И между другото, искам да обърна внимание към аргумента на Бжежински, според когото геополитическата битка е за Евразия, а не както аз твърдя, основавайки се на идеята на Макиндер, че тя е за Хартланда. За съжаление, това може би тябваше да го кажа по-рано.
Идеята на Макиндер в началото на века е че геополитическата битка ще е за Хартланда, защото по негово време земята явно се е смятала за най-ценния източник на световна власт, т.е. единствения, като единствения начин за сдобиването на този източник на световна власт (или хегемония) е военното завоевание. За разлика от тогава, обаче, в днешно време, световната власт не се измерва само с това колко площ има дадена страна, а и със степента на нейната икономическа стабилност (това е в общи линии идеята на нео-реалистите). Това означава, че ние трябва да разнообразим нашето разбиране не само за източниците на световна власт, но и за способите за достигането на й. Затова забавянето на икономическия ръст у други държави е форма на упражняване на натиск, т.е. власт. Ето защо и Бжежински, когато говори за изпреваращата степен на значимост на Евразия (Световния Остров, по Макиндер) се аргументира като изтъква фактори и променливи, които имат по-голямо отношение към икономиката, а не към политико-военното дело.
В Еврaзия е съсредоточено 75% от населението в света, 60% Брутния Световен Продукт, и 75% от световните енергийни запаси. Потенциалната сила на Еврaзия засенчва дори тази на АмерикаТой говори за това, че в Евразия са най-големите пазари (населението), голяма производителност и източници на енергия, които да захранят тези икономики.
Естествено, той не отхвърля и нуждата от Хартланда, т.е. значението и на земята. Обаче, неговата идея е не да даде предимство на един или друг регион от геополитическата карта на Макиндер, а да обобщи геополитическата логика в един по-обхватен регион - Евразия. С други думи, идеите на Бжежински са надстройка на идеите на Спюкман и Макиндер. Докато Макиндер дава предимство на най-недостъпния и огромен по площ земен регион - Хартланд, Спюкман говори за предимството на Римланда- региона с най-голямо население и икономическа активност. Така, своя страна, Бжежински говори за Евразия, не само в качеството й на регион с огромна икономическа мощ, както вече отбелязахме горе, а и като такъв с най-голяма площ:
Еврaзия е световният осен суперконтинент. Сила, която доминира Еврaзия би упражнявала решаващо влияние над два от трите световни икономически най-продуктивни региона: Западна Европа и Азия. Бегъл поглед към картата би ни подсказал, че държава доминираща Еврaзия автоматично би упражнявала контрол над Близкия Изток и Африка.С други думи, той ни обръща внимание на нуждата от доминиране над териториите не само в Хартланда, но и Римланда. И както казахме по-горе, привлекателността на Евразия е не само в територията й, а и в нейня икономически потенциал. Затова, битката е за Хартланда дотолкова доколкото Хартланда е източник на геополитическа сила, застрашаваща хегемонията на Щатите, и както вече казахме, не само по линия на влиянието измервано в земна площ, но и онова, измервано в икономическа мощ.
В днешно време, единственият такъв актьор от геополитическата сцена беше, е и ще бъде Русия. Докато, както казва Бжежински, американците прокарват влиянието си в Евразия чрез ЕС (допреди Англия, по принцип, но и България и Източна Европа, засега най-вече), Япония и вече Ирак и Афганистан. Руснаците, го правят чрез страни като Иран, Китай, централно-азиатските страни и Шангхайската Организация за Сътрудничество. Но така или иначе, способите за упражняване на влияние и от двете страни не са само посредством военно-политическия контрол над територията, а и икономическия. Като пример за това може да посочим, разполагането на американски бази и ПВО от системата Междузвездни Войни, в И.Европа и Централна Азия и навлизането на американски капитал в БГ (Бейърли наскоро каза за навлизането на поредната вълна` от американски инвестиции). От своя страна, руснаците използват износа си на енергоресурси, чрез Газпром. Така, американците, чрез своите инвестиции, които не са само за България, се опитват да създадат един вид едно икономическо пристрастяване към американския пазар, което ще рече, от страх да не изпъдим всичките тези американски инвеститори и загубим нашите пазари в САЩ (като се предполага, че от тях ще зависи подобряването на нашата икономика) ние ще следваме САЩ навсъде. В същото време, Русия прави така, че който не я слуша, няма да получи енергоресурси. Това се отнася не само за Украйна и Беларус, които като се опитаха да бъдат самостоятелни, доставките им на нефт и газ - спряха. Политиката на Русия е и същата в останалите части на Азия, където Русия (ще) изнася енергоресурси към Китай и Япония. Така и Япония, и Китай загубват интерес от конфронтация с Русия, защото икономиките им ще пострадат - значително. Но без значение дали от страна на САЩ или Русия, иде реч за икономическо влияние. И при двете Сили не военния контрол, а икономическата манипулация над местните икономики би могла да установи хегемония над дадената територия.
Затова и битката като цяло не е за контрола над Хартланда, с което съм съгласен, а за контрола над Евразия. И тя не е само посредством поземленото завоевание, а и посредством икономическото такова. Но въпреки всичко, Макиндер и досега си остава прав, че най-опасния световен хегемон се крие зад укреплението на Хартланда. Според него Хартланда е опасен не само заради огромната си площ, но и заради недостъпността си. Ако погледнем политическата карта на света е ясно, че ако Морските Сили и Хартланда са двата основни полюса, от които зависи геополитическата съдба на останалите държави, тях ги дели една дебела буферна зона, съставена от държавите по периферията на Евразиа, т.е. Римланда. Засега, тази стена се изтънява по линията на Източна европа и прикаспийските държави. За източна Европа изтъняването на този буфер е най-вече по линия на военното дело, чрез разполагането на американски части, докато във втория случай то е по-скоро по линия на съвместните икономически, енергодобивни проекти. С други думи, дори и ако приемем, че Бжежински е прав и че битката е за Евразия, поради недостъпността на Хартланда, битката ще е първо за периферията на Евразия, а после за Хартланда.
С други думи, глобалната битка е за контрола/хегемонията над Световния Остров/Евразия, която ще се състои в две части - битката за Римланда и после, битката за Хартланда.
-
Въпреки, че беше добро упражнение, стига вече вътрешни монолози...