Автор Тема: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт  (Прочетена 48180 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен martindv

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 10
Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт

20 фирми са подали документи за изработката на новите български паспорти с чип с биометрични данни.

Това съобщи министърът на вътрешните работи Румен Петков, който откри процедурата за определяне на изпълнител на обществената поръчка.

Министърът уточни, че към момента 50 са общо фирмите, които са проявили интерес към изпълнението.

Очаква се до края на годината да бъде избрана фирмата, като водещият принцип ще бъде цената.

Около 50 евро ще струват новите български паспорти.

Такава е средната цена в страните от Европейския съюз и се надявам сумата за производството на българските да не надхвърли тази, каза Румен Петков.

Той увери, че при всички случаи цената ще бъде „социално поносима”.

Ще има три типа услуги както е в момента – обикновена, бърза и експресна, и цената за всяка една от тях ще бъде различна.

Производството на новите паспорти ще започне шест месеца, след като бъде избрана фирмата изпълнител.

Окончателната полиграфична обработка ще бъде в България в печатницата на БНБ, където се печатат ценни книжа.

Гражданите ще подават заявления за издаване на паспорт както и в момента по места, а издаването на паспортите ще става в София в централизиран център, който ще бъде към Главна дирекция “Полиция”.

Там ще се вграждат данните в чипа.

В него са сложени снимката, ЕГН-то и други данни, с което се гарантира максимална защита от поправки. Новите паспорти ще имат и пръстови отпечатъци.

Документът на всеки гражданин ще бъде подменян, когато изтече срокът на стария.

Новите паспорти са изискване на ЕС и за да бъдат избегнати евентуални санкции за забавяне на сроковете за изпълнение на евроизискванията, фирмата изпълнител трябва да бъде избрана до края на годината, обясни вътрешният министър.

02.10.2007
Източник: dnes.bg


Аз лично бях така  :o след като видях това по новините, тея си следват реда без грешка  :(

Eon

  • Гост
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2007, 20:20:45 pm »
Единственото ново в тея паспорти ще са пръстовите отпечатъци.

Освен ако не сложат нещо друго в чипа дето няма да знаем (ама може да се провери).

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2007, 22:50:59 pm »
абе това малко ме психира!

обаче - аз сега трябва да си вадя нов паспорт... те по 10г. ли бяха валидни...
чудя се дали да не отида сега да си извадя :) и след 10г. ако трябва пак ще вадя :D

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2007, 22:56:09 pm »
абе това малко ме психира!

обаче - аз сега трябва да си вадя нов паспорт... те по 10г. ли бяха валидни...
чудя се дали да не отида сега да си извадя :) и след 10г. ако трябва пак ще вадя :D

За 5 години са а и мисля че няма да ти мине номера специално за паспорта - иначе за лична карта ще изкараш до когато и е срока  ;)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Новите паспорти с чип - около 50 евро
« Отговор #4 -: Октомври 02, 2007, 23:03:54 pm »


                              Новите паспорти с чип - около 50 евро

Никой няма да бъде принуждаван да си сменя документите, преди да е изтекъл срокът им, увери вътрешният министър Румен Петков

02.10.2007


Петдесет фирми от ЕС и САЩ имат интерес към изработката на новите български паспорти, които ще имат чип с биометрични данни, съобщи министърът на вътрешните работи Румен Петков при откриването на процедурата за определяне на изпълнител на обществената поръчка

Той изрази надежда, че новите документи няма да са по-скъпи от средната за ЕС цена, която е около 50 евро. У нас издаването на лични документи в момента струва между 35 и 150 лв., в зависимост от срока за извършване на услугата.

При всички случаи цената ще бъде социално поносима, увери Петков, допълвайки, че и в бъдеще ще има три типа услуги - обикновена, бърза и експресна, и те ще продължат да струват различно.

Издаването на нови паспорти ще започне близо шест месеца, след като бъде избрана фирмата, която ще ги изработва. Очакванията са това да стане до Нова година.

Заявления за новите паспорти ще се подават, както и до сега, по настоящ адрес в съответните районни полицейски управления, но издаването им ще става в специализиран център в София, който ще бъде към Главна дирекция "Полиция". Именно там ще се вграждат данните в чипа.

Новите паспорти на външен вид няма да се отличават от старите, освен означението, че имат чип. Електронният носител ще съдържа снимка на притежателя на паспорта и неговия ЕГН, както и пръстов отпечатък.

Документите ще бъдат подменяни, когато изтече срокът на стария, и никой няма да бъде задължаван да си смени паспорта преждевременно, увери министър Петков, обяснявайки, че новите паспорти са изискване на ЕС.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Новите паспорти с чип - около 50 евро
« Отговор #5 -: Октомври 02, 2007, 23:10:17 pm »
Вече е ясно, че по никакъв начин няма да ни се размине, докато филосовстваме след по - малко от година и ще се наложи да ги сменяме. При мен е супер гаден случая, защото срокът на личната карта ми изтича през 2008 и няма да ме подминат. Имам въпрос там пише, че няма да карат хората да си правят нови, докато не им изтече срока. Ако "случайно" си изгубя сегашната лична карта и реша да си направя нова като декларирам, че е била изгубена (знам, че има гадни глоби за загуба), новата карта, която ще ми издадът със стандартен период  ли ще бъде или ще го направят да изтече когато, започне въвеждането на чиповете? По - конкретно дали ще я направят както сега няколко години да и изтича срока или заради смяната ще бъде само няколко месеца? Питам възможно ли е да се скатая така? Трябва да обърнем сериозно внимание на този въпрос, защото после може и да е задължително?
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #6 -: Октомври 03, 2007, 00:58:43 am »
чакайте малко сега, става дума за паспорти! международни!
никои не е казал и дума за личните карти! поне доколкото разбирам аз!

Alien: защо да не ми мине номера :) те след нова година ще избират кои да прави паспортите, така че сега ако отида да си извадя.... би следвало да нямам проблем до 2012г :D чудна година се очаква да бъде :P хифифифифиф

Неактивен martindv

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 10
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #7 -: Октомври 03, 2007, 12:04:23 pm »
Точно за личните карти става въпрос, нали и те сега се водят, като международни паспорти в ЕС.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #8 -: Октомври 03, 2007, 12:41:35 pm »
Айде на чиповете, сега в паспортите, по - късно в главите.
Най-доброто предстои! :o :o :o :o

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #9 -: Октомври 03, 2007, 15:51:48 pm »
Цитат
Alien: защо да не ми мине номера  те след нова година ще избират кои да прави паспортите, така че сега ако отида да си извадя.... би следвало да нямам проблем до 2012г  чудна година се очаква да бъде  хифифифифиф

Щото предполагам че  ти паспорт ще си имаш и той ще е валиден само че в "някои" държави няма да те пускат с него и ако искаш да пътуваш дотам ще трябва пак да го смениш.

А тука нещо много интересно че чак плаши  :D

Новото в личните карти ще бъде вписването на религията и пръстовия отпечатък.

Отсега виждам проблем с моя паспорт  ;D ;D ;D

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #10 -: Октомври 04, 2007, 07:54:13 am »
Благодаря за труда Ейлиън, но нека да погледнем малко по - сериозно на проблема, защото ще стане както обикновено ще пуснем по някоя шега и ще забравим за въпроса. Аз имам един въпрос, какво смятаме да правим? Ще търсим ли някакъв начин да се измъкнем или приемаме паспортите? Аз съм твърдо против тях.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #11 -: Октомври 04, 2007, 09:55:00 am »
Благодаря за труда Ейлиън, но нека да погледнем малко по - сериозно на проблема, защото ще стане както обикновено ще пуснем по някоя шега и ще забравим за въпроса. Аз имам един въпрос, какво смятаме да правим? Ще търсим ли някакъв начин да се измъкнем или приемаме паспортите? Аз съм твърдо против тях.
И аз съм против тях, но същевременно и се замислям дали неприемането им няма да е малко борба с вятърните мелници. Понеже следящи чипове може да се интегрират навсякъде - GSM-и, часовници.  ::)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #12 -: Октомври 10, 2007, 17:59:34 pm »
Следенето е най - малкия проблем, гадното е, че това е прелюдия към тези чипове дето ще са в теб и освен следене, ще могат и да ти влияят, мислене, усещания. Ма на никой не му пука, дори да няма 2012 след 10 години тези чипове ще ги наблъскат.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #13 -: Октомври 10, 2007, 19:07:07 pm »
Аз 100 лева за това няма да дам. Да ме съдят, да ме колят, да ме таковат...не ми дреме. Чета из форума на дир.бг, че много хора няма да го направят. Пак едни пари трябва да бъдат усвоени от едни хора. Е няма да стане. Не стига, че като ми гепиха личната карта и шоф. книжката с една тлъста сума барабар с портфейла...и трябваше да платя 40 лв. на майката-държава, защото ми ги били откраднали, демек не съм внимавал в час...Седя, гледам майора дето ми пишеше наказателния акт и му викам: Ама това сериозно ли искате от мен 40 лв.? И той - ЕСТЕСТВЕНО! Веселбата беше, че ако откаша, от Паспортна служа не ми приемат документите за нова лична карта и книжка...

Аз 100 лева за тва няма да дам. По религия съм будисто-друид:)
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Непредвиден и задължителен разход: €50 за нов паспорт
« Отговор #14 -: Октомври 11, 2007, 01:50:24 am »
Добре ще откажем, ама всеки по отделно ефект нулев, единици сме, системата ще ни прецака все някак. Какво правим?
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27