Автор Тема: Зa флуорирането на водата в България и минералните води  (Прочетена 111078 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Max

  • Гост
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #135 -: Октомври 03, 2008, 19:34:33 pm »
Относно флуорида, както се коментираше разрушителен за костите е натриевият флуориод.
А така нареченият природен флуорид…
Струва си да се замислиш. Дали го добавят за да удовлетворят напълно тези, които хем искат да са здрави, хем боготворят митовете
Струва си да се проучи за какво става дума.Най-малкото думата флуорид показва че става дума за съединение, но с кой елемент?

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #136 -: Октомври 04, 2008, 00:03:17 am »
Прочети темата подробно, мисля, че имаше в нея писани мнения и за природния флуорид.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #137 -: Октомври 15, 2008, 20:21:21 pm »
11:40 15.10.2008В Старозагорските бани

Минералната вода е отровна Чешмите са пресъхнали от година

Нина Димитрова

 
Водата в Баните все още е отровна.
Водата от сондажите 2, 3 и 4 на Старозагорските бани пак е забранена за пиене, съобщи за DeltaNews д-р Каталина Вълкова от Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) Стара Загора.

Животворната течност имала отклонения на микробиологичните показатели, обясниха специалисти. Затова почти година част от чешмите в Баните са пресъхнали, а курортът е лишен от лечителната сила на водата.

Последното изследване на минералната вода е от 13 октомври. „За жалост и то не беше в норма“, обясни Вълкова. Според нея не могат да се дадат прогнози дали скоро течността ще става за пиене.

„Това е вода, която идва изпод земните пластове. Никой не може да каже какво ще се случи“, завърши докторката.
 http://www.deltanews.bg/irj/portal/anonymous?NavigationTarget=navurl://ddc02483e599c1618fedc88564c9d6d6&aid=4276&c=495

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 739
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #138 -: Октомври 22, 2008, 20:20:43 pm »
Отровна или заразена, явно някой бърка двете определения.
Неграмотна статия!

Max

  • Гост
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #139 -: Октомври 23, 2008, 23:48:05 pm »
По- горе ставаше въпрос за флуора в пастите за зъби  и как можем да го избегнем.
Ето една рецепта на професор Умивакин, взета от един форум.
"Преди малко повече от година започнах да прилагам съвета на руския проф.Иван Неумивакин -смесват се на кашичка малко сода, готварска сол и кислородна вода - 3%. Методът работи!"

Без да съм изпробвал рецептата, си позволявам нахалството да се усъмня в безопасността на кислородната вода, макар и само 3%.Виж, ако е веднъж на две седници...Мисля и със солта и содата не трябва да се работи ежедневно, нараняват венците и солта е силно абразивна, преди да се разтопи.
Но не мога да предложа тяхна алтернатива.
Ако някой е мислил по въпроса и е изпробвал други варианти...

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world
Re: Зa флуорирането на водата в България и минералните води
« Отговор #140 -: Октомври 24, 2008, 07:21:13 am »
По- горе ставаше въпрос за флуора в пастите за зъби  и как можем да го избегнем.
Ето една рецепта на професор Умивакин, взета от един форум.
"Преди малко повече от година започнах да прилагам съвета на руския проф.Иван Неумивакин -смесват се на кашичка малко сода, готварска сол и кислородна вода - 3%. Методът работи!"

Без да съм изпробвал рецептата, си позволявам нахалството да се усъмня в безопасността на кислородната вода, макар и само 3%.Виж, ако е веднъж на две седници...Мисля и със солта и содата не трябва да се работи ежедневно, нараняват венците и солта е силно абразивна, преди да се разтопи.
Но не мога да предложа тяхна алтернатива.
Ако някой е мислил по въпроса и е изпробвал други варианти...

Кислородната вода и аз знам, че помага (Например за разтваряне на зъбна плака. Все пак да не забравяме и че, доколкото си спомням, формулата й е близка до тази на озонираната, за която има доста материали) при жабуркане, но проблемът е, че не е ясно точно как трябва да се разреди (На мен зъболекарката, след като я питах за този метод, ми каза, че ставало дума за капки), тоест макар да е 3%, и тя трябва допълнително да се разреди. Понеже не съм наясно относно необходимото количество (Ако някой има повечко инфо, ще е наистина полезно да сподели), засега не съм експериментирал.
На този етап си карам с паста за зъби "Bilka", която няма флоурид и е доста приятна. В София я има и в "Билла", и във "Фантастико". Склонен съм да мисля, че действително не е вредна, тъй като при последното ми посещение на зъболекар не откри кариеси, а не бях ходил особено скоро (При същите периоди на преглед по-рано в повечето случаи ми откриваше по някой кариес, когато ползвах обикновена паста).
« Последна редакция: Октомври 24, 2008, 08:07:25 am от Martin »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Това е ужасно. Аз искам да попитам има ли някакво средство, с което да се неутрализира или прочиства от водата?
Иначе за пастата за зъби сега ползвам Parodontax, скъпичка е, пише, че е билкова и никъде не пише да съдържа флуорид. Доста гадничка е на вкус /като сода със сол/, но се свиква. Иначе за зъбите имаше едни клипчета доста интересни:
Как да излекуваме кариеса, част първа:
http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=7540355561930587803&hl=bg&fs=true
Как да излекуваме кариеса, част втора:
http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=2677498361551032529&hl=bg&fs=true
Как да излекуваме кариеса, част трета:
http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=4975734503011868183&hl=en&fs=true
« Последна редакция: Ноември 13, 2008, 10:12:44 am от Una »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Преглеждах всички минерални и минерализирани води - имат флуорид - но не пише какъв. В пастите за зъби - sodium fluoride, който се използва за отрова за мишки и е силно токсичен.
В някои минерални води пише флуорни йони, но не пише от какво съединение се получават

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
ОК, ето малко информейшън как да неутрализираме флуорида във водата, как да намалим консумацията му и т.н.:

Ways to Remove Fluoride from Water

Reverse Osmosis Filtration
This is used to purify several types of bottled water (not all), so some bottled waters are unfluoridated. Reverse osmosis systems are generally unaffordable for personal use.
Activated Alumina Defluoridation Filter
These filters are used in locales where fluorosis is prevalent. They are relatively expensive (lowest price I saw was $30/filter) and require frequent replacement, but do offer an option for home water filtration.
Distillation Filtration
There are commercially available distillation filters that can be purchased to remove fluoride from water. On a related note: When looking at bottled water, keep in mind that 'distilled water' does not imply that a product is suitable for drinking water and other undesirable impurities may be present.

These Do NOT Remove Fluoride

Brita, Pur, and most other filters.
Some websites about fluoride removal state otherwise, but I checked the product descriptions on the companies' websites to confirm that fluoride is left in the water.
Boiling Water
This will concentrate the fluoride rather than reduce it.
Freezing Water
Freezing water does not affect the concentration of fluoride.

Steps to Reduce Fluoride Exposure

Don't take fluoride supplements.
Read labels on bottled beverages.
Unless they are made using distilled or reverse-osmosis water, they are probably made with fluoridated public water.
Consider using unfluoridated toothpaste.
Avoid drinking black or red tea.
They come from two different types of plants, but both leaves naturally contain high amounts of fluorine.
Be wary of tinned fish and canned food items.
Fluoride may be used as a preservative.
Avoid black or red rock salt or items containing black or red rock salt.
Avoid using chewing tobacco.
Avoid long term use of medication that contains fluorine.
Certain antidepressants and medications for osteoporosis contain fluorine.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Una,

Информейшъна е ОК, но не е на родния език... Не всички говорят английски.

Не е толкова дълъг текст, преведи го, моля те!!!! :) ;)

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Английския не ми е най-силния език, но горе-долу става въпрос за следното:

Начини за премахване на флуорида от водата:

- Филтрация чрез обратна осмоза
Използва се за пречистване на различни видове бутилирана вода (не всички), така че някои бутилирани води са дефлуоридирани. Системата за пречистване с обратна осмоза за съжаление не може всеки да си позволи за персонално ползване

- Активен алуминиев дефлуоридиращ филтър
Тези филтри се използват в места, където флуорозиса пробладава. Те не са мног скъпи (най-ниската срещана цена е около 30$ за 1 филтър) и изисква честа смяна, но се предлага също опция за домашна филтрация

- Филтрация с дестилиране
Има производствени дестилиращи филтри, които не могат да се купят за дефлуоридиране на водата. Обърнете внимание: Когато гледате етикета на бутилирана вода, имайте пред вид, че "дистилирана вода" не означава, че продукта е годна за пиене вода и няма други нежелани примеси.

Начини, които НЕ премахват флуорида

- Брита, Пур и много други филтри от този вид
Някои сайтове са на обратното мнение за дефлуоридирането, но проверка на описанието на тези филтри показва, че те оставят флуорида във водата.

- Преварена вода
Това може да концентрира флуорида вместо да го намали.

-Замразявана вода
Няма ефект върху концентрацията на флуорида.

Някои начини за намаляване приема на Флуорид

- Не вземайте допълнително флуорид (вероятно се има пред вид по формата на таблетки и т.н. за "здрави зъби").
- Четете етикетите на бутилираните напитки. Освен ако не са направени чрез използване на дестилация или обратна осмоза, то най-вероятно са от флуоридираната питейна вода (в САЩ 66% от питейната вода се флуоридира).
- Помислете за използване на нефлуоридирана паста за зъби.
- Избягвайте черен или червен чай. Те са от две различни типа растения, но и двете съдържат голямо количество флуорин.
- Бъдете внимателни с консервирана риба или други консервирани продукти. Флуорида може да еизползван за консервант.
- Избягвайте черна или червена каменна сол или продукти, които ги съдържат.
- Избягвайте тютюн за дъвчене.
- Избягвайте дългото използванен на медикаменти, съдържащи флуорин.
- Повечето антидепресанти ио лекарства за остеопороза съдържат флуорин.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Относно: Зa флуорирането на водата в Българ&#
« Отговор #146 -: Ноември 27, 2008, 11:00:05 am »
Флуорид разбира се че има в минералните води. Преди край по-известните извори имаше табели със съдържанието на елементите във водата и е съвсем нормално да има и флуорид, толкова колкото си го е създала природата.
Лошото е, ако го добавят допълнително в бутилираната минерална вода.

Затова, който има възможност нека си пълни мин. вода от изворите директно.
« Последна редакция: Ноември 27, 2008, 22:15:45 pm от хадзапи »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Относно: Зa флуорирането на водата в Българ&#
« Отговор #147 -: Ноември 27, 2008, 14:57:38 pm »
Да, така е. В Индия има такива извори с твърде много естествен флуорид, поради което се използват дефлуоридиращи методи и филтри...
Всъщност естествени флуорни йони са рядкост в твърде голямо количество. Най-вредното съединение на Флуора е т.н. Sodium Fluoride - NaF или
За него, а и за други съединения на Флуора си пише директно, че са токсични.
 
« Последна редакция: Ноември 27, 2008, 16:09:43 pm от Mirotvorec »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Във всички марки мин.вода, които проверих в съдържанието пише, че има Флуорид. Това са:

- Хисар
- Горна Баня
- Банкя
- и още доста - всички известни бг марки(не се сещам за всички)
вкл. и тези с розовите капачки, т.е. за деца и бебета са с флуорид, но с по-малка концентрация.

Мин.вода или трапезна вода, на която не пише че има флуорид или е с обратна осмоза:

- Витал- френска, минерална вода - в описанието не  фигурира Флуорид (скъпичка е)
- Жива Вода - трапезна вода, няма описание, но пише, че е постигната с обратна осмоза, => предполага се че няма флуорид
- Савина - трапезна вода, няма описание, но пише, че е постигната собратна осмоза, => предполага се че няма флуорид
« Последна редакция: Декември 11, 2008, 16:07:00 pm от Una »

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Относно: Зa флуорирането на водата в Българ&#
« Отговор #149 -: Декември 11, 2008, 19:20:57 pm »
Затова живущите в София имат прекрасната възможност да си пълнят минерална вода директно от изворите, а не да си купуват от бутилираната. Имаме предостатъчно извори - Горна баня (само този извор на самата баня е останал с минер. вода, останалите два, които са близо до единия завод ги кръщават от водопровода, а тази вода трябва да е топличка), в Панчарево (който е при банята, там водата е същата, като извора при с. Железница, всъщност водата в Панчарево слиза през планината от Железнишкото находище на мин. вода), в Банкя, Централната Софийска баня, Княжево. 5 находища на мин. вода не са малко. Да не се забравя и мин. вода в село Рударци, само че там извора е със студена вода. Останалите извори са топли.
« Последна редакция: Декември 15, 2008, 14:40:26 pm от хадзапи »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27