март 25, 2008, 23:33:23 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Бартер
« Отговор #13 -: Март 26, 2008, 10:14:40 am »
Просто хората, които толкова много искат да стане някакъв катаклизъм, да измрат 90% от населението на земята например и т.н. да завижеем в палатки, да ни ядат бълхи, да ни трепе малария, да измираме от най-малката болест (имам предвид останалите 10%) и т.н. други "благини", в следствие на което да останат 1% от населението - ми се струват доста цинични. Тогава (ако съм жив) ще ги видя тези хора, които толкова много искат да стане това нещо как ще се справят със ситуацията и дали няма да почнат да врънкат пак да се върне статуквото.

Неактивен valent

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Относно: Бартер
« Отговор #14 -: Март 26, 2008, 10:53:41 am »
Идеята за бартера е относително добра, но е твърде примитивна. За всеки икономист е ясна ролята на парите като всеобщ еквивалент и как се е стигнало до тях. От тази гледна точка бартера или стоковия клиринг или натуралната размяна не съответствуват на съвременното развитие на производствените отношения в глобален аспект. С други думи приложението на стоков бартер в днешните условия е възможно само в ограничен размер и само като вид защита в условията на финансова криза, висока и галопираща инфлация и висока степен на монополизация на пазара. Следователно бартера като форма на обмен не решава глобално икономическите проблеми в съвременния свят независимо дали това е Великобритания, България или америка. Нещо повече, при нарастване обемите на бартера в една икономика, когато държавния бюджет започне да губи ресурс в т.ч. и ДДС - естествено,че ще се вземат мерки на държавно ниво за ограничаване или забрана на стоковия обмен. Темата "Бартер" засега е несериозна и говори за неразбиране и лутане в начините за защита на ежедневните икономически интереси. Главната тенденция е друга : формиране и налагане на световна валута. USD вече не може да играе тази роля. Еврото все още няма икономическата сила и затова в момента американците атакуват европейската икономика с нисък курс на долара, за да не позволят Европа /около Германия и Франция/ да бъде силна икономически. Т.е. в момента се води скрита валутна война. Който успее да наложи паричната си единица като световно разплащателно средство в над 50 % от световния обмен ще владее икономически света. Междудругото, ако световното правителство имаше изгода от бартерните операции, вервайте ми, че ще го наложи като форма на плащане за не повече от 6 месеца и то в цял свят.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27