Автор Тема: САЩ - Президентски (и предварителни) избори  (Прочетена 47336 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Цитат
Допреди време желязно футболно правило гласеше, че както и да играе Германия, винаги стига поне до финала. Можеш да поддържаш Бразилия, ако искаш, но по-добре е да заложиш на немската машина. Нещо подобно става с предварителните избори в САЩ. Макар че чернокожият сенатор Барак Обама събира тълпи почитатели, а речите му докарват публиката до френетични викове, това не му дава достатъчно сила срещу тактиката и дисциплината на Хилъри Клинтън. След супервторника тази седмица, когато в САЩ 24 щата гласуваха, за да изберат кандидатите за президент на Демократическата и на Републиканската партия, Клинтън с малко, но уверено започва да придобива преднина. Ако Обама не смени тактиката, нищо чудно след месец да се окаже с бляскава загуба. Резултатите от предварителните избори бяха обявени за

Победа и в двата лагера

на демократическата партия. На Клинтън, защото получи повече гласове и спечели в големите щати, на Обама, тъй като победи в повече на брой щати. Реално резултатът е равен, което означава поне още няколко трудни мача. Но усещането около полунощ на 5 февруари беше, че бившата първа дама е повела в резултата - тя сияеше, докато Обама изглеждаше уморен и неенергичен. Медиите и коментаторите сякаш служебно й бяха присъдили преднина. Социологът Джон Зогби казва, че не разбира каква е причината - "и двамата имаха голяма вечер", смята той. Въпреки социологическите проучвания, които показваха равенство между двамата кандидати, очакването, че Обама ще се възползва от последните си успехи, витаеше във въздуха. Zogby International дори показваше ден преди изборите преднина от 13 пункта за чернокожия сенатор спрямо Клинтън в Калифорния. Обама получи подкрепата не само на фамилията Кенеди. Зад него застанаха разнокалибрени поддръжници от рок динозаври като Grateful Dead, през актьори като Робърт де Ниро и Скарлет Йохансон до най-големия испаноезичен вестник в Калифорния. С целия този капитал - морален и финансов (за януари той е събрал три пъти повече дарения от Клинтън), Обама нямаше как да не излезе начело.

Резултатите обаче се оказаха противоречиви. Хилъри Клинтън очаквано спечели в "родните" си щати - Ню Йорк (където е сенатор) и Арканзас (където Бил Клинтън беше губернатор). Обама победи в Илинойс, в южните щати с голямо афроамериканско население и в републикански настроените щати, където Хилъри дори не се и опита да води кампания. Най-голямата победа за Обама обаче бяха Мисури, ветропоказателят на американската политика, и съседният на Ню Йорк Кънектикът. За сметка на това Клинтън успя да си осигури победата в Калифорния. Щатът е важен не само защото е най-многолюдният в САЩ, но и поради факта, че семейство Клинтън са изключително популярни и са получили най-много дарения на глава от населението именно оттам. Най-символичен пък беше успехът на Хилъри в Масачузетс - там целият елит на Демократическата партия подкрепи Обама начело със сенатора Тед Кенеди (доайен на фамилията) и губернатора на щата и бившия кандидат за президент Джон Кери.

Обяснението защо Обама не успя да спечели на супервторника е трудно. Той успя да привлече значително повече средства за кампанията си, които в следващите няколко седмици могат да се окажат решителни. Не напразно само ден след супервторника Хилъри Клинтън зае 5 млн. долара собствени средства за кампанията си. Срещу него обаче имаше технически пречки - например в Калифорния много гласове са пуснати по пощата още преди месец, т.е. преди Обама-манията да се разрази с пълна сила. Освен това двамата Клинтън не са от вчера в политиката и успяват да мобилизират избирателите си. Например в Калифорния La Opinion, най-големият испаноезичен вестник в САЩ и втори по читаемост в Лос Анджелис, подкрепи Обама. Местната партийна машина на демократите обаче застана зад Клинтън и привлече значително по-голям дял от испаноезичния вот за себе си (на подценяването му се дължи и грешката на Zogby). Чернокожият сенатор изглежда като обещание, което звучи добре на повечето избиратели, но те все още не са готови да го приемат. Красивата игра не е достатъчна за победа. Всеки път, когато Хилъри Клинтън се опита да въвлече противника си в дискусия за конкретни политики, Обама се измъква от конкретен отговор.
Сред републиканците има

Двама победители и един губещ

Джон Макейн си осигури половината от необходимите гласове за номинацията си и за да изгуби, трябва да се провали на почти всички оставащи предварителни избори. На практика финалът тук е предварително известен. Проповедникът с китара Майк Хакъби, който беше отписан от надпреварата, спечели цели пет щата - повече от втория в ранглистата на републиканците Мит Ромни, който пък е сигурният губещ. Обясненията тук са значително по-лесни. Противопоставянето между Хакъби и Ромни за консервативния вот привлече към Макейн умерените републиканци, уморени от политиката на Буш, които се оказаха значителен брой. За победата на Макейн има и лична причина. След като през миналата година кампанията му фалира, сенаторът буквално надприказва опонентите си. Заради острия му език немалко негови колеги в Сената искрено го ненавиждат. Избирателите обаче обожават този начин на говорене. Зад гърба на сенатора от Аризона стои и миналото му на ветеран от Виетнам. Така, каквото и да каже, Макейн винаги изглежда по-сериозно.

В същото време, ако се запази сегашната динамика сред демократите, се очаква избирателен карамбол, в който Обама ще спечели предстоящите предварителни избори в щати със значително афроамериканско население. В началото на март ще дойде часът на Клинтън, когато са изборите в Охайо и Тексас. Най-вероятно резултатът отново няма да е достатъчен за нито един от двамата да се обяви за победител. Така се очертават два сценария - изборите да се решат в последните 11 малки щата, където един от тях ще получи малко мнозинство. Или кандидатът окончателно да бъде определен на националната конференция на демократите през август. Последното обаче е

Кошмарна перспектива за демократите

Докато борбата между Обама и Клинтън неизбежно ще се ожесточава, Макейн на спокойствие ще изгради своето послание към американците и ще консолидира подкрепата в партията си. Все пак пред Макейн стои заплахата консервативните кръгове в нея да издигнат конкурентен кандидат. Тази седмица десният радиоводещ Ръш Лимбау каза, че предпочита да види в Белия дом Хилъри Клинтън, но не и Джон Макейн. Според Томас Ман от института "Брукингс" още по-лоша перспектива за демократите е възможното разочарование сред избирателите и привържениците на Обама или на Клинтън да си останат у дома в деня на изборите през ноември. Ман обаче смята, че Макейн няма да получи толкова свободно поле за действие. След като остане единственият кандидат на републиканците, той неизбежно ще бъде свързван с президента Буш и няма как да се измъкне от аналогиите заради ентусиазираната му подкрепа за войната в Ирак. Така имиджът му ще пострада сериозно. От друга страна, битката между демократите ще поддържа висок интерес към Обама и Клинтън. В случая ще важи правилото, че само лошата новина е новина - надпреварата между двамата ще задържи вниманието върху тях. Така, който и да получи номинацията на партията си, ще влезе в надпреварата за същинските избори с летящ старт.

*Слонът е символ на републиканците, а магарето - на демократите

http://en.wikipedia.org/wiki/Mccain
http://en.wikipedia.org/wiki/Obama
http://en.wikipedia.org/wiki/Hillary_Clinton
Източник: http://capital.bg/show.php?storyid=456907
« Последна редакция: Март 27, 2008, 04:01:05 am от H. »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2008, 21:31:53 pm »
"Много шум за нищо". Зайчето Бъни ще бъде новият Мr. President! Ooops, още Щатите не са достигнали до този краен вариант; ще бъде нещо по-завоалирано значи.
Правете си изводите...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #2 -: Февруари 15, 2008, 16:59:11 pm »
Дали идеята е да поставят мулата...? Би било доста удобно.
Всичко е измислено... и редуването на партиите. Едните имат по-агресивна външна политика, другите демонстрират повече социална насоченост. Допълват се дет се вика:) Манипулацията е измислена перфектно.
Сега с новият, ще се демоснтрира и върха на етническата толерантност.

П.С. на мен ще ми е по интересно ако черния стане президент. Но първо ще трябва да го номинират:)
Така или иначе демократите, ще издигнат безпрецедентен кандидат, който ще е или черен, или жена:) И то на бивш президент.
Абе може и женската да спечели, все пак като гледам щати с много делегати, примерно Тексас не е минал вота.
И накрая, ще е интересно. жена или черен срещу удовлетворяваш средностатистическите очаквания републиканец.
« Последна редакция: Февруари 15, 2008, 17:18:33 pm от Ashaman »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #3 -: Февруари 17, 2008, 02:46:56 am »
Идеята да бъде поставена алтернативата между бяла жена и черен мъж в САЩ си е сама по себе си симптоматична. Това показва типичните истерии на американското общество и надхвърля проблема за избора. Самият избор със сигурност можем да очакваме, че ще бъде манипулиран и без особено значение откъм изхода си - в смисъл, че какъвто и да е резултатът, той ще влезе в системата на удобното приспособяване на американската политика и принципно неразличаващи се алтернативи, които американското общество е "свободно" да избере! Повече ме интересува самият факт на поставянето на тази алтернатива, която изразява един от най-големите комплекси на САЩ и е проявна форма на инфантилизма, възпитаван в политиката за целенасочено култивиране на масово съзнание там. По принцип американците до голяма степен са склонни да възприемат политическите избори и политиката въобще като "show" - като някакъв вид зрелище, римско зрелище, което да осмисля иначе безмисления им живот и да предоставя готови формули, по които да се канализира инфантилното съзнание в своята неспособност за независимост и оригиналност. Като всяко show, настоящият президентски избор следва да предостави на обществените зяпачи лютиви пикантерии, да ги забавлява и да гъделичка собствените им качества - добри или лоши. Ето защо се провеждат толкова пищни и толкова продължителни предизборни кампании, защото всяка от "звездите" трябва да разгърне пауновата си опашка в най-забавните възможни цветове! Но не можем да не забележим, въпреки тривиалността на този обществено-угоден фарс, че днес се поставя една крайна форма на избор, въплатила най-тежките комплекси на хибридната "нация". От една страна, робството на негрите е поставило най-срамния отпечатък във вътрешната история на US, който води със себе си както социално-етническите проблеми относно овладяване неконтролируемите маси от outsiderи за "бялата" икономическа система на благоденствие, така и необходимостта от искрен диалог и окончателно обясняване на въпроса "аз и другите", където Америка винаги си е позволяала да превишава своите права и да зачерква концепциите на Хуманизма, върху които според нея стъпва собствената й държавност. От друга страна, женският статут и най-изтрещялата му форма във вид на феминизъм, поставя под въпрос традиционното устройство на обществото и същността на човешкото определение с най-първичния, биологичен разделител - този на пола. За разлика от други народи, където въпросът за отношенията между мъжа и жената е уреждан от изкристализирали пред вековете идеи, хибридното общество на Америка допуска (и дори адмирира) кресливата арогантност на еманципацията - и там, където е обосновано, и там, където не е.
При всички случаи, поставянето на тези два "фундаментални" за американското общество въпроса показва една крайност, предизвикана от изчерпването на техния политически модел и приближаването на невъзможността да продължи да съществува в този си вид. Свидетели сме на пределно форсиран циркаджийски номер, отчаяно нуждаещ се от осигуряване на възможно по-голяма избирателна активност и от там - гарантиране на възможно най-широка легитимация на властта. Това се прави с цената на извикването на най-острите противоречия в американското съзнание, което постоянно цикли в кастрационния комплекс на идеята за успелия бял мъж, който си е позволил да стъпче останалата част на света. Показването на този най-голям конфликт на американското мислене (бяла жена и черен мъж) извиква последната възможност за внимание, за ангажиране, след която не може да бъде предложено нищо, което да бъде "още по-атрактивно". Ето защо в един такъв разнолик избор можем да видим страхотното отчаяние на една система, която се тресе от собствените си противоречия, зпитва страх за утрешното си съществуване и бърза да извади от своя ръкав всичките скрити аса!
« Последна редакция: Февруари 17, 2008, 03:18:45 am от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

stiver

  • Гост
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2008, 12:22:03 pm »
Барак Обама е финансиран от семейство Рокфелер. Рокфелер е и стар приятел на Клинтънови. Така че, който и да спечели, печели Рокфелер.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #5 -: Февруари 18, 2008, 09:24:44 am »
Къде го пише това?

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #6 -: Февруари 18, 2008, 10:08:12 am »
Ха! верно огромен избор имат! Напълно съм съглкасен с тая идея,че всичко е шоу за гладната(и не особено интелигентна) американска публика.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

stiver

  • Гост
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #7 -: Февруари 18, 2008, 11:12:56 am »
Къде го пише това?

На доста места, но тук по-специално може да се видят донациите по имена и официални суми. Обърни внимание на разликата Хилари-Обама. Наскоро мисля, че коментираха нещо такова и в българските медии, но не помня къде.

http://fundrace.huffingtonpost.com/neighbors.php?type=name&lname=rockefeller&fname=&search=Search

ivcho3

  • Гост
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #8 -: Февруари 18, 2008, 13:29:19 pm »
Бил Клинтън има родствена връзка с Рокфелер.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #9 -: Февруари 19, 2008, 09:09:57 am »
Бил Клинтън има родствена връзка с Рокфелер.
А това къде го пише?

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #10 -: Февруари 24, 2008, 02:29:01 am »
Е поне изборното клипче на Обама го бива: http://www.telegraph.co.uk/portal/ttv/news.jhtml?bcpid=1137942530&bclid=1155254697&bctid=1417315702

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #11 -: Февруари 24, 2008, 15:50:52 pm »
Е поне изборното клипче на Обама го бива: http://www.telegraph.co.uk/portal/ttv/news.jhtml?bcpid=1137942530&bclid=1155254697&bctid=1417315702
е, и? Следващите 4 години, ако го изберат, едва ли ще се уповаваме на клипчето и медийните му оформители  ;D

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2008, 18:29:38 pm »
Е поне изборното клипче на Обама го бива: http://www.telegraph.co.uk/portal/ttv/news.jhtml?bcpid=1137942530&bclid=1155254697&bctid=1417315702
е, и? Следващите 4 години, ако го изберат, едва ли ще се уповаваме на клипчето и медийните му оформители  ;D

Е нали се разбрахме всички тука, че който и да изберат е все тая. Аз гледам от естетична гледна точка.... ;D

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: САЩ - Президентски (и предварителни) избори
« Отговор #13 -: Февруари 24, 2008, 21:24:01 pm »
Абе незнам, но моето усещане е такова, че при призидент от демократите света диша по-добре. И освен това ми е интересно, президента да бъде жена или мулат.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Обама е роднина на Буш и Чърчил

Кандидатът за президентска номинация на демократите Барак Обама изглежда е далечен роднина не само на президента Джордж Буш, но също и на бившия британски министър-председател Уинстън Чърчил, твърдят американски изследователи, цитирани от Франс прес.

Историческото генеологическо общество на Нова Англия е изработило родословни дървета на тримата главни претенденти за Белия дом. Според него кандидатът за демократическа номинация Хилъри Клинтън е свързана с поп иконата Мадона и писателя Джак Керуак.

Докато Обама и холивудският любимец Брад Пит са девети братовчеди, чиито роднински корени могат да се открият в далечната 1769 г. Клинтън е девета братовчедка на съпругата на Пит Анджелина Джоли.

Техният общ прародител е починал през 1718 г. Хилъри също така е свързана и с френско-канадските певици Селин Дион и Аланис Морисет. При републиканците родословното дърво на Джон Маккейн не поднася изненади.

Той е само шести братовчед на първата лейди Лора Буш. Изследователите са открили връзки на Обама и с президентите Джералд Форд, Линдън Джонсън и Хари Труман, както и с генерала от Гражданската война Робърт Лий.


 :-\

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27